Fraaie dieren op hengstenmonster ing Uil MEI KRE17: tips voor uw vakantie Kappie de superskoop vis Onderhoud van de melkmachine Voetbalprogramma 1 Bert Klop winnaar in Den Helder BC I C ba De vertellende reisleider Burgerlijke Stand Wilt u goede koffie? Tj. Dijkhuis weer tweede achter Gr. Negenman Veemarkt Sneek Burger lijke L- I V! Ballast, sieraden, smokke len, eten, gezelschap, enz. De boer en zi jn bedrijf VI Programma Friese Voetbalbond Kievitseieren deden twee kwartjes S. Reekers, Clubkampioen van „Eensgezindheid’’ Woudsend Plannen voor groter vogelreservaat in Jutrijp-Hommerts Gevonden Vogelringen I me: De wa ad5 ver per De \.3j - SNEEK, van 18 t.m. 23 maart 1 LEZEN! BOVENLANDERS Gel di F 74. G. BOSCH BABI Coi alle ongerust maakte. Kappie trok peinzend aan zijn snor. „Siep” schreeuwde hij plotseling. „Naar de stookplaat! Zet de motor op volle kracht achteruit!” „Wat zullen we nou hebben?” vroeg de meester, „gaan we bakzeil halen, Kappie?” „Volle kracht achteruit, zeg ik je!” herhaalde Kappie dreigend. De meester gehoorzaamde beteuterd ook baa Wa met moe Vei kin Kot spet Bon alle in 1 netl Pra kin Dan komen we op de douane. „Oh, ik weet ’t. Het is erg opwindend om te smokkelen, maar de heren van de douane hebben heus een zesde zin tuig waarmee ze proeven of u iets te verbergen hebt. Laat liever het smok kelen. Het voordeel staat in geen en kele verhouding tot de strop als u ge- Zaterdag 1 april. 3e klas A: ONS-Heerenveense Boys, QVC-Friese Boys, MJV-Oeverzwaluwen, Fit Boys- Heeg, Zeerobben-Drachtster Boys. 4e klas A: Nijland-VVI, ’t Fean-Zwaagwesteinde, Kollum-Opende, DWP-YVC, Bolswar- dia-Leeuwarden. Blue ’29, Coi in t hiei prij Ho. en met een hevig gekolk begon de staart van Dikke Mobie te draaien. De walvis week echter geen duimbreed van zijn plaats. Dat kwam omdat de enterhaak van de helicopter aan zijn staart vastgeklemd zat, maar er ge beurde wel iets anders en dat was pre cies wat Kappie bedoelde. Het touw van de enterhaak wond zich om de staart op, zodat de helicop ter langzaam naar beneden werd ge trokken RH SU ME VE BE GE 50 slachtkoeien f 2,65, f 3,35, f 3,65 en f 4,35 gesl. gew. AU „PI ,JS zeti WYMBRITSERADEEL, van 18 t.m. 24 maart. Geboren: Dieuwke, dv Age Cnossen en Cornelia ten Hoeve te Gaastmeer; Gerrit, zv Jan van de Glind en Froukje Bootsma te Woudsend. Gehuwd: geen. Overleden: Evert Bronger, 85 jaar, ev WijtsÊe Boterhoek te IJsbrechtum (woonpl, Oudebiltzijl); Taetske Hoek stra, 70 jaar, geh. gew. met Jetze Wijn ja te Nijland (woonpl. Parrega). Zaterdag 1 april le klasse A: Delfstrahuizen-Oudega W, Makkum- CVVO, SDS-Joure zm. T?z>o 7p lelrtgQP* ONS 2-B1. Wit 2, Zwaluwen 2-Workum 2, Hark. Boys 2-ONS 3, WT 2-QVC 2. Res. 2e klasse A: HJSC 2-Heerenv. Boys 2, WI 2-YVC 2, Oeverzwaluwen 2-Bolswardia 2. klasse C* HJSC 3-Oudega W 2, Oudega W 3- Sleat 3, YVC 3-NOK 1, YVC 4-NOK 2. 3e klasse E: Heeg 4-Bolswardia 3, Zeerobben 4-Nij- land 2, TOP 2-NOK 3, TOP 3-SDS 2. 3e klasse F: Zeerobben 5-Makkum 4, "Froonacker 3- Bolswardia 4, SDS 3-ONS 8. Jun. A groep A: ONS 1A-Workum IA, QVC 1A-B1. Wit IA, Dr. Boys 1A-Hark. Boys IA, Hee- renv. Boys 1A-Zwaluwen IA. Groep B: YVC 1A-WI IA, Oeverzwaluwen 1A- Bolswardia IA. Groep D: ONS 2A-Heerenv. Boys 2A. Groep E: Oudega W 1A-Woudsend IA, Balk 2A- CWO 2A, ONS 3A-Joure zm 2A, Sleat 1A-TOP IA. Groep F: Makkum 1A-SDS IA, ONS 4A-Mak- kum 2A. Groep B: CVVO 2B-Woudsend IE. Groep F: HJSC 1B-Heeg 2B, Heeg 1B-Oudega W 1B. Ondertrouwd: Theodoor Wessels, 23 jaar en Martientje van den Berg, 21 jaar; Sjirk Wittermans, 25 jaar en Wil helmina de Waal, 24 jaar; Katharinus Johan Beeksma, 27 jaar en Gerritje Rinia, 21 jaar; Wabe Mulder, 29 jaar en Antje Maria van der Kamp, 27 jaar; Dirk Faber, 23 jaar en Janke Stok, 24 jaar; Jan Kalsbeek, 22 jaar en Louise Vermaning, 25 jaar. Gehuwd: Johannes Albert Klein, 27 jaar en Hinke Kok, 19 jaar; Klaas de Jong, 24 jaar en Trijntje Weitje de Jong, 22 jaar. Overleden: Rinsje van Dijk, 83 jaar, wv Johannes Wierda; Wiebrigje Cnos sen, 81 jaar, wv Kornelus Visser; Dorte Alkema, 70 jaar, ev Willem Haijtema, van Dedgum; Neeltje Westra, 71 jaar, wv Hendrik Kuiper, van Heidenschap; Nanne Hoitenga, 52 jaar, ev IJbeltje Brouwer, van Bozum. Zoekt u in een onbekende streek een pleisterplaats waar het goed van eten en drinken is, let dan eens op de parkeerplaatsen bij res taurants of café’s. Als er weinig of geen auto’s staan, kunt u rustig doorrijden. Maar als er veel gepar keerd wordt en u maar moeilijk ’n plaatsje kunt vinden, loont het be slist de moeite juist daar aan te leg gen. Wie ter plaatse bekend is, be zoekt het beste etablissement. Zorg er voor, dat u daar bij komt! Als anderen er blijk van geven te weten waar Abraham de fijnste mosterd haalt, kunt u daar het beste van die mosterd gaan proeven. „Er moeten natuurlijk meer voorbe reidingen worden getroffen”. „De beste voorbereiding is de docu mentatie. Gebruik de winter om u in te werken in de lectuur over uw reis doel en de streken waar u doorheen komt. Het loont de moeite. U behoeft er geen dure werken voor te kopen, want er is ook nog een openbare lees zaal of een uitleenbibliotheek. Dank zij die voorbereiding kunt u een programma maken, dat u weer geld bespaart. Besparen op de reissom kunt u ook door de drukste weken te vermijden. Reis, als dat even kan, in ’t verre voorseizoen of in de herfst Veel rustiger, veel meer aandacht van het personeel, veel meer keuze en veel la gere prijzen. En alles wat ik nou heb uitgeflapt is écht geen betweterigheid. Het is de som van tientallen en nog eens tiental len jaren zwerven in Europa. Vergeet niet, dat ik duizenden en nog eens dui zenden vakantiegangers heb gezien en meegemaakt en als er ergens onaange naamheden of moeilijkheden waren, had men dit vrijwel steeds aan zichzelf te wijten”. Ja, dat geloven we graag. Onder slechte weersomstandigheden werden op tweede Paasdag in Den Hel der atletiekwedstrijden gehouden. Een zevental atleten van de Sneker atle- tiekver. „Horror” nam aan deze wed strijden deel. Op de 3000 meter bij de Juniores A waren de beide Horror-lopers Bert Klop en Wiebe Koopen al dadelijk in de kopgroep te vinden. Bert nam de kop en kwam als eerste binnen. Wiebe eindigde als zesde. Gretha Negenman AV ’55 en Tjissie Dijkhuis (Horror) vochten weer een van hun eeuwige duels uit op de 1000 meter. De Hollandse dames kwamen er bij dit geweld niet aan te pas. Ook nu was Gretha weer de sterkste. De strijd op de 1000 meter ging bij de heren vnl. tussen de twee Friezen J. Nagel (Leonitas) en J. de Boer (Horror) en de Almeloër J. Spaarga ren, die uiteindelijk de zege wist te grijpen. Anton Blok (Suomi) legde na een prachtige strijd met Joop Smit (Trias) beslag op de eerste plaats op de 6000 m. Tegen dit geweld konden de Sneker deelnemers niet op. Jun. A 3000 m: 1. B. Klop, Horror 9.42.2, 2. P. Tijm, Trias 9.45.2, 3. J. v. Bergen, Suomi 9.47.1, 6. W. Koopen, Horror 9.58.3. Dames 1000 m: 1. G. Negenman, AV ’55 3.22.5, 2. Tj. Dijkhuis, Horror 3.26.1, 3. J. Dekker, Trias 3.35.4. Heren 1000 m: 1. J. Spaargaren, Al melo 2.52.8, 2. J. Nagel, Leonitas 2.54.7, 3. J. de Boer, Horror 2.55.3. Heren 6000 m: 1. Anton Blok, Suomi 2. Joop Smit, Trias, 3. Jan Wit, Trias. De aanvoer van kievitseieren be droeg vanmorgen 3000 stuks. Er werd f 0,50 per stuk voor betaald. Waar moet de toerist het eerst aan denken? „Wie met vakantie gaat moet éérst nagaan, hoe lang hij de tijd heeft en hoeveel, nee: hoe weinig hij in die da gen nodig heeft. Want met elke kilo bagage vermeerdert (of vermindert) uw zorg er om. ’t Hangt er maar van af hoeveel u meetorst. En een vakan tieganger wil toch immers vrij van zorgen zijn? Maak in een alléén-maar-ovemach- ting-hotel geen jaarbeursstand van al uw bezittingen! Licht ziet u ’s morgens bij het vertrek iets over het hoofd. De afdeling gevonden en verloren voor werpen bij een reisbureau kan daar ’n pocketboek over schrijven. Over ho tels gesproken: een verraderlijke plaats om iets te vergeten is de binnenkant van de kamerdeur. Met de kruk in de hand, staande op de drempel, kijkt u nog snel even in de gebruikte kamer rond en.... u vertrekt zonder pyama of regenjas, want die vielen buiten uw gezichtsveld. Meer dan eens moest ik alles op ha ren en snaren zetten om een vergeet achtige dame een sieraad terug te be zorgen, waarbij het om bedragen van duizend gulden of méér ging. WAT NEEM IK MEE? Maar u begon over de bagage... „Ja, zo min mogelijk. Pak geen grote koffers vol. Controleer nu reeds de geldigheid van paspoort en autopapie ren tot en met de dag van thuiskomst. Ga niet in de drukke tijd in een rij staan, maar maakt bijtijds de aanvra gen in orde”. „En het buitenlandse geld?” Och, er zijn mensen die er niet van houden om chèques of krediet brieven mee te nemen, omdat de ban ken vaak dicht zijn als ze hun geld moeten halen. Tegen hen zou ik wil len zeggen: neem briefjes van 10 en 25 mee, die u naar behoefte omwisselt en draag de reiskas nét als uw over grootmoeder dat deed tussen onder- en bovenkleding. Daar zijn speciale zeem leren tasje voor. De heren kunnen ook een speciale zak aan de binnenzijde van de broeksboord vastknopen of spelden. Ze merken het beslist als men hen daar het tegen de buik rustende geld willen ontfutselen!” „Ook de kostbaarheden?” „Laat onnodige kostbaarheden liever thuis. Nog beter: geef ze een vertrouwd adres in bewaring. En zorg voor ei gendomsbewijzen van kostbare stuk ken, omdat de douane wel eens eist dat u aantoont ze niet in het buiten land gekocht te hebben”. AAN DE GRENS doorgemeten. U kunt momenteel hulp krijgen; laat dit nu ook niet na. Iedere veehouder dient terdege voor ogen te houden, dat hij een dode machine ge bruikt bij levend vee. Goed machinaal melken is pas mogelijk, wanneer de installatie prima in orde is. Als kei Ga FRIESE HENGSTEN Van de zes Friese hengsten opende de bekende Gerke de rij. Hij is bijna zes jaar en heeft een goede naam in de wereld van het Friese paard. Hij staat ter dekking bij de eigenaar, J. Tj. Bouma te Scharnegoutum. Ook Gabe is geen onbekende meer op de hengstenkeuringen. Deze hengst van H. J. de Vries te Oudega (W.) is een zoon van de preferente Aize en stermerrie en preferente Hermina. Hindrik, de zesjarige hengst van J. S. Bangma te Oldeboorn, waar hij ook ter dekking staat, is een zwaar type. Met hem zijn reeds goede fok- resultaten geboekt. Van A. Frankena te Heeg kwam vervolgens de fraaie hengst Freark in de baan. Een solide paard met een goede gang. Fokker van Freark is H. van der Sluis te Lip penhuizen. De bijna vierjarige Kaey werd ver volgens getoond. Een prachtig dier, rustig type. Hij is in het bezit van en opgefokt door H. Bouma te Idsëgahui- zen. Laatste Friese was de nieuweling Mark. Bijna drie jaar oud, een mooi dier met een goede gang. Mark is een hengst van J. H. Pasma te Akkrum en werd gefokt door R. G. van der Kooy te Oldeboorn. De eerste Bovenlandse hengst, die in de baan werd gebracht, was de bijna zesjarige Sebo van B. A. Ebbinga uit Peize en J. Heringa uit Harkstede. Sebo is gefokt door S. S. Boèlstra en Joh. Beekman te Vrouwenparochie. Vervolgens werd de donkerbruine Juliaan getoond. Deze bijna tienjarige hengst, die werd opgefokt door H. Dijkema te Annen en in het bezit is van A. Sanders te Assen, werd kam pioen op de provinciale keuring van Drenthe in Zuidlaren. De volgende Bovenlander was de vierjarige Amoroso van A. Frankena te Heeg, waar hij ook ter dekking staat. Amoroso is een oersterk paard met Holsteiner en Oldenburger bloed. Fokker is J. Rosier te Dronrijp. Hierna de vijfjarige Schout van J. S. de Jong, Drogeham, B. A. Ebbinge, Peize en L. J. Huizing, Donderen. Een fraaie verschijning met mooie hals en sterke schouders. Schout komt bij In de le klasse sleepte Reekers met 4 winstpunten uit twee partijen het club- kampioenschap weer in de wacht. Bijl— sma liep tegen hem, na vijf zetten reeds twee schijven verlies op. Wat Bijlsma nadien ook probeerde, hij kreeg geen kans meer op herstel. V. d. Kooi werd op de kerkhofruit omsin geld en moest een schijf prijsgeven, wat later een nederlaag voor hem be tekende. Bijlsma kwam tegen Berken pas goed voor de dag door een royale remise te bereiken. H. Visser deed het tegen Bruinsma voortreffelijk, maar zijn laatste partij tegen M. Faber ging hem minder goed af. Hij zag een fraai zetje over het hoofd, waardoor hij spoedig twee schijven achter raakte. Ook bleek Max Faber te sterk voor zijn vader Jan. Dat betekende vier winstpunten binnen een week. Stand: S. Reekers 16-26 (kampioen), 2. H. Vis ser en W. v. d. Zee 17-22 en Berken pas 15-19. Faber sr. degradeert naar de tweede klasse. Uitslagen: le klasse: J. Faber sr-M. Faber 0-2, J. J. Bijlsma-S. Reekers 0-2, H. Visser-A. Bruinsma 4-0 (2x), S. Berkenpas-J. J. Bijlsma 1-1, L. v. d. Kooi-S. Reekers 0-2, H. Visser-M. Fa ber 0-2. Uitslagen 2e klasse: V. d. Brug-At- sma 0-2, Nagelhout-Atsma 1-1, Nagel- hout-P. Hoekstra 1-1, Wierda-W. Vis ser 2-0, J. Faber jr.-Glashouwer 2-0, Wesselius-Laffra 2-0, Atsma-Lafra 2- 0, W. Visser-Laffra 0-2, Laffra-Wierda 0-2. Tot de beste prestatie kwam hier Atsma. Hij verzamelde uit drie par tijen 5 punten, waardoor hij de voor laatste plaats kon overdoen aan Laffra, die uit vier partijen slechts 2 punten vergaarde. Laffra zit nu in de zorgen, want er degraderen twee. Ook Atsma, J. Faber jr. en Poepjes staan nog niet veilig. De titel belandt waarschijnlijk bij Nagelhout, die met nog twee par tijen te spelen één punt voorsprong heeft op P. Hoekstra die nog één par tij moet spelen. Stand: P. Nagelhout 18-26, 2. P. Hoekstra 19-25, de anderen zijn kansloos. Onderaan: W. Visser 20- 8 moet degraderen, dan Laffra 18-15, Atsma 19-16, Faber jr. 18-16 en Poep jes 16-16, V. d. Burg 19-19 is veilig daar Atsma nooit meer dan 18 kan be reiken. Uitslagen 3e klasse: F. de Vries-H. Roelevink 0-2, J. de Boer-F. de Vries 2-0, R. Hielkema-B. K. Okma 2-0, F. de Vries-B. de Jong 0-2, W. Hoekstra- J. de Bo°r 2-0. B. W. Okma-B. de Jong 0-2, B. K. Okma-H. v. Schuit 0-2, B. W. Okrna-R. Hielkema 2x 4-0. J. de Boer en H. v. d. Schuit gingen door met winnen en we verwachten de komende weken nog een spannende strijd tussen deze beide kandidaten voor promotie naar de 2e klasse. Stand: V. d. Schuit 18-34, J. de Boer 13-25, de anderen zijn uitgeschakeld. Onderaan Joh. Visser 19-1, 2. B. K. Okma 8-2; B. W. Okma 17-10 en W. Hoekstra 13- 10. Geboren: Martje, dv Eelke de Jong en Riemke Dijkstra; Henriëtte Aleida, dv Catharinus Talsma en Antje Elde- ringh; Jan Anne, zv Sible de Vries en Geeske Bouwknecht, van Oosterzee; Catharina Veronica Maria, dv Sebas- tianus Jonkers en Catharina Geertrui- da Brouwer, van Westhem; Martin, zv Jan Meine Canninga en Hinke de Vries; Johannes, zv Johannes van der Werf en Fokje Jonker; Sjoukje Hele na, dv Klaas Knobbe en Branda Anna van Dijk; Johannes Bouke, zv Johan nes Rinia en Sjoukje Maria de Boer, van Makkum; Fokke,- zv Jozef Joost Anthonius Negerman en Hinke Tjeer- dema; Marlena, dv Gerrit Mulder en Wiesje Antje Jacoba Weinreich; Leo Sjaak, zv Sake Lodewijk Eskens en Geertje de Boer; Gezina, dv Willem Zijlstra en Grietje Trijntje van der Feen; Elisabeth Jana, dv Feike Fran- ciscus van der Werf en Jana Christina de Vries; Petra Anna, dv Roelof An dreas Visser en Theresia Maria Ade- ma; Sjoerd Wiebren, zv Hotze Nauta en Jeltje van der Tol, van Pingjum; Tertius, zv Gerben Middeldorp en An tje Voetberg; Margaretha, dv Gerben van der Zee en Grietje Visser, van Hemelum; Annie, dv Dirk Lieuwe Bruinsma en Corrie Kramer; Heero, zv Heero Toering en Wypkje Bergsma, van Bolsward. Omdat menigeen reeds nu zijn vakantieplannen maakt, kan het zijn nut hebben een ervaren reisleider iets te laten vertellen. Hij kan u adviseren wat u met moet nemen en wat niet, waar goede koffie wordt geschonken en hoe u op uw vakantie-budget kunt bezuinigen. Duur van deze reis: naar ’t u uitkomt. Reisdoel: daar waar het goed is. Vertrek: op staande voet. Kosten: een schimmetje. Verzorging: zoals u 't gewend bent... We steken ons licht op bij de heer Piet Kruit. snapt wordt en het maakt uw vakan tie nodeloos veel kostbaarder dan u gedacht had.” Er wordt veel geklaagd over het eten onderweg”. „Maar m’n lieve mensen toch, wat dacht u? Dat een buitenlander hier in ons land het ontbijt met z’n oudbak ken brood waardeert zoals wij dat doen? O... u kent dat al. Ja, het con tinentale ontbijt bestaat nu eenmaal alleen uit wat hard brood, maar.... vers brood, en een kom koffie. Hooguit een lik jam. Alles wat u méér krijgt is al tegemoetkomen aan onze gewoonten! En als u spaghetti krijgt in Italië, ja dan is de boot aan. Nou ja, ’t is lastig voor ons om dat naar de eis te eten, maar snijdt ze alsjeblieft niet kort en klein! Een Italiaan gruwt daar van als hij u zó bezig ziet. Kijk dan stiekum eens hoe zij het doen: twee, drie draadjes met de punt van de vork omvatten, draaien en.... floep naar binnen”. „Het ziet er niet zo best uit, jon gens!” riep Kappie, die de situatie door het spuitgat van de walvis be gluurde. „Vóór ons een overgehaalde stuwdam en boven ons een lamme en terhaak!” Joseph Bizniz smeet zijn hoed woe dend tussen de baleinen. „Boy, oh boy, -we moeten over die stuwdam heen en gauw!”ri*p hij. „Dat is Sschnisch niet mogelijk,” br'xrade de meester, die zich ook wat De aanvoer op de Sneker veemarkt bedroeg vandaag 2799 stuks: 14 melk- en kalfkoeien f 880, f 980,—, f 1100,—. Vorige week dinsdagavond hield de Vogelwacht Jutrijp-Hommerts haar jaarvergadering. Voorzitter Ozinga sprak aan het begin de hoop uit, dat het een gezellige avond zou ivorden. In het bijzonder werd de heer Bron ver welkomd. Deze zou een film over Lap land draaien. De gewone punten van de agenda gingen snel onder de hamer door, even als het punt bestuursverkiezing. Want voorzitter Ozinga werd bij acclamatie herkozen. Het voorstel om het kleine, maar zeer goede vogelreservaat te vergroten werd aangenomen. Er zal contact wor den opgenomen met de eigenaars, resp. huurders van de landerijen om toe stemming te krijgen. Het stuk tussen de Hegemerweg en de tochtsloot Hof stede met inbégrip van het oude be staande reservaat zal dan in z’n geheel reservaat zijn. De film viel wel in de smaak. De da tum van gezamenlijk eieren rapen werd bepaald op 12 april. Het is gebleken, dat de onderhouds- toestand van de melkmachine-installa- tie op een groot aantal bedrijven veel te wensen overlaat. Lang niet alle ma- chinemelkers zijn zich bewust van de nadelige gevolgen hiervan: lagere pro- duktie, langere melktijd, minder goede kwaliteit melk, meer kans op uieront steking. Velen veronderstellen dat de instal latie op hun bedrijf wel in orde is. Toch kunnen er afwijkingen ontstaan, zonder dat men er erg in heeft. Het komt in de praktijk vrij veel voor dat het vacuüm tijdens het melken niet op peil is. Zolang er met 1 apparaat aan de installatie wordt gemolken is er niets aan de hand. Zodra echter een 2e en eventueel een 3e apparaat wordt aangesloten zakt tijdens het melken het vacuum veel te veel. Bij een slechte of vervuilde regula teur met een klein klepoppervlak zal tijdens het melken, wanneer één van de apparaten (van koe) wordt verwis seld, het vacuüm oplopen. Op het mo ment, dat dit apparaat weer wordt aangesloten, daalt het vacuüm vrij aanzienlijk. Het duurt dan lage tijd, voor het weer op peil is. Het gevolg is, dat vele koeien met een ’’wisselend” vacuüm worden gemolken. Bij een goed functionerende instal latie mag er geen verschil in vacuüm voorkomen, wanneer er één of meer apparaten zijn aangesloten.' Wanneer met 1 apparaat (reeds) wordt gemolken, mag bij het aanslui ten van een tweede het vacuüm niet meer dan 5 cm dalen; het moet tevens binnen 14 min. weer op peil zijn. He laas wordt dan meestal in de praktijk de regulateur bijgesteld (vacuüm ver hoogd) om toch nog een voldoende va cuüm te behouden. Gevolg is, grote schommelingen in het vacuüm die te vergelijken zijn met een handmelker die onregelmatig melkt. De klachten blijven dan ook meestal niet uit: traag melkende koeien, veel namelk, lange melktijden en soms lagere melkpro- duktie. En let wel: verhoging van het va cuüm boven 40 cm vergroot de kans op moeilijkheden met de uiergezond- heid. Laat uw installatie controleren voor het te laat is. Reeds enkele firma’s hebben een service-abonnement ingesteld. Dit is dan niet slechts het controleren van de vacuümmeter, doch met speciale meet apparatuur wordt de hele installatie Vanmorgen werd op het veemarktterrein de traditionele monstering van Bovenlandse en Friese hengsten gehouden. De voorgebrachte dieren staan alle ter dekking in stations in of in de buurt van de Zuidwesthoek van Fries land. Twaalf hengsten (vier meer dan vorig jaar) werden in de baan ge bracht. Bij de zes Bovenlanders werd kundig commentaar gegeven door de heer Y. F. Kamphuis uit Groningen. De heer J. Jansma uit IJlst gaf weer op zijn bekende wijze toelichting bij de Friese hengsten. Ondanks het koude weer was er veel belangstelling voor deze monstering. J. S. Bangma in Oldeboorn ter dek king te staan. Als volgende kwam de prachtige, roodbruine hengst Magneet in de baan. Deze hengst behoort tot de elite van de bovenlandse hengsten. Hij is drie ëneenhalf jaar oud, heeft een gemak kelijke gang, is gespierd en bezit een fraaie halslijn. Magneet, of Markstein zoals zijn vroegere naam luidde, is uit Duitsland aangekocht door de ver. „Het Bovenlands Paard” en staat bij Koopmans te Harich gestationeerd. Laatste van de Bovenlanders was de drie jaar oude Poolvorst. Hij heeft een sterk lichaam, veel maat en met Trakehner bloed. Poolvorst, die in Leeuwarden kampioen van de 3- en 4-jarigen werd, is het eigendom van E. Hoving te Garmerwolde en staat ter dekking op het station Geerligs te Workum. 20. pinken f 775.—, f 875,—, f 975,— 1835 nuchtere kalveren f 40,f 75, f 85,—, f 120,—. 5 bokken en geiten, geen notering. 350 schapen f 90,f 140,f 2,80, f 3,10 gesl. gew. 500 slachtlammeren f 80,f 115, f 4,80, f 5,gesl. gew. 25 kleine lammeren. De stemming was: gebruiksvee, aan voer kort, prijzen onveranderd; slacht vee duur en enkele dieren boven de notering; pinken voor slacht en leven duur; nuchtere kalveren handel kalm, prijzen onveranderd, afloop iets lager; wolveemarkt iets meer stemming en prijshoudend; voorjaarslammeren nog geen notering. De merels rondom ons huis zijn waarschijnlijk dezelfde vogels die ook bij ons broeden. Dit zijn de zogenaam de standvogels, die zomer en winter bij ons zijn. Maar merels ontmoeten we overal, in tuinen, parken, maar ook in de bossen. Hierbij kunnen echter dikwijls buitenlanders zijn. We ontvingen laatst een ringetje van de heer W. J. Bos te Bergum. Dat rin getje was in Engeland aan een merel - pootje gedaan. „London” stond er op, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat het diertje in Londen geringd is. Aan het nummertje op de ring kon men in Londen zien, waar en wanneer de me rel, een mannetje, (swarte gielbek wordt hij in de Wouden genoemd) met een ring weer losgelaten was. Dat was op 19 februari 1966. In Noordermeer bij Bergum werd het diertje op 4 fe bruari 1967 dood gevonden op het erf van veehouder F. de Vries. Een ander aluminiumringetje met „Stockholm” en een getal van zeven cijfers werd 11 december 1966 afgeno- men van een merel, die bij mevrouw A. .J Kalkman-Krottje te Den Helder tegen het raam was gebotst. Deze vo gels was twee maanden eerder, 7 ok tober 1966, in Zweden geringd. Onze eigen merels, de ouderen ten minste, blijven als regel in ons land. De jongen in hun eerste levensjaar gaan in de herfst dikwijls weg en ko men dan in onze zuidelijke buurlan den België en Frankrijk terecht. In Skandinavië, waar de winters strenger zijn, is de merel nog meer trekvogel. Die merel brengt onder meer in ons land de winter door. De heer H. Hofstee te Hemrik stuur de ons een ring van een uil. Deze was nabij de Poortweg dood gevonden op 23 februari j.l. Het was ’n Nederland se ring, die verleden jaar 5 „september te Oldeboorn was aangelegd bij een ransuil, de uil met de bekende recht opstaande „oorveertjes”. Zoals al eens eerder is gezegd, het is van het grootste belang, dat gevonden vogels met ringen opgezonden worden. In elk geval de ring. Het is de bedoe ling op deze manier meer van de vo geltrek aan de weet te komen. We we ten al heel veel van vogels uit het buitenland, maar ook willen we weten waar onze eigen zomervogels naar toe gaan, welke weg ze nemen, enz. We ontvangen de ringen gaarne op een van de volgende adressen: W. de Jong, Boeierstraat 32B te Leeuwarden; Westhof, Anna van Burenstraat 5 te Sneek of op ons adres: Van Swieten- straat 1B te Leeuwarden. Later krijgt u dan bericht waar en wanneer de vo gels geringd werden. Ko< ONVERWACHT ONTHAAL U maakt natuurlijk heel wat mee onderweg.... „Wat dacht u. In Frankrijk werd ik bij ’t komen en gaan gekust door de hotelhoudster (en kuste terug natuur lijk!). Elders weer word ik door de direkteur omarmd. Wie zoiets voor het eerst meemaakt, vind het ronduit gek. Alleen een buitenlander is vaak zoveel beleefder dan wij en laat het niet mer ken dat hij onze gebruiken vreemd vindt. Gedraag u daarom als de we reldwijze reiziger. U stijgt er alleen maar door in hun achting en waarde ring, wat u uiteindelijk zelf ten goede komt. Vermijd ook elk politiek gesprek. Praat bijvoorbeeld in Italië nooit over de kwestie Tirol en zwijg in Oosten rijk als het graf over dezelfde zeak. Om het in diplomatieke taal te zeg gen: bemoei u niet met hun binnen landse aangelegenheden”. SAMEN „UIT” „Zijn er wel eens moeilijkheden in een groep?” „Onderling, ja. Mensen die samen voor een leuke reis intekenden, maar hele maal niet bij elkaar passen, of die maar aannemen, dat de ander voor ge maakte kosten moet opdraaien. Daarom deze goede raad: gaat u met vrienden op stap? Behoed die vriend schap dan als een kostbaar goed en re gel de kostenverdeling klaar en duide lijk vóór u weg gaat. Lééf gezellig sa men als vrienden, maar reken als vij anden onder elkaar, juist terwille van die vriendschap! Nou hebt u het volste recht om te zeggen: wat denkt ie wel van mij? Zo veel fatsoen breng ik nog wel op. Maar ik bedoel iets anders, namelijk de niets kwaads vermoedende onachtzaamheid. Men zegt of doet iets in goed vertrou wen, maar doe dat dan pas na overleg, of zeg nog niets wanneer u zelf al twij felt!” Zondag 2 april 1967 le klas C: Germanicus-Harlingen, Sneek-Alcides, Velocitas-Zwaagwesteinde, Emmen- Jubbega, Neptunia-Achilles, Noord - ster-Muntendam. 2e klas A: VVK-Frisia, Bergum-LSC, GRC-DOG, Harkema Opeinde-Be Quick. 4e klas A: De Sweach-DTD, Blue Boys-CAB, Trynwalden-MKV ’29, Oldeboorn- WZS, Bakhuizen-Black Boys. Res. 2e klas A: Oosterparkers 2-Heerenveen 3, Be Quick 3-Emmeloord 2, Frisia 2-GRC 2, Harlingen 2-Rood Geel 2. Res. 3e klas A: Sneek 3-MSC 2, LSC 2-RES 2, Fries land 2-Jubbega 3, DOG 2-FVC 2, Drachten 3-Black Boys 2. Zondag 2 april Res. 2e klasse A: Irnsum 2-CAB 3, Black Boys 3-Ak- krum 2, 3c klasse R Warga 2-LSC 4, Sneek 5-CAB 4, LSC 5-RES 4. 3e klasse C~ Imsum 3-WZS 4, RES 5-Warga 3. Jun. A hoofdafd. Leeuwarden- Joure, Drachten-Frisia, LSC-Nicator, Zwaagw.einde-Harlingen Rood Geel-Freno. Afdeling E: WZS 2A-Joure 3A, Black Boys 2A-RES 3A, CAB 2A-Renado 2A. Afdeling S: Joure 1B-ONS 1B (1-4). CAB 1B- Sneek IB, LSC IB-Black Boys 1B. Afdeling T: Joure 2B-ONS 2B (1-4), LSC 2B-Re- nado 1B, ONS 3B-Blauwhuis 1B (1-4). Afdeling U: ONS 4B-RES 2B (1-4), Lammer 2B- LSC 3B. Afdeling V: Sneek 4B-RES 4B, Sneek SB-RES 5B, CAB 2B-LSC 4B.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 6