voor voor Stille demonstratieve tocht voor de vrede i 1 Mevr. Gerritsma krees* zilveren penning 8 jaar trouwe dienst i Waterpoort-krabbelt i pjp IJLST WYM BRITS ER A DEEL van en ,Want wie zwijgt stemt toe’ t Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD k E, T* 122e jaargang nr. 32 Donderdag 20 april 1967 het Roode Kruis heeft nieuwe secretaresse Finale verkoop Sneker woningen uit Koudum Kerknieuws Ook in Sneek verontrusting over wat er in Vietnam gebeurt Demonstratie-avond in Hommerts f Opper Dijkstra Hel Sneeker Nieuwsblad is een komt naar Sneek Uit de handen van de waarnemend kring commissaris van de kring Friesland van ’t Ned. Roode Kruis, mr. B. Dorhout uit L’warden kreeg mevr. T. E. Gerritsma-Bruins dinsdagavond de zilveren legpenning als blijk van waardering „voor de vele bewezen diensten ten bate van het Roode Kruis”, zoals het op de penning staat. Mevr. Gerritsma heeft acht jaar lang haar beste krachten gegeven aan de afdeling Sneek en omstreken als secretaresse. Van het bestuur van de afdeling kreeg zij bloemen. Steeds meer raken we in onze hoogconjunctuur bekend met I het begrip „doe-het-zelf”. Om economische redenen willen we j bijna alles zelf doen. Mensen met een „knutselknobbel” hebben al heel wat gepresteerd op het „doe-het-zelf-gebied” en dit heeft anderen geïnspireerd het ook zelf eens te proberen. Vooral het t zelf-repareren en opknappen van auto’s komt tegenwoordig i meer en meer in zwang. De heer J. Slump zag twee jaar terug wel mogelijkheden op dit gebied. Aan de Pampuskade richtte hij zijn garage helemaal in voor de doe-het-zelvers. Het werd 4 een groot succes. Dagelijks kan men nu taferelen als op de foto zien. „Zieke” auto’s worden naar binnen gebracht en de eigenaar J moet met behulp van het door de heer Slump beschikbaar ge- stelde gereedschap zelf maar zien de patiënt op te knappen. De J garage is modern ingericht. Ook de doorsmeerkelder, waarboven j twee personenauto’s tegelijk kunnen staan, ontbreekt niet, even- f min als een autogenisch en een elektrisch lasapparaat. Komt men met de handen in het haar te zitten, dan is de heer Slump 4 aanwezig om advies te geven. Maar in de praktijk komt het er ook vaak op neer, dat men elkaar helpt. Bovendien is het zélf X repareren van auto’s uitermate leerzaam. En niet te vergeten ge* zellig. Mevrouw Slump zorgt er van tijd tot tijd met koffie voor, J dat de „doe-het-zelvers” fit blijven. i Afd. Sneek e.o. van SNEEKER NIEUWSBLAD GOED JAAR ROODE KRUIS 100 JAAR die KERKDIENSTEN PETITIE WERKGROEP De volgende stap van de beide initia- De aftredende secretaresse mevr. Gerr ritsma kreeg uit handen van de waar nemend voorzitter, de heer D. S. Niermeijer, bloemen als blijk van dank en waardering voor haar werk voor het Roode Kruis. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden groeide van 5664 in 1965 naar 6596 in het laatst van ’66. De heer L. van der Zee heeft zich bijzon der verdienstelijk gemaakt met de le denwerving. Ds. E. Boswijk, gereformeerd predi kant te Jutrijp-Hommerts, heeft een beroep naar Marken. Op de driesprong Zuidwesthoekweg -Van Giffenstraat is sinds kort meer verlichting aangebracht. Ook plaat ste men er een ANWB-Wegwijzer die, als het donker is, eveneens ver licht is. Advertentieprijs: 15 cent per min. Bij kontrakt handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs t 4, per half laar. Franko per post f6,per half )aar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H A de boer Telefoon 4091 Al is het voor velen nu misschien nog wat een kille gedachte, dinsdag over een week gaat toch het Sneker zwembad weer open. Dat we er maar veel gebruik van kunnen ma ken deze zomer. van mening zijn, dat de kerken iets meer zouden moeten doen. Daarom vat ten zij het plan op om eerst de geeste lijken in onze stad te benaderen. Er werd contact opgenomen met de mees te predikanten en priesters. Voor zo ver ze gevraagd werden antwoordden ze bijna allen volmondig ja op de vraag of er naar hun mening niets iets moest gebeuren. Het Stedelijk Muziekcorps „Sneek” zal op 7 juni voor de RONO spelen. Een paar weken geleden werden de opnamen gemaakt. Hoe dat in zijn werk ging vertelt het maandblad van het korps, „De Notenkraker”: „De heren van het slagwerk zaten lekker dicht bij de microfoon om zo mooi mogeïijk op de geluidsband te kómen. Zij werden, nadat er even gespeeld was, van de microfoon ver wijderd, omdat men in de opname- ruimte de indruk kreeg, dat er een nummer gespeeld werd voor grote trom met bekkens, begeleid door korps en koor. Het eerste nummer dat opgenomen werd was de Triomph-mars uit Aïda. Dit nutimer kwam niet vlekkeloos op de band, zodat besloten werd, later op de avond het nog een keer op te nemen. Hierna kwamen de twee an dere zangnummers aan de beurt, te weten Olav Trygvason en het Zi- geunerkoor uit de Troubadour. Deze twee nummers werden goed bevon den voor de uitzending. Tot slot werd een luidspreker in de zaal geplaatst en kregen we de Triomph- mars te horen. Iedereen was het er over eens; het klonk lang niet gek!” mensen, vooral van buiten de kerken, i i In totaal dus 7 personen. Deze groep staat duj volkomen ach ter de binnenkort te houden vredes- acties. Zij vindt, dat zoveel mogelijk mensen hieraan mee zouden moeten doen. Het is het enige wat je kunt doen. „Want wie zwijgt stemt toe”, zegt Maria van Everdingen. Ongeveer op hetzelfde ogenblik dat de plannen in Sneek rijpten, hield voor de televisie de als „dr. Lastpost” bekende heer J. J. L. van Zuylen uit Den Haag een pleidooi voor ontwape ning. Deze man heeft zoals bekend tienduizenden reacties op zijn voor stellen gehad. Op Hemelvaaartsdag (4 mei) zal er nu op zijn initiatief in Scheveningen een nationale manifes tatie worden gehouden onder het mot to „Nederland vredeland”. De beide initiatiefnemers, die principieel dienst weigeraar zijn, stelden zich in ver binding met de heer Van Zuylen en betuigden hün adhesie met dit plan. De heer Van Zuylen toonde zich op zijn beurt enthousiast over wat er in Sneek gaat gebeuren. Heerenveen beschikbaaar zijn gesteld. Ter bestrijding van de onkosten wordt m c jj.Uecte gehouden. Wat de bloedtransfusiedienst betreft, hier waren 898 donors, er werden 596 keuringen en herkeuringen verricht en het aantal bloedafnames bedroeg 571. De Roode-Kruis-colonne bood as sistentie bij tal van activiteiten. Het aantal vrijwilligsters bij de welfare- afdeling was op 1 januari van dit jaar 53 (vorig jaar 59). Er werden onge veer 1600 werkstukken voltooid door patiënten. Gebleken is, dat dit werk veel weerklank vindt bij de mensen. Met het jeugd-Roode Kruis gaat het in Sneek nog niet zo goed; in Workum wil het beter. In de lektuurkastjes wer den in de loop van het jaar weer heel wat tijdschriften gebracht. Mevr. Ger ritsma besloot haar verslag met de opmerking, dat in deze tijd, waarin sociale problemen steeds meer van de economische kant worden benaderd, het Roode Kruis een goed tegenwicht biedt. Behalve mevr. Gerritsma traden ook als bestuurslid af mevr. Kruikemeijer uit Workum en de heer J. F. Okma uit Ypecolsga. De laatste heeft ook geruime tijd in het bestuur gezeten. De voorzit ter bedankte hen voor wat zij voor de afdeling hebben gedaan. Bij acclamatie werden als hun opvolgers gekozen: mevr. G. E. Wiegman-Haitink (in de plaats van mevr. Gerritsma), mevr. R. Stoel-Metz uit Workum en de heer A. G. Brouwer. Dinsdagavond vond in restaurant Pi- so de finale verkoop plaats door notaris E. K. Hoekstra van een viertal burger woningen in Sneek. Het pand Klein- zand 92, groot 1.87 a, werd gekocht door H. A. Boomsma te Bozum voor f 18.050. De beschrijvingssom was f 17.999,Het pand Bothniakade 19 was inmiddels reeds uit de hand ver kocht; het pand Vesperstraat 23, waar op f 7.999,was geboden, werd niet gegund omdat dit bod niet was ver hoogd. Tenslotte het burgerhuis Win- semiusstraat 26, groot 1.32 a, waarop f 10.389,was geboden. Dit werd met f 1,verhoogd. Koper werd A. Dotin- ga te Gauw. Met ingang van 29 april a.s. zal de groep Wijmbritseradeel van de rijks politie worden versterkt door de komst van opperwachtmeester R. Dijkstra. Deze maakt thans deel uit van de groep Koudum. De heer Dijkstra wordt ver vangend groepscommandant en komt in Sneek te wonen. Hij kom.t in de plaats van de ongeveer anderhalf jaar geleden vertrokken opper J. Hoekstra. GEEN PARTIJ KIEZEN De eerste vredesactie zal plaats vin den op zaterdag 6 mei. Dit wordt een stille demonstratieve tocht onder het thema „Vietnam”. Het doel van deze tocht is de mensen in de eerste plaats te confronteren met het probleem oor log en vrede. Dit probleem toegespitst op Vietnam. Het comité stelt daarbij nadrukkelijk, dat het geen partij wil kiezen. Het gaat dus niet alleen tegen het optreden van de zg. Vietcong of alleen tegen het optreden van Ameri ka. Feit is, dat er een verschrikkelijke oorlog woedt in Vietnam en die moet ophouden, hoe dan ook. Wat men dan verder van het probleem op zich denkt, laat het comité voor ieders eigen ver antwoordelijkheid. DEELNEMERS Deelnemers aan de demonstratieve tocht houden zich aan een reglement. Daarin staat onder meer, dat de ernst van de oorlog noopt tot stilzijn. De tocht zal daarom in diepe stilte wor den gehouden. Er mogen geen leuzen worden meegevoerd. Alleen borden waarop het woord „Vietnam”. De de monstranten proberen verder de tocht zo ordelijk als maar kan te laten ver lopen. Het verkeer b.v. zal dus niet worden gehinderd. De route van de tocht is voorlopig als volgt: verzamelen op het Oud Kerk- I hof, op de stoep voor de scholen. Via j f Martiniplein, Galigastraat, Leeuwen- burg, Nauwe Burgstraat, Wijde Burg-! j vredenheid van de leden. Meegedeeld werd, dat de Henry Dunant dit jaar nog een paar keer Sneek zal bezoeken en wel op 9 mei en 12 september. Penningmeester F. A. J. Middelhof, eigenlijk nog niet eens helemaal pen ningmeester, omdat hij in de loop van het jaar was ingevallen, gaf een korte uiteenzetting van de stand van de fi nanciën. Hij vertelde, dat het saldo over het afgelopen jaar f 5533 is tegen f 4775 het jaar ervoor. De afdeling heeft dus goed geboerd. Dat kwam vooral doordat de ontvangsten een stijgende lijn vertoonden. De beide jonge Snekers (Hylke is onderwijzer in Heerenveen en Evert is journalist in Sneek) praatten er over en kregen bijval van verschillende kanten. Er is hun gebleken, dat veel straat, Oosterdijk, Jousterkade, Klein- zand (noordzijde), Suupmarkt, Groot- zand (westzijde), Grootzand (oostzij de), Nauwe Burgstraat, Wijde Burg straat, Gedempte Pol, Looxmagracht, Oosterkade, Oosterdijk, Wijde Burg straat, Kruizebroederstraat, Nauwe Noorderhorne, Marktstraat, naar het stadhuis, waar de stoet wordt ontbon den. De tocht zal ongeveer een uur du ren. Er is dus bij de krant een scheiding tussen redactie en advertentie-afde- ling. Zij beïnvloeden elkaar niet. Maar dat wil niet zeggen, dat de re dactie geen medewerking zou verle nen aan propaganda voor goede doeleinden. Zo heeft b.v. welhaast elke krant belangeloos meegedaan aan de actie „Zwarte Zes” van het Verbond voor Veilig Verkeer. Ook de Stichting SAKOR kreeg gratis ruimte voor publikaties over de col lecte voor de kinderbescherming en Nu voornoemde huizen verdwenen zo zijn er wel meer voorbeelden. Crisis der moraal, is het onderwerp waarover a.s. dinsdag professor G. C. van Niftrik uit Amsterdam een lezing zal houden in Amicitia. Hij doet dat voor onderwijzers en on derwijzeressen van lager en voort gezet lager onderwijs, alsmede voor gemeente- en schoolbesturen tijdens c - inspectievergadering. Na zich over dit ernstige onderwerp te heb ben beraden, kunnen de aanwezigen ’s middags „relaxen” door te luiste ren naar een voordracht van mevr. Nel Oosterhout getiteld „De on sterfelijke dwazen”. Op uitnodiging van de gezamenlijke vrouwenverenigingen in Hommerts- Jutrijp verzorgde de firma Koolstra en Van der Veen uit Sneek in het lokaal te Hommerts een demonstratieavond van huishoudelijke apparaten. Dit ge beurde in samenwerking met de plaat selijke winkelier de heer K. Bijlsma. Het ene apparaat na het andere werd gedemonstreerd en met name bij de mixer werd uitvoerig stilgestaan. Het was een gezellige avond. Alle aanwe zigen gingen met een kleine verrassing naar huis. De bouwvallen aan de Looxma- straat, waarvan wij onlangs in deze rubriek nog een foto afdrukten, zijn nu door slopers met de grond gelijk gemaakt. Hiermee werd tevens een doorn uit het oog van de omwonen- den gerukt Niemand kan er omheen. De tegenwoordige communicatiemogelijk heden zorgen ervoor, dat men dagelijks wordt geconfronteerd met wat er aan de andere kant van de aardbol gebeurt. Zoals in Vietnam. Daar worden mensen het slachtoffer van een wrede oorlog, die zij niet heb ben gewild. Geen wonder, dat de wereld zich afvraagt waar dit heen gaat. Overal - en niet het minst in Amerika - neemt de verontrusting toe. Ook in ons land, waar demonstraties tegen deze oorlog aan de or de van de dag zijn. „Want iedereen is medeverantwoordelijk”, zegt Hylke Dam. en met over het probleem te denken ben je er nog niet”. Samen met Evert de Jong heeft hij daarom het plan opgevat om ook in Sneek een demonstratie te organiseren. „Want wanneer je niets zegt, gebeurt er ook niets”. tiefnemers was een soort werkgroep samen te stellen. Zij vonden de beeld houwster Maria van Everdingen uit Loënga bereid hierin zitting te nemen, alsmede de Friese schrijver dr. Anne Wadman. Verder zitten in dit comité: ds. J. van Dam, baptistenpredikant, dr. K. M. Witteveen, hervormd predikant, en kapelaan drs. R. J. A. van Eijden. Iedere morgen zijn we wel een uur tje zoet met het nakijken van de waaronder De zondag voor de tocht, 30 april dus, is het de bedoeling, dat (indien de predikanten positief op het verzoek van de groep reageren) in de Sneker kerken het thema „oorlog en vrede” in de preek aan de orde wordt gesteld. De dinsdag erna, op 9 mei, wordt er een bijeenkomst gehouden op een nader bekend te maken plaats. Enke le prominente figuren in de provincie zijn benaderd om te spreken over (alweer) het thema „oorlog en vrede”. De toehoorders krijgen gelegenheid om vragen te stellen. De verwachtingen van de comitéle- den over het welslagen van de acties lopen uiteen, omdat het voor Sneek de eerste keer is, dat zoiets op touw wordt gezet. Graag' zou men zien, dat er ook veel ouderen aan meedoen. In andere plaatsen was het vaak vooral de jeugd. Wel veronderstelt men, dat de zwij gende groep demonstranten op veel mensen meer indruk zal maken dan b.v. een reportage op de televisie. Alle deelnemers zullen herkenbaar zijn aan een speciaal hiervoor ontwor pen kaartje, dat vanaf 29 april ver krijgbaar is bij Hylke Dam. 2e Oppen- huizerdwarsstraat 2, en bij Evert de Jong, Looxmagracht 9. binnengekomen post, dan en dat mist nooit vele aanbiedingen van gratis kopij en ve le verzoeken om aan dit of dat goe de doel de nodige belangstelling te willen schenken, zo schreef vorige week de Harlinger Courant. De si tuatie is in Sneek niet veel anders. Natuurlijk hoeft de redaktie het zich niet moeilijk te maken, zo ver volgt de Harlinger, de redacteur is vrij alles tegelijk maar meteen in de prullemand te werpen. Maar de krant wil nieuws en voorlichting brengen. Wanneer dat er werkelijk in zit, verdient opname enige over weging. De schrijver van het stuk besluit dan: „Natuurlijk blijft de krant een maatschappelijke functie vervullen en mag men voor vele dingen op haar medewerking reke nen. Als daarbij dan maar in het oog wordt gehouden, dat er in het produktieproces niets gratis gebeurt. Gebouwen, machines, papier, perso neel, alles moet worden betaald. En dat kan slechts geschieden uit de inkomsten. Nimmer met gratis me dewerking. Alle gratis reclame, die in de krant komt, is een gift van het bedrijf aan de betrokken organi- t satie”. i De vergadering stond onder voor zitterschap van de heer D. S. Nier- meijer, omdat de voorzitter, de heer L. J. Roghair, ziek is. „Maar hij knapt al mooi weer op”, aldus de heer Nier- meijer, die de hoop uitsprak, dat de heer Roghair spoedig zijn werk mag hervatten. Behalve de heer Dorhout werd ook in het bijzonder de heer G. van der Kooy welkom geheten. Deze is kringsecretaris. De heer Niermeijer herinnerde er verder aan, dat het Roode Kruis dit jaar 100 jaar wordt. Op 1 september zal in het RAI-gebouw in Amsterdam de officiële herdenking plaatsvinden van het honderdjarig bestaan. Op 16 sep tember wordt in Friesland een auto- sterrit gehouden. Verder zal er een bij zondere postzegel uitgegeven worden. Alles in het kader van de jubileumvie ring. De mededeling, dat de welfare- afdeling in Sneek bovendien dit jaar haar tweede lustrum viert, oogstte ap plaus. Het huishoudelijke gedeelte werd vlot afgehandeld. Mevr. Gerritsma las voor de laatste keer de notulen van de vorige vergadering voor. Tot grote te- Mr. Dorhout vertegenwoordigde het hoofdbestuur van de kring. Hij noem de mevr. Gerritsma in zijn toespraak de ziel van de afdeling. De afdeling heeft op u gedreven en is door u groot ge maakt, aldus de heer Dorhout. Behalve de penning bood hij ook nog bloemen aan. Mevr. Gerritsma, die er een beetje beduusd van was, antwoordde, dat ze wel blij was met de penning en de bloemen, maar dat ze het eigenlijk een beetje te gek vond. Het was voor haar beslist geen opoffering geweest. Ze zou dan ook steeds goede herinneringen aan deze tijd houden. Ze betrok in haar dankwoord ook haar mede-bestuursle- den. „Het is geen one-man-show, maar teamwork, groepswerk”, zo merkte ze op. Ook vond ze, dat er van de verga deringen een stimulerende werking uit gaat. „Omdat je ’t gevoel hebt in gro ter verband te werken”. Zij bedankte dan ook allen voor de prettige mede werking en voor wat men voor het Roode Kruis heeft gedaan. Er waren heel wat leden gekomen om getuige te zijn van het huldebetoon aan mevr. Gerritsma. Maar ook omdat voor deze avond de heer Klaas Toxo- peus uit Oostmahorn was uitgenodigd. Deze bekende reddingbootkapitein zou iets vertellen over „Het reddingwezen langs onze Nederlandse kust”. Een wat droge titel, maar dat was het verhaal van de heer Toxopeus allerminst. Op buitengewoon boeiende wijze gaf hij een relaas van verschillende spectacu laire reddingen. Zoals deze man ver tellen kan! Het betoog van de stoere Groninger, die 38 jaar bij het reddingwezen is en in totaal meer dan 300 mensen heeft gered, was gekruid met humor en het werd geïllustreerd door dia’s. De tal rijke aanwezigen (het bovenzaaltje bij Hanenburg was nagenoeg vol) hebben hier dan ook zeer van genoten. zijn, is er een nog groter terrein braak komen te liggen. Van een ge deelte aan de Steenklipstraten zijn de huizen al bijna tien jaar ge leden afgebroken. En al die tijd heeft het er zo bijgelegen. Op deze manier heeft het terrein totaal geen funktie, terwijl het toch zonder al te veel financiële middelen op de één of andere manier nuttig zou kunnen worden gemaakt, tot er een definitieve bestemming voor gevon den is. Misschien als parkeerplaats of speelterrein voor de jeugd. Met de aanvoer van kievitseieren is het gebeurd. Gisteren was het de f laatste dag, dat mocht worden ge- raapt. Dinsdag werden er nog zo’n 4 3000 eieren aangevoerd, die per stuk 15 cent opbrachten. Opdat de actie als het ware zal doorklinken naar buiten, wordt er een petitie opgesteld, waar men zijn hand tekening onder kan zetten. Over de inhoud hiervan beraadt men zich nog. Evenals over de vraag waar deze zal worden aangeboden. Er zijn verschil lende mogelijkheden, zoals de minis ter van buitenlandse zaken en de am bassades b.v. Na Leeuwarden en Heerenveen is Sneek de derde plaaats in Friesland, waar een dergelijke actie wordt ge houden. Het comité heeft de beschik king gekregen over een twintigtal ver grote foto’s, die door het comité in SSL3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1