Wat de raad Voorlopig geen blauwe Sneek te behandelen krijgt zone in Toneelgroep Theater bracht Brecht’s „Trommelen in de nacht” O o ra a 30 264 315 van Nota b. verkeerssituatie en w. over as WYMBRITSERADEEL IJLST en Geslaagd jaarfeest Nijlander jeugdverenigingen Raad voor Sport, Recreatie en Vrijetijdsbesteding Ernstig verkeersongeval bij Rauwerd Otticieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang nr. 17 c £2 en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Stormschade in Ijlst Maandag 27 februari 1967 ïS a-g m a >- c Ook ds. Brinkman beroepen in Sneek Prijsuitreiking Welpencompetitie c CO Het Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde urtgove »nn NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT Ver. van Huisvrouwen kreeg demonstratie elektrische apparaten DIVERSE VERKEERSSITUATIES 38% 60 41 19 62% 30% 162 76 70% 86 111 39% 156 45 61% 108 51 30% 57 70% 132 87 45 65% 35% 102 61 41 72% 28% 138 69 65% 35% 69 HET' SPEL RIEK LANDMAN Versciujnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 B. en w. stellen de raad verder voor met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te ’s-Gravenhage een vaste geldlening aan te gaan van f 1.130.000, 5 3 132 Ia48 92 1006 96 411 12 306 40 542 108 717 57% ±70% 46% ±38% 54% ±62% Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per post f 6,per half laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. l ge speel^. Aan hen heeft het niet gele- Naar aanleiding van vragen in de sectievergaderingen over de ver keerssituatie in Sneek en het bepleiten door enkele raadsleden van het instellen van een zgn. „blauwe zone” voor de gehele binnenstad hebben b. en w. het advies ingewonnen van de hoofdinspecteur-korpschef van gemeentepolitie en van de A.N.W.B. Beiden komen in hun rapport tot de slotsom, dat invoering van een blauwe zone van de binnenstad thans niet urgent is. De voor- en nadelen tegen elkaar afwegende menen b. en w. dat er alle reden is hun ingenomen standpunt te handhaven dat er op dit moment geen aanleiding bestaat tot het instellen van een derge- lyke zone, al beseffen zjj dat in de toekomst het treffen van beperkende maatregelen niet zal kunnen worden vermeden. Een op 9 januari 1967 gehouden be spreking met enkele bestuursleden van de Vereniging van Sneker Zakenlieden heeft de zienswijze van b. en w. niet kunnen wijzigen. Integendeel, de verte genwoordigers van dit bestuur toonden begrip voor hun argumenten en be zwaren. In hun nota aan de raad over deze kwestie zeggen b. en w. onder meer dat wanneer de situatie zo is dat in de winkelstraten geen gelegenheid meer is om te parkeren, dat in het algemeen op betrekkelijk korte afstand nog wel mogelijk is, bijv, op het Oud Kerkhof, de Prins Hendrikkade, de Looxma- gracht, het Kleinzand en op zaterdagen bovendien op het Martiniplein. Zij zijn van oordeel, dat toch in alle redelijk heid van automobilisten mag worden verwacht, dat zij beseffen dat in een tijd waarin het aantal auto’s hand over hand toeneemt, het parkeren van hun auto’s op alle uren van de dag en op plaatsen die zij wensen niet altijd mo gelijk is. Onder vrijwel alle omstandig heden is binnen een afstand van 5 minuten gaans van het centrum par keergelegenheid, zoals aan het Zuidend, op de Rienck Bockemakade, Kleine Pa len, Koopmansgracht, Kerkgracht, Wes- tersingel, Zomerrak en Martiniplein. Uit het door de hoofdinspecteur- korpschef uitgebrachte rapport blijkt dat in de week van 1 tot en met 6 augustus 1966 een telling is gehouden van het aantal voertuigen dat gepar keerd werd op verschillende plaatsen in de stad. Het resultaat was als volgt: w 75 ÏÏ25 _o a 133 120 72 153 wasmachine, elektrische deken, alles wetd gedemonstreerd. Hoe de thermo- staat-pan werkte konden de aanwezi gen proeven aan de heerlijke cake, die er in gebakken werd. Ook de koffie, gezet met het koffiezetapparaat, was voortreffelijk. Met de elektrische haarkrul-set werd het kapsel van een van de dames keu rig verzorgd; in korte tijd een mooi resultaat. Het was een leerzame en gezellige middag. Tot slot werden twee van de gedemonstreerde artikelen on der de dames verloot. e Oj0 s G “•■o BO 25% 30% 27% 20% 4) C o OJ c JS o o. 2 125 167 De storm, die verleden week over ons land raasde, presenteerde zich ook aan IJlst en liet hier en daar een spoor van rommel achter. Dakpannen natuurlijk, schoorsteenborden nog van die ouderwetse, die in de meeste gevallen niet weer in oude glorie te rugkomen maar één Ulster moest het wat wat in erge mate ondervinden. Op een gegeven ogenblik kwam met een gevaarlijke vaart een dakpan aan waaien en schoot dwars door de for midabele ruit van dominee zijn studeer kamer, zodat in één keer alle glas was verdwenen en de wind vrij spel kreeg. Gelukkig was ds Den Hartog, want het was zijn zweethokje waar het gebeur de, ergens anders op dat ogenblik; mevrouw was alleen thuis. Zij echter, van geen kleintje vervaard in onze Friese taal hebben we ook een spreek woord voor zulke gevallen ging di- rekt op onderzoek uit en zag met één oogopslag hoe de zaken stonden. Gor dijnen, boeken, papieren, alles was in opstand, zelfs een bankbiljetje van 100 deed aan ’t spel mee. Naar dit kleine stukje papier zette mevrouw in de eerste plaats de achtervolging in. Vrij dagmiddag was de reparatie reeds druk aan de gang; de preek was zondag normaal. SNEEKER NIEUWSBLAD c ao 3 c mede gelet op het feit dat op alle overige kruisingen een behoorlijk uit zicht aanwezig is achten wij het niet nodig dat meerdere kruisingen in bo vengenoemd tracé als voorrangskrui- sing worden aangewezen. B. en w. stellen tenslotte voor de nota voor kennisgeving aan te nemen. <u ra -O d l O CÖ s XI o. 150 150 84 174 4) cJ3 o a 17 30 12 21 at c - - .S 44 c - 38% 30% 42% Gedempte Pol Singel Pr. Hendrikkade Vismarktplein en parkeerhaven tegenover perc. Hempenius Totaal onder de volgende voorwaarden: koers 99'2%, looptijd 25 jaren, rente 6%% per jaar, halfjaarlijks te voldoen, aflos sing in 25 gelijke termijnen, aanvan gende op 30 juni 1968, vervroegde af lossing op 30 juni van de jaren 1977 tot en met 1981 toegestaan a 10116%, daarna a 101%. Deze vaste financieringsmiddelen zijn de gemeente toegewezen in het kader van de financiering van werken in werkloosheidsgebieden ten behoeve van de uitvoering van de volgende werken: bouw van een bijzondere school voor glo in de Lemmerwegwijk f 404.000,bouw van een nieuw gym nastieklokaal bij de ds. Lucas Fockens- school aan het Kaatsland f 261.500, bouwrijpmaken van gronden in het uitbreidingsplan industrieterrein Op- penhuizerweg (inclusief insteekhaven) f 345.500,herstel van. de kademuur langs de Rienck Bockemakade ter-leng- te van 114 meter f 119.000,totaal f 1.130.000,—. EERVOLLE ONTSLAGEN De jeugdverenigingen CJV en de Jongensclub te Nijland hielden donder dag j.l. hun jaarfeest in „Het Gebouw". Leider was het hoofd der c.v.o.-school, de heer A. J. de Vries. De zaal van „Het Gebouw" was voor deze gelegen heid heel leuk versierd met slingers, visnetten, gekleurde ballonnen, lam pions e.d., terwijl hier en daar flora’s kinderen stonden te pronken. De leider opende de goed bezochte avond met een welkom, waarna hij voorging in gebed, om vervolgens ps. 148 te lezen. Gezamenlijk zong men daarna gez. 149 met muzikale begelei ding van de pastor loci ds. M. G. Kampstra. Daarna bracht mej. M. Jou- stra van de CJV een goed gefundeerd jaarverslag uit, terwijl Sj. Veilenga dit deed voor de Jongensclub. Beiden oogstten een spontaan applaus. Hierna begon het eigenlijke pro gramma van deze avond. Door de le den van de Jongensclub werd opge voerd „De gierige houtsnijder”. Het verhaal gaat over een houtsnijder, die een pop had gemaakt, waarin een extra opening was gemaakt voor de inworp van geldstukken. De pop reageerde hierop met het op- en neerbewegen van een arm. Het ingeworpen geld zou worden besteed ten bate der armen, maar al spoedig bleek, dat het er uit werd gestolen. Het bleek tenslotte, dat de gierige houtsnijder de dader was. Het stuk werd door de jongens met veel verve ten tonele gevoerd, zodat van een geslaagde uitvoering kan wor den gesproken. Hulde aan de leider en alle medewerkenden. Het spontane ap plaus aan het einde was een welver diende beloning voor het gebodene. Mej. C. Clifford kwam hierna met een voordracht: „De kerk van mor gen”. De CJV, hierna het woord en de daad verkrijgende, bracht het toneel stuk „De Knobbel” over het voetlicht, dat het verhaal behandelt van een rei- Uit bovenstaande gevens volgt, dat het aantal langparkeerders (langer dan 2 uur) gesteld kan worden op 60% van het aantal geparkeerde voertuigen. Opgemerkt wordt verder dat een vrij groot aantal voertuigen, dat langer dan 116 uur op de Marktstraat, Waagplein, Leeuwenburg, Schaapmarktplein, Grootzand (beide zijden), Kleinzand (beide zijden), Gedempte Pol en Vis marktplein geparkeerd, stond, in eigen dom toebehoorde aan de aldaar ge vestigde zakenlieden. Deze zouden, al dus de nota kunnen overwegen hun eigen voertuigen en die van hun perso neel zoveel mogelijk elders onder te brengen, wat vooral op dinsdagen tus sen 9 en 14 uur en op zaterdagen tus sen 15 en 18 uur, wanneer de parkeer- behoefte het grootst is, een verlichting zou betekenen. De ANWB is van oordeel dat bij een bezettingsgraad van plm. 60% de ont wikkeling van het parkeren in de bin nenstad zeker nauwkeurig in het oog dient te worden gehouden, maar dat een regeling t.b.v. de kortparkeerders dan nog niet noodzakelijk is, temeer daar de langparkeerders (parkeertijd langer dan 2 uur) slechts plm. 25% van het totaal aantal parkeerders uit maken. De door de politie gehouden tellingen zijn bovendien gehouden in een periode waarin de verkeersintensiteit het grootst is. Een parkeertelling in het voor— of najaar en in de winter zou een heel zat gunstiger beeld geven. Een blauwe zone zal weliswaar in bepaalde gevallen enige meerdere mo gelijkheden bieden voor „kortparkeer ders”. maar ongetwijfeld gaat er naar het oordeel van b. en w. ook een af schrikwekkende werking van uit. In plaats dat het publiek het winkelen rustig kan verrichten, wordt het opge jaagd door de gedachte aan het verlo pen van de toegestane parkeertijd. Dit zal voor sommigen aan de aantrekke lijkheid van Sneek als verzorgingscen trum afbreuk kunnen doen. Marktstraat Waagplein Leeuwenburg Schaapmarktplein en omgeving Grootzand westz. van Eierbrug tot Middenbrug Grootzand oostz. van Eierbrug tot Middenbrug Grootzand oostz. van Middenbrug tot Hoogend Grootzand westz. van Middenbrug tot Hoogend Kleinzand nrdz. van Singel tot Middenbrug Kleinzand zz. van Singel tot Middenbrug Kleinzand zz. van Middenbrug tot Jousterkade Kleinzand nrdz. van Middenbrug tot Jousterkade 4) <b 75 x e. 28 139 148 worden verbeterd. Aan de directeur van gemeentewerken is inmiddels op dracht tot plaatsing van bedoelde bor den verstrekt. Kruispunt Lemmerweg-Frieswijkstraat. Voor het treffen van voorzieningen bij het kruispunt Lemmerweg-Frieswijk straat menen wij te mogen volstaan met het verwijzen naar hetgeen daar omtrent door de voorzitter van ons college in de vorige vergadering op een desbetreffende vraag van het lid van de raad de heer Zeilstra is geantwoord. Tracé Lemmerbrug-Prins Hendrikkade. Het bord „einde voorrangsweg” bij de Lemmerbrug is naar onze mening vol doende duidelijk aangegeven. Boven dien werd door het aanbrengen van dit bord aan een paal van de openbare straatverlichting bij de brugingang voorkomen, dat het verkeer komende I van de richting Lemmer voorrang zou moeten geven aan het geringe en gro tendeels langzame verkeer, komende van de Balthuskade. Van het tracé Lemmerbrug-Prins Hendrikkade zijn de wegsplitsing Hoogend zuidzijde-Rienck Bockemaka de en de wegkruising Kleine Palen- Hoogend(noordzij de) en Hoogend(zuid- zijde)-Singel als voorrangskruising aangewezen. Deze maatregelen zijn ge nomen in verband met het slechte uit zicht door de uitspringende bebouwing op de hoek Kleine Palen-Hoogend en voorts om te voorkomen, dat het ver keer komende van Lemmer op de brug zou moeten stoppen om voorrang te verlenen aan het verkeer komende van de Rienck Bockemakade. Een en ander zou betekenen dat de brug dan niet t.b.v. het scheepvaartverkeer zou kun nen worden bediend. Ter voorkoming van verkeersopstop pingen in de Hooiblokstraat en op de Oude Koemarkt, over welke straten een vrij intensief verkeer plaats vindt, en ziger en vrijgezel, Klaas Kunst gehe ten, kostganger bij een zekere me vrouw Struiksma. Men meent, dat hij geregeld gedichten in kranten schrijft, hoewel anderen, ook K. K. geheten, hiervoor in aanmerking komen. Be wondering en afkeuring voor dit kran tenschrijven wisselen elkaar af. Ver keringen raken uit, kosthuizen worden opgezegd, maar aan het slot is er toch een happy end. Klaas Kunst trouwt met zijn hospita en Wiebe’s verkering met Sietsche komt weer op gang. Het was te merken, dat onder leiding van mevr. E. de Boer-Bootsma duchtig was geoefend. Het resultaat was nave nant. De rollen werden, een enkele zwakke plek daargelaten, goed ver tolkt en het geheel slaagde uitstekend. Geen wonder, dat aan het einde van elk bedrijf een spontaan applaus op klonk. De jeugdverenigingen kunnen op een geslaagde uitvoering terugzien. Tussen de bedrijven door was er sa menzang en een spraakwaterval. Aan het einde van het officiële gedeelte werden mevr. E. de Boer-Bootsma bloemen aangei 'den en de heer Sj. Haitsma een boek. De laatste sprak hierna een slotwoord, waarin hij dank bracht voor de belangstelling, waarna gezamenlijk de Avondzang werd ge zongen. Nadien werd door de jeugd nog een tijdje gezellig gedanst. Er werd door Bernard Droog. Hans Tiemeijer en Mia Goossen goed - gen, dat het stuk niet geheel overkwam De vele anderen konden dit peil echter niet halen, sorimigen lang niet, en dat doet een stuk veel afbreuk. Hans Tiemeijer speelde prima, waar door het begin van het stuk heel sterk was. Hij vooral zorgde er voor, dat het eerste bedrijf een sterke ritmiek had. Een ritmiek, die het nubliek meevoert, ook al verstaat men de speler soms niet precies en weet men nog niet pre cies waar het stuk heen wil. Mia Goos sen, speelde de dochter, goed meegaand in de zincadans van Tiemeijer; Anita Menist had daar meer moeite mee; zij kon de moederfiguur niet invullen, kwam niet uit de verf. Samen met Al bert Abspoel, als de nieuwe verloofde, werd zeer raak het burgelijke milieu van dit gezin getekend. Indrukwekkend was de opkomst van Bernard Droog, die de rol van de dood gewaande soldaat speelde. En niet al leen de opkomst, het hele stuk door maakte hij de figuur Andreas Kragler waai-. Eerst de murw geslagen soldaat, die aanvankelijk onder de voet wordt gelopen door de conjunctuurridders, die daarna zijn moed terugvindt, maar mer is van alle moeite van regisseur en spelers om een dergelijk werkstuk zo zonder meer uit te gieten over een grotendeels onvoorbereid publiek. Er zou zoveel meer te genieten en op te merken zijn, als het publiek vooraf wat werd verteld over de bedoelingen van Brecht. Het publiek was zeer aandach tig, maar bleef ondanks dat, deze avond een buitenstaander. IN 3 DAGEN GESCHREVEN „Trommelen in de nacht”, in 1918 door Brecht in drie dagen geschreven, handelt over de terugkeer van een sol daat uit de oorlog. De uit Afrika te rugkerende Andreas Kragler ontdekt bij zijn thuiskomst, dat zijn verloofde door haar vader, een in de oorlog rijk geworden fabrikant, aan een ander is uitgehuwlijkt. Uitgemergeld verschijnt de doodgewaande Kragler op het ver lovingsfeest; de vader stuurt hem weg en ook het meisje, dat inmiddels van de ander zwanger is, wil hem niet meer. Met een stel mannen, die Kragler in een kroeg heeft ontmoet, trekt hij naar het Berlijnse krantencentrum, waar de opstand is uitgebroken, om zich bij de Spartakisten aan te sluiten. Anna, het meisje, krijgt spijt van haar rauw af wijzen en gaat in het oproerige Berlijn naar hem op zoek. Wanneer zij elkaar ontmoeten laat Kragler de revolutio nairen in de steek en kiest het gevaar loos huiselijk bestaan. Hij slaat zijn arm om haar heen, ondanks het kind in haar buik, en zijn laatste woorden in het stuk, op weg naar huis zijn: „Nu is het vier jaar geleden”. Nadat in de op 31 januari j.l. gehou den vergadering van de raad was be sloten de beslissing omtrent het in stellen van een Raad voor Sport, Re creatie en Vrijetijdsbesteding aan te houden tot een volgende raadsverga dering, hebben b. en w. zich beraden over het verschil van inzicht, dat ter zake aan de dag was getreden. Het resultaat hiervan is, dat van de zijde van de minderheid is voorgesteld de benoeming van drie leden van de Raad voor Sport, Recreatie en Vrije tijdsbesteding anders te regelen dan aanvankelijk naar voren gebracht. Zij zal zich er mee kunnen verenigen in dien artikel 3 van de ontwerp-veror- dening zodanig wordt gewijzigd, dat de Sportraad Sneek een aanbeveling van ten minste zes personen in zal die nen, waaruit burgemeester en wethou ders voordrachten voor de benoeming van drie leden zullen opmaken. Nu de leden van het dagelijks be stuur van de Sneker Sportraad niet qualitate qua in de raad zitting zullen hebben en voor de benoeming van een drietal leden de sportraad op een aan vaardbare wijze zal worden ingescha keld, zijn de aanvankelijke bezwaren van de meerderheid van het college grotendeels ondervangen. De nieuw in te stellen raad zal uit tenminste negen en ten hoogste twaalf leden bestaan, van wie derhalve drie uit de reeds bestaande Sportraad Sneek.. De leden worden benoemd voor drie jaren. De aftredende leden zijn terstond herkiesbaar. De raad wordt bijgestaan door een door burgemeester en wethouders aan te wijzen ambtenaar ter secretarie, die als secretaris-pen- ningmeester optreedt. Deze heeft een adviserende stem. VERKOOP BOUWTERREIN VOOR MEDISCH PAVILJOEN In de aanstaande vacature van ds. J. M. Spier, gereformeerd predikant al hier, is beroepen ds G. J. Brinkman te Bakkeveen. Onlangs berichtten wij reeds, dat in de vacature van ds. Cle ments werd beroepen ds. G. van der Veere te Hardegarijp. Geen van beiden heeft nog een beslissing genomen. Zaterdagmiddag omstreeks half vier reed op de Snekerstraatweg bij het „Raerder Bosk” te Rauwerd een brom fietsberijder tegen een afslaande auto. De plm. 19-jarige Wiepke B. uit Son- riega reed in de richting Sneek op weg naar zijn werkgever, de veehouder Bosma in Mantgum. Van tegengestelde richting naderde de 68-jarige J.B. uit Britswerd met zijn Opel Rekord om rechtsaf de Slotsdijk naar Rauwerd in te slaan. Hierbij verzuimde de automo bilist voorrang te verlenen aan de doorgaande bromfietsberijder, die dit schijnbaar ook te laat opmerkte. Moge lijk werd hij afgeleid door een aan de overkant op de stopplaats staande NTM bus. De brommer vloog in volle vaart dwars tegen de auto, waardoor beide voertuigen ernstig werden beschadigd en de bromfietsberijder tegen het weg dek sloeg. Hij liep zware verwondingen op. Ook de automobilist kreeg door glasbreuk vele verwondingen in zijn gezicht. De heer L. Venema te Rau werd, lid EHBO-ploeg kon met behulp van de verbandkist uit de NTM-bus eerste hulp verlenen en werd later bij gestaan door een passerende arts en een dokter uit Grouw, die spoedig ter plaatse was. Met een ziekenauto uit Leeuwarden werd het slachtoffer naar een ziekenhuis aldaar vervoerd. Kort daarna arriveerde ook nog een zieken auto uit Sneek, die onverrichterzake kon terugkeren. Van een in de auto staande plastic emmer vol met eieren was wonderbaarlijk genoeg geen ei stuk. Hoewel dit ongeval het direkte gevolg was van het niet verlenen van voorrang aan het doorgaande verkeer, heeft de politie voor nader onderzoek de brommer in beslag genomen. u w o.® 75 •*-» S- S-< goj?-" 75% 70% 73% 80% Ingekomen is een schrijven van de heer Ir. A. P. W. Münch te IJlst met het verzoek hem ontslag te verlenen als leraar in de natuur- en scheikunde aan het Magister Alvinus-gymnasium, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Idem van de heer G. A. Schrik, alhier, met het verzoek hem ontslag te verlenen als leraar muziek aan het Magister Alvi nus-gymnasium, in verband met een beschikking van de directie van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te ’s-Gravenhage, waarbij hij uit hoofde van ziekten of gebreken blijvend on geschikt is verklaard zijn betrekking te vervullen. B. en w. stellen voor beide ontsla gen eervol te verlenen. Het eerste met ingang van een door b. en w. te bepa len datum, het tweede met ingang van 7 mei 1967. Morgenavond 7 uur vindt in de grote zaal van hotel Hanenburg weer de prijsuitreiking plaats van de welpen competitie 1966. Naast het uitreiken van de diploma’s wordt tevens een aantal films vertoond. Met betrekking tot enkele vragen van raadsleden over de verkeerssitua ties op de Oppenhuizerweg, het Klein zand, het kruispunt Lemmerweg-Fries wijkstraat en langs het tracé Lemmer brug-Prins Hendrikkade, delen b. en w. het volgende mede: Oppenhuizerweg. Teneinde verbetering te brengen in de verkeersveiligheid op de Oppenhuizerweg worden thans on- derhandelingen gevoerd met de directie van een aldaar gevestigd bedrijf. Wij hopen dat deze onderhandelingen bin nenkort zullen resulteren in het tref fen van voorzieningen, waardoor de veiligheid op de Oppenhuizerweg kan worden verhoogd. Kleinzand. Door het aanbrengen van aanwijzingsborden zal de parkeergele genheid op het Kleinzand binnenkort ■Lm13 ”75 -*-> 44 44 62% 70% 58% 43% Totaal 1548 1006 542 ±70% ±50% Op 8, 9 en 10 augustus 1966 is een soortgelijke telling gehouden op de vol gende plaatsen: Het Gemeenschappelijk Administra tiekantoor te Amsterdam, heeft voor de bouw van een paviljoen, bestemd voor de huisvesting van de controle rend geneeskundigen en van het con- trole-districtskantoor. van dè gemeen te te koop gevraagd een perceel bouw terrein aan de Worp Tjaardastraat. Het ligt in de bedoeling het paviljoentje, dat voorshands een grondoppervlakte krijgt van ruim 240 m2, in systeem bouw uit te voeren. De bouwgrond maakt deel uit van het open terrein aan de noord-westzijde van de Worp Tjaardastraat, totaal groot ongeveer 4600 m2, gelegen tussen de Dr. Obe Postmastraat en de aan deze zijde van de Worp Tjaardastraat ge bouwde woningen. De gedachte bebou wing is in overeenstemming met de in het vigerende uitbreidingsplan aan dit terrein gegeven bestemming, t.w. bouw terrein voor openbare <?n bijzondere be bouwing. De voor het terrein te bedingen grondprijs is f 30,per m2. Het GAK heeft deze prijs en de verkoopvoor waarden aanvaard. B. en w. stellen voor tot verkoop te besluiten. GELDLENING VAN f 1.130.000,— Een zeer aandachtig publiek heeft donderdagavond zijn best gedaan zich te Idtèn boeien door de toneelgroep Theater, dat. „Trommelen in de nacht” van Bertolt Brecht speelde. De zozeer noodzakelijke communicatie tussen speler en toeschouwer kwam donderdagavond niet tot stand. Er bleef bij het publiek een zekere bevreemding. De vonk, die bij een goede toneelvoorstelling over slaat, noodzakelijk móet overslaan zal er van een geslaagde uitvoering sprake zijn, bleef uit. De oorzaak hiervan is moeilijk op te sporen: speelde de toneel groep Theater niet goed genoeg, was het stuk niet eigentijds genoeg om het publiek te boeien of was het publiek niet ontvankelijk genoeg Het is moeilijk te zeggen. Zolang het toekomstbeeld, dat Hans engageerdheid, dat het eigenlijk jam- Croiset, de regisseur van dit stuk en -- -:i*- - mededirekteur van de toneelgroep Theater, ons in zijn inleiding in het programma schildert, van bevolkte ruimtes, waar de kunst gezamenlijk be leefd kan worden, nog niet verwezen lijkt is, zou het misschien dienstig zijn, bij dergelijke stukken een voorbespre king te maken. Of zoals laatst bij een serie voorstel lingen in de Drachtster Lawei is ge daan, een nabeschouwing en nadere uitleg te geven door enkele spelers en speelsters, maar dat komt dan een beetje als mosterd na de maaltijd. Er is over Brecht zoveel interessants te vertellen. Over zijn zeer specifieke inzichten in regie, over de vele aan wijzingen, die hij daaromtrent op schrift heeft gesteld, over zijn zeer speciale opvattingen over hoe een spe ler precies moet spelen, over zijn ge- die, zodra hij de kans op een huiselijk bestaan ruikt, voor de revolutie verlo ren is. Ook in zijn doffe stem was die meeslepende ritmiek. Geweldig ge daan! Het tweede bedrijf was iets minder strak gehouden dan het eerste en dat was erg jammer, het adembenemende, dat het eerste bedrijf kenmerkte, gleed hier langzaam weg. Arthur Boni, als picadilly barman toonde zeer zuiver de bedoeling van Brecht, dat een speler niet in de huid van de gespeelde moet kruipen, maar buiten de gespeelde moet blijven, ook in het derde bedrijf „de walküre rit” hield hij dat uitste kend vol. Siem Vroom, de journalist, was niet strak genoeg. De twee man nen Joop Keesmaat en Kris van de Velden in de tussenscène, deden dat beter. Na de pauze kwam: „de dageraad breekt aan” een scène in een kroeg, die het niet kon halen bij de vorige. Onno Molenkamp was niet bij stem, de scène was rommelig en de ritmiek was vol komen zoek. Ben Groenier, als de ver zopen man, was hier de enige, die er nog iets van maakte. Het laatste be drijf werd pas goed, toen alleen Ber nard Droog en Mia Goossen overble ven. Dan merkt men ineens weer, dat er goede spelers op het tonee’ staan. Zij alleen kunnen een scène beheersen. Verder speelden nog mee Henk Schaer, Hans Pauwels en Henk Voges als man nen in de kroeg en Liselot Beekmeijer en Margreet Blanken als prostituees. VAN DEZE TIJD? rooster/ tondeuze,-strijkijzer, koelkast, „Trommelen in de Nacht’ liet duide lijk merken, dat er onder regie van Hans Croiset hard aan was gewerkt, maar het miste toch te veel om het pu bliek te kunnen meeslepen. Het is een goed streven van de toneelgroep Thea ter om in deze dramatische vorm me dedeling te doen van de noden en pro blemen van deze tijd, maar ik vraag mij af, of dit stuk nog genoeg spiegel van deze tijd is, om ons te kunnen be roeren. De Vereniging van Huisvrouwen hield vorige week donderdag haar jaarvergadering. Uit de verslagen van secretaresse en penningmeesteresse bleek, dat 1966 voor de vereniging een goed jaar is geweest. Wat de finan ciën betreft was er een batig saldo. Het aantal leden neemt toe. Het bezoek aan de diverse middagen was bevredigend. De beide handwerkcursussen bleken een succes en ook voor de bridgeclub was veel belangstelling. Na de vergadering was er een de monstratie met huishoudelijke elektri sche apparaten van Philips. In samen werking met de fa. Minkema had mw. Kremer, de demonstratrice, een aantal artikelen tentoongesteld. In een twee uur durend programma toonde zij de dames de mogelijkheden van de appa raten, waarbij zij vooral de nadruk legde op de veiligheid. Mixer, brood-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1