Feestelijke avond Gysbert Japiksschool Kooikerhondje trok veel publiek Wel concentratie van waterschappen? SNEEK WERD ..GUI.INI 1 en van succes A. van Gooi overleden Flessenactie voor nieuiv zeil op skütsje groot ULST Frontale botsing onder Nijland: 1 gewonde Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, W Y M 8 R ITS E R A DE EL Kerkelijke onderscheiding voor J. G. H. Tijhuis voor J. G. H. Tijhuis 122e jaargang nr. 15 Maandag 20 februari 95 Omstreken J Tyjpo’- loten Staatsloterü Bi 1967 f B Nieuwe dirigent *****)aÉ Het Sneeker Nieuwsblad is een Vrijwel frontale botsing in Hommerts Clubmatch K.C. Sneek en II. Swierstra sprak voor Friesch Grondbezit Finale verkoping van huizen in Sneek Jovriders uit Franeker in Sneek aangehouden iK.mlHM.nk .Ham» NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT .n DRI1FH0UTS NIEUWSBLAD Goed initiatief .Ere zij God’ Jutrijp-Hommerts Plattelandsvrouwen Sneek beschouwden behang Een vreemde mus ,Wat willen die vreemde mensen van ons? Wat hebben we eigenlijk een hondenleven, bah”. verkenners, de trekkerchauffeurs en de vele anderen, die ’s avonds met een pijnlijke rug het bed indoken. Hoewel men tot ’s - vonds half zeven bleef „flessentrekken”, bleek de tijd nog te kort om de hele stad •’f te wer ken. Toch is er voor de mensen, wier flessen niet werden afgehaald gelegen heid deze kwijt te raken. Wanneer u één van de volgende telefoonnummers draait, worden de lege flessen prompt bij u vandaan gehaald. Die nummers zijn: 2563 (D. v. d. Werf), 4233 (Doe- vendans) en 3039 (P. Amsterdam). Zo te zien bleven de aktieve mannen nogal nuchter bij zoveel lege flessen. Door het succes van de aktie werd de stemming bijzonder vrolijk. In verband met het uitgeven van een nieuwe serie zijn de collecteurs en col- lectrices voor de Nederlandse Staats loterij meer loten toegewezen. Zij ho- 1- 11* X 1 1 X - Z *1 te moeten stellen. U SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per post f6,per half ]aar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Tot dirigent van de Chr. Gem. Zang vereniging „Dindua” te Engwierum is aangesteld de heer Wim Eppinga te Britswerd. Vrijdagavond omstreeks half negen botsten in Hommerts twee personen auto's vrijwel frontaal op elkaar. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. Het gebeurde toen de heer W.B. uit Sneek, 69 jaar, afremde voor een voor hem rijdende auto. Hij raakte daardoor in een slip en kwam op de linker weg- helf terecht. Van de andere kant na derde de 21-jarige A. van E., die hoewel reeds in het bezit van een rij bewijs reed in een lesauto van Van Bekkum in Sneek. Beide linker voor- kanten van de auto’s raakten elkaar en pen nu hun cliëntèle niet meer teleur werden aanzienlijk beschadigd. te moeten stellen. Een andere vraag in deze problema tiek is: moeten de bebouwde gebieden in een waterschap (dorpen, steden, enz.), ook bijdragen in de kosten? De heer Swierstra vond het heel logisch van wel. Neerslag valt ook in die ge bieden en bovendien komt daar veel afvalwater vandaan. „Het is de reinste krankzinnigheid om die mensen niet mee te laten betalen”, zo luidde zijn oordeel. „Het waterschap is na rijk, provincie en gemeente de vierde over heidsinstantie in ons land,” zo vervolg de hij. „Grondwettelijk hebben de wa terschappen het recht deze mensen aan te slaan; toch wordt het niet altijd ge daan. Gelukkig komt meer en meer het besef om bebouwde gebieden aan te slaan. Eigenaars van huizen hebben ook veel belang bij het drooghouden van de gebieden. Ditzelfde geldt ook voor fabrieksgebouwen.” Bij de concentraties van waterschap pen rees ten aanzien van de bestuurs vorming een grote vraag: kunnen de De 8e clubmatch van kynologenclub Sneek en Omstreken is een groot suc ces geworden. Er was een talrijk be zoek. Bijna 160 honden waren inge schreven en de keurmeesters waren zeer tevreden over de kwaliteit van de dieren. Over ’t algemeen werden de honden goed voorgebracht. Een enkele had nog wel eens moeite met het tonen van het gebit. Op uitnodiging van het bestuur kwa men de heer en mevrouw Douma om half drie met hun kooikerhondje Dit zeer mooie diertje werd door mevrouw Gondrexen deskundig besproken. Enkele jaren geleden zijn in Boekel uit 60 hondjes 14 gekozen om mee ver der te fokken. De nakomelingen hier van ijn nu goedgekeurd om opgeno men te worden in het voorlopig regis ter van het NHSB, zodat deze honden in het vervolg op een tentoonstelling gekwalificeerd mogen worden. Het bestuur van K.C. Sneek heeft dankzij de medewerking van de fami lie Douma het voorrecht gehad de eer ste kooiker in Friesland op z'jn club- match aan het publiek te kunnen to nen. (Inlichtingen over dit ras ver strekt het secretariaat, tel. 05150-3196). Van de 35 Duitse herders, die zeer zijn werk aan die school blijven doen. Hij zal node gemist kunnen worden. In de afgelopen jaren is hij in alle klassen wel eens als „meester” opge treden, wanneer één van de leerkrach ten geen les kon geven. Zo was er een hechte band ontstaan, waarbij de heer Van Winden de erenaam „meester” kreeg. Bij zijn afscheid werden hem enige schildersbenodigdheden aange boden. Zijn echtgenote, die hem steeds trouw terzijde stond en geen onbeken de was bij de schoolreizen, kreeg bloe men aangeboden. Door de heer Hordijk, voorzitter van de oudercommissie, werd allen, die meegewerkt hebben aan deze avond, dank gebracht, waarbij aan het onder wijzend personeel boekenbonnen en planten werden aangeboden. Tevens werd de heer Keulen jr. die op sublie me wijze op de piano de zang- en dansnummers begeleidde, een welver diend presentje aangeboden. Nadat de laatste klanken van ons volkslied ver stild waren, sloot het hoofd der school deze bijzonder geslaagde feestavond. Of de leden wisten alles al van de problematiek rond de concentraties van waterschappen af of het tijdstip van vergaderen was ongunstig. Er was een zeer geringe belangstelling voor de bijeenkomst van de Vereniging van Friesch Grondbezit Sneek e.o., die zaterdagmorgen in hotel Hanenburg werd gehouden. Evenals vorig jaar hield de heer H. Swierstra uit Leeuwarden, algemeen secretaris van de provinciale vereniging, een inleiding met als on derwerp „Vragen rond de concentraties van waterschappen”. Een vraagstuk, dat steeds meer in de belangstelling komt en waarvan de heer Swierstra vele facetten duidelijk en uitvoerig belichtte. Drie jongens, P. D. uit Sexbierum, G. v. H. en IJ. de B., beiden uit Fra neker, alle drie 17 jaar, zijn gistermor gen door de Sneker politie aangehou den en overgedragen aan de rijkspolitie te Franeker. Ze worden ervan verdacht zaterdagavond in Franeker een auto te hebben meegenomen. Ze lieten de wa gen in Sneek achter. Deze bleek enigs zins te zijn beschadigd. In Friesland komt de concentratie van de waterschappen flink op gang, uitgezonderd in de Zuidwesthoek, waar tot op heden nog weinig belangstelling voor een dergelijk projekt blijkt te be staan, aldus de heer Swierstra. Maar, zo vervolgde hij, het is niet alleen de belangstelling; ook zit concentratie van waterschappen in deze gebieden vast op de ruilverkavelingen.” De spreker stelde vast, dat bij een eventuele concentratie er meer reden is om classificatie toe te passen. Door het samengaan van waterschappen wordt de kans op niveauverschillen namelijk aanzienlijk groter. Classifi catie is een moeilijke zaak, met name voor de leidinggevende personen, die uit de steden komen. Zij moeten een keuze maken tussen de standpunten van de eigenaren van hoge gronden en die van lage gronden. Het standpunt van de „hoge” luidt: „waar zal ik me druk om maken, het water loopt van zelf wel van mijn land” en de „lage” staat voor de keus: „pompen of ver zuipen”. Wanneer er bijvoorbeeld 100 m3 wa ter op een hoog en een laag rtuk land valt, krijgt de eigenaar van het lage land 200 m3 uit te malen, aangezien het water van het hoge land op na tuurlijke wijze naar het laaggelegen land stroomt. De heer Swierstra stond op het standpunt, dat iemand met hoog land moest bijdragen in de kosten. BEBOUWDE GEBIEDEN bestuursleden, die dagelijks hun eigen werk hebben, hun taak onveranderd blijven uitoefenen? De heer Swierstra zei, dat de secretaris en de technikus een dagtaak hebben. Deze mensen ko men vaak uit de stedelijke kring. Hij was van mening, dat de voorzitter ie mand uit de provincie moest zijn, ie mand met veel ervaring en veel tijd. TEGELIJK MET RUILVERKAVELING De spreker drong er verder op aan eventuele concentraties van water schappen tegelijk uit te voeren met ruilverkavelingen, die in het betrok ken gebied ten’ uitvoer zullen worden gebracht. Als het afzonderlijk wordt gedaan, komt men op veel hogere kos ten. Tenslotte wees de heer Swierstra nog op enkele problemen in de grote waterschappen. Wie moet het onder houd doen, zowel van water- als ver keerswegen, hoe komt het met de wa tervervuiling? Hier zullen duidelijke regelingen voor moeten worden ge troffen, aldus de heer Swierstra. Na een korte pauze werden er door de aanwezigen talrijke vragen op de spreker afgevuurd. Vóór de rede van de heer Swierstra was de heer Wind bij acclamatie nog tot bestuurslid her kozen. Verder sprak voorzitter P. Kra mer uit Nijland zijn teleurstelling uit over het feit, dat zo weinig leden pre sent waren. In het vervolg hoopt men dit te verbeteren door de vergaderin gen 's avonds te houden. Op 84-jarige leeftijd is donderdag alhier overleden de heer A. van Gooi, vroeger een bekend wedstrijdzeiler en deskundige bij uitstek op zeilgebied. De overledene, die tot zijn pensionering hoofdmachinist was aan het vroegere Pompstation in Hommerts, was een ge duchte wedstrijdzeiler. In de 30 m2 klasse won hij met de Corrie (nr. 5) veel prijzen en werd hij vele malen noordelijk kampioen. Hij bouwde de Corrie zelf, evenals enkele snelle Vrij buiters, Olympiaj oliën én Larken. De heer Van Gooi kende het wedstrijdre glement van a tot z en de Noord Ne derlandse Watersport Bond heeft vele jaren geprofiteerd van zijn grote tech nische gaven. Hij was o.m. lid van de Technische Commissie en de zeilraad van deze organisatie, in welke funkties hij ontzettend veel voor de zeilsport in het noorden heeft gedaan. In de on langs gehouden jaarvergadering van bond werd hij dan ook bij zijn afscheid wegens zijn grote verdiensten tot ere lid van de N.N.W.B. benoemd. Ook in zijn benoeming in 1961 tot achtste Schipper in de Orde van de Sneker Pan kwam de waardering tot uitdruk king voor wat hij voor de zeilsport heeft gedaan. Verder is de heer Van Gooi vele malen lid geweest van wed strijdjury’s van de K.V.N.W.V. en N.N.W.B. bij de kampioenswedstrijden van deze organisaties, alsmede van ve le zeilverenigingen. De begrafenis heeft in alle stilte plaats gehad. De heer J. G. H. Tijhuis, die onlangs afscheid nam als ambtenaar bij de ge meente Wymbritseradeel hij is nu met pensioen heeft gistermiddag de kerkelijke onderscheiding „Pro eccle sia et pontifice” ontvangen uit handen van deken C. J. Vredendaal. De heer Tijhuis heeft namelijk 21 jaar zitting gehad in het kerkbestuur van de r.k. parochie in Sneek en wel als penningmeester. Daar hij zich met zijn gezin in Nijmegen heeft geves tigd, werd gistermiddag omstreeks 1 uur na de kerkdienst afscheid van hem genomen. Als dank voor wat hij voor de parochie heeft gedaan mocht hij de hoge onderscheiding in ontvangst ne men. Zijn opvolger in het kerkbestuur is de heer F. W. E. Baerveldt, die de zelfde functie krijgt. Het muziekkorps „Ere zij God” te Jutrijp-Hommerts heeft een goed ini tiatief genomen. Onder haar auspiciën zal het Snitser Frysk Toaniel onder regie van de bekende schrijver Abe Brouwer dinsdag 28 februari het blij spel „Soubrette” (dat ook op de t.v. is geweest) met de Friese titel „Frou en faem” opvoeren. Het is al een hele tijd geleden, dat er in deze dorpen een to neelvoorstelling werd gegeven en de verwachting is dan ook, dat er veel be langstelling zal zijn. Het muziekkorps hoopt op 22 maart in de kerk een uitvoering te geven. Hieraan zal meewerken fes* koor uit Snswk. De afd. Sneek en omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen hield weer haar maandelijkse bijeenkomst in hotel Hanenburg. Een groot aantal dames was gekomen om te luisteren naar wat de heer Van En- te van de firma Rath Doodeheefver, Amsterdam, over kleur- en behang- keuze te vertellen had. Dit was heel wetenswaardig. Aan de hand van mooie dia’s werd getoond, hoe men de juiste keuze kan bepalen en waarop vooral gelet moet worden. Het is o.a. rtiet juist om. wan neer men zijn huis inricht en in de woonkamers duur behang neemt, de slaapkamer dan maar met een goed koop behangetje af -te doqn. Het is een vertrek waar men rust moet vinden, Vooral' bij ziekten en dan moet het be hang ook aangenaam zijn om naar te kijken en rustig te stemmen. In Sneek blijken de verfwinkels goed in staat te zijn behoorlijke voorlichting op het ge bied van behangkeuze te geven. De jaarlijkse excursie gaat naar Texel, waar enige dames van de Bond, afd. Texel, als gids zullen optreden. Mevr. Anema hield in haar 5-minu- tenpraatje een pleidooi voor een be tere kastindeling in de nieuw te bou wen huizen. Er is veel te weinig plan kenruimte in. Vele aanwezigen waren het daar volkomen mee eens. Oo’-. het koortje zong weer enige aardige liedjes, het laatste samen met de hele zaal. Onder dankzegging aan de spreker sloot de vice-presidente de ze geslaagde vergadering. Donderdagavond omstreeks zes uur kwamen twee personenauto’s frontaal met elkaar in botsing op rijksweg 43 onder Nijland. De bestuurder van de ene auto, J. Zegelaar uit Dordtrecht, kreeg een zware hersenschudding en andere verwondingen. Zijn toestand is op het moment redelijk. Het ongeval gebeurde toen twee achter elkaar rijdende personenauto’s twee voor hen rijdende vrachtauto’s zouden inhalen. De achterste personen auto, bestuurd door de heer B.F.K. uit Hengelo, reed op de linker weghelft toen Z. naderde uit tegenovergestelde richting. K. heeft' deze wagen, door de voor hem rijdende auto, een Merce des, niet zien aankomen. Een frontale botsing was het gevolg. De wagen van de heer Z. werd totaal vernield, de andere wagen zwaar beschadigd. De inzittenden hiervan (bij K. waren drie man, werkzaam in Den Helder) ble ven ongedeerd. 7. Foeken te Sneek De beschrijvingssom Donderdagavond werden in hotel Ha nenburg door notaris G. H. Galema enkele huizen in Sneek finaal verkocht. Het burgerwoonhuis c.a. Leliestraat 2 hoek Bloemstraat werd gekocht door mej. M. de Vries te Sneek voor f 18.000,De beschrijvingssom was f 17.169,Het burgerwoonhuis c.a. aan de Willem de Zwijgerstraat 89 bleef staan op de beschrijvingssom van f 11.369,Koper: J. piantinga te Par- rega en anderen. Een derde perceel, le Woudstraat 13, werd voor de veiling uit de hand verkocht. Het woonhuis c.a. Looxmadwarsstraat 5 werd gekocht door A. v. Foeken te Sneek voor f 5.150,De beschrijvingssom was f 2000,—. Provisioneel werd verkocht het bur gerwoonhuis met erf, tuin en steeg, Kapelstraat 32, groot 1.30 a. Het werd beschreven op f22.189,door J. Plan- tinga te Parrega. De heer B. Bijma te Veenwouden vertelde ons, dat in zijn woonplaats op 12 februari een stro-gele mus was, iets rossig met een donkere streep, als een kraag om de hals. Een miskleur dus. Aan de donkere veertjes was te zien dat het een mannetje was. Wanneer tafelafval was gestrooid, kwam het diertje met de andere op het voer af en gedroeg zich geheel als mus. Het zou namelijk kunnen zijn, dat het een ont snapte volièrevogel was, die zich bij de mussen aansloot. We hebben eens geneusd in de mus- sen-notities en vonden daar nogal wat wittr exemplaren bij, albino’s dus. Ook veel witbonten, gedeeltelijk albinisme. Maar in mei 1950 was er in Sneek een geelbruin exemplaar (het geel over heerste). Het diertje was daar toen al enige jaren geweest volgens de heer J. Bouwhuis. Zo op het eerste gezicht zou deze er dus nog het meest op gelijken. Maar de heer Bijma had zijn exemplaar maar vluchtig kunnen waarnemen, zo dat het de moeite loont in Veenwouden eens goed uit te kijken. Veenwouden heeft meer van die bij zondere gevalletjes gehad. In april 1959 een wit-gele grote lijster, die daar in de vork van een appelboom heeft ge broed. Ook kwam daar een broedgeval van de grote lijster voor, waarbij een der ouders stierf, waarna een spreeuw de jonge lijsters hielp grootbrengen! G. Bosch. Vorige week werden in Ons Gebouw aan de Westersingel door het hoofd van de Gysbert Japiksschool de kinde ren, ouders en genodigden begroet voor het bijwonen van een bijzondere fees telijke ouderavond. Het feestelijke van deze avond hing samen met de opening en het in gebruik nemen van de mooie nieuwe school op 10 februari aan de Harmen Sytstrastraat. Onder de genodigden waren de heer Baaijens, namens het college van b. en w„ dokter Nieuwenhuis, oud-school- arts, de heren Overzee en Ter Horst van het bestuur van de Vereniging van Volksonderwijs, en de heren Japinga en Koopmans. oud-hoofden van scho len. Deze laatsten waren, ook na hun pensionering, steeds bereid geweest om in geval van een tekort aan leer krachten de lege plaatsen tijdelijk aan te vullen. Verder waren aanwezig de heer De Boer, directeur van gemeente werken en de heren Brouwer en Dijk stra, hoofden van de Looxmaschool en de Lemmerwijkwegschool. Het gehele programma werd door kinderen van alle klassen zelf ver zorg'. Aan het applaus viel duidelijk op te maken, dat hetgeen gebracht werd bijzonder in de smaak viel. Alle onderdelen werden vlot en met groot enthousiasme door dc jonge acteurs en actrices vertolkt en een woord van hulde aan het onderwijzend personeel voor het vele werk, dat hiervoor ge daan moest worden is zeker op z’n plaats. Tijdens de pauze werd aan de oude ren koffie en aan de kinderen een flesje aangeboden. Tevens werd een verloting gehouden, waarvoor een groot aantal prijzen beschikbaar was gesteld. Voordat het laatste program mapunt begon sprak het hoofd, de heer Keulen, een afscheidswoord tot „meester” Van Winden. Van Winden, die als concierge aan de oude Gysbert- Japiksschool verbond»» vm asoest, vakkundig besproken werden door keurmeester Van Asselt, werd Icar van de Elf Steden van J. v. Tuinen te Leeuwarden de beste. Hij kreeg de prijs, aangeboden door kringgroep Frisiana en tévens de grote wisselbe- ker, aangeboden door de heer Hof meester. De beste hond van de clubmatch werd de boxer, Dolf van de Braam horst van de heer W. Zeilmaker te Drachten, die daarvoor de wisselbeker van de K.C., aangeboden door de heer S, de Jong, ontving. Deze boxer is wel een zeer bijzondere en imposante ver schijning. De tweede was de reeds eer der genoemde Duitse herder van de heer Van Tuinen. Derde werd het zeer mooi gebouwde steenbrakje, Barca v. h. Rozenhuiske van mevr. M. Schaart uit Heerenveen. Als eerste in de kampioenskiasse werd geplaatst de Engelse cockerspa niel, Basje van Gregory’s home van mej. Vernimmen uit Heerenveer, ter wijl de langharige dashond Hellen v. Waldmansslust, van mevr. D. Veldman te Winschoten, tweede werd. Als derde werd geplaatst de machtige Sint Ber nard, Castor fen 't Nijlan, van mevr. J. v. d. Meer-Ziilstra te Leeuwarden. „Een groot succes!” Dit was de eerste reaktie van de heer D. van der Werf, voorzitter van de Stichting „De Sneker Pan” naar aanleiding van de zaterdag gehouden flessenaktie, ten bate van een nieuw zeil op het Sneker skütsje. Er zijn naar schatting zo'n 10-15.000 lege flessen opge haald. Toch kan dit aantal waarschijnlijk nog stijgen, aangezien vrijwel de gehele binnenstad door tijdgebrek niet kon worden „bewerkt”. Over de opbrengst valt nog niets concreets te zeggen. De heer Jaap Riedstra, die zich vrijwillig beschikbaar heeft gesteld, zal ongeveer drie weken nodig hebben om alle flessen te sorteren en een overzicht te krijgen van de recette. ’s Morgens om kwart over acht gin gen vijf ploegen van start. Met tracto ren en vrachtwagens werd de stroom flessen vervoerd. Het is voor een groot deel te danken aan de spontane hulp, die velen boden, dat'de aktie een suc ces werd. We noemden reeds de heer Jaap Riedstra. Maar in dit verband dienen verder genoemd te worden de heren Bijster- bos, Rentier en Jellema, die de hele dag op de veemarkt hebben gesorteerd, de firma’s Van Gesliga en Visserman, die vrachtwagens met chauffeur be schikbaar stelden, schipper Jan van Akker en bemanningslid Foekema, die de hele dag ook ijverig hebben gesor teerd. Verder was de steun van leden van Vrijheids- en Flitsklasseorganisatie bij zonder groot, evenals die van de zee- I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1