Amerikaans muziekkorps komt naar Sneek BINNENKORT AARDGAS IN IJLST Sneek was I Uitvoering in Sneek was hoogtepunt vergeleken bij de laatste jaren IJLST W YMBRITSER A DEEL AGENDA en Doel: vriendschapsbanden leggen tussen werelddelen Hoeveel wind er was hoe nat en in van Enige bezoek aan ons land Hond omgekomen bij brand in Smidsbuurt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang nr. 25 Dinsdag 28 maart 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i verscheidene plaatsen tot klinken gebracht Matthaus Passion in c: Eénkamerwoning vrijwel uitgebrand 578ste Staatsloterij Auto’s botsten bij Blauwhuis Sneker Tafeltennis- kampioenschappen Voorlichtingsavond in 1 Mienskipshüs Zaandamse mengvoeder fabriek brengt produktie over naar Sneek Flinke schade hij botsing, rijksweg 43 onder Wolsum Padvindersactie Heit je karweitje’’ Ijlster reed weg zonder uit te kijken Het Sneeker Nieuwsblad b aecM&fleerde urtgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en I SNEEKER NIEUWSBLAD 4 BOOTTOCHT CONCERT de Een Amerikaanse muziek- en zanggroep, de „All Student Band from Westminster, Virginia” komt zondag 25 juni in Sneek. D.w.z. de eerste groep, want de band is zo groot, dat zij in tweeën is gesplitst. De tweede groep komt aan als de eerste al weer vertrokken is, nl. dinsdag 27 juni. Samen tellen beide groepen, inbegrepen een flink aantal verzorgers, 280 man. Niet alleen is Sneek de eerste stad in Europa, waar de muzikanten en zangers zullen optreden, in Nederland is dit tevens het enige optre den. De Amerikanen zullen de gasten zijn van ADVENDO. De band maakt een toernee door Europa, die drie weken duurt. Er worden negen landen bezocht. Donderdag 30 maart Aere Perennius ’s avonds 8 uur kleurenfilmprogram- ma ,Van Rijnvaart tot Kromzwaard” van de Ned. Chr. Reisvereniging. Zaterdag 1 april Dancing Terwisga Sjakie Schram en „The Matadors”. Zondag 2 april „The Jay Jays”. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A. de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadver ten ties lager. Abonnementsprijs 14, per half jaar. Franko per post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Een korte hevige brand in een één- kamerwoning in de Smidsbuurt heeft zondagavond het leven gekost aan een hond. Het vuur richtte grote schade aan in het benedengedeelte. Dit brand de vrijwel geheel uit. De bewoner van het huis, de alleenwonende H. Reen, was op het moment van de brand niet thuis. De oorzaak is vermoedelijk de brandende oliekachel geweest. Het heeft het wakkere bestuur van de Vrijheidsklasse Organisatie dit jaar niet meegezeten. Alle wedstrijden moesten vanwege de kou, regen en harde wind door de besturen van SZC I 1 X J en de VKO worden afgelast, zodat PQ V \I7Of| Q |F11 fl OH geen Paaskampioenen 1967 bekend JL LIviO W %/VAOVJL lIVLwll werden. De meesten van de 82 deel- nemers, (zijnde 41 inschrijvers) wer- T T i P 1 den zaterdagavond door sekretaris 1/ Df i Fl Al fl C IZ I fl O C rïl'/"ïf>.lrÏC'r Thijs Zijlstra ontvangen in de jeugd V jI H VlUöKldobV dLUCldöl herberg „Wigledamalwaar men de programma’s en vaantjes kon krijgen, de (mooie) prijzen bezichtigen en eten hadden wij enige gesprekken met en en logies regelen. kele prominente VK-zeilers. Het doel van het bezoek is om mee te werken aan een geest van verbroe dering tussen de volkeren van Europa en Amerika. Tussen beide wereldde len zullen vriendschapsbanden wor den gelegd. De leden van de band zul len dan ook graag in contact komen met de bevolking in de plaatsen die worden bezocht. De beide groepen komen aan op Schiphol. Na een tocht door ons land zullen ze omstreeks zes uur in Sneek arriveren. De eerste groep dus zon dagavond en de tweede dinsdagavond. De eerste groep telt 100 muzikanten met ongeveer 50 verzorgers, de tweede groep 80 man, onder wie een aantal zangers, ook met ongeveer 50 verzor gers. Het ligt in de bedoeling, dat de 180 muzikanten en zangers gastvrij on derdak zullen vinden bij Sneker par ticulieren. Dat zullen dan in de eerste plaats de leden van ADVENDO zijn. De ca. 100 verzorgers worden onder gebracht in hotel Hanenburg en hotel De Gouden Leeuw. Deze beide hotels zijn daarmee wel vol. inpassing aan de atmosfeer van de handelingen gekomen, getuige de aan de romantiek ontleende dynamiek en wisselend metrum. Enkele evangelie- koortjes kwamen door té hoge tempi niet geheel tot hun recht. In de volks- koren werd een beschaafde koorklank ontwikkeld. De klankverhoudingen tussen solopartijen, koren en koralen was goed uitgebalanceerd. Feenstra zal zich stellig verder met de Matthaus Passion bezighouden, wat hopelijk zal leiden tot een weergave, die nog meer aan Bach’s bedoelingen herinnert. 1 J.W.B. Prijzen vt - 10,zijn gevallen op de nummers eindigende op 9; 50, eindigende op 357; 100,eindigende op 778; 200,eindigende op 109*; ƒ400,willigende op 825; 1.000, eindigende op 6000; ƒ2.000,is ge vallen op de nummers 060645, 053247, 062459*, 078352, 066034; 5.000,— op 073859*; 25.000,— op 045867. Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Zaterdagmiddag botsten twee elkaar tegemoet komende auto’s tegen elkaar bij een bruggetje in de weg onder Blauwhuis. Beide auto’s werden vrij zwaar beschadigd. Maar gelukkig werd niemand gewond. Het gebeurde toen F. V. uit Blauwhuis, komende uit de richting Blauwhuis, geen voorrang verleende aan A. H. uit Waalwijk. De breedte van de brug laat n.l. niet toe, dat er twee auto’s naast elkaar rijden. Ook dit jaar worden door de TTC .Kraak’m’ weer de Sneker Tafeltennis- kampioenschappen gehouden. Op dins dag 28 maart 4e klas, woensdag 29 maart 3e klas, donderdag 30 maart 2e klas, vrijdag 31 maart le klas, maan dag 3 april overgangsklasse en dins dag 4 april dubbelspel. De brand ontstond omstreeks twin tig over acht zondagavond. De brand weer was spoedig aan het blussen en al gauw het vuur meester. Na ongeveer een half uur was de zaak geblust, maar beneden was toen de woning vrijwel geheel uitgebrand. Het is zeker, dat het vuur in de woonkamer is ontstaan. De heer Reen had de oliekachel op een lage stand laten doorbranden. Het is mogelijk, dat er daarna lekkage is ont staan aan de leiding van de olietank naar de kachel. De hond is waarschijn lijk door de rook bedwelmd geraakt. De schade in het kleine woninkje is groot. De heer Reen is tegen brand verzekerd. De eerste groep zal ’s maandagmor gens eerst een repetitie houden, ’s Mid dags wordt hun een boottocht aange boden van een paar uurtjes, nl. van één uur tot ca. half vier. Hiervoor vraagt het bestuur van ADVENDO de medewerking van bezitters van een motorjacht. Als zij hun jacht enkele uren ter beschikking stellen, dan heb ben zij aan het slagen van de tocht ook een steentje bijgedragen. Intussen is er gelegenheid gesprekken te voe ren en zo mee te doen aan de verbroe dering van de volkeren. Terug in Sneek wordt er een ont vangst gehouden in het stadhuis. Om een uur of vier zullen de Amerikanen hun opwachting maken bij burgemees ter Rasterhoff. En natuurlijk wordt er gespeeld. Voor het stadhuis zal de band een serenade brengen, die on getwijfeld een talrijk publiek trekt. Zeer waarschijnlijk zal de televisie hier opnamen van maken. Dat er bij de Ulster bewoners be langstelling bestaat voor het aardgas dat op komst is, bleek uit de grote toe loop donderdagavond naar de show en voorlichtingsavond, die de N.V, Inter communaal Gasbedrijf „Westergo” in het Mienskipshüs had georganiseerd. Nadat allen de diverse toestellen, die er waren, op hun gemak hadden be zichtigd, een zitje hadden opgezocht en een kopje koffie hadden gedronken, werd de dames en heren per film ge toond wat er allemaal aan voorafgaat voordat de verbruiker het kraantje maar kan omdraaien en de gewenste warmte in de kamer en keuken kan doen ontstaan. Geweldige gleuven moesten worden gegraven voor de gro te buizen van de hoofdleiding. Met de meeste zorg en sekuriteit worden de buizen aan elkaar gelast en daarna op deugdelijkheid gecontroleerd. We za- leder kan aan deze kampioenschap pen deelnemen, alleen mogen de bonds led niet spelen in een lagere klas- s. dan op hun bondskaart is vermeld. Het inleggeld bedraagt voor het en kelspel 1,50 per klasse en voor het dubbelspel 1,De prijzen bestaan uit bekers en medailles. Deze kampioenschappen worden ge houden in de bovenzaal van het gym nastieklokaal aan de Westersingel. De zaal is vanaf 19.00 uur geopend en de wedstrijden beginnen om 19.30 uur. op de Kaag, Loosdrecht en Gouda, en wonnen de Westeinder hoofdprijs. Evert (20 jaar, student NOIB-Nijen- rode) en Dirk (18 jaar, HBS-er) wa ren bijzonder teleurgesteld over het slechte weer. „We hebben er nog voor getraind en wilden hier een goed fi guur slaan”. Het is ons gebleken dat de Friezen hier bijzonder goed zeilen en haast alles winnen. Wanneer zij bij ons komen hebben ze moeite om voor aan te komen. We zouden meer kon takten moeten hebben en meer moe ten uitwisselen. Jullie wedstrijdwater is fantastisch, maar met Pasen kunnen er best meer wedstrijden gezeild wor den. Óverigens hebben we ons best vermaakt hoor. Het is een leuk idee zo’n weekend alleen voor Vrijheidzei- lers. Bij ons leer je elkaar nooit zo goed kennen, want ieder vertrekt na de wedstrijden gauw weer. Het is eigenlijk een soort reünie”. „Om mij houden jullie jaarlijks nog zo’n week end”, vindt Evert. Hans Rutgers, 19 jaar. student HTS, uit Nijmegen, winnaar van de Paas wedstrijden B-klasse 1966, vond het jammer dat hij zijn beker niet kon verdedigen, omdat hij nu in de A- klasse zit. Hij zeilt vanaf 1964, meest al op de Maas. „Op de rivieren is het heel anders zeilen. Ik denk dat jullie Friezen daar wel moeite mee zullen hebben. In 1965 heb ik de Sneek-week meegedaan en het was zo aardig, dat ik vorig jaar in mijn Paasvakantie ook naar Sneek kon. Mijn vader is ook enthousiast, trouwens alle familiele den zijn goede supporters. Ze zijn hier nu ook. Uiteraard is het jammer van het weer, maar als ontmoeting vind ik het bijzonder geslaagd. Je leert elkaar beter kennen, en het feest was aardig. Ik heb wel een kleine opmerking, want ik wou eigenlijk wel dat de zeilorganisatie van het klassement een lijst laat stencillen en die aan de deel nemers toezendt. Je weet dan je eind- plaats.” Uit het vorenstaande blijkt dat de Vrijheidsklasse Organisatie zeker de spijker op de kop heeft geslagen met dit evenement. OOK DEENS KORPS Nauwelijks zijn de Amerikaanse ge luiden verstomd, of er dient zich al weer een buitenlands korps aan. Deze keer het Deense muziekkorps „Holbaek Garden” uit Holbaek bij Kopenhagen. Dit korps, dat 80 man telt, komt op 13 juli naar Sneek. Het is op de terugreis naar Denemarken en doet in ons land ook Tilburg aan. Vandaar gaat het naar de waterpoortstad. Het ligt in de bedoeling om hier ’s middags een volksconcert te geven in de open lucht. Waar dat zal zijn ,is nog niet bekend. Dit bezoek duurt één dag. Het contact tussan ADVENDO en de Amerikaanse band is tot stand geko men door het wereldmuziekconvours, dat vorig jaar in Kerkrade werd ge houden. Zoals men zich zal herinneren was ook ADVENDO hier van de partij en behaalde in de eerste divisie een eerste prijs. De secretaresse van dit en particulieren. De bedragen werden zowel geschonken als verstrekt in de vorm van renteloze leningen. Wanneer de 42 man sterke band in gala op treedt, wordt het publiek voor onge veer 35.000 aan materiaal getoond. (Aan instrumenten is ca. 15.000 be steed). Het tegenwoordige uniform blijft echter gehandhaafd. Men heeft dus de keus uit een optreden in ge woon of in gala-uniform. In het laatste geval is het uiteraard duurder. Het optreden in Frankrijk wordt be taald. Het korps heeft nl. een impres- sario, die een en ander arrangeert. De Snekers maken van de gelegenheid gebruik om in Parijs een kijkje te ne men. Onder meer staat een bezoek aan de Are de Triomphe op het program ma. Er zijn nog wel meer aanvragen ge komen om een optreden van het hoog gekwalificeerde Sneker korps, dat on der leiding van zijn instructeur, de heer S. Egberts uit Assen (ook aan de Johan Willem Frisokapel verbonden), zulke fraaie successen heeft behaald. O.a. uit Antwerpen en vanuit Italië. „Maar”, zegt voorzitter D. v. d. Werf, „je kunt niet alles aannemen”. Wel gaat men binnenkort in Emmel- oord het 25-jarig bestaan van de Noordoostpolder opluisteren. En zo zijn er wel meer aanbiedingen voor een optreden. Regelmatig oefenen is daar toe noodzakelijk. Daarom wordt het komende weekeinde in Appelscha een heel weekend besteed voor instructie. Het is dan vooral de show die wordt beoefend. De produktie van Zwaardemakers handel- en industrie N.V., een fabriek van mengvoeder, zal worden overge bracht naar N. J. Wouda’s Meelfabrie ken N.V. in Sneek. Men vindt het doel matiger om het mengvoeder in bulk te verladen in Sneek. De fabriek in Zaandam zal nu wor den gesloten en het zestig man sterke personeel wordt afgevloeid. Zwaarde- maker is enkele jaren geleden overge nomen door Koudijs N.V. in ’s Herto- genbosch. Vorig jaar gingen Koudijs en Wouda een fusie aan. In verband met de afzet, die geconcentreerd is op de landbouw, is het doelmatiger, dat het derde produktiepunt in Zaandam wordt opgeheven en wordt overge bracht naar Sneek. Zondagavond ontstond flinke ma teriële schade bij een botsing tussen twee personenauto’s op rijksweg 43. Het gebeurde op het kruispunt met de weg naar Wolsum, Er waren geen persoonlijke ongelukken. Het ongeval gebeurde toen de ene auto, die werd bestuurd door Tj. V. uit Oudemirdum en vanuit de richting Blauwhuis kwam, de rijksweg opreed. De bestuurder verleende geen voor rang aan A. W. uit Welsrijp op rijksweg. De auto van W. werd vol komen vernield, de andere wagen zwaar beschadigd. Landelijk wordt deze week de aktie „Een heitje voor een karweitje” ge houden. Ook de padvindersgroepen in Sneek zullen hiermee van start gaan. Donderdag en vrijdag kan men ze weer verwachten. Deze aktie is tot nog toe goed aan geslagen bij het publiek. Vooral om dat er iets gepresteerd moet worden voor het heitje. Mocht er gebeld wor den, probeer een werkje voor hen te vinden. Iets wat ze aankunnen, zoals boodschappen doen, rommel uit de tuin zoeken, straatvegen of raam zemen. Welpen, kabouters, verkenners en padvindsters doen hun best bij de kar weitjes. Helpt u hen bij ’t verdienen van de heitjes! gen hoe de hoofdleiding door de grote rivieren gelegd wordt. Geen kleine on derneming. Maar hier wordt door mid del van „duikers” gecontroleerd of ze op de goede plaats zijn terecht geko men. Aan dit grote stuk werk wordt zeer veel zorg en nauwkeurigheid be steed. De directeuren Ek en Prupert, resp. van Sneek en Lemmer, waren beiden aanwezig en bereid vragen te beantwoorden en inlichtingen op aller lei terrein te verschaffen. De heer Ek vertelde, dat de mensen huis-aan- huis bezocht worden. Men kan dan van allerlei bepraten. De binnenaanleg wordt verzorgd door de Ulster instal lateurs. Dat zijn de heren W. Bakker, Galamagracht 28 en F. v. d. Woude, Uilenburg 19. Zij zijn de plaatselijke erkende gasfitters en bij hen alleen kan men terecht. De heer Ek meende, dat met de komst van het aardgas het plaatse lijk belang gediend wordt. De be woonbaarheid van IJlst wordt er door vergroot. Hij verheugde zich er over, dat het college van b. en w. ook in de zaal was. Mede dank zij de activiteit van de raad, is de aardgaslevering van IJlst vrij vlot tot stand gekomen. Men blijft vrij in zijn keuze wie het toestel zal leveren, zo vervolgde hij. Wel wees hij met klem op de voordeli ge aanbieding, die de N.V. doet wan neer de woning tegelijk met de aan leg van de hoofdleiding door het gas bedrijf wordt aangesloten. Men krijgt dan 15 meter toevoerleiding gratis ge legd, gemeten vanuit de hoofdleiding, en 6 meter binnenleiding, ook gratis aangelegd. Daarom: stel niet uit! Op dit verhaal volgden vele vragen. Het was merkbaar, dat er thuis reeds over gedacht en gesproken was; men wilde alles er van weten, men leefde mee. De veronderstelling lijkt gewet tigd: IJlst wordt een goede klant van de N.V. De beide installateurs krijgen straks werk aan de winkel. Zaterdagmiddag wilde K. S. uit IJlst wegrijden in zijn auto, die ge parkeerd stond op Uilenburg. Hij lette daarbij onvoldoende op het verkeer. Daardoor ontstond een aanrijding met de auto van W. d. V., die er net op hetzelfde ogenblik aan kwam rijden. Gelukkig voor beide Ulsters liep het af met lichte materiële schade. Bach schreef de Matthaus Passion in herfst en winter van 1728/’29. Op 15 april 1729 werd het wer kvoor het eerst in de liturgie van de Goede-Vrij- dagvesper in de Lutherse Thomaskerk te Leipzig ten chore gebracht, echter niet in de gestalte waarin wij het thans kennen. In later jaren werkte Bach het werk om, verrijkte het o.m. met het gigantische aanvangskoor en gaf het geheel een dubbel-korige struc tuur. D°ze definitieve versie dateert van 1736. Bach schreef eigenhandig partituur en stemmenmateriaal. Deze manuscripten z’Jn bewaard gebleven. Omtrent Bach’s eigen uitvoeringen lichten zijn tijdgenoten ons in. Nage laten berichten van r’r koster van de Thomaskerk z!_ i vooral van belang. Bach beschikte over twee kleine en sembles, elk bestaande uit vocalisten (jong s van de Thomasschool cn mannen van de Thomascantorij), o.w. de solisten, en de instrumentalisten. Leden van Bach’s muzikale familie en stadspijpers vormden een welkome aanvulling. Koor I v rd een plaats op de grote orgeltribune, koor II op de tegen overliggende koororgelgalerij. Bach leidde als violist koor I, koorprefect Agricola koor II. Voor beide koren werd een orgel als continuo-instru- ment gebezigd. Twee, hoogstens drie jengens zongen de cantus-firmi van aanvangskoor en koor 35, ondersteund door het sexquialter-register van het o.gel. Onbegrijpelijk is het hoe Bach dit apparaat in de hand kon houden. Na 1750 geraakte de Matthaus Pas sion in vergetelheid, totdat de jonge Mendelssohn de partituur ontdekte. Hij leidde de eerste uitvoering na 100 jaar te Berlijn in 1829. Het werk ver dween uit de liturgie en kwam in de concertzaal terecht. Mendelssohn, on bekend met de barokke musiceertech- niek, bezigde een massaal koor met groot orkest en een vleugel als con tinuo. Weldra verscheen de Matthaus Pas sion in druk, „bewerkt” en „verbe terd” door lieden zonder enig begrip voor de relatieve waarde van Bach’s partituur. Op een enkele uitzondering na, kunnen onze uitvoeringen worden gemeten met de maatstaven, die men zo’n 100 jaar geleden aanlegde. Naar deze traditie was ook de uitvoering van vrijdag j.l. gericht. wereldmuziekconcours, mej. A. P. Leysen, die verbonden is aan de am bassade, heeft een groot aandeel in de organisatie van de toernee. Zij maakt als„hostess” de hele tocht mee. Hoofd leider van de All Student Band is de heer Bob Tilbury. Deze heeft te ken nen gegeven, dat men van dit soort toernees een jaarlijkse traditie wil maken. Ook in de toekomst wil men Sneek als startpunt. ADVENDO IN GALA Het tamboer-, trompetter- en jacht- hoornkorps ADVENDO gaat op zijn beurt ook een buitenlandse reis ma ken. Het is de bedoeling, dat het korps op 1 mei in Compiègne, in de buurt van Parijs, zal optreden. Het vertrek is bepaald op zaterdag 29 april, na de Een uitvoering die, vergeleken met die van de laatste jaren, een hoogte punt mag worden genoemd. De slag vaardigheid van de koren bleek aan stonds in het machtige aanvangskoor. Deze proloog was qua tempo en nuan cering bijzonder boeiend. Jammer, dat het door Frans Tersteeg geleide jon genskoor geen plaats kon vinden op het podium. Het doordringende, viriele timbre van de jongensstemmen, dat aan de koralen in koor 1 en 35 een aparte expressie geeft, kwam niet voldoende tot ontplooiing. De verhalende evangelietekst, Mat- theus 26 en 27, die als een gouden draad in het werk is verweven, vond in Gerard Honig een vertolker, die nauwelijks te evenaren is. Op intelli gente wijze wist hij de elementen der passie te verbinden. De woorden van Christus werden door Cor Niessen op nobel-rustige wijze weergegeven. Bach heeft de lyrische intermezzi muzikaal uitgedruk in de vorm van zijn tijd, de driedelige aria. Aan de hoge eisen, die de vertol king van deze en andere delen aan de solisten stelt, hebben Maria Suchèl, sopraan, Atie Letter, alt, Gerard Ho nig, die ook de aria’s voor tenor voor zijn rekening nam, en Aerde Kuiper, bas, ruimschoots voldaan. Wegens het ontbreken van een bruikbaar orgel, speelde Jacoba Kueter-Zwager de ge hele continuo-partij, als steeds accu raat, op haar clavecimbel, met passen de registraties en manuaalwisselingen om de nodige contrasten te bereiken. De instrumentale koren werden ge vormd uit het Frysk Orkest. Fries land mag zich terecht gelukkig prij zen met dit ensemble, door Salten uitgebouwd en gestuwd naar lande lijk niveau. Dank zij dit orkest zijn de Friese koren in staat hun uitvoe ringen van de Matthaus Passion te geven. Het beschikt over kunstenaars, die de soli op sublieme wijze weten te effectueren. Aan de Sneker uitvoering werkten mee Manuel Villuendas en Sylvia v. d. Hoef, viool, Jan Harshagen en Jo Die- deren, hobo, Leon Bendien en Hans de Groot, dwarsfluit, Piet Timmers, viola da gamba. Dirigent Feenstra leidde deze zeer goede uitvoering met vaste hand. Met de koralen, de da delijk deelnemende stem der gemeen te, is hij nog niet tot een duidelijke De weken waarin Johann Sebastian Bach’s „Passio Domini nostri J.C. secundum Evangelistam Matthaeum” traditiegetrouw in, naar beweerd wordt, reeds meer dan 120 plaatsen in Nederland tot klinken wordt gebracht, lig gen weer achter ons. In Friesland kon men dit keer in zes plaatsen terecht, om dit „opus magnum’’ te beluisteren. Op de middag van Goede Vrijdag werd dit gedramatiseerde passieverhaal, waaraan Bach zijn onovertroffen gestalte gaf, in onze St. Maartenskerk uitgevoerd door het Sneeker Cantate- koor, de Bolswarder Oratorium Vereniging, het Frysk Orkest, het jongens koor van de St. Franciscuskerk te Bolsward, vocale en instrumentale so listen. ’s Avonds wordt in Amicitia een gra tis concert gegeven. Maar omdat hier voor ongetwijfeld meer liefhebbers zul len zijn dan er plaatsen in de zaal zijn, worden uitnodigingen verstuurd. Het bestuur van ADVENDO hoopt niette min op een rijk geschakeerd publiek. In onze stad zullen daarbij de mens' die iets met muziek te maken hebben, muziekkorpsen e.d., zeker niet worden vergeten. Voor cU woensdag geldt een zelfde programma, maar dan voor de tweede groep. Dinsdagmorgen resp. donder dagmorgen zullen de groepen weer vertrekken. Ze gaan dan naar Mann heim. overdracht van de gala-uniformen. De gelden, die voor de aanschaffing van de gala-uniformen nodig waren, zijn in ongeveer zes weken bijeenge bracht. Het ging om een bedrag van 20.000. Door de leden zelf werd ƒ5.850,— gestort, de rest kwam van het gemeentebestuur, van instellingen kele prominente VK-zeilers. Jac. Aarts, meelwormenkweker uit Zondagmorgen bleken de aanvankc- Leidschenfr.m, zeilt reeds vanaf 1956 lijke verwachtingen bewaarheid te wedstrijden in de Vrijheid en heeft worden. De wedstrijden moesten wor- vele successen geboekt op de Loos den afgelast. We maakten de daarvoor drechtsche Plassen. „Ik heb het bij- in de plaats gekomen boottocht mee zonder naar mijn zin gehad, ondanks met de „Toerist” van de fam Van der het slechte weer. Het was een gezellige Werf, en zagen een honderdtal men- boel hier, en prachtig zo’n oplossing sen in ’n uitbundige stemming. Behalve met de jeugdherberg. En prima eten, veel deelnemers uit ’t Noorden, waren Volgend jaar kom ik weer!’ Aarts was er ook uit Oss, Nijmegen, Haarlem, de vrolijke gangmaker in de groep. Hij Hengelo, terwijl bovendien meerdere heeft helaas nog geen Sneek-week ouders en supporters uit Holland wa- meegevaren, maar hoopt daar veran- ren gekomen. Lag het aanvankelijk in dering in te brengen. „Jullie moesten de bedoeling om naar Eernewoude te eigenlijk m m dagen zeilen met Pa- gaan, door het sluiten van de sluis bij sen”. Terhorne, moesten deze plannen her- zien worden en werd een bezoek aan Cees de Haas jr„ accountant in Breu- Langweer gebracht. Op de terugweg kelen, zeilt reeds vanaf 1951 wedstrijd, was het weer redelijk en gaf de zon Hij heeft vele grote evenementen zelfs een feestelijk tintje aan de tocht. (Sneek-weken) op zijn naam en was Helaas te kort om de zeilstrijd nog vele malen kampioen van Nederland, aan te binden, ’s Avonds werd in de „Ik ben begonnen in een zeilkano en jeugdherberg een diner gehouden met werd gegrepen door de sierlijke lijnen huldiging van de familie Lok voor de van de Vrijheid. Ik geloof dat ik alle goede zorgen en werd de dag besloten jaren nog naar Friesland ben gekomen, met een discobal, waarbij bleek, dat De eerste jaren zeilend, daarna op de het aanvankelijke pessimisme had trailer, en tegenwoordig met de mo- plaats gemaakt voor een dag vol stem- torwoonboot, waar de Vrijheid in kan. ming. Men had er van gemaakt wat Wel wordt het moeilijken nu de er in deze omstandigheden van te ma- Sneek-week vervroegd is, om ook de ken was. Een ieder amuseerde zich Hollandweek te zeilen. Overigens best, terwijl de hit „Sneekermeer” zijn zeil ik bijzonder graag in Friesland, om intrede deed met veel bijval. de sfeer en het prachtige water. De wedstrijdzeilers gaan hier aardiger met NOG SLECHTER elkaar om dan in het Westen, en be zien elkaar meer als sportieve mede- Toen maandagmorgen de zware wol- kampers. Akkefietjes in de wedstrijden ken door de lucht joegen, en de strie- zijn na een bespreking of protestuit- mende regen alle mogelijk laatste op- slag, afgedaan zonder dat men daarna timistische verwachtingen had wegge- ruzie heeft of ongezonde naijver.” Hij spoeld, moest onder ogen worden ge- vindt het merkwaardig dat in al de zien dat de Paasregatta van de Vrij- jaren dat hij hier komt, de recreatieve heidsklasse, in het water was geval- voorziening achteruit is gegaan. „Je len. Vele deelnemers reden in de zwa- kunt niet eens de wedstrijden volgen re regen spoedig naar huis terug. Som- jn een gelegenheid, of een stukje eten”, rnigen hadden de boot niet van de De gebroeders Evert en Dirk Slijper trailer gehad. Een trieste afgang.. uit Haarlem, zeilen vanaf 1964 wed- Gezien het feit, dat het toch riskant strijd. Bijzonder aardig is, dat zij de is om in deze tijd van het jaar zeil- eerste schuchtere zeilpogingen hebben wedstrijden te houden en het aantal gedaan in de zeilschool van Heppie deelnemers uit het westen stijgende is, Stam. Zij zeilen veelal in het westen,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1