CHR. U.T.S. KAN IN 1968 BEGINNEN Grootse Meerpaal-avond m STUNTJE ’67 WAS BLITS Ons Gebouw AGENDA van WYMBRITSERADEEL IJLST en Vrijheidszeilers openen het zeilseizoen Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Eerste kievitsei in Wymbritseradeel Maandag 13 maart 1967 122e jaargang nr. 21 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Jongens vernielden ruiten van auto Ds. Kuipers, vroeger te Wolsuni. overleden Italiaan reed in Nijland de sloot in Gezellige feestavond NCGB. afd. Sneek Iluisvestingsmoeilijkheden oorzaak van uitstel Hei Sneeker Nieuwsblad is een Kinderen verzorgden programma op ouderavond Bolwerkschool gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Ds. II. E. Gravemeijer overleden CJV Scharnegoutum had geslaagd jaarfeest met eigen cabaret Start wordt nog een jaar uitgesteld SNEEKER NIEUWSBLAD Kuipers werd (Z.L.) geboren. Met het kort daarvoor gereedgeko men „schilderij” als décor lazen dich ters voor uit eigen werk. Rechts de schijnwerpers van de filmgroep. Verschijnt MAANDAGS w DONDERDAGS vantoor voor idmmistratie en redaktie 4EDEMPTE POL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur EL A de Boer l elefoon 4091 Advertentiepnj s 15 cent per mm. Bij kontrakt (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half jaar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Tiisdei 21 en woansdei 22 maert Krite- toaniel yn Amicitia mei it blijspul „Koekoek op it nest”. Woensdag 15 maart Uitvoeringen Chr. Gymnastiekver. „Advendo” in Ons Gebouw; ’s middags 2.30 tot 10 jaar, ’s avonds 8 uur vanaf 10 jaar. Donderdag 23 maart ’s avonds 7 uur in Martinikerk te Bolsward en vrij dag 24 maart in Grote Kerk te Sneek ’s middags 2 uur Matthaus Passion. In augustus 1968 kan worden begon nen met de lessen var de schakelklas (eventueel eerste klas nieuwe stijl) in b.v. het gebouw van de christelijke l.t.s. of andere lokaliteiten. Dit wordt ge meld in een schrijven, dat het bestuur van de Stichting Chr. U.T.S. te Sneek heeft ontvangen van de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen mr. J. H. Grosheide. Traditiegetrouw bijten de Vrijheids zeilers op zondag 26 en maandag27 maart weer het spits af van het nieu we zeilseizoen met de nationale paas- wedstrijden op het Sneeker Meer. De ze wedstrijden worden georganiseerd door de Sneeker Zeilclub in samenwer king met de Vrijheidsklasse-Organisa- tie. Zondag 26 maart wordt er één wed strijd gevaren, ’s middags 13.30 uur en de volgende dag twee: ’s morgens 11 uur en ’s middags 2 uur. Er wordt ge varen onder de reglementen van de IYRU en van de KVNWV, volgens de laatste uitgave met als inzet de Repko- wisseltrofee en de NNWB wisselbeker. In 1962 begon de Vrijheidsklasse-or- ganisatie met deze paaswedstrijden op het Sneeker Meer en het aantal deel nemers stijgt elk jaar. Want waren in het eerste jaar 19 vrijheidjes van de partij, in de volgende jaren groeide dit aantal tot 24 in 1963, 34 in 1964, 46 in 1965 en 50 in 1966. Winnaars waren: R. S. Alberda in 1962, gebr. de Boer in 1963, R. S Alberda in 1964, J. J. Onnes Haren (Gr.), (A-klasse) en mej. D. Bron (B) in 1965 en in 1966 C. de Haas uit Breukelen in de A-klase en H. Rut gers, Nijmegen in de B-klas. Zaterdagmorgen hebben enkele jon gens van ongeveer 6 tot 12 jaar de ruiten kapotgegooid van een VW-busje, dat in een hok gestald was bij de IJlsterkade. De wagen is eigendom van een garagehouder. De knapen wer den door de politic gewezen op het verkeerde van hun activiteiten. De ouders draaien voor de kosten van herstel op. Het doek werd opengetrokken, de mu ziek speelde een bluesachtig nummer (de groep was speciaal voor deze stunt versterkt met een trompettist) en in de schijnwerpers werd een nummer „ak- tion-painting” opgevoerd. Jonge Sne- ker kunstschilders spoten, gooiden en smeerden Leikleurige verf op een groot doek en het resultaat kunt u op deze pagina zien. Een close-up van twee leden van beatgroep „Team” plus de gasttrompet- tist. In zaal Hanenburg organiseerde de oudercommissie van de Bolwerkschool donderdag een ouderavond. Deze bij eenkomst was zeer druk bezocht. De voorzitter, de heer Schuhmacher, bracht een woord van dank aan de ouders voor hun financiële hulp (schoolfonds) en de vele prijzen voor de verloting. Nadat het hoofd der school de schoolzaken had afgehan deld, was het woord aan de jeugd. Met grote belangstelling volgden de ouders de verrichtingen van plm. 70 kinderen, die met zang, toneelspel, voordrachten en dansjes de avond vulden. De onder delen werden aan elkaar gepraat door een leerlinge van klas 5. De leerlingen van klas 6 openden de rij met een achttal liederen. Vervol gens" brachten kinderen uit klas 2 een alleraardigst stukje: „Goudkopje” ten tonele. Hierna trad een groep kinderen uit klas 3 en 4 voor het voetlicht, die „Jan Lustig” ten beste gaf. Nadat eerst nog een prachtige dans door leerlin gen van klas 5 was uitgevoerd werd een quiz gehouden door kinderen van klas 6. Met een tweede dans werd het eerste deel van de avond afgesloten. Na een pauze, waarin een verloting werd gehouden, de ouders koffie met koek werd aangeboden en ook de kin deren een traktatie kregen, brachten leerlingen uit klas 5 en 6 op vlotte wij ze als sluitstuk „De groene hoed”. Tus sen de bedrijven door brachten ver schillende leerlingen een leuke voor dracht Aan het eind van deze geslaag de avond dankte de voorzitter alle medewerkers en mocht het personeel een kleine attentie in ontvangst nemen. Ondanks het feit, dat dit bericht ve len zal teleurstellen, zo deelt het be stuur in een persbericht mee, mogen wij thans zeggen, dat door deze ont wikkeling en mede door de opneming van de school in het systeem van de seriebouw voor technische scholen uiterlijk over drie jaar een modern permanent schoolgebouw in Sneek klaar zal zijn. De staatssecretaris heeft nl. even eens bericht, dat de gunningsdatum van de nieuw te bouwen school is vastgesteld op medio september 1968. Hierdoor kan een groot gedeelte van de school in augustus 1969 in gebruik wor den genomen. Het bestuur van de Stichting U.T.S. heeft, sinds de mogelijkheid van een christelijke u.t.s. in Sneek bekend was, steeds getracht een tijdelijke huisves ting te vinden tot het moment waarop de nieuwe school zor kunnen worden betrokken. Oorspronkelijk zou men verleden jaar reeds starten in een ge deelte van de chr. l.t.s. Toen dit op moeilijkheden stuitte, werd besloten de start een jaar uit te stellen. Alle po gingen om er voor dit jaar wat op te vinden leden schipbreuk. Daarbij speel den tenslotte ook financiële moeilijkhe den een rol. Gisteravond raakte op de oude Bols- warderweg in Nijland een auto, be stuurd door een Italiaanse gastarbei der, L.M. uit Enschede, in de sloot. De wagen werd beschadigd, niemand liep letsel op. De Italiaan was naar een dancing geweest en wilde een meisje thuisbren gen. In Nijland raakte de wagen tus sen de tramrails. Toen de chauffeur probeerde er weer uit te komen, slipte de auto en kwam links van de weg in de sloot terecht. Vrijdag is in Bergentheim plotseling overleden ds. J. Kuipers, Nederlands- hervormd predikant in deze gemeente. Hij was 53 jaar. De begrafenis zal morgen plaatsvinden in Bergentheim na een rouwdienst, welke om 11 uur begint. Ds. Kuipers werd in 1923 in Arcent (Z.L.) geboren. Van 1956 tot 1961 diende hij de hervormde ge meente van Wolsum en Westhem. In 1961 vertrok hij naar Oldeboorn. Sinds vorig jaar april was hij in Bergentheim. In de periode, dat hij in Wolsum/West- hem was, was hij o.a. qaestor van het breed moderamen van de classicale vergadering Sneek. De jaarlijkse feestavond van de afd. Sneek van de Ned. Chr. Grafische Be- drijfsbond had ook dit keer weer een echt gezellig karakter. Vele leden met vrouwen en verloofden waren naar Aere Perennius gekomen om zich eens echt te ontspannen en tevens door dit samenzijn de onderlinge hand te ver stevigen. Het chr. gezelschap „Marklanken” uit Suameer gaf een afwisselend pro- grama ten beste van muziek, zang en toneel. Tussen de bedrijven door vond de verloting plaats, waarvoor veel be langstelling bestond. Er waren mooie prijzen beschikbaar gesteld. Voor vriend Kuindersma uit Joure was het een dubbel feest. Hem werd nl. het gouden CNV-insigne op de borst gespeld en de bijbehorende oorkonde overhandigd, omdat hij 25 jaar lid is geweest van de chr. vakorganisatie. Met samenzang en dank aan God werd deze mooie feestavond beëindigd. De stemming steeg bij de minuut. De af en toe fluitende versterkers konden daaraan niets veranderen. Achter de schermen werd de conditie op peil ge houden met enorme hoeveelheden stokbrood en dranken. In de zaal werd druk gedanst. Een vijf man sterke filmploeg, bestaande uit Sneker film- amateurs richtte de schijnwerpers en de camera’s op de beweeglijke massa. Het duurde weer geruime tijd voor de volgende stunt. Enkele dichters lazen voor uit eigen werk. Het luid ruchtige publiek maakte de meeste verzen onverstaanbaar1, ondanks dat er gebruik werd gemaakt van de krach tige versterkers. Maar dat deerde alle maal niet. Het was gezellig, er heerste een gezellige sfeer. Enfin, op deze pagina staan enkele foto’s, die een indruk geven van de avond. De „stunters” zullen ongetwij feld met genoegen aan dit experiment terugdenken en uitzien naar „Stuntje ’67-bis”. Evenals vorige jaren zal er ten ge rieve van de zeilers weer een salonboot met consumptiegelegenheid aan het starteiland worden gemeerd. Bij slecht weer wordt ’s zondags met deze salonboot een rondvaart gemaakt naar Grouw en Eernewoude. Zaterdag avond vindt er een gezellig samenzijn plaats in de jeugdherberg „Wigledam” en na afloop van de wedstrijden op zondag is hier een gezamenlijke warme maaltijd, ’s Avonds om 8 uur volgt dan nog een VKO contakt- en balavond. Aan het begin van deze avond zal de voorzitter van de SZC, de dagprijzen uitreiken. Na de wedstrijden op maan dag is er nog een samenkomst op de salonboot, waarin de prijzen worden uitgereikt. Op ruim 88-jarige leeftijd is donder dag 9 maart te Baarn overleden ds. H. E. Gravemeijer, emeritus predikant van de Nederlands Hervormde Kerk. Ds. Gravemeijer werd op 20 oktober 1878 in Oosthem geboren, waar zijn vader predikant was. Hij bezocht eerst de gymnasia te Leeuwarden, Gorinchem, Utrecht er. Amersfoort en studeerde daarna aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij zijn kandidaatsexa men theologie en ook zijn kerkelijk voorbereidend examen aflegde. In 1910 werd hij predikant te Schipluiden, van waar hij in 1915 vertrok naar Steen- wijk. In 1918 werd hij predikant te Amsterdam, waar hij werkzaam is ge weest in de wijken rondom de Oranje kerk, de Amstelkerk en de Willem de Zwijgerkerk. Op 1 januari 1949 ging hij op ruim 70-jarige leeftijd met eme ritaat. Ds. Gravemeijer was vele jaren lid van het classicaal bestuur van Amster dam en voorzitter van de afd. Amster dam van de confessionele vereniging. Verder was hij vele jaren voorzitter van de Nederlandse Zeemans Centrale en werkte hij mee aan de stichting van een zeeliedentehuis voor Nederlanders te Londen. In 1921 was hij één van de oprichters van de Hervormd Geref. Staatspartij, de HGS, waarvan hij on geveer twintig jaar voorzitter is ge weest. Ook was hij ongeveer twintig jaar eindredakteur van „Kerk en Staat”, het orgaan van de HGS en na de tweede wereldoorlog voorzitter van de Protestantse Unie en mederedakteur van „De Vrije Natie” het orgaan van de Protestantse Unie. In de bezettings jaren nam ds. Gravemeijer aktief deel aan het verzet. Zijn stoffelijk overschot is hedenmid dag te Soestbergen ter aarde besteld. Zaterdagmiddag is het eerste kie vitsei in de gemeente Wymbritseradeel gevonden door de 13-jarige Sjoerd Feenstra uit Abbega Sjoerd, die naar de ulo gaat, vond het ei om ongeveer 2 uur vlak bij het dorp. Nog dezelfde middag is hij er mee naar Sneek gereisd om het aan burgemeester Van Hout aan te bieden. Het was dezelfde datum als waarop vorig jaar het eerste kievitsei in Wym britseradeel werd gevonden. Toen was Hessel Hoornveld de gelukkige vinder. Donderdagavond hield de CJV te Scharnegoutum haar jaarfeest. De zaal was tot in de puntjes versierd. Dit was het eerste waar de mensen van genie ten konden. De avond was zo ingedeeld, dat men het bijna kon vergelijken met de gewone verenigingsavond. Na de opening kon men genieten v: een leuk koortje, dat enige nieuwe ge zangen ten gehore bracht. Vervolgens zag men een leuk schetsje, dat op de inleiding sloeg. Het thema van de in leiding was: „Liever begrafenis dan bruiloft”. Dit thema kwam uit Predi ker 7 vers 2a. De voorzitter had deze inleiding met grote zorg gemaakt; het was dan ook heel begrijpelijk. Na de inleiding kon men nogmaals van het koortje genieten. Voor de pau ze werd een modern gedicht voorge dragen en zong men met elkaar een paar fijne liederen. In de pauze was er een Amerikaanse verloting. Toen was het grote moment aange broken voor het cabaret. Dit bestond uit 6 man plus pianist: Aalsje de Boer, Theo Boorsma, Nelly Rientsma, Gerrit en Durk Boorsma en de pianist Durk Overal. Het geheel stond o.l.v. Henny de Boer, die dit cabaret hoofdzakelijk gemaakt heeft. Het was iets dat men vroeger niet van een JV verwacht had. De samenstelling was goed, echt zo als het hoort. Het liep vlot en alles was goed verstaanbaar. Hoofdzakelijk sloeg het op eigen dorp. Na het openingslied zag men: „It doarpke Skearnegoutum”, waarin bestuur en leden van dorpsbe langen een tikje kregen. Ook de uitver koop, dat meer algemeen was, zat goed in elkaar en Nelly en Gerrit sloten dit aardig af. „De Provo” die voor Durk was, draaide zoals verwacht werd. Ook was er een conference, die scherp, maar toch goed was. Hierin kregen de kerke- raad „n de krite de grote klappen. „De Beatgirls” sloegen fantastisch in. Maar de topper was „de doarpsmusiek”. Goed werk. Na het cabaret werd er nog een ge dicht voorgedragen en daarna sloot de heer A. Zijlstra deze gezellige avond. Er waren jammer genoeg te weinig mensen, vooral ouderen. De grote zaal van Ons Gebouw was zaterdagavond in bezit genomen door een paar honderd jonge mensen. Zij waren allen gekomen om van de veelbelovende stunt van de Meerpaal, genaamd „Stuntje ’67”, een groot succes te maken. En zij slaagden daarin volkomen. De jeugd kon zich deze avond helemaal uitleven, zonder dat zij op de vingers werd getikt door de ouderen. De opzet van het programma was helemaal a la 1967. Keiharde beatmuziek, lekker gek dansen en verder al impro viserend maar verder zien. Iedereen was na afloop vermoeid, maar zeer tevreden en het is dan ook aan te bevelen, dat er meer van dergelijke avonden worden gehouden. Het duurde nog geruime tijd voor dat er stemming in de zaal kwam. Om streeks kwart voor negen werd stunt nummer één gelanceerd. Zeven „beat- girls” (of moet het zijn biet-guls”?) sprongen van achter het toneel door ’n papieren décor voor de voetlichten en gaven in een paar honderd watt flood- ligth een beatdansshow. Hijgend en be zweet kropen de danseressen na vijf minuten in de koele kleedkamer. Zij moesten wel over een ijzeren conditie beschikken, want later op de avond traden zij nog enkele malen op. Een aanvankelijk nogal nerveuze ds. Van der Waal liep (zonder een ver plicht gesteld hoofddeksel) tussen de roerige jongeren. Hij was er niet hele maal gerust op, dat het experiment zou slagen. „Er is echter geen sterke drank te krijgen”, vertelde hij. Even later stond de predikant een jongeman te „bekeuren”, die een litersfles „heilwa ter” in zijn binnenzak droeg. Gelukkig was dit een uitzondering, zodat alles netjes kon worden gehouden. In de zaal was een klein aantal ou deren aanwezig. Het waren enkele ou ders, die wel eens wilden zien hoe het er toeging. Zij trachtten achter in de zaal met elkaar te praten, hetgeen hun echter maar ten dele lukte. De beatgroep „Team” uit Harlingen gaf met haar versterkers „vol gas” en Ons Gebouw stond af en toe te sidde ren op haar fundamenten. Het is dui delijk, dat van een gezellig onder-onsje geen sprake kon zijn. Achter de coulissen draafden ze nuwachtige „regisseurs”, die voorberei dingen troffen voor de volgende stunt. bezig met hun ultramoderne creatie. J V.l.tl.r. Folkert Postma, Jan van Tui nen en Peter Bax.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1