111 Leaver dea slaef as Bestanden Nieuwe opleiding voor verplegenden in het Sint Antoniusziekenhuis te Sneek WIJKINDELING DOKTOREN lijdelijk Thans onbekendMidningi’ bestond reeds in 855 Sneeks oudste geschiedenis (V) Licht over BUITENLANDS WEEKOVERZICHT I ietnam maar in w 8 'ASPRO* Misschien St. Jansberg in Sneek verdriïft uw pijn sneller! f nü'mitfofined1 t zijn bedrijf •microfined’ 'aspro' Zondagsdienst dierenartsen HY HIE IT NET BIGREPEN - Dienst doktoren apotheek, zusters en tandartsen Zondagsdienst dokters Heeg en Woudsend e.o. De boer en Kerstfeest op de r.k. hobbyclub Hoofdpijn, verkoudheid, griep... 2 'AS PRO’* •ék'z«reeft fit' Moordenaars onder ons i l’ l' Grotere verantwoordelijkheid en meer zelfstandigheid ST. JANSBERG H. H. WAAR WILLEN WE HEEN GRAAF FOLKER JOHANNITERS VOOROPLEIDING Een probleem bij de werving van Gerda. DE PROBLEMEN ONDERKENNEN GRONDEN IN WESTERGO Ir. G. B. HACHELIJKE ZAAK SOEKARNO RODE WACHTERS Waar lagen nu Folker’s, schenkingen uit Westergo? Wij sommen de namen op, zonder de aard van de schenking Uitsluitend bestemd voor patiën ten van dr. H. Gerritsma voor het tijdvak 6-24 januari. (Niet gedurende het weekend). voorheen bij de Sneker Commanderij geïncorporeerd geweest, dat wil zeg gen dat de pastorale goederen aan de Johanniters toebehoorden, die in ruil zorg hadden gedragen voor de benoe ming en het onderhoud van de pas toor, die tevens priester bij de Com manderij was. In China duurt de actie van de Rode Wachters, de militaire knokploeg, die de zegen heeft van Mao Tse-toeng en diens kroonprins, generaal Lin Piao, voort. De aanval op weer andere auto- ORANJE-GROENE-KRUIS WIT GELE KRUIS Zuster Banning, Looxmagracht 22, tel. 4021. n Ie i, t, n n BIJ BRAND Voor brandmelding belle men steeds ar. 2 0 0 0. Van zaterdagmiddag 1 uur tot zondag avond 11 uur dokter F. A. Schoenma ker, Heeg, tel. 05154-2300. WIJK II. dr. Van der Zijpp: Het stadsgedeelte binnen de oude stadsgrachten en het gebied tus sen spoorlijn en Zwette (bin nenstad en Kloosterstraten, staatsmanstraten. en bloemstra- ten). WIJK IV. dr. Van den Heuvell: Het gebied tussen Houkesloot, stads gracht en Woudvaart (Sperk- hem). riteiten is met alle felheid ingezet. Het staatshoofd, LLioe Sjao-tsji, en de sec retaris van de communistische partij, Teng Hsiao-ping, kunnen op aanplak biljetten in Peking lezen, dat zij ge vaarlijke denkbeelden koesteren. Ge- Het jaar 1966 is weer voorbij. Een ieder heeft op zijn eigen wijze de jaar wisseling beleefd en al of niet ge vierd. Meestal gaat het ene jaar in het andere over zoals onze bezinning over het afgelopen jaar overgaat in de door gaans goede voornemens voor het jaar dat voor ons ligt. Zo’n jaar dat pas be gint wordt vaak vergeleken met een I nog niet opengeslagen boek. Er is ech ter wel een verschil. Op de omslag van het boek kunnen we dikwijls een kort uittreksel vinden, bij een jaar kan dat nooit. Jawel, we hebben onze plannen, makke him klear Hja sei: Dat liket der op, dü bist mar minhear Nou ja, 't is feest joun, raei champagne der by It wurdtsje kampanje wie foar him hwat nijs En doe ’t er wer thus kaem lake de frou him al üt Hy sei: ’t wie kofje mei koeke, dêr wie ’t mei üt Dat hie ’k wol tocht, sei de frou, dü hast dy forsind Kampanje bitsjut dat it winterwurk bigjint. I.-KUIPERS Psn., Drylts. Uitsluitend voor spoedeisende ge vallen van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 10 uur dr. K. van den Heuvell, Bothniakade 1, tel. 2612. WIJK- EN KR AAM VERPLEGING GROENE KRUIS Zuster A. Bonnema, Pier Heemstra- straat 15, tel. 3731. De oorlog in Vietnam was voor pre sident De Gaulle aanleiding om in zijn nieuwjaarsrede een scherpe uitval te gen de Ver. Staten te doen. Hij sprak van een onrechtvaardige en verwer pelijke oorlog, die ontstaan is door de gewapende interventie van de Ver. Staten op het grondgebied van Viet nam. Hij herhaalde zijn bemiddelings- aanbod. Frankrijk, dat de taak op zich had genomen de koude oorlog in Euro pa te beëindigen, zou bereid zijn een bijdrage te leveren tot de oplossing van het geschil in Azië, zo stelde De Gaulle deze zaken. Het is wel een vol komen scheeftrekken van de ontwik kelingen om Frankrijk te zien als het land, dat een einde aan de koude oor log ’'■'“ft gemaakt. Van zaterdagmiddag 1 uur tot zondag avond 12 uur dierenarts K. D. Vink, Stationsstraat 17, Sneek, tel. 05150- ?714. leerling-verplegenden is steeds geweest, dat de kandidaten ofwel niet voldoen de vooropleiding hadden genoten ofwel aan de toelatingseisen voldeden, maar te jong waren. In Sneek tracht men hierin te voor zien door met ingang van 1 april 1967 een cursus te geven voor aspirant- leerling-verplegenden, die zowel voor ziet in de leemte van onvoldoende vooropleiding als in de overbrugging van de periode tot de vereiste leeftijd van 17 jaar en 7 maanden is bereikt. De lesgelden van degenen, die aan deze cursus deelnemen, komen voor rekening van het ziekenhuis, terwijl ook de reiskosten van de leerlingen, die extern zijn, van huis naar Sneek zullen worden vergoed. Wat buiten de grenzen van zijn we reldlijk domein lag. verkocht de bis- schop echter door aan de Johanniters, de latere Ridders van Maltha of Mal- thesers. Het was deze aankoop, die deze Ridderorde in staat stelde zich in Friesland te nestelen. Bij de naasting der kloostergoederen in 1580 werden de bezittingen van de Johanniters in Friesland en Groningen niet overge slagen en zo legde de stad Sneek be slag op het kloosterterrein van de Commanderij te Sneek, St. Jansberg of Hospitaal geheten, even buiten de Noorderpoort, thans de Algemene Be graafplaats. Tevens op de landerijen van deze Commanderij, voorzover bin nen dë grenzen van het Sneker stads gebied gelegen. De Sneker Commanderij was echter nog meer land rijk in de grietenij Wymbritseradeel zowel als Wonsera- deel, en voorzover dit nog te achter halen viel werd dit toegewezen aan het Old Burger Weeshuis te Sneek, het Old Burger Weeshuis te Bolsward en de Ned.-herv. gemeenten in beide ste den, tot het onderhoud van de predi kanten. Beide kerken waren namelijk Een deelneemster aan het kerstfeest van de r.k. hobbyclub zond ons eerst nu het volgende verslagje: Eindelijk was dan de veelbelovende dag aangebroken. Negen uur was alles present op een paar langslapers na. Gezamenlijk vierden wij de h. mis in de nieuwe zaal. Onder de h. mis kon den sommige ogen zich niet van de tafel scheiden. Die was zo feestelijk gedekt. En er stond zoveel lekkers op. Na te hebben ontbeten kregen we een goocheltoer van meneer Van Dijk, die zomaar een gulden in een rijks- daalder toverde. Leider Ten Dam flap te er uit: „Ik heb nog wel meer gul dens in mijn beurs”. Daarna kregen wij een toneelstuk, ,De nieuwe knecht’, te zien. Na nog een paar gedichten, die werden opgezegd, deden wij spelletjes. Ondertussen zorgde juffrouw Van der Zee voor prachtige muziek. Half één was de heerlijke morgen afgelopen. Onderweg naar huis dach ten wij al weer aan de volgende Kerst mis. gelijk met hun tegenstanders en dan voornamelijk de Amerikanen te ko men, in enig opzicht hebben vergroot. Hij ontneemt regering en generale staf wel een illusie. De oorlog is overigens in de Ver. Staten niet populair, maar over het algemeen is Johnsons populariteit de laatste tijd niet bedenkelijk gedaald doordat de meeste Amerikanen een snelle terugtocht wensen, maar door dat zij een snelle overwinning wensen, die Johnson niet heeft gegeven. Het gevaar bestaat, dat Johnson in een po ging om een einde van de oorlog te forceren, en wel op een redelijke ter mijn vóór 1968, voordat hij herkozen wil worden, te grote risico’s gaat ne men en toch nog in een landoorlog met China verwikkeld geraakt. SCHERPE UITVAL VAN DE GAULLE te beschrijven, omdat dit ons te ver zou leiden. Het betreft steeds koegra- zen lands, derhalve geen bepaalde ter reinen, doch gebruiksrechten voor idem zovele koebeesten op de hem- riksgronden: „Sceddanwurthi” (Schet- tens); „Colwidum” „Aspanmora” (Exmorra); „Monicesloe (Moneburen bij Hieskum); „Keddingrip” (Abbe- gaster Ketting?); „Hem” (Westhem of Oosthem); „Haslum” (Hieslum); „Sed- lingi” (Senserhuizen bij Blauwhuis)'; ’’Deddingiwerbe” (Dedgum); „Imis- walde” (Eemswoude bij Bolsward); „Midningi” (onbekend). Alles dus mooi bijeen ten zuidoosten en zuidwesten van Bolsward, met uitzondering van Schettens, dat iets meer naar het noordwesten ligt, terwijl „Midningi” niet kon worden achterhaald. Midlum bij Harlingen was het zeker niet. Nu heeft dezelfde dr. Postma in één van zijn scherpzinnige studies aange toond, dat het bezit te Eemswoude, dat in 855 aan Werden was geschonken, tot de Friese en Drentse landerijen be hoorde, welke bisschop Eberhard van Munster in het jaar 1282 kocht van abt Otto van Werden, voor de som van 200 Munsterse Mark. Deze bezittingen la gen te ver van Werden, zodat het on doenlijk bleek de pachten en andere opbrengsten regelmatig binnen te krij gen. Bisschop Eberhard zag er wel wat in en waagde er een naar verhouding bescheiden sommetje aan. plaats van Botte en de zijnen”. ANDER DUITS KLOOSTER Nu was er nog een ander Duits klooster, dat nauwe banden met de Friese kuststreken bezat, en wel de abdij te Werden aan de Ruhr. Deze was in het jaar 799 gesticht door de Friese priester Liudger, afkomstig uit de Utrechtse Vechtstreek en vermoe delijk geboren te Zwesen bij Utrecht. Aanvankelijk wijdde hij zijn krachten aan de kerstening van de Friezen bin nen -het bisdom Utrecht en verbleef daartoe geruime tijd te Dokkum, na eerst ook in Deventer werkzaam te zijn geweest. Karei de Grote zond hem echter over de Lauwers naar de latere Groninger Ommelanden en, over de Eems, Oost-Friesland. Tenslotte werd hij bisschop van Munster, in welk bisdom hij in 809 stierf, en wel te Billerbeck. De Friese bezittingen van Werden waren niet minder talrijk dan die van Fulda, zij het, dat men deze meer aan trof in de gouwen, welke Liudger zelf had gekerstend (dus over de Lau wers), dan in West- of Midden-Fries- land, tussen Vlie en Lauwers. Dat betekent: 3°x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nög sneller herstel S sen immers toch, dat onze bedrijven leefbaar zullen zijn en blijven? Daar kan heel wat aan gedaan worden. De medewerkers van de Stichting DWAEN hebben al veel ervaring op dit gebied. Ook voor uw omstandigheden zullen zij wel een oplossing hebben. Even een seintje aan uw bedrijfsvoorlichter is voldoende. Gelukkig is er de laatste jaren weer een toenemend aantal meisjes en jongens, dat na hun schoolopleiding het beroep van verplegende kiest. Naast het motief de zieke mens te helpen, is ook een praktische instelling een ze ker niet te verwaarlozen factor bij de belangrijke verantwoordelijkheid en de grote mate van zelfstandigheid van de hedendaagse verplegende. Zoals be kend is een nieuwe regeling van de opleiding tot verplegende tot stand gekomen, die meer dan voorheen bij de oude opleiding het geval was, in belangrijke mate zal kunnen bijdragen tot die grote verantwoordelijkheid en zelfstandigheid, die de moderne verplegende eigen is. APOTHEEK Van vrijdagavond 18 uur tot maan dagmorgen 8 uur (behalve zondag van 11-17 uur) Postma, Oosterdijk 65. Bij de nieuwe opzet heeft men re kening gehouden met de ontwikkeling, die heeft plaats gevonden met betrek king tot de didaktiek en de methodiek. Naast een verbreding van de inhoud, noodzakelijk om ook de sociale we tenschappen in te passen in het onder wijs, speelt bij de opleiding van ver plegenden de ontwikkeling van de me dische wetenschap en de verpleegkun de een grote rol. EISEN VERZWAARD Postma toonde dus aan, dat de ver werving van twee boerderijen te Eems woude door de Ned.-herv. gemeente te Bolsward in wezen terugging tot de schenking van Folker in 855 aan Wer den! Zou het nu in Sneek anders zijn gegaan? Te Eemswoude verrees im mers slechts een „voorwerk” met ka pel van de Commanderij, die op Sne ker grondgebied haar hoofdgebouw had staan op de terp, St. Jansberg ge naamd. Deze terp bestond reeds lang, voordat de Johanniters het onderhavi ge terrein kort na 1282 van de bisschop van Munster aankochten en daar hün klooster bouwden. Getuige onder meer de in deze terp bij de aanleg van de Algemene Begraafplaats in 1827 opge dolven drie Romeinse munten, thans in het Fries Scheepvaart Museum en geslagen door de keizers Marcus Au relius (161-180), achtereenvolgens Constantius V (669-684). Zou de oor spronkelijke naam van de St. Jansberg, zo vragen wij ons af, ook het gezochte „Midningi” geweest kunnen zijn? De stichting van de Johanniter Com manderij te Sneek en het ontstaan van deze stad hangen ten nauwste samen. De oudste berichten over Sneek heb ben zelfs betrekking op de brand, die in het jaar 1206 zowel de stad als het Hospitaal zouden hebben verwoest. De Sneker Commanderij, een der mach tigste van Westergo’s vele kloosters, wordt evenwel eerst in het jaar 1317 en 1318 in authentieke stukken ver meld, zodat het bericht uit 1206 ver wondering opwekt. Toch is het curieus genoeg om er in een andere bijdrage nog eens nader op terug te komen. U hebt dit dus nog van ons in het voor uitzicht. In de afgelopen jaren hebben we steeds meer de kreet gehoord, dat de boei- slaaf is van zijn bedrijf. Als men dit zo ervaart, dan is er iets mis. Goed, de boer is gebonden aan zijn bedrijf maar is hij er ook mee verbonden? En als men gebonden is aan zijn bedrijf, is men dan zonder meer ook slaaf van zijn bedrijf? Achter de titel van deze overpeinzing staat met opzet een vraagteken. Ik kan mij namelijk niet voorstellen, ook niet van hen die zeg gen slaaf van hun bedrijf te zijn, dat ze liever dood zouden zijn. Met andere woorden: wij willen le ven en het spreekwoord zegt, dat er hoop is zolang er leven is. Een ieder doet op zijn bedrijf alles naar beste kennen en kunnen. Hij probeert ’t zo goed mogelijk te doen, maar hij kent niet alles en hij kan niet alles. Zo goed mogelijk betekent niet hetzelfde als goed. Ook het goede kan nog beter. Ook op onze bedrijven. Het is al zo vaak gezegd en het be gint zo langzamerhand even hol te klinken als de bekende holle vaten, maar de arbeid weegt heel zwaar op onze bedrijven. Toch wordt ze soms gewogen en te licht bevonden of an ders gezegd er mankeert wat aan. En wanneer er ergens iets aan mankeert, moet er iets aan gedaan worden. We willen het immers graag zo goed mo gelijk doen? Welnu, dan moeten wij er met el kaar naar streven om het goede nog beter te doen. Ook wat de arbeid op onze bedrijven betreft. Wij allen wen- In Indonesië is president Soekarno weer iets verder van zijn voetstuk ge haald. Hij heeft er in moeten toestem men, dat hij voor het Volkscongres verantwoording zal afleggen over zijn houding in de periode van de revolte van oktober 1965. Aanvankelijk wei gerde Soekarno in te stemmen met de hem door de generaals voorgelegde verklaring, maar hij is gezwicht. Het doel van de generaals lijkt minder Soekarno uit de weg te ruimen dan wel hem klein te maken en te houden, opdat hij nog een voor hen nuttig in strument bij de handhaving van de eenheid van het land kan blijven. De kampanje wurdt ynset Sei Ynze tsjin syn maten It wurd oars as oare jierren Ha’k nou wol yn ’e gaten Doe wie ’t altyd koart om ’e hoeke ’t Wie meast in kop kofje mei koeke Syn frou hearde dat en tocht harres der oer Hja tocht: Ynze hat it wol faker hwat bryk Mar ’t kin sa wol wêze, mülk hat er gelyk WIJK III. dr. Dethmers: Het gebied tussen Zwette, stadsgracht en Houkesloot (omgeving Leeu- warderweg en Eiland). In mkart 1967 verschijnt het boek van Simon Wiesenthal „Moordenaars onder ons” bij Elsevier, Amsterdam. Het boek beschrijft het werk en de be levenissen van Simon Wiesenthal bij zijn verbeten kruistocht tegen oorlogs misdadigers. Wiesenthal vertelt hoe hij erin slaagde de „organisatie ODESSA” (die oorlogsmisdadigers naar Arabische en Zuidamerikaanse landen hielp ont snappen) op te rollen en figuren als Eichmann, Wiese, Rajakowitsch, de beruchte kamparts Mengele, Harster, Stangl, Silberbauer (de man die Anne Frank arresteerde), Hitlers sekretaris Martin Bormann, Fischböck en Verhe len op te sporen. Een aantal van hen is inmiddels gearresteerd en berecht. De tekst is bewerkt en samengesteld door de journalist Joseph Wechsberg, die als inleiding bij het boek een „pro file” schreef over Wiesenthal en zijn organisatie in de geest van zijn be kende bijdragen voor The New Yorker. Dr. L. de Jong van het Rijksbureau voor. Oorlogsdocumentatie te Amster dam schreef een voorwoord. l' l’ l' I I I I I I* 11* i' i i I* i' I I i' i i i i i* i i i i i' I i' i' I* i' i i* i' i l' l' l' I I I I I I I I WIJK V. dr. Lofvers: Het gebied tussen Woudvaart, stadsgracht en spoorlijn (Lemmerwegwijk, omgeving Stationsstraat en Badhuisgracht en omgeving). Boodschappen vóór 8.30 uur bij de betreffende arts. Het gevolg is, dat men de toelatings eisen verzwaard. Om aan de opleiding te mogen deelnemen, wordt thans het Mulódiploma gevraagd of een daaraan gelijkwaardig diploma, o.a. dat van in- richtingsassistente (Inas) of het diplo ma Algemene Ontwikkeling voor leer ling-verplegenden (A.O.L.V.). In be perkte mate kan ontheffing van deze toelatingseisen worden verkregen. De duur van de theoretische en prak tische opleiding is thans 3% jaar, waarin echter mede is begrepen een preklinische periode van 2 maanden, terwijl thans ook de basiskennis van de kraam- en kinderverpleging in de opleiding is- opgenomen. De theoreti sche lessen dienen zoveel mogelijk in bloksysteem te worden gegeven. In maart 1967 zal in het Sint Anto- nius Ziekenhuis te Sneek een nieuwe cursus voor verplegenden aanvangen, overeenkomstig de nieuwe regeling van de opleiding voor het diploma A ziekenverpleging. Men is daar in Sneek bij de uitwerking van deze nieuwe regeling naast de praktische opleiding in het ziekenhuis, uitgegaan van een bloksysteem in de vorm van leswe ken. Eens in de 2 maanden gaan de leerlingen voor een lesweek naar het opleidingsinstituut „De Wiekslag”. In die week wordt niet gewerkt, maar kunnen zij zich geheel aan de studie wijden, hetgeen didactisch gezien vele voordelen biedt. TANDARTSEN /oor dringende gevallen zaterdag m zondag alleen des morgens van 8.30-9 uur tandarts B. Engelsma, Stationsstraat 56. Zoals wij in ons laatste overzicht van het vorige jaar schreven, had Washington Thant, de secretaris-gene- raal van de Ver. Naties, in de arm ge nomen om tot een bestand in Vietnam te komen. In antwoord hierop heeft Thant als zijn standpunt te kennen ge geven, dat de eerste stap naar de vre de in Vietnam de stopzetting van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zal moeten zijn en wel on voorwaardelijk. Amerika, aldus Thant, is sterk genoeg om een derge lijke stap te nemen, maar president Johnson is nog niet van die mening. Hij verlangt voor de stopzetting van de bombardementen de verzekering van Hanoi, dat het ook een bijdrage tot de vrede zal leveren, en wel een stopzetting van de hulp aan de Zuid- vietnamese communisten. I maar in hoever ze verwezenlijkt kun- I nen worden is altijd een open vraag. We hebben onze verwachtingen, maar of ze vervuld worden, wie zal het zeg gen. Enfin zo kunnen we van alles en nog wat opnoemen. En hja hold him yn ’e gaten, hja stie op ’e loer De joun wie komm - en Ynze Met onze opgaven uit de registers van het klooster Fulda kwamen wij niet in Sneek, maar toch wel heel dicht daarbij: Bons, het terpge- hucht, even bezijden de Hemdijk, nog maar net in de gemeente Wym britseradeel, ten zuiden van IJsbrechtum en ten oosten van Folsgare. „Bottinge” heette het, zo'n 1000 jaar geleden, hetgeen betekent „woon- Evenals dit het geval was met Fulda, waren het voornamelijk grootgrondbe zitters, onder wie zelfs graven, die het leeuwendeel van de Friese landerijen aanbrachten. Onder hen stond een ze kere Folker op de voorgrond, die in het jaar 855 een ontzaglijk vermogen overdroeg ter gelegenheid van het feit, dat hij zelf in het klooster te Werden trad. Zijn bezittingen waren over een uitgestrekt gebied verspreid, dat niet alleen het eiland Texel en het uiterste noorden van de huidige provincie Noord-Holland omvatte, doch ook Westergo, Humsterland, tussen Lau wers en Hunze, Flethite, dat de Utrechtse heuvelrug met de Eemval- lei inhield, Hamaland, waarmee het gebied aan weerszijden van de Gelder se IJssel werd bedoeld, de Veluwe en de Betuwe. Hoe Folker deze rijkdom ooit had kunnen vergaren weten wij niet. Hij behoorde in ieder geval tot een ge slacht van graven, die hun bezittingen door onderlinge huwelijken nog wel zullen hebben weten te verdubbelen en verdriedubbelen In al deze gouwen bezat Folker, over tientallen dorpen en buurschappen verstrooid, een veelvoud van boerderijen, al dan niet in gedeeld bezit met andere bloedverwanten. Wij zullen ons nu maar beperken tot hetgeen hij bezat in Westergo en dan valt het ons meteen op, dat dit bezit veelal in dezelfde streken lag als de landerijen, die door anderen tevoren aan Fulda waren geschonken. Wijlen dr. Obe Postma heeft indertijd al eens betoogd, en met recht, dat dit geen toeval kon zijn, doch verklaard werd door de bloedverwantschap van Folker met de gravengeslachten, die staan vermeld in de registers van Fulda. Folker was voor het overige tot af stand van zijn vermogen bewogen door de gevolgen van de onophoudelijke Noormannen-invallen die de bevolking met moedeloosheid, zo niet radeloos heid vervulden en mismoedig stemden over de toekomst. In Vietnam is ’t de periode van tijdelijke rust in de gevechten. Na ’n kerst- bestand kwam het nieuwjaarsbestand en nu heeft het Zuidvietnamese bevrij dingsleger evenals vorig jaar van 8 tot 15 februari een bestand afgekondigd ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar. Dat is drie dagen langer dan het door de Zuid-Vietnamezen en Amerikanen afgekondigde nieuwjaars bestand. Maar ook hierin behoeft men geen aanwijzingen te zien, dat de neraaï Lins voorganger als^ minister communisten bereid zouden zijn het bestand tot onbepaalde datum te ver lengen, zoals van diverse zijden is aanbevolen. Op een Engelse poging om tot overleg te komen hebben zij al afwijzend gereageerd. WIJK I. dr. Ubbens: Het gebied ten noorden van de spoorlijn Stave- ren-Leeuwarden (Noorderhoek, IJsbrechtum, omgeving Bols- warderweg). Tevens Oppen huizen en Uitwellingerga. Het voorgaande zou de indruk kun nen wekken, dat alles om de arbeid draait. Er zijn echter nog vele andere zaken, die van groot belang zijn. Hoe komt het met de afzet van onze pro- dukten in het kader van de E.E.G., welke mogelijkheden biedt het struc tuurbeleid, wat zijn de vooruitzichten op sociaal terrein voor de boer? Dit zijn er maar enkele, doch zeker niet de minst belangrijke. Deze vraagstukken zullen behandeld worden op de Graslanddag 1967. Deze is vastgesteld op 9 februari en wordt gehouden in „Ons Gebouw” te Sneek. Evenals in andere jaren wordt deze dag weer georganiseerd door de Stich ting tot Bevordering van het Land bouwkundig onderzoek en de Land bouwvoorlichting in Z.W.-Friesland samen met het Landbouwkundig Bu reau Noord van de Nederlandse Kali- Import Mij. en het Rijkslandbouwcon- sulentschap te Sneek. Deskundige sprekers, wij komen er in een volgend artikel wel op terug, zullen ons hun zienswijze geven. Graag willen we u nu al opwekken om deze belangrijke dag te bezoeken. Hou de 9e februari er voor vrij. U wilt immers geen slaaf zijn van uw bedrijf! Terecht en daarom is het zo belangrijk om eens te horen hoe u dit kunt voorkomen. Graag maak ik ook nog van deze gelegenheid gebruik om u allen uit naam van het consulentschap Sneek een in alle opzichten voorspoedig en gelukkig 1967 toe te wensen. van defensie, generaal Peng Teh-hoeai, is gearresteerd en van enkele officie ren is bekend, dat zij zelfmoord heb ben gepleegd. Een ander, wiens naam de Rode Wachters niet bevalt, is de minister van buitenlandse zaken, Tsjen, en het is niet ónmogelijk, dat ook de positie van Tsjoe En-lai, de minister-president, wat zwakker is ge worden. Dat meent men te kunnen aflezen uit het feit, dat de „culturele revolu tie” van de Rode Wachters, die neer komt op een terroristische radicalise ring en versobering van het leven, nu ook tot de fabrieken en mijnen zal doordringen. Hiertegen had Tsjoe En- lai zich lang verzet omdat hij van oordeel was, dat de produktie niet in gevaar mocht worden gebracht. Hij be seft ook, dat jonge revolutionairen vooral fouten bij de leiding zullen ontdekken. In een poging de strijdbare fase van het communisme te verdedigen tegen een bureaucratisering, die élke staat nu eenmaal met zich brengt, ver nietigt Mao vele positieve elementen m China, maar tegelijk maakt hij de weg vrij voor zijn opvolger Lin, die van lieverlee al zijn rivalen van het toneel ziet verdwijnen. Is dat een po ging van Mao om te voorkomen, dat na zijn dood het land uiteen zal val len? Zaterdag 7 en zondag 8 januari 1967 De Amerikaanse bombardementen van Noord-Vietnam beginnen een hachelijke, politieke zaak te worden, vooral omdat na ontkenningen van de Amerikaanse regering wel is komen vast te staan, dat de bombardementen veel schade aan niet-militaire doelen aanbrengen en dat zij nogal wat slacht offers onder de burgerbevolking ma ken. Dat heeft alom in de wereld pro testen gewekt. Vier geestelijken, o.w de Duitse dominee Niemöller en een Amerikaanse dominee, zijn naar Ha noi vertrokken om zich daar „vrijwil lig bloot te stellen aan de Amerikaan se bomaanvallen”. Veel opzien hebben in de Ver. Sta ten de artikelen van Harold Salisbury in The New York Times gewekt. Deze vooraanstaande Amerikaanse journalist is in Noord-Vietnam en meldt zijn blad niet alleen, dat de bombardementen wat onnauwkeurig zijn, maar ook, dat er nog geen enkele aanwijzing is, dat de bombardementen de bereidheid bij de Noord-Vietnamezen om tot een ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 7