Paviljoen Sneekermeer wordt opgeknapt ’t kapittel St. Isodorusfeest in Heeg Ook de jeugd wil stem „Sneek” kampioen IJLST WYMBRITS ERADEEL I in CHU-voorzitter Tilanus sprak in Ijlst tX. en van Officieel Orgaan Ajax toont interesse voor Johnny Veluwenkamp de gemeenten SNEEK, I 122e jaargang nr. 27 Maandag 3 april 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Fietser reed voetganger aan Beter een half ei dan een lege dop Kerknieuws 1 Auto’s botsten op Bolswarderweg Gistermorgen omstreeks half elf vond op de Bolswarderweg een aanrijding plaats tussen twee personenauto’s. Bei de auto’s werden beschadigd, niemand werd gewond. Het Sneeker Nieuwsblad is een Toezegging van beroep voor <Is. Mondt, Wapserveen Sneker gewond bij ongeval in Noord-Holland In 1969 nieuw gebouw? Stefan Askenase komt in Sneek pianospelen gecombineerde urtqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Receptie met toespraken en cadeaus, ontvangst door gemeentebestuur en serenade to - n I SNEEKER NIEUWSBLAD Het laatste woord is nu aan Ajax. TERUGGANG Versetujnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Met de verkiezingen achter de rug, vragen we: wat nu? zo begon de Unie- voorzitter. Het bleek op de avond van Dit is er nog over van het oude pavil joen. Het is het hotelgedeelte, dat nu ■wordt opgeknapt. Het restaurant er voor is afgebroken. GOEDE WOORDEN EN GESCHENKEN Het gebeurde op het kruispunt met de Hemdijk. De Sneker R. B. kwam vanaf de Hemdijk, de andere auto, be stuurd door R. E. uit Zwolle, reed op de Bolswarderweg. Naar de juiste toe dracht wordt nog een onderzoek inge steld. Voor de C.H.-kiesvereniging te IJlst de verkiezingen al heel vlug, dat er was het donderdagavond een belang rijke en tevens leerzame avond. Nie mand minder dan drs. A. D. W. Tilanus sprak die avond voor de vereniging. Hij had als onderwerp: „Na de verkie zingen, stilstaan of voortgaan??” De voorzitter, de heer J. Fijlstra, memoreerde in zijn openingswoord de ene zetel verlies en noemde hiervoor twee oorzaken: le de aanvallen op 'de confessionele partijen in het algemeen; 2e de onverschilligheid, die er heerst voor de christelijke politiek. Ook in IJlst komt men dit tegen bij mensen van wie men iets anders verwacht, zo stelde hij. Daarbij heeft de t.v. ons niet gebracht wat we graag gewild hadden en de voorlichting aan onze kerkelijke jeugd is waarschijnlijk ook onvoldoen de geweest, aldus de voorzitter. Hij wekte de aanwezigen op trouw te blij ven aan de CHU en open te staan voor nieuwe wegen met behoud van eigen standpunt. vermoord wordt op het kantoor van haar man rust op deze een zware ver denking. Door nogal ongelukkig uit gevallen machinaties tracht hij dan ook het onderzoek van de politieinspecteur Tiering (S. Andringa) op een ander spoor te brengen. Nu treft dat een oude vlam van deze inspecteur werkster op het kantoor is. Haar naam is Sijke Happert, zij is de bemoeial uit de titel van het stuk. Dank zij haar, vaak met arrogantie bejegende, hulp wordt de eigenlijke dader, Bart Sappema (H. Bouma) gegrepen. Het stuk is goed in elkaar gezet, het zit vol met ko mische effecten en de spanning zit er van het begin tot het einde in. De club van Roodhuis weet in goed teamwork o.l.v. meester L. Dijkstra het vlot over de voetlichten te brengen. Niet alleen dat de dictie buitengewoon verzorgd was, maar ook de (panto)-mimiek en alles wat bij draagt tot een juiste uit beelding waren prima in orde. Ook rechercheur Witsma (D. Nota), Sake Ekkels (B. Zonderland) en Larda Len- ting (T. Bootsma) droegen het hunne hiertoe bij. Pastoor Baartman zei in zijn slot- Ad verten tieprus: 15 cent per mm- Bjj kontrakt handelsadvertenties lager. Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad De kerkeraad van de hervormde ge meente Sneek heeft een toezegging van beroep gedaan aan ds. G. Mondt te Wapserveen. Deze zal beroepen wor den in de vacature, die ontstaat door het vertrek van ds. W. J. van der Waal. Zoals bekend wordt de laatste in september a.s. directeur van het vor mingscentrum „De Oorsprong” te St.- Nicolaasga. De 19-jarige halfspeler van Sneek Johnny Veluwenkamp is gisteren na afloop van de wedstrijd tegen Alcides benaderd door Cor Brom, hulptrainer van Ajax. Veluwenkamp speelde een voortreffelijke wedstrijd en dit was aanleiding voor de Amsterdamse speurder eens met hem te praten. De heer Brom vroeg of hij interesse had eventueel bij Ajax te komen voetbal- was hier uiteraard wel De heer C. Meijer zegde namens de supportersvereniging voor alle spelers, reserves, trainer en grensrechter een voetbaltas toe, met de naam van de vereniging erop vermeld. De heer Scholten bood namens de Sneker Handbal Club een enveloppe met inhoud aan, bestemd voor het derde veld. „Sneek” is als een vader voor ons geweest, toen wij met terrein- moeilijkheden zaten en daarom zijn wij blij, dat „Vader” nu feest viert. De oudste donateur, de heer Miede- ma, sprak, behalve voor zich zelf, ook namens de voltallig aanwezige direk- tie van „Amicitia”. „Er zijn al diverse malen films gedraaid met de bedoeling die bij een kampioenschap te draaien. Vaak zijn wij teleurgesteld en moesten die films in de kast blijven. Nu is het dan zover, dat eindelijk het gestelde doel is bereikt. En ik kan u dan ook zeggen, aldus de heer Miedema, dat er nog wel een oude film in mijn archief aanwezig is, die t.z.t., als u daar prijs op stelt, gedraaid kan worden. Ik heb altijd met grote belangstelling de ver richtingen van „Sneek” gevolgd.. Het is Vorige week donderdag omstreeks half tien vond op de rijksweg nabij Hoorn een autobotsing plaats, waarbij de 17-jarige Rinke Bok uit Sneek ta melijk ernstig werd gewond. Met een gebroken neusbeen, glasverwondin- dingen en een hersenschudding moest hij naar het ziekenhuis worden ver voerd. Zaterdagmorgen omstreeks half elf ging de 16-jarige fietser G. v. d. M. uit Sneek teveel links door de bocht op de hoek Leeuwenburg- Schaapmarktplein. Hij schepte daar door een voetganger, een eveneens 16- jarige jongeman, uit Amsterdam. De ze liep een hersenschudding op, de fietser kreeg een gekneusd been. Beiden werden met een gewone auto naar het ziekenhuis vervoerd voor on derzoek. Met een Eucharistie-viering begon de Katholieke boerengemeenschap van Heeg en omgeving zijn jaarlijkse bij eenkomst ter gelegenheid van het feest van St. Isodorus, de patroon van de agrariërs. Daarna verzamelden de le den van de ABTB en de Boerinnen- bond zich met hun huisgenoten en ge nodigden in het Ned. Hervormd ge bouw. In zijn welkomstwoord presen teerde de heer G. van Asma zich als de nieuwe voorzitter. Tevens stelde hij voor als de nieuwe secretaris de heer Johs. Potma en als de nieuwe pen ningmeester de heer J. Flapper Dzn. De heer B. Rijpma zal voortaan het z.g. schapenfonds beheren, terwijl de heer G. Andringa als vice-voorzitter zal optreden. Afscheid werd genomen van de heren O. Altenburg en J. Tee- renstra, die beide wegens gevorderde leeftijd de blauwe kiel verwisseld heb ben met het colbertjasje en ook van de heer H. Smeding die de boerenkiel met een andere functie gaat verwisselen. Beiden werd dank gebracht. Hoofd moot van de avond was het spel van de Katholieke toneelclub uit Roodhuis met de komyske thriller „Abedil” van geknapt. In het gebouw zal, zodra dit opengesteld is, een maquette van het toekomstige paviljoen worden ge plaatst, zodat het publiek kan zien hoe het wordt. De spreker stond verder uitvoerig stil bij de kabinetsformatie. De om standigheden, die mee gespeeld heb ben bij de informatiepoging van de heer Zijlstra en daarna de formatie door de heer Biesheuvel ondernomen. De CH had te kennen gegeven twee zetels te willen hebben, bezet door twee CH-ministers, die volwaardig in het te vormen kabinet konden mee doen. Hierover ontstond menigsver- schil tussen formateur Biesheuvel en de b°er Beernink over de kandidaat Drof. G. Scholten. Dit was voor de heer Biesheuvel moeilijk te verteren. Verder wilde de formateur de heer Bakker beslist voor economische za ken hebben, voor welk departement de KVP en de CH ook met uitnemen de mensen naar voren kwamen. Daar- Het slachtoffer was met de bestuur der van de vrijwel nieuwe personen auto, de heer J. Zuidema, eveneens uit Sneek, op weg naar Amsterdam. Ter hoogte van Hoorn sloeg een voor hen rijdende en met aardappels be laden vrachtwagen plotseling linksaf. De bestuurder van de personenauto kon de vrachtwagen niet meer ontwij ken. De personenauto raakte total-loss. Met een variatie op het spreekwoord „Beter een half ei dan een lege dop” kan men zeggen: beter een wat opgeknapt oud paviljoen dan een leeg staande ruïne. Met het oog op de werkzaamheden aan het nieuwe kunst matige meer, dat vlakbij het paviljoen aan het Sneekermeer wordt gegraven, is besloten om dat wat er nog over is van het paviljoen op te knappen. Over een week of zes zal men het publiek er kunnen ontvangen. Architect H. W. List heeft plannen ontworpen voor een geheel nieuw pa viljoen. Dat zal ongeveer een miljoen gulden kosten, terwijl er voor de en tourage nog wel een keer zoveel bij komt. Het wordt een hoog gebouw; met een hoogste punt, dat 13.5 meter boven de begane grond komt. De wan den zullen voornamelijk uit glas be staan, zodat men een riant uitzicht krijgt over de omgeving. Hoewel hierover enige weken gele den grote onzekerheid bestond, is het volgens de heer List wel zeker, dat zijn plannen doorgaan. Maar met het oog op de ruilverkaveling „De Snee ker Oudvaart”, zal met de uitvoering ervan gewacht worden tot de omge ving er wat beter uitziet. „Het is niet zo leuk als men tegen bergen zand aan moet kijken”, aldus de heer List. Hij heeft daarom aan zijn opdracht gevers voorgesteld om zo lang een pro visorische oplossing te treffen met het oude paviljoen. „Want zo kan het niet langer, er moet wat gebeuren”, zegt de heer List. Wel verwacht hij, dat er reeds volgend jaar met de bouw van het nieuwe paviljoen kan worden be gonnen. Dat zal een bouwtijd vergen van ongeveer 10 maanden. Als alles een beetje meeloopt, kan er dus al in 1969 een fraai nieuw gebouw staan. Het opknappen van het oude hotel zal gebeuren door aannemersbedrijf Gebr. Andringa. Het is meest binnen werk. Beneden komt een restaurant met terras, op de eerste verdieping een bar. Om een goed uitzicht te hebben zal er veel glas gebruikt worden. Men hoopt veel van het materiaal straks te kunnen gebruiken in het nieuwe pa viljoen, zodat de extra kosten van de ze voorlopige oplossing niet al te hoog zullen worden. De oppervlakte van ’t geheel beslaat 180 m2. Als beheerder-exploitant zal de heer E. van der Lei van de S. Pan-bar op treden. Een en ander wordt gefinan cierd door de Utrechtse Bank te Zeist. Het ligt in de bedoeling, dat ook de omgeving van het paviljoen wordt op- twee grote verliezers waren en later dat ook de CH één zetel moest af staan. In de laatste paar maanden zijn we teruggegaan. Die zetel verlies ech ter is geen ramp, meer een zweepslag. We zullen de hand aan de ploeg moe ten slaan. De CH heeft bepaald een plaats in ons volk! Waar ligt die teruggang aan? Velen hadden vertrouwen in het beleid van de heer Jelle Zijlstra. Het kabinet- Zijlstra is door de CH gesteund en toch is daarvan geen afschaduwing in de CH gekomen. Kan het gelegen zijn in de presentatie? Zet die zoden aan de dijk? Hoe is dat gegaan met de KVP, ondanks haar spektaculaire presenta tie? Wat heeft de PvdA-karavaan be reikt? Neen, de presentatie heeft het niet gedaan, aldus de heer Tilanus. De gang van zaken ligt voor een groot deel bij de jeugd! We hebben een grote groep jonge kiezers gekregen, die de oorlog niet hebben meegemaakt, die de opbouw van Nederland niet ge kend hebben. De moeilijke omstandig heden waarin we geleefd hebben zijn hen vreemd. Ze hebben alleen maar weet van veel geld verdienen en royaal leven. Zelfs een beetje werkloosheid spreekt ze niet meer aan. Desondanks vragen ze eigen inbreng en eigen in vloed. Ze zijn zelfstandiger dan de jeugd ooit tevoren. Bij volgende verkiezingen zullen we dit beeld nog meer bestendigd zien: De jeugd wil een stem in het kapittel hebben en heeft daar ook wel recht op. In de politiek bouwen we aan onze toekomst en dat is de jeugd. In de Unie moeten we gaan denken over de wijze waarop de politiek in haar alge meenheid de jeugd kan aanspreken. KABINETSFORMATIE De wereldberoemde pianist Stefan Askenase zal in Sneek als solist mee werken aan het eerste abonnements concert van het Frysk Orkest in het nieuwe concertseizoen, dat in septem ber begint. De in 1896 in Lemberg (Polen) ge boren kunstenaar, die concerten over de gehele wereld verzorgt, is in Ne derland bijna een legendarische figuur geworden. Zo heeft hij alleen al met het Concertgebouworkest tenminste 35 keer gekoncerteerd. De orkestleiding van het Frysk Orkest meent, dat de komst van deze grootmeester van het klavier, waarover zij zich ten zeerste verheugt, de groeiende positie van de abonnementsserie nog belangrijk zal len» Jokanj kunnen versterken. Stefan Askenase voor te vinden. Er zijn geen verdere zal een pianoconcert van Chopin spe- afspraken gedaan. Het laatste woord len. is nu aan Ajax. Op de zeer druk bezochte receptie ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap door de voetbalvereniging „Sneek” hebben tal van sprekers hun gelukwensen aangeboden aan bestuur, spelers, trainers, grensrechter, kortom, aan de gehele „Sneek”-familie. Velen lieten bovendien hun goede woorden vergezeld gaan van een geschenk. Onder de vele bezoekers, die hun vreugde over het kampioenschap uitspraken, waren o.m. wethouder Visser, de heer J. Miedema (oudste donateur van de vereniging) en de an dere direktieleden van Amicitia”, vertegenwoordigers van diverse vereni gingen, oud-spelers en vele vrienden van v.v. Sneek. De toneelzaal van Ha nenburg was eivol, toen voorzitter K. Doevendans, die alle sprekers met ’n toepasselijk speechje bedankte, de eerste spreker aankondigde. Namens de Sportraad sprak de heer G. Posthuma. Deze constateerde, dat de gehele vereniging er trots op kan zijn, dat dit succes bereikt is. „Wij weten, dat de begeleiding bij al uw teams in goede handen is”. Hij memoreerde ver der het feit, dat de Sportraad destijds op initiatief van de v.v. Sneek is op gericht, en zei een bedrag toe, dat aan „Sneek” zal worden overgemaakt en speciaal voor de jeugdafdeling aange wend mag worden. De heer Dijkhuis sprak namens de zustervereniging LSC. In een geestige toespraak vergeleek hij de beide clubs met goede buren („Al woont Sneek nu in de hoofdstraat en moeten wij met een achterafstraatje genoegen nemen”) waarbij de verhouding niet anders dan heel goed kan worden genoemd. „U heeft”, aldus spr., „dit resultaat met steun van de hele Sneker familie be reikt en uw „eerste” heeft dit vooral taktisch heel goed gespeeld, door van de zwakkere te verliezen en van de concurrenten te winnen. Ik wens u een succesvolle kampioenscompetitie toe”, zo besloot de heer Dijkhuis zijn speech. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een boeket bloemen. Natuurlijk ontbrak mr. A. van der Werf niet in de rij van sprekers. Na mens de KNVB, afd. Friesland, com plimenteerde hij de vereniging met ’t prachtige succes. „Ik heb mijn schoe nen niet gepoetst, aldus mr. Ane, want aan deze schoenen zit „heilige grond” grond, waarop deze jongens vanmid dag het kampioenschap van het noor den hebben behaald. Ik ben vooral ook zo blij voor die mensen, die al zoveel jaren hun niet geringe diensten aan de vereniging hebben gegeven. Mensen, die onopvallend, maar zo verdienstelijk hun beste krachten aan „Sneek” ga ven. Dat zijn de kerels, waarop een vereniging kan bouwen en die haar nooit in de steek hebben gelaten, maar integendeel in moeilijke tijden haar er bovenop hebben geholpen. Houdt ze in ere”, zo besloot deze spreker zijn gloed vol betoog. Baptistengemeente: Bedankt voor het beroep naar Hoogezand-Foxhol: ds. J. van Dam te Sneek. een zware strijd geweest en daarom is de eindoverwinning dan ook dubbel verdiend”. Met de toezegging, dat de direktie van „Amicitia” de zaal gratis beschikbaar zal stellen bij een even tuele feestavond, besloot de heer Mie dema zijn toespraak. De heer A. Boot sprak namens de jeugdafdeling en bood een voetbal aan, evenals mevr. Hofstra, die dit uit naam van de donatrices deed. Zij zullen on derling nog uitvechten met welke bal de eerste kampioensstrijd zal worden gespeeld. De maatschappij, die de spe lers al 45 jaar op hun uitwedstrijden vervoert, was vertegenwoordigd door de heer H. de Boer, die namens de ZWH een enveloppe met inhoud schonk. Telefonische felicitaties waren bin nengekomen van o.m. de heren Ron ner, W. v. d. Zee, W. Wester, Laken- berg en G. Beintema, terwijl de ver enigingen Noordster, Be Quick, ONS en Zwaagwesteinde eveneens hun ge lukwensen hadden aangeboden. De voorzitter van de laatste club toonde zich zeer verheugd over het feit, dat een Friese club nu kampioen van het noorden was geworden en vond, dat, hoewel het vaak hard tussen de beide rivalen was toegegaan, er toch altijd sportief was gestreden. De zaal was intussen zo vol, dat ve len een plaatsje op het toneel moesten zoeken, waar zij een mooi uitzicht hadden op het voltallige eerste elftal, trainer Stoffels en grensrechter J. de Vries, met voorzitter Doevendans in hun midden. Allen getooid met een in drukwekkende medaille, die hun was uitgereikt bij de ontvangst op het stad huis, onmiddellijk na de wedstrijd. ONTVANGST IN STADHUIS In het stadhuis waren de spelers en officials al toegesproken door burge meester Rasterhoff. Deze wees op het roemrijke verleden van de sinds 1910 bestaande Sneker club. „In haar 57- jarig bestaan is dit de eerste keer, dat u kampioen van de eerste klasse bent geworden. Heel Sneek leeft met u mee en hoopt op een succesvolle kam pioenscompetitie. Met de wethouders Baaijens en Visser trotseerde het gezelschap daarna de striemende regen om zich een serenade te laten brengen door het Stedelijk Muziekcorps. Deze gebeurtenis trok uiteraard veel belangstelling. Hij ondervindt wel moeilijkheden en teleurstellingen, maar toch is er hoop! De heer Tilanus ging daarna nog diep in op de moelijkheden. Hij achtte de tijd voor fusies niet rijp! i Ieder heeft zijn eigqn klimaat. Allen moeten hun eigen zelfstandigheid bewaren. De zaak thans op een hoop gooien, wees hij beslist van de hand. Hij stel de: samen studeren? ja! Samen werken? waar mogelijk! Samen fu seren? neen! We zitten in de Unie niet stil, de neerslag van de verkie zingen is een prikkel om door te gaan! De verbinding: evangelie en politiek is waard om aan vast te houden, zo besloot hij zijn geanimeerde rede. Na een aantal vragen bedankte de heer Fijlstra de heer Tilanus heel hartelijk voor zijn rede. In IJlst hebben de le den het vertrouwen in de Unie niet verloren, aldus de voorzitter. Hij bood de spreker een bus drabbelkoeken aan. De spelers waren na afloop natuurlijk in een prima stemming. In het stadhuis poseerden zij even voor onze fotograaf. Zittend van links naar rechts J. de Vries (grensrechter), B. Kok, J. Veluwenkamp, A. van Ruiten, J. Abma, H. Feenstra, staand: v.l.n.r. D. Feenstra, A. Abma, G. Schuurmans (oud-trai- ner), H. Hofstra. G. Abma. D. ten Cate, B. Batstra (leider), P. Jasper, K. Stoffels (trainer), V. d. Ploeg (conditietrainer). a - t ft de Friese versie van B. Westra. Jult Weltema (G. v. d. Hof) is de keizer der Leeuwarder makelaars. Ziin vrouw, de schone Mentina (Boukje Poelsma) neemt het niet zo trouw met de huwe lijkstrouw. Als dan ook haar minnaar dat de toneelvereniging Roodhuis nog eens in Heeg zou terugkomen. De spe lers bereikten zo nu en dan het pro fessionele vlak. Katholiek agrarisch Heeg kan terugzien op een geslaagde St. Isodorusdag. trokken omdat ze geen vertrouwen hadden in de formatie-Biesheuvel en zo kwam tenslotte het einde er van. De heer De Jong, zo vervolgde de spreker, is een handige -ent, hij be handelt de dingen openlijk en soepel. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1