Waterpoort- krabbelt Wat de raad te behandelen krijgt en samen Tref like utfiering fan warbere ploech Dominee en kapelaan bevestigen samen huwelijk Gang van zaken m.b.t. „paviljoen” bittere pil voor Sneek IJLST i van Bruidspaar stelt oecumenische daad en I TOEKOMST VAN DE SNEKER BINNENSTAD Officieel Orgaan Huishoudbeurs „Gezins-EIdorado”: geslaagd festijn de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Communist Meijer stelt vragen over bijstand 122e jaargang nr. 16 Donderdag 23 febr. 1967 Slecht bezochte jaarvergadering VVV Snitser Frysk Toaniel brocht ..Leaver for jitte Dr. Roelofs wordt leraar in Sneek Gem. regeling vleeskeuring in Sneek. Wymbritseradeel en Ijlst Jeugdige inbrekers Hei Sneeker Nieuwsblad i» een i mombiMnde «Hun »m NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ds. Terlet, vroeger te Sneek. overleden Dinsdag 21 maart in Sneek 16e Paasveetentoonstelling Hindeloopen won le ronde in beatfestival SNEEKER NIEUWSBLAD I deze krant gevonden. Het percentage, dat aan het doorlezen geen antwoord binnen. geven na ernstig te zijn vermaand. 1. 2. 3. 4. vangen mag aannemen dat men bij zal enige modernisering plaatsvin- hem of haar geen afwijking heeft den. Het is de vierde keer dat in Sneek een dergelijke beurs wordt gehouden. De heer Van Muilwijk, bij wiens bu reau de organisatie berust, vertelde ons dat er enkele specifieke plaatsen zijn waar ze het liefst komen. Sneek noem- Evenals andere jaren zal de chris telijke technische school weer een openbare les houden. Dit zal ge beuren op 28 april a.s. van ’s avonds half zeven tot half negen. Ook dit keer zal een tentoonstelling worden ingericht. Versetiijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Tot leraar biologie aan de rijks-hbs te Sneek is benoemd dr. E. T. Roelofs, thans wonend te Leeuwarden. De be noeming gaat op 22 augustus a.s. in. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t4>— per half jaar. Franko per post, f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Maandagmorgen ontdekte men bij drukkerij Flach, dat onbevoegden zich toegang tot het kantoor nadden ver schaft. De politie nam de zaak in on derzoek en ontdekte, dat het twee jon gens van resp. 11 en 9 jaar waren ge weest. Zij hadden enkele kleinigheden weggenomen. De knaapjes, die al eer der met de politie.in aanraking waren de hij daar één van: „Leuk en en thousiast publiek”, was zijn commen taar. Dit publiek kan wel aan zijn trekken komen in de ruime, overzichtelijke stands. Voorlichting en demonstraties op velerlei gebied. Er zijn een kleine twintig stands, waarvan drie van bui ten Sneek. Na een rustige dinsdagmid dag was het die avond tjokvol. Ronnie Tober, aan de piano begeleid door Cor van Veen, gaf blijk van zijn grote vo cale capaciteiten. Op innemende wijze bracht hij enkele bekende, bijna al legendarische successen, als Hello Dol ly, Strangers in the night en zijn eigen Marijke van Krabbedijke. Gistermiddag- en avond was het er weer gezellig druk. Er was zelfs nog meer publiek dan de dag tevoren, hoe wel er geen artiesten optraden. De burgemeester gaat volgende week weer een uitbreiding van een bedrijf officieel openen. Het is het automobielbedrijf H. Pheifer aan de Valkstraat. De opening gebeurt vrij dagmiddag 3 maart om 3 uur. Bij een krant kan men van alles meemaken. Want alles wat anders is dan gewoon is nieuws. Het is de taak van de krant om de lezers dit nieuws te brengen. Soms gebeurt er iets, waarbij mensen zijn betrokken, die zeggen: we willen het niet in de krant hebben. Als krant komt men dan voor de moeilijkheid te staan, dat men iedereen graag zoveel mo gelijk ter wille wil zijn (in be paalde gevallen kan publikatie van een bericht inderdaad schade berok kenen); maar aan de andere kant zou de krant tekort schieten in haar taak als nieuwsbrenger wanneer ze het nieuws zou achterhouden. Hoe het zij, de beslissing: al of niet plaatsen berust bij de krant. Dat willen sommigen wel eens vergeten. Maandagavond a.s. zal in restaurant Piso op initiatief van de vereniging Oosterdijk een lezing worden gehouden door drs. Ticnstra, adjunct-directeur van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, over het on derwerp „Het probleem binnenstad”. Het steeds drukker wordende ver keer zal door hem onder de loep wor den genomen, speciaal ook dat in de Sneker binnenstad. Als men de heer Tienstra hoort, waant men zich reeds in Sneek in het jaar 2000. De spreker is specialist op het gebied van ver keersproblemen en ruimtelijke orde ning in steden. De vereniging Oosterdijk heeft het college van b. en w., politie-autoritei- ten en de directeur van gemeentewer ken uitgenodigd. Ieder die belang stelt in het onderwerp is van harte welkom op deze bijeenkomst. Het probleem is bijzonder actueel, ook voor onze stad. Het is wel zaak, dat Sneek hier op haar tellen past. van de vleeskeuring in dit gebied. De oude regeling dateert van 1954, aanvankelijk alleen met Wymbritsera- deel. In 1958 kwam Ijlst er bij. De regelingen hebben in de praktijk geen moeilijkheden opgeleverd, zo schrijven b. en w. Wel kwam naderhand het be zwaar naar voren, dat Sneek in ver gelijking tot Wymbritseradeel en IJlst onevenredig zwaar werd belast. Dat is dan ook de reden, dat nu een re geling is ontworpen, waarin de kos tenvergoeding tussen de gemeenten op nieuw is vastgelegd. Ook is er een voorstel tot het aan gaan van een vaste geldlening van f 465.000,met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Koers 99%%, looptijd 25 jaren, rente 6%%. Er is vorig jaar weer een groot aan tal vreemdelingen in onze stad ge weest. De hotels, jeugdherbergen en zeilscholen waren goed bezet. De vraag naar bungalows en zomerhuisjes wordt echter steeds groter. In tegenstelling tot die bij het Sneekermeer, krijgt de De Sneker gemeenteraad komt vol gende week dinsdag weer bijeen. In deze vergadering zal het nieuwbenoem de raadslid G. W. Poiesz worden be ëdigd. Op de agenda staat o.m. een tweetal benoemingen. In de vacature in het bestuur van de Pier de Boerstichting, ontstaan door het bedanken van de heer R. J. Sipkens, worden door b. en w aanbevolen: 1. M. C. Larmené; 2. H. A. Scholten, beiden te Sneek. Als hoofd van de R. J. Sipkens- school (openbare school voor u.l.o.) worden voorgedragen: 1. R. J. M. Overwater, leraar te Amsterdam; 2. K. D. Prins, onderwijzer te Steènwijk; 3. J. Roelfsema, hoofd (van een u.l.o.- school) te Utrecht. Na overleg met hun ambtgenoten van Wymbritseradeel en IJlst stellen b. en w. van Sneek de raad voor een nieuwe gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de beide andere ge meenten betreffende de uitoefening Fan goed acht ure óf hat oanienwei it laitsjen opklonken yn 'e seal fan Amicitia, hwer ’t tiisdei en woansdei- tojoun it „Snitser Frysk Toaniel” foar de twadde kear dit wintfirskoft syn jounen halde. Yn syn wolkomswurd sei foarsitter Fritsma, dat elke foriening wolris in tobekslach hat. Sa rekke de regisseur, de hear Abe Brouwer, siik, mar de hear H. Lok wie ré om dit oer to nim- men. Om ’t hy in haedrol hie, dy’t him suver de hiele joun op ’e planken eas- ke, ha wy üs óffrege: hoe bringt hy dit der óf? Mar wy hawwe as bistjür wol moed en hoopje, dat jimme in moaije joun hawwe meije. Oant safier de foar sitter. .Leaver forjitte” fan A. fan Zuilen is in blijspul intrije bidriuwen yn in Fryske biwurking f".n B. Westra en is bikroand troch de Bond van Neder landse Toneeluitgevers. In stik mei aksje en greate spylmooglikheden, dy ’t hjir goed üt 'e ferve kamen en dér ’t regisseur en spilers mei nocht op wer- omsjen kinne. De koarte ynhald is sa likernóch dit: Menno Kiersma, fennoat fan it admi- nistraesjekantoar Biering en Kiersma. hat mei freonen in feestje hawn by him thus. Binne, ien fan syn freonen, hie in goekunde meinaem. in telepaet-filo- soof, in nuver artyst, dy’t him Simon- arsky neamde en Menno ónder hyp nose brocht. Binne Alinga is by Menno bleaun en hja hawwe de oare moarns in fikse kater, foaral Menno, dy’t neat mear wit. Hjir is de telepaet net frjemd oan. Menno is syn ünthald kwyt; fan alles hwat der de léste twa jier bard is wit er neat mear, mar hy kin nimmen hjir- fan oertsjoegje, ek syn hüshaldster Lena net. Fan ’t kantoar skilje se op hwer ’t hy bliuwt, en mei help fan Binne fine hja üt im to sizzen, dat hy syn foet forkloft hat en net komme kin. Om ’t der wurk is, dat net wachtsje kin, komt der in klerk „Hasling” mei twa typistes by Menno thus, en nou bi- gjinne de slimmichheden krekt goed; yn ’t bigjin wie hy in bytsje to thea- trael, dêrtsjinoer wie Lena as hüshald ster krekt op har plak, tige tsjinstber, mar ek ad rem as it sa ütkaem Has ling as warbere drokke klerk wie kost lik, Mary Dorsma, de eardere faem fan Menno, spile restich en selsbiwust har rol, dy’t net maklik wie by Menno syn stimmingeu, dy’t so.as samar omsloe gen fan tige opstinaet nei fortriet. Biering joech goed stal oan de hurde sakeman en Anja, koelbirekkenjend, soms flymjend, wie bést op har plak, Jenny har toan hie hwat natuerliker kind, oars wie hja goed. As léste, Si- monarsky as filosoof, wie it type fan in rasartyst, en syn biswarrende toan makke seis de seal noch kjel. It wie gjin stik sünder wryt of slyt, fansels net; der wiene in soad hichte- punten, mar ek wol inkelde delgongen, mar ien mei to greate klompen, dy’t hjir oer stroffelet. It wie in joun, boei- jend en feestlik en oan it applaus to fornimmen koe it publyk goed toaniel wurdearje. Toanieloanklaeing wie fan\,Tip Top”, fa. Hummel, it kapwurk fan Salon Wolthuizen, wylst de muzyk forsoage waerd troch it orkest Wiersma, sawol yn ’t skoft as by it dounsjen. Yn it souffleurshokje siet P. Coers, dy’t it grif net sa drok hawn hat. It Snitser Frysk Toaniel hie twa suksesfolle jou nen. De Huishoudbeurs „Gezins-Eldorado” die vanaf dinsdag t.e.ni. vandaag in Ons Gebouw wordt gehouden, is, in ieder geval voor de organisatoren en hopelijk ook voor de standhouders, goed geslaagd. Dit is mede te danken aan de artiesten, die het amusante ge deelte van het programma verzorgden. Bezorgde Ronnie Tober dinsdagavond zijn fans reeds heerlijke ogenblikken, vanavond zullen volgens de aankondi ging Gert en Hermien Timmerman (ze worden il oude bekenden in Sneek) van de partij zijn. ste waarde in het leven. In deze we derzijdse liefde aanvaardt het bruids paar ook Gods liefde. Zij worden gesteld voor een bijzon dere opgave, aldus de kapelaan. Maar al zijn ze dan kerkelijk verschillend, in diepste wezen hebben beiden dezelf de overtuiging. „Het is slechts de uiter lijke vormgeving, waarin wij nog niet tot eenheid konden komen”, zo ver volgde hij. Tenslotte herinnerde hij er aan, dat bruidspaar, familie en vrien den waren gekomen om dit huwelijk op gelovige wijze te vieren. „Wij ge loven, dat Christus hier aanwezig is. door Zijn Woord en belofte”. De bevestiging en inzegening van het huwelijk gebeurde daarna door ds. Witteveen. Tijdens de dienst werd een aantal oecumenische liederen gezon gen. Het gel t steeds meer, dat huwe lijken in de kerk worden gesloten sa men door een dominee en een priester. Ook in Sneek is het al eens eerder ge beurd. Het zijn mijlpalen op de moei zame weg van de oecumene. De kerkelgke bevestiging en inzegening van het huwelijk van Bram Pieter Stuivenberg en Louise Maters verschilde nauwelijks van soort gelijke plechtigheden. Ook de belangstelling van niet-familieleden voor de dienst, die dinsdagmiddag in de hervormde Martinikerk plaatsvond, was niet overweldigend. Waarom ze dan toch in de publiciteit komen? Het bijzondere van deze trouwdienst lag in de aanwezigheid van een hervormd predikant, dr. K. M. Witteveen, en een r.k. priester, kapelaan drs. R. J. van Eijden, die beiden een actief aandeel hadden in de beves tiging en inzegening. De beslissing van het bruidspaar om hun huwelijk op deze manier te begin nen moet gezien worden als een oecu menische daad. De bruidegom is rooms katholiek, de bruid Nederlands-her- vormd. Zij respecteren de kerk van de ander en willen ook in hun huwelijk de vrijheid van de ander blijven eer biedigen. De dominee in zijn zwarte toga en de kapelaan in priestertoog namen ieder een deel van de liturgie, overgenomen uit het blad Sjaloom, voor hun reke ning. Het ging allemaal heel onge dwongen, als waren er geen aparte rooms-katholieke en protestantse ker ken. Het was een zuivere interkerkelij ke manifestatie. Ds. Witteveen las enkele toepasselij ke gedeelten uit de Bijbel voor, kape laan Van Eijden hield een korte predi katie naar aanleiding van een tekst, uit de brief van Paulus aan de Korinthiërs: „Zonder de liefde ben ik niets”. Hij wees op de betekenis van de liefde, waarzonder de mens niet is wie hij we zen moet. Hij is dan niet zichzelf. De liefde tussen man en vrouw is de hoog- hy wit ommers neat mear, mar wol dit net heal witte. Yn dy twa jier dér 't er neat mear fan wit hat er ek noch- al hwat mei froulju to meitsjen hawn, ü.o. hat er forkearing hawn mei ien fan ’e typistes, Mary Dorsma. Jenny, ek al in typiste, komt troch in misbigryp ek al tolanne yn ’e ear- men fan Menno en krekt foar it feest hie hy forkearing mei in dochter fan ien fan syn béste klanten: Anja Koers. Biering syn kompanjon is hjir tige foar, mar ek Mary bisiket om Menno wer foar har to winnen. Sjochdêr, de betizing is kompleet. As Simonarsky wer op 'e proppen komt om Menno syn ünthald werom to jaen, seit Menno: „It hoecht net mear, alles hwat bard is yn dy twa jier wie wier sa moai net, dêrom wol ik leaver forjitte”. H. Lok, dy’t de rol fan Menno spile, wie ütsünderlik goed op dreef, en hy wie it grif, dy’t de hiele ploech de yn- spiraesje joun hat om sa to spy Ij en, fris en feardich. Der siet gong yn, koartsein, hja spilen toaniel fan klasse. Binne. freon fan Menno, die dit ek. mar Nog een paar maan den en deze chaos van zand, modder en boomstronken zal zijn veranderd in ’n gloednieuwe weg. Deze foto werd ge nomen van de werk zaamheden aan de weg naar het voor malige paviljoen (links op de achter grond te onderschei den). De weg moet in april klaar zijn en het ingenieursbureau „Oranjewoud”, dat dit karwei uitvoert, heeft goede hoop, dat het dan klaar zal zijn. Ook de rest van de in het kader van de recreatieve ontwik keling aan het Sne- kermeer uit te voe ren werken vordert al flink. Het „kunst- meer” van ca 12 hec tare, met een groot ste diepte van vier a vijf meter, is al voor een groot gedeelte uitgegraven, terwijl de beplanting reeds is aangebracht. Maar voor we met z’n al len daar kunnen zonnebaden zijn we wel zeven jaar ver der. In Amsterdam is op 85-jarige leef tijd ds. J. A. R. Terlet, emeritus-pre- dikant van de Nederlands-Hervormde Kerk, overleden. Hij diende voor de oorlog enige jaren de gemeente te Sneek. De overledene werd in 1881 in Heerenveen geboren. In 1913 werd hij bevestigd als predikant te Zuid-Schar- woude. In 1951 kreeg hij emeritaat. Van Sneek ging hij naar Indonesië en in 1936 keerde hij terug naar ons land. Het comité Paasveetentoonstelling te Sneek is voornemens op dinsdag 21 maart a.s. op de veemarkt te Sneek de traditionele grote Paasveetentoon stelling te organiseren. Voor de eerste maal zal aan deze tentoonstelling een rubriek guste koei en worden verbonden, wat voor de veehouders, die wensen te verkopen, een goede gelegenheid is. Het comité doet ook dit jaar graag weer een beroep op de Sneker zaken lieden aan deze tentoonstelling mede werking te verlenen door het schen ken van een ereprijs, het plaatsen van een advertentie in het programmaboek je of door het beschikbaar stellen van een geldelijke bijdrage. Het is van het grootste belang, ook voor de veemarkt te Sneek. dat deze tentoonstelling weer een groot succes wordt en het comité rekent in dit ver band dan ook op de steun van zeer velen. De eerste ronde van het Inter-fan muziekexpres-beatfestival om het kam pioenschap van Nederland voor de drie provincies Groningen, Friesland en Drenthe is gewonnen door „Endevours Four” uit Hindeloopen. De tweede ronde en de finale vin den plaats a.s. zaterdag (25 februari) in dancing „De Kruisweg” te Marum (Fr.); aanvang 2 uur. Sneek wordt ver tegenwoordigd door „The Arrows”, die direct in de tweede ronde zijn geplaatst. Als speciale attractie treden op Ruby and Dave, die kort geleden uit Enge land teruggekomen zijn. Zij hebben het repertoire, dat het best te vergelijken is met dat van Bob Dylan en Ferre Grignard. Met de belangstelling voor deze ver gadering was het eveneens droevig ge steld. Buiten het bestuur waren er slechts zes leden aanwezig. De agenda punten leverden weinig stof tot dis cussie op, zodat na anderhalf uur de zaak bekeken was. De inkomsten over vorig jaar be droegen f 6332,de uitgaven f 7035,25, aldus penningmeester J. Verwer in zijn financieel overzicht. Aan subsidie kan nog /orden ontvangen f 1800,zodat de totale inkomsten f 8132,-bedroe gen. Met de nog te betalen lasten voor onderhoud was een bedrag gemoeid van ruim f 2900,waardoor het te kort vorig jaar op f 1841,05 kwam. De begroting voor dit jaar toonde een ex ploitatietekort van f 300, Nadat de heren A. H. Tromp en J. Verwer bij acclamatie in het bestuur waren herkozen, las de heer Tromp het jaarverslag, dat was opgesteld door de (wegens ziekte afwezige) secretaris G. v. d. Pijpekamp. VEEL VREEMDELINGEN Het is nu zeker, dat er voorlopig geen paviljoen bij het Sneekermeer wordt gebouwd. Tijdens de dinsdag avond in restaurant Onder de Linden gehouden algemene jaarvergadering van de Ver. tot bevordering van Vreemdelingenverkeer (VVV) werden hierover vragen gesteld, die weinig hoopvolle antwoorden opleverden. Voorzitter E. K. Hoekstra noemde het een bittere pil voor de Snekers. „Waar om kunnen we het hier nu niet voor elkaar brengen?. Het is een verdrietige zaak.” Bij zal het u opvallen, dat er het een de oproep gevolg heeft gegeven is en ander in staat over de „pavil- 95,4. Dat is minder dan de vorige joenkwestie”. In deze rubriek zul- keer, toen het 96 was. Ien we er verder over zwijgen, na dat we een Sneker ingezetene heb ben geciteerd. Deze lanceerde de volgende woorden: „Vroeger een ouwe weg naar een nieuw paviljoen, straks een nieuwe weg naar een vervallen paviljoen. Wat is het bes te Het ongeveer 11 jaar oude gebouw van het Johannes Bogermanlyceum aan de Hemdijk staat in de steigers. Gelukkig niet omdat het anders zou instorten, maar omdat voortdurende stijging van het aantal leerlingen uitbreiding noodzakelijk maakt. Op het ogenblik zijn er 710 leerlingen. Er zijn achter de school reeds en- Vorige week is ook de laatste kans kele barakken geplaatst als nood- om zich te laten doorlichten voor- lokalen. Thans is het de bedoeling bijgegaan. Over de uitslag van het om het hoofdgebouw met een etage onderzoek is nog niet veel bekend, uit te breiden. Daartoe zal het dak Wel is het zo, dat wie na ongeveer er dus eerst af moeten en er later tien dagen geen bericht heeft ont- weer op gebracht. Ook in de school camping in het burgemeester De Hoop- park grotere bekendheid. Ten gerieve van de bezoekers aan de stad zullen binnenkort wegwijzers naar de hotels worden geplaatst. De ge meente heeft dit in principe goedge keurd. In het kantoor bij het Martini- plein werden veel informaties ver strekt. Het ledental van de vereniging was met 13 teruggelopen en bedraagt thans 357, aldus de heer Van de Pijpe kamp in zijn jaarverslag. De heer Weijer gaf vervolgens een overzicht van ’t aantal en de aard der informaties, die hij in het kantoor heeft verstrekt. Per telefoon waren dat 966, 1298 per post. Er verschenen 1024 Snekers aan de balie en 3024 niet-Sne- kers, onder wie talrijke buitenlanders. Van de laatste categorie waren de Duitsers het sterkst vertegenwoordigd met 257. Verder 106 Engelsen, 88 Fran sen, 52 Belgen en nog velen uit andere landen. OUDE SLUIS TE STAVEREN Voorzitter Hoekstra deelde verder nog mee, dat het bestuur aan Provin ciale Staten een adres heeft gezonden om de oude sluis te Staveren open te houden. Hoewel dit van groot belang is voor de toeristenboten en andere klei ne schepen, lijkt de kans van slagen niet erg groot. Men is namelijk reeds begonnen de sluis te dempen. Tijdens de rondvraag werd gemop perd over de aanwezigheid van de vele verkeersborden in de stad. Dit bleek echter noodzakelijk in verband met de nieuwe verkeerswet. Verder werd de mededeling gedaan, dat de Hoera in Sneek een aanvraag heeft ingediend om in het seizoen de sluitingstijden tot 1 uur te verlengen. Hierop was nog t geweest, zijn aan hun ouders terugge- Ondèrstaande vragen zijn gesteld aan het college van burgemeester en wet houders van d. gemeente Sneek door de heer C. Meijer, raadslid voor de Communistische Partij Nederland. Namens de C.P.N.-fraktie zou onder getekende u de volgende vragen voor willen leggen: Is uw college niet met ons van me ning, dat de stijging van de kosten van de noodzakelijke levensbehoef ten een aanpassing van de bijstand- normen noodzakelijk maakt? Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan uw college dan mededelen of er door de daarvoor bevoegde organen reeds maatrege len worden genomen en zo ja, kan uw college dan mededelen welke deze zijn? Indien ontkennend wordt beant woord, is uw college dan bereid on middellijk die stappen te onderne men, die zullen leiden tot een zo danige stijging van de bijstandnor- men, dat zij die bijstand genieten geen nadeel van genoemde kosten verhogende faktoren zullen onder vinden? Indien vraag drie bevestigend wordt beantwoord, bent u dan niet met ons van mening, dat deze verhoging snel en eventueel met terugwerken de kracht dient in te gaan? van f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1