1967 voor WAT ER OP HET SCHERM KOMT 4LBER1 POMPER, groot mathematicus Rauwerderhem heeft sluitende begroting 1 musicus en RenniesO» helpen direkt! over Zondagavond: documentaire over hulp aan ontwikkelingslanden (geboren in Sneek in 1862, overleden te Amsterdam 1917) Langdurige discussie vaststelling leerlingenvergoeding 0 T.v.-programma in ’t kort SNEEKEB NIEUWSBLAD Moord en striptease Half uurtje jazz Boksen om de wereldtitel Rita Reys zingt Burgerlijke S<and KLEUTERVERVOER Voorbeschouwing wereld kampioenschappen schaat sen in Oslo RONG Wat is ontwikkelingshulp? Brandend maagzuur? Vervolg documentaire over Polen Ballet van Van Dantzig Neerlands oudste orkest DONDERDAG 9 FEBRUARI TWEEDE BLAD tot laat in de avond door. OOK BEIAARDTDR WIJS MAN J.W.B. RONDVRAAG Zondag 12 februari 28 jan.-4 Vrijdag 10 februari, 20.30 Ned. 2: Jazz met Jacobs. Geen buitenlandse gasten, doch alleen het optreden van Rita Reys en het Trio Pim Jacobs. GEEN VERGOEDING LOGARITHMENT AFEL VOOR BLINDEN 18.30-19.00 Sport 19.00-20.00 Overijssels Philharmonisch Orkest o.l.v. David Zinman m.m.v. de alt Helen Watts: Mozart - Symfonie no. 33 in Bes; Mahler - Kindertoten- lieder. schot; 22.15 te Sijbrandaburen. Hiermee is een be drag gemoeid van f 2750,Deze bij drage komt ter beschikking van de Commissie Streekbelangen in de Lege Geaën. De raad besloot verder een parkeer verbod in te voeren voor de noordzijde van de Grouwsterweg te Irnsum, van af de rijksweg tot aan de Zijl. Voor de achterweg langs de Douwamastrjitte (eveneens te Irnsum) zal een éénrich tingsverkeer in noordelijke richting van kracht worden. In Rauwerd komt voor de Schoolsteeg een verbod voor bromfietsen. Voor het bestraten van het schoolplein te Rauwerd werd een krediet van f 1209,en voor het ver nieuwen van de kozijnen in de o.L- school een bedrag van 2500,be schikbaar gesteld. Over het aanbren gen van de naam „Beukerwille” op de kleuterschool te Irnsum en de daaraan verbonden kosten was nogal wat kom- mentaar. In VARA’s wekelijkse radio-sport- rubriek „Tussen start en finish”, (za terdag 11 februari, 12.30-13.00 uur Hil versum 1) is ondermeer te beluisteren een voorbeschouwing over het op za terdag 11 februari in het Bislet Sta dion te Oslo te verrijden eerste deel van de Wereldkampioenschappen op de schaats voor heren. Theo Koomen en Dick van Rijn bespreken de kan sen voor de afstanden op de 500 en 5000 meter. De redaktie van „Tussen start en finish” berust bij Rien Bal en Wim Hoogendoorn. Maandag 13 februari 18.30-18.50 RONO-dagboek 18.50-19.00 Sportpraatje 19.00-20.00 „Uit ons repertoire”, inge leid door Frits Smienk. Samenge steld programma, van orkesten uit RONO-land wordt hij tot erelid van het Concert gebouw benoemd. GROTE TRIOMFEN Vrijdag 10 februari 18.30-18.45 RONO-dagboek 18.45-20.00 Foar de bern: Winners fan in foardrachtkriich „Libje mei lüden”, in program oer minsken dy’t yn har libben in soad mei lüden dogge. „Beat yn ’e beammen”, beatmu- zyk spile troch in Fryske band. Tusken de bidriuwen troch aktu- aliteiten en muzyk. Zaterdag 11 februari 18.30-18.45 RONO-dagboek 18.45-20.00 Drènse uutzendink. Voor zijn concerten bestaat grote belangstelling en uit recensies uit die tijd blijkt, dat de- bereden politie wel naar het Spui moest worden gediri geerd om de orde te handhaven. Eenmaal werden de kerkdeuren van wege het gedrang beschadigd, zo deëlt A. J. Kret in zijn opstel „De blinde or ganist, vroeger en thans” in het or gaan van „Orgelcentrum”, uit hetwelk meer gegevens werden geput, mee. Pomper heeft in Amsterdam eer gro te schare orgelliefhebbers gekweekt Hij vestigde een orgeltraditie, die la ter door de bekende Jan Zwart wordt gecontinueerd. De financiële baten wa ren veelal voor liefdadige doeleinden bestemd. Nederland 2. Thierry la Fronde opent weer het programma van de NTS. Hij zit in grote moeilijkheden, wat zijn vijanden hebben zijn geliefde Isabelle gevangen genomen, teneinde hem uit zijn tent te lokken. Het derde deel van Wie zijn toch die Amerikanen? van de Duitse documentalisten Peter von Zahn en Dieter Franck. We hebben ge zien hoe de Engelse emigranten in het nieuwe land over de oceaan voet aan wal zetten en welke moeilijkheden ze daar ontmoetten. Nu gaan we weer een stapje verder. Hoe was het mogelijk, dat deze mensen tegenelkaar gingen vechten? Hoe ontstond .de burgeroor log? Na het oude Amerika (en het jour naal) over naar het Amerika van nu. Daarin is Dr. Kildare een populaire figuur. In het tweede deel van de goe- Nederland 2. De AVRO opent het programma met Kunstconcours, waar in deze keer vijf cabaretiers hun kun nen tonen. Het gaat om een hoofdprijs van f 1000,Twee 'van de gegadigden zijn Carry Tefsen en Kees van Oyen. De jury bestaat uit kunstcritici van het Algemeen Dagblad, de Amersfoortse Courant, het Binnenhof, de Nieuwe Linie en het Rotterdams Nieuwsblad. De rest van de avond is gewijd aan de sport. Een uitgebreide aflevering van Sportpanorama brengt eerst een opname van de reportage, die de Ame rikaanse televisie uitzond van de boks wedstrijd om de wereldtitel tussen „black moslim” Cassius Clay langzamerhand een g van de kijkers en uitdager Ernie Terrell. De match werd, maandag ge bokst in Houston. Vervólgens beelden uit Oslo, waar Koen Verhoeff een praatje maakt met de Nederlandse deelnemers aan de wereldkampioen schappen en probeert de sfeer te van gen, die op en rond de beroemde Bis- letijspiste hangt. Ook nu zullen de Ne derlanders rond de baan en laten we hopen ook in de baan het hoog ste woord hebben. de, ouderwetse huisdokter, krijgthij weer te maken met enkele misstanden in de medische wereld en met patiën ten, die niet helemaal willen, zoals hij wil. Dan de Good old Days. Niet de Ame rikaanse pelgrimvaders, maar de En gelse Victoriaanse variété-artiesten, zoals die nog altijd in Leeds hun eigen theatertje hebben. In Beweging vol gens de kunstcritici nog niet impone rend en tamelijk slordig van opzet o.m. het bekende ballet van Rudi van Dantzig, Monument voor een gestorven jongen, dat al door verschillende bui tenlandse t.v.-stations is uitgezonden en geldt als een der meest succesvolle repertoirestukken van het Nationaal Ballet. Het ballet heeft de homoseksu aliteit als onderwerp. Voorts in Bewe ging o.m. de Arti-expositie in Den Haag en de problemen van de Neder landse Opera. Nederland 2. De KRO start met een aflevering van de Engelse televisiese rie Jazz 625. Stave Rac introduceert het vermaarde orkest van Julian Ca nonball Adderley, een van de grootste figuren uit de moderne jazz. De zwaar gebouwde Julian, die zijn bijnaam dankt aan zijn explosieve wijze van musiceren, zowel als aan zijn hoofd, dat Js hij speelt zo rond is als «en ka nonskogel, heeft in een minimum van tijd een legendarische naam verwor ven. Terecht, want hij is na Charlie Parker de grootste alt-saxofonist van deze tijd. Van zijn sextet maken deel uit zijn broer Nat, Charles Lloyd, Joe Zawinul, Sam Jones en Louis Hayes. Daarna komen de kustminnenden aan bod met de derde aflevering van de reeks gedramatiseerde (Italiaanse) documentaires over het leven van Mi chelangelo. De grootmeester aller kuns ten heeft, zo hebben we de vorige keer kunnen zien, jarenlang gewerkt aan de plafondschildering van de Sixtijnse kapel. In dit deel zien we hoe hij later in hetzelfde bouwwerk zijn even be roemde Laatste Oordeel schilderde. Er was nogal wat over te doen vier eeu wen geleden. Na de reclame en het laatste nieuws de tweede aflevering van de nieuwe Teleacles over Automa tisering. Ten behoeve van het onderwijs ver vaardigt hij zelf een logarithmentafel voor blinden. Ook ontwerpt hij metho den voor het onderricht in de handen arbeid. Zijn vindingen worden op de wereldtentoonstelling in 1889 met twee zilveren en in 1895 met een gouden medaille beloond. Dankzij zijn enorme geheugen slaagt hij er intussen in zich een uitgebreid muziek-repertoire op te bouwen. Met behulp van muziek-braille prent hij maat voor maat een groot aantal wer ken in zijn geheugen. In juli 1889 wordt hij de vaste bespeler van het grote Batz-orgel in de Ronde Lutherse Kerk en in mei 1893 promoveert hij tot hoofd-organist en verwisselt zijn or- gelbank met die in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui. Hier had hij elke zondag drie diens ten te spelen éh in de wee"k vaste ex tra diensten. In deze kerk "iert Pom per zijn triomfen' als concert-organist. Aan zijn concerten werken befaamde kunstenaars, koren en solisten mee. Leden van net Concertgebouworkest behoren tot zijn vaste medewerkers. Op voorspraak van Willem Mengelberg Vrijdag 10 febr. Ned. 1: schooltelevisie; 18.45 Pipo; Nederland 2. De Communistische Partij Nederland heeft de politieke zendtijd. Na het journaal de Ameri kaanse belevenissen van de familie Douglas, die een mooi buitenhuisje hebben gekocht in de buurt van New York. Maar ’t valt soms tegen zo’n buitenhuisje, als je tenminste de ge makken van een moderne flat gewend bent. In Jazz met Jacobs geen buitenland se gasten deze keer. Dat zal velen niet spijten, want nu krijgt Rita Reys de volle aandacht. Ze zingt o.m. Falling in love with love, Little blue girl en Waltz for Debbie. In de rubriek Over al en ergens komen weer allerlei ge wone mensen uit het land aan het woord. De dagsluiting (door mej. ds E. L. van Egmond uit Baarn) sluit de ze avond niet af, want er volgt nog een laatste aflevering voor de vijftiende februari van Nipothese, waarin nog eens een samenvatting wordt gegeven van de verschillende uitzendingen van de laatste tijd en de laatste cijfers be kend zullen worden gemaakt van de prognoses voor de verkiezingen. Te- Het college was van oordeel, dat de brandkranen en -putten, waarnaar de commissie had geïnformeerd, de nodi ge aandacht krijgen. De reeds verbe terde straatverlichting te Rauwerd, waarmee het PEB echter nog niet ge reed is, was aanleiding tot enkele vra gen. Dit gold ook voor de plaatsing van lantaarns en verkeersborden en het onderhoud van straten en plantsoenen. De heer Schaap wees nog eens op de zeer slechte staat, waarin de Dorps straat in Deersum verkeert. Mevrouw De Haan-Meintema vond de plantsoen- situatie rond het gemeentehuis onor delijk en onverzorgd. De voorzitter zegde toe, dat dit laatste nog nader zal worden bezien, terwijl de situatie in Deersum met het verder afmaken van het werk zal worden opgelost. Men was van oordeel, dat het aan ein parti culier opgedragen herstelwerk aan het hek bij de N.H.-kerk te Deersum zeer lang op zich laat wachten. LANGE DISCUSSIE De vaststelling van het bedrag per leerling als bedoeld in art. 55 van de lager onderwijswet leidde tot een lang durige diskussie. Voor 1967 heeft het college voor Rauwerderhem deze kos tenvergoeding vastgesteld op f 71,63 per leerling, gebaseerd op de kosten voor het openbaar onderwijs. De he ren J. de Jong (AR-CHU) en S. El- zinga (KVP) betoogden, dat het zeer moeilijk is, zo niet onmogelijk, voor de kleine bijzondere scholen met dit be drag tot een sluitende rekening te ko men. Hierdoor komt onder meer het onderhoud in het gedrang, waardoor op den duur een onhoudbare toestand kan ontstaan. En juist dit onderhoud betekent voor de bijzondere scholen een belangrijk hoger kostencijfer dan Tijdens de rondvraag bepleitte de heer Tuttel verbetering van het sport veld te Irnsum. Dit zal door het colle ge in ogenschouw worden genomen. De heer Elzinga stelde drie vragen: wan neer komt de afrastering rond het speelterrein te Irnsum gereed?, is het mogelijk een handenarbeidlokaal bij de r.k.-school te Irnsum te. voegen? en hoe zit dat met de latere samenvoe ging van het timmer- en schilderwerk bij de laatste aanbesteding van de be jaardenwoningen te Sijbrandaburen? Ook wethouder De Jong kon zich moeilijk verenigen met deze samen voeging, in vergelijking met een eer dere aanbesteding van hetzelfde pro- jekt. De voorzitter hoopte in een volgen de vergadering nader te kunnen ant woorden op de vraag, wanneer het aardgas in Irnsum realiteit zal worden. De heer Schaap informeerde naar een mogelijke oplossing voor de ordeloze opstelling van fietsen bij Oosterwie- rumerhoek. Deze zijn van mensen, die gebruik maken van de bus. De voor zitter antwoorde dat Vorig jaar een re delijke voorziening was getroffen. Een afdoende oplossing voor dit probleem zal echter niet gemakkelijk zijn. Er ontstond tenslotte nog enige dis kussie over de kosten, die ten laste zul len komen van de gemeente, wanneer de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Baarderadeel, Rauwerderhem, Idaarderadeel en Utingeradeel tot stand zal komen. In een binnenkort te houden vergadering zal de raad zich hierover nader uitspreken. Van de komende vier dagen zullen i leac brengt tenslotte nog de herhaling zaterdag en zondag ongetwijfeld hoog- van de les kernfysica. tijdagen voor de sportliefhebbers wor den: in de middag beelden van de we reldkampioenschappen schaatsen in Oslo. Zaterdagavond opnamen van de bokswedstrijd tussen Cassius Clay en diens uitdager Ernie Terrell. Een ern stiger zaak, maar niet minder belang rijk is de hulp aan ontwikkelingslan den. Daar over start zondag een serie. MAANDAG^ Nederland 1. De recla me voor moeder de vrouw, Pipo voor de kindertjes, hér journaal voor vader en Dick van Dyke voor de hele fami lie. Rob Petrie heeft de brommer weer verkocht. Maar er zijn voldoende an dere dingen, waarmee de koning der onhandigen overhoop ligt. ZONDAG. Nederland 1. Een hele middag schaatsen. Uit het Bisletstadion in Oslo komen de reportages over de strijd om het wereldkampioenschap, waarin Ard en Kees vandaag op de 1500 en 10.000 meter in actie moeten komen. Van kwart over één af zal Bob Spaak vertellen wat er in de ;jspiste gebeurt. Het avondprogramma begint met Woord voor Woord en Zingend Gelo ven, waarin negen kerkkoren uit Am sterdam en omgeving samenkomen, teineinde zich te beraden over de lij- densmuziek. Daarna de sport. Niet al leen schaatsen, maar van alles wat, met de klemtoon op het voetballen. Per slot van rekening komt ook de strijd van Ajax tegen Dukla dichterbij. De NCRV besteedt een fiks deel van de avond aan de avonturen van de kleine David Copperfield. Hopelijk zijn alle montagemoeilijkheden nu uit de weg geruimd, zodat we telkens dezelfde David zullen zien. Het is een andere dan de vorige keer (dat waren trou wens verschillende want David is inmiddels niet zo’n piepklein kerel tje meer. Vervolgens de vermaarde Compagnons de la Chanson. Joes Odufré regisseerde, de Compagnons zongen enkele heel oude bekenden. Voor de dagsluiting nog een nieuwe serie. Kees van Langeraad en Nico van Vliet zijn eens gaan kijken wat nu ei genlijk precies ontwikkelingshulp is. Hoeveel Nederland daarvoor uitgeeft en waar dat geld terecht komt. We ho ren veel praten over on*wikkelings- landen en we horen ook wel eens wat over de dingen die Nederlanders daar doen. De NCRV wil de kijkers nu in een aantal documentaires wat meer vertellen en vooral laten zien van de nood in sommige delen van de wereld. De titel van deze reeks is heel toe passelijk arm en rijk. Een verzoek om vergoeding van ver voerskosten voor bepaalde kinderen naar de bijzondere school te Gauw kon o.m. met het oog op de consequenties geen genade vinden bij een meerder heid. Een krediet van f 175,voor aanschaf van handwerkmateriaal voor de o.l. school te Sijbrandaburen werd toegestaan. Als opvolger van de heer Tj. van der Zee, voormalig hoofd der r.k. school te Irnsum, benoemde de raad diens opvolger de heer S. M. de Jager tot lid van de commissie tot we ring schoolverzuim. Evenals het gemeentebestuur van Wymbritseradeel ging de raad akkoord met een bijdrage (i.p.v. een renteloos voorschot) in de bouwkosten van een kleedgelegenheid op het sportterrein In latere jaren wordt Pomper gehin derd door een longziekte. Zrn licha melijke toestand gaat langzaam ach teruit. Als gevolg van een hartaan- doening overlijd hij te midden van zijn arbeid op 11 februari 1917. Bij zijn be grafenis zijn duizenden mensen op de been, bewijzen hem de laatste eer. Hoewel Pomper doopsgezind was, heeft hij zijn grote gaven als organist ge heel in dienst gesteld van de Amster damse Lutherse gemeente. Drie dagen voor zijn dood speelde hij zijn laatste dienst. Tijdgenoten beschrijven Pomper als een wijs man. Iedere moeilijkheid en elk vraagstuk wist hij op bewonde- renswaardige wijze klaar en helder op te lossen. Hij was iemand met een ijze ren wilskracht, begaafd met vele ta lenten. Aan zijn kerkelijk orgelspel wist hij een verheffende bekoring te verlenen. Het was zeer kleurrijk. Voor het muziekleven in Amster dam heeft Pomper veel betekend. Sneek was zijn geboorteplaats en in Amsterdam vond hij zijn levensbe stemming. Ned. 2: 20.00 nieuws; 20.01 recla me; 20.05 jazz 625; 20.35 het leven van Michelangelo; 21.56 reclame; 22.°0 journaal; 22.30 teleac. ZATERDAG. Nederland 1. De bijzon dere belangstelling van de sportlief hebbers voor de zaterdag- en zondag middag. Uit het Bisletstadion in Oslo, i waar de Nederlanders in het verleden zulke geweldige successen hebben ge- R boekt, komen volledige reportages van de wedstrijden om het wereldkam- j. pioenschap schaatsen. Vele kijkers zul len nog meer bekenden in het beeld krijgen dan maar alleen Ard en Kees- sie, want enkele duizenden supporters trekken naar het hoge noorden om de ze knapen aan te moedigen. Vanmid dag de 500 en 5000 meter. Het avondprogramma begint na Pi- po en de reclame met een TROS-uit- zending. Allereerst Mijn oom van Mars. Tim, the master mind is de ondertitel. De tijdmachine is kapot en dus blijven we vooralsnog in deze tijd. Oom Mar tin is plotseling allergisch geworden voor de pillen, die hij gebruikt om zijn kennis te verijken. Hij geeft ze aan Tim, die daardoor vreselijk veel gaat |f weten. Een kwartier vervolgens met de Engelse beatgroep the Summerset, p die enkele bekende nummers speelt, zoals Help me Rhonda, Farmers daugh ters en Just a lonely night. Rob Func- ke heeft, zoals gewoonlijk, de regie. Rienk Beider presenteert weer Kleur in zvzart-wit, d.w.z. de tekenles. En dan de KRO. De gebruikelijke zaterdagavondkost, d.w.z. het Gulden Schot, waarin Kees Schilperoort kij kers achter de handboog zet en enke’e artiesten ontvangt en tenslotte Moord en Striptease, het laatste gedramati seerde Amserdamse politieverhaal van de schrijvende politie-inspccteur Mar tin Treffers. Zijn fictie, collega-inspec- teur Oud, lost weer een authentieke Amsterdamse moordzaak op. voor de openbare scholen. Het onder houd van deze laatste scholen wordt namelijk gewoonlijk uitgevoerd door gemeentewerklieden. Voor hen wordt een veel lager uurloon in rekening ge bracht. Het kwam de sprekers onju: voor een vergoeding voor de andere scholen op deze basis vast te stellen. B. en w. beloofden dit voor een vol gend begrotingsjaar nog eens nader te zullen bezien. Ook bij het punt vergoeding admini stratiekosten kwamen de tongen los. De voorzitter deelde mee, dat d'ze ver goeding is verhoogd van f 2,tot f 3,50 per leerling, in overeenstemming met een schrijven van de onderwijs- inspektic te Sneek. Het voorstel van b. en w. om het verzoek van de chr. nat. school te Terzool, deze vergoeding vast te stellen op f 11,50 per leerling, niet in te willigen, werd na enig com mentaar aanvaard. VRIJDAG. Nederland 1. Uitgezon derd het tienerprogramma Fanclub wordt het een praatavondje van de VARA. De charmante Judith Bosch haalt weer een heleboel tienerproble- men overhoop. Behalve de vaste ru brieken zijn er veel gasten. Linda van Dijck presenteert haar nieuwe com bo, waarmee ze na de Boo Boo in de steek te hebben gelaten een beatshow brengt op jeugdavondjes in het hele land; een Israëlische zanger- drummer zingt en tromelt; Frangoise Hardy babbelt en zingt: Rob van Hou ten speelt pantomime; les Cruches in troduceren hun nieuwe gipsy-hound „nose for troubles” en het Leids Zol- dercabaret brengt een paar liedjes. Na het journaal tien minuten met de CHU en dan Achter het Nieuws. Ver volgens Milo Anstadt, die zijn docu mentaire over Polen voortzet. Onge twijfeld zal hij royale aandacht be steden aan ’t merkwaardige herbouw- plan van Warschau, de verwoeste stad, die geheel in de oude stijl werd her bouwd. Een opzienbarend nieuw ge bouw staat er, n.l. het paleis van de vriendschap, dat door de Sovjet-Unie aan het dappere Poolse volk werd aangeboden. Geen Pool is gelukkig met dit culturele paleis. Mies en scène is er ook weer. Tot slot vijf veelbesproken minuten, n.l. Uitgerekend, de uitzending, waarin Gerrit Schilder de kijker-consument meer prijsbewust wil maken en daar door de kijker-producent en kijker - handelaar op de ziel trapt. Na het journaal Klankklaar Neder lands in l.et AVRO-programma. Het is een heel merkwaardig concert, dat wordt gegeven door Neerlands oudste orkest, voor deze ene gelegenheid ge vormd en Boven de 65 Kimerorkest gedoopt. Alle musici, inclusief dirigent Sam Swaap zijn AOW-trekkers, maar dat verhindert hen niet nog regelmatig te spelen. Als contrast hebben de be jaarde musici twee heel jonge solisten in hun gezelschap, n.l. de violistes Em my Verhey en Vera Beths, die het dubbelconcert in D moll van Bach zul len spelen. Op het programma staan voorts werken van Schubert en Mo zart. De Fugitive. Dokter Richard Kimble is nog steeds op vrije voeten. Hij zwerft van plaats naar plaats, maar komt er door allerlei omstandigheden niet toe de moordenaar van zijn vrouw op te sporen. Hij is zelf wegens moord op zijn vrouw veroordeeld, maar hij weet dat een éénarmige man de dader is. Als hij hoort, dat zo’n man is gear resteerd wegens mishandeling van een vrouw, krijgt hij hoop. Deze afleve ring van the Fugitive is in tweeën ge splitst. Beide delen komen in deze week op de buis. Vrijdag n.l. de tweede. Tot slot van de avond AVRO’s Te- levizier volgens de overeenkomst met de RTN „tegenwicht tegen de links gerichte actualiteitenrubrieken van de andere omroepen”. De kans is er om kleur te bekennen, want twee dagen voor de verkiezingen is de extra lange Televizier geheel gewijd aan de politiek. Alle lijsttrekkers zijn opge trommeld om hun laatste woordje tot de kijkers te spreken. Dat kan inte ressant worden. Het programma gaat Zaterdag 11 februari a.s. is het vijftig jaar geleden, dat Albert Pom per overleed. Pomper was een veelzijdig ontwikkeld man. Tijdens zyn leven heeft hij een belangrijke rol gespeeld in het Amsterdamse mu ziekleven en zich zeer verdienstelijk gemaakt voor het blindenwezen. Nu vijftig jaar na zijn heengaan, mag deze merkwaardige figuur, die zijn prille jeugd in onze stad doorbracht, in herinnering worden geroe pen. Albert Pomper zag op 4 januari 1862 in Sneek het levenslicht. Een hoogbe jaarde stadgenoot, reeds lang gestor ven, aan wiens memoria meer gegevens werden ontleend, wist zich te herinne ren, dat de Pompers in één van de hui zen aan de Badhuisgracht woonden. Op vierjarige leeftijd verliest Pom per tengevolge van een steenworp zijn gezichtsvermogen. In april 1869 wordt hij als leerling aan het Blindeninsti tuut te Amsterdam toegelaten. Naast de gewone schoolvakken wordt hij in handenarbeid, o.a. borstelmaken, on derwezen. Al spoedig blijkt zijn be gaafdheid en mag hij voor onderwijzer studeren. In 1880, op 18-jarige leeftijd, slaagt hij voor de onderwijzersakte en de hoofdakte. Hij studeert ijverig ver der en bezit in 1888 verscheidene bij- akten. Intussen volgt hij ook muzieklessen. Muzikaal begaafd als hij is, wordt hij geplaatst in de muziekklas van Ma- rinus Frans Hasselaar. Bij S. R. de Vries voltooit hij zijn opjeiding hoofd vak orgel. Intussen (sinds 1881) fun geert hij als organist in het Stadsar menhuis en in 1884 wordt hij in ge lijke functie aangesteld in de Nieuwe Walenkerk. Na grondige studie be haalt hij in 1884 en 1888 resp. de akten wiskunde M.O., KI en M.O.KV., waar na hij de aanstelling krijgt als privaat docent aan het Blindeninstituut. Voor burgemeester Van den Bent en de leden van de raad van Rauwer derhem gaf de sluitende begroting voor 1967 geen aanleiding tot algemene beschouwingen. Wel werd bij de behandeling van het rapport van de com missie belast met het onderzoek van de gemeentebegroting uitvoerig op en kele onderdelen ingegaan. De commissie wilde de vergoeding voor de brand weercommandant verhogen, evenals die voor de chauffeur-pompbediende. Ook wilde zij de vergoeding voor bijgewoonde oefeningen verhogen. B. en w. en de raad konden zich hiermee verenigen. Verder zal men trachten in elk dorp één of meer personen beschikbaar te vinden om als invaller-spuitgast op te kunnen treden. Ook zal de mogelijkheid van plaatsing van één of meer scbuimblussers in ieder dorp nader worden bezien. Tienduizenden guldens speelt Pom per bijelkaar. Tot zijn vele leerlingen behoort de latere componist en orga nist Jacq. Bonset. In 1898 wordt hij vaste bespeler van de fraaie Hemony- beiaard in de Zuiderkerkstoren en kort daarna beiaardier van de Munttoren. Van de vele beiaardiers, die hij op leidde, is Jacob Vincent van het Paleis op de Dam de bekendste geworden. In 1890 behoort Pomper tot de vijf op richters van de Nederlandse Organis ten Vereniging. Als wiskundig adviseur bewijst hij deze organisatie grote diensten. Vele malen treedt hij op als examinator bij organisten-vacatures. Ook keurt hij nieuwe orgels. Als het Ned. Bijbelgenootschap in 1893 voor het eerst een uitgave in braille verzorgt, is het Pomper, die de proeven corrigeert. Pomper heeft ook een groot aantal composities nagelaten: symfoniën, sonates, liederen, cantates, orgelwerken e.m.a. Van de besturen van Toonkunst en het BUMA was hij een werkzaam lid. In november 1908 werden zijn grote verdiensten erkend met de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. 10.45 18.50 journaal; 18.55 reclame; 19.00 fan club 19.56 reclame 20;00 journaal; 20.16 reclame; 20.20 verkiezingspo- litiek; 20.30 achter het nieuws; 20..55 Polen-niet te verslaan; 21.45 Mies en scène; 22.50 uitgerekend; 22.55 journaal. Ned. 2: 19.50 verkiezingspolitiek; 20.00 nieuws; 20.01 reclame; 20.05 geen beter leven dan buitenleven; 20.30 jazz met Jacobs; 20.55 overal en nergens; 21.40 overdenking; 21.45 NIPO-these; 22.10 reclame; 22.15 journaal. Zaterdag 11 febr. Ned. 1: 14.30 nieuws; 14.31 reclame; 14.34 week- joumaal; 14.57 reclame; 15.00 schaatsen; 16.00 kinderprogramma; 16.20 schaatsen; 18.45 Pipo; 18.50 journaal; 18.55 reclame; 19.00 mijn oom van Mars; 19.25 The Summer sets; 19.41 kleur in zwart en wit; 19.56 reclame; 20.00 journaal; 20.16 reclame; 20.20 het gulden 21.20 moord en striptease; brandpunt; 22.55 journaal. Ned. 2: 20.00 nieuws; 20.01 recla me; 20.05 kunstconcours; 21.15 bok sen; 21.45 de sfeer van Bislet; 22110 reclame; 22.15 journaal. Zondag 12 febr. Ned. 1: 13.15 we reldkampioenschappen schaatsen; 19.00 woord voor woord; 19.05 zin gend geloven; 19.30 NTS-sport; 20.25 journaal; 20.30 David Copperfield; 21.15 Les compagnons de la chan son: 21.45 arm en rijk; 22.20 over denking; 22.25 journaal. Ned. 2: 19.00 Thierry la Fronde; 19.25 wie zijn toch die Amerikanen; 20.00 journaal; 20.05 Dokter Kilda re; 20.30 de goede oude tijd; 21.10 beweging! 22.00 journaal. Maandag 13 febr. Ned. 1: 18.45 Pipo; 18.10 journaal; 18.55 reclame; 19.00 kenmerk; 19.30 Dick van Dy ke 19.5C reclame; 20.00 journaal; 20.16 reclame; 20.20 klankklaar Ne derlands; 20.55 the fugitive; 21.45 televizier. BAARDERADEEL, van febr. 1967. Gehuwd: J. A. Boomsma, 22 jr te Bozum en P. J. Eisma, 19 jr te Sneek goede, bekende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 5