Waterpoort-krabbek I j O Enorm rookgordijn Nauwe Burgstraat Hevige brand verwoestte leerhandel ra Kwaliteit en kwantiteit op 16e Paasveetentoonstelling Anema. Bolsward. had weer kampioenskoe IJLST W Y M BRITS ER A DEEL i "Wi en van Veel publiek tijdens spitsuur in 4 I I t t Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Sneker nam initiatief tot preventieve kinderbescherming 122e jaargang nr.24 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD «I f damwand industriehaven 4 KW Laagste nog boven begroting Aanbesteding stalen C.P.B. Oosthem-ljlst Donderdag 23 maart 1967 ■'K W r dende pand de winkel van Simon de Wit. de slagers een varken naar De heer Harmen Anema uit Bols- j s M’ De volledige uitslag is: ,zx<¥»c«x>: De kampioenskoe, met rond zich de lachende eigenaar, de heer Harmen Anema, en de juryleden. Foto Obbema Vorige week vond de aanbesteding plaats van de bouw van een stalen damwand voor de industriehaven aan de oude Oppenhuizerweg. Van de ze ventien inschrijvers was het aanne mingsbedrijf W. de Jong uit Emmel oord met 124.100de laagste. Hij bleef echter nog ruim boven de be groting van f 117.087,24. Hoogste in schrijver was de fa. Grebe uit Sneek, die het werk voor f 155.500,wilde uitvoeren. meesterd. Het was uitstel van exe cutie. Versciujnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en cedaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Niet alleen hoog in de lucht, ook op de begane grond wordt het Sint Antoniusziekenhuis steeds verder uitgebreid. Op de foto de nieuwe luifel voor de ingang van het hoofdgebouw. Met het oog op de aanvoer van zieken en gewonden per am bulance is dit een zeer nuttige aanwinst voor het ziekenhuis. Bij regenachtig weer behoeven de patiënten niet meer nat te worden. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ti es lager. Abonnementsprijs ti,— per half laar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. ward behaalde met zijn zwartbonte koe evenals vorig jaar de kampioensprjjs. Voor hem zat er dit keer geen reserve- --'r'nu naar en een koe van de heer A. J. Flier uit IJs- kalveren op de Paasveetentoonstelling, die dit jaar voor de zestiende keer was de show evenals kerds zat. De jury bestond uit de heren P. den Hartog, H. J. A. Bakker, J. K. Jonker (allen te Amsterdam), H. Efdé (Leeu warden), R. Blom (Workum) en onze stadgenoten P. Stienstra en Piersma. Een beeld van de enorme rookontwikkeling in de Nauwe Burgstraat. Geheel links is nog net een gedeelte van drogisterij De Vijzel te zien. Naast het bran dende pand de winkel van Simon de Wit. Foto Ris Voorzitter van de marktcommissie was wederom de heer H. Abma. GEEN OSSEN Sr55WK® „De Notenkraker”, het maandblad van het Stedelijk Muziekcorps „Sneek”, heeft een nieuwe jas. Triomfantelijk maakt het blad hier zelf melding van in zijn laatste nummer. Nu dan nog de jassen voor de leden, zo voegt het er aan toe. Inmiddels zijn er besprekingen met prominente figuren geweest over acties om aan geld te komen voor de nieuwe uniformen. Het korps heeft afgelopen maandag opnamen gemaakt voor de Rono. Wanneer de ze worden uitgezonden is nog niet bekend. Wel is bekend, dat er op 29 en 30 juli een uitwisselingsconcert plaatvindt met Schinveld in Lim burg. Een uitslaande brand in de winkel van Fahner’s Lederhandel in de Nauwe Burgstraat trok gistermiddag om twaalf uur veel belangstelling. Reeds van verre waren de enorme rookwolken te zien. Van de winkel en het erboven gelegen woonhuis bleef weinig over dan een puinhoop. Beneden is alles verbrand, de eerste en tweede verdieping leden zware schade. Ook het naastgelegen pand van drogisterij De Vijzel liep grote schade op. Daar werd het vuur echter bedwongen, voordat het de kans kreeg een totale verwoesting aan te richten zoals in de winkel van Fahner. De oorzaak is vermoedelyk geweest, dat de heer W. F. Fahner (52 jaar) een brandende sigaret heeft achtergelaten in de werkplaats. Deze werkplaats is beneden. De heer Fahner was die dag alleen thuis. Zijn vrouw was op familiebezoek. Hun kin deren zijn reeds volwassen, zodat het huis alleen door het echtpaar werd be woond. Gister heeft de heer Fahner zijn zaak in lederwaren de hele mor gen gesloten gehad. Nadat hij verschil lende karweitjes had verricht is hij naar boven gegaan. Daar viel hij in slaap. Vermoedelijk is de sigaretten peuk in afval terecht gekomen. Om precies twaalf uur bemerkte hij rook. De man is nog ternauwernood ontsnapt. Want toen hij snel naar be neden was gegaan kwam hij tot de ont dekking, dat de deur naar buiten op slot zat. De sleutel lag boven. Een der buren, een personeelslid van De Gruy- ter, die aan de overkant een zaak heeft heeft toen de deur opengetrapt, zodat de heer Fahner op straat kon stappen. i j Om 12.17 uur werden slangen ge legd door de winkel van Simon de Wit. Uit de eerste verdieping van De Vijzel kwam rook. Een man klom naar boven via de ladderwagen. Om 20 over twaalf werd vanaf de ladder water gegeven. Via het dak van sigarenmagazijn Bloemhof prebeerde men dichter bij de haard te komen. De ruiten van de eerste ver dieping Simon de Wit waren inmid dels reeds zwartgeblakerd. Voor De Vijzel werd nog steeds gevreesd. Om half een beklom een brandweerman een gewone houten ladder en sloeg met een schop de ruiten van de eerste ver dieping van Fahner kapot. De mannen met de persluchtmaskers klommen naar binnen. Daarop werd bekend, dat men de brand meester was. De rook werd iets minder hevig en veranderde allengs van kleur. Ze werd witter en dat be tekende dat er veel waterdamp in zat. Wethouder Baaijens was ook aanwe zig, als loco-burgemeester. Burgemees- DEKSEL WILDE NIET OPEN Verschillende buren hadden inmid dels de brandweer gewaarschuwd. De politie zette de straat aan beide kan ten af om de grote toevloed van nieuwsgierigen op een afstand te hou den. Enkele mannen begonnen koorts achtig met het deksel van de brandput vlak voor het brandende pand. Dit wildé eerst niet open. Door een stevige zuidwestelijke wind aangewakkerd nam de brand snel in omvang toe. Om acht minuten over twaalf arri veerde de brandweer met loeiende si rene en blauw zwaailicht. In een oog wenk waren slangen uitgerold en on middellijk werd water gegeven. De grote etalageruit, die vanwege de hitte reeds enigszins gebogen leek, barstte stuk zodra de waterstraal er tegenaan kwam. Daardoor kon er ineens veel lucht bij de vuurhaard komen en een geweldige steekvlam was het gevolg. Zij die aan de overkant van de straat stonden voelden de hitte in het ge zicht. Dat was ook de enige keer dat het publiek vuur te zien kreeg. Ook de ruit van drogisterij De Vij zel begon door de hitte reeds te trillen. Maar gelukkig voor de eigenaresse, mej. J. de Jong, kwam de wind van de andere kant. Dat was wel een nadeel voor de winkel van Simon de Wit aan de andere kant van Fahner. PERSLUCHTMASKERS De brandweer was met twee wagens gekomen. De ene stond vlak voor de brand, de andere bij de Wip, waar het grachtwater bluswater werd. Om 12.13 uur arriveerde een ladderwagen. Drie man van de brandweer gingen voor zien van persluchtmaskers het bran dende huis binnen. Een griezelige daad, vonden de toeschouwers. Maar dc man nen verrichtten onder de bekwame lei ding van commandant W. Slob koel bloedig hun werk temidden van de grote opwinding. Want door het lawaai van de motoren van de spuitwagens, auto’s die claxon nerend door de mensenmenigte tracht- ter Rasterhoff was niet in de gelegen heid. Hoofdinspecteur Kooistra van de gemeentepolitie verscheen in burger. Oud-commandant van de brandweer Ringnalda nam eveneens een kijkje. Om 4 minuten over half één kon worden gezegd, dat de brand bedwon gen was. Het pand van Simon de Wit liep geen gevaar meer. De nablussing vergde echter nog geruime tijd. Om ongeveer twee uur was de laatste rook verdwenen. Later op de middag werd de brandweer nog eens gealarmeerd, omdat in de drogisterij opnieuw iets begon te smeulen. Van de aangrenzende percelen zijn vooral drogisterij De Vijzel en het pand van Simon de Wit getroffen. In de woonkamer en keuken van mej. De Jong heeft het vuur een grote ravage veroorzaakt. Gedeelten van de vloer zijn verbrand, de verf is door de hitte losgesprongen, terwijl meubilair, vloer bedekking e.d. vrijwel onherstelbaar zijn vernield. Mej. De Jong is verder diep getroffen omdat haar twee par kietjes door de verstikkende rook zijn omgekomen. Van haar artikelen in de winkel is een gedeelte aangetast door water en rook en derhalve onbruikbaar geworden. Ook in het pand van Simon de Wit is zowel in het woonhuis als in de ma gazijnruimte aanzienlijke schade aan gericht. Grote partijen etenswaren zijn ook hier door het bluswater voor ver koop waardeloos geworden. In de win kels van Bloemhof en C. Jamin (in de Peperstraat) ontstond lichte schade, voornamelijk door water en rook. De panden staan daar alle nogal dicht te gen elkaar. Alle bewoners zijn tegen brand verzekerd. De familie Fahner huurde het pand van de heer M. de Wolf te Dalfsen, een oud-Sneker. De koffiebars schieten overal als paddestoelen uit de grond. Zo ook in Sneek. Er komt er nu weer één bij, n.l. Rinke’s koffiebar in de Scharnestraat. -- Dinsdagmiddag waren de leden van de CPB Oosthem en IJlst bjjeen in ’t Mienskipshüs te Ijlst. Na de gebruike lijke opening door de presidente, mevr. Oppedijk-Schotanus, werden allen har telijk welkom geheten, in het bijzonder mevr. D. van der Weij-Miedema uit Wolvega, die een lezing hield over haar reis naar Israel en daarbij dia’s- ver toonde. Zij deed dit op een zeer pret tige manier en een en ander werd door de dames met veel aandacht ge volgd. Aan het einde van de middag werd aan alle leden stekjes uitgereikt, met de bedoeling om in september een bloemententoonstelling te houden, waarbij de planten door deskundigen zullen worden beoordeeld. Het was een fijne middag. De laatste bijeenkomst van dit seizoen zal gehouden worden op 9 mei in Oosthem en zal verzorgd worden door de fa. Metz uit Sneek. Tot afsluiting van dit seizoen gaat de CPB Oosthem-IJlst op 18 mei a.s. sa men met de afdeling CPB Oosthem ’n excursie maken. De bedoeling is ’s middags 1 uur vanaf de overkluizing in IJlst te vertrekken en eerst een be zoek te brengen aan de Saconofabriek in Oosterwolde. Daarna gaat de reis naar Leeuwarden, waar de dames om 7 uur verwacht worden bij de Tech nische Unie, waar demonstraties zul len worden gegeven van verschillende elektrische huishoudelijke apparaten. Ook de toonzalen met de moderne ver- lichtingsapparaten zullen bezichtigd worden. Een verrassing is niet uitge sloten. Al met al hoopt men op een ge zellige dag. Wie van de leden belang stelling heeft om de Bondsdag te be zoeken op 27 april in de Frieslandhal te Leeuwarden, kan zich vóór 25 maart opgeven bij de presidente mevr. Op pedijk-Schotanus. 1. W. de Jong, Emmeloord, f 124.100; 2. S. H. de Jong, Koudum, f 127.600; 3. J. J. de Vries, IJlst, f 130.000; 4. Halbesma Beton Mij, Leeuwarden, f 130,600; 5. NV Prins van Wijngaarden, Hat- tem, f 131,000; 6. fa. Hoekstra en Hiemstra, Leeu warden, f 131.800; 7. fa. Dekinga, Leeuwarden, f 131.900; 8. G. de Boer, Workum, f 131.900; 9. T. D. Joustra, Sneek, f 134.850; 10. IJ. Heeringa, Joure, f 135.000; 11. H. Sterk, Drachten, f 135.500; 12. A. Leemburg, Terhorne, f 135,082,73; 13. fa. De Groot, Harlingen, f 137.400; 14. H. Visser en zn., Lemmer, f 140.400; 15. fa. H. Broersma, Harlingen, f 141.000; 16. fa. Bakker V. d. Klok, Hoorn, f 152.000; 17. fa. Grebe, Sneek, f 155.500. - Wie de stad vorige week verliet zag rechts van de weg even voorbij de nieuwe kruising een bord waarop ’’einde 70 km”. Direct bij het begin van de stad is deze snelheid n.l. als maximumsnelheid aangegeven. Voor de hele weg geldt echter, zoals be slagers komen soms voor vreemde kend een maximum-snelheid van situaties te staan. Zo gebeurde het 90, overal met borden aangegeven, deze week bij het openbaar slacht- Dit bord ontbrak op de plaats waar huis aan de Oppenhuizerweg, dat „einde 70” stond, zodat vanaf dat de slagers een varken naar de punt dus formeel geen maximum- slachtbank wilden leiden. Het dier snelheid meer bestond. Inmiddels voelde daar (uiteraard) niets voor is men er bij Rijkswaterstaat ken en het slaagde erin te ontsnappen, nelijk ook achter gekomen, zodat Zonder pardon dook Billy de Hou- het bord „einde 70” nu zo is ge- kesloot in en zwom naar de over- draaid, dat het vanaf de weg niet kant! In een roeibootje werd de leesbaar is. ,ii In de deze week verschenen achtervolging ingezet en in een stuk ,L.S.C.’-er neemt onze oudste Sneker land werd de vluchteling weer over- voetbalclub in een artikeltje af scheid van haar secretaris, de heer Sj. de Groot. Deze is verhuisd naar Surhuisterveen. Vanaf september 1965 heeft de heer De Groot het se cretariaat voortreffelijk waargeno men. ten heen te komen, druk heen en weer lopende brandweerlieden en hollende fotografen, die er een mooi plaatje van wilden maken, had de toestand ee: - Hel Sneckar Nimwrblarl is aecsmbineenie uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD Onze stadgenoot M. van Broekhoven heeft vorige week in een ingezonden stuk in verschillende kranten een ini tiatief in de openbaarheid gebracht om de kinderen meer te beschermen tegen mensen die zedenmisdrijven begaan. Zijn plan is om een vereniging op te richten tot bescherming van het be dreigde kind. De heer Van Broekhoven, die hoofd verpleger is op de psychiatrische afde ling van het Sint-Antonius ziekenhuis, schreef zijn stuk naar aanleiding van het m.. -'rijf in Alkmaar, waar onlangs een 9-jarig jongetje Herman van der Molen in koelen bloede werd ver moord. Zelf heeft hij jarenlang mensen verpleegd, die een zedendelict hadden begaan. Hij is van mening, dat zij wel eens te vlug in de maatschappij terug keren. In ieder geval zou er, als ze met proefverlof worden gestuurd, meer controle moeten zijn. Het gaat hier echter in de eerste plaats om het kind. De ouders zullen hun kinderen moeten inprenten vooral niet met vreemden mee te gaan. De kinderen moeten voorgelicht worden wat er zoal kan gebeuren. Ook de scholen kunnen hier wat aan doen. Daarvoor zal de vereniging onder meer voorlichtingsavonden beleggen. Men hoopt in het hele land afdelin gen te kunnen oprichten. In Friesland is al een werkgroep gevormd. Voorzit ter hiervan is de heer A. Dijkstra, een jeugdleider in Leeuwarden. Secretaris is de heer Van Broekhoven en de heer Molenaar uit Sneek is penningmeester. Verder hebben in de groep zitting me vrouw Hogervorst uit Leeuwarden en mevr. Lindeman uit Sneek. Het is nu volgens de kalender echt lente. Al houden de weergoden daar blijkbaar geen rekening mee. Ondanks het koude weer begint de aanvoer van kievitseieren al flink op gang te komen. Afgelopen dins dag stond de heer P. de Jong uit Leeuwarden (zo zachies an al een Vanaf zaterdag kan men ook weer bekende verschijning in Sneek) terecht op de midget-golfbaan op voor de eerste maal dit seizoen bij het kampeerterrein bij de nieuwe de brandweerkazerne op het Oud jachthaven. Niet alleen kampeer- Kerkhof. De aanvoer was zeer re- ders, ook Snekers kunnen daar (te- delijk, namelijk zo’n 159 stuks. Ook gen betaling) een partijtje golfen, de aanvoer bij poelier F. Tienstra aan de Westersingel is goed. Vanaf dinsdag ontvangt hij tachtig tot honderd eieren per dag. Voor één TT- „Ijipaei” wordt éen gulden betaald. ln de richting Heerenveen, Het is dus wel de moeite waard om tijdens de Paasdagen de „griene greiden” nog even in te trekken. UITSLAGEN De volledige uitslagen van deze ge slaagde Paasveetentoonstelling zijn: Zwartbont (niet af gewisseld)IA (kampioen) en IB H. Anema, Bols- ward; IC M. Vink, Emmeloord. Zwartbont (afgeivisseld)IA M. Vink, Emmeloord; 1B werd' in deze ru briek niet toegekend; IC Wierdsma, Lemmer. Roodbont (niet afgewisseld) IA (res. kampioen) en IB A. J. Flier, IJssel- muiden: IC M. Vink. Emmeloord. Dikb'llen: IA en IB M. Vink, Em meloord; IC Dijkstra, Hallum. Weidevee (kleine tanden): IA en 1B M. Vink, Emmeloord; IC J. van Ma- lenstein, Putten. Weidevee (niet afgewisseld): IA en IC M. Vink, Emmeloord; IB H. Anema, Bolsward. Stieren: IA J. Hofmeester, Sneek en IA M. Vink, Emmeloord; IB J. van Malenstein, Putten; IC Wierdsma, Lemmer. Kalveren (roodbont): IA en IB J. de Jager, Waskemeer; IC J. van Ma lenstein, Putten. Kalveren (zwartbont)IA (kampi oen), 1B en IC A. de Boer, Zurich. Kollekties (roodbont) A. J. Flier, IJsselmuiden en zwartbont Anema, Bolsward. kampioensprijs in. Deze ging selmuiden, die ook de beste roodbonte kollektie naar voren bracht. Wel had de heer Anema de beste zwartbont- kollektie. Er was geen inzending voor de ru briek ossen. Kampioenskalf werd een zwartbonte van de heer A. de Boer uit Zurich. Jan Hofmeester uit Sneek en M. Vink uit Emmeloord, die zeer succes had met zijn inzendingen, kre gen beiden een lA-prijs voor hun stier. Voor deze dieren wordt geen kam pioensprijs uitgeloofd, dit in tegenstel ling tot andere tentoonstellingen. Hier over toonden de stiereëigenaren zich nogal ontevreden. Dinsdagmorgen waren ze weer pres ent. De corpulente koeien, stieren werd gehouden. Zowel kwalitatief als kwantitatief was de show voorgaande jaren goed te noemen. In totaal waren er ongeveer zestig stuks vee naar het veemarktterrein gebracht. De meeste dieren gingen echter weer met hun oude eigenaar terug, aangezien er weinig handel in de prijzige dik-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1