WAT ER OP HET SCHERM KOMT Voorlopig geen dansavonden meer HODRAPPARAAT Goede waterbeheersing, verkaveling, ontsluiting en bedrijfsgrootte nodig I JU Zijn tvij op weg naar ontwapening? Oranjevereniging te Nijland vergaderde T.v.-programma in ’t kort JUBILEUM zalencentrum spaarbank en alle bankzaken ZAKENNIEUWS Opening Rinke’s Koffiebar Dc tiid haldl gjin skoft... ILVEREN NIEUWSBLAD SNEEKER RONO Reconstructie moordzaak Documentaire over Amerika School voor vaders Grijze cellen besturen Velen maken reeds gebruik van de diensten Moby Dick 231.000 Friezen komen er regelmatig. Dat wordt hen gemakkelijk gemaakt, want het huis heeft 231 vestigingen! DE RAIFFEISENBANK. van de Raiffeisenbank. Want de Raiffeisenbank is spaarbank en doet tevens allé andere bankzaken. Friese spaarders spaarden daar reeds meer dan 500 miljoen gulden. Geld, dat mede gebruikt wordt om Frieslands economie gezond te houden. :i :i ga voor aanschaf, naar fritéko, zitting iedere dinsdag van 10-12 uur in „aere perennius kleinzand 10 sneek (mevr. t. v. d. laan) g Stoere film service en onderhoud van uw RAIFFEISENBANK 1P ,v: TWEEDE BLAD DINSDAG 28 MAART 1967 of Dinsdag 24 maart 1942 Boksen nu een DQ 1X1' Het programma voor de komende drie dagen begint van avond. Na een Ierse reconstructie van een moord, die in de vorige eeuw in Dublin werd gepleegd, zal een forum zich bezighouden met de vragen rond het probleem ontwa pening. Morgenavond voor de liefhebbers een film met veel romantiek en voor de wetenschappelijk geïnteresseer den een documentaire over hersenonderzoek. Donderdag een stuk van Jean Anouilh. de lonen sterk zijn gestegen en nog stijgende zijn. ra Aan de op 18 Maart gehouden boks wedstrijden in zalen Schaaf te Leeu warden werd ook door een drietal Sneeker boksers deelgenomen. In de voorpartijen verloor R. Vlieger (Olym pus) na een moedig gevecht op pun ten van de Leeuwarder Kooistra. Henk Huisman hield de Sneeker eer op door een overwinning op de veel zwaardere Leeuwarder de Vries. Huisman bokste een tactische partij door niet op de brute vechtwijze van zijn tegenstander in te gaan, maar op kalme manier de punten te verzamelen, die hij voor de overwinning nodig had. Van Gorkum moest pas in de laatste ronde de meer derheid erkennen van den geroutineer- den Noordelijken welterkampioen M. Voornhout (Groningen). Dit moet vol gens zeggen een zeer harde partij ge weest zijn waarin tot uiting kwam dat van Gorkum harde klappen kan uit- deelen, maar ook in staat is ze te in- casseeren. Vanavond 20.45 uur, Ned. 1: Annette Roco-show. Hier Annette zelf. van kapitein Nelson gaat op verzoek van een professor een walvis opspo ren. Lee Crane en z’n mannen gaan weer spannende avonturen tegemoet. Ze vragen zich alleen af of het wel zin heeft zich zoveel opofferingen te getroosten voor deze nieuwe Moby Dick. Hun opdrachtgever schijnt nl. vreemde bedoelingen te hebben. Dan het actualiteitenprogramma Kompas. Tot slot een uitzending van het RKK: Verklaar U nader. Het panel spreekt over Het masker van God. „Akademysk kertier”, in pro gram fan en oer de Fryske Aka- demy. „Nijsco”, in traktaesje fan nijs- gjirrichheden, nijs en kommen- taer, mei muzyk. Woensdag 29 maart 18.30-18.45 RONO-dagboek. 18.45-19.00 Dier en plant in Rono-land. 19.00-20.00 Dirigent Alfred Salten ver volgt zijn beschouwingen over het orkest en zijn instrumentarium. Donderdag 30 maart 18.30-18.45 RONO-dagboek. 18.45-19.00 Grunneger oetzenden. Zaterdagmiddag opende de heer Rin- ke v. d. Meulen in het pand Scharne- straat 17 een geheel naar de eisen des tijds ingerichte koffiebar. Door de vrij grote vloeroppervlakte was het moge lijk in het midden van de zaal een zeer royale bar in te richten, waar de bezoekers aan vier zijden omheen kunnen zitten. Bovendien werden langs de wanden nog zitplaatsen gemaakt, waardoor er plaats is voor een groot aantal bezoekers. De bar heeft een uit rietmatten bestaand dak. Ook de wandbekleding werd in dezelfde geest uitgevoerd. De uit ruwhout bestaande wandbekleding, afgewisseld met een paar natuurgetrouw nagemaakte boe rendeuren, waarbij zelfs het traditio nele koeruitje niet ontbreekt, geven aan het geheel die speciale sfeer, welke de jongelui tegenwoordig aantrekt. Voor de muziek wordt gebruik ge maakt van een juxe-box, waardoor ie der zijn eigen favoriet(e) kan kiezen. Tijdens de Paasdagen mocht de heer V. d. Meulen zich reeds in een over weldigend bezoek verheugen. Een aan tal bloemstukken gaf aan de opening een feestelijk tintje, terwijl verder ve len de eigenaar persoonlijk kwamen komplimenteren met de nieuwe zaak. De verbouwing van het pand werd verricht door het aannemingsbedrijf firma H. A. Boomsma, de heer P. Wal stra verzorgde de verlichting, fa. Sik- ma, Peperstraat, de sanitaire installatie en fa. Planting, „De Valk”, leverde SLECHTE VERKAVELING KOST TIJD Uit het onderzoek naar de verka veling blijkt dat vele bedrijven een slechte en relatief weinig bedrijven een redelijk goede verkaveling heb ben. Wat een slechte verkaveling aan extra arbeidsuren kost, weet alleen hij die zijn land erg versnipperd heeft lig gen. Als voorbeeld mag hiervoor nog dienen, dat op een bedrijf waar de lig ging van de landerijen ten opzichte van de bedrijfsgebouwen gemiddeld 1600 m was, het aantal trekkeruren to taal 330 bedroeg. Bij een zelfde gebruik, maar op een gemiddelde afstand van 500 m van de bedrijfsgebouwen waren deze 103. De ze cijfers moeten genoeg zeggen ten aanzien van een goede of slechte ver kaveling. Tijd is geld, dat geldt ook bij een slechte verkaveling, vooral nu DONDERDAG. Nederland 1. In het vooravondprogramma Pipo, ’t nieuws, het internationale jeugdjournaal de Verrekijker, het gewestelijk nieuws en sport Midweeks. Vervolgens weer een journaal en Achter het Nieuws. Als Simon Carmiggelt met een van zijn verhalen de kijkers wat in de stem ming heeft gebracht, kunnen ze genie ten van een uurtje Franse esprit. Het televisiestuk School voor vaders is een vertaling door Alfred Pleiter van Jean Anouilh’s Cecile. Die Cecile is een allerliefst meisje, dat door papa nogal kort wordt gehouden. Bovendien is er een strenge gouvernante, die haar op de vingers kijkt. Niettemin is er een minnrar. Zijn optreden prikkelt papa, die zich ook weer jong gaat voelen en gaat aanpappen met de gou vernante, die overigens niet veel ou der is dan de djehter. Zodat papa in grote moeilijkheden komt: wat zijn dochter niet mag, mag de gouvernante dat wel? De regie is in handen van Ton Lensink. In de hoofdrollen zien we Kees Brusse als de vader maan denlang niet op het scherm en dan plots in een week twee grote rollen Annabet Tausk als de dochter, Lex Schoorel als dc minnaar en Ina van der Moolen als de gouvernante. Een kort intermezzo uit de muziek- studio’s. De Hongaarse pianiste Annie Tinker speel Beethovens Appassio- nata sonate. Tenslotte een programma uit Denemarken. Het bekende Deense koninklijke ballet danst De wonder baarlijke Mandarijn, een ballet van Feling Flindt (die zelf de belangrijkste rol danst) op muziek van Bela Bartók. Het is een volwassen ballet, dat drie kwartier duurt. Nederland 2. De Douglassen krijgen in Geen beter leven dan een Buiten leven van de NCRV in het zojuist ge kochte buitenhuis de hulp van een goede buur, die wel even wil zorgen voor het omspitten van de tuin.. Welke sterren en andere gasten te zien zullen zijn in Internationaal Ren dezvous blijft altijd een verrassing tot het laatste ogenblik. Corresponden ten uit verschillende landen zetten hun beste beentjes voor om interessante mensen en dingen op de band naar Hilversum te sturen. Het amusement neemt e*n belangrijke plaats in, maar er is een snuifje cultuur gemengd door dit programma, dat tenslotte als nieuwsmagazine ook zo zijn betekenis heeft. Het TROS-uur bestaat voornamelijk uit een aflevering van de serie Voyage to the bottom of the sea. Ondertitel „Het niet doorgang vinden van het jaarlijkse zomerfeest, was onaangenaam. De geslaagde feestavonden bij de huwelijken van 2 onzer prinsessen, waren echter zeer aangenaam”. Dit zei de voorzitter van de Oranjevereniging Nij- land en omstreken, de heer S. Hiemstra, in zijn openingswoord van de le denvergadering op woensdag 22 maart jl. in de bovenzaal van het „Wapen van Wymbritseradeel” te Nijland. De heer Hiemstra memoreerde voorts het recente overlijden van oud-voor- zitter H. S. Wiarda. Hij noemde de heer Wiarda een man met veel idealen en een begaafd spreker. Iemand die geweldig veel werk voor de vereniging heeft gedaan. Dit laatste geldt ook voor het overleden oud-bestuurslid, de heer H. P. Andela, die alles altijd op een eigen manier wist te benaderen en naar voren te brengen, met dc nodige humor gelardeerd. Hierna werden door de secretaris van de vereniging, de heer S. H. An dela, de notulen voorgelezen. De heer K. Kramer, penningmeester, kon mede deling doen van een batig saldo van f 516,27. Voor de kascommissie werden benoemd de heren J. Gerlofs en J. Hot- tinga. Vervolgens deed de secretaris ver slag van de diverse festiviteiten in het afgelopen jaar. Bij het huwelijk van kroonprinses Beatrix werd een zeer geslaagde bonte avond georganiseerd. Op Koninginnedag was er een knob- belrit, met ’s avonds een helaas slecht bezochte dansavond. Het jaarfeest kwam door allerlei omstandigheden te vervallen. Tenslotte was er in januari Nederland 2. Het NTS-programma begint met de rubriek Première van Charles Boost. Hij bespreekt o.m. de thriller de Kus van het Gevaar en de historische film uit China: De Vuurdoop op de Yang tse Kiang. Dc heefdfilm ic dccc heer Het is Amerika zonder masker, van Francois Reichenbach. Men moet bij het bekijken van dit merkwaardige, maar obsederende werkstuk bedenken, dat het in 1958 werd vervaardigd en dus in zeker opzicht al weer is ver ouderd. Hoewel de Amerikaan is in vele uitingen toch nog precies de zelfde gebleven. Reichenbach is anders dan zijn naam doet vermoeden een Fransman, die geruime tijd in de Verenigde Staten rondkeek. Hij nam z’n camera mee. Daarmee filmde hij Amerikanen in allerlei omstandig heden zonder dat zij erop verdacht waren. het feest ter gelegenheid van het hu welijk van prinses Margriet. FEESTELIJKHEDEN ONTSLUITING Ook de ontsluiting is niet overal even ideaal. Deze tijd eist goede toe gangswegen. Het vervoer heeft steeds meer plaats per as, met vaak grotere vrachten. De vrachtauto en luchtban denwagen zijn in de plaats gekomen van de boerenwagen. Dit vraagt betere toegangswegen, niet alleen tot aan de bedrijfsgebouwen, maar ook naar de verschillende kavels van het bedrijf. Ruilverkaveling van een gebied brengt hierin belangrijke verbeteringen. Het wegenstelsel breidt zich in zulk een gebied altijd uit. Gaat u maar eens kijken naar een gebied als de Wolle- gaast of naar de Haskerveenpolder. U ziet daar aanleg van nieuwe wegen waar ieder in dat gebied trots op is. Het blijkt, dat een aantal bedrijven in het gebied een bedrijfsoppervlakte heeft kleiner dan 10 ha. Een rendabele mechanisatie vraagt grote oppervlak ten voor bewerking. De kleine bedrij ven verkeren in dit opzicht in het na deel en kunnen moeilijk zelf mechani seren. Dat kost te veel. Maar wat dan? Ruilverkaveling wil de oppervlakte van de te kleine bedrijven vergroten door aankoop van land binnen en bui ten het blok. DINSDAG. Nederland 1. Tussen zeven en acht de hobby- rubriek van Pim Jacobs: U ziet maar. Onder meer enkele interviews over het schilderen en tekenen als vrije-tijds- besteding. Na het journaal eerst vijfentwintig minuten At tentie en vervolgens voor de derde maal een showt je van de zangeres Annette Roco. Het vriendelijke Rotterdamse huisvrouwtje, dat zomaar een paar alleraardigste shows maakte, heeft het nu een beetje over een andere boeg ge gooid. Ze heeft niet alle liedjes meer zelf geschreven. Deze keer zijn het voornamelijk liedjes van Enrico Neckheim, die ze ten gehore brengt. De teksten zijn van Annette zelf, van Lennart Nijghe en van nog enkele andere tekstdichters. Hoofdschotel van de avond is een Iers programma, ge titeld the Glass Murder. Het is een reconstructie van de moord, die rond 1870 werd gepleegd in Dublin op een ze kere meneer Glass. Inspecteur Montgommery en z’n man nen hebben zeer veel moeite gehad de daders te ontmaske ren, want ze waren buitengewoon sluw te werk gegaan. Er zijn zeer veel medespelenden in deze met alle zorg gereconstrueerde en uiterst spannende zaak. De heer W. L. Brugsma is gespreksleider van een forum, dat als onderwerp kreeg: Zijn wij op weg naar ontwape ning? De politiek geïnteresseerden weten, dat er thans besprekingen gaande zijn over Amerikaans-Russische plan nen om de uitbreiding van het arsenaal aan kernwapenen tegen te gaan. De landen, die niet de beschikking hebben over dit moordtuig voelen niet allemaal evenveel voor zo’n verdrag. In de Teleac-cursus meer over het vreed zaam gebruik van kernenergie: genetische effecten van ioniserende straling op levend weefsel.. Dinsdag 28 maart 18.30-18.45 RONO-dagboek 18.45-19.00 Landbouwjournaal. 19.00-20.00 Literair kwartier. Klaas de Wit bespreekt Koos Schuur: „De Kokkaboerra lacht”, uitgave van de Bezige Bij te Amsterdam, en „Nieuw kommentaar op Achterberg”, uitga ve Bért Bakker-Daamen N.V. te Den Haag. Tiny Mulder bespreekt Fedde Schurer: „Efter it nijs”, uitgave van de K.F.F.B. bij A. J. Osinga te Bols- ward. 19.15-20.00 Fryske ütstjüring. Redaksje drs. D. van Dam. Foar de bern: Pieter van der Veen fortelt wer oer de aventüren fan „Minne de Boarre” in forhael fan Riek Hummel. „Akademysk kertier”, DDK IN FflIES1AND SIMT RN HU IS Als volgend punt werden de feeste lijkheden voor het komende jaar be sproken. De eerste datum is de geboor te van een prins of prinses. Als sug gestie werd uit de vergadering naar voren gebracht, dat een hiervoor ge schikt feest spontaan enkele uren van te voren zou moeten worden georgani seerd, wil het een succes zijn. Hier werd echter tegen in gebracht, dat zo iets ook grandioos mislukken kan en dat een hechte organisatie nodig zal zijn. De vergadering stemde er mee in, het bestuur hiervoor de plannen te la ten maken. Als programma voor de jaarlijkse zomerfeesten werd voorge steld op de eerste dag: optocht, kin derfeesten, en 's avonds estafette; op de tweede dag: optocht, kabelbaan, ’s middags diverse spelen en 's avonds een toneelavond. Wat de optocht be trof werd voorgesteld, bepaaldeon derwerpen op te geven, waaraan de deelnemers zich strikt zouden moeten houden. Een en ander zou het bestuur in gedachten houden. Over het benoe men van een jury, voor de beoordeling van de optocht, van buiten het dorp werd een tijdlang gediscussieerd. Wat de toneelavond betrof wenste de ver gadering een eersteklas toneelgezel schap. Vervolgens was er de bestuursver kiezing. Aftredend en niet herkiesbaar waren de heren H. J. Bootsma en S. H. Andela. Na diverse stemmingen werden de heren Sj. Wiersma en S. Boorsma gekozen. Beiden aanvaardden hun benoeming. Tijdens de rondvraag werden vragen gesteld over het besluit van het be stuur voorlopig van dansen af te zien, i.v.m. de ongeregeldheden, die zich bij de laatste dansavond hadden voorge daan. Een meerderheid in de vergade-. ring vond dit besluit overhaast, en meende dat de jeugd nogmaals een kans moest worden gegeven. Waarom moet de gehele jeugd opdraaien voor het wangedrag van een enkeling? Een meisje vond, dat deze figuren dan voortaan maar geweerd moeten wor den. Anderzijds werd ook nog gevraagd of het eigenlijk wel verantwoord is dansen te organiseren, daar slechts een vierde deel van de dorpelingen kan dansen? In dit stadium had de verga dering een roerig verloop, maar het bestuur bleef ondanks de talrijke, soms felle, tegenargumenten unaniem vasthouden aan zijn genomen besluit, dat echter niet uitsluit dat er deze zo mer geen dansen zou zijn. Tot slot bedankte de voorzitter de twee scheidende bestuursleden, voor het werk, dat zij jarenlang voor de Nederland 2. Theo Stokking mag voor de KRO het spits afbijten met zijn tienerprogramma Waauw, waarin nog steeds op tophits ge danst wordt door de Douglas Squires Dancers. Zoals altijd zijn er ook deze keer weer enkele gasten, die RESTAURANT S. v. d. WAL Leeuwenburg 5-11 - Sneek Telef. 3863 WOENSDAG. Nederland 1. Het NTS- avondprogramma begint met een af levering van de serie Mona. Het mooie meiske komt weer in grote conflicten met haar lieve echtgenoot. Na het agrarisch nieuws en het journaal eerst nog een uitzendinkje van de VVD en vervolgens de hoofd film. Het is Rio Bravo met John Wayne, Walter Brennan en Dean Mar tin. Een stoere film met een heleboel romantiek. Hoofdpersoon is sheriff John Chance John Wayne die als held fungeert als zijn stadje door een bende bandieten wordt bedreigd. Hij heeft het niet gemakkelijk, maar er komt een beetje assistentie en het eind van het liedje is ,dat een mooie juffrouw in zijn armen tuimelt en dat alle stedelingen gered zijn, terwijl de boeven hun gerechte straf krijgen. De gewijzigde omstandigheden op de boerenbedrijven dringen tot ruilver kaveling. Immers arbeidsschaarste heeft een sterkere mechanisatie tot gevolg. Een rendabele en doelmatige mechanisatie is alleen dan mogelijk, als de bedrijfsomstandigheden daarvoor gunstig zijn. Hoe zijn dan deze bedrijfsom standigheden in ons gebied? Zijn deze zodanig, dat hiervoor zulke ingrijpende wijzigingen nodig zijn? Een recent onderzoek van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst geeft hierover een goed beeld In het toekomstige ruilverkavelings- gebied loopt de waterbeheersing van goed tot slecht. Onderhoud van dijken en wegen vormt bij deze versnippering vaak een zware last. Noodzakelijke onderhoudswerken blijven bij het hui dige kostenpeil vaak achterwege hebben onvoldoende plaats. Nodig voor goede bedrijfsomstandigheden is, dat hieraan iets wordt gedaan. Elke ter zake deskundige zal het hiermee eens zijn. De hoofdfilm is deze keer van een documentaire inslag. voor de uitvoering van de hits zorgen. Davy Jones is er bij. Een Amerikaanse documentaire ver volgens, getiteld: Grenzen van de Geest. Onderwerp is het hersenonder zoek, zoals dat tegenwoordig in de Verenigde Staten wordt verricht. Ook op dit terrein heeft de wetenschap grote vorderingen gemaakt. Angstige vorderingen zelfs en men vraagt zich wel eens af of er nog geheimen voor de mens verborgen blijven. De grijze cellen kunnen ook al met mensen hand worden bestuurd. Hazel, de bazige huishoudster, houdt zich met een typisch Amerikaanse aan gelegenheid bezig, nl. de aanschaffing van een apparaat voor airconditioning om aan de warmste en droogste dagen te ontkomen. Meneer Baxter voelt er niet veel voor, maar dat helpt niet; als Hazel eenmaal iets in d’r hoofd heeft! Nog een documentaire, nu van Franse makelij. Onderwerp is de Na tionale Franse Bibliotheek in Parijs. Een merkwaardige instelling, omdat er miljoenen en nog eens miljoenen boekwerken en andere drukwerken te vinden z’jn. Vrijwel alles wat in Parijs van de drukpersen komt. Dinsdag 28 maart, Ned. 1: 18.45 Pipo; 18.50 journaal; 18.55 ster; 19.00 u ziet maar; 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 attentie; 20.45 Annette Roco; 21.10 de moord zaak glass; 22.10 de ontwapening; 22.30 journaal; 23.00 teleac. Ned. 2: 20.00 nieuws ;20.01 ster; 20.05 première; 20.35 Amerika zon der masker; 21.56 ster. 22.00 jour naal. Woensdag 29 maart, Ned. 1: 17.00 kinderprogramma; 18.45 Pipo; 18 50 journaal; 18.55 ster; 19.00 Mona; 19.25 int. agrarisch nieuws; 19.51 Socutera; 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 politieke partijen; 20.30 Rio Bravo; 22.45 journaal. Ned. 2: 20.00 nieuws; 20.01 ster; 20.05 waauw; 20.35 grenzen van de geest; 21.20 Hazel; 21.45 een we reld vol herinneringen; 22.10 ster; 22.15 journaal. Donderdag 30 maart, Ned. 1: 18.45 Pipo; 18.50 journaal; 18.55 ster; 19.00 de verrekijker; 19.10 van ge west tot gewest; 19.30 mensen in de sport; 19.56 ster; 20.00 journaal; 20.16 ster; 20.20 achter het nieuws; 20.45 Simon Carmiggelt; 20.50 Cé- cille of school voor vaders; 21.45 de wonderbaarlijke Mandarijn; 22.25 muzikaal intermezzo; 22.50 journaal. Ned. 2: 20.00 nieuws; 20.01 ster; 20.05 geen beter leven dan buiten leven; 20.30 mr. Van Gelder in ge sprek met ds. v. d. Heuvel; 20.35 int. rendez-vous; 21.10 voyage to the bottom of the sea; 22.00 kom pas: 22.10 ster; 22.15 journaal; 22.30 verklaar u nader. D, D D D!T ES EEN PUBLICATIE VAN DE GEZAMENLIJKE RAIFFEISENBANKEN/BOERENLEENBANKEN IN FRIESLAND «fr VtZ'X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 5