Kappie de superskoop vis Amerikaan Anton Kuerti met F.O. in Sneek I I P. Jongejans (73) vijftig jaar gymnastiekleraar Agressieve Van der Veen hield Driest in bedwang Koplopers in eerste klas lieten het zitten I i 5 Nog dagelijks revalidatie in Gereformeerd Verpleeghuis /f t t Jubileum-damtoernooi Eensgezindheid Vi oudsend ’t Sneeker Damclub Gevonden voorwerpen Chr. Damclub „De Kroonschiji «RL. i t l l Damclub .Eensgezindheid’ Vi oudsend Zeepost „Soos’ foar de alderein yn ..Top en TweE’ Afscheid ds. Dijkstra van Oudega (W.) K. Krot kwam tegen Brouwer met remise goed weg Voor tweede maal in Friesland A dat vinciaal, maakte hij zich verdienste- Anton Kuerti goed mogelijk zijn de resultaten gunstig. ,.Het is om ïlCiaai eerlijk i die echter weer grijs- ■si ging de kaarten bestuderen om te kij ken hoe lang het nog was naar Lutje- wier. De meester klom behendig buiten boord langs de stoomketel, om hier en daar een geleidebaan bij te smeren, en Joseph Bizniz speurde d: horizon af om te zien of zich nog nieuwe locomo tieven voordeden. Daardoor had geen van hen in de gaten, dat de helicopter, e r o t 1 i t i t 4 V De heer Jongejans in witte jas) leert de mensen in het Gerefor meerd Verpleeghuis opnieuw lopen. Deze revalidatie is voor de patiën ten ook in psychisch opzicht van groot belang. II 23 niet minder dan 18 werden af gekeurd, 1 mankeerde. De strijd tussen de „azen” G. van Oosten en L. Smid was aanvankelijk maar een matige vertoning, de angst voor eikaars kracht was hieraan waar schijnlijk debet. Ieder initiatief van de één werd door de ander in de kiem ge smoord. Het eindspel maakte echter veel goed en het werd tenslotte, mede door een enkele zwakke zet van Smid, een verdiende overwinning voor Van Oosten. J. DE GROOT VERLOOR OPNIEUW In de le klasse is J. de Groot iets van slag. Nu verloor hij kansloos van E. Bruggenkamp. Ook G. Obbink ver loor en het wordt dringen aan de kop. G. Obbink en G. Haringa speelden een gevaarlijk spel. Er werd heel weinig afgeruild, waardoor het spel op de duur kwam vast te zitten. Toen er ein delijk afgeruild moest worden, ging de helft van de schijven van het bord. Haringa kwam er met 3 schijven winst uit en Obbink moest toen spoedig op geven. L. Heegsma won van H. v. d. Woude, die nog steeds zijn draai niet heeft gevonden. Overigens een goede prestatie van Heegsma. Ook H. Fer- werda won weer en op overtuigende wijze van J. de Haan, die opnieuw in het eindspel te haastig was. M. van Oosten behaalde een nuttige overwin ning op Dotinga. Van Oosten beheerste het middenveld en Dotinga kwam op het laatst bij elke zet een schijf achter en moest de volle buit afstaan. J. Wier sma won ook weer eens in een door hem uitstekend gespeelde partij. Hoo- geveen gaf goed partij, maar liep in een valletje, waardoor Wiersma een dam kreeg. Toen xyas de zaak bekeken. In de 2e klasse was de grote verras sing dat S. Tiersma van H. Jongsma 44. Zo stoomde het stokende locomo tief je met zijn glimmend koperwerk voort, en trok de reusachtige kunst- walvis door hqt schone land van Bata- virië. Dikke MobL leek een voorwe reldlijk monster, dat dromerig langs de zonbeschenen hellingen en door rui sende wouden gleed. „Dat gesjees over die rechte rail maakt me zeeziek,” zei Kappie, en hij kunst van Dvorak zijn voedingsbodem in de volksmuziek, waaraan de Sla vische landen zo rijk zijn. Meeslepende ritmiek van de volksdans en diepe weemoedigheid en kinderlijke blijheid van het volkslied typeren de symfonie no. 8 in G, opus 88 van Antonin Dvorak (1841-1904), welke na de pauze wordt uitgevoerd. Tijdvak 29 dec. 1966-4 januari 1967: Te bevragen op de navolgende adres sen: rode beurs met inhoud, Lageveen, J. W. Frisostraat 55; groene rechter kinderwant, Faber, le Woudstraat 45; muntbiljet, Arema, Zwaardstraai 35; zwarte damesparaplu, Hakse, Napjus- straat 138; damesbril met bruin mon tuur, Snackbar „De Kolk”, Lemmer weg; een beurs t.n.v. T. Wiersma, Den Haag, Fa. Wielinga, Wijde Burgstraat; bankbiljet, M. J. Frouws, Schoolstraat 43; bruine beurs, Leeuwarderweg 46; bruin-beige heren glacé met stof, Dijk stra, Kruizebroederstraat 81a; groene wollen sjaal, Kroese, Singel 4; zwarte Nappa leren dameshandschoen, Ham mer, Oppenhuizerweg 120; wieldop, Boomsma, Wijde Noorderhorne 18; groene nylon rechter kinderwant, Bau- kes, 2e Woudstraat 37; nieuwe tafel in papier, Bootsma, Potterzijlstraat 43; damespolshorloge, Swart, Amaliastraat 8; zwart damesvest, Schoonhoven, Meeuwenlaan 23; z.g.a.n. zwarte regen- broek, Huitema, Priorstraat 35; gouden armband met steentjes, Roosenstein, Groen van Prinstererstraat 22; paar zwarte leren herenhandschoenen, foto- handel Tromp, Oosterdijk; zilveren ketting met soort bedels, Cnossen, Kor te Vreugde 11; rode damesparaplu met wit handvat, Ammerlaan, J. W. Friso straat 18; reservewiel met band 6.40x 15, Tip Top, Prins Hendrikkade 10; fietssleuteltje, Brandsma, Looxmastr. 8; paar zwarte damesglacé’s en een paar zwarte gevoerde kinderhand- schoenen, Hoekstra, Galigastraat 23; grijze rechter glacé, Lokkerbol, Boei- erstraat 6; wit handschoentje, Ria Boot, Priorstraat 34; bedelarmband m. bedeltjes, Westra, Morrahemstraat 110; padvindersriem, Van der Berg, Edo Jongemastraat 47; plastic kinderbeurs- je met inhoud, Dijkstra, De Bourbon- straat 79; paar bruine d: meshand schoenen, Osinga, Franekervaart 21; ijzeren tuinhekje, Visser, Bloemstraat 14; bruin houten tuinhekje, Van Tiel, Gonggrijpstraat 47. Te bevragen aan het bureau van po litie: blauwe damesschoen, tas met in houd, gekleurd wantje. Te bevragen aan het asiel: zwart gekleurd hondje. In de eerste klasse raakt V. d. Zee steeds beter in vorm. Ditmaal moest Bijlsma zijn meerdere in hem erken nen. Van der Kooi en Bruinsma speel den een mooie partij, maar belandden al gauw in de remisehaven. H. Visser dreef Faber na het middenspel ge ducht in het nauw, maar zijn overwin ning was juist niet voldoende om da bovenste plaats te bereiken, daar P. de Boer remise speelde tegen M. Fa ber. In de tweede klas was het een beste dag voor Wesselius. Eerst won hij van J. Faber jr., die in het begin van de strijd geheel mistastte, en daarna van Atsma, die zijn vorm blijkbaar kwijt is. C. v. d. Brug zegevierde over W. Visser, die w.el remise had kunnen be reiken, maar opnieuw faalde. V. d. Brug kwam hierdoor op gelijke hoogte met P. Nagelhout en P. Hoekstra. Hij heeft echter enkele partijen meer ge speeld. Van der Schuit won in de derde klas van K. Busscher, waardoor hij thans drie punten voor staat op J. de Boer, die niet speelde. Plantinga en Hielke- ma deelden na een mooie strijd de buit. De uitslagen luiden: le klasse: W. v. d. Zee-J. J. Bijlsma 2-0, L. v. d. Kooi-A. Bruinsma 1-1, H. Visser-J. Faber sr. 2-0, P. de Boer-M. Faber 1-1. 2e klasse: P. Wesselius-J. Faber jr. 2-0, C. v. d. Brug-W. Visser 2-0, P. Wesselius-W. H. Atsma 2-0. 3e klasse: R. Plantinga-R. Hielkema 1-1, H. v. d. Schuit-K. Busscher 2-0. Door een goede overwinning van G. van Oosten op L. Smid en een ver rassende remise van J. van der Veen tegen F. Driest is de spanning aan d" kop nu nagenoeg geheel verdwenen. In de staart daarentegen is het een ge drang van jewelste. Doordat Zwaan, Dijkstra en Van der Veen remise speel den en Beetsma verloor, is laatstge noemde nu alleen „rode lantaarndra ger”. Er zijn echter nog vele wedstrij den te spelen zodat een en ander nog niets zegt over de uiteindelijke degra datie, ook al omdat het aantal gespeel de wedstrijden sterk uiteen loopt. De partij J. Beetsma-Mar. van Oos ten ging aanvankelijk gelijk op. In het middenspel evenwel gaf Beetsma door een eenvoudige slagzet twee schijven cadeau en capituleerde daarna spoedig. Een uitstekend spelende Th. Dijkstra bracht H. Zwaan in moeilijkheden door een opsluiting aan de lange vleugel. Een drie om drie afruil bracht echter niet het door Dijkstra vermeende voor deel en spoedig werd toen tot remise besloten. J. Zuidema raakte tegen K. Nijdam in het middenspel een schijf achter en leek regelrecht op een nederlaag af te gaan. In een totaal gewonnen positie overzag Nijdam echter in het eindspel een eenvoudige twee om drie-slag en gaf zich meteen gewonnen. Een ge lukkige overwinning voor Zuidema. J. van der Veen gaf tegen Driest aanvankelijk de indruk dat hij zich willoos naar de slacl tbank zou laten voeren. In het middenspel raakte hij dan ook een schijf achter, maar daarna werd hij bijzonder agressief. Hij werk te meteen de schijf achterstand weg en behaalde een volkomen verdiende remise. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms „Rio Salado” (10-1) ms „Rio Tunuyan” (13-1) Australië: ms „Canberra” (8-1) Brazilië: ms „Alhena” (8-1) ms „Kennemerland” (11-1) ms „Rio Tunuyan” (13-1) Canada: ms „Moose Jaw” (13-1) Chili: ms „Ceres” (8-1) Indonesië: ms „Asia” (9-1) Ned. Antillen: ms „Mercurius” (10-1) Nieuw-Zeeland: ms „Derbyshire” (9-1) Suriname: ms „Mercurius” (10-1) Verenigde Staten van Amerika: ms „Gorredijk” (11-1) ms „American Reliance” (14-1) Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Southampton Castle” (8-1) ms „Oranjefontein” (10-1) Inlich.ingen betreffende de verzend- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. TWUZELERHEIDE-SDC Dinsdagavond krijgt SDC 1 een las tig karwei op te knappen. Het moet het uitspelend tegen Twijzelerheide opne men. Beiden delen de eerste plaats met 8 punten uit 5 wedstrijden. Hoewel de bordpunten 70-30 voor SDC en 58- 42 voor Twijzelerheide ten gunste van SDC uitvallen, zijn we op de afloop allerminst gerust. Doordat de wedstrijd SDC III-Nije- mirdum III naar een later tijdstip is verschoven, wordt et wedstrijdpro- gramma voor de eerste en tweede klas op de clubavond bekend gemaakt. Voor de hoofdklas staan twee par tijen vastgesteld nl. die tussen G. Brou- wer-P. Jorritsma en P. Olij-G. Huite ma. was ook in een goede vorm want eerst won hij van kopman S. de Haan en vervolgens van Tiersma. P. Kroese werkte zich ook weer wat omhoog door een overwinning op Veldhuis. Nog een paar overwinningen en hij zit in de kopgroep. S. Beetsma had niet veel moeite met S. Kroles, doch B. Jonkman had aan Haanstra een taaie, doch hij won en behoudt de leiding in deze klasse. Uitslagen: Hoofdklasse: L. Smid-G. van Oosten 0-2, K. Nijdam-J. Zuidema 0-2, H. Zwaan-T. Dijkstra 1-1, J. Beetsma- Mar. van Oosten 0-2, J. v. d. Veen-F. Driest 1-1. le klasse: U. Hoogeveen-J. Wiersma 0-2, Minne van Oosten-F. Dotinga 2-0, J. de Haan-H. Ferwerda 0-2, J. de Groot-E, Bruggenkamp 0-2, H. v. d. Woude-L. Heegsma 0-2, G. Haringa-G. Obbink 2-0. 2e klasse: H. Jongsma-S. Tiersma 0-2, S. Tiersma-L. Meijer 0-2, L. Meijer -S. de Haan 2-0, M. Veldhuis-P. Kroese 0-2, S. Kroles-S. Beetsma 0-2, B. Jonk- man-Haanstra 2-0. Programma voor mandag 9 januari: Hoofdklasse: G. van Oosten-M. van Oosten, T. Dijkstra-L. Smid, J. Beets- ma-J. v. d. Veen, J. Zuidema-H. Zwaan, K. Nijdam-F. Driest. le klasse: T. Holkema-G. Haringa, F. Dotinga-U. Hoogeveen, L. Heegsma- E. Bruggenkamp, H. v. d. Woude-Min- ne van Oosten, J. de Groot-J. de Haan. 2e klasse: Haanstra-S. Tichelaar, M. Veldhuis-L. Meijer, G. de Jong-B. Jonkman, S. de Haan- J. Zijlstra, S. Beetsma-S. Tiersma, H. Jongsma-P. Kroese, S. Kroles-S. v. d. Veen. Foar de alderein fan „Top en Twel” wie it juster in tige wichtige dei. In „soos” foar har waerd ynset. De foarsitter fan de kommisje, de hear F. Soetenga, haldde in koart ie- peningswurd. De minsken krigen thé, koekje en flikje. Elts rekke drok yn aksje. Twa biljetten, damboerden, kwartetten, halma, sjoelbak, der wie gjin né op it gebiet fan spultsjes. It wie in hiel gesellige middei foar de 40 al- deren, dy’t oanwêzich wiene. Woans- dei 11 jannewaris hoopje de „soosgas- ten” wer byinoar to kommen. Ds. G. Dijkstra, gereformeerd pre dikant te Oudega (W.), die is beroepen in de gemeente Zetten (Betuwe), zal zondag 29 januari a.s. in de middag- dienst (1.45 uur) afscheid nemen van de Oudegaster gemeente. De heer Jongejans was ook lid prachtig werk”, zegt hij. En dat hij 1 1 J- —.««4 J!4. l*«1ïï1»*4* z-.z-.1t* lll4* Fcif massage en hij belTandelde al gauw dat zijn kinderen in zijn voetsporen Welmoest hij in 1914 meehelpen patiënten. De woensdag was in die zijn getreden. Een dochter heeft nl. j. --*s_v massage geleerd, werken'een'spoórlifn' aan te leggen, ging dan om 8 uur met de tram terwijl de zoon gymnastiekleraar die cvhici werd afgebroken naar Joure, had daar tot kwart over M.O. is geworden. „Het is toen hij klaar was. In datzelfde jaar twaalf patiënten, at dan een hapje verdeeld”, zegt hun vader. Zijn UIlLSLcicni. OUXIlb Z1J11 UU 1I1C11ÖC11 J VEEL FIETSEN eerst bang. Maar over ’t algemeen DOS in Lemmer én Udl in Workum. ze opnieuw hun ledematen te ge- Spoedig kwamen daar de nieuwe bruiken. De heer Jongejans heeft clubs EGGV in Balk en TMOR in een groep van ongeveer twaalf, zo- Sloten bij. dat er sterke persoonlijke contacten f zijn ontstaan. Soms zijn de mensen wat hem de volle winst opleverde. Dit bracht hem op de vijfde plaats, daar tevoren K. J. de Vries remise was overeengekomen met H. Nauta. De stand aan de kop is nu: Frank Drost en H. de Boer 12-19, F. J. Drost 11-18, K. Krot 11-15, H. Krot 12-13. Relatief staat Drost Sr. er nog steeds het beste voor. In de eerste klasse leden de beide koplopers Tj. Zijlstra en S. Lageveen een nederlaag, doch K. Lijcklema pro fiteerde hier maar ten dele van. Hij kwam er tegen F. Bijker met remise nog goed af. Beiden hebben nog vol doende afstand op hun naaste bela gers weten te behouden. Intussen is Postma door zijn fraaie overwinning op Zijlstra dicht in de buurt gekomen van Lijcklema, terwijl Van der Zee het aan zijn zege tegen Lageveen dankt, dat hij verder afstand kon ne men van de staartgroep. Van Tuinen en K. Kroese kregen met remise loon naar werken. De stand in de kopgroep is nu: Tj. Zijlstra 10-17, S. Lageveen 11-17, K. Lijcklema 11-15, H. Postma 12-14, D. Boot 10-11. In de tweede klas bleven de beter geplaatsten meester van het terrein. Hier waren de uitslagen: Pietersma- J. Brinksma 2-0, R. Akkerman-J. Kooistra 2-0, J. Jager-A. Witteman 0-2, S. Boot-J. de Vries 2-0, D. Rut- kens-D. Brouwer 0-2, C. de la Ferté- A. Sonsma 2-0, C. Spijker-A. Plekkrin- ga afgebr. die lie. treintje nog steeds volgde, een aan cnlijk stuk gedaald was, en nu vlak boven het locomotiefje vloog. Een lange kabel met een haak werd uit het zoemende vliegmachientje neer gelaten, precies op de plek waar de platte goederenwagen met Dikke Mobie aan het locomotiefje vast gekoppeld zat dl De eerste competitieavond in het nieuwe jaar bracht enkele verrassen de uitslagen. Zo mocht in de hoofd klas K. Krot zich gek'.kkig prijzen, dat hij uit het treffen tegen G. Brouwer nog een punt sleepte, toen hij om een damdoorbraak te ontgaan, een schijf moest offeren. Leider Drost Sr. vocht een prachtig duel uit met K. J. de Vries. Remise was het resultaat. Zijn naaste konkurrenten De Boer en zijn zoon Frank liepen zodoende een punt op hem in. De Boer had het tegen P. Olij niet moeilijk. Laatstgenoemde zag in de opening een lichte combinatie over het hoofd, wat hem een schijf kostte en even later, toen hij blunderde, de partij. Door een bekeken offer maak te Frank Drost aan H. Nauta duide lijk, hoe kwetsbaar diens stelling wel was. Hij trok het voordeel tot zich en de winst was toen een kwestie van tijd. Ook P. Jorritsma was spoedig een geslagen man. Hij liet zich tegen G. Huitema door een damzet verras sen. Herman Krot begon tegen De Korte ten koste van twee schijven aan een damslag en hoewel er toen nog van alles kon gebeuren liet hij vervolgens De Korte in een combinatie tippelen, Dinsdag 10 januari a.s. om 8 uur ’s avonds zal het Frysk Orkest onder lei ding van Alfred Salten in Amicitia optreden met de beroemde Amc ’- kaanse pianist Anton Kuerti. Het zal de tweede maal zijn, Kuerti in Friesland is. Zijn eerste op treden met het F.O. vond plaats op 26 juni 1964 in Leeuwarden. In mei van dat jaar behoorde hij tot de winnaars van het grootste solistenconcours ter wereld, n.l. de Koningin Elisabeth van België-wedstrijd voor piano. Samen met een andere prijswinnaar, de Rus Nicolaï Petrow, maakte hij zijn debuut in Leeuwarden. Kuerti, leerling van het Curtis In stitute of Music bij Rudolf Serkin, was in 1957 in de Verenigde Staten al win naar geworden van Amerika’s groot ste prijs, de Leventritt-Award. Hij maakte concertreizen in Noord- en Zuid-Amerika en in Oost- en West- Europa. Hij speelt als solist in Mozarts pia noconcert K.V. 459, dat werd gecom poneerd in 1784. Het werk is zeer oor spronkelijk van opzet, vooral in de ver bluffend knappe en briljante finale. Het stuk heeft een onstuimige vaart en vraagt virtuoze prestaties van solist en orkest. Het concert wordt geopend met de Moravische dansen van Leos Janagek (1854-1904). Evenals van de meeste Slavische componisten vindt ook de Zoals wij reeds eerder berichtten houdt de damclub „Eensgezindheid” ter gelegenheid van haar 35-jarig be staan een jubileumtoernooi in het dorpshuis te Woudsend, dat plaats biedt aan 450 personen. Het is voor de elfde maal dat deze damclub een groot toernooi organiseert. Vorig jaar be stond hiervoor grote belangstelling. Niet minder dan 196 deelnemers, ver deeld over vier klassen, streden toen om de mooie prijzen. Dit jaar is er voor het eerst een eregroep gevormd. De volgende spelers moeten een vorig gewonnen beker verdedigen: hoo d- klasse: 1. H. W. v. Westerloo, Amster dam (P.F.D.B. beker); 2. J. de Boer, Huizum (Noordbuisbeker); 3. O. Hoek stra, Huizum (Mij. „Woudsend” beker) le klasse: 1. K. Mondria, Vollenhove (Eensgezindheid-beker); 2. H. Terp- stra, Harkema Opeinde (V. d. Velde beker); 3. J. Huls, Zwartsluis (Nagel- houtbeker); 2e klasse: 1. D. P. Hoek stra, Akmarijp (Sticht. Dorpshuis-be- ker); 2. K. Muizelaar, Oudemirdum (beker); 3e klasse: 1. W. Boersma, Longerhouw (Hotel Kuipers-beker); 2. E. Schokker, Oudemirdum (beker). Het aktieve bestuur van „Eensge zindheid” verwacht ook deze keer een grote deelname. De eerste zet aan het hoofdbord in de ereklasse zal worden gedaan door burgemeester Van Hout van Wymbritseradeel. Het toernooi begint ’s morgens tien uur. „Ik hoop dat ik ’t nog een paar vatte hij de studie aan voor leraar jaartjes volhoud”, zegt de heer Jon- M.O. in de lichamelijke opvoeding, gejans. Hij heeft een schat van her- Daarvoor moest hij naar Amster- inneringen. Want het vreemde is, dam. Ondertussen bleef hij wel op als men wat ouder wordt komen de fabriek werken omdat hij an- de herinneringen aan de jeugdjaren ders de studie niet kon betalen. In het sterkst boven. Enkele jaren ge- die tijd werd hij ook nog lid van leden heeft de heer Jongejans nog de technische commissie van de wat aan Engels en Spaans gedaan. Zaanse Turnkring. Vier dagen per Maar dat wilde niet meer. Daaren- week ging hij voor de cursus naar tegen kan hij het dialect van de Amsterdam. Het was geen gemak- Zaanstreeü nog heel goed spreken, kelijke tijd. Maar in augustus 1916 Op 5 juni 1893 werd hij in West- werd alle moeite bekroond met het zaan geboren. Hij was de middelste diploma. van de vijf kinderen, die het gezin van de timmermansknecht Jonge jans telde. In 1904 kreeg hij zijn eer ste gymnastieklessen op de vereni ging „Jahn”. Na de lagere school moest er geld verdiend }y,Qrden en zo belandde de jonge Piét Jongejans in de fabriek. ga, Jan van der Werf uit Sneek. opnieuw lopen, xT-rM’zJ Lnnnnmrl in OM TT’— de heer Jongejans kon zijn clubs in kamer voor deze patiënten. Daar Joure, Lemmer en Workum overne- staan verschillende instrumenten, men. Zo kwam hij in 1917 in Sneek ook moeten sommigen gemasseerd terecht. Hij ging daar in de kost bij worden. Door al die oefeningen, die de ouders van Jan van der Werf. Ook een gunstige invloed hebben Het begon dus met VKH in Joure, op geest van de mensen, leren in het Tolhuis, fietste om 1 uur naar Lemmer om er van 2 tot 10 uur gymnastiekles te geven en moest tenslotte maar zien terug in Sneek te komen. In Sneek kwam de nutsgym- nastiekschool erbij en de christelijke gymnastiekschool, evenals de ver enigingen TGP en SGV. In 1920 anders. Wie z’n leven lang aan gymnastiek doet, blijft in een goede kweekschool. Later gaf hij gym- en de Turnkring Sneek van het KNGV. Van deze kring werd hij secretaris en ten slotte ontplooide’ hij op provinciaal niveau activiteiten. „PRACHTIG WERK” In 1926 behaalde hij nog de akte handenarbeid. Ook voor het Groe ne Kruis, zowel plaatselijk als pro- I vinciaal, maakte hij zich verdienste- lijk. In 1955 werd hij lid van de commissie voor de reumatiekbestrij- ding. Hij is erelid, evenals z’n vrouw, van de Snitser Skotsploech. In de loop der jaren heeft hij ve len gymnastische oefeningen laten verrichten. Enkele van zijn leerlin gen bereikten hoge posten. Zoals wijlen mr. P. S. Gerbrandy, die mi nister-president werd, en luitenant- NAAR SNEEK generaal H. Schaper, oud-Jouster, thans adjudant van de koningin. Behalve leider van „Jahn” werd Nu is de heer Jongejans nog secre- hij dit ook van „Turnlust” in Be- taris van, het Bureau voor Medische verwijk. Overdag ging hij nu zijn Sportkeuring en doet hij de revali- broer Klaas, die timmerman en mo- datie van mensen in het Ger. Ver- lenmaker was, helpen en intussen pleeghuis, die tengevolge van ziek- solliciteerde hij. Zo ontmoette hij te hun armen en benen niet meer MUZIEK op een proefles7 in Hoorn een colle- goed kunnen gebruiken. Hij leert ze ga, Jan van der Werf uit Sneek. opnieuw lopen, zo t ”j’ Ook hield hij van muziek en in Deze werd benoemd in Meppel en althans. Er is een speciale oefen- 1907 kreeg het fanfarekorps „Cres- de beer Jongejans kon zijn clubs in kamer voor cendo” in Zaandijk er een lid bij. Joure, Lemmer en Workum overne- staan verschillende Toen hij 17 was werd hij secretaris. Inmiddels maakte hij bij „Jahn” promotie door van 2e voorturner eerste te worden en later zelfs lei der. Ook van deze club werd hij secretaris. In 1914 brak de eerste wereld oorlog uit. De heer Jongejans was echter afgekeurd voor militaire dienst en dus vrijgesteld van mobi lisatie. Hij vertelde hoe er van de hoewel sommigen niets geworden van het genootschap voor dit meent, blijkt ook uit het feit. r-- - - in dib zÜn getreden. Een dochter heeft nl. in het kader van verdedigings- tijd voor hem de zwaarste dag. Hij heilgymnastiek en L „L.o d— x x-x-ï1 zoon 1 werd" afgebroken naar Joure. had daar tot kwart over M.O. is geworden. Het is de heer P. Jongejans aan de Leeuwarderweg nr. 10 niet aan te zien, dat hij al bijna 74 jaar is. En dat kan ook haast niet werd'hij'leraar aan de christelijke i anders. Wie z’n leven lang aan gymnastiek doet, blijft in een goede kweekschool. Later gaf hij gym- conditie. Er zijn behalve die gevorderde leeftijd nog meer dingen, nastiek aan de Julianaschool, de Jan die men niet achter deze rustige en bescheiden figuur zou zoeken. va‘1 Nassauschool, de Wilhelmina- Zo bijv, zijn hobby voor talen. Als geboren Hollander kwam hij in en de’rk jongensschool. Dan volg- f 1917 naar Sneek. Thans onderscheidt hij zich in niets van de Frie- den de oprichting van de chr. gym- zen, zelfs niet in de taal. Hij spreekt het Fries voortreffelijk, heeft nastiekver. „Advendo”, waarvan zelfs in 1947 de Fryske akte behaald en werd in 1949 tot skriuwer rr—-i™ van het Snitser Frysk Forban benoemd. Hij zou dan ook beslist niet uit Sneek vandaan willen. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 3