DE GROTE DAG VOOR MARGRIET EN PIETER Nieuwenhuis Dokter was liever nog doorgegaan f I Feest in Den Haag l f l l u I 1 1 DINSDAG PR1NSELIJK HUWELIJK T' I IJLST WYMBRITSERADEEL en van sike minsken allinnich „Der binne mar I Raadslid G. J. Berkhout overleden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, f gjin sykten, t t t DRUFHOOTS NIEUWSBLAD r— 4 I i Dit is een officiële foto van h.k.h. prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, die volgende week (10 januari) in het huwelijk hopen te treden. Donderdag 5 januari 1967 Vijf gewonden bij slippartij op rijksweg 43 bij Heerenveen 122e jaargang nr. 2 Memorandum van een schooldokter Gisteravond vond in Ons Gebouw een volleybalwedstrijd plaats die wel uniek in de Sneker volleybalhistorie genoemd kan wor den. Uit het spelersarsenaal van De Wrotters ic as een team, sa mengesteld, dat zich De Witte Katten noemde. Dit team speelde vriendschappelijk*tegen zijn aartsvijanden, De Zwarte Honden uit Drachten. De Katten (allen katers) hadden zich in de meest vreemde kledij gestoken, waardoor, zoals op de foto duidelijk is te zien, enkele spelers zelfs op een „lief poesje” leken. De wed strijd was ook (hoe kon het anders) een bijzonderheid. Althans, premies voor de fraaiste reddingen, voor de meest taktische bal, voor de „beste klever” zijn bij het volleybalspel nu niet erg ge bruikelijk. De uitslag was 20 voor de Katten, die deze triomf uitbundig hebben gevierd. Scheidsrechter Werner Matszat had zich tegen eventuele ongeregeldheden en aanslagen (die echter niet plaatsvonden) beschermd met een onvervalste legerhelm. Na de overwinning werden de spinnende katten door vele supporters gelukgewenst. f 1111 s i I STUDENTEN groet wor- aan mevrouw Foto Max Koot ft straat voortaan aan beide een fel brandende gas- verbranding vond het actieve bestuur van de speel- verbetering op deze drukke ver- VEEL VERBETERD 4 Heel wat uurtjes heeft hij vergaderd. ECHTE FRIES hij puzzelt graag, leest graag, jongsaf aan de watersport als t Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Ad verten tieprij s: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Sn«clt»f Htcuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en INWONEN Het paar zal na het huwelijk (en de huwelijksreis naar onbekende bestem ming) zijn intrek nemen in het vrien delijke paleis Het Loo. Dit paleis werd in 1685 gebouwd als buitenpaleis voor stadhouder-koning Willem III. Het is steeds bewoond geweest door leden van het koninklijk huis tot het mo ment, waarop in dit paleis koninging Wilhelmina overleed. Koningin Julia na heeft de titel „Vrouwe van het Loo” geërfd, maar er zelf nooit haar intrek in genomen. Prinses Margriet en mr. Van Vollen hoven zullen enkele kamers in een zij vleugel gaan bewonen. Prinses Mar lijk beginnen zaterdagavond al met een feestelijk bal in paleis Soestdijk. Za terdag komen ook de buitenlandse gasten aan. Het Belgische koningshuis stuurt geen afgezant naar Den Haag. Vooral in de buitenlandse sensatiebla den zijn geruchten gepubliceerd als zouden met name de Belgische en En gelse vorstenhuizen geen afvaardiging sturen omdat zij het huwelijk van de prinses met een gewone Nederlander niet vinden passen bij hun status. Van een dergelijke „verontwaardiging” is echter nooit iets gebleken. Integen deel. De zaterdag wordt op paleis Soeslr- dijk dubbel feest gevierd men viert dan ook het dertigjarig huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bern- hard. Zondag hoopt men op de vijver van de paleistuin een schaatsfestijn te organiseren. Maar dan moet het wel voldoende hebben gevroren. b- FUNCTIES Zeventien jaar lang heeft hij les ge geven aan de Sneker huishoudschool in het vak gezondheidsleer. Eveneens aan de rijks-hbs; daar gaat hij voor lopig nog mee door voor één uurtje per week. Ook is hij nog rijksgecom- mitteerde voor de eindexamens. Van het Groene Kruis is hij onge veer 35 jaar bestuurslid later voorzit ter geweest. Ook in het algemeen be stuur van de provinciale Friese ver eniging „Het Groene Kruis” zat hij een jaar of vijf en in de provinciale com missie voor kinderhygiëne zo’n 15 jaar. Een jaar of 10 heeft hij de sportkeu- „Het werk is mij steeds meer gaan bevallen. Wat dat betreft was ik liever nog wat doorgegaan”, zegt de heer W. J. Nieuwenhuis, tot 1 sep tember 1966 schoolarts bij de Schoolartsendienst, kring Sneek. Maar er komt nu eenmaal een tijd waarop men zijn werk aan jongere krachten moet overdragen. En de dokter wordt straks al 67; hij heeft al ander half jaar langer gewerkt dan de meesten doen. Dinsdag a.s. zal er officieel afscheid van hem worden genomen. Of er nu een tijd van niets doen aanbreekt? Dat lijkt zeer onwaarschijnlijk, want de heer Nieu wenhuis heeft nog enkele van de vele functies, die hij in de loop der jaren heeft bekleed, aangehouden en houdt veel van muziek en heeft van jongsaf aan hobby. Hij kon nog wel eens tijd te kort komen. In oktober 1943 werd hij schoolarts in de kring Wymbritseradeel en ver huisde naar Sneek. In de laatste oor logswinter werd hij daar leider van het noodziekenhuis, waar vele evacu ees uit andere delen van ons land ver bleven. Er was toch anders niets te doen en hij was blij dat hij dit kreeg, al werd het niet betaald. In 1946 werd hij benoemd in de kring Sneek. Deze kring omvat de gemeen ten Sneek, IJlst, Workum en Hinde- loopen. Dokter Nieuwenhuis is al met al in heel Westergo geweest als school arts. De kring Sneek omvat een vijf tigtal scholen, met 7 a 8000 leerlingen. Hij had hier dan ook een volledige dag taak aan. Dokter Nieuwenhuis voelt „tige Frysk”. maar over de toekomst van de Friese taal in Sneek is hij niet opti mistisch. Wel is het hem opgevallen, dat er de laatste tijd op de scholen meer Fries wordt gesproken. Mogelijk staat dit in verband met de „bevol- kingsimport” van het platteland. Nog even over het werk. De voeding van de kinderen is de laatste jaren een stuk beter geworden. Maar er wordt volgens de dokter teveel ge snoept en dat kan een nadelige invloed hebben op het gebit. Hy zegt met n druk kan, want het is niet zo, dat een dokter een kwaal kan bestrijden vol gens het boekje. Een behandelingswij ze zal van geval tot geval verschillen, want: „Der binne gjin sykten, allin nich mar sike minsken”. SNEEKER NIEUWSBLAD griet is de afgelopen maanden al be zig geweest met de inrichting van de kamers (waarbij zij veel antiek heeft gebruikt). Het staat nog niet helemaal vast wat mr. Van Vollenhoven na het huwelijk en na de beëindiging van zijn diensttijd bij de Luchtmacht zal gaan doen. Men meent, dat hij weer een functie zal aanvaarden bij de Raad van State, het adviescollege voor de koningin. Het is echter ook heel goed mogelijk, dat hij bij de Koninklijke Luchtmacht (staf) zal blijven. FESTIVITEITEN De feestelijkheden rond het huwe- POPULAIR Tot echte protesten zal het wel niet komen. Prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven zijn populair in Neder land. Vooral de prinses. Haar echtge noot zal zijn betekenis nog moeten be wijzen. Er is wel enige kritiek op hem geweest toen hij op het moment, waar op hij in militaire dienst ging, met enig eerbetoon werd ontvangen. Zijn popu lariteit zou ongetwijfeld veel groter zijn geweest als hij erop had gestaan om als een gewone recruut te worden behandeld. Prinses Margriet wist zich ook bij zonder populair te maken door zich in Leiden in niets van -ndere studenten te onderscheiden en mee te doen met alle festiviteiten. Op 64-jarige leeftijd is in de afgelo pen nacht de heer C. J. Berkhout, di recteur van Erven Joh. W. Meijer aan het Leeuwenburg overleden. Hij was al maanden ongeneeslijk ziek. In hem verliest Sneek een actief raadslid. Hij werd in 1958 voor de KVP in de gemeenteraad gekozen en met een benoemd tot wethouder. Deze functie bekleedde hij tot september 1962, waarna hij tot zijn dood nog raadslid was. Verder was hij enige tijd voorzitter van de Vereniging van Sneker Zaken lieden; de laatste tijd nog bestuurslid. Ook de vereniging „Oranje” verliest in hem een bestuurslid. Veel werk heeft hij gedaan als lid van het Nationaal Katholiek Thuis front te Alkmaar. In deze stad was hij ook lid van de demobilisatieraa'’. Ver der heeft hij belangrijke functies ge had in de organisatie van grossiers in de farmaceutische branche. Op verzoek van de overledene zal de begrafenis (a.s. zaterdag) plaats hebben op de algemene begraafplaats. „Als ik mijn leven kon overdoen, zou ik weer graag hetzelfde paadje bewandelen”, zegt hij. Hij heeft een schat van dankbare herinneringen, al is het beslist niet altijd gemakkelijk geweest. Vooral in het begin van zijn praktijk als huisarts moest er dikwijls onder moeilijke omstandigheden ge werkt worden. Zo moest de dokter vaak bij gebrekkig licht een zware be valling leiden in een arbeidershuisje. Traden er complicaties op, dan moest hij zichzelf redden. Tegenwoordig wor den dit soort gevallen veel eerder in het ziekenhuis behandeld. De heer Nieuwenhuis werd in Grouw geboren. Na. de HBS studeerde hij me dicijnen in Groningen. In 1925 be haalde hij het artsendiploma en na anderhalf jaar waarnemingen begon hij in 1926 in Nijland een praktijk. Daar nam hij ook actief deel aan het verenigingsleven. Hij kwam in het be stuur van het Groene Kruis en de ver eniging „Nut en nocht”. Hij gaf ver der cursussen e.h.b.o. voor onderwij zend personeel, politie e.d. Op 10 januari zal de residentie één zee van vlaggen tonen. Nederland viert feest om het huwelijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vol lenhoven, maar Den Haag zal ongetwijfeld de kroon spannen. De Hage naars hebben zich wat gepasseerd gevoeld niet helemaal terecht toen kroonprinses Beatrix voor haar huwelijk vorig jaar Amsterdam boven de hofstad verkoos. Nu echter krijgt Den Haag toch een prinses in zijn midden op een van de belangrijkste dagen in haar leven. De burgerlijke huwelijkssluiting heeft plaats in het oude stadhuis aan de Ja- vastraat in Den Haag. Het gebouw is de afgelopen weken gerestaureerd. De Javastraat zelf in het verleden door de kasseien een schrik voor het ver keer, is van nieuwe bestrating voor zien. Anderhalf uur later (om elf uur) volgt de inzegening van het huwelijk in de Grote of Sint-Jacobskerk, e&n van de oudste kerkgebouwen in de re sidentie. Ook deze kerk is gerestau reerd. Voor het huwelijk van de prin ses is een verwarmingsinstallatie ge plaatst. Het huwelijk zal worden inge zegend door prof. dr. H. Berkhof, geen onbekende voor het paar. Hij is hoog leraar In de theologie namens de Ne- derlands-Hervormde Kerk aan de uni- versiteit in Leiden. Dinsdagavond omstreeks 11 uur is op rijksweg 43 onder Heerenveen bij een inhaalmanoeuvre een personenauto op het gladde wegdek geslipt en over de kop geslagen. De vijf inzittenden die op bezoek waren geweest in Joure en Sneek en op de terugreis naar hun woonplaats Drachten, werden allen ge wond. In het ziekenhuis te Heerenveen werden opgenomen de 33-jarige E. Kampen en zijn 35-jarige echtgenote H. Kampen-Rmgma, beiden oud-Sne- kers. De heer Kampen met negen ge broken ribben en zijn vrouw met een neupfractuur en een hoofdwonde. De overige inzittenden werden naar het ziekenhuis in Drachten overgebracht. De bestuurder R. Gjaltema met een shock, mevr. Visser met een sleutel- beenfractuur en de heer L. Mud met hoofdwonden. ring gedaan, jaren is hij secretaris ge weest van de afdeling Zuidwesthoek van de Kon. Ned. Maatschappij tot be vordering der geneeskunst en na de oorlog enige tijd waarnemend inspec teur van de volksgezondheid in Fries land. Verd-.' nog skriuwer van het Snitser Frysk Forban (dat niet meer bestaat) en tenslotte bestuurslid van de centrale bibliotheekdienst in Fries land. Thans is hij nog voorzitter van de provinciale reumacommissie, bestuurs lid van de Openbare Leeszaal en Bi bliotheek en lid van het wedstrijdco- mité van de Kon. Zeilvereniging Sneek. Na de oorlog werd hij hoewel zelf nooit in militaire dienst geweest tot voorzitter gebombardeerd van de keuringsraad voor militairen, die naar Ned. Indië moesten. Dokter Nieuwenhuis heeft het op die manier altijd behoorlijk druk gehad. schade was Opgelet dus: In de loop der jaren is er op het ge bied van de gezondheidszorg veel ver anderd. De gebouwen zijn een sJ moderner geworden en het meubilair is aangepast. De hygiëne op de scholen is enorm verbeterd, vooral ook de zin delijkheid van de kinderen. De men sen doen over ’t algemeen veel meer aan lichaamsverzorging dan vroeger. De taak van de schoolarts is op al die dingen te letten. Vroeger lette hij ook op de gebitten van de kinderen, maar daar is nu de schooltandarts voor. Vindt hij iets dat niet is zoals kamer was werd een stoel dermate verhit, dat deze in brand raakte, t Over de veranderingen in het We- Op het moment, dat mevrouw Beet- i genverkeersreglement hebben wij sma terugkwam was het één en al J reeds meermalen geschreven. Eén vuur in de kamer. De gealarmeerde van de uitvloeisels hiervan is, dat brandweer was snel ter plaatse, J een wachtverbod in een bepaalde maar toen was het vuur reeds gro- zijden tendeels door de mensen zelf be- J wordt aangegeven. Zo ziet men ook dwongen. De schade was echter in onze stad een heleboel nieuwe aanzienlijk. Opgelet dus: geen t borden met wachtverbod op de hoe- brandbaar materiaal dicht in de 4 ken van de straten. In de Ged. buurt van t Poortezijlen staat een bord zelfs zo, kachel. 4 dat er een nieuw probleem door wordt veroorzaakt. Op een bepaalde Vorige week vrijdagavond werd de 4 afstand ziet men daardoor thans brandweer ook gealarmeerd. Er was I geen verkeerslichten meer, vooral namelijk brand ontdekt in het 4 het oranje en groene licht. Onbe- delijkste gedeelte van de Flexa 'a- kenden in Sneek zouden, als ze wat brieken. De consternatie was groot. 4 snel rijden, wel eens per ongeluk Oorzaak vermoedelijk zelfontbran- door het rode licht kunnen gaan ding. Aanvankelijk leek het op een met alle gevolgen van dien. catastrofe uit te lopen, maar door snel ingrijpen van de bedrijfsbrand- In de Ichtuskerk wordt volgende weer was de brand spoedig geblust, week donderdag de film „Avond- De schade was gering, maalsgasten” van de beroemde re- gisseur Ingmar Bergman vertoond. Nadat enkele weken geleden het J In deze zeer indringende film wordt pas geasfalteerde gedeelte van het thema „God is liefde” aan de or- rijksweg 43 van Sneek tot Uitwei de gesteld. De toegang is vrij en de lingerga van witte lijnen was voor voorstelling begint om 8 uur. zien, zijn in de loop van deze w- k bij de baansplitsing ter hoogte van De enige georganiseerde kerstboom- het industrieterrein een groot aan- maandagavond tal lichtmasten geplaatst. De lam- plaats op een terrein aan de West- pen zijn nog niet aangesloten, maar hemstraat. Deze slaagde uitstekend, dit zal niet lang meer duren. Dat i dank zij de goede organisatie door betekent dan weer een belangrijke nnfintrA Lncfinir' xrnn rT a c-T>aal xr At'l-snf Avi a rt «4 /J.'iiUlrA ttav f tuinvereniging „De Lemmerweg”, keersweg. het hoort, dan verwijst de schoolarts naar de huisdokter. Hij behandelt dus zelf niet. Wel geeft hij adviezen. Hoe dokter Nieuwenhuis er toe kwam zijn praktijk op te geven om schoolarts te wordcr? In de eerste plaats omdat hij veel van kinderen houdt en in de tweede plaats uit vrees, dat de praktijk op den duur wel eens te zwaar kon worden in verband met zijn been, waar hij een aangeboren af wijking aan heeft. Daardoor loopt hij wat moeilijk, maar verder kan hij er alles mee, zelfs schaatsen. En, zoals gezegd, de dokter heeft er geen spijt van gehad. Hij roemt ook de goede samenwerking met het person van de scholen. Prinses Margriet heeft de bruidegom leren kennen in Leiden. Beiden stu deerden daar. De prinses nam in sep tember 1962 haar intrek aan het Ra penburg 45 in Leiden hetzelfde huis waar ook prinses Beatrix tijdens haar studie woonde om economie en rech ten te studeren. Overigens heeft de prinses nooit de opzet gehad te promo veren. Het ging om een globale tocht langs het terrein van deze wetenschap pen. Mr. Pieter van Vollenhoven stu deerde rechten. De prinses ontmoette hem op een studentenbijeenkomst. Samen zijn zij naar verscheidene studentenfeesten gegaan. Regelmatig was prinses Margriet op de kamer van Pieter te vinden om daar de rommel op te ruimen, die haar soms wat slor dige, toekomstige man had achtergela ten. Prinses Margriet stopte haar stu die in Leiden na haar verloving (op 10 maart 1965, precies een jaar voor het huwelijk van de oudste prinses). Zij volgde een verkorte opleiding voor verpleegster in het Amersfoortse zie kenhuis De Lichtenberg. BEWAKING Velen zullen zich nog de rumoerige incidenten herinneren, die tijdens de huwelijksdag van prinses Beatrix in Amsterdam voorvielen. Zij leken ge richt tegen de nationaliteit van prins Claus, tegen het koningshuis als zoda nig, maar vormden ook een ontlading van de spanning, die zich door ver schillende oorzaken in de hoofdstad had opgehoopt. Deze factoren gelden in veel mindere mate in Den Haag. De algemene verwachting is, dat het op 10 januari in de residentie niet tot be langrijke incidenten zal komen. Men houdt veel minder rekening met orde verstoringen dan destijds in Amster dam. Wel hebben, vanzelfsprekend, de Binnenlandse Veiligheidsdienst en de politie stringente veiligheidsmaatrege len ontworpen om op alle eventualitei ten voorbereid te zijn. De politie in Den Haag is niet erg gelukkig met de recente uitlatingen van de voorman van een nieuwe, klei ne partij, die aankondigde, „dat zijn mensen de zaak in Den Haag wel in de gaten zouden houden om ordeversto ringen de kop in te drukken”. Zoiets wekt juist weerstanden op, meent de politie. Men rekent niet op grote wan ordelijkheden, maar is niet vergeten, dat het vorig jaar op Prinsjesdag voor het eerst tot relletjes kwam. Er bestaat altijd een kans, dat jongeren de dag zullen aangrijpen om onrust te maken. En dat is iets, dat niet bij dergelijke feestelijkheden past. moest nog komen. Toch deed het den gedraaid, stralen zij t ons goed, dat er zo naar wordt uit- me hitte uit. Zo erg zelfs, u<u m gezien, ook al wordt er blijkbaar buurt staand meubilair in vlam kan niet erg zorgvuldig gelezen, want raken. Dat ondervond dinsdagmor- tweemaal was van tevoren aange- gen mevrouw Beetsma aan de Beetsma Enkele tientallen telefoontjes ont- De jeugd had tientallen kerstbomen vingen wij vorige week vrijdag van bijelkaar gebracht, die een ongeruste abonnees, die vroegen vuur opleverden. naar de krant van donderdag. Wij konden ze geruststellen, de krant Wanneer gaskachels op „vol” m --1 J ~x~*’_:j een enor- ons goed, dat er zo naar wordt uit- me hitte uit. Zo erg zelfs, dat in de niet erg zorgvuldig gelezen, want raken. Dat ondervond dinsdagmor- iwccmaai waa vcui tvvwien «cmgc- g«ii mevrouw Beetsma aan de kondigd, dat de krant die week op Schoolstraat. Toen zij even uit de vrijdag zou verschijnen. :d: 4 4 w 7!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1