Wat de raad te behandelen krijgt D ’66 hield propagandabijeenkomst in Sneek 288 galerij woningen in Noorderhoek II Voorzitter Wiarda bezorgd over grote terugloop van paarden 12,5 en van God en de mensen n Van Eijden wijdde /aar aan L IJLST WYM BRITS ER A DEEL Veemarkt Sneek Frontale botsing bij Scharnegoutum AGENDA Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, volgende week weer open r 122e jaargang nr. 9 Maandag 30 jan. 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Heide bestuurders in 't ziekenhuis K.LL.—-_m_k Sneekar Nieuwsblad is een flecombmeerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Vergadering Paarden! okver. „Sneek e.o. Mevr. Nooitgedagt besprak „Marleen voor NCVB-IJlst RB rb SNEEKER NIEUWSBLAD GROTE ACHTERUITGANG DISTRICTEN-STELSEL nemen. en MONARCHIE OF REPUBLIEK Van officiële zijde vernemen wij, dat de Sneker veemarkt dinsdag 7 febru- I ari weer geopend zal worden. Met in gang van vrijdag 3 februari a.s. is het vervoer weer vrij. Vrijdagmorgen zul len de waarschuwingsborden wegge haald worden. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boei Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 4, per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Woensdag 1 februari van 10 tot 4 uur ANWB mobiel kantoor op het Oud Kerkhof. Wat het houden van de fokdag ’67 betreft, hier had het bestuur de keuze uit drie aanvragen, namelijk Workum, Hindeloopen en Staveren. De heer Bu- ning gaf de voorkeur aan Hindeloo pen. Daar ligt een prachtig terrein. Waarop een ander zei: en bergen toe risten Besloten werd het bestuur vrij mandaat te geven. De aftredende bestuursleden H. S. Wiarda, Y. Boersma Yzn., R. Jongs- ma, Th. Jonkmans, L. Geerlings en Tj. Dijkstra werden allen herkozen, ter wijl in de vacature H. P. Andela werd benoemd de heer P. Gerbrandy uit Nij- land. Tijdens de rondvraag werd voorge steld in het vervolg op de fokdagen het Parijs springconcours te laten ver vallen omdat dit te veel tijd in beslag zou nemen. Bovendien wilde men de toegangskaarten voor kinderen laten vervallen. Erelid Van Heerewaarden deelde nog mee, dat hij voor de ko mende fokdag weer een prijs beschik baar zou stellen. De hierna gehouden verlating was dit jaar op een geheel andere leest geschoeid. Voorgaande ja- ren hield men steeds een tombola (ver loting zonder nieten), doch om finan ciële redenen werd dit jaar een nor male verloting gehouden met 40% van de opbrengst aan prijzen. Deze nieuwe vorm werd een groot succes. Alle 2500 loten werden aan de man gebracht. De hoofdprijs, een merrieveulen, werd ge wonnen door de heer J. Nauta, groen teboer te Elahuizen. Het slot van de avond was de op voering van het toneelstuk „In bern bringt gelok” door het toneelgezel schap Wartena, dat veel succes oogstte. Een warm en langdurig applaus onder streepte dit duidelijk. Maandag 6 februari Rients Gratama met zijn One-Man-Show ,.Maoi waer en lange dagen” in Amicitia. Aanvang 8 uur. Dinsdag 7 februari Concert Frysk Or kest in Amicitia Theater. Dirigent Alfred Salten. Solist Manuel Villuen- das, viool. Aanvang ’s avond 8 uur Vrijdag 10 februari Finales Noordelijke Bokskampioenschappen in „Ons Ge bouw”. Aanvang ’s avonds half acht. Met het doel de kiezers nader in kennis te brengen met de beginselen van de op 14 oktober 1966 opgerichte partij D ’66, werd vrijdagavond in zaal Hanenburg een propaganda-avond gehouden, die door een 20-tal belangstel lenden werd bezocht. Geen grote, maar wel een levendige belangstelling, ge tuige het groot aantal vragen, dat na de pauze op de inleider, drs. M. Dijk stra uit Beetsterzwaag werd afgevuurd. Uit de opkomst bleek bovendien, dat deze jonge partij vooral de jeugd, die flink vertegenwoordigd was, wel aan spreekt. noemde, aan de secretaris, die het met een vrolijk gezicht in het notulenboek deed. De voorzitter antwoordde de heer Buning, dat de getoonde rozetten duur waren, hetgeen echter door de heer Buning werd ontkend. Een sug gestie uit de zaal bracht echter uit komst. In het vervolg zullen namelijk de kampioensrozetten door de vrou wen van leden worden gemaakt. Later op de vergadering meldden zich spon taan twee vrouwelijke leden aan voor dit werk. WORKUM, HINDELOOPEN OF STAVEREN? Dinsdag 31 januari Vergadering van de raad der gemeente Sneek in het stadhuis. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Dinsdag 31 januari en woensdag 1 fe bruari Ogentest in Caltex Service Station W. Koopmans, Oppenhuizer- weg 11-11A Sneek. Geopend van 9.00- 12.00 uur en van 13.30-18.00 uur. Dit bleek ook duidelijk uit de be antwoording van de verschillende vra gen, die na de pauze werden gesteld. Vragen ondermeer naar de houding van D’66 ten opzichte van de buiten landse betrekkingen, de defensie, de monarchie. Wat dit laatste betreft, vindt D’66 dat zij geen reden ziet de monarchie af te schaffen. Er zal wel verandering moeten komen. De Ko ningin dient een zuiver representatie ve functie te hebben en geen bemoeie nis meer met het regeringsbeleid. Wat het onderwijs aangaat, is D’66 voor ge lijke rechten tussen openbaar en bij zonder onderwijs, waarvan de kwali teit, maar ook de financiering gelijk behoort te zijn. Ook hierin moet ver dere democratisering doorgevoerd worden. Het leger zal zo efficiënt en doelmatig moeten zijn ingericht. Dit kan niet losgezien worden van de band met de NAVO. In 1969 zal echter heel goed bekeken moeten worden, of de NAVO nog noodzakelijk is voor de verhouding tussen Oost en West. Wij zijn niet pacifistisch, aldus spr., maar wij wensen ook geen handhaving van een instituut uit historisch oogpunt. Een der vragenstellers meende, dat aan de positie van de eenvoudige werkne mer in het program te weinig aan dacht wordt besteed. Drs. Dijkstra gaf dit toe, maar verklaarde, dat dit punt nog in studie was. Hier zal zeker iets aan gedaan worden. Hij wees in dit verband op de programmapunten in zake de werkgelegenheid voor een ie der en meer openbaar beleid van de ondernemingen. Meerdere punten kwamen nog aan de orde (o.a. de erkenning van de D.D.R., waarvan D’66 een voorstander was) waarna mej. A. Veenland de bij eenkomst sloot met een opwekking om mee te werken aan een verdere uit bouw van deze jonge en frisse partij D’66. centage nemen (waarom wordt door de PvdA 2% voorgesteld?), maar na gaan, hoeveel er nodig is en daarvan een evenredig deel voor onze rekening Deze tendens van zakelijke benadering is eigenlijk in het gehele verkiezingsprogram te bespeuren vormt met de democratisering en de centralisatie de belangrijkste elemen ten hiervan. Donderdag 2 februari Showavond in Amicitia Theater met o.a. Hermien en Gert Timmerman. Donderdag 2 februari Jeugd en Mu ziek afd. Sneek. Vestzaktheater uit Amsterdam met „De warhoofdige minnaar”. R. J. Sipkensschool, Kon. Wilhelminastraat, 's avonds 8 uur. Vrijdag 3 februari Jonkvr. mr. G. W. I. Wttewaall van Stoetwegen voor de Chr. Hist. Unie in „Ons Gebouw”, Westersingel. Zaterdag 4 februari Noordelijke Boks kampioenschappen in „Ons Gebouw”, ’s Middags vanaf 3 uur en 's avonds vanaf half acht. Het is natuurlijk niet mogelijk, aldus drs. Dijkstra, om in dit kort tijdsbestek het hele partij-programma door te ne men. Ik wil daarom enkele punten be lichten. Zo is D’66 vóór een districten stelsel, waarbij mensen uit eigen dis trict in de Kamer kunnen worden ge kozen. Geen onbekende namen op een lange lijst, die u niets zeggen, maar mensen, die bekend zijn met de pro blematiek van het gebied, waar u woont. Behalve rechtstreekse verkie zing van de minister-president ook democratisering in andere zin, n.l. door dichter te worden betrokken bij de mensen, die u besturen. D’66 wil ook dat een kiezer zelf iets te vertellen heeft in de benoeming van een burge meester. Het accent in het verkiezingspro gramma ligt nu nog grotendeels op de staatsrechtelijke vorm, omdat hierin radicale democratisering een eerste vereiste is. Dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat D’66 geen aandacht he„ft be steed aan bijv, het sociaal-economische beleid, de buitenlandse politiek, onder wijs en wetenschappen, om maar en kele aspecten te noemen. EFFICIENT EN NUCHTER Dc afgelopen nacht zijn even ten noorden van Scharnegoutum op de rijksweg twee auto’s frontaal met el kaar in botsing gekomen. Beide be stuurders zijn met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De toestand van eén van hen de heer J. M. Luin- stra uit Sneek, is nog onzeker. De andere bestuurder is M.K. uit Grouw. Deze reed met grote snel heid in de richting Leeuwarden. Op een gegeven ogenblik zou hij in een slip zijn geraakt en daardoor geheel op de linker weghelft terecht zijn ge komen. Het gevolg was een botsing, die door de hoge snelheden bijzonder Drs. M. Dijkstra, die als derde op de kandidatenlijst voorkomt, noemde een aantal redenen, die hebben geleid tot de oprichting van D’66. Er is, aldus spr., momenteel een stuk onbehagen in de politiek. Er is te weinig invloed van de kiezer en te Weinig openheid. Dat dit gevoel van onbehagen een grote rol speelt, blijkt om duidelijk uit de winst voor Koekoek, maar ook uit het onlangs in het weekblad Revue ge publiceerde opinie-opderzoek. De kie zer heeft geen invloed op de kamer-' leden, die gebonden zijn aan uitspra ken van het partijbestuur. Heerenveen worden geleverd èn ge monteerd. Het totaal van deze aan- neemsom bedraagt f 7.498.240,-. Voorts zullen nog bedragen moeten worden besteed voor diverse terreinvoorzie- ningen, de aankoop van rijwielstanders en de- aanschaf van geisers. Bij de be paling van de grond- en bouwkosten is voor de terreinvoorzieningen en de rijwielstanders met geraamde bedra gen rekening gehouden. Voor de gei sers zal de woningstichting zelf finan cieringsmiddelen moeten aantrekken. Blijkens de bij de stukken gevoegde opzet der stichtingskosten worden de ze, exclusief de geisers, begroot op f 9.157.730,-, nl. grondkosten f 948.004,-, bouwkosten f 7.346.215,- en extra-voor- zieningen f863.511,-. Voor een nadere specificatie mogen wij u naar bedoelde opzet verwijzen. De maandelijkse huur is blijkens de kostenopzet voorlopig berekend op ge middeld f 106,60 per woning, exclusief de opslag ad f 1,10 per maand in ver band met eventuele risicoverrekening e.d. (dit is de zgn. aanvangshuur). Bo ven deze „kale” huur komen dan nog een aantal bijkomende vergoedingen. Daar het hier hoge woongebouwen be treft zal de woningstichting zich nog moeten beraden over de aard en de omvang van de zgn. „service-verle- ning”. Voor de aanwezigheid van een centrale verwarming zal waarschijn lijk plm. f 30,- per maand verschuldigd zijn wegens vaste en variabele lasten. De hiervoor genoemde gemiddelde „kale” huur en het maandbedrag voor de centrale verwarming zal nog nader moeten worden gedifferentieerd naar woningtype (twee- of drieslaapkamer- woningen). De op grond van de (nieuwe) Wo ningwet en de daarop steunende uit- voeringsregelen te verlenen medewer king bestaat uit het verstrekken van leningen en het verlenen van jaarlijk se bijdragen, alsmede de overdracht van de voor de bouw benodigde ter reinen Om deze steunverlening mogelijk te Gisteren was het voor de rooms katholieken in Sneek een feestelijke dag. Hun kapelaan drs. R. van Eijden vierde zijn lè'A-jarig jubileum ’s mor gens met een plechtige Heilige Mis in de St.-Martinuskerk. Daarna was er van half één tot half twee receptie in de grote zaal van hotel Hanenburg. Een en ander was georganiseerd door het uit vier man bestaande parochieel comité, dat belast is met de organisa tie van priesterjubilea. Een van de le den van dit comité, de heer A. Ger- brands, las ’n toespraak op rijm voor „namens de katholieke Sneker leken”. De regels „12'/z jaar is een lange tijd - en die heeft u aan God en de mensen gewijd” bevatten wel de kern. De ka pelaan stelt het zelf erg nuchter: je wordt alleen 12Yi jaar ouder. De pa rochianen zijn wel met hem ingeno men, want als de parochie het voor het zeggen had, dan kreeg hij de bul voor het proefschrift, waaraan hij werkt, cum laude. De heer Gerbrands bood de kapelaan tot slot een prachtige archiefkast aan. Drs. Van Eijden, die op 17 augustus 1927 in Leusden is geboren, kreeg zijn opleiding in Rijssenburg. In 1954 werd hij tot priester gewijd en in datzelfde jaar werd hij kapelaan in Emmer Compascuum. Hij studeerde daarna nog in Nijmegen. Met ingang van 1 september 1965 werd hij in Sneek be noemd. Behalve door tientallen parochianen werd de kapelaan, die veel voor de oecumene doet, ook gefeliciteerd door een hervormde dominee en leden van de Interkerkelijke Werkgroep in Sneek Op de foto links de heer Gerbrand: en rechts kapelaan Van Eijden. D'66 is echter bovendien van me ning, dat de kiezer ook meer invloed moet kunnen uitoefenen op het rege ringsbeleid, door o.m. rechtstreeks de minister-president te kiezen. Wij heb ben nu in vier jaar drie kabinetten ge had, die alle drie een verschillende koers volgden en toch allemaal pasten in de Tweede Kamer. Het gevolg is natuurlijk geschipper en compromis sen over de hoofden van de kiezers, die hierin geen zier te vertellen hebben. Dat politiek op die manier een ondui delijke zaak wordt, ligt voor de hand. Enkele grote partijen zijn weliswaar wel met dit probleem bezig geweest, maar het bedroevende is, dat er in de praktijk niets van terecht komt. D’66 wil verder een partij zijn, die niet be last is met het fundament van "eloof, socialisme of liberalisme, wil dus geen etiketje op hebben, waaraan men bij voorbaat vast zit, wil geen klassepar- tij zijn. Wij willen, aldus spr.. elk voor stel, elk probleem op zijn eigen waarde onderzoeken en daarna beslissen, of er vóór- of tegengestemd moet worden. Geen beslissingen vooraf, op grond van het feit, dat men nu eenmaal links of rechts zit, maar een objectieve bena dering en een beslissing op zakelijke en nuchtere motieven van doe’matig- heid. Wij willen, zo vervolgde spreker, proberen zo efficiënt mogelijk sociale economie te bedrijven. Dat wil zeggen, de productie zo snel en zo sterk moge lijk te laten stijgen, terwijl ieder recht nr :t hebben op volledige werkgele genheid. Wij zullen per geval moeten bekijken, op welke manier snel en ef ficiënt gewerkt kan worden. Betekent dat in sommige gevallen, staatsdeel neming, dan kiezen wij die, betekent het in andere gevallen privé-onderne- mingen dan zullen wij daaraan de voorkeur geven. Ook hier dus niet een vooraf al vastgelegd, ’ogmatisch standpunt. Verder wil D’66 de moge lijkheid om door eigen prestatie meer te verdienen, de progressieve inkom stenbelasting af te zwakken en aan de andere kant de vermogensbelasting en successierechten verhogen, teneinde te voorkomen, dat door „nietsdoen” be- zitsvermeerdering ontstaat. Ook meer nuchterheid in bijvoorbeeld de ont wikkelingshulp, is een leus van de De mocraten ’66. Niet een willekeurig per- In zijn welkomstwoord richtte de voorzitter zich in het bijzonder tot de afgevaardigden van de zustervereni ging van het „Fryske Hynder”, tot het erelid C. van Heerewaarden en de se- cretaris-penningmeester van het Fries Paardenstamboek, de heer L. E. Huij- ing. Vervolgens gaf de heer Wiarda een korte terugblik op het afgelopen jaar. Het eerste wat opvalt, aldus spreker, is het ontbreken van Hantje Pieter Andela uit Nijland. De voorzitter te kende deze in december van het vorig jaar overleden bekende paardenfokker als een der grootste „hynsteminsken” in Friesland. Hij noemde hem een man, die in de paardenwereld moeilijk gemist kan worden. Andela was een man aan wie wij een voorbeeld kun nen nemen, aldus de heer Wiarda. Hierop werd door een ogenblik stilte in acht te nemen de heer Andela her dacht. maken ware door de gemeente op haar beurt aan het rijk de nod'ge financiële medewerking te vragen in de vorm van het beschikbaarstellen van lenin gen en de toekenning van een jaar lijkse bijdrage. Bij dit laatste wordt opgemerkt dat de jaarlijkse bijdrage voor de vorming van de zgn. risico reserve t.l.v. de gemeente komt. Deze bijdrage beloopt aanvankelijk 7% van de zgn. jaarhuur, doch zal bij het thans geldende systeem terug kunnen lopen tot nihil, nl. wanneer de nettó-op- brengsten van huurverhogingen heb ben geleid tot het reduceren van de exploitatiebijdragen tot gemiddeld f 25,- per woning en deze netto-op- brengsten worden aangewend voor de verlaging van de gemeentelijke stor ting. In dit verband willen wij nog op merken, dat de zgn. jaarhuur, waarop de door de bewoners verschuldigde huurprijs is gebaseerd, telkens op 1 ja nuari voor de eerste maal nadat het complex ten minste één jaar gereed is met 4% zal worden verhoogd. Met deze verhoging van de jaarhuur gaat een verlaging van de bijdragen ge paard. Nu door de minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening nog niet zijn vastgesteld de algemene voor, waarden en bepalingen waaronder van rijkswege aan de gemeenten en door de gemeenten aan de woningbouwcor poraties de leningen moeten worden verstrekt, komt het b. en w. wenselijk voor enkele bepalingen, voorheen op genomen in de inmiddels vervallen ar tikelen 19 t/m 21 van ’t Woningbesluit, aan de gemeentelijke steunverlening te verbinden. hevig was. De bestuurders, die allebei alleen in de wagen zaten, raakten be klemd. K. had verwondingen aan het hoofd, de heer Luinstra heeft een ge broken been, een kaakfractuur en in wendige kneuzingen. De auto’s, toevallig allebei Taunus 17M, zijn totaal vernield. K. had alco hol gebruikt. De groepscommandant van de rijkspolitie in Wymbritseradeel verzoekt eventuele getuigen van het ongeval zich te melden bij het bureau Oosterdijk 59 in Sneek, telefoon 05150- 2060. Het bestuur van de woningstichting „Patrimonium” verzoekt de raad van Sneek om medewerking voor de bouw van een complex van 288 z.g. EBA- woningen in de stadsuitbreiding Noorderhoek II. B. en w. stellen voor om bij de minister leningen te vragen tot een bedrag van ƒ9.157.730,voor de finan ciering van dit plan, en deze gelden weer te lenen aan de woningbouwcorpo ratie onder bepaalde voorwaarden, voor „Patrimonium” een jaarlijkse bijdrage aan te vragen en het benodigde bouwterrein over te dragen. Zoals b. en w. reeds in hun advies van 15 december 1966 meedeelden, wordt een efficiënte oplossing voor de continuïteit van de woningbouw ver kregen door het zgn. E.B.A.-gietbouw- systeem, dat momenteel toepassing vindt bij het complex van 96 galerij- woningen in de stadsuitbreiding Lem- merweg/west. Voorgesteld wordt dit in de stadsuitbreiding Noorderhoek II te herhalen. Het complex omvat 48 woningen met 2 slaapkamers en 240 woningen met 3 slaapkamers. In totaal zijn deze 288 woningen verdeeld over drie blok ken (of woongebouwen). Per woonge bouw zullen een tweetal personenlif ten worden aangebracht, die op elke bouwlaag een stopplaats hebben. Elke lift is gecombineerd met een trappen huis. Deze liften zullen ook geschikt zijn voor vervoer van goederen bij verhuizing en vervoer van zieken per brancard. De twee trappenhuizen zijn zo gesitueerd dat het woningblok vol doet aan de in NEN 3123 gestelde eisen voor brandbeveiliging van hoge woon gebouwen. In deze trappenhuizen wordt een zgn. droge brandleiding zodat in geval van brand de brand weer op elke bouwlaag zijn materiaal gemakkelijk op de hogedrukleiding kan aankoppelen. Toegang tot de woning wordt ver kregen via een tochtportaal in een ruime hal. Deze hal geeft op haar beutt weer toegang tot de meeste ruimten in de woning. Naast dit tocht portaal en bedoelde hal omvatten alle woningen een w.c. en een badcel. De 3 slaapkamerwoningen hebben een woonkamer van 6.45 m x 4.07 m (of rond 26 m2), een ouderslaapkamer van 3 10 x 4.07 m (of rond 13 m2), twee slaapkamers van elk 2.00 x 4.00 m (8 m2) en een eetkeuken van 3.00 x 2.90 m (of rond 9 m2). De woningen met 2 slaapkamers bevatten een woon kamer van 5.75 x 4.07 m (of rond 23 m2), een ouderslaapkamer van 3.00 m x 3.80 m (of rond 11 m2), een slaap kamer van 2.00 m x 4.00 m (8 m2) en een keuken van dezelfde afmetingen. Alle woningen beschikken voorts over een ruim zitbalcon over de gehe- de breedte van de woning. Dit balcon heeft door het bovenliggend balcon het karakter van een loggia. In het onder huis hebben alle woningen een berg plaats voor plm. 360 rijwielen en brom fietsen geprojecteerd. In het onderhuis zijn verder een tweetal zgn. hydro- foorruimten. De hierin te plaatsen hy- drofoorinstallaties zijn nodig om op de hogere woonlagen voldoende druk op het drinkwater te waarborgen. De woningen zullen worden toege rust met een huistelefooninstallatie, een centraal antennesysteem en een bliksembeveiligingsinstallatie. In de woningen zal een gasgestookte centrale verwarmingsinstallatie wor den aangebracht. De warmteregeling is volautomatisch. De maximale tem peraturen zullen de volgende zijn: woonkamer 4- 20° C, ouderslaapkamer 18° C, alle andere slaapkamers en de keuken 4- 15° C, en de hal 12° C. Ook de liftmachinekamer heeft een maximum temperatuur van -|- 12° C. De warmwatervoorziening in de wo ningen geschiedt door middel van een te plaatsen gasgeiser. Warmwateraf- tappunten zullen er zijn in de keuken, de badcel en bij de in een der slaap kamers te plaatsen wastafel. De bouw, exclusief de levering en het heien van de voor het werk beno digde betonpalen, zal worden opgedra gen aan aannemingsmaatschappij „Fri- so” N.V. De N.V. tot aanneming van werken v/h H. J. Nederhorst te Gouda zal de benodigde 528 stuks Vibro-be- tonpalen maken en aanbrengen. De centrale verwarmingsinstallatie zal door Feenstra Verwarming N.V. te Voor het eerst in de geschiedenis van de paardenfokver. „Sneek e.o.” kon voorzitter H. S. Wiarda uit Nijland de algemene ledenvergadering in de avonduren openen. Twintig jaar lang had deze vereniging haar bijeenkomsten ’s middags gehouden. Gezien echter dc grote belangstel ling donderdagavond in de grote zaal van Hanenburg kan dit experi ment als volledig geslaagd worden genoemd. Het grote gevaar van dit soort bijeenkomsten is, dat de behandeling van het huishoudelijk ge deelte te veel tijd in beslag neemt, zodat de rest van het programma een nachtelijke affaire dreigt te worden. Maar de heer Wiarda slaagde er in zich snel door de agenda te worstelen, zonder daarbij iemand van de vragenstellers en opmerkers te kort te doen. Donderdag vergaderde de NCVB te IJlst voor het eerst in he+ nieuwe jaar, onder leiding van mevr. De Jong-v. d. Spoel. Na zang en gebed volgde de meditatie over een bijbelgedeelte: Mijn tijden zijn in uwe hand. Daarna werd nog een lied gezongen. Spreekster voor deze avond was mevr. J. Nooitgedagt-Oranje. Onder werp bespreking van het boek „Mar leen” van Jan „Mens. Eerst vertelde mevr. Nooitgedagt iets over de schrij ver zelf. Deze 70-jarige is Amster dammer'in hart en nieren. Een schrij ver heeft het niet gemakkelijk. Als het boek klaar is moet hij maar afwachten of het in de smaak valt. Hij kan er niets meer aan doen. Geboeid luisterden de dames naar mevr. Nooitgedagt, die Marleen, haar ouders en haar omgeving voor hen deed leven. Met een spontaan applaus werd mevr. Nooitgedagt beloond. De presidente dankte daarna de spreek ster en bood haar een plant aan. De dames werden attent gemaakt op de wereldvrouwengebedsdag op 10 fe bruari in de doopsgezinde kerk ‘s av. om 8 uur. Wat de fokkerij betreft constateerde de voorzitter een ontstellend grote achteruitgang van het merriemateriaal, met name in de Zuidwesthoek. Dit verwonderde hem enigszins, omdat de boeren in dat gebied over het alge meen het langst aan de paarden blij ven vasthouden. Als waarschijnlijke oorzaak noemde de heer Wiarda het gebrek aan personeel, dat goed en ge ïnteresseerd met paarden kan omgaan. Voor de zoveelste keer deed hij een beroep op de aanwezigen: „Haid de hynders fêst. Hja meitsje it bidriuw moai, hja bringe d’r charme oan!” Nadat secretaris-penningmeester H. Sikkens de financiële ontwikkeling van het afgelopen jaar uit de doeken had gedaan, waarbij bleek dat er een klein nadelig saldo was, volgde dc be spreking van de fokdagen ’66 en ’67. De heer A. W. Buning uit Workum toonde zich niet erg tevreden over de jongste fokdag in Blauwhuis. Voor de toekomstige fokdagen deed hij het be stuur enkele interessante suggestias. Wij willen graag meer publiek trek ken, aldus de heer Buning en dat kan. Er komen steeds meer toeristen in de Zuidwesthoek en op een eenvoudige manier, n.l. door middel van de VVV’s kunnen wij hen bereiken. Dezelfde spreker betoogde dat er meer franje moet komen. In 1961 kreeg mijn kampioenspaard een fraaie rozet. Die rozet werd later een lintje en de laatste keer kreeg ik dit Hierbij hield hij een kreukelig lintje omhoog. Onder gelach van de ruim honderd aanwezi gen schonk hij het vodje, zoals hij het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1