voor originele ,En de boer, hij ploegde voort’ 7 Gestin oer de staverin Inspekteur Unema opende op wijze Gysbert Japiksschool Grote belangstelling tweede kerkconeert fel AGENDA van en .Haedljocht under de stjerren’ Sneker scholen van IJLST Officieel Orgaan Rients Gratama hie suksesvolle joun yn Drylts de gemeenten SNEEK, W Y M B R IT S E R A D E E L gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT 122e jaargang nr. 13 1 i* i' „Onder valse vlag” Provisionele verkoop woonhuis Heeg Het Sneeker Nieuwsblad is een Maandag 13 februari 1967 en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Tige slagge kontaktjoun en CPVB Snits e.o IJ. A. van Popta overleden Geslaagd Hondenshow in Ons Gebouw fan de ófdielingen KFPJ, BTB C1 Toppenhuzen e.o., Racrderhim O i NET IDEAEL DOUNS JEN J. W. B. 1 straatmakersbedrijf Cnossen en Feen- stra’s verwarming voor een waarde volle aanwinst voor het Sneker open baar lagf onderwijs gezorgd. yn ’e seal sawol weech brocht. Verseiujnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor admmistratje en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 i' i* i* i' i i i’ i' roerende „De sterren” heel doorleeft en fijngevoelig; ook „De artiest” van Ina Boudier-Bakker was niet minder van voordracht. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Een kleine aanvulling op ons verslag van de R.K.-centrale in Heeg( zie onze krant van donderdag j.l.): verzuimd was te vermelden, dat mevr. Gerrit- sma-v.d. Werff, één van de spelers, een werkelijk hautaine tante Suzan op de planken zette. Op originele wijze en onder grote belangstelling is vrijdagmiddag aan de Harmen Sytstrastraat de nieuwe Gysbert Japiksschool geopend. De officiële daad werd verricht door de inspekteur van het lager onderwijs, de heer J. P. Unema. Twee in kokskostuum gestoken leerlingen kwa men aandragen met een versgebakken „boffert”, waarin zich de sleutel voor de nieuwe school bevond. Nadat de heer Unema de poorten had geopend, mochten de met feestmutsen uitgedoste leerlingen als eersten „hun” nieuwe school betreden. Daarna volgden vele belangstellenden, onder wie burgemeester Rasterhoff, wethouder Baaijens en afgevaar digden van verschillende onderwijsinstanties. Donderdagmiddag werd in Heeg door notaris C. C. Th. Nauta van Roordahui- zum provisioneel verkocht de dubbele woning te Heeg, nummer 240-242. De wonir.g werd in twee percelen ingezet. Perceel I, woning 240, werd door de heer P. H. Oosterbaan uil T euwarden beschreven op f 10.819,het bod op perceel II, nummer 242, bedroeg f 15.999,Dit bod werd gedaan door de heer Eising te Leeuwarden. Tael is fan aids it middel om jins tinzen oan in oar oer to. bringen. Dat kin mounting en skriftlik. Sa skriuwt de hear L. Postma yn it earste nümer fan De Pompeblêdden, tydskrift foar ünderwiis en Fryske stüdzje. Nei ’t er opmurken hat, dat de alderen blykber net oan in nije stavering wolle, faeks omt dy foar harren net mear to learen is, komt hy ta inkel 'e konklüzjes. SKETS Nei it skoft, mei traktaesjes en sjon- gen fan Fryske lieten fierden leden fan ’e Skotsploech in koarte skets op „De earste kear” en hja diene it bést. Voor de tweede maal trad mevr. Aukes voor de voetlichten en dekla- meerde uit de bundel „Impressies” van Annie M. G. Schmidt,, Nou ja jij en Er waren eens twee meisjes, voorts twee gedichten van Ed. Hoornik, nl. één geschreven in opdracht van de Nederlandse regering ter gelegenheid van het jubileum van H. M. de konin gin en „Een kleine jongen”. Tot slot een kostelijk telefoongesprek tussen twee vogeltjes. Voor deze voordrachten, die op hoog peil stonden, kreeg zij zéér verdiend een ovationeel applaus. Noch ien kear kaem de Skotsploech de flier op mei aide dounsen en doe wie dizze lange joun oan ’e ein, in joun foar elk hwat wils, en nei it hantsje- klappen te hearren hie elk syn sin wol hawn. Dizze joun, dy’t foar de organi- searjinde bistjüren, sawol as foar de oanwêzigen in sukses wie, waerd óf- slüten mei in tankgebet. SNEEKER NIEUWSBLAD Nei de iepening en in wurd fan wol kom die mefr. Z. Gerbrandy-de Boer utliz oan de gearkomste hwerom hja foar it buordtsje stie en net de hear Veldhuis. Als er een avond zoals deze in voor bereiding is, aldus mevr. Gerbrandy, zijn het meestal de heren, die de orga nisatie voor hun rekening nemen en de dames komen er bijna niet aan te pas. Wij zijn heel blij, dat dit nu ver anderd is; blijkbaar dringt de eman cipatie van de vrouw ook door in onze vereniging en kunnen wij eens wat meer op de voorgrond treden. Omdat de voorzitter was verhinderd, was de mikrofoon in eerste instantie voor mevr. Gerbrandy. Na het uitspre ken van een gebed en het lezen van Psalm 23 zei de spreekster, dat er in de loop der tijden veel is veranderd, ook in het boerenbedrijf, maar met al die grote vooruitgang in de gehele we reld, en de mens die steeds maar meer wil, is het soms niet gemakkelijk. Met de Christelijke instelling als achtergrond moeten wij trachten te leven zoals dat van ons wordt ver wacht, aldus spr. Bij een bezoek aan de Flevopolder is mij een opschrift opgevallen, nL een regel uit een bal lade van J. W. F. Werumeus Buning: „En de boer hij ploegde voort”. Dit zullen wij altijd moeten bedenken, dat bij alles wat er gebeurt in de wereld, goed en kwaad, wij verder moeten. En dit zal wel lukken ook als wij het goede merk blijven voeren, nl. het ge loof in Christus. Na een kort propagandawoord voor de Chr. Plattelandsvrouwenbond gaf zij de verdere leiding over aan de heer Veldhuis. Dizze sei neat net rouwich to wêzen om dizze emansipaesje, en laitsjend: mar in kontaktjoun is gjin propagan- dejoun. Moai waer en lange agen; dat wie it stik hwermei de noch jonge Rients Gratama, muzykael stipe troch Joop Verbeke, piano en trombone, Henk On- derstijn, fluit, saxofoan on slachwurk. en Karst de Groot, gitaer stik foar stik ek beslist fakminsken freedto- joun op de planken kaem yn it dochs altiid wer gesellige Mienskipshüs yn Drylts. Der bestie by de Drylsters bi- hoarlik bilangstelling foar dizze ba- baretjoun; jongeren en alderen joegen „akte de présence”. It stik bifettet mar efkes tweintich ünderdielen, dy’t meielkoar like goed ien gehiel foarmje. Fansels krigen ek de forskate polityke partijen en har ren listoanfieders efkes in feech üt de panne, mar sa dat elts der om laitsje koe. En dér gyng it dizze joun om, meiinoar ris oprjucht laitsje; en dht is bard. Hiel moai wiene: snik, snokkerke snot sa, earrebarre-happening en an- tyk, wy neame mar in pear. Wy sea- gen pake en beppe yn ’t skimerjoun sitten en wy hearden har petear oer „hij en sij fan dinges”. Hear Gratama, jo hawwe üs dy joun fan acht oant hast alf ure ta yn nofflike spanning holden, alles rolle jo flot en gepast üt ’e mule, hulde foar jo geanimearde foardragen. Sünder ünderskie wie it publyk spontaen, dêrom: oant sjens! F. Inspekteur Unema watertandde bij het zien van de eerlijke „boffert”, waarin de sleutel van de school bleek te zitten. Ook burgemeester Rasterhoff had, aan zijn gezicht te oordelen, wel trek in een stukje. dat gebruikt zal worden voor handen arbeid. FRIESE VLAG Namens de afdeling Sneek van Volks onderwijs sprak de heer W. S. Overzee. Behalve gelukwensen bood hij een fraaie elektrische klok aan. De heer Overzee had nog één wens: dat er naast de Nederlandse driekleur ook een Friese vlag zou komen wapperen. (De heer Keulen: „We staan overal ontvankelijk voor De heer G. Brouwer, hoofd van de Looxmaschool, bood namens de collega’s gelukwen sen aan. Daarna volgden de heer Jan Murk de Vries, de heer D. Akkerman, namens het bestuur v n de Vereniging voor Christelijk Onderwijs, ds. C. G. Wiegers uit naam van het bestuur van de Stichting Godsdienstonderwijs en de heer Th. de Vries, hoofd van de Groen van Prinstererschool. „Wy binne wiis mei üs skoalle,” al dus de heer Keulen in zijn dankwoord. „De oude school heeft sfeer en een verleden, de sfeer in de nieuwe school moet groeien.” Hij sprak de wens uit dat er een goede verhouding mocht zijn tussen de oudere en de opgroeien de mensen. In het Frysk bedankte hij alle sprekers en gevers van de vele cadeaus. De aanwezigen konden daarna h prachtige, moderne gebouw wat nader bekijken. Het Fries Scheepvaartmu seum had v’t haar archief foto's afge staan,’ welke in de lokalen een ten toonstelling vormden. Li samenwer king met de architekt hebben aanne mingsbedrijf Wiersma (MIst), instal- latiebureau M. Troelstra, loodgieters- bedrijf Otte, woninginrichting Wester, Zaterdag 18 februari Jubileum-Toneel- avond Kaatsvereniging „Sneek”. Op voering van „De Moskeflap”. ’s Av. 8 uur in zaal Hanenburg. Zaterdag 18 februari 's morgens 11 uur Hondenkeuring Kynologenclub „Sneek en Omstreken”. Kampioens- keuring 3 uur, Erekeuring 5 uur. Zaterdag 18 februari Zesde Prestatie tocht Sneker Wandel Unie. Start 2 uur bij Aere Perennius, Kleinzand. Dinsdag 21 en donderdag 22 februari It Snitser Frysk Toaniel met het komische blijspel „Leaver Forjitte”. Dinsdag 21 februari Algemene Leden vergadering Veren, tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer in café rest. „Onder de Linden”. Aan vang ’s avonds 8 uur. Woensdag 1 maart Matthaus Passion in de Hervormde kerk te Workum door Toonkunstkoor „Concordia” te Leeu warden. Aanvang 19.10 uur. It is faeks min to bigripen, sa de hear Postma, faeks ek wol min to leau- wen foar minsken, dy’t it kinne, mar de tsjintwurdige stavering is i et mak lik. Nou is dat net it greatste biswier. It giet der net om alles sa maklik müglik to meitsjen. It greate biswier is wol, dat de tsjint wurdige stavering net genóch lyk op Vrijdagmorgen overleed alhier de heer IJ. A. van Popta, hoofdredacteur van het blad „De Friese Veefokkerij”. Hij was bijna 64 jaar. De heer Van Popta is afkomstig van Oudega (W.l. Ook heeft hij lange tijd in Ijlst gewoond. Zijn grootvader was burgemeester van deze stad. De overledene heeft in zijn blad veel waardevolle informatie verschaft over de veefokkerij in Friesland. Van zijn hand verschenen twee boeken, één over de fokstal Knol en één over de stierenfokkerij, getiteld Adellijk Bloed. De heer Van Popta was reeds enige tijd ziek. Japiksschool kan eigenlijk niet aan de behoefte van lager onderwijs in dit ge bied voorzien,” zo voegde hij er aan toe. Na een woord van dank aan de architekt en de aannemer wenste hij de heer Keulen geluk en overhandigde hem de sleutel van de school. Inspekteur Unema bracht felicitaties aan ieder, die aan de totstandkoming had meegewerkt. „Sneek kan blij zijn met deze aanwinst”, zo zei hij. „Maar”, zo ging hij verder, „toch is er nog veel te doen op het gebied van de scholen bouw. De leeftijd van’de nieuwe ge bouwen wordt op zo’n vijftig jaar ge steld, hetgeen betekent, dat er feite lijk iedere dag een nieuwe school moet worden gebouwd Architekt Spook sprak een woord van dank voor de toewijding waarmee de aannemers en al die anderen aan de bouw hebben meegewerkt. Ook prees hij de prettige samenwerking met gemeentewerken. Namens alle me dewerkers aan de bouw schonk hij een dia-projektor. Gelukwensen verder van de he r J. Jonkers namens de ou derraad, de heer C. Hordijk, namens de ouders van de leerlingen, die de naam in origineel handschrift op de buitenmuur hadden geschonken (de letters waren vervaardigd door leerlin gen van de l.t.s. onder leiding van de heer J. H. Stubenitsky). Verder schon ken de ouders een emailleeroventje, bezetting. Dit element ontbrak het koor niet geheel, reden dat het er in slaagde deze rijke liturgische muziek veel recht te doen wedervaren. De sfeer echter die Palestrina’s machtige con- trapuntiek oproept ontbrak. „Am Feste der Maria Reinigung” no teerde J. S. Bach (1675-1750) op het titelblad van de partituur der om streeks 1731 ontstane cantate „Ich ha- be genug”, waarmee dit werk dus een vaste plaats kreeg in de liturgie, zoals die in de evang. luth. Thomaskerk te Leipzig onder Bach’s cantoraat werd gevierd. In tegenstelling tot de meeste cantates is dit een solo-cantate. Het vocale aandeel is slechts aan één stem (i.c. een bas-solist) toevertrouwd. Uit deze beroemde cantate had Aerde Kui per het Recitativo „Ich habe genug” m de Aria „Schlummert ein, ihr matten Augen” gekozen. Deze Aria behoort tot de schoonste, die Bach’s genie heeft gewrocht. Schweitzer noemde haar „das herrliche Todes-Wiegenlied”. In het „Notenbuch für Anna Magdalena” van 1725 komt deze Aria reeds voor. Kuiper gaf van deze cantatedelen een doorleefde vertolking. Met zijn per soonlijke visie op het werk, zijn uit el ke frase sprekende eruditie en zijn be wogenheid bewees hij weer opnieuw een zanger van formaat te zijn. Het tempo van de Aria werd tamelijk hoog genomen. De begeleiding was te geforceerd. Een strijkkwartet, onder steund door het luit-register van het cembalo was zeker voldoende geweest. Het „Te Deum” van de Fransman Marc Antoine Charpentier was, even als trouwens Giordani’s Symphonie, voor Sneek een novum. Door een re cente uitgave is de partituur toegan kelijk geworden voor onze koren. Charpentier werd omstreeks 1636 te Parijs geboren en overleed in 1707. Hij was dus een tijdgenoot van een d’And- rieu en een drAquin en zal zeker van Couperin le Grand’s opkomst getuige zijn geweest. Charpentier studeerde bij de Italiaan Carissimi en had na zijn vestiging te Parijs als kapelmeester aan de Ste. Chapelle een zeer werk zaam aandeel in het Parijse muziekle ven. In samenwerking met Molière componeerde hij een aantal opera’s. Als componist van kerkmuziek schreef hij missen, een Requiem, psalmen, can tates, oratoria en zgn. „Historiae Sac- rae”. Zijn „Te Deum” heeft als tekst de oud-kerkelijke lofprijzing „Te Deum Laudamus”, toegeschreven aan bisschop Niketas van Remisiana (plm. 366-420), Zowel in de liturgie van de rooms-katholieke kerk als in die van de meeste protestantse kerken is het „Te Deum” een belangrijk element. Charpentier heeft het werk groots aangepakt. Naar het voorbeeld van de Venetiaanse antifonale praktijk, in zijn tijd nog nagevolgd, bezigt Charpentier een zgn. favorietenkoor, waaruit de solistische partijen worden betrokken en een groot koor. De moderne uitgave van de partituur houdt met deze prak tijk vrijwel geen rekening. Charpen tier schreef homofoon. Het lijnenspel der contrapuntiek dat b.v. de Duitse kerkmuziekmeesters hanteerden, is door hem niet aangegrepen. Zijn in strumentaal ensemble omvat strijkers en houtblazers, een hoge trompet en basso continuo (orgel, celli, bas en fagot). Het orgel was gisteravond ver vangen door een cembalo, waarop G. Bergstra zijn partij volgzaam en accu raat meespeelde. Charpentier heeft de instrumentatie aangepast aan de tekst. De juichende stemming van het prach tige „Pleni sunt coeli” wordt b.v. ge accentueerd door het gebruik van de trompet, welk instrument ook aan de „Prelude” (als eurovisie-tune overbe kend) zo’n feestelijke glans verleent. Is de stemming ingetogener, dan ver dwijnen tijdelijk bepaalde klankgroe pen. De uitvoering van gisteravond was stellig voor verbetering vatbaar. Het solistenkwartet voldeed aan be hoorlijke eisen. Het volume van de te nor schoot hier en daar wat te kort. Als begeleidend apparaat maakte het Kamerorkest een goede beurt. Het is te hopen dat het bij deze eerste uitvoe ring niet blijft. Charpentier’s opus zal hopelijk een vaste plaats krijgen in het repertoire van het Canatekoor. Bram Feenstra leidde het geheel. Zijn direc tie was duidelijk en zijn stijl-interpre- tatie verantwoord. De Doopsgezinde kerk leent zich, afgedacht van de on gunstige situering van het orgel, uit stekend voor dit soort concerten, die voor het Sneeker culturele leve; van niet geringe betekenis zijn. De minsken fan ’e twatalige skoallen hawwe har ütsprutsen foar staverings- foroaring. Litte sy de holle der foaral foar halde .De tsjinstanners roppe wol wakker, mar it gappet mear as it byt. De argumintaesje fan de tsjinstanners is wier net sa sterk. Der is sein, dat der hjoeddedei wol better dingen to dwaen binne as oer de stavering to tsieren. Tsierderij is fansels nea goed. Lit üs d saken foar al düdlik halde. En saeklik. Wy hoopje, dat de tsjinstanners sa stadichoan ek wer in lyts bytsje ta rêst komd binne en ré wêze wolle mei to tinken hoe ’t it wol moat. Voor het tweede kerk-concert in de reeks „Een uur kerkmuziek”, georga niseerd door de Commissie Sneker Kerkconcerten bestond gisteravond grote belangstelling. De Doopsgezinde kerk was volledig bezet. Voor deze uit voering had de commissie de mede werking verkregen van het Sneker Cantate-koor, het Fries Kamerorkest, T. Bierma-Hoogland, sopraan; Truus Ket, alt; Piet Hellinga, tenor; Aerde Kuiper, bariton; Jelle Kuipers, solo- trompettist van het Frysk Orkest en G. Bergstra, cembalo. Het programma met werken van Giordani, Palestrina, Bach en Charpentier was zeer interes sant. Omstreeks 1938 kocht de stad Leeu warden een patriciërshuis op de Nieu- westad. Bij de ontruiming kwam een kist voor de dag, die een verzameling oude muziek bevatte, bestaande uit orkestpartijen van ouvertures, sym- phonieën, etc. Deze muziek-bibliotheek was nagelaten door het muziekcollege „Audi et Face”, waarvan Johannes Jo sephus (Jean) des Communes de lei der moet zijn geweest. Deze des Com munes was in 1759 te Gouda gebore en had zich in 1782 als muziekmeester te Leeuwarden gevestigd, alwaar hij weldra in het muziekleven een domi nerende rol speelde. Hij was zanger, violist en componist, leraar aan de mu ziekschool en organisator van muziek uitvoeringen. Vooral het muziekdrama had zijn belangstelling. In genoemde verzameling bevond zich o.m. de Sym- phonia in Es gr. terts van de vrijwel onbekende Italiaan Tomasso Giordani (plm. 1730-1806), een driedelig werk (allegro-andante-menuetto). De roco- comuziek was in de vorige eeuw zeer in trek en de Leeuwarder burgerij zal dit stuk in des Communes dagen vrij zeker meermalen hebben beluisterd. Dat het werk gisteravond ten gehore kon worden gebracht is stellig een uni cum. Het kamerorkest had de parti tuur goed ingestudeerd en het kwam tot een weergave waarvoor dit dilettan tenensemble lof verdient. Uit het duizelingwekkende oeuvre van Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525-1594), de vorst der kerkmuziek, zong het Cantatekoor het passiemotet „Omnes amici mei” en een „Sanctus” uit een der missen. Deze op prachtige melodieën gebaseerde, rijk polyphone muziek, vereist een evenwichtige koor- It is net sa, dat dy nije stavering idéael is. In idéale stavering komt der dochs nea. Der is alle reden ta, dat de ütsteide nije stavering noch ris kritysk bisjoen wurdt. Dat kan allinne mar winst wêze. In nije stavering foar it Frysk hokker dan ek komt der dochs de iene of oare kear. Der is biweard, dat der earst mar ris learplicht foar it Frysk yn Fryslan komme noatte soe. Wis, dat soe tige wichtich wêze. Mar dan si1 der earst in oare stavering komme moatte! Us tsjintwurdige stavering i~ wier to slim. De Fryskskriuwenden foarmje hjoeddedei in boppelaech fan minsken mei in bulte leafde en gefoel foar üs tael. As alleman it leare moat, dan moat earst de stavering by dy site- waesje oanpast wurde. HOE MOAT IT? De Snitser Skotsploech brocht mei in treflike muzikale bigelieding fleurich en kleurich in tal dounsen, en al wie de romte to biheind, it wie in lust om dizze ploech oan ’t wurk to sjen. De skotsploech, dy ’t ek yn ’t büten- lan in goede namme hat dounse ünder lieding fan de hear F. v. d. Zwaag, dy’t by élke douns in koarte ütliz joech oer tiid en üntstean. De lju kamen yn ’e kunde mei „In skylger douns”, „De maitiids douns”, en fansels „De skotse trije” en „De Almelose merke”. Nei dizze dounsen waerden de mins ken üt de seal noege om ek mei to dounsjen. hwat fansels in soad wille ‘l as op it toaniel to Te Utrecht slaagde deze dagen op een examen van de Coöperatieve Mo- devakschoolvereniging „Danckaerts” voor het eerste gedeelte lerares-cou- peuse costuum- en mantelvak mej. B. L. van der Weg te Wommels. Reeds eerder behaalde zij het tweede gedeel te van dit diploma. Zij i- leerlinge van Modevakschool „Krijtenburg” te Sneek, dir. mevr. T. Zwaagstra-van Dijk. Een dezer dagen slaagde aan het Centraal Instituut voor chr. sociale arbeid (Cicsa) te Amsterdam onze vroegere plaatsgenote mej. J. A. Hul stra, thans gediplomeerd verpleegster te Haarlem. giet mei de lüding. Yn jan en af byge- lyks stiet itselde teken foar twa for- skillende lüden. De n:je stavering jowt hjir: jon en af. Men kin der lang en breed oer prate, mar yn soksoarte dingen is de nije stavering better as de aide. Zaterdagmorgen om 10 uur opent Ons Gebouw zijn deuren om circa 160 honden met hun eigenaars toe te la ten tot de grootste show, die Kynolo genclub Sneek en Omstreken tot nu toe gehouden heeft. Niet minder dan 35 Duitse herders, waaronder vele uit Groningen. Duitse doggen uit Amsterdam, Juralaufhond uit Limburg, Hongaarse herder uit Hcerenveen, riesenschnauzers uit Scherpenzeel en Sneek zullen daar aanwezig zijn. Achttien zeer mooie kampioenshonden, waaronder vier blue merle collies uit Epe, twee Engelse setters uit Den Haag maken daar te vens hun opwachting. Al deze honden zullen worden beoordeeld door vier keurmeesters en twee keurmeesteres sen. Om drie uur begint de kampioens- keuring en om circa 5 uur vindt de erekeuring plaats, waarbij 38 honden in de ring zullen verschijnen, waarvan de tien beste geplaatst worden. Onder deze 38 honden zullen ook verschillen de jachthonden zijn. De show is tegen een lage toegangsprijs voor het publiek toegankelijk (zie adv. in dit nummer). Zelden zullen de leerlingen met zo veel genoegen het oude gebouw aan de Priorstraat hebben verlaten, voor de „mars” naar het gloednieuwe onder komen. De heer Unema betitelde de school (met de woorden van de dich ter) als ”it haedljocht ünder de stjer ren” van de Sneker scholen voor open baar lager onderwijs. Het gebouw is geheel aangepast aan de jonge mens. Zes ruime lokalen met grote ramen, toiletten op de gang, die langs de loka len loopt een moderne zaal, die ge schikt is voor allerlei aktiviteiten (to neel, zang, vergaderingen enz.). Het geheel is een creatie van architekt Spook uit Enschede. Bij het optreden var. het gebouw valt het kunstwerk aan de muur in hal op. Het is een creatie van de be kende Harlinger kunstenaar Jan Murk de Vries. De plastiek stelt voor: de mens spelend in vrijheid. Een bijzon derheid van het gebouw is, dat het twee namen draagt. Boven de ingang staat „Gysbert Japiksschool” en aan de buitenmuur een originele handte kening van de schrijver: „Gysbert Ja cobs”. VEEL GELUKWENSEN Na de opening volgde in de grote zaal een receptie. Vele sprekers boden daarbij hun gelukwensen aan aan meester B. F. Keulen, het hoofd van de school. Burgemeester Rasterhoff sprak een woord van welkom. Hij dook vervolgens in de geschiedenis. „In 1884 werd de oude school aan de Priorstraat geopend. In dat jaar konden 1185 leer lingen in Sneek onderwijs volgen aan vier scholen, t.w. de meisjesschool, de jongensschool, de zogenaamde tussen- school en de kosteloze school. Het ou de gebouw werd gebouwd voor zo’n f 35.000, deze school kom ruim tien keer zo duur!” aldus de burgemeester. „Toch zal in de Noorderhoek nog een school moeten komen, want de Gysbert Frecdtojoun holden boppencamde öf- dielingen harren feestjoun yn ’e greate seal fan hotel Hanenburg. Fan kertier oer sawnen oant krapoan healwei tol- ven is in hiel skoft, inar de treflike organisaesje en it goede programma stiene boarch foar in gesellige joun, en de leden dy’t thüsbleaun wiene hiene beslist üngelyk. Dér keam by, dat de joun twatalich wie, dus hwat wol men noch mear. DEKLAMAESJE Mevr. Dukes-Roemeling kreeg ver volgens het woord. Zij begon met de opmerking: Het is meest voor vrou wen, dat ik spreek en het is een ver ademing, dat er ook eens mannen in de zaal zijn. Wij bezitten minder spier kracht dan mannen en wij hebben on geveer Ui ons hersens minder, maar kwaliteit is tenslotte meer dan kwanti teit. Na nog een paar van dit soort uit spraken had zij de zaal als het ware aan haar voeten en deklameerde zij uit het werk van de in Wommels geboren dichter Jac. van Hattum. Van zijn werk zijn de herinneringen aan Fries land het gaafste wat hij heeft geschre ven. Als eerste droeg zij voor „De Paardebloem” en vervolgens „Het meisje”. Marga Minko, wiens nieuwe boek, „Een leeg huis” op de lijst van best sellers staat, heeft eerder een kroniek geschreven „Het bittere kruid”. Uit dit bundeltje bracht mevr. Aukes het ont- ■W"

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1