t Veel lovende woorden bij afscheid van dokter JNieuwenhuis f Begrotingsvergadering Wymbritseradeel woensdag E' AGENDA Waterpoort-krabbels IJLST WYMBRITSERADEEL l en van e Vrouwelijke dokter als opvolgster „7 Liep mij als lauw water in de oren' Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, VIRTUOOS SPEL VAN KUERTI MET FRYSK ORKEST OOGSTTE HARTELIJK APPLAUS ib t 122e jaargang nr. 4 Woensdag 11 januari DWJFHOUTS MtEUWSBLAD 9 Burgerwoning Sijbranda- buren beschreven i 1967 tevens gebruikt zal worden als handenarbeidlokaal en gymzaal voor de lagere klassen. Er is namelijk (nog) geen gymnastieklo- Ten aanschouwe van een paar miljoen (grotendeels) vrouwelijke televisiekijkers is gisteren in Den Haag het huwelijk voltrokken tus sen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. De voltrekking van het burgerlijk huwelijk vond plaats in het stadhuis van Den Haag. Voor deze gelegenheid was burgemeester Kolfschoten zelf de ambtenaar van de burgerlijke stand. Hierna volgde de rijtoer naar de Grote Kerk, waar het burgerlijk huwelijk kerkelijk werd bevestigd door prof. dr. H. Berkhof. Tweeduizend kerkgangers woonden deze plechtigheid bij. De foto werd vanaf het t.v. scherm tijdens de plech tigheid in het stadhuis. Hei Sneeker Nieuwsblad »s een seeembineerde «Hsaw «en HIEUWT SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT an Volgende Meek: week van gebed voor de eenheid der christenen Dit is dan het gebouw van de nieuwe Gysbert Japiksschool aan de Harmen Sytstrastraat. Aan het eind van déze, of begin volgen de maand wordt deze school voor openbaar lager onderwijs ge opend. De schilders zijn momenteel bezig de laatste kwastjes verf aan te brengen, waarna de vloerbedekking kan worden gelegd. Het gebouw bevat zes gewone leslokalen en een zogenaamde voor de lagere klassen. Er is namelijk (nog) geen gymnastieklo- i kaal bij de school. Maar dat hoopt men t.z.t. er ook bij te krijgen. I f* waardering KINDEREN NIET BANG BSI te fon de WEGEN EN WONINGEN .MEERJARIGE BEGROTING Foto Jan Koopmans J. W. B. Vandaag over een week zal de gemeenteraad van Wymbritseradeel, 's mid dags om twee uur, bijeenkomen ter behandeling en vaststelling van de ge meentebegroting 1967, Zoals wij enkele weken geleden reeds bekendmaakten sluit deze begroting en is er zelfs een reserve van ca. f 35.000 voor het dekken van lasten die voorvloeien uit kapitaalsuitgaven of andere uitgaven. Inmiddels is er achter de schermen druk gewerkt. In twee secties heeft de raad de be groting alvast onder de loep genomen en van deze besprekingen is een rap port verschenen. De opmerkingen van de leden zijn daarin anoniem weer gegeven. Zoals te verwachten was, toonden de raadsleden zich dik tevreden met de sluitende begroting. Bij de algemene beschouwingen werd o.a. aangedron gen op een spoedige realisering van de weg IJlst-Koudum, als verlengstuk van de nieuwe weg Sneek-IJlst. Gepleit werd voor goede verbindingen van de dorpen met andere plaatsen, vooral met de stedelijke centra. De vraag werd gesteld of bij het opmaken van de plannen voor de straatnaamgeving ook de dorpsgemeenschap wordt ingescha keld. nu een tijd van rust tegemoet gaat. Even memoreerde hij de grote en snel le ontwikkeling op het terrein van de medische begeleiding van de school jeugd. Er wordt thans gedacht over de instelling van een schoolverzorgings- dienst, die ruimer van opzet is dan de schoolartsendienst en waarin ook de sociale en psychologische begeleiding is begrepen. De heer K. de Grooth, hoofd van de Julianaschool, merkte onder enige hi lariteit op, dat de jongens op school, toen ze hoorden, dat er een vrouwelij ke dokter zou komen, hadden gezegd: „Dan doe ’k myn broekje niet meer naar beneden”. Master B. F. Keulen wie de iennich- ste, dy’t de dokter yn ’t Frysk taspruts. Hy wurdearre fral, dat dizze kans sjoen hat by de bern in sadanige ge- stelheit to kweken, dat se net bang wiene om yn ’t hokje to gean. En de minske Nieuwenhuis spriek hjirüt, dat hy altyd kaem op de manier fan „Past it jo?”. „Wy hope, dat it jo noch lange jierren letterlik en figuerlik wol farre mei", sa bisleat de hear Keulen syn gefoelige taspraek. I I I I I l' f I I I I I I I I I I I I l' I I I I l' I I I I l' I I l’ l' I I J SNEEKER NIEUWSBLAD V er schijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs f4, per half jaar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Enkele leden voelden eigenlijk meer voor een meerjarige begroting dan zoals nu een éénjarige. Een sluiten de begroting is mooi, maar er zijn nog veel wensen, die nog niet vervuld kun nen worden. Gepleit werd voor een visie op de toekomst. Men vroeg zich af of het feit, dat de gemiddelde schuld per inwoner laag is niet betekent dat er te weinig is gedaan. Was het dan maar niet beter wat meer schuld te hebben? De aandacht werd gevraagd voor de ontsluitingsweg voor Abbega, de activiteiten in ruilverkavelingsver- band en de situatie m.b.t. de pastorie van de hervormde kerk te Woudsend, die te laag gelegen is, zodat de bewo ners wateroverlast hebben bij regen achtig weer. Door notaris G. H. Galema te Sneek werd gisteravond in café Van der Zee te Sijbrandaburen provisioneel ver kocht het burgerwoonhuis c.a. Sijbran daburen nr. 55, groot 6.35 are. Het huis werd beschreven op f 5123,door J. Hoekstra te Sneek. Gepleit werd voor realisering op kor te termijn van de weg Abbega-Ket- ting-Rige, herbestrating van een straat- gedeelte in Blauwhuis, verbetering van de weg Sneek-IJsbrechtum, verbete ring van de „Oude Schatting” en de weg door de Lege Geaën. Over de straatnaamgeving werd de suggestie gedaan namen uit de historie te kiezen. B. en w. hebben hierover de heer O Santema te Leeuwarden geraadpleegd Over de woningbouw was men over het algemeen wel tevreden. Het aantal van 35 woningen voor krotopruiming werd te laag geacht. Ook vond men, dat er meer aandacht moest zijn voor de kwaliteit van de nieuwe woningen. Opgemerkt werd, dat van de naoor logse bouw, waarvoor ’n afschrijvings- duur van 50 jaren geldt, vele wonin gen alsdan als krotten moeten worden beschouwd.. Men wilde graag wat meer bejaarden woningen, omdat hier door de doorstroming wordt bevorderd. Mede namens zijn ambtgenoot van het u.l.o. sprak de inspecteur van het l.o.de heer J. P. Unema. Hij wenste de doktér geluk met het feit, dat hij Gezelschap Tetman de Vries komt met zijn nieuwste revue, terwijl er voor de liefhebbers bal na is met muziek van het orkest Johan Buss. Freed 13 jannewaris Muzykütfiering Muzykforiening „Hald Moed” yn ’t Himsterhüs to Easthim jouns 7.30 ure. Toanielstik „De Stikelbaerch”, opfierd troch de toanielklub „Nim it sa it is”. Zaterdag 14 januari Dancing Boer- mans, Bolsward. Het Remedy Kwin tet. Zaterdag 14 januari PvdA. Van 10.30 tot 11.30 uur houdt drs. Den Uyl zit ting voor jongeren in het Piter Jel- leshüs, Kleinzand. Zaterdag 14 januari Schutjassen om rollades in café J. van der Wal te Poppingawier. Aanvang ’s avonds half acht. Woensdag 18 januari Vergadering van de raad der gemeente Wymbritsera deel in het gemeentehuis. Aanvang ’s middags 2 uur. B. en w. antwoorden, dat men zich over een ander type dan dat van archi- tekt Kluiwstra, dat tot nu toe werd gebouwd, zal beraden, omdat dit in 1967 niet meer kan worden gebouwd. Naar de mening van b. en w. verloopt de realisering van woningwetwoningen de laatste tijd vlot. Het landelijk ge middelde van de bouwtijd ligt op 20 maanden en wat dat betreft heeft de gemeente niet te klagen, want zoals het zich nu laat aanzien komen alle woningen van de bouwplannen 1965 en 1966 in de in het bestek bepaalde 280 dagen klaar. Een voorstel inzake de plaats van het te bouwen rusthuis zal binnenkort ter tafel komen. ceck en Antonin Dworak. In beider instrumentale muziek speelt het folk loristische element van het Boheems- Moravische gebied een voorname rol. Hun stijl is gebaseerd op de nationale volksmuziek van hun landstreek. In Janaceck’s harmonisch-ritmisch zo inter^ante Vijf Moravische dansen liet Salten het accent vooral leggen op de dynamiek, terwijl in Dworak’s achtste symfonie de fijnge-oelige ly riek met name in de langzame delen aan haar trekken kwam. De blazers dienen hierbij apart te worden ver meld. Tussen deze twee romantische mu- zieken stond Mozart. De Amerikaanse pianist Anton Kuerti solieerde in K.V. 459, het pianoconcert in F. Kuerti’s naam als concert-pianist is in korte tijd gevestigd. Zijn virtuoos spel maak te meer indruk dan de innerlijke mu zikaliteit, waarin Mozart zich in deze schepping uit. Met dit concert hebben Salten en het Frysk Orkest de luisteraars veel te ge nieten gegeven en er werd terecht har telijk geapplaudisseerd. Er werd op gewezen, dat er met na me in Blauwhuis te weinig keuze is voor een adspirant-bouwer in bouw terrein. Dat geldt ook voor de in dustrie. Ook werd gepleit voor goede straatverlichting. Men vroeg zich af of alle sportverenigingen wel op de hoogte zijn van de mogelijkheden om was- en kleedgelegenheden te laten bouwen met subsidie. Er werd gevraagd naar het oordeel van b. en w. of het contact tussen de gemeentelijke organen en de ingeze tenen niet verbeterd behoort te wor den. Zo zou men b.v. het bestemmings plan onder de aandacht van de bevol king van het dorp kunnen brengen, Burgemeester en wethouders en direc teur van gemeentewerken zouden er een toelichting op kunnen geven. Een zodanig contact heeft waarde en zou als praktisch voorbeeld hebben, dat een bestemmingsplan achteraf in de raad niet ingrijpend behoeft te worden gewijzigd. Dan een vraag: kunnen b. en w. in vloed uitoefenen bij het tot stand ko men van busverbindingen? Om een voorbeeld te noemen: de busverbin ding Woudsend-Balk loopt om het Slo- termeer heen en is daardoor een dure verbinding voor de passagier. Per fiets is men er bovendien vlugger. Geïnformeerd werd verder naar de subsidiepost voor de Kulturele Ried, die de laatste jaren steeds gelijk is ge bleven. ari ’s avonds 8 uur in Amicitia voor de tiende maal een feestavond voor de liefhebbers van het skütsjesilen. zoals overai JL kleine schadu wen. In Den Haag, waar de jeugd J keet ging schoppen, bij voorbeeld. B. en w. antwoordden o.m., dat het uitvoeren van objecten langzaam gaat door de temporisering van werken en krapte op de geldmarkt. Als er in de dorpen (Blauwhuis) veel keuze aan bouwterrein zou zijn, zou dat voor de gemeente een dure aangelegenheid zijn i.v.m. het renteverlies. Straatverlich ting buiten de bebouwde kommen zal uit praktische overwegingen beperkt moeten blijven. Over de gedachte van een begroting voor meer dan één jaar merken b. en w. op, dat een éénjarige zo’n veertig maal wordt gewijzigd. De vraag is of bij een tweejarige, die dan ongeveer tachtig maal zou moeten wor den gewijzigd, de zaak nog wel over zichtelijk is. Inzake busverbindingen hebben b. en w. geen enkele zeggen schap. Het subsidie aan de Kulturele Ried blijkt voldoende te zijn. Er wordt gedacht om uit de reserve de kosten te betalen van extra foto’s of kaartjes voor het in voorbereiding zijnde ge schiedenisboek over Wymbritseradeel. Wat de contacten tussen bevolking en de overheid betreft, elke ingezetene kan op het gemeentehuis steeds volle dig worden ingelicht. Naar de mening van b. en w. wordt ook door het col lege steeds getracht de mensen zo vol ledig mogelijk in te lichten omtrent de gemeentehuishouding. In de water overlast in Woudsend zal op korte ter mijn verbetering worden aangebracht. Verder achten b.en w. het te overwe gen of de provincie niet dient te wor den belast met het onderhoud van de belangrijkste provinciale (secundaire of (tertiaire) wegen. Thans is het zo, dat de gemeenten volledig met het onder houd zijn belast. Ter gelegenheid van het huwelijk van h.k.h. prinses Margriet en mr. Pie ter van Vollenhoven liet dirigent Al fred Salten gisteravond het concert voorafgaan met het spelen van het volkslied „Wilhelmus van Nassauen", dat door het publiek spontaan werd meegezongen. Het concert-programma bracht twee belangrijke vertegenwoordigers van de Slavische romantiek, n.l. Leos Jana- Burgemeester Rasterhoff beet het spits af van de rij sprekers. De com missie voor de schoolartsendienst had gemeend, dat de heer. Nieuwenhuis niet met stille tro. mocht vertrekken. Vele jaren had hij de schoolartsen dienst gevormd, hij kon worden ver eenzelvigd met deze dienst. Dit af scheid kon nu mooi gecombineerd wor den met de kennismaking met mevr. Bosma, „die binnenkort in de scholen zal kunnen opereren”. Op deze woor den van de burgemeester volgde van de kant van de vele aanwezige onder wijzers een aarzelend protest. (Blijk baar was er enig misverstand over het woordje „opereren”.) De burgemeester, die hier sprak als voorzitter van de schoolartsendienst in de kring Sneek, dacht dat dokter Nieu wenhuis wel een bijzonder gelukkig mens moest zijn als hij kan zeggen, dat hij hetzelfde paadje zou bewande len indien hij de gelegenheid kreeg zijn leven nog een keer te leven. Hij roemde de goede samenwerking en be sloot met: „Wij zullen u missen.” Hij richtte zich daarop tot mevrouw Bosma en sprak de hoop uit, dat zij zich weldra thuis zal voelen. Misschien, dat zij dan na verloop van jaren ook tot de conclusie komt, aldus spreker, dat er geen ziekten, maar alleen zieke mensen zijn. Mevrouw Nieuwenhuis zal haar man vaak aan de gemeen schap hebben moeten afstaan. Als dank voor- haar bijdrage in het werk van haar man kreeg zij van de burgemees ter een prachtig boeket bloemen. GOFDE CONTACTEN IN 40-JARIGE LOOPBAAN De jaarlijkse week van gebed voor de eenheid van de christenen is vol gende week. Ook in Sneek zal in het kader daarvan een bijzondere oecume nische dienst worden gehouden. Deze is op woensdag 18 januari, ’s avonds acht uur in de doopsgezinde kerk aan de Singel. De leiding is in handen van ds. M. v. d. Meulen (doopsgezind) en kapelaan R. A. van Eijden. Mevrouw Bosma dankte daarop voor de ontvangst. Zij vertelde het gevoel te hebben, met dokter Nieuwenhuis als voorganger: wat ga ik beginnen. Het laatste woord was aan de schei dende dokter. Hij toonde een grote do sis nuchterheid. Hij vond het niet iets ongewoons, dat hij nu afscheid nam, want er is nu eenmaal een tijd van ko men en van gaan. Op humoristische wijze bedankte hij de „eminente en prominente sprekers, die er in ge slaagd zijn van niets iets te maken”. De geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid, dr. J. M. L, Phaff uit Leeuwarden, gaf een korte terugblik over de 40-jarige loopbaan van de scheidende schooldokter. Hij noemde dit wel een bijzonderheid, des te meer omdat de dokter al die tijd in dezelfde streek is gebléven. De laatste tijd had hij 56 scholen met zo’n 7000 leerlingen. Vroeger soms wel 10.000. Daarvan werd ieder jaar een derd_ onderzocht. Thans krijgen ook de psychische en sociale omstandigheden van het kind volop de aandacht. Juist het feit, dat de heer Nieuwenhuis hier zo lang was, maakte, dat hij al deze factoren dooi en door kende. Vooral het contact met de moeders van de kinderen zal hij straks wel missen. De spreker merkte tenslotte op, dat de heer Nieuwenhuis bescheiden is en wars van alle uiter lijk vertoon. Hij heeft een beschou wend aard en al had hij het druk, hij liet dit nooit merken. Als voorzitter van de kring van de De Vereniging „De Friesche Elf Het is in onze goede stad Sneek Steden” heeft tot rayonhoofd in zelfs verplicht om onmiddellijk Sneek benoem 4 de heer D. v. d. sneeuw of ijzel te bestrijden zodra Werf en als plaatvervangend rayon- deze optreden. En als dat. ’s nachts hoofd de heer F. Bijker. De heer is, dan moet vóór kwart over negen Van der Werf volgt de heer S. de de volgende morgen de boel schoon Wolf op, die deze funktie gedurende zijn, een lange reeks van jaren met grote toewijding heeft vervuld. Vooral in de jaren, dat er een elfstedentocht kan worden gehouden, is het een belangrijke funktie, want onze stad is als eerste controlepost na Leeu warden een zeer belangrijk punt in de tocht. A Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst sprak de heer L. J. H. Ro- ghair. Als dokter Nieuwenhuis ’s zo mers uitrukte, dan zei men in huize Roghair vaak: „Daar gaat de admiraal weer.” Spreker wees op het belang van goede contacten tussen dokter en bevolking. Hij was ervan overtuigd, dat de heer Nieuwenhuis met het ver laten van Nijland een belangrijk deel van zijn leven had afgesloten. Ver volgens heette hij mevrouw Bossma welkom in de kring en merkte op, dat er al vijf vrouwelijke leden zijn. De heer K. Hornstra, schoolarts te Harlingen, vergeleek de dokter met de kat uit een bekend liedje, dat als re frein had: .en de kat kwam weer”. Zo had ook de heer Nieuwenhuis steeds trouw de bijeenkomsten van de kring bezocht. Als blijk van kreeg hij een boekenbon. Zaterdag a.s. 's morgenr van 10.30 tot 11-30 uur zal de verkiezingska- af f,e tappen, ravaan van de Partij van de Arbeid Sneek bezoeken. Topfunctionarissen van de partij zullen in een op het Waagplein geparkeerde conferentie- wagen voor iedere belangstellende te spreken zijn. De raadzaal in het Sneker stadhuis was gistermiddag te klein om allen, die dokter W. J. Nieuwenhuis de hand ten afscheid wilden drukken, een zitplaats te bieden. De heer Nieuwenhuis is, zoals wij vorige week reeds schreven, opgehouden als schoolarts bij de Schoolartsendienst in de kring Sneek, omdat hij nu met pensioen is. Van verscheidene kanten werd hij toegesproken en de vele lovende woorden deden hem aan het einde van de bijeenkomst opmerken: ,,’t Liep mij als lauw water in de oren”. Ook kon men kennismaken met zijn opvolgster, mevr. J. J. Bosma-Teeuw. Na de eerste vrouwelijke kantonrechter in Sneek nu ook al een vrouwelijke dokter als schoolarts. De Stichting „De Sneeker Pan <je blijden en men kon zich ver- organiseert op maandag 13 febru- heugen in het geluk van het jonge paar, dat zich op hun gezichten af tekende. Natuurlijk waren er ook net geoouw oevat, zes gewone lesicnvuie/i en, een, zuyeimumue schoolzaal. Hierin kan toneel worden gespeeld, terwijl dit lokaal Sommige mensen waren ook min of meer onaangenaam getroffen 4 door het feit, dat de heer Van Vol- J lenhoven een kennelijke voorkeur v Sneeuwruimen en bestrijding van voor uniformen heeft. Wij hoorden gladde wegen met zand (de laatste hierover opmerkingen. Daar staat J jaren wordt ook steeds meer zout echter tegenover, dat hij nu geen Duizenden mensen hebben giste ren via de televisie getuige kunnen zijn van het huwelijk van onze prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Het was voor ons volk feest. De mensen waren blij De winter kan nog meer narig heid brengen. Ondanks alle aardgas i zijn er nog vele „koude huizen”. In bijkeukens en schuurtjes is het meestal niet erg warm. Als men daar dan een kraan heeft of er loopt een waterleiding doorheen, doet men verstandig deze bij stren- ge vorst af te sluiten en het water gebruikt) kost de gemeenten han- trouwpak hoefde te kopen. Dat den vol geld. Maar het gebeurt in scheelde al weer, want het zal met het algemeen belang; als het ach- elkaar een lieve duit hebben ge- terwege bleef zouden de gevolgen kost. In onze stad werd alleen ge wei eens erger kunnen zijn. Nu is vlagd, verder waren er geen feeste- het ondoenlijk om ook de trottoirs lijkheden. Sommige scholen gaven schoon te laten maken. Daarom de kinderen vrij, zodat ze fijn kon- zullen de mensen hier zelf de han- den schaatsen, op ande- den uit de mouwen moeten steken, lessen gewoon door. M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1