Gert en Hermien: gezellig amusement Nog geen onderkomen voor de ILLS, in Sneek CHU-ers kregen lesje in economie Gymnastiekver. „Woudsend” gaf geslaagde uitvoering Bijzonder concert in serie ,Een Uur Kerkmuziek van in IJLST en i Toch nog nieuwe industrie in gebouw Van der Heem? Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, W Y M B RIT S E R A D E E L i.c.nbi.«nl« NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRI1FH0UTS NIEUWSBLAD 122e jaargang nr. 11 Maandag 6 februari 1967 s no- i der Burgt zangeres met veel talent vJr Hei Sneeker Nieuwsblad is een Reggy van Chr. l.t.s. had een goed jaar Auto in tie sloot onder Folsgare Niet de freule, maar financieel deskundige V. d. Mei sprak Nu ook een Bouwfonds kantoor in Leeuwarden Oosthem, Hommerts Gauw op zaalconcours Leeuwarden Bigraffenis fan H. S. Wiarda vu Boazum Geslaagd Woonhuizen in ^neek provisioneel verkocht Donderdagavond werden door taris G. H. Galema alhier in hotel Hanenburg vier woonhuizen provisio neel geveild. Het burgerwoonhuis Le liestraat 2 (hoek Bloemstraat), met erf enz., totaal 79 ca, werd beschreven op f 17.169,door J. Plantinga te Parre- ga. Deze beschreef ook het burger woonhuis c.a. aan de Willem de Zwij- gerstraat 89, f 11.369,Het woonhuis straat 13, groot 1.06 a, werd beschre ven op f 3.699,door D. v. d. Meulen te Sneek en het woonhuis Looxma- dwarsstraat 5, groot 62 ca kwam op f 2.200,door H. Veluwenkamp, al hier. Ds. A. Meijeringh naar St. Pancras en SNEEKER NIEUWSBLAD VRAGEN OLIE EN GAS Mei met gebed de avond besloot. WERKLOOSHEID groot i (foto Jan Koopmans) S Na de pauze startte een pittige Reg gy met „Second hand rose” en „Yes sir that’s my baby”, welke liedjes zij vlot ten gehore bracht. Hoogtepunt een wat hij Middags Pal komt voor ’s Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 De huidige werkloosheid heeft, vol gens spreker, haar wortels in ’t verle den: een algemene daling van de con junctuur en een veranderende struc tuur, die van de economie een aanpas singsproces vraagt. De werkloosheid verschilt van gebied tot gebied en van bedrijf tot bedrijf, maar baart ons nochtans grote zorgen. In de eerste plaats is daarom een gezond econo misch klimaat vereist. Het noorden Onze stadgenoot Aerde Kuiper zal als solist optreden in twee delen uit de beroemde 82ste contate van J. S. Bach, n.l. Recitatief (”ch habe genug”) hierna was het optreden van drie huis vrouwen uit de zaal, die in een quiz om beurten „Ik heb eerbied zongen. De zaal had inderdaad veel „eerbied” voor de moedige dames Gert is behalve zanger ook een pri ma musicus. Hij bespeelt maar liefst acht instrumenten; dat hij daarmee zeer goed uit de „voeten” kan, bewees hij met een flitsende klarinetsolo. Bo vendien begeleidde hij veel op de pia no. Over het algemeen genomen was het een zeer geslaagde, gezellige show. Om een blijvende herinnering aan deze avond te houden, werden in de pauze foto’s met handtekeningen uitgedeeld. Bovendien deden Gert, Hermien en Reggy in die tijd goede zaken met het verkopen van eigen grammofoonplaten. De meeste nummers waren van goede kwaliteit. We denken hierbij aan het eerste nummer, „Circus Rens”, ge bracht door de meisjes van 10 en 11 jaar. Het geheel was origineel van op zet en de aanwezigen amuseerden zich danig. Hei meest succesvolle nummer van de avond was ongetwijfeld „Us Fryske Beppe’, dat gebracht werd door de heren, die zich verkleed hadden als oude dames. Een ballonnetje hier en daar ter opvulling en toen van de springplank. Het was een koddig ge zicht de „beppes” door de lucht te zien zweven. En natuurlijk bleven er maar weinig ballonnen heel. Na de pauze zagen we een ietwat krampachtige uitvoering van de dames op de brug met ongelijke leggers, wel iswaar een moeilijk onderdeel. Aan de afsprong werd door de dames niet vol doende aandacht besteed. De keurploeg, bestaande uit vijf dames en vijf heren, kwamen daarentegen op de lange mat tot prestaties, die op een zeer behoor lijk niveau stonden. Een compliment voor de heer v. d. Pal en zijn pupillen, die al een heel eind op de goede weg zijn. De eigenlijke oefeningen werden afgewisseldmet twee ritmische oefe ningen, beide ook heel goed gebracht, en enkele dansen, zoals de Yenka, een Schotse dans en een „Mexican Wed- De verrassing van de avond was het optreden van de jonge zangeres Reggy van der Burgt uit het Brabantse Uden. Hoewel zij onlangs op de t.v. reeds in de Gert Timmerman-show was te ho ren, was het haar eerste zaal-optre- den met dit gezelschap. Hoogstwaar schijnlijk niet het laatste, want al treedt Reggy momenteel op met het orkest „Continentos” uit Den Bosch, theaterbureau Essing heeft veel in teresse voor haar. Grote bekendheid kreeg Reggy van der Burgt met haar plaatje „Teddybeer”. Toch moeten hieraan direkt worden toegevoegd de namen van de andere artiesten. De begeleiding werd prima verzorgd door Fred Gaasbeek (orgel), die samen met zijn vrouw Helen ook bekendheid kreeg door hun zang, Ton- ny Sotté (bas) en drummer Frans de Groot. Het programma werd aan elkaar gepraat door de gezellige, cor pulente Jack Reinders. Voor de pauze kreeg het publiek al deze artiesten een maal te zien en te horen. En vanzelf sprekend stonden liedjes als „Waar de wind van Gert en „Rode ane monen” door Hermien op de lijst. PITTIGE REGGY Zondag 12 februari a.s. ’s avonds om 8 uur zal in de Doopsgezinde Kerk on der auspiciën van de Commissie Sne- ker Kerkconcerten „Een uur Kerkmu- ding”. Als sluitstuk was er een zak- lantaarnoefening van de gehuwde da mes. Samengevat een zeer acceptabel optreden, dat door de bezoekers hoge lijk werd gewaardeerd. Het bestuur komt veel lof toe voor zijn perfekte organisatie. De heer F. Reekers, voorzitter van de vereniging, bedankte de mede werkers en met name de heer v. d. Pal, die een enveloppe met inhoud kreeg. Voor mevrouw v. d. Pal waren er bloe men. Nadat enkele luxe voorwerpen mid dels een verloting aan de man waren gebracht, konden de dansliefhebbers zich nog uitleven op muziek van „The Comedy Capers”. van het land heeft een zwakke econo mische structuur. Daarom neemt de regering hier maatregelen ter verbete ring. Wat gaat de CHU straks doen? In de regering of niet? De heer Van der Mei dacht, dat het beter is eerst maar eens af te wachten wie wint, wie for mateur wordt enz. Voor het volgende kabinet dient centraal te staan de eco nomische politiek. Het zal daarbij eerst moeten kijken wat we kunnen uitgeven en dan bepalen wat nodig is. De freule zou spreken over politie ke actualiteiten. De heer Van der Mei noemde de duidelijkheid in de politiek één van de onderwerpen, die, zeer ac tueel zijn. Zakelijk zowel als pricipi- eel. Dat het kabinet-Cals is gevallen is volgens hem niet omdat de partijen al of niet duidelijk genoeg - waren. Evenmin ging het er om of ze progres sief of conservatief waren. Maar de meerderheid in de Kamer toonde ge brek aan vertrouwen in het financieel- economisch beleid van het kabinet. Want het evenwicht in de economie was en is verbroken. Kapitaalmarkt, betalingsbalans, oplopende prijzen hebben gezorgd voor het inflatiepro- ces. Het kabinetsbeleid was onvoldoen de gericht op de bestrijding hiervan. Daardoor namen de spanningen als maar toe. De heer Van der Mei ging uitvoerig in op de oorzaken en legde uit hoe men naar zijn mening uit de noodtoestand kon komen. De CHU 'is van mening, dat er een behoedzaam beleid gevoerd moést worden. ONZEKERHEID De situatie is nog steeds oneven wichtig. Daarnaast is er onzekerheid over de werkgelegenheid. Volgens spreker zou de regering twee dingen moeten doen: 1. de loon- en prijsont wikkeling in toom houden (ook met het oog op de concurrentiepositie t.o.v. het buitenland); 2. een strakke be- grotingspolitiek voeren. Thans worden de inkomsten uit belastingen al 600 miljoen lager geraamd dan waarvan het kabinet-Cals uitging. De heer Van der Mei toonde zich wel ingenomen met het kabinet-Zijlstra, dat een strak ker beleid voert, d.w.z. kritischer staat tegenover de uitgaven. Het stelt de si tuatie ook niet rooskleurig voor, zoals het vorige kabinet wel deed. En door belastingmaatregelen komen er 500 miljoen extra in de schatkist. Stelt men daar het bedrag, dat er minder is dan geraamd, tegenover, dan is er een ver schil van ongeveer 1 miljard; hetgeen wel illustreert, dat het kabinet-Cals minder behoedzaam was, aldus spre ker. De percentages, die uit de opbrengst uit de olie- en gasexploitatie op het continentaal plat in de Noordzee voor Nederland zijn (volgens de regering- Zijlstra) vond de heer Van der Mei re delijk en in vergelijking met andere landen hoog. Hij vond dat we hier niet ontevreden hoeven te zijn. (Hij liet zich er niet over uit of de percentages nog hoger zouden kunnen zijn). Over de gasvondsten bij Slochteren dacht hij, dat de schatkist hier op dit mo ment nog geen baten van ontving. Wel was hij van mening, dat de regering wat het continentaal plat betreft nu moest doorpakken. Tijd is geld. De financiële verhouding tussen rijk en gemeenten is volgens spreker nooit goed geweest. Ook kan men naar zijn mening niet doorgaan met de procen tuele loonsverhogingen. Daarom is ook dit jaar het minimumloon gestegen. De avond, die was belegd door de Statenkrihg en de plaatselijke afde ling, was geopend door de heer J. In de donderdagavond alhier gehou den ledenvergadering-ouderavond van de Ver. voor Chr. Nijverheidsonderwijs deelde voorzitter Tj. Nooitgedagt mede, dat men nog aan het zoeken is naar een tijdelijk onderkomen voor de u.t.s. Mocht men hierin op korte termijn slagen, dan kan de school 1 september starten. Er bestaan in elk geval plan nen om in 1969 met de bouw van een nieuwe school te beginnen. De leden en ouders konden in de bijeenkomst tevens kennis maken met de pas be noemde direkteur van de chr. l.t.s. de heer G. J. v. d. Schouw, die zijn taak echter pas kan beginnen, zodra de u.t.s. start en de huidige direkteur de heer A. Gerrits daar zijn taak kan beginnen. Dat het met de l.t.s. naar wens gaat bleek uit het door secretaris mr. Y. N. Zeyl samengestelde jaarverslag. Men kampt echter nog steeds met ruimtege brek. In het afgelopen jaar kwam een noodgebouw gereèd, terwijl ook enke le verbeterings- en herstelwerkzaam heden aan de school werden verricht. Het aantal leerlingen steeg van 377 naar 379, van wie 118 uit Sneek. In h.. Een der meest besproken zangers van het populaire genre in ons land is ongetwijfeld Gert Timmerman. Sommi gen uiten negatieve kritiek, anderen zijn vol lof over zijn liedjes. Maar dit is een kwestie van de onbetwistbare smaak. Dat Gert Timmerman vokaal en instrumentaal zeer begaafd is, staat als een paal boven water. Donderdag avond kon hij met een aantal andere artiesten in Amicitia worden beluis terd. Dit op initiatief van bureau Ben Essing in samenwerking met de firma Nico Silvius. De ruim 400 bezoekers hebben kunnen genieten van een avondje gezellig amusement. BEGINSEL Spreker ging vervolgens in op de principiële kant. Er moet naar ge streefd worden het volk en de politiek tot elkaar te brengen. Dat kan alleen door de duidelijkheid te bevorderen. Een van de middelen hiertoe is de voorlichting. Spreker vond dat het wat dat betreft wel eens wat heeft ontbro ken aan objectiviteit. Het verschil tussen confessionele en niet-confessionele partijen zag hij als volgt: de eerste hebben een gemeen schappelijk beginsel, dat is de samen bindende kracht, de andere partijen handelen vanuit hun partijprogram ma. Kun je dan met de confessionele partijen alle kanten op? Hij legde uit, dat dit niet het geval is, je kiest in de confessionele partijen welbewust. Trouwens, is het in het socialisme en Nienhuis. De heer J. Baarda sprak een het liberalisme soms wel een duide- slotwoord, waarna de heer Van der lijke zaak? afgelopen jaar kon aan 93 leerlingen het getuigschrift worden uitgereikt. Voorts waren er voor de leerlingen weer tal van excursies, concerten etc. Het aantal leden van de vereniging bleef vrijwel constant. De heer A. Gerrits las de notulen van de vorige vergadering en pen ningmeester J. Speelman gaf enkele inlichtingen over de financiële toe stand in 1966. Besloten werd een wijziging in de statuten aan te brengen, waardoor de aftredende bestuursleden terstond her kozen kunnen worden. Voorheen was dit niet het geval. In het bestuur was een vakature ontstaan door het be danken van de heer A. Nugteren. In zijn plaats werd gekozen de heer E. D. de Vries uit IJlst. Voorzitter Tj. Nooit gedagt, die aan de beurt van aftre den was, werd bij enkele kandidaat stelling herkozen. De leerkrachten M. Bijenhof en C. Breeuwsma gaan de school verlaten wegens benoeming el ders. De nieuwe direkteur de heer V. d. Schouw zei zich ten volle bewust te zijn van de verantwoordelijkheid die hij op zich had genomen, maar hij hoopte zich in het licht van Gods woord behoorlijk van zijn taak te kwij ten. Na de pauze werd ér door het Haags Trio nog een concert gegeven om de ouders een indruk te geven van de wijze waarop de jeugdconcerten in de school worden verzorgd. Dit viel bij de aanwezigen zeer in de smaak en werd buitengewoon op prijs gesteld. Na een pauze van een klein half uur was er gelegenheid om vragen te stel len. De heer Van der Mei beantwoord de de meeste zeer kort en zakelijk. Over de invoering van de Mammoet wet in 1968 vertelde hij dat dit naar schatting 20-50 miljoen zal kosten. Op de vraag waarom er echter in Sneek niet meer scholen worden ge bouwd had hij echter geen antwoord. Waarom zetten andere partijen in hun programma een streefbedrag van 2 miljard voor ontwikkelingshulp en waarom de christelijke partijen niet? Naar zijn mening had het geen zin hier bedragen vast te leggen, die door hun hoogte niet te realiseren zijn. Ook voelde hij niet voor een bepaald per centage, b.v. 1% van het nationale in komen. Nodig zijn: concrete projecten, waar men ’t geld in kon steken. Natio nalisatie van het verzekeringsbedrijf, zoals de socialisten wilden, vond hij niet in het landsbelang. Wie moet het betalen? In de nacht van vrijdag op zaterdag is op rijksweg 43 onder Folsgare een auto geslipt en in de sloot terecht ge komen. De drie inzittenden, allen af komstig uit Bolsward, werden gewond. De bestuurder, M.R.D. kreeg een ge spleten bovenlip en enkele kneuzingen, de beide anderen, A.IJ. en J.E., kwa men er met lichte verwondingen af. De auto werd beschadigd. Naar de oorzaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. POPULAIRSTE ZANGER Nadat de heer Silvius een woord van dank had gesproken en iedere artiest een bus met die specifieke „Sneker lekkernij” had overhandigd, hadden wij een persoonlijk onderhoud met Gert. Zoals men op de t.v. heeft kunnen zien, is deze gisteravond uit Cannes terugge keerd, waar hij de trofee in ontvangst heeft genomen voor de zanger in Ne derland met het best verkochte platen repertoire. Door een uit 30 leden be staande internationale jury werd dit vastgesteld. Gert was bijzonder ver rast, maar uiteraard zeer verheugd over deze benoeming. Vrijdagmorgen was hij naar de Zuidfranse badplaats vertrokken, waar hij de volgende avond optrad, naast artiesten als The Beatles, Udo Jürgens, Charles Aznavour en Wencke Myhrre. Van dit optreden is door de op het Eurovisienet aangeslo ten landen een direkte uitzending ge geven, uitgezonderd Nederland. De NTS zal dit echter te zijner tijd nog uit zenden. In de pauze verkochten de artiesten grariimofoonplaten, waarvoor grote be langstelling bestond. Links van de stand Gert, midden Hermien en rechts Reggy. 1.05 a. op le Woud- De politiek is vandaag de dag een moeilijke zaak. Daarom is het ook moei lijk bij de mensen verantwoordelijkheidsgevoel hiervoor te kweken. Hoe zal de kiezer dit moeten worden bijgebracht? De partijen moeten hem wijzen op zijn taak. De confessionele partijen hebben een gemeenschappelijk uitgangs punt: het Evangelie. Als inspiratiebron geldt voor hen de heerschappij van Christus. Vanuit die bron zal de kiezer op zijn taak worden gewezen. Zo kan een waardevolle bijdrage worden geleverd tot de democratie. Dit blijft ook het uitgangspunt van de CHU, die mede daardoor in grootte steeds ongeveer gelijk is gebleven. Aldus drs. D. F. van der Mei, de fi nanciële deskundige in de CHU-fractie van de Tweede Kamer, vrijdagavond op een verkiezingsbijeenkomst in Ons Gebouw. De heer Van d: Mei ver ving jkvr. mr. G. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, die was aangekondigd als spreekster, maar in de loop van de week ziek was geworden. De spreker bleef grotendeels in zijn eigen straat je; het weinig talrijke publiek werd uitvoerig ingelicht over de economi sche situatie in ons land. Hij had kri tiek op het kabinet Cals, maar vond toch, dat de verslechtering van de toe stand niet alleen aan het beleid van dit kabinet te wijten is. CHU VOOR BEHOEDZAAM BELEID toen bevestigd door zijn zwager ds W. L. Speelman uit Longerhouw, toen nog predikant te Vledder) tot 26 juli 1959 predikant geweest van de her vormde gemeente van Woudsend (Ypecolsga, Smallebrugge en Indijk). Va” Woudsend ging Meyeringh naar Schoonebeek, waar hij ook weer door zijn zwager ds W. L. Speelman is bevestigd. In Friesland zijn nog veel mensen, die graag hun huisvesting zouden wil len verbeteren, maar niet precies we ten wat de huidige mogelijkheden zijn. Om deze mensen van dienst te kunnen zijn, besloot de directie van het Bouw fonds begin van dit jaar in Leeuwar den een nieuw kantoor voor het pu bliek open te stellen. Het kantoor is gevestigd aan de Begoniastraat 4” (na bij de Groningerstraatweg) en is dage lijks geopend. B.G. werk sinds 1949 in Friesland. Er staan in Nederland nu bijna 40.000 Bouwfondswoningen, waarvan 300 in Leeuwarden. In antwoord op vragen van de Tweede -Kamerleden Veilenga en VVierda over de sluiting van de fabriek van Van der Heem, hebben de minister en de staats secretaris van Economische Zaken mee gedeeld, dat zij willen bevorderen, dat het gebouw zo spoedig mogelijk wordt benut voor de vestiging van industrieën ten bate van de werkgelegenheid in de Zuidwesthoek van Friesland. Het is volgens de bewindslieden niet de bedoeling geweest van de opzet van dit project dat het tenslotte magazijn zou worden. Overigens laten zij de verantwoordelijkheid voor wat er met de fabriek gebeurt bij Philips. De bewindslieden zijn van mening, dat het bedrijf heeft geprofiteerd van de prijs- en premieregeling, maar wij zen er op, dat de bijdragen zijn ver strekt aan Van der Heem, welk be drijf later werd overgenomen door Philips. De bedoeling van de regeling is een bijdrage te geven om de tot standkoming te stimuleren. Er wordt bij de toezegging en uitkering van de bijdragen niet de voorwaarde gesteld, dat deze zouden moeten worden terug betaald indien het project niet zou worden voortgezet. De gymnastiekver. „Woudsend”, die in maart pas twee jaar bestaat, is een bloeiende vereniging. Dat bleek over duidelijk op de zaterdag gehouden uit voering in de overvolle „Driuwpólle”. Er werd met veel overgave gewerkt en leider J. v. d. woord van lof toe al heeft bereikt. hadden de jongste gymnasten hun kun nen reeds getoond en ’s avonds kwa men de ouderen aan bod. Maakten wij donderdag reeds mel ding van het schitterende succes van de Sneker „Harmonie” op het zaalcon cours van de Oude Bond van chr. har monie- en fanfarekorpsen in Friesland, vandaag de successen van enkele korp sen uit onze omgeving: „Hald Moed” uit Oosthem speelde in de ere-afde- ling en kreeg een 2e prijs met 129 pun ten. Een behoorlijke prestatie. Maar „Ere zij God” uit Hommerts/Jutrijp liet het lelijk zitten. Enkele jaren ge leden kon men het toch rekenen tot de beste korpsen van de Oude Bond. Hier moet iets aan gedaan worden. „Con cordia” uit Gauw gaf onder de bezie lende leiding van dirigent W. Valkema een heel aardige verklanking van „A rustic holiday”. Jammer, dat behalve muzikaal fraaie gedeelten er ook ver scheidene minder overtuigende waren. Daardoor werd de eerste prijs niet be reikt. Dit korps behaalde 145% pun ten (129 voor het koraal). Sneon waerd yn Boazum to hóf brocht it stoflik oerskot fan de woansdei s^ hommels forstoarne direkteur-yn- strukteur fan ’e Snitser manege, de hear H. S. Wiarda fan Nijlan. De bilangstelling foar dit barren wie great, hwat bigryplik is, hwant de to ier, forstoarne wie ek ynstrukteur fan de rydforiening „De Water Poorters”. En op it mêd fan de hynstefokkerij hat er namme makke. Boppedat wie er féfokker en mannich kear karmas ter by de produksjekarring yn Snits. Hy wie ek mannich kear jurylid by it bioardieljen fan fé. Net allinne hat er in tal jierren foarsitter west fan de Oranjeforiening to Nijlan, mar ek de sportforiening to Nijlan, mei troch him opr joch te, hat er mannich jierren as aktyf bistjürslid tsjinne. Foardat de forstoarne to hóf brocht waerd, waerd yn ’e Boazumer tsjerke in routsjinst halden under lieding fan ds. M. G. Kampstra fan Nijlan, dy’t de oerfolle tsjerke bipaelde by it wurd fan Paulus yn- syn brief oan de Ko- rinthiërs, hweryn it giet oer de op- stanning. Nei de tsjinst wierne it de leden fan „De Water-Poorters”, dy’t al de blom- stikken de tsjerke ütdroegen, wylst dêrnei leden fan dizze rydforiening de kiste mei it stoflik oerskot fan har heechachte ynstrukteur to hóf brach ten. It wie in vlechtichheit dy’t nel nei- liet yndruk to meitsjen op 'e oanwêzi- gen. De aldste soan fan de forstoarne tan- ke foar de bilangstelling. Aan de universiteit te Nijmegen slaagde voor arts onze vroegere stad genote mej. M. H. D. J. van der Weerd. Ds. A. Meyeringh uit Schoonebeek heeft een toezegging van beroep aan genomen naar de hervormde gemeen te van Sint Pancras (N. H.). Ds Meye ringh is van 12 juni 1955 (hij werd Voor dit tweede concert in dit winter seizoen werd een buitengewoon in teressant programma opgesteld, dat als belangrijkste werk het „Te Deum” voor solisten, koor en orkest van de Franse componist Marc Antoine Char pentier (1636-1704) vermeldt. Char pentier, die zich na zijn studietijd in Rome te Parijs vestigde en als kapel meester aan de Ste. Chapelle fungeer de had een groot aandeel in het Pa- rijse muziekleven. Naast opera’s en balletten componeerde hij kerkmuziek, w.o. missen, een Requiem, motetten en cantates. Zijn „Te Deum” voor 4 solostemmen, koor, blaas- en strijkinstrumenten, pauken en basso continuo begint meer en meer bekendheid te krijgen en het is voor het eerst, dat dit machtige werk te Sneek zal worden uitgevoerd. De tekst waarop het werk is geba seerd, is het oud-kerkelijke „Te Deum Laudamus”. De grootste instrumentale Intrada (Prelidium), waarin de trom pet een belangrijk aandeel heeft, kreeg als „televisie-tune” algemene bekend heid. De tekst wordt beurtelings solis tisch en door koor gezongen, onder steund door een kleurrijke en geva rieerde instrumentatie. Het werk laat op elke luisteraar door zijn stralende allure diepe indruk na. geleiding van strijkers en continuo. De aangrijpende tekst, waarin de gelovi ge troost zoekt bij zijn Heer en ver langt vrede en rust te mogen erva ren, inspireerde Bach tot het kiezen van een gestileerde berceuse-vorm. Verder vermeldt het programma: twee a capella-werken; een Symfoma voor orkest van de 18de-eeuwse Ita- liaans-Ierse componist Tomasso Gior- dani, een sprankelend werkje, dat wel licht voor het eerst sinds meer dan een eeuw weer wordt uitgevoerd. De ori ginele muziek hiervan is nl. in het be zit van de heer R. J. Sipkens te Sneek en afkomstig uit de unieke verzame ling van de 18de-eeuwse Leeuwarder muziekmeester Jean des Communes. Voor zover bekend, is dit werkje, dat uit drie delen bestaat, niet in een la tere druk van die van omstreeks 1780 verschenen. Aan dit concert werken mee: 1. Bier- ma-Hoogland, sopraan. Truus Kei, alt, Piet Hellinga, tenor, Aerde Kuiper, ba riton. Jelle Kuipers, trompet, G. Berg- stra. cembalo, het Sneker Cantatekoor en het Fries Kamerorkest. Dirigent is Bram Feenstra. Nu de interesse voor „Een Uur Kerkmuziek”-concerten zulk een ver heugende groei vertoont, wordt voor al voor dit bijzondere concert veel be langstelling verwacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1