Geslaagde leerlingenavond in Oudega (W.) van streekmuziekschool Eindelijk krijgt starteiland toiletgebouw Diverse mogelijkheden aan lts en Ihs F AGENDA 1 Hindeloopen beleefde folkloristische hoogtijdag Hervormde jongeren: Praktischer preken a.u.b. IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Ontsporing Wal na de lagere school JONGE MUZIKANTEN BROODNODIG Discussie in kader van actie '66-2000 Maandag 24 april 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Benoemd KAN STOÜ HET YEiCuil di£N... i Lastransformator ontvreemd In Ju trijp zijn weer eendenkuikens Ds. Mondt komt naar Sneek ■n tarir Hei Sneek*» Nieuwsblad h een eecembineetde urtaave wen NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Bromfietser verleende geen vrije doorgang Auto van de weg in de sloot Benzinedief stallen in Sneek I 122e jaargang nr. 33 SNEEKER NIEUWSBLAD Donderdagnacht is uit een in aan bouw zijnde loods van de heer Douma op het industrieterrein een verrijdbare lastransformator, ter waarde van tus sen de f 1500 en f 2000, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Verscnynt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POE 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur Hl A de Boer Telefoon 4091 LEERLINGENSTELSEL Aangezien een leerling na zijn basis opleiding nog geen vakman is, kan hij opgenomen worden in het leerlingen stelsel. De leerling krijgt zijn prakti sche opleiding in een bedrijf, maar moet éénmaal per week een volledige dag op school aanvullende lessen vol gen. Voor dit stelsel bestaat veel be langstelling, aldus de spreker, die na Aan de christelijke detailhandelsvak- school te Sneek zijn met ingang van het volgende cursusjaar vier nieuwe leerkrachten benoemd. De volgende cursus begint 1 augustus. Het zijn de heren G. J. van Dam uit Utrecht voor de vakken Duits en a.v.o., G. Moll, Polsbroek (U.) voor handelsweten- schappen, F. Dijkstra, Sneek, voor te kenen en reclame en F. v. d. Wal uit Sneek voor etaleren. Ds. C. Mondt te Wapserveen, die van de kerkeraad van de hervormde ge meente te Sneek een toezegging van beroep heeft gekregen ter voorziening in de komende vacature, die ontstaat door het vertrek van ds. Van der Waal,’ heeft deze toezegging aangenomen. zijn inleiding tal van vragen kreeg te beantwoorden. Mejuffrouw Van der Weide besprak hierna de mogelijkheden aan een huis houdschool. De meisjes kunnen na de lagere school twee jaar een dergelijke school bezoeken. Na die twee jaar be staat de mogelijkheid gedurende één 1 jaar een zogenaamde assistenten-op- leiding te volgen. In deze opleiding zijn vijf mogelijkheden: a. Ass. A (al- gem. vormend onderw.); b. H (hand- vakken); c. ass. N (naaldvakken)d. Als de Sneker gemeenteraad ermee akkoord gaat, krijgt het starteiland in het Sneekermeer binnenkort een toilet- en wasgebouwtje. B. en w. doen de raad een voorstel, dat morgenavond in de raadsvergadering aan de orde komt. Op de brug in Nijezijl verleende za terdagavond de bromfietser P. P. uit Sneek geen vrije doorgang aan een personenauto, bestuurd door mevr. De Hoop uit Heeg. Het gevolg was een botsing, waardoor de bromfiets zwaar werd beschadigd. Er waren geen per soonlijke ongelukken. Donderdagavond werd in de kantine van de huishoudschool aan de Ooie- vaarslaan een gezamenlijke ouderavond gehouden, welke was georganiseerd door de ouderraad van de openbare la gere scholen te Sneek. Voor een flink aantal belangstellenden hielden ach tereenvolgens de heer J. H. Stubenits- ky, directeur van de l.t.s., en mejuf frouw Chr. van der Weide, direktrice van de lagere landbouwhuishoudschool, een inleiding over de mogelijkheden op en na hun scholen. Het programma werd afgewisseld met een geslaagde modeshow door leerlingen van de huis houdschool. De heer Stubenitsky vertelde, dat het vandaag de dag een probleem is voor de ouders naar welke school zij hun kinderen moeten sturen na de zesjarige lage school. Men kan hierover niet „zomaar” beslissen. In de Mam moetwet, waarvan de inwerkingtre ding door de nieuwe regering naar een later tijdstip dan oorspronkelijk iri de bedoeling lag is verschoven, is een overbrugging van de lagere school naar het voortgezet onderwijs geplaatst. De ze overbrugging wordt de „brugklas” genoemd. Zowel voor het hoger en middelbaar, als het nijverheidsonder wijs is een brugklas. De spreker be handelde uiteraard de brugklas voor het nijverheidsonderwijs. De lessen in de brugklas, zo vertelde de heer Stubinitsky, zijn niet gericht op een speciaal vak. Naast handvaar- digheidslessen worden algemeen vor mende vakken gegeven. Aan het eind van de brugklas kan een keuze worden gemaakt tussen de richtingen, en wel de z.g. T- en de P-stroom. De eerste is op een verdere theoretische opleiding, de tweede op een praktische opleiding gericht. taties mogen met ere worden vermeld. De jeugdige trompetsolist Gerben de Boer uit Sneek speelde zijn soli correct en muzikaal. Met de door Pi Scheffer speciaal voor dit korps geïnstrumen teerde nummers „Lansilopi” en „St. Louis Blues” kwam het korps tot een uitstekende presentatie. Als toegift kreeg de zaal Hugo de Groot’s Swing March te horen. Dirécteur Feenstra bracht tenslotte al de executanten dank voor hun uit stekende prestaties, in welk dankwoord, hij ook de aanwezige leraren betrok. De families Ferbeek en Walinga werd dank gebracht voor hun aandeel in de voorbereidingen van deze avond. Deze leerlingen-avond mag als zeer geslaagd worden beschouwd en de aanwezigen hebben een goede indruk gekregen van wat de muziekschool pretendeert te willen zijn. Op maandag 17 april werd een dergelijke uitvoering gegeven te Blauwhuis. J. W. B. Voorgesteld wordt met de Koninklij ke Zeilvereniging „Sneek” en de „Sne ker Zeilclub” een overeenkomst aan te gaan. De gemeente stelt het gebouwtje ter beschikking en betaalt de helft van de kosten. De andere helft wordt dan door de zeilverenigingen gezamenlijk gedragen. Het wordt sinds jaren als een ernstig gemis gevoeld, dat op het starteiland, waarop zich tijdens zeilwedstrijden veelal een groot aantal personen be vindt geen sanitaire voorzieningen aanwezig zijn. In verband hiermee is bij ons de vraag gerezen, zo schrijven b. en w., of niet op enigerlei wijze aan deze onge wenste situatie kan worden tegemoet gekomen. Nu is het aan de gemeente renveen hield een causerie over het onderwerp „Hindeloopen, je bent waard tweemaal gezien te worden”. Met aandacht werd hiernaar geluis terd. ’s Avonds traden alle groepen op in de feesttent. Dit was een exclusieve manifestatie, vol bonte afwisseling in kleur en klank. Het was een zeer ge zellige avond. Het publiek, voor een groot deel jeugd, volgde tot het einde toe aandachtig de verrichtingen van de groepen. De leider van deze avond, de heer F. C. van der Zwaag uit Rauwerd, bedankte de groepen, andere mede werkers en het publiek, waarna burge meester Atema een slotwoord sprak. «-J«-»».»->• r11.. II.L'I ■iuiiit- Dinsdag 25 april Openbare vergadering van de raad der gemeente Sneek in het stadhuis. Aanvang ’s avonds 7.30 uur. Woensdag 26 april Nederlaagwedstrijd ONS-Sneek in het sportpark, Leeu- warderweg. Aanvang 6.30 uur. Woensdag 26 april van 10 tot 4 uur ANWB mobielkantoor op het Oud Kerkhof. Woensdag 26 april Kontaktdag Slump’s Speciaalzaak, Oude Koemarkt. Van 24 uur en 7.309 uur. Donderdag 27 april Alg. ledenvergade ring Fries Scheepvaartmuseum Sneek in Restaurant „Onder de Linden”. Aan vang ’s avonds 8 uur. Na het af- handelen van de agenda, lezing met dia’s door de heer drs. H. Halbert- sma over de geschiedenis van Sta veren. Donderdag 27 april Expositie en in formatie in de Chr. Detailhandels- vakschool aan de IJlsterkade. ’s Mid dags van 25 uur en ’s avonds van 710 uur. Vrijdag 28 april Openbare les met tentoonstelling in de Chr. Techni- sc' e School, Van Schouwenburgstr. 19. Sneek, van 18.3020 30 uur. Vrijdag 28 april Ingelandenvergade ring Waterschep ,De Oosterhemmen’ in het Himsteri ‘s te Oosthem. Aan vang ’s avonds 7.30 uur. Zaterdag 29 april Jeugduitvoering Gymnastiekver. Thusnelda Greate Pier in Ons Gebouw. Aanvang ’s mid dags 2.30 uur. Zaterdag 6 mei 19e Waterpoortmars, Start 2 uur bij café De Beurs op de Veemarkt. Afstanden 5, 10, 15, 20 en 25 km. D’nsdag 27 mei Windhondenrennen en Concours d’elegance op de renbaan te Emmeloord. Aanvang ’s middags 12.30 uur. Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Franko per oost f 6,per half laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad de Meerpaal en nieuwe vormen in de dienst. De discussie in Nijland had zich vooral afgespeeld rond de eenheid van de ker ken, „een centraal punt, waarmee het hele wezen van de kerk in het jaar 2000 staat of valt”. Een vertegenwoordigster van een tweede Sneker groep vertelde, dat men minder collectes en een verhoging van de kerkelijke bijdragen wenste. De toebehorende was- en toiletgebouwtje, dat aanvankelijk dienst heeft gedaan op het kampeerterrein „De Domp”, door het treffen van definitieve voor zieningen aldaar ter beschikking ge komen. Dit gebouwtje zou op het start eiland kunnen worden geplaatst, ter wijl tevens een beerput zou kunnen worden aangebracht. Ten aanzien van de watervoorziening is gedacht aan een benzinemotor met pomp, die water uit het meer zou moeten oppompen in een watertank van 1200 liter. De kosten worden geraamd op f 4.850, De besturen van de zeilverenigingen, die het in hoge mate op prijs stellen, dat aan een gedurende lange tijd be staande ongewenste toestand een ein de gemaakt kan worden, hebben zich gaarne tot samenwerking met de ge meente bereid verklaard. Het onderhoud komt voor rekening van de gemeente, de bediening van de pomp, dus ook de benzine, en het schoonhouden van het gebouwtje voor rekening van de zeilverenigingen. a's. K (kantoor); e. ass. W (winkelper soneel. Andere mogelijkheden zijn na de 3- jarige huishoudschool verder te gaan met een 2-jarige opleiding voor kin- derverzorgster, inrichtingsassistente (INAS) of kostuumnaaister. Ook juffrouw Van der Weide kreeg veel vragen te beantwoorden. De avond van de ouderraad kan als zeer geslaagd worden beschouwd. preek moet actueel en op de praktijk afgestemd zijn, de kerk zou richtlijnen moeten geven voor de beoordeling van wereld- en politieke vraagstukken. In Goënga wil men een duidelijke uitleg van de Bijbel en een iets con creter soort christen. Ook dient de kerk de actualiteit niet te omzeilen. Verder zal er veel aandacht besteed moeten worden aan eenzamen. De derde gespreksgroep uit Sneek vroeg om meer samenwerking tussen de talrijke kerken in Sneek en noemde in dit verband de Interkerkelijke Werk groep een heel goede instelling. Voor de christen en de kerk moet gelden: Geen woorden maar daden, want voor mooie woorden koop je niets! De groep in Workum had het grote verschil opgemerkt, dat er ook op ker kelijk terrein bestaat tussen de mid delbare scholieren en de jongelui in administratieve functies enerzijds en de ongeschoolde jeugd anderzijds. De eerstge.noemden willen wel discussiëren en experimenteren, de laatsten hebben De natuur veroorzaakte in Hindeloopen lange tijd, zelft tot en met zater dagmiddag, grote spanning. Deze op één na kleinste van de Friese elf steden stond voor ’n bijzondere opgaaf, nl. het (voor het eerst) organiseren van de jaarlijkse Folkloredag van district Noord van de Federatie van Folkloristische groepen in Nederland. En gelukkig heeft de natuur dit aardige cultuurstadje niet geheel in de steek gelaten; wel in spanning gehouden door een reeks van regen-, sneeuw- en hagelbuien, die nog in ’t begin van de middag over het westen van Friesland trokken. ken door burgemeester A. Atema van Hindeloopen. Deze bood elke groep een herinneringsmedaille aan. dezelfde middag was er ook een huishoudelijke vergadering van het district Noord, dat zijn tweede lustrum viert. Voorzitter J. C. Kuiken bood de secretaresse, mevr. T. H. van Houten- Jongejans uit Leeuwarden, een bloem- stukje aan, omdat zij haar funktie tien jaar heeft bekleed. Penningmeester L. Koopman uit IJsbrechtum bood op zijn beurt aan de voorzitter een doos si garen aan voor het 10-jarig voorzitter schap. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren A. Bosma uit Bolsward en L. Koopman herkozen. Volgend jaar zal er een districts-folkloredag worden gehouden in Leeuwarden. De heer S. J. van der Molen uit Hee- daar geen begrip voor. Bovendien bleek bij de jeugd de geloofskennis vrij op pervlakkig. O.a. was dit te merken uit de conservatieve kritiek die men le verde op tamelijk onbenullige punten. Verder spreekt de liturgie weinig aan. De kerkgangers zijn er in het geheel niet actief bij betrokken. Voor de 102 gezangen bestond geen enthousiasme en de censurum morum zag men liever afgeschaft. In Koudum vond men, dat de kerken moeten protesteren en dat de prediking op de praktijk moet zijn geënt. Een klein maar aardig succes boekte de groep na het gesprek met de kerkeraad. De kerkeraad stond voor kort tij dens het gebed; voortaan blijft men zitten. In Molkwerum kwamen het jeugd werk, de recreatie, het heilig avond maal, de censurum morum aan de orde. Wat de preek (praktisch a.u.b.!) betreft, moet men steeds zoeken naar nieuwe vormen, vanuit het oude Woord. De tegenstelling tussen de ouderen en de jongeren kwam in de gespreks groep Dedgum/Tjerkwerd ter sprake. Hier wil men experimenteren met jeugddiensten, ook voor de ouderen! Verder sloten de meeste verslag-uit- brengers zich bij de vorige sprekers aan. Ds. Van Ginkel verklaarde, dat het verheugend was, dat zo met ernst over deze problemen was gesproken en dat de sacramenten grondig waren door gelicht, doch dat er op dit terrein toch een grote onwetendheid bestaat. De praeses merkte verder op, dat het ge heel toch niet zo erg progressief te noemen was. En dat had men toch niet van de jongeren verwacht. Na de koffie werd nog van gedach ten gewisseld tussen de leiders van de gespreksgroepen en het moderamen van de classis over de actuele preek en over het heilig avondmaal. Enige discussie verwekte nog de vraag of, in verband met de steeds mislukkende toenadering tussen de kerken onder ling, het niet beter zou zijn dat de Hervormde Kerk de minste zou willen wezen en zich met al z’n leden bij de Geref. Kerk aansloot en daarmee zich zelf op zou heffen. In de nacht van zaterdag op zondag is bij de brug over het Prinses Mar- grietkanaal in rijksweg 43 een perso nenauto geslipt en van de weg in de sloot geraakt. De bestuurder, H. S. uit Bolsward, werd licht gewond, de auto licht beschadigd. Evenals vorige jaren kwam er in Jutrijp weer vroeg een eend met kui kens tevoorschijn. Het bleek dezelfde eend te zijn. Deze keer zijn er vijf kui kens. Ook heeft de vogel weer op de zelfde plaats gebroed in een eenden- korf. Precies zoals vorige jaren. Of de ze eend in deze streken de eerste is is echter de vraag, want de eenden wa ren er dit jaar heel vroeg bij. De lijst van onrendabele lijnen van de Ned. Spoorwegen, die vorige week bekend werd gemaakt, heeft hier en daar nogal beroering verwekt. De N.S. hebben op die lijst ook de lijn Sneek- Staveren geplaatst. Over wat er met deze lijnen gaat gebeuren is nog geen beslissing genomen. Als de opheffing bij de overheid wenselijk wordt ge acht, zullen Gedeputeerde Staten eerst nog worden geraadpleegd. Minister Bakker heeft ook al gezegd: We zullen eerst maar eens zien of we de lijnen uit een oogpunt van regionale indus trialisatie kunnen missen. De directie van de N.S. is er zich van bewust, zo werd verder bekendgemaakt, dat al gemeen maatschappelijke belangen zich tegen opheffing kunnen verzetten. Dat klinkt allemaal nog niet zo ver ontrustend. Als er ooit tot opheffing van de lijn Sneek-Staveren wordt be sloten, dan is daaraan in elk geval heel wat overleg voorafgegaan. Maar zo ver komt het hopelijk niet. Want de Friese Zuidwesthoek in de eerste plaats, onze eigen Waterpoortstad en een heleboel meer of minder regelma tige treinreizigers kunnen deze spoor lijn niet missen. Wanneer de N.S. zeggen, dat er geld bij moet, dan zal dat wel zo zijn. Maar de vraag of een lijn al of niet rendabel is, mag voor een openbaar vervoers bedrijf, of dit nu een particulier- of een staatsbedrijf is, niet op de eerste plaats komen. Als een bedrijf als Phi lips „uit harde economische motieven” overgaat tot sluiting van een fabriek, kan men hoezeer dit te betreuren is daar nog inkomen. De eerste vraag voor de N.S. moet zijn: is de lijn no dig? De aard van het bedrijf is immers dienstverlenend. Deskundigen zijn van mening, dat ondanks de geweldige toename van het aantal auto’s, in de toekomst de be hoefte aan openbaar vervoer niet zal verminderen. Door de groei van het aantal auto’s zijn er steeds meer en betere wegen nodig. Maar omdat deze ontwikkeling haast niet is bij te hou den, benadert men op een aantal we gen een punt, dat men het verzadi gingspunt kan noemen. Reeds nu zijn er heel wat mensen die liever met de trein gaan, dan in schier eindeloze files te moeten rijden. Men denke aan de drukte op het verkeersplein Oudenrijn op topdagen. De oplossing voor dit soort moeilijkheden zal in het open bare vervoer gezocht moeten worden. De Zuidwesthoek van Friesland is landschappelijk één van de mooiste streken van ons land. Dooi- de afwis seling. Er zijn meren, bossen en wei landen. De IJsselmeerkust trekt elk jaar meer recreatiezoekenden, onder wie veel buitenlanders. Zij hebben ver der een aantrekkelijke mogelijkheid een tochtje met de veerboot naar Enk- huizen te maken. Opheffing van de lijn Sneek-Staveren zou dit gebied voor duizenden minder goed bereik baar maken. Temeer waar het wegen net over ’t algemeen niet berekend is op intensief autoverkeer. De toeristen kunnen de trein niet missen. Dagelijks reizen honderden Zuid- westhoekers per trein naar Sneek, het grootste verzorgingscentrum in Zuid- Friesland. Vanuit Workum, Hindeloo pen en Staveren en omliggende dor pen komen jongens en meisjes de Sneker scholen voor voortgezet en middelbaar onderwijs bezoeken. Dui zenden doen in de Waterpoortstad hun zaterdagse inkopen. Ook Sneek kan niet zonder deze spoorlijn. Tenslotte zitten wij hier in het noor den met een kwetsbare economische structuur. Er is een grotere werkloos heid dan elders en er moeten dus extra maatregelen genomen worden voor het hele noorden. Voortdurend wordt hier voor gepleit. Opheffing van de spoor lijn zou bepaald geen verbetering van de infrastructuur betekenen. Het is te hopen, dat de regering niet ingaat op Met enig succes trachtte de zon nog de lage temperatuur wat milder te ma ken en het kleurenspel van de kleder drachten te verfraaien. Mede hierdoor en de goed opgezette organisatie kan de zang- en dansgroep „Oud-Hinde- loopen” met veel voldoening terugzien op deze in meer dan één opzicht goed geslaagde dag. Want behalve het weer zijn opkomst en medewerking van de andere zeven groepen in dit distrikt zo belangrijk, alsmede de toeloop van het publiek. Niet enkel om het medeleven met dit folkloristische festijn, doch ook om de lieve centjes. De accommodatie in Hindeloopen noodzaakte voor dit doel tot het ge bruik van een grote tent voor een 500- 700 personen, en onder anderen de me dewerking van een orkest voor het dansend pdbliek. Daarbij had men ter- wille van het jeugdig publiek het oog laten vallen op een beatorkest. Om half twee ’s middags kwamen in de grote feesttent achter het fraai ge restaureerde verenigingsgebouw „Ire ne” de andere zeven groepen uit het distrikt met de eigen „Hylper” groep bijeen. Van hieruit vertrok met muzi kale begeleiding van het stedelijk mu ziekkorps Hindeloopen en het muziek korps van Heidenschap onder Workum de kleurrijke stoet, achtereenvolgens gevormd door de Boalserter Skots- ploech (met 17 deelnemers), de folklo ristische dansgroep „de Amelanders” te Nes (19), ’t Aol Volk, van Emmen (17), de Ljouwerter Skotsploech (26), de Terschellinger Volksdansers van Te -schelling (20), de Grunniger Daan- sers uit Zandeweer (Gr. (15), de Snit- ser Skotsploech (14) en de zang- en dansgroep „Oud-Hindeloopen” (29). Zij vormden een lange en bonte rij van een kleine 200 personen. Muzikanten, vlag- en vaandeldragers en in Hinde- looper kostuum gestoken jongens en meisjes als dragers van borden met na men van de groepen liepen ook mee. Door twee van de acht groepen, n.l. Terschelling en Emmen, werden enkele dansen gedemonstreerd. De leiding van de optocht was in handen van de Hin- delooper bestuursleden J. Eekma en S. Heida. In de feesttent werden de deelne mers officieel ontvangen en toegespro- Door de stichting „Muziekschool Sneek en Omstreken” werd vrijdag avond een leerlingen-uitvoering ge geven in het gebouw „Oan ’e Brek” te Oudega (W.). Hiervoor bestond vrij veel publieke belangstelling. Nadat de directeur van de school, de heer Bram Feenstra te IJlst, de aan wezigen hartelijk had verwelkomd, gaf hij in duidelijke woorden een uiteen zetting van doel en werkwijze bij het algemeen vormend muziekonderwijs. Hij sprak de hoop uit, dat ook in Ou dega weldra met een A.M.V.-klasse kan worden gestart. Het eerste A.M.V.- jaar wordt als een proefjaar be schouwd, waarin gehoor en ritme wor den ontwikkeld, aldus spr. Daarna wordt beslist welke richting verder zal worden gekozen. Jonge muzikanten zijn broodnodig, vooral om straks de muziekkorpsen te versterken. De school telt thans plm. 900 leerlingen, o.w. reeds vrij veel uit Oudega en naaste omgeving. De leerlingen van de A.M.V.-klasse uit IJlst demonstreerden onder leiding van mej. Gr. Piebenga' welke moge lijkheden er zijn een liedje ten gehore te brengen. Zij deden dit één- en meerstemmig en met begeleiding van blokfluiten en/of tokkelinstrumenten en slagwerk. Aan een eenvoudig kin derlied kunnen maat, ritme, gehoor en zuiverheid getoetst worden. De jonge leerlingen Jannie de Haas en Age Piet Wiegersma, leerlingen van de heer G. Abma, toonden wat ze kunnen op het harmonium met resp. een geestelijk gezang en Dean’s March Nuptiale. Laatstgenoemde begeleidde tevens Corrie Walinga’s blokfluitspel in een oud-Nederlands kerstlied. Dancla’s Polka werd door de jeugdige violist H. de Boer met een forse streek en goed genuanceerd gespeeld, correct aan de piano begeleid door de leerlinge F. Beetsma, opgeleid resp. door de heren J. Venema en Brugt Nauta. Het vier handige pianospel (Wals en Tarantel la van Loeschhorn) van Anke Feenstra en Sari Nooitgedagt bewees welk peil reeds na enkele jaren onderricht kan worden bereikt. De blokfluitgroep on der leiding van de heer G. Schuil le verde verdienstelijk ensemblespel met hun door James Arden bewerkte lied jes. Na de pauze bewees Lenny de Rui ter haar technische vaardigheid in een tweetal accordeon-soli. Deze onlangs tot kampioene van Friesland gepromo veerde jongedame gaf blijk haar in strument volledig te beheersen. De gi taar- en blokfluitclub o.l.v. de heer Schuil maakte zich met een viertal vrolijke liedjes verdienstelijk. Het sa menspel stond ook hier op behoorlijk peil. Akke Heeg, Willy de Jong en Reinder Reitsma oogstten o.a. met Boudewijn de Groot’s Land van Maas en Waal veel succes. De humor in de teksten had in de mimiek wat meer tot uitdrukking mogen komen. Het ac- cordeon-orkest o.l.v. leraar Schuil speelde vervolgens met veel bravour een viertal stukken. Vooral het door de heer Schuil bewerkte slotnummer kwam op briljante wijze over het voet licht. Tenslotte volgde het optreden van de jeugd-fanfare „Sneek en Omstreken”. Gevormd door plm. 50 jongelui heeft dit korps zich sedert de oprichting in april 1966 tot een ensemble ontwik keld, dat zich met succes kan presen teren. De bekwame dirigent, de heer W. Valkema heeft bewezen zijn vak goed te verstaan. De geleverde pres- De laatste weken zijn er klachten bij de politie binnengekomen van mensen, die hadden ontdekt, dat er benzine was verdwenen uit hun geparkeerde auto’s. Donderdagavond had het breed moderamen van de classis Sneek van de Nederlands-Hervormde Kerk een oriënterend gesprek met de jongeren van de Actie ’66-2000. De Ned. Herv. Kerk heeft deze actie georganiseerd, met het oog op de toekomst. Zo wil men weten hoe de jongeren van 1966/’67 denken over wat de vorm van de kerk in de gemeente, in de maatschappij en in de wereld van het jaar 2000 zal moeten zijn. Tegen die tijd zullen vele jongeren van nu, posten bekleden in de kerk. In zijn welkomstwoord wees de prae ses, ds. Van Ginkel van Oosthem, erop, dat we bewust de toekomst in zullen moeten gaan. Met de ogen open voor de problemen, die er voor de kerk en de evangelieverkondiging liggen. Aan de afgevaardigden van de diver se gespreksgroepen werd de gelegen heid geboden hun ervaringen te la ten horen en de meningen van hun groepen naar voren te brengen. Opmer kelijk was, dat de ene groep een to taal andere richting was uitgegaan bij de gesprekken dan een andere groep. Verder was het gesprek meestal ge komen op directe plaatselijke proble men in plaats van het jaar 2000. Toch werden enkele duidelijke hoofdlijnen zichtbaar. In Oudega (W.) was het probleem van de catechesaties naai- voren geko men. Vaak kortsluiting tussen de pre dikant en de jeugd. De groep had hier verder geboomd over een verregaande samenwerking met de plaatselijke Ge ref. Kerk, wat erg tegenviel, de recrea tie en het jeugdwerk. Men drong aan op meer op de praktijk afgestemde prediking en één collecte inplaats van drie. De grdep IJlst wenste, dat de kerk krachtiger zou optreden tegen de kern wapens, wat in Vietnam gebeurt en in de politiek. De individuele gelovige zal zich meer op daden dan op woorden moeten toeleggen. Deze discussiegroep beval visueel onderricht aan, met mo gelijkheid tot nabespreken, en het ge zelliger inrichten van de kerkruimte, opdat de kerkbezoeker zich beter op z’n gemak voelt en zich vrijer zal be wegen en uiten. Een woordvoerder van een der drie Sneker gespreksgroepen pleitte voor beter wijkwerk en voor het op de wijk- avonden ter discussie stellen van ac tuele onderwerpen, zoals b.v. het ver schijnsel provo, Vietnam, India enz. Toegejuicht werden de experimenten, die men in Sneek kent. Het kerkschip, in Friesland niet graag de trein mis sen. De B.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1