oecumenisch jasje De Meerpaal m nieuw Nieuw internaat voor imbecillekinderen in Sneek f AGENDA Afscheid ds. E. Groenenberg te Oppenhuizen WYMBRITSERADEEL IJLST van en aan Stichting Open Jeugdwerk alle gezindten voor 7oestand in oude „Zwaluwnest" Singel onhoudbaar Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, ta'1" 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 19 Maandag 6 maart 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Si.eek e.o. organiseerde rashondbespreking in Heerenvecn Samuel en Talitha in Oppenhuizen hadden feestelijke avond In het lokaal te Oppenhuizen hadden donderdag de beide jeugdverenigingen, de CJMV „Samuel” en de CJVF „Ta- litha”, hun feestelijke jaarvergadering. 122e jaargang nr. Successen voor leden k.c. Sneek e.o. Personcclsver. Lankhorst had feestavond Auto tegen lantaarnpaal, jongen gewond i SNEEKER NIEUWSBLAD de SOCIAAL WERK tiem is ingericht. Verder is Was de jeugdsocieteit üe .Meerpaal reeds een ontmoetingsplaats „STUNTJE ’67” GOEDE KONTAKTEN ’S ZOMERS IEDERE AVOND Foto Jan Koopmans De maquette laat zien hoe het nieuwe internaat er uit komt te zien. DRIE VORMEN VAN JEUGDWERK het aanbieden van vele vormen ”an ontmoeting. Bij deze vorm komt dus het onderscheid in doelgerichtheid met de andere twee vormen naar voren. Burgemeester Rasterhoff (links) in gesprek met twee zeer beke nde heden daagse auteurs. In het midden Theun de Vries, rechts Anne Wadman. De heer De Vries kwam naar Sneek om een voorbereidende bespreking bij te Theun de Vries onder meer winnaar van de P.C. Hoojtprijs 1962 uit Sneek, waar hij werkzaam was in de Leeszaal, naar Amsterdam verhuisde. Versehjjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4, per half iaar. Franko per post f6,per half laai Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad ACHTER STATION Van het gemeentebestuur van Sneek werd de toezegging ontvangen van een terrein achter het station. Dit heeft een oppervlakte van ruim 1 ha (85 x 150 Iedere wooneenheid krijgt een volle dige accommodatie, zoals huiskamer, garderobe, wasgelegenheid en toilet en Het bestuur van K.C. „Sneek en om- str.” organiseerde zaterdagmiddag in café V. d. Meer te Heerenveeh een pro- pagandamiddag. De zeer deskundige keurmeester, de heer H. van Winger den uit Rotterdam, besprak op duide lijke en aantrekkelijke wijze de 35 aanwezige rashonden. Interessant wa ren de vijf Engelse collies, waaronder een zeer mooie blue merle, alle van dezelfde vader. De ruim zestig aan wezigen luisterden met grote belang stelling en bedankten persoonlijk de heer Van Wingerden voor deze leer zame middag. Verschillende nieuwe le den meldden zich aan. Omdat het hier gaat om een maat schappelijk belang de zorg voor zwakbegaafde kinderen in de breedste zin des woords is een beroep gedaan op alle kerken en kerkelijke instanties in Friesland. Niet minder dan 520 brie ven zijn verzonden. Gevraagd wordt via de diaconieën een bijdrage te leve ren aan dit grote plan. Het tijdstip waarop met bouwen kan worden be gonnen is voor een groot deel afhan kelijk van het resultaat van deze actie. Op het ogenblik zijn er in „Het Zwa luwnest” 32 kinderen; 29 zijn leerlin gen van de P. Bakkerschool aan de Harinxmakade, 3 gaan naar de Kon. Emmaschool aan de Frieswijkstraat. De kinderen, die voornamelijk uit Friesland komen (enkele komen echter zelfs uit Noord-Holland en Overijssel), kunnen wegens milieu- of reismoeilijk- heden of om andere maatschappelijke redenen niet meer thuis zijn. De mees ten zijn van protestants-christelijke huize, maar in principe worden kinde ren van alle gezindten opgenomen. Zo zijn er af en toe ook roomskatholieken bij.' Men beschouwt het helpen van deze kinderen als een nuchtere zaak. Ze moeten nu eenmaal opgevangen wor den. De imbecillen zien zichzelf beslist niet als stakkers en een bepaald soort medelijden, waar snoepjes bij te pas komen, is dan ook uit den boze. OUD HERENHUIS Erik van Delden, leerling van de kweekschool en voorzitter van het jon gerenbestuur deelde tenslotte iets mee over de komende maandelijkse feest avonden, die in de toekomst een andere vorm zullen arijgen. Zaterdag aan staande wordt de eerste gehouden on der de titel „Stunt,je ’67". De avond heeft een zeer afwisselend programma: poetry-reading, action-painting, beat girls (10), dansen met team en nog vele andere „stunts”. Hiertussendoor kan men dansen op keiharde beatmu- ziek. Een bijzonder groots en gewaagd experiment, dat naar verwachting vele belangstellenden zal trekken. „De overheid staat positief tegenover dit „open jeugdwerk”. Het ontvangt reeds subsidie, onder meer van de ge meente Sneek. Toch wil de Meerpaal andere jeugdverenigingen geen con currentie aandoen. Zij wil alleen de jongeren een gebouw aanbieden. Dit gebouw aan de Kleine Palen is eigen dom van de hervormde gemeente en wordt door de stichting gehuurd. Ver der heeft het bestuur besloten voor het werk een full-timer aan te treken, aan gezien ds. Van der Waal b’nnenkort vertrekt”, aldus de heer Baarda. De predikant belichtte hierna zelf de aktiviteiten en de mogelijkheden in de Meerpaal, van welke de meeste reeds een bekende klank bij de jongeren hebben. „Belangrijke zijn de „Meer paal lunchpauze-aktiviteiten”, aldus ds Van der Waal. „Zowel voor de vele scholieren als de werkende jongelui, die geen gezelligheid kunnen inden in de eigen overblijflokalen en voor wie de koffiebars te duur zijn (koffie in de Meerpaal kost 30 cent per kop). Het gebouw aan de Singel is een oud herenhuis, omstreeks 1870 gebouwd. In het klein is men er voor de oorlog be gonnen met het internaat. Maar op het ogenblik is de toestand beslist onhoud baar. Het gebouw is veel te klein en vooral de slaapvertrekken spotten met de allerelementairste regels van hy giëne en veiligheid. De kinderen moe ten hier eten, spelen, slapen en soms wegens ziekte verpleegd worden. In de slaaphokjes (zelfs de vliering wordt als zodanig gebruikt) staan de bedden tegen elkaar aan. De directrice, mej. M. Schuitemaker, heeft vooral één voortdurende zorg, n.l. over de ramp, die waarschijnlijk zou ontstaan als er onverhoopt brand zou uitbreken. De meeste kinderen zitten dan volkomen opgesloten. Wel is er een steile brandtrap aan de achterzijde van het huis, maar in geval van paniek zou deze van weinig nut zijn. In de loop der jaren heeft het be stuur al veel klachten gehad, aldus burgemeester Pasma, die sprak van een hopeloze situatie. Men zou dan ook liever vandaag dan morgen gaan bou wen. Om acht uur werd de avond ge opend door de feestleider, ds. jhr. C. van Eysinga. Na samenzang werd er een bijbelinleiding gehouden door mej. H. Wiersma. Daarna las mej. Was- lander een gedicht voor. Dit werd aandachtig beluisterd. Een stille pantomime, getiteld „De grote schoonmaak” werd zeer correct uitgevoerd. Er werd smakelijk om ge lachen. Na een tweede voordracht wer den de jaarverslagen van de beide ver enigingen op rijm voorgedragen door Antje Hoogland, secretaresse van de CJVF en B. v. d. Zee, secretaris van de CJMV. Dit viel eveneens in de smaak. Financieel staan de beide verenigingen er goed voor: Jan v. d. Zee had hiervan een jaarverslag gemaakt. Als dank daarvoor kreeg hij een boekenbon. Na een pauze, waarin getracteerd werd, werd er een verkoping gehouden van goederen, die door de leden van de CJVF waren gemaakt. Alles werd goed verkocht. Daarna was er een to neelstuk, „Jaloers”, van B. v. d. Veen. Het viel op. dat er nodig nieuwe cou lissen moeten komen. Hier zou de jeugd misschien iets aan kunnen doen. Aaltje Salverda hield een voordracht. Het tableau, voorstellende „Geloof, hoop en liefde”, was zeer mooi. Tenslotte kreeg mevr. B. Visser- Dragt een eveloppe met inhoud als blijk van waardering voor haar werk als leidster. Ook de leider, de heer C. Landman, kreeg een presentje, nl. een boek. Voor zijn hulp bij het tableau kreeg de heer A Dijkstra een boeken bon aangeboden. maat van St.-Nicolaasga, de heer A. Otter van de Centrale Bond voor In wendige Zending en Chr. Maatschap pelijk Werk te Amsterdam en het hoofd def school, de heer L. Huisman. Bij de opzet wordt ernaar gestreefd om er vooral geen inrichting van te ma ken, maar ’n woonhuis, waarin de si tuatie in het gezin zo dicht mogelijk wordt benaderd. De kinderen zullen, gescheiden naar leeftijd en soms ge aardheid, in groepen van 7-10 samen wonen. Hiervoor is het woongebouw bestemd, waarin vier wooneenheden. Eén daarvan wordt speciaal op de kleuters afgestemd. Dit paviljoen wordt omgeven door een speelweide met beschuttende beplanting. OOK ONTSPANNINGSZAAL een volledig uitgeruste keuken. In dit gebouw komt een grote hal, die ge schikt is voor gemeenschappelijke ont moetingen. Een ontspanningszaal ei genlijk. In het hoofdgebouw vindt de admi nistratie een plaats. Verder komt daar de kamer van de directrice, een dag verblijf voor het personeel, een spreek kamer dokterskamer, linnenkamer enz. Op de bovenverdieping komen de slaapvertrekken. Hooguit drie kinderen op één kamer is de bedoeling. Het derde gebouw moet worden be schouwd als dienstenvleugel: garage, werkplaats, centrale keuken enz. Het hele internaat krijgt een inhoud van 900 m3. De architectuur is rustig gehouden, echter zodanig, dat van binnenuit de verschillende ruimten zijn gevormd met toepassing van materialen, glas wanden, gesloten muurvlakken enz. Het personeel, dat nu uit 8 personen bestaat, zal straks tot 14 worden uitge breid. Het is de bedoeling, dat er in de toekomst ook een nieuwe school bij wordt gebouwd. De oude P. Bakker school is al afgekeurd als verouderd. er een huiskamer, waar zij kranten en tijd schriften kunnen inkijken. Ook wor den er op gezette tijden culturele avonden gehouden, zoals kortgeleden de teach-in over- de veranderde moraal. wonen over een expositie van zijn wer ken. Deze expositie zal van 19 april tot Pinksteren in onze stad worden gehouden ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van de schrijver, (op 25 april). Het is 30 jaar geleden, dat m-. Het schetsplan werd gemaakt na een grondige bestudering van de eisen en voorwaarden, waaraan moet wor den voldaan. Het programma van eisen is opgesteld in samenwerking met de directrice, het bestuurslid ds. B. Ver- Dinsdag 7 maart Pijp-rookwedstrijd in hotel rest. „De Gouden Leeuw” on der auspiciën van 't Pijpenhuis H. Stuurop. Tiisdei 21 en woansdei 22 maert Krite- toaniel yn Amicitia mei it blijspul „Koekoek op it nest”. Donderdag 23 maart ’s avonds 7 uur in Martinikerk te Bolsward en vrij dag 24 maart in Grote Kerk te Sneek ’s middags 2 uur Matthaus Passion. Was de jeugdsocieteit De Meerpaal reeds een ontmoetingsplaats voor alle soorten jongeren, door de oprichting van de Stichting Open Jeugdwerk in juli vorig jaar is het beleid nu geheel op oecumenische leest geschoeid. De nieuwe stichting heeft ten doel het opzetten, stimuleren en uitbreiden van het zogenaamd „open jeugdwerk” onder en met jongeren in de gemeente Sneek, zoals hulpverlening bij het volwassen worden, bij de recreatie, de vorming en de sociale integratie van jongeren. Over deze doelstelling, het beleid en de moderne oecumenische bestuursvorm vertelde vrijdagavond de heer J. Baarda, voorzitter van de Stichting, tijdens een persconferentie in de Meerpaal. Het stichtingsbestuur bestaat thans uit twee niet-kerkelijken, vier her vormden, éér doopsgezinde, één g' e- formeerde en één rooms-katholiek. Het zijn de heren J. Baarda (voorzitter), W. Meutgeert (wnd. seer.), W. Faber (penningm.), H. Zwart, M. B. Knüvers en H. Wiebenga en de dames G. J. van der Lijn-Ludwig, Van Dijk-Adema en Schaap-Kaspersma. De her- jrmde jeugdpredikant, ds W. J. van der Waal, is aan de stichting verbonden als ad viseur, Hij is voor 30% van zijn tijd in dienst van de stichting, daartoe uitge leend door de hervormde gemeente te Sneek. Tijdens de zomermaanden is de Meer paal iedere avond geopend. Er komen dan vele zeilers (o.m. een groot aantal van de jeugdherberg), die er de hele avond naar hartelust op beatmuziek kunnen dai.sen. Zaterdagavond is hij in die periode echter niet geopend, aangezien het bestuur van mening is, dat er dan in de stad voldoende fe te beleven”, zo vertelde ds. Van der Waal. Andere mogelijkheden voor de jon geren zijn exposities van eigen werk en de ruilbeurs elke zaterdagmiddag. Ook het imbecillenwerk is een be langrijke, maar dankbare taak voor het bestuur. Dit betreft een groepje imbecillen, dat niet bij de Pier de Boer- stichting werkt, maar dat thuis erg ge ïsoleerd leeft. Leden van de sociëteit kunnen op woensdag, zaterdag en zondag in de Meerpaal terecht. Zij kunnen zich ver maken met biljarten of kaarten of men kan gewoon een babbeltje maken aan de bar op de zolder, die bijzonder in- dienst des Woords en tot de bediening der Sakramenten in genoemde Kerken werd hij op 30 oktober van datzelfde jaar door ds. S. van der Linde uit Grootegast, toen nog predikant te Op perdoes, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Oppenhui zen c.a. Tijdens zijn ambtsbediening als pre dikant van de Gereformeerde Kerk van Oppenhuizen was ds. Groenenberg in de classis Sneek enige tijd deputaat voor de geestelijke verzorging van militairen en deputaat voor de cate chese. Op 1 september 1963 ging ds. Groenenberg in militaire dienst en was toen ruim een jaar in de Lunettenka zerne te Vught werkzaam als reserve- legerpredikant. Ds. E. Groenenberg zal zondagmid dag 12 maart a.s. afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Oppen huizen c.a. en zondagavond 2 april, na vooraf in de morgendienst te zijn be vestigd door ds. E. Haverkamp uit Leiden, intrede doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Vianen, waar hij beroepen is in de vakature van ds. J. C. Langeveld, die daar op 15 mei van het vorig jaar (1966) afscheid heeft genomen en die een paar weken geleden is bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Sneek voor de missionaire arbeid in Argen tinië. Ds. Groenenberg werd op 25 decem ber 1932 te Zwolle geboren. Hij be zocht eerst het christelijk lyceum in zijn geboortestad en studeerde daar na aan de theologische hogeschool vah de Gereformeerde Kerken in Neder land te Kampen, waar hij op 27 juni 1960 zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Groenenberg op 14 juli van dat jaar na praeparatoir examen dooi’ de classis Ommen was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij op 12 oktober 1960 door de classis Sneek peremptoir was geëxamineerd en toegelaten tot „Er bestaan drie vormen van jeugd werk”. aldus de heer Baarda. Ten eer ste de vrije jeugdvorming, die ten doel heeft de jongeren bijeen te bren gen in georganiseerd verband om hen door middel van verschillende aktivi teiten te bepalen bij en te vormen tot het doel, dat de organisatie of vereni ging zich stelt. Hieronder kunnen val len de CJV, padvinderij, AJC, enz”. „Ten tweede,” zo vervolgde hij, „het jeugdzorgwerk met als doel be moeienis met jongeren uit sociaal min der aangepaste milieus of sociaal moei lijk aan te passen woonwijken en buur ten. Door deze bemoeienis probeert men deze jongeren, en vooral ook hun ouders, een meer zinvolle plaats in de samenleving van gezin, buurt en stad te geven. Een voorbeeld van deze werksoort vinden we in Sneek in de Stichting Jeugdhaven, die is opgezet door leden van de gereformeerde kerk. In bovengenoemde werksoorten kan een vrije en een losse omgang met jon geren plaatvinden, die niet gestalte krijgt in een strikte verenigings- of clubvorm, maar meer gaat in de rich ting van in- en uitstuiven en het aan bieden van allerlei mogelijkheden. Men noemt deze vrijere vorm „open jeugd werk”. Hier is dus het open jeugdwerk geen werksoort, maar een wijze van omgaan met de jongeren in het kader van de vrije jeugdvorming of jeugd-, zorgwerk”, zo vertelde de heer Baarda. Ten slotte noemde hij het open jeugd werk dat ten doel heeft: vrijetijdsbe steding. Deze vrijetijdsbesteding kan gestalte krijgen in het vormgeven aan alle mogelijkheden van recreatie en in Binnen afzienbare tijd zal er tussen de spoorlijn en de Hemdijk een nieuw internaat komen voor imbecille kinderen in de plaats van het tegenwoordige internaat „Het Zwaluwnest” aan de Singel. Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Buitengewoon Onderwijs te Sneek die het internaat heeft gesticht alsmede de P. Bakkerschool en de Koningin Emmaschool (voor debielen) hoopt, dat zijn plannen bin nen drie jaar gerealiseerd zullen worden. Het gebouw zal plaats bieden aan 36 tot 40 kinderen, met het personeel erbij in totaal 51 personen. Het zal ongeveer 2 miljoen kosten. Het bestuur heeft inmiddels rijks- goedkeuring verkregen op zijn plan nen. Architect J. Grunstra te Bolsward maakte de tekeningen en een ma quette, waarvan men hier een foto ziet. De bouwcommissie maakte een exploitatieopzet. Het bestuur heeft uit eigen middelen (door contributie van leden en giften) een bedrag van f 35.000,gereserveerd. Volgens de begroting, die eind 1965 is gemaakt, zou er f 1,7 miljoen moe ten worden geleend. Enkele landelijke fondsen, werkzaam op maatschappe lijk terrein, werd om financiële mede werking gevraagd. Aan het provinciaal bestuur- is gevraagd de rente en aflos sing van het te lenen kapitaal te ga randeren, omdat de kinderen uit de hele provincie komen. Men heeft goe de hoop, dat dit wel lukt. Anders zal een beroep worden gedaan op ver schillende gemeenten in de Zuidwest hoek. Over de exploitatie zit het bestuur, dat onder voorzitterschap staat van burgemeester L. S. Pasma van Heme- lumer Oldeferd, niet erg in. De ver- pleegprijs voor de kinderen wordt n.l. door de gemeenten waar ze vandaan komen betaald. Maar eerst zal het in ternaat er moeten komen, voor over exploitatie kan worden gesproken. De bullterrier Shadow van de heer A. J. Sonsma uit Langweer werd op de clubmatch van bullterriers te Am sterdam (op 26 febr.) beste zelfgefokte reu in Nederland. De moeder Zora kreeg ZG. De Newfoundlander reu Avalon’s Ganymedes van dokter F. W. Leeman uit Beetsterzwaag behaalde op de kampioenschaps-clubmatch le U in de jeugdklasse en werd 4e U bij alle reu en. De rottweiler Bento van Langedam van de heer Veenland te Drachten kreeg U op de clubmatch in Den Bosch, terwijl de reu Sandor van de Masheerd ZG kreeg. Zaterdag hield de personeelsvereni ging L.T.S. van de N.V. Lankhorst Touwfabrieken haar tweede contact- avond van dit seizoen in hotel Hanen- burg. De zaal was gezellig vol met per soneelsleden met hun dames c.q. heren. De voorzitter van de personeelsver eniging, de heer M. de Rapper, heette allen hartelijk welkom, in het bijzón der de directie. Hij vertelde dat de grote feestavond zal worden gehouden op 15 april in Amicitia. Dit wordt dan de laatste feestavond van het seizoen. Op een jaarvergadering, zo zei hij, is voorgesteld een toneelvereniging op te richten. Er werden verschillende dames en heren benaderd en onder leiding van regisseur R. H. Ferwerda is er lang en hard gestudeerd op een thriller, ge titeld „Eksterogen”. Het stuk werd met veel vaart en goed spel voor het voetlicht gebracht. De hoofdrollen werden gespeeld door mej. J. Poiesz en de heer H. Donker broek. Ook de andere spelers, mej. Greijdanus, mej. Zijlstra, en de heren Hamersma, De Jong en Terpstra, heb ben goed spel laten zien. Souffleuse was mej. Westerhof. Het kapwerk werd verzorgd door de heer D. Hamersma. Na afloop kregen zij een welverdiend applaus. De voorzitter dankte hen .oor hun spel en liet zijn woorden verge zeld gaan van bloemetjes voor de da mes en een rokertje voor de mannen. In de pauze werd de traditionele ver loting gehouden. Er waren prachtige prijzen. Het trio Lorenzo uit Groningen zorgde voor muziek. Na afloop werd er nog gezellig gedanst. Het bestuur kan terugzien op een goed geslaagde avond. Gistermiddag omstreeks 1 uur botste in IJsbrechtum ter hoogte van café De Boer een personenauto tegen een lan taarnpaal. De 17-jarige R. J. van der Zee uit Bolsward, mede-inzittendc, liep hierbij een sleutelbeenfractuur op. Het ongeval gebeurde toen de auto, die werd bestuurd door R.S. uit Bus- sum, op de tramrails slipte. De auto werd bij de botsing vrij zwaar be schadigd. De paal brak af. De bestuur der kreeg geen letsel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1