Wat de raad te behandelen krijgt Nogmaals plannen voor 338 Simplex woningen in Noorderhoek Garage en opslagruimte transportbedijf Piet Stilma geheel uitgebrand Sneker bevolking wordt doorgelicht PvdA-fractie sancties tegen Philips en W Y M BRITS E R A DE EL IJLST van Kamerleden stellen vragen over „zaak-Van der Heem” Meester Frank overleden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t 122e jaargang nr. 6 Donderdag 19 januari 1967 Flessenactie voor Sneker Pan Politieke teach-in vn Ljouwert Uitreiking grafische diploma's Meisje gewond door vrachtwagencombinatie spoedig ongevaarlijk zullen zijn. Dierenartsen hebben name- lijk al een groot deel van de Friese veestapel ingeënt. De ge- t troffen veehouders (in De Hoeve, Gaasterland en Sneek) zul- len een schadevergoeding krijgen, welke zal worden bepaald door een aantal taxateurs. Ondanks dit optimisme doen de vee- houders er goed aan voorzorgsmaatregelen te nemen. Dr. Naula cum laude geslaagd nog steeds wingewest; Snelle brandweer wist vuurzee te bedwingen Probleemgebied Friesland nog steeds wingewest? W1 B 1 I L Deze borden staan in een straal van ongeveer 8 kilometer langs alle wegen naar Sneek. Nog steeds geldt voor herkan- j wers en varkens een vervoerverbod. Toch is de veeartsenij- kundige dienst vrij optimistisch ten aanzien van de bestrijding van mond- en klauwzeer. Zij verwacht, dat de ziektehaarden t Al- het Tipico-bar, er SNEL TER PLAATSE vzaarop een groot aantal lege inboe- delkisten voor emigratie s’ mden, vatte vlam en het gehele gebouw dreigde een prooi der vlammen te worden. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per post f 6,per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De Tweede-Kamer-leden J. T. Vel- lenga en W. Wierda (beiden PvdA) hebben schriftelijke vragen gesteld aan de minister en staatssecretaris van Economische Zaken over de voorge nomen sluiting van Van der Heem - Sneek. Op 78-jarige leeftijd is te Amersfoort overleden onze oud-stadgenoot de heer R. Frank, bij de oudere Snekers beter bekend als „meester Frank”. De over ledene heeft tot aan zijn pensionering ruim veertig jaar het onderwijs in Sneek gediend. Eerst als onderwijzer aan de Steenklipschool, later aan de normaallessen en het 7e en 8e leerjaar. Ook heeft de heer Frank les gegeven aan de gemeentelijke handelsavond- school. Veel bekendheid verwierf de heer Frank ook door zijn cursussen handenarbeid. Ook heeft hij deel uit gemaakt van de gemeentelijke com missie voor lichamelijke opvoeding. Na het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd vestigde de heer Frank zich in Amersfoort. De crematie is a.s. vrijdag om 10.45 uur in Dieren. Evenals in 1964 zal er in de periode van 23 januari tot en met 13 februari 1967 in een lokaal van het Gerechtsge bouw aan de Marktstraat weer een be volkingsonderzoek op tuberculose en andere ziekten van de borstorganen (longkanker e.d.) worden gehouden. De voorbereidingen van dit onder zoek zijn grotendeels voltooid en met het bezorgen van de oproepingskaar- ten in de stad is reeds een aanvang ge maakt. Een groot aatal medewerkers en technici staat klaar om u te ontvan gen. IS HET NOG NODIG U OP TE WEKKEN OM TE KOMEN of bent u volkomen doordrongen van de grote waarde, die het bevolkingsonderzoek voor u heeft? In dit geval: u komt; prachtig! onderzoek zullen deelnemen, zou ik willen zeggen: bedenk dat u NU de kans wordt geboden om u tegen ge ringe kosten te laten onderzoeken. Mis schien hebt u geen afwijkingen, maar alleen de doorlichting kan u daarom trent ZEKERHEID geven. Mochten er echter wel afwijkingen worden gevon den, dan is het voor van groot be lang, dat NU de nodige maatregelen tot genezing kunnen worden genomen. Daarom bevolking van Sneek; grijp de u geboden kans en laat u doorlich ten; een bevolkingsonderzoek heeft al leen dan waarde als ieder aan de op roeping gevolg geeft. Sneek, 18 januari 1967. De burgemeester van Sneek, L. RASTERHOFF. De commissie voor het skütsjesi- len zal in samenwerking met de VKO (Vrijheidsklasse-Organisatie) en de Flits-zeilers omstreeks half februari een flessenactie houden. De opbrengst van de in te zamelen le ge flessen is bestemd voor de aan koop van een nieuw zeil voor het Sneker skütsje „De Sneker Pan”. Zij vragen of de bewindslieden hgt juist vinden, dat de gebouwen als ma gazijn worden gebruikt, terwijl het be wuste bedrijf heeft kunnen profiteren van de z.g. prijs- en premiereductiere- geling. Verder of er overleg is ge pleegd met de minister en staatsse cretaris en of er rekening is gehouden met de bijzondere betekenis die dit be drijf binnen het geheel der vestigingen van Philips heeft voor de werkgele genheid in de Zuidwesthoek van Fries land. Tenslotte of de bewindslieden op korte termijn pogingen willen aanwen den de bestaande gebouwen te gebrui ken voor de vestiging van nieuwe in dustrieën om de werkgelegenheid in het bedoelde gebied op zijn minst op peil te houden en of zij deze pogingen dan meer effectief zouden willen ma ken door het verlenen van financiële steun. De Ried fan de Fryske Biweging or- ganisearret op tiisdei 7 febrewaris, de jouns om healwei achten yn hotel De Klanderij to Ljouwert in teach-in oer de polityk fan it regear foar Fryslan oer. It petear sil op gong brocht wurde troch: Drs. M. Dykstra (Demokraten ’66): ünderwiis en kultuer; drs. S. Fa ber (A.R.P.): hwerom moat de boarge- master net forkeazen wurde? L. O. ten Cate (P.v.d.A.): radio en t.v.; dr. L. Elzinga (C.H.U.): ekonomyske fraech- stikken. Utnoege binne alle kandidaten foar de Twadde Keamer üt Fryslan. Foar- sitter sil wêze de hear R. Boomgaardt. ser f 2,60, idem gemeenschappelijke tuin f 1,30, schoonhouden putten f 0,90 en stroomverbruik centraal-antenne- systeem f 0,25. COMPLEX VAN 138 WONINGEN De aanneemsom van de aannemings- maatschappij „Friso” N.V. bedraagt f 3.316.830,—. Voor de centrale antenne-installatie Zaterdagmiddag j.l. werden in de Eerste Technische School te Groningen de diploma’s uitgereikt aan de jonge zetters en drukkers, die na vier jaren werkplaatsopleiding aangevuld met wekelijks één dag bezoek aan de dag school te Groningen, met goed gevolg hun examen in theorie en praktijk hadden gedaan in Groningen of Am sterdam. Uit het district Sneek en omstreken waren dit: drukkers M. G. de Boer (drij. Weissenbach); R. A. Visser (drij. J. G. de Vries); B. van Vugt (drij. H. Doevendans n.v.). Zetters: W. Schuil (drij. J. G. de Vries); J. Stobbe, Heme- lum (drij. W. W. de Jong, Balk); H. G. Tuinstra (drij. H. Doevendans n.v.); G. Kerkhof, Jubbega (drij. Menno n.v.). De heren Visser en Schuil behaalden het hoogste cijfergemiddelde van de drie noordelijke proyincies, respectie velijk ruim 9 en 8 plinten. Maandagmiddag raakte het 7-jarig meisje J. Schrichte op het kruispunt Gedempte Poortezijlen-Oosterdijk be klemd tussen de hekken en een vrachtwagencombinatie. Zij brak een arm, terwijl een been vermoedelijk gescheurd is. Het meisje was buiten de hekken om gelopen toen de combinatie de bocht wilde nemen. De aanhangwagen drukte haar tegen het hek. Onze oud-stadgenoot dr. L. W. Nau- ta, wetenschappelijk ambtenaar bij de theologische faculteit aan de Rijksuni versiteit te Groningen, slaagde te Lei den voor het doctoraal examen in de wijsbegeerte (cum laude). Het transportbedrijf Piet Stilma aan de Lemmerweg is gistermiddag om streeks vier uur getroffen door een ernstige brand. Deze was ontstaan in de houten garage met opslagruimte. Dankzij het zeer snel ter plaatse zijn van de Sneker brandweer kon erger worden voorkomen. De schade be draagt naar raming ongeveer f 25.000.-. Enkele knechten van het transport bedrijf waren toevallig thuis. Zij wa- De inmiddels gealarmeerde brand weer was zeer snel ter plaatse. Dank zij vooral het gebruik van 2 perslucht maskers konden twee brandweerman nen op de zolder het vuur direkt be strijden. Zonder dergelijke maskers zou dat vanwege de enorme rookont wikkeling niet mogelijk zijn geweest. Hoewel de vlammen op een gegeven ogenblik uit het dak sloegen slaagde de brandweer er in het vuur te be dwingen. Geen der belendende perce len heeft schade opgelopen. Er was een grote publieke belangstelling. B. en w. komen met een voorstel bij de raad tot de bouw van een tweetal complexen woningwetwoningen volgens het z.g. Simplex-systeem type 2, resp. van 200 en 138 woningen in de stadsuitbreiding Noorderhoek II. Het gaat hier om een nieuw plan in de plaats van het plan 346 van deze wonin gen te laten bouwen. Hiertoe besloot de raad nl. reeds in oktober 1965. Nadien bleek de minister van volkshuisvesting bezwaar te maken en er werd een nieuw plan ingediend voor de bouw van 338 woningen, omdat een blok van 8 woningen buiten de vereiste goedkeuring viel. De totale kosten worden geraamd op ruim 11 miljoen gulden. opzichte van de nieuwe industrie, lerlei aanvullende maatregelen, zoals woningtoewijzing, verbetering infra structuur e.d. worden van de zijde van de industrie vanzelfsprekend geacht. Daartegenover mag noch de gemeen schap, noch de werknemer kennelijk verwachten, dat de met open armen ontvangen en welwillend tegemoet ge treden industrie, die blijkens publica ties pretendeerde een werkkring voor het leven te bieden, zich iets gelegen laat liggen aan de vestigingsgemeente, wanneer de economische conjunctuur zich wijzigt. Het probleemgebied Fries land is in de ogen van de industrieën van elders nog steeds wingewest. beloopt de aanneemsom van het bij A genoemde bureau f 21.029,Dit be drag is o.i. aanvaardbaar. Ten opzichte van de 200 woningen dient te worden bedacht, dat door de grotere afstanden tussen de bouwblokken waardoor o.m. in een der installaties een tussen- versterker opgenomen moest worden deze prijsaanbieding f 11,per woning hoger is dan die voor eerder vermelde 200 woningen. Het systeem is gelijk aan dat van de 200 woningen. Het plan en de hiervoor genoemde aan neemsom van de N.V. „Friso” heeft de ministeriële goedkeuring verkregen. Een beslissing ten aanzien van het centraal-antennpsysteem is nog niet door de bewindsman genomen. Voor de grond- en bouwkosten zijn leningen verstrekt, met dien verstande dat bij de bepaling van het grondkostenbe- drag nog buiten aanmerking is gelaten een som van f 23.890,waarover nog overleg gaande is. De goedgekeurde grondkosten be dragen in totaal naar raming, inclusief genoemde som ad. f 23.890,rond f 602.674.en de bouwkosten rond f 3.485.763,De jaarlijkse bijdrage uit ’s rijks kas is f 53.441,88, waarvoor t.a. v. de jaarlijkse vermindering hetzelfde geldt als bij de 200 woningen is opge merkt. De voorlopige „kale” huurprijs is op basis van de door het rijk bij de z.g. toestemming tot gunning aanvaar de stichtingskosten berekend op f 103,55 per maand. Dit bedrag dient nog te worden verhoogd met de bij r' 200 woningen genoemde bijkomende vergoedingen. Ten aanzien van deze complexen De aanneemsom van de aannemings- maatschappij „Friso” N.V. bedraagt voor de woningen in uitvoering met plat afgedekte doken f 4.053.600, (inclusief aansluitkosten en architec tenhonorarium). Voor de kapconstruc tie en andere voorzieningen volgens de offerte van 4 mei 1966 in totaal f 683 200,Het totale aannemingsbe- drag van Friso N.V. is derhalve f 4.736.800,—. De prijsaanbieding van het radio- en elektronisch bureau K. Hiemstra te Sneek voor de aanleg van een centra- le antenne-installatie bedraagt f 28.184. Het systeem van de centrale antenne- installatie is gelijk aan dat van de 250 Simplexwoningen type 1 aan de Lem- merweg/westzijde. Het plan en de hiervoor genoemde aanneemsommen konden de goedkeu ring van de minister wegdragen, met dien verstande dat omtrent het archi tectenhonorarium en de toe te passen risico-verrrekeningsclausule een be slissing werd genomen afwijkende van het door b. en w. gedane voorstel bij de rijkssteunaanvrage. Over deze aan gelegenheid is nog overleg gaande. Voor de grond- en bouwkosten zijn van rijkswege leningen verstrekt (vroeger aangeduid als rijksvoorschotten), ter wijl de nieuwe financiële bepalingen voor de z.g. woningwetbouw op dit complex van toepassing zullen zijn. De goedgekeurde grondkosten bedra gen in totaal naar raming rond f 892.037,en de bouwkosten rond f 5.045.948,—. De jaarlijkse bijdrage uit ’s rijks kas is f 87.076,20. met dien verstande dat deze een jaarlijkse ver mindering zal ondergaan overeenko mende met het verschil tus n de hier na genoemde huurverhoging en de ver hoging van de exploitatiekosten (door stijging van de normbedragen voor on derhoud en algemene beheers- en ad ministratiekosten en de bedragen we gens belastingen en verzekering). Be doelde huurverhoging is de jaarlijkse verhoging van de z.g. jaarhuur, welke verhoging 4% bedraagt zolang voor de woningen een jaarlijkse bijdrage wordt toegekend. Voor de eerste maal vindt een zodanige verhoging van de huur plaats m.i.v. 1 januari van het tweede jaar na dat van de gemiddelde bewo- ningsdatum van de woningen. De voorlopige „kale huurprijs” is be cijferd op f 23,10 per week, of uit gedrukt in een maandhuur f 100,10. Boven dit bedrag zal dan nog aan ver goedingen voor z.g. bijkomende pres taties, als bedoeld in artikel 9 van de Huurwet, moeten worden geïnd f 5,05 t.w. voor aanleg en onderhoud gasgei- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ren in het houten gebouw, dat tussen rijwielhandel T. Postma en de woning van Stilma (bewoond door de heer J. de Jong) is geklemd, aan het werk. Zij kregen het koud en zetten daarom de oliekachel aan. Kort daarop gingen zij theedrinken en toen zij terugkwamen had een houten schutting vlam gevat. Met een poederblusser trachtten zij het vuur meester te worden, doch te vergeefs. De droge houten zolder, De fractie van de Partij van de Ar beid in de Sneker gemeenteraad heeft zich maandagavond in spoedvergade ring beraden over de sluiting van de fabriek van Van der Heem. Zij heeft een tweetal vragen gesteld aan college van b. en w.: Bij de Stichting van de Van der Heem-fabriek in Sneek zijn in het ka der van het kern-beleid overheidssub sidies verleend ter verkrijging van meer werkgelegenheid. Vraag: Zijn er bij deze subsidie-ver- lening ook voorwaarden gesteld, die voorzien in de situatie, thans ontstaan door de voorgenomen sluiting van het nu door Philips overgenomeA bedrijf alhier? Vraag: Zijn er ook sancties mogelijk om te kunnen bevorderen, dat het fa briekscomplex niet als pakhuis zal wor den gebruikt, doch ter beschikking kan worden gesteld van een andere in dustrie, indien deze zich zou aanmel den voor vestiging in Sneek? De fractie wil de sterkst mogelijke afkeuring uitspreken t.a.v. het door de N.V. Philips genomen besluit tot de voorgenomen bedrijfssluiting. Bij in- dustrie-vestiging in het probleemgebied Friesland wordt er kennelijk alleen van uitgegaan, dat er welwillendheid bestaat van de zijde van de betreffen de gemeente en haar bevolking ten Bezoekers aan de Tipico-bar, Niettegenstaande de tegenwoor- f waar zaterdag een nieuw gedeelte dige malaise in de industrie, zal er is geopend, zal opvallen, dat er in onze stad toch nog een nieuwe f weer een tweetal nieuwe exposities bedrijfsgebouw worden geopend. hangt. De exposanten zijn de 24-ja- Het is de nieuwe drukkerij van J. Maar u, die behoort tot die mensen, Aan de ingezetenen van Sneek, 4 t c V t t 4 I i Zoals wij reeds eerder berichtten, zal de bevolking van Sneek volgende week en de daarop volgende weken worden doorgelicht. Niet alleen tuberculose, maar ook andere ziekten van de borstorganen worden in het onderzoek betrok ken. De opkomst is vrijwillig de vorige keer bedroeg het percentage, dat aan de oproep gehoor gaf, niet minder dan 96,1 (over Friesland 94,7). Hoewel er toen geen gevallen van actieve t.b. werden gevonden, waren er 814 mensen, die één of andere afwijking vertoonden. Van belang is een zo groot mogelijke opkomst. Daarom richt burgemeester Rasterhoff zich hier tot allen die één dezer dagen een oproepingskaart zullen ontvangen: rige Anne de Boer uit Uosthem, die G. de Vries N.V. aan de Oosterdijk i tien bijzonder geslaagde droge- 73. De officiële opening zal volgen- f naald-ets^n toont en Jan Potma uit de week vrijdag geschieden door Sneek. die een aantal assemblages burgemeester Rasterhoff. exposeert. Deze exposities van jon ge kunstenaars beginnen zo langza merhand in Tipico een traditie te worden. t t In samenwerking met het doops- gezind kerkoor, de zangvereniging „Morgenrood” en het katholiek da- mes- en mannenkoor geeft het Ste- j delijk Muziekkorps Sneek op maan- De manege had onlang' een prijs- dag 30 januari zijn traditioneel J vraag uitgeschreven om een origi- zaalconcert in Amicitia. Er is een nele naam te bedenken voor de res- aantrekkelijk programma ingestu- J tauratie-afdeling. Er werden 125 deerd onder leiding van dirigent Jo namen ingezonden en daaruit koos Diederen en koordirigent Gerrit J de jury tenslotte één: „In de ruif”. Abma. Voor de muziekliefhebbers f Mej. Attie Jensma kreeg hier na belooft het een bijzondere avond te J loting een aardige prijs voor. worden. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1