Burgemeester Rasterhoff: Waterpoort - krabbelt zaken bij sluiting fabriek van Zeilers fikt ie voor I gang Van der Heem verbijsterend I „De Sneker Pan” I IJLST WYMBRITSERADEEL I I i I 1 en van Ondanks tegenslagen optimisme de toekomst voor ui I H, S. Wiarda in Nijland overleden t t t Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang nr.10 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD te hebben. i 5 Snekers gearresteerd Diefstallen van oude metalen opgehelderd Donderdag 2 februari 1967 Diefstal van jachtgeweer De sport in onze stad staat momenteel wel in de belangstelling. Geruime tijd wordt er al gewerkt aan een sport- en recreatieraad, maar voorlopig zullen we het er nog zonder moeten stellen. Wel was men het er dinsdagavond in de raadsvergadering over eens, dat deze raad er moet komen, maar het knelpunt was de samen- J stelling. Intussen gaat de bouw van de sporthal aan de Almastraat f onverminderd door. Op de foto het staalskelet. Het gebouw is on- t geveer voor een derde gedeelte klaar. Men is bezig met de zoge- j naamde ruwbouw, dat wil zeggen: de bekisting aanbrengen van de verdiepingsvloer en het metselen van de buitenmuren. Geluk- t kig hebben de bouwvakkers tot nog toe weinig last gehad van het 4 weer. Er wordt naar gestreefd de hal begin oktober geheel klaar Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Provisionele veiling te Ijlst WW *W*. over door het het Zij bleken zich in groepjes van twee of drie te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van oude metalen, in het bijzonder koperdraad, en van andere goederen. O.a. bij de heer J. Brinksma alhier in juli 1966 en bij de PTT in ok tober 1966. Voorts bekenden zij dergelijke dief- deel te nemen. Dit percentage werd ook in Sneek dicht benaderd. amateurtoneelschool, van Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad vertenties lager. Abonnementsprijs f 4, per half jaar. Franko per post f6,per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Drie weken geleden namen wij in de PTT, maar door de leerlingen deze rubriek een foto op van de zelf gemaakt. Volgens de directeur nieuwe Gysbert Japiksschool (open bare school voor g.l.o.) aan de Har- men Sytstrastraat. Morgen over een week (vrijdag 10 febr.) wordt deze school officieel geopend door de in specteur van het lager onderwijs de heer J. P. Unema. De opening is om 3 uur en ’s avonds kan men van 7 tot 9 uur de school bezichtigen. SNEEKER NIEUWSBLAD Met betrekking tot de woningbouw, die nu al twintig jaar bijzondere aan dacht vraagt, zijn er de laatste maand donkere wolken aan de horizon ver schenen. De afgelopen jaren konden bogen op een grote woningproduktie in onze gemeente, groter dan ooit tevoren. Dit was voornamelijk het gevolg door toepassing van systeembouw waarvoor toeslag op het toegewezen bouwvolume werd gegeven. De regering heeft thans de toeslagmogelijkheid in sterke mate beperkt. Bovendien heeft zij, teneinde de huurprijzen te drukken, er op aan gedrongen bij het ontwerpen van wo- ningplannen niet meer de maximum normen, voor wat de kwaliteit der woningen betreft, tot uitgangspunt te nemen maar ook met de minimum eisen rekening te houden. Voor de be tere woningwetwoningen de zgn. B-woningen is vervolgens de eis ge steld, dat de bewoners in de investe ringskosten dienen bij te dragen. Zij zullen 10% van de bouwkosten naar is het niet iets bijzonders, omdat er wel meer scholen zijn die dit heb ben. Aan het begin van de raadsvergadering hield burgemeester Rasterhoff een uitvoerige rede, waarin hij onder meer kritiek uitte op het beleid van de rege ring ter stimulering van de industrialisatie. Staande nam de raad enkele ogen blikken stilte in acht ter nagedachtenis aan de heren C. J. Berkhout (het on langs overleden KVP-raadslid) en S. Havinga (oud-raadslid). Ondanks de te genslagen, die zich voordoen, wilde de burgemeester toch met optimisme de toekomst tegemoet treden. Het jaar 1967 diende zich bij de jaar wisseling niet ongunstig aan. De werk loosheidscijfers staken, tegenover het elders ingetreden tekort aan werkgele genheid, gunstig af. De gegevens over de werkgelegenheid bij de verschillen de bedrijven, waarover toen kon wor den beschikt, voorspelden geen somber beeld. Het gematigd optimisme, steu nende op recente gegevens, over de onmiddellijke toekomst, werd echter binnen een kort tijdsbestek de bodem ingeslagen. Een nevenbedrijf van een groot concern, dat enkele jaren gele den met vreugde werd binnengehaald, kondigde de volledige sluiting over en kele maanden aan. 230 werknemers worden door deze beslissing getroffen, werknemers, niet voornamelijk uit Sneek afkomstig, maar uit de Zuid westhoek. Ruim 80 man behoren tot de Sneker bevolking. Hoe teleurstellend deze onbegrijpelijke gang van zaken ook is voor de economische ontwikke ling van onze stad en voor de industria- lisatiepolitiek in het algemeen, het zwaarst worden toch de gezinnen ge troffen, die een vaste basis voor hun bestaan verzekerd achtten, maar zich plotseling voor het spook der werk loosheid zien geplaatst. Enig vertrou wen in de ontwikkeling van het econo mische leven, waardoor zij grotendeels weer spoedig in het arbeidsproces kun nen worden opgenomen, is echter ge rechtvaardigd. De verbijsterende gang van zaken heeft opnieuw bevestigd, dat de rugge- graat van de Sneker industrie is het complex bedrijven, dat hier is geves tigd en verbonden met de Sneker ge meenschap. Zij geven zowel een zeer gewenste differentiatie in de plaatse lijke werkgelegenheid als in de te ver vullen functies. Het is dan ook onverklaarbaar dat voor zover thans bekend ook de nieuwe maatregelen voor de stimule ring van de industrialisatie in de ont wikkelingsgebieden -geen financiële steun in uitzicht stellen bij uitbreiding van bestaande bedrijven. Het gaat in deze gebieden om de uitbreiding van de werkgelegenheid om meer ar beidsplaatsen. Aan het noorden van ons land is in het huidige stadium twee- erlei taak toebedeeld. In de eerste plaats moet het de inheemse jongere generatie arbeid bieden en voorkomen, dat de van ouds bekende emigratiegolf zich herstelt. Of dit nu geschiedt door expansie van bestaande bedrijven dan wel door het aantrekken van bedrijven van elders is, om dit doel te bereiken, geheel onbelangrijk. Voor beide midde len is overheidssteun gerechtvaardigd. Het uitsluiten van zich uitbreidende bestaande bedrijven van deze steun is een onjuiste politiek. INDUSTRIALISATIE NODIG Op het gebied van de recreatie zal dit jaar nog een betere verbinding met Deze week zijn door de gemeentepo litie in verband met diefstal van een jachtgeweer te Lemmer, gepleegd in december 1966, aangehouden de 17- jarige H. W. en de 17-jarige J. de V., alhier, beiden wonende aan boor1 van een schip. Het geweer werd in de woonschepenhaven teruggevonden. De beide jongens zijn overgegeven aan de rijkspolitie te Lemmer. stallen te hebben gepleegd in Grouw, Warns, Workurn, IJsbrechtum, Rau- werd, Oosterwolde en Smilde. De waarde van het gestolene bedraagt on geveer f 5000. Voorts werden terzake van heling van de ontvreemde goederen aange houden de 28-jarige G. M. en de 42- iarige A. S. uit Sneek. Eerstgenoemde vervoerde de goederen naar het wes ten van het land, waar zij werden ver kocht. Zij zijn ter beschikking van de jus titie gesteld. Na een langdurig onderzoek door de gemeentepolitie van Sneek in samen werking met de rijkspolitie in het district Heerenveen werden vorige week vijf Snekers gearresteerd in ver band met diefstal van koperdraad en andere oude metalen. Het zijn: de 19- jarige J. W., de 20-jarige S. D., de 30- jarige H. de W., de 36-jarige H. K. en de 46-jarige H. de V., allen afkomstig uit de woonschepenhaven alhier. het Snekermeer tot stand komen. De ruilverkaveling in het waterschap de Sneker Oudvaart zal het beeld van dit aan Sneek grenzend gebied geheel ver anderen. De opspuiting van terreinen aan het Snekermeer en van het „start- eiland” zal dit jaar ter hand kunnen worden genomen. Hetzelfde zal het geval <ijn met dc aanleg van een bos rijk plantsoen tussen de Leeuwarder- weg en de Zwette. Dit project omvat tevens het verbeteren van de ijsbaan, die dan geschikt zal worden gemaakt voor langebaanwedstrijden. De lang verbeide uitbreiding van het zwem bad zal, naar het zich laat aanzien, dit voorjaar kunnen worden aanbesteed, terwijl het nieuwe sportterrein in de Noorderhoek het vorig jaar gereed is gekomen, zal dit jaar het belangrijk grotere Zuidersportpark zijn voltooi ing nr.deren. De tennisbanen zullen dit jaar al in gebruik kunnen worden ge nomen. De hoop bestaat dat in het ka der van de verruiming van de werkge legenheid ook de bouw van het in- structiebad niet al te lang op zich laat wachten. Nog dit jaar komen er definitieve voorstellen m.b.t. het Recreatieschap Snekermeer. Minder optimistisch moe ten wij zijn ten opzichte van de stich ting van een nieuw paviljoen aan het Snekermeer. Nadat zich een hoopvolle ontwikkeling had voltrokken, werd de zer dagen meegedeeld dat de financiers, die zich voor dit project hadden ge ïnteresseerd, zich definitief hadden te ruggetrokken. De reden hiervan zou, naar werd meegedeeld, zijn de zware financiële eisen dié van de zijde van de provincie zouden zijn gesteld voor de uitvoering in de toekomst van een project van dezelfde belanghebbenden nabij de Heerenzijl, dat door hen in sa menwerking met het paviljoen aan het Snekermeer werd bezien. De hoop dat aan de betreurenswaardige situatie aan het Snekermeer dit jaar nog een einde zou worden gemaakt, is daardoor vol ledig de bodem ingeslagen. De uitbreiding van het industrieter rein aan de Oppenhuizerweg, die als gevolg van het ontbreken van vaste financieringsmiddelen moest worden vertraagd, kan door de aanleg van de insteekhaven, waaraan reeds terreinen zijn gereserveerd, worden voortgezer. ZUIDELIJKE RONDWEG Wat de verkeersvoorzienmgen be treft, kan hu op korte termijn het plan met het definitieve tracée voor de zuidelijke rondweg worden verwacht. Deze rondweg is reeds in het Rijks- wegenplan als een urgente verbetering opgenomen. De aanleg van de voet gangerstunnel in aansluiting aan de Bloemstraat en het maken van een spoorwegovergang in het verlegde van de Goeman Borgesiuslaan wachten op het beschikbaarstellen van de benodig de financieringsmiddelen. Een verbete ring van de verkeerssituatie bij de overweg in de verbinding Parkstraat- Bolswarderweg wordt in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen voor bereid. Dit is ook het geval met het Stationsplein, in aansluiting met de nieuwe weg Sneek-IJlst. De dienst van gemeentewerken be reidt een plan voor het aanbrengen van een overkapping op een deel van de veemarkt voor. De veemarkt heeft zich, wat de aanvoer betreft, over de afgelopen jaren uitstekend gehand haafd. De reinigingsdienst baart op het ogenblik de meeste zorg. Hiervoor moe ten op korte termijn ingrijpende en kostbare voorzieningen worden getrof fen. Tenslotte ging de burgemeester in op het groeiende verbruik van aard gas. Zestig procent van het aantal wo ningen wordt hierdoor thans verwarmd. De tweede taak, door het noorden des lands te vervullen, is het aantrek ken van industrieën uit andere delen van ons land om de druk, die daar wordt uitgeoefend op het gebied van de ruimtelijke ordening, te verzachten. Meer dan bij het volbrengen van de eerste opgaaf treden hier andere fa cetten naar voren. Het scheppen van werkgelegenheid voor een grote groep ongeschoolde of half geschoolde werk nemers geeft hiervoor niet een oplos sing. Een evenwichtige opbouw van de bevolking eist ook vestiging van staf personeel, van dienstverlenende bedrij ven, van overheidsinstanties. Verheu gend is in dit verband, dat de nieuwe maatregelen van de regering ook voor dienstverlenende bedrijven zullen gel den. Daarnaast is nodig een verbete ring van de infrastructuur, niet op de tot nog toe gevolgde incidentele wijze, maar volgens een ontwikkelingsplan, bij de vaststelling waarvan de gemeen tebesturen een stem in het kapittel hebben De gang van zaken, zoals wij die thans kunnen constateren met betrek king tot de regeringsmaatregelen tot bevordering van de werkgelegenheid, is toch wel onbevredigend. De stimu lering van de werkgelegenheid is pri mair een taak van de gemeentebestu ren, die wel in de sterkste mate met de werklozen en met de gevolgen van de werkloosheid worden geconfronteerd. Dat de gemeentebesturen van de door de regering getroffen maatregelen moe ten kennis nemen door middel van de kranten en dat zij zelfs via deze kran ten moeten vernemen, welke werken in hun gemeenten in het kader van de werkgelegenheidspolitiek zullen kun nen worden uitgevoerd, is in geen enkel opzicht verdedigbaar. KRAPTE AAN GELD De stijging van het werklozencijfer is voor een deel ongetwijfeld te wijten aan de krapte op de kapitaalmarkt. De ze situatie maakt het de gemeentebe sturen onmogelijk voorgenomen wer ken, die bestedingsklaar zijn, uit te voeren, terwijl de onderhanden zijnde werke» voltooid geraken. Niettegen staande ten behoeve van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen in 1966 ruim 100 miljoen gulden meer aan de ka- De resultaten van de Sneker Pan bij de jaarlijkse wedstrijden van de sküt- sjes waren de laatste jaren niet denderend. In de eindrangschikking moesten onze stadgenoten meestal met een bescheiden plu j genoegen nemen. Dat zit de Skütsjecommissie in onze stad natuurlijk niet lekker en men wil hierin gaarne verandering (lees verbetering) brengen door de aanschaf van een nieuw zeil voor „De Sneker Pan’’. Hiermee is ’n flink bedrag gemoeid en aangezien dit niet aanwezig is houdt de Commissie voor het skütsjesilen in samenwerking met de VKO (Vrijheids- klasse Organisatie) en de Flits-zeilers op zaterdag 18 februari een flessen- actie. De opbrengst van de ledige fles, en is bestemd voor de aankoop van een nieuw zeil voor het Sneker skütsje. De Commissie, die bij deze aktie op de medewerking kan rekenen van de heer F. Rentier en van het Transportbedrijf Van Goslinga, dat zijn trekkers en vrachtwagens beschikbaar stelt, start ’s morgens om half negen in de Noorderhoek en men rekent vanzelfsprekend op de volle medewerking van het publiek. Zet uw ledige flessen nu reeds aan kant, zodat de aktie op 18 februari een volledig succes wordt.’ Ten overvloede zij nog even vermeld, dat het gaat om flessen met statiegeld. Nadrukkelijk wordt verzocht geen andere flessen in te leveren, omdat men hieraan niets heeft. pitaalmarkt werd onttrokken dan in 1965, is de toestand nog steeds zeer zorgelijk, vooral als in aanmerking wordt genomen dat de vlottende schuld der gemeenten meer dan 114 miljard gulden boven de vastgelegde kasgeld- norm ligt. Voor onze gemeente beloopt de behoefte aan vaste financierings middelen op dit ogenblik rond f 5.200.000,aldus spreker. De laatste weken zijn pogingen aan gewend om voor enkele zeer urgente werken, waarmee op korte termijn kan worden begonnen, gelden te putten uit de voor verruiming van de werkgele genheid beschikbaar gestelde lenings- gelden van 100 miljoen gulden. Vol gens een „krantenbericht” is deze po ging voor enkele werken geslaagd, o.a. voor de nieuwe chr. school aan de Lem merweg. Naar het zich laat aazien zal de ge meentelijke aktiviteit ook in het nu aangevangen jaar door de positie van de kapitaalmarkt in remmende zin wordt beïnvloed. WONINGBOUW LOOPT TERUG De laatste weken zag men ver schillende bewoners van de Lem- merwegwijk(west) een wandeling maken via Kaatsland, nieuwe tegelpad dwars weiland naar het Sneek-terrein en vandaar via de Lemmerweg en de Scherhemstraat weer terug. Daar is 4 nu een eind aan gekomen, want waar het tegelpaadje op het voet- balterrein komt, is deze week een groot hek geplaatst. De politieke partijen proberen om strijd de gunsten van de kiezers te winnen. Overal in den lande wor- r den propagandabijeenkomsten ge- 4 houden en elke dag krijgt een par- J tij voor de televisie gelegenheid i vastgesteld, dat 17% van de auto- kaar doelstellingen te verduidelij- t onvoldoende gezichts- ken. Of het er voor de meeste men- 1 wel zoveel duidelijker door v een rentevoet van 4% aan de gemeen te of de woningbouwcorporatie moeten lenen. Desondanks zal de voorbereiding van een plan voor de bouw van „B- woningen” in de Stadsfenne verder ter hand worden genomen. Wanneer ver der in aanmerking wordt genomen dat de particuliere woningbouw als gevolg van de schaarste op de kapitaalmarkt met de daarmee gepaard gaande hoge rentevoet in ernstige mate stagneert, zal het u duidelijk zijn dat de gehele gang van zaken op dit gebied ons ern stig zorg baart. Het toegewezen bouw volume voor woningwetwoningen heeft voor 1967 betrekking op 126 woningen. Voor de bouw van de reeds onderhan den zijnde woningen is op dit volume inmiddels een voorschot genomen van 86 eenheden, zodat resteert een bouw volume voor 40 woningen. Dit is be stemd voor de verwezenlijking van het plan voor de stichting van 288 galerij- woningen (3 flats van elk 96 wonin gen) in Noorderhoek II. Aannemende dat daarvoor in verband met het toe gepaste bouwsysteem nog een zekere toeslag zal worden verleend is voor dit complex in zijn geheel een bouw volume voor 115 woningen nodig. Op 31 december van het vorige jaar wa ren in uitvoering, in alle sectoren te zamen, 399 woningen (31 december 1965: 465). De burgemeester hield een overzicht van de woningproduktie sedert 1945, waaruit bleek, dat er in totaal 3566 woningen in deze periode werden ge bouwd. Door afbraak e.d. verminderde dit aantal met 894, zodat de netto toename 2672 is. In 1966 bedroeg de netto toename 288. Door een verdergaande gezinsver dunning daalde de bezettingsgraad van 4,22 in 1945 naar 3,50 in 1966. Toch vond de burgemeester, dat er geen aanleiding is de toekomst donker in te zien. De industriële ontwikkeling van het noorden des lands zal zich on danks de ups and downs in het eco nomische leven, voortzetten. Het ge meentelijk beleid zal zich op dit voor uitzicht moeten blijven richten. En als we ons oog op de onmiddelijke toe komst richten, zijn er tal van aktivi- teiten die voor de ontwikkeling van onze stad van belang zijn. VOOR RECREATIE re verloor plotseling een wiel. J Waarschijnlijk was de auto iets te zwaar beladen, want de bouten, J de waarmee het wiel op de as was be- elk vestigd, waren afgeknapt en de as J Op 53-jarige leeftijd is gisteren plot seling te Nijland overleden de heer Hyltje Sybren Wiarda. Dc overledene, I die een bekend vee- en paardenfokker was, genoot grote bekendheid in de fokkerswereld en paardesportkringen. Grote bemoeienis had hij onder meer bij de totstandkoming van de manege in Sneek, van welke stichting hij di- rekteur-instrukteur was. De manege is nog niet lang geleden gereed gekomen, maar in de korte tijd van haar bestaan hebber, de leerlin gen kunnen profiteren van de dege lijke lessen van hun instrukteur. Ook de landelijke rijvereniging „De Water Poorters” verliest in de heer Wiarda een bekwaam instrukteur en leider. Vanaf de oprichting heeft hij zich met zijn gehele persoon vo<- deze vereniging ingezet. De heer Wiarda heeft verder veel werk vericht voor de paardenfokvereniging „Sneek en om streken”. Hij was een der oprichters en vanaf het begin, in 1945, voorzitter. Vorige week leidde hij nog de algeme ne jaarvergadering, waarin hij zijn grote bezorgdheid uitsprak over de grote teruggang van paarden in de Zuidwesthoek. De overledene was te vens lid van de produktie-keurings- commissie voor melkgevend fokvee. In al deze organisaties laat de heer Wiarda een lege plaats achter, die moeilijk te bezetten is. Notaris P. Feddema te Sneek ver kocht dinsdagavond in hotel „Het Wa pen van IJlst” provisioneel de woning Zevenpelsen 5 te IJlst. Het hoogste bod werd gedaan door de heer J. Hoekstra te Sneek met f 6567.Bij de finale verkoping van het perceel Eegracht, laatstelijk bewoond door de heer J. Cnossen werd, na verhoging met f 1,voor de som van f 7000, koper de heer Bos te Sneek, zulks in opdracht voor de heer Koopmans te Workum. Ten „erieve van de automobilis ten heeft de Caltex een ogentestap- paratu'. r aangeschaft. De wegge bruikers kunnen hiervan gratis ge bruik maken om hun gezichtsver mogen te laten onderzoeken. Dins dag en woensdag stond de Caltex- autobus met de apparatuur bij het servicestation van W. Koopmans aan de Oppenhuizerweg. Het bezoek was groot. De eerste dag lieten on geveer 50 personen hun ogen tes ten en woensdag waren dit zo’n 65. De stichting „Oog en bril” heeft vastgesteld, dat 17% van de auto- IlrUtl uueis leningen te verauiaeuj- mobilisten onvoldoende gezichts- ken. Of het er voor de meeste men- 4 vermogen heeft om aan het verkeer sen we’ zoveel duidelijker door t wordt is nog de vraag. De leerlingen 4 van het Magister Alvinusgymna- sium vonden kennelijk nog niet al- 4 les duidelijk, want voor hen wordt t De amateurtoneelschool, die 15 a.s. maandagmiddag een politiek 4 februari a.s. in Sneek van start verkiezingsforum gehouden. Hier- t hoopt te gaan, heeft geen gebrek aan zullen meewerken mevrouw 4 aan belangstellenden. Gisteren be- Veder-Smit (VVD) en de heren En- t droeg i.et aantal leerlingen, dat zich gels (KVP), Tolman (CHU), Von- 4 heeft opgegeven, bijna vijftig! Het is deling (PvdA) en Walburg (AR). echter zeei- de vraag of de docen- Burgemeester Rasterhoff zal als ten, de heren Lerschen (A’dam), voorzitter fungeren. Spijksma (Beetsterzwaag) en Van der Zee (Stiens), zoveel tegelijk kunnen accepteren. Hierover zal Dinsdagmiddag gebeurde er op de nog overleg worden gepleegd. Het Ged. Poortezijlen een 1 erkwaardig is in ieder geval duidelijk, dat de ongeval. Een zandauto van trans belangstelling in en rond onze stad portbedrijf M. U. de Vries uit Jou- voor het toneel groot is. In de technische school in Kloosterstraat is sinds kort in lokaal een telefoontoestel. Niet van zakte op de grond? X. k J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1