Sneker w uw nieuwe op veroorzaakte in geld niet (onbewoonbaar verklaard) „Steek Meningsverschil raad over beleid b. en 7 ruck met oplegg grote ravage ramde een lichtmast, draaide 180 gra den en belandde vervolgens via het fietspad aan de andere kant van de weg in de berm. De chauffeur. S de V. uit Groningen, kwam met de schrik vrij, de combinatie werd nauwelijks beschadigd, maar de ravage op de weg was enorm. dit huis SHC kreeg honderd leden na actie scholen I Waterpoort-krabbels L 1 van in jt i ULST WYMBRITS ER A DEEL en I t n Verkeersonveiligheid op Leeuwarderweg probleem Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1 w B- BR Donderdag 13 april 1967 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Bierkistjes op rijksweg 43 Jongcman gewond bij ongeluk onder Deersum 122e jaargang nr. 30 Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave *an NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en F W f f f SNEEKER NIEUWSBLAD CENTRALE VERWARMING De natuur is grillig. Zo vond de Het belangrijkste vraagstuk van Ter voorziening in de vacatures, ont staan door het overlijden van de heer Berkhout, werden benoemd: in de com missie voor de strafverordeningen de heer Poiesz, in die voor de gemeente bedrijven de heer J. P. de Vries en in die voor het gemeentelijk bejaar dencentrum „Nij Nazareth” en voor georganiseerd overleg beide de heer Poiesz. Als leden van de raad voor sport, recreatie en jeugdwerk werden be noemd: H. A. Scholten, K. Doeven- dans, E. Posthuma, E. A. M. van der Ploeg, C. de Graaff, J. Baarda, mevr. A. M. B. Everaars-van Loo, M. B. Knüvers, mr. E. R. Zweep. Als commissaris van de N.V. Zwem bad Sneek werd de heer P. Bosma be noemd. Als onderwijzer aan de Mees ter Visserschool de heer T. v. d. Veen te Sneek. Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 percentage 12,7. Misschien heeft het voorkomen van de naam van dr. A. Wadman op de lijst van de PvdA voor de Tweede Kamer hier invloed gehad. Voor de andere partijen gel den de volgende cijfers: KVP 10,4 (16,9); VVD 25,0 (16,6); ARP 0,0 De aanvoer van kievitseieren loopt i ca. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14,— per half laar. Franko per post f6,per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad ting. En wat nr. 18 betreft, is het vol gens hem mogelijk, dat enkele jonge lui er hun hobby’s uitoefenen, de wo ning wordt echter niet legaal bewoond. Het is te hopen, dat de lijst in de toe komst, door een wat ruimer woning- beleid, spoediger afgewerkt kan wor den, aldus de voorzitter. Tegen al te veel waarschuwingen voerde hij als bezwaar aan, dat dit zou kunnen lei den tot speculaties. Wethouder Bergsma vond de opmer king van mevr. De Graaff „De kleine man moet niet het slachtoffer worden” wel een mooie kreet. Maar hij somde de gebreken van een der woningen op om aan te tonen, dat bewoning onver antwoord is. Het gaat er mij maar om, aldus mevr. De Graaff, dat de mensen weten: „Steek uw geld niet in dit huis, het wordt straks toch onbewoon baar verklaard”. Voor de voorstellen zie men onze kranten van 30 maart, 6 en 10 april. Voorzitter Rasterhoff, wenste in zijn openingswoord de heer Bosma nog ge luk met diens koninklijke onderschei ding. Meestal geven de ingekomen stuk ken weinig stof tot discussie. Nu was er een rapport over de administratie van o.a. het gemeentelijk grondbedrijf. De heer B. de Vries had geconsta teerd, dat er in het werk nogal wat achterstand is. Hij vroeg zich af of de werkzaamheden wel goed zijn ver deeld, of er een werkschema is, of de mogelijkheden voor personeelsvoor ziening ten volle worden benut, kort om of er maatregelen zijn of worden genomen om de misstanden uit de wereld te helpen. De voorzitter meende, dat er voor erge verontrusting geen aanleiding is. De ambtenaren moeten vaak wachten op gegevens, zodat zij hét ook niet kunnen helpen. Op het ogenblik wordt geprobeerd de achterstand weg te wer ken. De burgemeester gaf een gede tailleerde toelichting op de gang van zaken. Daarmee was de raad tevre den gesteld. De heer De Vries merkte nog op, dat hij het wel nuttig vond, dat de raad weet hoe de zaken gaan. Unaniem werd besloten aan het schrijven van de gemeente Beerta aan de minister van Sociale Zaken adhesie te betuigen. Mevr. De Graaff deed de suggestie, dat ook de minister van Economische Zaken een afschrift moest hebben. Het gaat hier om de werkge legenheid in het noorden. BENOEMINGEN „koffietappers” en de jpugdige be zoekers krijgt men een goede in druk van de behoefte waarin deze gelegenheden kennelijk voorzien. MOEIZAME WEG Dat de eigenaresse van Napjusstraat 16 min of meer de woning was opge drongen om te kopen, achtte de voor zitter onwaarschijnlijk. De woning- commissie kan geen voorwaarden stel len. Dan de suggestie om leegstaande on bewoonbare woningen na een opknap beurt weer te verhuren. Hiertegen had hij ernstig bezwaar. Het zou een stap terug zijn op de moeizame weg naar de verbetering van de volkshuisves- Dinsdagmorgen om ongeveer 10 over 5 kreeg de chauffeur van een truck met oplegger de schrik van zijn leven. Op een gegeven ogenblik raak te de truck met een voorwiel van de weg in de berm op rijksweg 43 ter hoogte van Tonnema. De combinatie Het was een taaie boel dinsdagavond. De raad van Sneek (voltallig) had voor de behandeling van enkele van de 24 punten op de agenda tamelijk veel tijd nodig. En het waren juist punten, waarvan men zou verwachten dat ze met een hamerslag werden bekrachtigd. Het was dan ook al haast half elf (de vergadering begon om half acht) voor men er doorheen was geworsteld. Eerst wierp mevrouw De Graaff een knuppel in het (onbewoonde) hoenderhok. Het ging over het voorstel om zes tien woningen in één keer onbewoonbaar te verklaren. Toen deze zaak uitgebreid werd besproken, kregen b. en w. een bittere pil te slikken, toen ze er op attent werden gemaakt, dat het voorstel om in een aantal woningen centrale verwarming aan te brengen wel wat laat kwam. Men is nl. al begonnen met de installatie van de apparatuur. De heer Gerrits nam deze manier van doen zelfs zo hoog op, dat hij tegen stemde. Met de uitdrukkelijke verklaring, dat hij op de centrale ver warming zelf niets tegen had. Alle voorstellen werden overigens z.h.s. aangenomen. „ONBEWOONBAAR” Mevr. De Graaff merkte op, dat zes tien woningen om in één keer Onbe woonbaar te verklaren een groot aan tal is. Sommige woningen liggen dui delijk in een saneringsgebied, waar vaak al weinig mensen meer wonen. Andere daarentegen in buurten, die nog volop bewoond zijn. Is het niet beter eerst zo’n buurt tot sanerings gebied te verklaren? Dat heeft voor de mensen consequenties wat het wo nen betreft. Wordt hier wel een ob jectieve norm gehanteerd? zo vroeg zij zich af. De gang van zaken met betrekking tot de woning Napjusstraat 16 vond zij onduidelijk en misleidend. Deze woning is ca. anderhalf jaar ge leden nog verkocht, zonder dat de nieuwe eigenaresse wist wat haar bo ven ’t hoofd hing. Alleen als ze de woning kocht kon ze er in. Nu hangt er, aldus mevr. De Graaff nóg een biljet dat de woning te koop is. Ook meende zij, dat men deze wo ning van tevoren helemaal niet heeft bekeken. Wanneer een huisje wat op geknapt werd zou het dan niet beter zijn het te verhuren in plaats van het leeg te laten staan. Want een leeg- De Sneker Handbal Club (SHC) heeft op een aantal scholen een leden werfactie gevoerd. Het resultaat is ge- staand huis helpt de buurt achteruit en vraagt bovendien toezicht. Als voorbeeld van ontbrekend toezicht noemde zij de reeds eerder onbewoon baar verklaarde woning Napjusstraat 18. Hier hangt, volgens mevr. De Graaff, geen bordje op. Op het ogen blik zou het huis toch worden „be woond”, maar niet door een echtpaar. Waarom dit soort lege woningen niet als pakhuisruimte gebruiken? VOORLICHTING Graag zou zij van b. en w. de toezeg ging hebben, dat werd voorkomen, dat de „kleine man” het slachtoffer wordt van sanering en onbewoonbaarverkla ring zonder dat het nodig is. Men dient tijdig ingelicht te worden wat er met zijn woning gaat gebeuren. De voorzitter legde uit, dat er twee soorten onbewoonbaarverklaring zijn: 1. volgens de woningwet; 2. in ver band met sanering. Overigens zijn hier beslist objectieve normen toegepast. Of ’t huisje opgeknapt wordt of niet speelt geen rol; het gaat om de „structurele gebreken”. Die zijn er domweg. Van alle woningen is een beschrijving bij het voorstel gevoegd van de gebreken, als resultaat van een onderzoek, dat al een aantal jaren geleden is verricht. De onbewoonbaar te verklaren wonin gen zijn ingedeeld in klassen. Napjus straat 16 valt onder klasse I, dat bete kent: urgent. Waarom dan nu pas de onbewoonbaarverklaring? Dat komt vanwege de woningnood. Het tijdstip hangt ook af van het moment waarop de woning leegkomt. Het is dan ook onjuist te stellen, dat de adviezen on betrouwbaar zouden zijn. Bovendien is advies ingewonnen van de directie van de volkshuisvesting en bouwnijverheid. De betrokkenen zijn op allerlei manie ren beschermd. weest, dat zich ruim 100 nieuwe leden hebben aangemeld. Aan de ouders van de leerlingen werd een circulaire gericht, met een strook die kon worden ingevuld. Wie nog niet wist wat SHC precies doet: „SHC bestaat ruim 15 jaren en on danks de moeilijke periode van om schakeling van elf- naar zevenhand- bal, waarin we in Nederland momen teel verkeren, blijkt uit dit voor hand bal vrij lange bestaan, dat SHC een hechte vereniging is. Nu straks door het tot stand komen van de nieuwe sporthal het handbal ook gedurende de winterperiode in Sneek mogelijk is, wil SHC uw kinderen in de gelegen heid stellen, deze boeiende, snelle en bovenal voor het lichaam gezonde sport te beoefenen”. Helaas, zo meldt de jeugdcommissie van SHC, laat de terrein- en zaalac- commadatie de vereniging niet toe de actie direct onder alle scholen uit te breiden. Mochten er op die scholen jongens of meisjes (van 11 jaar en ou der) zijn, die lid willen worden, dan zijn ze natuurlijk welkom. Elke don derdagavond is er een trainingsavond. De contributie is f 1,per maand. Men kan zich opgeven bij een der leden van de jeugdcommissie: J. Pelsma, Klein- zand 90 (tel. 2139), M. Cnossen, Gr. Adolfstraat 9, tel. 4425), I. Boot, Ernst Casimirstraat 8, of C. Couperus, J. Douwamastr. 2. In september a.s. zal met enkele teams aan de veldhandbalcompetitie worden deelgenomen, waarna in no vember de zaalcompetitie begint; onge veer in maart daarna begint dan het tweede gedeelte van de veldcompetitie, terwijl ’s zomers enkele maanden rust wordt gehouden. Dus ’s zomers buiten, ’s winter binnen. Een paar weken geleden kwam onze stadgenoot de heer Reen met een klein probleempje te zitten. Hij had twee piepjonge geitjes, die hij zogezegd „over” had. Maar hij kreeg een goed idee. Met de beide geitjes stapte hij naar de kleuterschool „De Rozeknop” in de Jan van Nassaustraat. Daar werd het gezel schap uiteraard enthousiast door de kleuters (en de juffrouwen) ontvangen. Er werd niet lang over gesproken: de twee geitjes mochten op school blijven. Eigenlijk een zeer goede oplossing, want geiten van een week oud horen nog echt op de kleuter school thuis. Het hokje achter de school werd snel voorzien van een strobed, zodat het huisvestingsprobleem ook opgelost was. Maar Witkop en zijn vriend zijn gezonde geiten. Ze hebben een gruwelijke hekel aan een lege maag. De kinderen zorgen er voor, dat er dagelijks een voldoende voorraad melk aanwezig is. Er werden „babyflesjes” gehaald en daarmee worden de geite- kleuters gevoed. En ze hebben het goed, want ze groeien als kool. Voor de weekeinden is een speciale „geitedienst” ingesteld. Om beurten verzorgen de juffrouwen de geitjes in het weekend. Wat er strak met de „sikjes” zal gebeuren is nog niet bekend. Juffrouw Doddema heeft geconstateerd, dat het bokjes zijn en zij denkt, dat het wel op de veemarkt zal uitlopen. Maar zij is er wel van overtuigd, dat dit niet zonder hevige protesten van de kleuters zal gebeuren. Begrijpelijk Wie eens aan de rand van onze (11,6); CHU 4,2 (15,7); D'66 16,6 stad een kijkje neemt langs de wa- (22,8). De PSP kreeg 4,2% en de terkant, ontdekt dat de waterspor- Partij voor Ongehuwden 2,1%. t ters druk bezig zijn hun boten voor het op handen zijnde seizoen in orde te maken. Enkele doorgewin- J het water op geweest, maar als het naar bezitters van linker- of rech- Afgelopen nacht is op de rijksweg onder Deersum de 24-jarige P.H.R. uit Bolsward met de auto over de kop geslagen. De jongeman brak hierbij zijn linker bovenarm. De auto werd volkomen vernield. Het ongeluk gebeurde omstreeks 1 uur. De chauffeur verklaarde later met de wagen in los grind terecht te zijn gekomen, rechts van de weg. Hij haalde toen het stuur om, schoot naar links en daarna weer naar rechts, waarop de auto kantelde. De man werd uit de wagen geslingerd. Hij werd later naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. het ogenblik in wereldverband is f ongetwijfeld de verhouding tussen de rijke en arme landen. Ons land behoort tot de eerste. De welvaren- i de landen hebben een opdracht: ’n stukje van hun welvaart overheve- i len naar de noodlijdende gebieden, f Dat kan heel gemakkelijk, want er I De oorzaak is het ontbreken van witte strepen op het pas geasfalteer de weggedeelte. De berm bestaat uit zwarte grond. Zo kon het gebeuren, dat de chauffeur ongemerkt teveel rechts reed. De wielen van de com binatie ploegden zich door de mod der en lieten op de weg een enorme troep rchter. De wagen, van het expeditiebedrijf R. de Vries uit Groningen, was gela den met kratten met lege bierflesjes voor de Amstelbrouwerij in Amster dam. De lading, ongeveer 600 kistjes met een gezamelijk gewicht van ca. 10 ton, schoof er af. Rijkswaterstaat is geruime tijd bezig geweest om de weg weer schoon te maken. Het verkeer op de weg ondervond geen vertra ging. Mevrouw De Graaf maakte het b. en w. deze avond wel lastig. Zij vroeg naar aanleiding van het voorstel om in 204 Simplexwoningen in de Noorder- hoek (II) centrale verwarming aan te brengen en dit werk door de NNRI te laten uitvoeren. Wie zijn de andere inschrijvers voor het werk en hoe hoog schreven zij in? Graag had zij gezien, dat de commissie gemeentelijke woningbouw hierin was gekend. Dan had zij geconstateerd, dat de NNRI al met het werk was begonnen. Heeft het nog wel zin, dat de raad dit voorstel te behandelen krijgt? Zij noemde dit een onaangename zaak, waartegen zij meende te moeten protesteren. Ook de heer J. P. de Vries bekende, dat hij moeite had met dit voorstel. Een aantal bewoners is bovendien niet ingenomen met centrale verwarming. Zijn conclusie was ook, dat dit niet de juiste gang van zaken was ten opzich te van de raad. B. en w. zijn teleurgesteld, dat de reactie zo is, antwoordde de voorzit ter. Het college meende, dat in de raad het verlangen leeft, dat zoveel mogelijk woningen van centrale ver warming worden voorzien. Daarom hebben b. en w. hier heel wat moeite voor gedaan. Toen kwam er een voor stel van de installateur om op gunsti ge voorwaarden volledige centrale ver warming aan te brengen. Omdat de prijs beneden de normale lag werd dit zeer aannemelijk geacht. Daarop heb ben b. en w. hemel en aarde bewo gen, aldus de voorzitter, om mede werking te krijgen van de instanties in Leeuwarden en Den Haag. Hetgeen tenslotte lukte. Omdat het anders niet meer zou lukken het werk op tijd klaar te krijgen, werd daarop met de installatie begonnen. In opdracht van b. en w., omdat zij dachten dat dit in de geest van de raad was. „U hebt wel formeel gelijk”, aldus de voorzitter, „maar b. en w. stonden voor een keus; zij meenden dat er geen andere weg was”. Wat de opmerking van De Vries betreft, er zijn altijd mensen, die wel en die niet c.v. willen. Zie vervolg pag. 2 - - - - -j J J|| ~^~|j f .j -- uiciicii\ ja, ccinjA ucxcxiij. mudai I Sneker vrijheidzeilers zullen ech- aangekomen bleek ,de andere helft’ fpr nipt van Hn nartii ziin. Zii trék- uaW-0" tri; ««v ken met hun boot naar het Veluwe- ëên’rëchterhêïf1wttsnëü. De leerlingen van het gymnasium deden in februari ook mee aan de schoolverkiezingen. In dit nummer van Rostra staat de uitslag. Opval lend is het aantal dat op de PvdA stemde: 37,4%. Bij de schoolverkie-wordt ontzettend veel verkwist. We J zingen over .het,hele, land, was dit' schaffen ons dikwijls nutteloze za- J ken aan, we roken en drinken en i doen royaal. Ieder ga voor zichzelf J na waar het misschien met wat 5 minder toe kan. Wat daarmee be- J spaard wordt kan gestort worden J op b.v. gironummer 100200 voor J „Eten voor India”. 3 In het jongste nummer van „Ros- De natuur is grillig. Zo vond de tra Gymnasii Snecani”, het school- jeugdige O. Lanting uit Poppinga- blad van het gymnasium, staat een wier vorige week een kievitsei, dat interview met onze medewerker niet groter was dan een mussenei. drs. H. Halbertsma, de conserva- P. v. d. Zee in Terzool vond in een tor van het Fries Scheepvaart Mu- eendekorf een eendeei, dat zo groot seum. Pim Witteveen en Gerrit was als dat van een krielkip. Een- Koopmans hadden een uitvoerig deeieren zijn overigens verboden gesprek met de actieve „sneuper” te rapen. Twee stadgenoten vonden in de geschiedenis. In hetzelfde zaterdag al drie eieren van de nummer van Rostra worden twee scholekster in één nest. Drie „stran- Sneker koffiebars onder de loep Ijipaeikes” in één nest is een zeld- genomen. Beter gezegd, uit de zaamheid. Ook deze vogel is be- vraaggesprekken met de politie, de schermd, zodat de vinders de eitjes natuurlijk hebben laten liggen. Af en toe staat er in de krant een terde eierzoekers zijn natuurlijk al advertentie, waarin wordt gevraagd het water op geweest, maar als het naar bezitters van linker- of rech- weer nog iets zachter wordt komt terhelften van Caltexsterren. Bezit de grote stroom spoedig los. men van zo’n ster beide helften, dan krijgt men het. op de ster gedrukte bèdrag uitbetaald. Begin deze week had een vrouwelijke automobiliste I Ook de wedstrijdzeilers wachten ujt onze stad een advertentie ge- met spanning op de eerste wed- plaatst voor bezitters van linker- I strijd. Dat is de traditionele ope- helften van sterren van f 1000,—. ningswedstrijd van de SZC op don- Prompt de volgende dag een brief- J derdag 4 mei (Hemelvaartsdag), kaart uit Sint-Annaparochie. Een Twee dagen later kunnen zij op- meneer, die zei het gevraagde in J nieuw hun hart ophalen, want op zijn bezit te hebben. De automobi- zaterdag 6 en zondag 7 mei houdt ijste welgemoed naar de „bouhoe- de Koninklijke Zeilveren. „Sneek” ke” om vijfhonderd gulden te ver- twee-daagse wedstrijden.. Enkele dienen( ja, eerlijk delen!). Aldaar ter niet van de partij zijn. Zij trek- zjch te hebben vergist. Hij had ook meer bij Harderwijk, waar van 4 t/m 7 mei door de Watersportver enigingen „Veluwemeer” en „Fle- uc «anvuci van Aicvitscicrcu 1 vo” de Nationale Veluwemeerweek gestadig op. Dinsdag werden wordt gehouden. Zij voldoen hier- 7500 aangevoerd. De prijs bedroeg mee agn een verzoek van vrijheid- twintig cent per stuk. Volgens in- zeilers in deze buurt. Die komen gewijden nog één week en dan is geregeld naar de Sneek-week en het gebeurd met de „ljipaeien’\ willen ook wel eens Sneker zeilers d.w.z. dan is de aanvoer zo groot, op hun water zien. dat er door de lage prijs geen han del meer in zit. .'j 4 a ■b

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1