van in De gulden middenwe. Sneek bestond nog niet de dagen van Bonifatius GerefSchoolvereniging te Scharnegoutum zette er na 78 jaar een punt achter Geslaagd springconcours de Sneker manege van Duiis klooster voor Licht over Sneeks oudste geschiedenis (IV) Friese grond W Y M B RITS ER A DE EL IJLST en S. Havinga overleden 111 Door gladheid over de kop Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Acht auto's van de weg door gladheid 122e jaargang nr. 1 Maandag 2 januari 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD oudejaarsavond Burgerlijke Stand Veel belangstelling Dokter Nieuwenhuis neemt afscheid Burgerlijke stand Op 5 januari gaan de kinderen naar éen school fce-Mass Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Rustige jaarwisseling in Ijlst voor paardenfestijn Veel geknal op SNEEKER NIEUWSBLAD H.H. die UITSLAGEN i Donderdag hield de geref. schoolvereniging haar laatste jaarvergadering in „Elim”. De avond had iets weemoedigs omdat een einde was gekomen aan de vereniging, die 78 jaar had bestaan. Weemoedig vooral als men dacht aan de oprichters, die zich grote offers hebben getroost. In het mooie schoolge bouw zullen voortaan de blijde stemmen van de geref. jeugd niet meer ge hoord worden. Het gebouw zal wel weer een bestemming krijgen, maar aan het werk en de zorg van de schoolvereniging is een einde gekomen. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 (Hemert bij (Lopens bij Omstreeks half zeven reed A.W. uit IJlst in de richting Leeuwarden. Hij slipte, sloeg over de kop en de auto bleef op het dak liggen. Ongeveer een half uur later overkwam H.H D. uit Sneek hetzelfde ongeval op de zelfde plaats. De begrafenis zal donderdag plaats vinden na een rouwdienst om 14.00 uur in de Noorderkerk. Dokter W. J. Nieuwenhuis, school arts bij de schoolartsendienst kring Sneek. neemt volgende week dinsdag afscheid van de dienst, in verband met de pensioengerechtigde leeftijd, die hij ruimschoots heeft bereikt. Als zijn op volgster is benoemd mevr. J. J. Bosma- Teeuw. en ex dig in de papieren loopt en er voor het huishouden misschien inderdaad niet méér te missen is, dan hij haar geeft. Vanmorgen zijn in een flauwe bocht in de Leeuwarderweg ter hoogte van Scharnegoutum kort achter elkaar twee personenauto’s ten gevolge van de gladheid geslipt en over de kop ge slagen. Beide wagens raakten „total loss”. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per post f 6,per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad staan kan afsluiten. De blijde stem ming op deze toch ietwat weemoedige avond en de vele goede wensen geven hoop voor een goede samenwerking. Op 5 jan. 1907 kwart voor negen gaan de kinderen voor het eerst gezamen lijk naar één school. Gisteren overleed na geruime tijd ziek te zijn geweest plotseling de heer Sijmon Havinga, leraar aan het Jo hannes Bogermanlyceum en de chr. kweekschool, op de leeftijd van 51 jaar. De heef Havinga r.am in de oorlog actief deel aan het verzet. In 1945 werd hij directeur van de Stichting Sneek 1940-1945, welke functie hij tot zijn dood toe bekleedde. Ook op politiek en maatschappelijk terrein maakte hij zich verdienstelijk. Zo was hij van 16 februari 1955 tot 20 december van datzelfde jaar lid van de Sneker gemeenteraad voor de ARP. J. Groeneveld, Zelf was hij heidsredenen te bedanken. I stra; 2. mej. H. Hiemstra; 3. mej. M. I Bos; 4. S. Bosma; 5. K. v. d. Meulen; 6. mej. W. Koopmans. Vanmorgen raakten acht auto’s op rijksweg 43 ter hoogte van de poel (bij Oppenhuizen) door plaatselijke glad heid van de weg in de berm. Niemand werd gelukkig gewond en de schade viel ook wel mee. Het weggedeelte was juist op die plaats zo glad door de aanwezigheid van de bosjes rond de poel. De auto’s reden niet in file, maar kwamen uit beide richtingen. Zo nu en dan ging er één de berm in, die daar erg zacht is. De eerste was een bestelauto, be stuurd door D.H.D. uit Almelo. Ver der een personenauto, bestuurd door G.F.L. uit Ilpendam. De auto van de heer P. M. de Bruin uit Sneek kwam op de zijkant terecht. Nummer vier was de heer B.H.O. uit Alkmaar. De ze wagens werden alle licht bescha digd. De andere namen zijn door de politie niet opgenomen. Enkele auto’s konden direct weer doorrijden. Natuurlijk was het zaterdagavond in IJlst te merken, dat het oudejaars avond was, maar dat zal ook niemand anders verwacht hebben. Toen het twaalf uur was en 1967 zich aandien de, was de tijd gekomen voor het af steken van licht vuurwerk en de brandsirene te laten loeien, De sirene echter staakte. Ook het publiek liet minder belang stelling blijken dan vorige keren. Een groepje jongelui is daarna nog bezig geweest met hier wat weg te halen en het daar te deponeren, een enkele muurschildering werd uitgtvoerd, alles bij elkaar een vrij, onschuldig vertoon. Een bewijs dat jong IJlst nog wel „in de stokken” loopt. WYMBRITSERADEEL, van 24 t.m. 30 dec. 1966. Geboren: Willem Jan, zv Jan Feen- stra en Teunia Elzinga te Heeg; Riem- ke, dv Uiltje de Groot en Geertje Wals- weer te Abbega; Ane Frans, zv Har- men Boonstra en Jantje Dijkstra te Scharnegoutum; Bernardus Hendrikus, zv Hendrikus W. G. Steneker en Maria M. Leenstra te Heeg (woonpl. Schoorl) Johannes Hendrik Rients, zv Andreas S. Huitema en Susanna A. Portiek te Heeg; Berendje, dv Sijbe Andela en Sipkje Oostra te Nijland; Maeike, dv Gerrit Renema en Grietje Reitsma te Nijhuizum; Trijntje, dv Sjouke Wiers ma en Sjoukje Wijngaarden te Nijland. Gehuwd: Franciscus Gerrit Kramer, 38 jaar te Steenwijkerwold en Alie Kuipers, 35 jaar te Blauwhuis; Lieuwe Kingma, 23 jaar te Heeg en Jaike van der Veen, 20 jaar te Heeg; Hans Hen drik Bernard Hoekstra, 23 jaar te Woudsend en Frouwkje van der Werf, 22 jaar te Den Helder; Lodewijk Alba- da, 20 jaar te Sloten en Geertruida Schilstra, 21 jaar te Woudsend; Jo hannes Roskam, 22 jaar te Balk en Murkje Bergsma, 23 jaar te Woudsend; Mennardus Martinus Mulder, 28 jaar te Joure en Anskje Susanna van der Tempel, 22 jaar te Ysbrechtum; Lam- bertus Boersma, 20 jaar te Heeg en Marijke <5e Boer,' 21 jaar te Heeg; Jo hannes Berends, 23 jaar te Bussum en Margaretha M. Speerstra, 20 jaar te Heeg; Anne de Boer, 23 jaar te Grouw en Marie Abma, 28 jaar te Oosthem. Overleden: Thijmen Koopmans, 64 jaar van Hommerts, ev Sjoerdje Veen- stra. SNEEK, van 24 t.e.m. 30 dec. 1966 Geboren: Sjoerd, zv Harmen Diede- rik Schrichte en Eelkje Wedman; Saakje Rommi, dv Hermanns Johan nes Ketelaar en Rommi Jelli Jansma; Jolanda, dv Geert Noorderwerf en Jel- tje Brander; Willy Eeke, dv IJpe Schouwstra en Petronella Irene van den Berg; Grietje, dx Jacob Nijhuis en Hendrina Vermaning; Marie, dv Pe trus Mathildus de Bruijn en Anna Koenen; Klaas Nicolaas, zv Otto Mak- kinje en Sibbelina Catharina de Boer; Alida, dv Gerrit Kalsbeek en Gezina Maartje van der Aa, van Exmorra; Marieke Inge, dv Willem Baanstra en Idskjen Spoelstra; Dirk Fokko, zv Folkert Hettinga en Hendrikje Posthu- ma de Boer; Theo, zv Auke Brattinga en Aaltje Rispens; Wiepk Johanna, dv Geert Jan Hoekstra en Geertje van der Meer, van Joure. Ondertrouwd: Darrell Wayne Arnold en Trijntje Kootje. Getrouwd: Arie Cornelis Spier. 23 jaar en Joukje de Jonge, 23 jaar; Adri- anus Nugteren, 49 jaar en Truike Dijk stra, 36 jaar; Rudi Eggink, 25 jaar en Janneke Menalda, 22 jaar; Petrus Gre gorius Bootsma, 23 jaar en Regina Ve ronica Brouwer, 21 jaar; Wate van Akker, 21 jaar en Janny Koopmans, 22 jaar; Pieter IJsbrandij, 24 jaar en Klaasje Jaspers, 21 jaar; Frans Corne lis Emmanuel Spee, 24 jaar en Wilhel mina Maria de Vries, 22 jaar; Jan Sa ke Bosma, 22 jaar en Christina Clara Maria Postma, 20 jaar; Jenze Luhoff, 28 jaar en Imkje de Boer, 23 jaar; Hen- derikus Hendrik Jan ten Wolde, 24 jaar en Janke Aafke Brouwer, 23 jaar; Wytze Tjomme Stam, 23 jaar en Ina Aaltje Damstra, 20 jaar; Gooitse Op- Hij kwam in de plaats van de heer F. die tussentijds aftrad, gedwongen om gezond- eveneens spoedig weer aequo W. Frankena met Hancko mej. H. Hiemstra met Freddy; 2. aequo E. D. Koopmans met Pelikaan en Tj. Ydema met Barita. Groepspringen: 1. L. Mulder en S. Bosma met Crossandra en Felix; 2. mej. Fr. Sierdsma en A. Breeuwsma met Silvia en Rocco. Parijs springconcours: 1. A. Sybran- dy met Optimist; 2. E. D. Koopmans met Pelikaan; 3. KL v. d. Meulen met Frank; 4. J. Dijkstra met Tanja. Uitslag stoelendans: 1. mej. B. Dijk- De oudejaarsviering is in onze kon- trijen, Sneek, Wymbritseradeel en ILlst, vrij rustig verlopen. Wel is er veel geknald met allerlei soorten vuurwerk. Hier en daar hield men het met de oude, maar toch evenmin ver trouwde carbidbussen. In Sneek werd als symbool van een (gelukkig) ver dwijnende folklore hier en daar wat gesleept met wagens, maar het had allemaal niet veel te betekenen. In tegenstelling tot sommige plaat sen zoals Joure, waar enkele opge schoten knapen tot een soort razernij kwamen. De ruiten van het politie bureau werden ingekogeld en de po litie kon dan ook niet anders dan een aantal belhamels in de kraag pikken. Het politiebureau bleek te klein en zo kreeg men op het Sneker bureau ook een paar arrestanten. Bij de aanvang van het nieuwe jaar komt in vele gezinnen de begroting op tafel en de verdeling van het inkomen ter sprake. Dat is verstandig, want nu is het tijd om afspraken te maken. Bij velen echter gaat het zó, dat de man elke keer aan het eind van de maand zijn hele salaris op tafel legt met de woorden: „Alsjeblieft vrouw, je doet maar." Zij zakgeldkrijgt hij van haar. Soms wel, soms niet alles tegelijk, net wat hij gemakkelijk vindt. Als hij weer wat nodig heeft, vraagt hij het wel. Trouwens wat hééft hij eigenlijk nodig? Niet veel. De vrouw bekokstooft alles en hij is tevreden als hij zijn nat; en droogje op tijd krijgt. Bij anderen krijgt de vrouw des hui zes een afgepast huishoudgeld van haar man. De rest houdt hij onder eigen be heer en zij weet op geen stukken na, wat er mee gebeurt. Om de waarheid te zeggen, weet ze soms helemaal niet, hoeveel inkomen haar man heeft. Laten we eens kijken waar deze twee methoden in de praktijk op neer komen. Het eerste paar leeft tevred n en in harmonie. Alles gaat bij hen van een leien dakje. Maar dat is uitsluitend te danken aan het feit, dat zij de ca paciteiten en de aanleg heeft, om de financiën goed te beheren. Ze heeft een zelfstandige aard; ze rekent en be disselt graag. En hij vindt dat best. Hij vraagt er zelfs niet naar hoe zijn vrouw het geld beheert en of er wat gespaard kan worden. Waar zou je je druk om maken, als er nooit ergens iets ontbreekt. Dan is het toch veel ge makkelijker om te zeggen: „Alsjeblieft vrouw, je doet maar,” dan je zelf in te spannen. Hij voelt zich net zo lekker Toch heerste er geen begrafenis stemming, integendeel naast de wee moed van het scheiden, was er de blijdschap dat de geref. schoolver. en de herv. schoolver. elkander hebben gevonden. Zij hopen en vertrouwen met Gods hulp verder te werken tot zegen van het christelijk onderwijs. Acht en zeventig jaar geleden gingen de sporen uit elkaar en hebben de treinen naast elkander gereden. Nu gaat het weer op één spoor verder. Voorzitter Th. v. d. Laan speelde deze avond de rol van sinterklaas. De heer Blom ontving een enveloppe met inhoud en woorden van lof voor zijn onderwijs en zijn bereidwilligheid om altijd te helpen. De heer Blom heeft in Amsterdam weer een taak bij het onderwijs, waar hem zegen en kracht van God werd toegewenst. Handwerk- onderwijzeres mevr. T. Glastra van Loon, afwezig wegens verhindering, kreeg eveneens een „slüfke”. In de twintig jaar dat zij aan de school was verbonden zijn nimmer klachten bin nengekomen. Zij werd ook bedankt voor het schaapmelken, dit is gere geld het dubbeltje per kind te innen. En hoewel de moeders dat wel eens vervelend vonden, heeft zij getrouw de melkerij tot een goed einde ge bracht. Waarnemend hoofd Boeijenga, sprong af en toe bij als er hulp bij het onderwijs moest wezen, vooral in de laatste twee maanden. Ook hij ont ving een enveloppe met inhoud. Mevr. Stilma-Sijsinga, ook invalster bij nood, heeft de vereniging steeds geholpen bij het onderwijs en voor haar bereid willigheid en de goede verhouding kreeg zij een boekenbon. Het echtpaar G. Zeilstra werd lof toegezwaaid voor het schoonhouden van de schoollokalen. Het gebouw was altijd schoon en bij koude lekker ver warmd. Onder dankzegging voor de bewezen diensten bood de voorzitter ook hun een enveloppe met inhoud aan, even als de heer C. Dijkstra, die het terrein altijd netjes hield, en de onderwijzeres Wijtzes, die niet aanwezig kon zijn. Er volgden daarna nog vele toe spraken o.a. van burgemeester Van Hout, van de scheidende hoofdonder wijzer Blom, die van 13 jan. 1953 het onderwijs heeft gediend, eerst als on derwijzer en later als opvolger van meester Tuinstra, als hoofd. De heer Bootsma van het Geref. schoolverband, de heer Akkerman inspekteur CNS, het hoofd Van der Molen, die hoofd onderwijzer blijft bij het onderwijs van de nieuwe vereniging, van de voorzitter van de nog Herv. school, Th. de Boer, de heer Boeijenga, plaats vervangend, de heer S. U. Lemstra, W. Jellema en D Sijbensma namens de chr. kleuterschool. Uit al die toespra ken bleek welk een belangrijke plaats het "ezin Blom niet alleen in het on derwijs, maar ook in het dorpsleven innam. Op allerlei terrein was de heer Blom, maar ook mevr. Blom zeer ac tief en zij deden veel goed werk, vaak in stilte. Ook de heer Leijenaar, 14 jaar bestuurslid en de heer Willem Jellema (6 jaar penningmeester) werd dank gebracht. Uit de jaarverslagen bleek dat de vereniging zonder schulden haar be- gronden. Indien iemand dus 30 koe- grazen aan het klooster Fulda schenkt, betekent dit niet een stuk grond, dat 30 koebeesten kan voeden, doch het recht, 20 runderen jaarlijks op de hem- rik van een bepaald dorp of een be paald gehucht te weiden en het hooi op de mieden te winnen, nodig om deze 20 dieren de winter door te helpen. Staat er ook nog bij vermeld, dat er een hele of halve „hoba” of hoeve bijhoorde, met de „servi”, „mancipia”, „ancillae”, slaven of horigen met hun kroost, dan betekent dit, dat ’t kloos ter er de boerderij bijkreeg met het personeel, dat de hoeve niet mocht en kon verlaten, omdat dit tot een la gere kaste behoorde niet die van de „liberi” of „nobiles”, de vrijen of edellieden, die de lakens uitdeelden en het zware werk tegen een karig loon lieten verrichten door hun hori gen of slaven. Eerst na de bedijking stapte men allengs van het systeem der onverdeelde dorpsgronden af en begon men deze in afzonderlijke stukken te verdelen, op grondslag van de ge bruiksrechten, welke onderling sterk uiteenliepen. Sommigen bezaten niet meer dan 6 of 8 koegrazen, maar an deren 60, 70, zelfs tot over de hon derd. Waar de bedijkingen bleven ontbre ken of zeer primitief waren, zoals op Ameland en Terschelling, hield men de gemene dorpsgronden of hemrik- ken onverdeeld en handhaafden zich de oude toestanden tot aan het eind van de vorige eeuw. In dorpen als Nes en Ballum waren er dus inwoners, die het recht hadden twee, drie of meer koeien in de dorpsfennen te doen gra zen en het winterhooi daarvoor in de dorpsmieden te maaien, zonder daar mee tevens eigenaar van dit land te zijn. Te Hindeloopen, Molkwerum en Staveren was de veehouderij bijzaak, wegens de zeevaart, en bleven de dorps- of stadshemrikken eveneens tot in de 18de eeuw onverdeeld. Men sprak daar van „scharen”, die los ver handelbaar of vererfbaar waren en aan de eigenaar van iedere „schaar- brief” het recht gaven, één koe in de hemrik te laten grazen. „LOTEN” IN SNEEK Te Sneek heeft men iets dergelijks gehad toen hier het voormalige kloos- Vooral het Parijs springen was zeer spannend. De hoogste hindernis was hier 1,60 meter. Tot besluit werd een stoelendans te paard gehouden. Dit was zeer spectaculair. Er werden aan paard en ruiter hoge eisen gesteld. Men kon zien, dat de deelnemers bijna één waren met hun paarden. De ereprijs, beschikbaar gesteld door het Sneker gemeentebestuur, werd gewonnen door A. Sybrandy met het paard Optimist. Alle cursisten ontvin gen van de manege Sneek een fraaie herinnering. terland stadseigendom werd in het jaar 158C en de burgers aanspraak konden maken op een „lot”, rechtge- vende op het weiden van één koe op deze weilanden. Vandaar de naam „Lo ten” voor de Stadsfenne aan de Groe- nedijk, voorheen toebehorende aan het nonnenklooster „Olijfberg” bij Sytsin- gawier, niet ver van de Domp. Het zelfde was het geval met het zoge naamde Convent Ee, een complex wei landen tussen de Franekervaart, Oude Dijk en Hemdïjk, welke voordien het eigendom waren geweest van de Com manderij van St. Jan, alias Hospitaal, waaraan de Hospitalerbrug nog her innert. Bestond Sneek nog niet in de dagen van Bonifatius? De stad als zodanig zeker niet, de naam evenmin, maar sommige van de buurtschappen, waar uit de latere stad samensmolt, onge twijfeld wél. Daarover de volgende keer. verzorgd en veilig geborgen als vroe ger bij moeder thuis, toen hij zich even min met geldzaken hoefde te bemoeien. AFSCHUIVEN OF ZELF REGELEN? Springen klasse B: 1. mej. S. de Boer met Colinda; 2. S. Bosma. met Felix; 3. ex aequo A. Breeuwsma met Rocco en L. Mulder met Crossanarx. Handicap springen L e" M. 1 ex Het lijkt veel vrouwen misschien ideaal, een man, die zo zijn hele sala ris afdraagt en verder nergens naar vraagt en overal tevreden mee is. Maar in feite komt het hierop neer, dat hij een gemakzuchtig mannetje is, dat met breed gebaar alle verantwoordelijkheid op zijn vrouw afschuift. Bij haar is dat tot zover goed gegaan. Maar wat zou hij gek staan te kijken, als ze op een goeie dag tóch eens met iets vast liep. En hoe bitter weinig steun zou ze dan aan haar man hebben. Hij zou meer met de handen in het haar zitten dan zij. Eh het haar misschien nog verwij ten ook. Bij het andere paar staan we voor een ander uiterste. Zij beklaagt zich, dat zij zo krap gehouden wordt en zo helemaal niet van de financiën van haar man op de hoogte is. Waarom moet zij elke cent tienmaal omdraaien, terwijl hij zeker toch een heel behoor lijk inkomen heeft. Waar blijft dat geld dan? Wat doet hij ermee? Zij heeft nooit geld voor een extraatje voor zichzelf of ze moet er bij haar man om gaan bedelen. Wat hij haar geeft, is nauwkeurig het bedrag, dat voor voe ding en enkele kleine diversen nodig is. Deze huisvrouw beschouwt haar man als een echte vrek. Maar ze vergeet, dat hij alle, grote, extra uitgaven en vaste lasten voor zijn rekening neemt. Als ze dat bij elkaar optelde, zou ze tot de ontdekking komen, dat het aar- penhuis, 25 jaar en Wietske Postma, 21 jaar; Catrinus Jan Jongsma, 21 jaar en Grietje de Boer, 20 jaar; Bernard Anne Brinksma, 24 jaar en Klaske Terpstra, 20 jaar. Overleden: IJmkje Homma, 78 jaar wv Johannes de Winter, van Balk; El- brig van der Ploeg, 91 jaar wv Rinse Zijlstra; Marcus de Jong, 71 jaar ev Geeske Smit, van Joure; Jelle Bosma, 51 jaar ev Jetske Susanna de Ree; Wijtske de Vries, 71 jaar ev Michiel Gersjes; Geeske Meesters, 76 jaar. De Vereniging voor Christelijk School onderwijs verliest in hem haar tweede voorzitter. De zeer actieve Stichting „Manege Sneek e.o.” hield in de laatste week van het oude jaar een springconcours, zoals wij vrijdag reeds schreven. Deze bijzonder geslaagde cursus (25 deel nemers) werd afgesloten met een springconcours, waaraan alle cursis ten deelnamen. Er waren vrijdagavond bovendien vele bezoekers, die zeer enthousiast waren. De vorige maal lieten wjj uitkomen hoe vooral de omgeving van Dokkum rijk vertegenwoordigd was onder de streken, waar landerij en lagen, die na Bonifatius’ marteldood in het jaar 754 te Dokkum door gelovige Friezen aan het klooster waren geschonken, dat door Bonifatius in 754 te Fulda in Hessen was gesticht. Maar ook Wester- go liet zich uit onbetuigd. Hier vinden wij meteen al Kornwerd ver meld - ’’Quirnifurt” ”in Westerriche” - waar een zekere Hilderat, de zoon van Geidred, landerijen overdraagt, met inbegrip van 20 ho rigen, die op deze landerijen werkzaam waren. In hetzelfde dorp schonk ook Ratburg landerijen, eveneens met 20 slaven en slavinnen. Deze Ratburg was vermoedelijk een dochter van Hilderat. Wij gaan verder en ontmoeten in de goederenregisters van Fulda een zeke-' re Hera, dochter van Habo, die lan- derijen met 20 horigen schenkt „in insula Ganc” waarschijnlijk Griend tussen Harlingen en Terschelling, dat oudtijds veel groter was dan de te- j genwoordige vogelplaat en een groot j aantal bewoners telde alsmede te „Fardincheim”, Firdgum bij Tjumma- rum. Vervolgens een „Alberih de Fresia”, die zijn bezittingen schonk „in australi parte fluminis qui dicitur Mardunga, usque ad terminum ville Hindalop”. Hetgeen betekent „aan de Zuidkant van de Marne, tot aan de grens van het dorp Hindelopen”. De Marne was oudtijds een brede zeeboezem, welke tussen Kimswerd en Pingjum het land binnendrong, met een wijde bocht ten westen van Witmarsum stroomde, op nieuw naar het oosten afboog langs Harkezijl, tussen Bruindijk en Schraard door, om even voorbij Bols- ward in de Middelzee uit te komen. Bolsward dankte er haar ontstaan en bloei aan. Dan een zekere Folcwar, die 12 koe grazen schonk binnen de hemrik van „Westerbure”, hoogstwaarschijnlijk het gehucht Wester buren, even benoorden Oosthem. Imma schenkt vier koegra- zen in het dorp „Stelle”, in pago Westrahe". De ligging van dit oord is ‘tut düsven e'onverklaard gebleven. De kloostérlijke klerken waren tenslotte i de Friese taal niet machtig en ver- duitsten de namen die zij te horen kregen. In hetzelfde graafschap Westergo was een „comes Gerhart”, graaf Ger- j hard, die alles weggeeft wat hij bezit te „Hasalon”, Hieslum bij Tjerkwerd. Er is nog een andere graaf, die in Westergo goederen heeft liggen en deze, althans ten dele, aan het kloos- 3 ter te Fulda schenkt, en wel „Regin- I bertus comes”. In de eerste plaats 20 koegrazen te „Allen”, mogelijk Lions j in Baarderadeel, en een hoeve met alles wat daar bij hoort te ,Huchingen’, wellicht Huins, vlak bij Lions. Het kan ook Hoekens zijn geweest bij Hi- daard. Reginbert gaf nog meer en wel een stuk land( dat 24 penningen huur op- bracht te „Heterum”, Hederum of He- I rum bij Tjum. Een zekere Sigitac schonk een stuk bouwland en een halve weide te „Blintheim”, denkelijk Blessum bij Deinum. Tenslotte het echtpaar En- gelmar en Goltgart, die 30 koegrazen met 16 horigen schenken „in villa f. Hintinluofe”, Hindelopen. Een andere lijst met losse aanteke ningen maakt bovendien gewag van bezittingen te „Butensteneha” (onbe kend), „Suettenge” (Zweins), „Bot- tinge” (Bons bij Sneek), „Evenenhen” (onbekend) en „Scettefurt” Schel lens)Om ons nu maar tot Westergo te bepalen. Daar lagen tevens nog kloosterlijke landerijen te „Maggen- heiin” (Makkum, de vlekke, maar het kan ook Makkum bij Bozum geweest zijn); „Osterhusen” .Oosterburen bij Abbegaster Ketting); „Belinge” (De Blynse bij Midlum); „Franiglande” (Franeker); „Sotrenheim” (Sottrum bij Schettens); „Gutinge” (Gietens bij Wommels); „Werflante” (onbekend); „Culheim” (Tjallum bij Spannum); „Esgenfurt” (Eeskwerd bij Oosterend); „Hanwurf” (Hemert bij Hichtum); „Lobheim” (Lopens bij Lollum); „Rustlewurt” (Rillaard bij Lollum); „Dattenfurt” (Battens bij Jorwerd?); „Tollesheim” (Tolsum bij Tjum); „Bêth” (Beijum bij Lollum); „Welsib” (Welsrijp); „Westerburnen” (Wester- buren, dan wel Westerbierum bij Sex- bierum); „Ferdigheim” (Firdgum); j „Heselon” (Hieslum). Men ziet, de vaak meest onbeteke nende gehuchten, waarvan maar wei- ligen de naam en de plaats kennen, - unnen op een verrassend hoge ouder- om bogen, terwijl Sneek schittert uoor afwezigheid. Franeker bestond kennelijk al wel, evenals Leeuwarden, dat wij onder Oostergo vermeld vin den als dorp: „villa Lintarwurde”. GEMENE GRONDEN De bezitsverhoudingen weken in de .gen van Bonifatius nogal wat van de onze af. De blote eigendom be merkte zich tot de huizen, boerderijen m erven op de terpen daarbuiten kon men niet wonen wegens de her haalde overstromingen. Aan deze boer derijen waren voorts gebruiksrechten, geen bezitsrechten, verbonden, ver bonden, bestaande uit het recht, idem zovele koebeesten te laten grazen op de hemrik alsmede het daarvoor be nodigde hooi te maaien en thuis te mengen op dezelfde gemene dorps- BEIDE FOUT De fout is alleen, dat deze man geen vertrouwen in zijn vrouw stelt, om dit allemaal aan haar uit te leggen. Als hij alles openhartig met haar bepraatte, zou zij inzien, dat hij ook zijn zorgen heeft en ze zou haar best doen, die mét hem te dragen en voor hem te ver lichten. Haar gevoel van vernedering en te kort gedaan te worden zou zich oplos sen in haar wil, haar man te helpen rondkomen. U ziet dit zijn twee extreme geval len. Aan allebei is iets fout. Het hu welijk moet beschouwd worden als compagnonschap, waarin beide part ners gelijke rechten en gelijke plich ten hebben en in elk geval beiden vol komen van de financiële positie op de hoogte moeten zijn. Eerlijk en open hartig moeten zij de dingen met elkaar bespreken en overleggen, om samen de verantwoordelijkheid te kunnen dragen. Een man, die zijn vrouw téveel ver antwoordelijkheid op de schouders schuift, onttrekt zich uit gemakzucht of onkunde aan zijn eigen plichten. Terwijl een ter zake kundige kerel, die zijn vrouw alle verantwoordelijk heid onthoudt en als een onmondig kind behandelt, onwil, lijdelijk verzet en verbittering kweekt. Geen van bei den heeft zijn vrouw iets te verwijten, als het met de financiën in het hon derd zou lopen Maar dit was natuurlijk een terug val in oudere toestanden toen men een oplossing moest vinden voor een zo rechtvaardig mogelijk gebruik van gronden, welke de stad Sneek door het opheffen van de kloosters binnen het stedelijk grondgebied in de schoot ge vallen waren. Naderhand heeft het Old Burger Weeshuis daarvan kunnen pro fiteren, totdat in onze dagen al deze grond opnieuw in handen van de stad Sneek kwam en onze gemeente in staat stelde op tamelijk eenvoudige wijze bouwgrond te verkrijgen. Aldus pluk ken wij daar nog altijd de vruchten van!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1