Wat de raad te behandelen krijgt Amsterdamse Vestzaktheater geeft voorstelling voor Jeugd en Muziek i i Als Nederland zo doorgaat is ’t bezig in de h wortel te verrotten, zegt Jongeling I WY M BRITS ERADEEL IJLST t i i I J van Het witte plan van God i Officieel Orgaan Motorrijder uit Oppenhuizen dodelijk gewond bij botsing Lemmerwegschool krijgt er een lokaal hij de gemeenten SNEEK, wiMimiatKAUtEL en t t t Donderdag 26 jan. 1967 122e jaargang nr. 8 Bijzondere dienst in baptistenkerk Werkloosheid ook in Sneek, Wymbritseradeel en Ijlst gestegen Belangstelling van jongeren in stijgende lijn Deze politieagent-in-de-dop is er al vroeg bij om zich in het scherpschieten te oefenen. Óp de schietbaan aan de Franeker- vaart is daartoe alle gelegenheid, of eigenlijk gezegd was daartoe alle gelegenheid. B. en w. j te sluiten in verband met de uitbreiding van de bebouwing in de Noorderhoek. De gebruikers van de baan (voornamelijk politie KAPELAAN PAN EIJDEN 12,5 JAAR PRIESTER Tijhuis neemt afscheid Muziekschool „Snoek e.o.” houdt leerlingenavond Behoorlijke schade hij autohotsing f -z- en een paar particuliere schietverenigingen) zullen nu elders een oefenterrein moeten vinden. Het is wel een beetje vreemd, Sneek zo zonder schietbaan. Reeds in 1887 was er ten noordwes ten van de algemene begraafplaats een schietbaan, welke even eens door de uitbreiding van de stad moest verdwijnen. Dat was j in 1939. Een jaar later kwam de huidige baan gereed. En het zal nipt lang meer duren of de houten stellingen met de bordjes J „Rechteroog schutter steeds boven piket nulpunt)-In andere 4 dan staande houding schietbrits gebruiken” zullen verdwenen zijn, i Evenals de van klei opgeworpen kogelvangers, het gebouwtje i met de schietschijven en kartonnen poppen, de houten schiet- hokjes, compleet met de daarop door de jeugd gekladde namen van beatgroepen. Nog eventjes en de flats zullen op die plaats 4 uit de grond „schieten”. zijn er namelijk toe overgegaan de baan f j de ti SNEEKER NIEUWSBLAD keerd. De man was gehuwd. het .-«• -k SCHOLIEREN COMMEDIA DELL’ARTE zijn: Er is een aantal (voor boren. Evenals in tal van andere gemeenten is ook in Sneek, Ijlst en Wymbritsera- deel het werkloosheidspercentage het afgelopen jaar gestegen. De afdeling Sneek telt op het ogen blik 113 leden. Het grootste gedeelte daarvan is middelbare scholier. De of ficiële leeftijdsgrens is gesteld op 13-25 jaar. De speciale jeugdafdeling, waarin -> Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 ECHTE „COMMEDIA” Het stuk „De warhoofdige minnaar” werd geschreven door regisseur Wim Burkunk, die tevens een rol in het stuk speelt. Het is een echte „comme dia”, waarin de liefde het middelpunt is. Verdere medespelenden zijn Paul Romer, Conny Franken, Arno Gulde- mond, Topsy Langereis, Beb de Leeuw en Mieke Geurts. Tot buiten onze landsgrenzen heeft het Vestzaktheater veel succes gehad met de geïmprovi seerd gespeelde en kluchtige stukken. Ongetwijfeld zal het ook in Sneek niet aan belangstelling ontbreken. seren. Voor deze avond hoopt men bo vendien een paar bekende noordelijke dirigenten aan te kunnen trekken, zo- mej. Alie Hoekstra en Karei Boersma bijzonder aktief zijn, organiseerde on langs naast de normale voorstellingen, in de huishoudschool een zogenaamde werkavond om de jongeren te aktive- ren. Jeugd en Muziek heeft zelf ook 'n eigen jeugdorkest en waarschijnlijk geeft dat binnenkort een concert in het bejaardencentrum „It Skülplak”. Voorzitter E. Stender, die zich om studieredenen tijdelijk uit het bestuur heeft teruggetrokken, wordt thans ver vangen door de heer B. Brouwer, die tevens penningmeester is. Het secreta riaat is in handen van de heer A. J. Keulen, terwijl verder de heer A. Wad man lid van het bestuur is. De vereniging Jeugd en Muziek raakt steeds meer „in” bij de jeugd. Vorig jaar had de Sneker afdeling nog met een inzinking te kampen, maar de laatste avonden konden de organisatoren zich verheugen over een groeiende belang stelling. De jongeren worden aktiever, aldus de tijdelijke voorzitter, dé heer B. Brouwer tijdens een maandagmiddag in restaurant Piso gehouden perscon ferentie. Donderdag 2 februari hoopt men in de R. J. Sipkensschool (openbare ulo) weer een groot aantal jongeren te kunnen begroeten. Dan zal namelijk het bekende Amsterdamse Vestzaktheater onder leiding van Wim Burkunk een voorstelling geven met het stuk „De warhoofdige minnaar”. artikel 31 aan het Kleinzand een bijeenkomst gehouden van het Gereformeerd Politiek Verbond. Het Tweede-Kamerlid P. Jongeling hield een verkiezings- toespraak, waarin hij doel en streven van het Verbond uiteenzette. Hij was van mening, dat er alleen toekomst is voor ons volk en vaderland, als het zoe ken naar wat het beste is wordt bepaald vanuit de Schrift en de belijdenis. De naam van de vereniging doet vermoeden, dat zij zich alleen met mu ziek bezighoudt. Maar de statuten ver melden, dat de vereniging aandacht besteedt aan allerlei soorten van kunst, in het bijzonder muziek. Naast de mu ziekavonden worden filmvoorstellin gen, lezingen en voordrachtavonden georganiseerd. Zo heeft het bestuur momenteel plannen een lezing over muziek door Rutger Schoute te organi- Op l januari 1966 was in Sneek 3,6%, in IJlst l,l% en in Wymbritsera- deel eveneens l,l% van de arbeidende bevolking zonder werk. Per l januari 1967 waren deze percentages resp. 5, 2,4 en l,7. In Sneek derhalve een stijging van l,4, in IJlst l,3 en in Wymbritseradeel van 0,6 Over heel Friesland steeg het per centage van 2,8 tot 4,l, toename l,3. De Amsterdamse provo’s hebben hun bekendheid niet alleen te danken aan hun happenings rondom het Lieverdje al of niet met rookbommen maar ook en niet het minst aan de door hen gelanceerde „witte plannen”. Met deze plannen wilden zü verzet aantekenen tegen o.a. de verkeerschaos in de hoofd stad en tegen de luchtverontreiniging. Kapelaan drs. R. van Eijden was gisteren 12% jaar priester. Op zondag 29 januari a.s. wordt dit jubileum fees telijk herdacht met een plechtige H. Mis in de St. Martinuskerk. Van half één tot half twee is er receptie in de grote zaal van hotel Hanenburg. Een intiem feestelijk diner- voor de jubila ris, zijn familieleden en vrienden in hotel De Wijnberg besluit deze dag. Kapelaan Van Eijden geniet door zijn ijveren voor de oecumene ook buiten de parochie veel bekendheid. Volgende week dinsdag zal de heer J. G. H. Tijhuis, hoofdcommies op de secretarie van de gemeente Wymbritseradeel, afscheid nemen. De heer Tijhuis, die 40 jaar in dienst van de gemeente is geweest, gaat nu met pensioen. In het gemeentehuis zal van ll tot 12 uur een afscheidsbijeenkomst plaatsvinden. Het Sneek«r Nieuwsblad is een als Alfred Salten (Frysk Orkest) en Charles de Wolff (Noordelijk Philhar- monisch Orkest). De provo’s beoogden daarmee de leef baarheid van de grote stad. Over „Het witte plan van God” dat ook met de ideeën van de provo's te maken heeft hoopt ds. J. van Dam, baptistenpredikant te Sneek a.s. zondagmiddag te spreken in de bijzon dere dienst, die in het kerkgebouw Willem Lodewijkstraat wordt gehou den. De dienst begint om 5.00 uur. Ook in deze dienst zal weer meege werkt worden door de christelijke mu ziekvereniging Harmonie te Sneek. Verwacht mag worden, dat a.s. zon dagmiddag weer velen de weg naar de baptistenkerk zullen vinden. wel eehs mee aan. Morgenavond om half acht wordt in het Ulster „Mienskipshüs” een leerlin- gen-uitvoering gegeven van de mu ziekschool „Sneek en omstreken”. Door een afwisselend programma, waarin leerlingen demonstraties geven, solis ten optreden, een ballet wordt uitge voerd en tot slot de jeugdfanfare „Sneek en Omstreken” een klein con cert zal geven, wordt getracht een duidelijk beeld te geven van de vele mogelijkheden, die de school, die wordt geleid door directeur Bram Feenstra te IJlst, biedt. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name De voorzitter, de heer E. J. v. d. daaruit alleen is redding te verwach- Laan, opende de vergadering met bij bellezing en gebed en heette vervol gens allen hartelijk welkom. De heer Jongeling begon met de opmerking, dat hij van geboorte een Fries is. Rege ren is vooruitzien en dat geldt vooral op 15 februari, als er weer gestemd moet worden. De GPV-ers moeten sterk in deze wereld staan; niet van de wereld, maar getuigen en in alle beslissingen, ook in de Tweede Kamer, hun verantwoordelijkheid beseffen, zo wel in voor- als tegenstemmen het beste zoeken voor volk en vaderland. Twintig jaar na de bevrijding staan de vijf grote partijen nog steeds mach teloos. Het ene kabinet komt na het andere. Nu is er zelfs een noodkabinet, dat van binnen is uitgehold. Het valt vanzelf. Christelijke partijen waar de grondslag niet meer in orde is, terug naar het Woord, riep de spreker uit, Vanmorgen is de 24-jarige A. Atsma uit Oppenhuizen met zijn motor tegen een stilstaande aanhangwagen gebotst en daarbij zo ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis is overleden. Het ongeluk gebeurde om ca. tien voor zeven op de oude Oppenhuizer- weg. Het slachtoffer was op weg naar zijn werk in Sneek. De man was jacht bouwer van beroep en werkte bij fa. Johs. v. d. Meulen aan de Woudvaarts- kade. Hoe het kon gebeuren is niet duidelijk, omdat de aanhangwagen binnen de voorgeschreven afstand van een brandende lantaarn stond gepar- B. en w. stellen de raad voor de openbare lagere school aan het Kaats land (Lemmerwegschool) met één lo kaal uit te breiden en daarvoor een krediet beschikbaar te stellen van 48.200,—. Ingaande het schooljaar 1964-1965 is de nieuwe houten school in gebruik genomen. Het aantal leerlingen dat bij de oprichting lil bedroeg, is de afge lopen jaren in sterke mate gestegen en bedraagt thans reeds 208. Rekening houdende met de voor de Lemmerwegwijk in uitvoering en in voorbereiding zijnde plannen voor de woningbouw, mag worden verwacht, dat de stijging zich óók in de naaste toekomst zij het in mindere mate zal voortzetten. Verwacht wordt, dat binnenkort ca. 225 leerlingen de school zullen bezoeken. De zes-klassige school zal niet in staat zijn deze leerlingen volledig op te vangen. Het aantal leer krachten, dat volgens de huidige voor de scholen voor gewoon lager onder wijs geldende leerlingenschaal bij een leerlingental van 225 aan de school moet zijn verbonden, bedraagt zeven (schaal 218-256 leerlingen). Op grond hiervan zal binnen afzienbare tijd nog behoefte aan één lokaal ontstaan. Momenteel zijn twee klassen van de openbare kleuterschool in de Lemmer wegwijk tijdelijk gehuisvest in de school, terwijl de lagere school gebruik maakt van twee lokalen van de voor malige Montessorischool. Wanneer evenwel de plannen voor stichting van een eigen gebouw voor de kleuter school, welke zich in een gevorderd stadium bevinden, zullen zijn gereali seerd, zal de openbare lagere school weer volledig over het zes-lokalige houten schoolgebouw kunnen beschik ken. Door de dienst gemeentewerken is een voorlopige raming gemaakt van de kosten, die met de voorgestelde uit breiding zullen zijn gemoeid. Deze kos ten kunnen als volgt worden gespecifi ceerd: grondkosten f 2.000,bouw kosten f 33.000,—t; inrichtingskosten f 10.200,planbewerking en toezicht f 3.000,—. Totaal f 48.200,—. INSTALLATIES VOOR SPORTHAL B. en w. stellen de :-aad voor om het leveren en monteren van een comple te centrale warmwater-verwarmings- installatie, een warmwatervoorzie- ningsinstallatie en een mechanische af- zuiginrichting voor de nieuwe sport hal aan de Almastraat ondershands aan te besteden aan Feenstra Verwarming N.V. te Heerenveen. Met elkaar zullen deze installaties f 126.000 kosten. Via het Ontwerp- en Adviesbureau voor Warmte- en Ventilatietechniek J. H. de Zwart N.V. te Den Haag hebben b. en w. ondershands prijsopgave ge vraagd aan een tweetal gespecialiseer de bedrijven. Feenstra kwam als laag ste uit de bus, zonder de mogelijkheid tot doorberekening van eventuele wij zigingen van lonen en sociale lasten. Het bedrag ligt beneden het begro tingsbedrag. VERDERE VOORSTELLEN In de vergadering van de raad komt ook aan de orde het onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw-benoem- de raadslid G. W. Poiesz. Deze komt in de plaats van het onlangs overleden KVP-raadslid C. J. Berkhout. In de vacature, ontstaan door het be danken van de heer R. J. Sipkens als bestuurslid van de „Pier de Boer- stichting” worden door b. en w. aan bevolen: 1. J. M. Visser; 2. M. C. Lar- mené, beiden te Sneek. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer J. R. Visser als lid van de com missie van advies als bedoeld in art. 75 van de Algemene Bijstandwet wor den aanbevolen: 1. mevr. W. Unema- Ehlhardt; 2. de heer W. van Dijk. Ter voorziening in de vacatures, ont staan door periodieke aftreding, in de Culturele Raad en de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, hebben b. en w. eveneens aanbevelin gen gemaakt. Verder zijn er voorstellen tot aan koop van de woning Swartsbuurt 3 (deze woning zal worden afgebroken), tot .verhoging van het bedrag waarmee in de verwaarborgingsregeling van de Frauderisico-onderlinge van gemeen ten wordt deelgenomen, tot het aan gaan van een overeenkomrt van rui ling met de Coöp. Centrale Landbouw- vereniging „de Handelsraad van de ABTB” te Arnhem betreffende stroken grond bij de Geeuwkade men wil daar een nieuwe opslagruimte met winkel- en kantoorruimte bouwen, waarvoor een smalle strook van ca. 28 m2 van het veemarktterrein nodig is en vragen van enkele raadsleden over het voorstel tot het vaststellen van een nieuwe bouwverordening en de daarop gegeven antwoorden van b. en w. Een groot aantal artiesten en gezel schappen wordt door de landelijke vereniging Jeugd en Muziek gesubsi dieerd. Van de lijst, die aan alle afde lingen wordt gezonden, heeft Sneek ditmaal het in 1961 opgerichte Vestzak theater gekozen. Dit kleine gezelschap (7 a 8 personen) is zeer geschikt voor opvoeringen in gebouwen met een be perkte toneelaccommodatie. Het geeft regelmatig voorstellingen voor de jeugd. Het Vestzaktheater heeft zich gespecialiseerd in de Commedia dell’- arte-stijl en het moderne toneel. Commedia dell'arte is de oorspron kelijke Italiaanse vorm van volksblij- spelkunst, gespeeld door beroepsto neelspelers. Deze vórm kenmerkt zich door de improvisatie op een gegeven thema of onderwerp èn het vast terug keren van komische figuren of mas kers. Omstreeks het midden van de 16e eeuw was het zeer populair en het hield stand tot het eind van de 18e eeuw. Beroemde Italiaanse groepen voerden het inmiddels in het buiten land in en met name in Frankrijk had den zij veel succes. -W..; Maandagmiddag verleende op kruispunt Muntstraat-Kruizebroeder- straat de bestuurder van een bestelau to, A. W. R. uit Rotterdam geen voor rang aan een lesauto van autorijschool S. Landman, die door een leerling werd bestuurd. Het gevolg was een botsing, waarbij de lesauto behoorlijk schade opliep. ten voor volk en land. Naar zijn mening dient de opbrengst uit de rijke bodemschatten in de noor delijke provincies ten goede te komen aan deze gewesten. Hier is nog ruimte, in tegenstelling tot de randstad Hol land, waar alles zich opeenhoopt. Over de gezagskwestie merkte de heer Jongeling op: als Nederland zo doorgaat is het bezig om in de wortel te verrotten. Ook op zedelijk gebied gaat het bergafwaarts, zelfs in rege ringskringen. Men geeft prijzen voor God-onterend werk. In Europees ver band wordt Nederland volgens spreker weggeduwd. Hij pleitte voor een meer op onszelf blijven. Er zouden wel veel dingen in samenwerking kunnen wor den gedaan, maar men moest niet naar een verenigd Europa streven. Aan de hand van citaten liet hij de voosheid van verschillende partijen zien. Hij be sloot zijn rede met de woorden: Neder land, keer terug van de heilloze weg, God laat niet met zich spotten! Er kwamen nog vele vragen, over de regering, het lidmaatschap van het GPV, het Oranjehuis, Vietnam, een verenigd Europa enz. De heer Jonge ling eindigde met dankgebed. j en woens- 4 dag kunnen automobilisten hun ogen f laten testen bij het Caltex-service- 4 station W. Koopmans aan de Oppen- J - - ,,^6. De Stichting „Oog en werden de avondlijke uren gekozen. bril» heeft geconstateerd, dat 17% van de automobilisten onvoldoende gezichtsvermogen heeft om aan het Dat het wat de spelling betreft met tegenwoordige drukke verkeer deel de Nederlandse taal op het ogen- te nemen. Caltex heeft nu een ogen blik een chaos is, die met de dag testapparatuur aangeschaft om gra- groter wordt, is bekend. Het wordt tis de chauffeurs die dat willen aan hoog tijd, dat men van hogerhand een onderzoek te onderwerpen, eindelijk eens definitief uitmaakt of men nu om een voorbeeld te noemen succes moet schrijven of sukses. Ook zijn er enkele lastige - T gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - 4 Het mag dan de afgelopen J biizonder zacht weer ziin s 4 voor de tijd van het jaar, de mensen rijke dag. Zij kregen nl. bezoek van J die zondag met een Flying Dutch- hun commandant Kaare Wester- x 4 man cp het Sneekermeer gingen gaard en zijn vrouw. De beide com- f J zeilen zijn vast en zeker erg stoer, mandanten werden vorig jaar ge- 4 In ieder geval waren ze er vroeg bij installeerd in Amsterdam. Zondag- j dit jaar. morgen was er een heiligingssamen- komst en ’s middags een besloten bijeenkomst, ’s Avonds hield men een z.g. verlossingssamenkomst. De divisie-officier brigadier H. Pau- wels uit Groningen was er ook. In deze bijeenkomsten kon men met de nieuwe commandanten kennis- maatregel te zijn ten gerieve van maken. J de mannen die een aantal zware ijzeren balken moesten plaatsen op de hoek Oosterdijk-Prins Hendrik- Volgende week dinsdag kade, waar de nieuwe winkel komt - - - van elektrotechnisch installatiebu- reau D. de Boer. Om het verkeer In de loop der jaren hebben heel woordjes. Zelfs een minister van wat Snekers buiten hun geboorte- onderwijs heeft daar kennelijk niet stad belangrijke functies gekregen J altijd erg in. Zo hoorden wij dr. in het maatschappelijk leven. Zo 4 Diepenhorst maandagavond zeggen: ook mevr. B. E. Kneepkens-Alten- J Er zijn een groot aantal vragen burg in Geleen (L.). Vanmorgen 4 gekomen. Wij dachten, dat ’t moest ontvingen wij bericht, dat zij be- J zijn: Er is een aantal maar het noemd is tot raadslid in deze ge- f 4 kan zijn, dat we het mis hebben, meente (voor de KVP). Mevr. I Want ook kranteschrijvers zijn er Kneepkens is in 1917 in Sneek ge- t f Vx t V> XZJ V- V- I V u MJ I V 1AZ WU - Vorige week vrijdagavond werd in één der zalen van de gereformeerde kerk 4 4 Het mag dan de afgelopen dagen Voor de soldaten van het Leger des f J bijzonder zacht weer zijn geweest Heils was het zondag een belang- J Sommigen hebben zich vorige week vrijdagavond om een uur of half T tien verbaasd afgevraagd waarom de politie de Oosterdijk voor het I verkeer afsloot. Het bleek een nood- 4 “'T?.-. station w. zo weinig mogelijk last te bezorgen, huizerweg. i I i 1 - 4 f I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1