Bakermat der Nederlandse luchtvaart Filmen eenvoudiger dan u wellicht denkt WIJKINDELING de Koningsruil oto’s I I fntlc uertclleq uaq .1:1 tijdens vakantie Sneker huisartsen SF KON. NED. VERENIGING VOOR LUCHTVAART vertrokken en Finale wedstrijd schutjasclub „Leeuwen Amateurkampioenen in twee poules Zijlstra (Langweer) practisch kampioen eerste klas S.D.G. Sneek - AFC op Hemelvaartsdag Collecte G.M.F. INGEZONDEN Ingekomen personen Ijlst Met Pinksteren weer elfstedentocht van F.M.C. Zeepost Opbrengst collecte Opbrengst collecte EIGEN SKI LD I E Gevonden voorwerpen hier MOEILIJKE STOOT zakenpand. De heer (nu aan de overkant) idem in heren- WIE VAN DE TWEE? ..^iersma. Neder- dr. 4 BEGIN VAN HET LUCHTWAPEN kringa, die resp. tegen D. Brouwer en A. Sonsma goed waren voor de volle winst, sponnen bij dit alles zijde en hebben relatief de beste kansen op de titel. De overige uitslagen waren: Rutkens -J. Jager 0-2, C. de la Ferté-Spijker 0-2. De stand aan de kop is nu: A. Wit- teman 22-32, S. Boot en A. Plekkringa 20-31, C. Spijker 20-28. De eerstvolgende competitieavond wordt gehouden op maandag 8 mei a.s. VOORRONDEN DAMKAMPIOENSCHAP VAN FRIESLAND De collecte voor Sonnevanck en Zon negloren bracht in Oudega (W.), Idze- ga en Sandfirden in totaal f 150,90 op. de in LAAT DE FILM EEN VERHAAL VERTELLEN De collecte van de Stichting Sakor Samenwerkende Kinderbeschermings Organisaties) in Sneek heeft een be drag van f 3.813,30 opgebracht. Boodschappen voor 8.30 uur bij de betreffende arts. Deze regeling geldt niet gedurcndi het wee’ end. Voor het tijdvak van 1 mei tot 8 mei neemt voor dr. K. v. d. Heu- veil waar in: De district-commissie G.M.F., dr. P. Greep, voorz., W. Trenning, secr., D. Slettenhaar, penn.m. (Noor- omge- 1. Ergens over de zeven zeeën schoof een klein schip met zijn bemanning huiswaarts. Het was het goede schip Kraak, dat een grote lading ledige con serven-blikjes had gelost in Olivië en thans met ’n ruim vol ingeblikte inkt vis terugkeerde. Het weer was helder en de wind gunstig, zodat de opvaren den van het schip alle reden hadden om tevreden te zijn met hun bestaan. De maat liet dat duidelijk blijken door het zingen van een aardig lied, dat de vrijheid van het zeemansleven prees: „Joho-joho jeuzelde hij aan het roer zwengelend. „Tussen de wolken modeartikelen. Dan volgde Napjus (la ter dameshoedenzaak mej. Bruinsma) en mej. Kraak (juwelen) nu Drogiste- Het programma ziet er als volgt uit: 4 mei: Sneek-AFC, Rheden-Middel- burg; 7 mei: UVS/Unitas-Sneek, Mid- delburg-Minor; 13 mei: AFC-UVS/Uni- tas; 15 mei: Minor-Rheden. De tweede helft wordt op een la ter tijdstip vastgesteld. Van de SDC'ers die bij deze wed strijd zijn betrokken staan in de resp. groepen Frank Drost en Gerrit IJbema in het voorste gelid. De kans op een finaleplaats bij de senioren zit er der halve in. Drost Sr. die tegen Van der Goot (Sondel) begon met een over winning, viel door een nederlaag tegen Pander (Drachte) terug aar de derde plaats. De Boer, in dezelfde groep uit komend als Frank, schoot met zijn en de baren zet de zeeman huis waarts varen terwijl de boer het land beploegt en de kelerk in ’t duister zwoegt voor het brood voor vrouw en kind is ’t de zeeman, die de vrij heid virdt De tekst van het lied was veel lan ger; ruimschoots voldoende om het kleine vorstendom Opdol te passeren, dat als een blinkend juweel tussen het gfoen aan de kust lag. Daar lag ook de havenplaats Niez, waar Kappie zijn inktvis hoopte te kunnen lossen. Terwijl nu de ongeschoolde stem van de maat over het water schalde zat in het vorstelijk paleis te Niez ko- ning Libertien III somber voor zich uit te staren. „Hier zit ik weer, opgesloten in een gouden kooi prevelde hij. „Bestaat er voor een vorst dan geen enkele vrij heid?” „Maar majesteit!” riep zijn hofmaar schalk geschokt. „Natuurlijk bent u vrij! Maar de wetten „Precies!” viel de vorst hem bitter in de rede. „Ik ben vrij maar die wet ten nietwaar? Mag ik dan misschien zo vrij zijn mij juist daardoor opgesloten te voelen?!” en verbouwd tot Heerius heeft hier een zaak in galan terieën gedreven en de heer Witteveen rij „De Vijzel” en tenslotte de zaak van firma Bloemhof met als beheerder de heer Van Gorkum, later de heer Daan Riemersma. Links is weinig op de foto te zien en is overigens pok al door u beschreven, zo besluit mevr. Moes haar beschrijving van deze nauwe, maar ge zellige winkelstraat. WIJK 1: dr. Ubbens: Het gebied ten noorden van de spoorlijn Staveren-Leeuwarden derhoek, IJsbrechtum, ving Bolswarderweg). De zes afdelingskampioenen van eerste klasse der amateurs zullen twee poules van drie voetbalclubs ver deeld worden. In Poule A spelen AFC, Sneek en de kampioen van de eerste klasse B, UVS of Unitas. In poule B zijn ondergebracht Rheden, Middel burg. Er wordt in elke groep een hele competitie afgewerkt. Ook het vroeger zo lastige inleg gen van de film in de camera is sinds de komst van de Instamatic Camera’s teruggebracht tot een werkje, dat men binnen 4 sekonden met één hand kan verrichten, namelijk het simpele inleg gen van een cassette, die reeds in de fabriek met film is geladen. Het grote voordeel van de moderne volautoma tische Instamatic is, dat men zich vol komen op het onderwerp kan concen treren. Daarbij komt nog dat men, doordat men vrijwel niets en in veel gevallen zelfs helemaal niets behoeft in te stellen, fouten zo goed als niet meer kan maken. Doordat de film snel verwisseld kan worden, behoeft geen enkele scène gemist te worden omdat de film vol is en verwisseld moet wor den. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms „Rio Santiago” (2-5) Canada: ms „Pr. Ph. Willem” (2-5) Verenigde Staten van Amerika: ms „Soestdijk” (2-5) ss „American Ranger” (5-5) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. It wie by uzes feest yn ’t doarp It wie in moaije joun Yn ’e wirwar fan al dy minsken Hawwe hja elkoaren foun Nou en dan kamen hja by elkoar Hja wenden aerdich oan elkoar As hja dan togearre wierne Tocht it fanke: ’t is wol mienens Mar sa wie it net, hie hja wol fornommen Och, der kin sa mar hwat tusken komme It kaem sa fier hja skreauen elke wike ’t Waerd echt mienens sa as it wol like Yn syn léste brief wie ’t: skriuw my werom Is it goed dat ’k snein by dy kom? Hja skreau in brief, mar haldde dy yn ’e büs Hy seach mar üt, mar der kaem neat by him thus Hy gyng net, mar skreau (hja koe ’t léze): Ik kom net wer, dat sil it béste wêze En dat is myn fêste bislüt De forkearing is hjirmei üt Hja die him tynge: ik hie it net witten Mar it brief hie ’k noch yn ’e büse sitten! I. KUIPERS Psn., Drylts. beginnen met een opname van het kind dat rustig in zijn bedje ligt te slapen, wakker wordt en opstaat, het wasritu eel, een paar scènes aan tafel, het spe len, boodschappen doen en al die an dere dingen die op zo’n dag kunnen gebeuren. De film zou kunnen eindi gen met het „avond-gebeuren”, de heer des huizes die van zijn werk thuis komt en door het kind wordt begroet, het eten (een onderwerp waarvan men vooral van jonge kinderen wel 10 films zou kunnen maken), het gebrui kelijke spelletje voor het naar bed gaan, het naar bed gaan zelf en ten slotte een opname van het kind dat weer rustig ligt te slapen. HOE FILMEN Het stads- (orr.-.e- en Ei- (op de Andries Hiernaast WIJK 5: dr. v. d. Zijp en dr. Dros: Het gebied tussen Woudvaart, stadsgracht en spoorlijn (Lem- merwegwijk, omgeving Sta tionsstraat en Badhuisgracht en omgeving). Gerritsma: Zwette, t en Houkeslcot ving Leeuwarderweg Het maken van een film staat voor veel mensen gelijk met zich in een vreemd avontuur storten. Veelal blijkt, dat dit gevoel bij de mensen is ont staan doordat zij allerlei verhalen hebben gehoord over ingewikkelde en technische handelingen, die zouden moeten worden verricht voordat men aan het eigenlijke filmen kan beginnen. Maar gelukkig behoren al deze toestan den, want dat waren het, net zo ver tot het verleden als de tondeldoos en de auto zonder elektrische starter. Wie momenteel wil gaan filmen behoeft niets meer met het instellen van een camera te maken te hebben. Van de laagstgeplaatsten in de hoofd klas kwamen IJ. Kroes en G. Huitema beiden goed weg tegen A. J. de Vries, die zich wel winstkansen wist te scheppen, doch in de afwerking faal de, waardoor hij op de valreep met re mise genoegen moest nemen. Door deze ~esultaten verwijderden Kroes en Huitema zich verder van de staartgroep, waarvan thans ook oud gediende P. Olij deel uitmaakt. Hij streed, door onnodig een schijf te of feren, tegen De Boer verder voor een verloren zaak. G. Brouwer hield het zowel tegen A. J.'de Vries als tegen H. Nauta vier uren vol, maar toch moest hij capitu leren. Door een bekwame overwin ning op K. Krot liep Frank Drost op nieuw twee punten in op zijn vader, die vrijaf had. De partij K. J. de Vries- H. Krot moest worden afgebroken. De stand is nu: Drost Sr. 21-36, H. de Boer 23-33, Frank Drost 20-31, K. J. de Vries 22-25, J. de Korte 21-23, H. Krot 22-23, H. Nauta 23-24, K. Krot 24-23, A. J. de Vries 23-22, IJ. Kroes 23-19, G. Huitema 23-16, P. Olij' 23-14, P. Jorritsma 23-13, G. Brouwer 23-12. In de eerste klas kan Tj. Zijlstra de titel niet meer ontgaan. Ook K. Lijck- lema en H. Postma vallen in de prijzen. De nog lopende twee hangpartijen, die Postma nog heeft lopen tegen resp. G. Harkema en Lijcklema, zullenr uit wijzen of hij Lijcklema nog van de tweede plaats kan afhouden. De stand aan de kop is hier: Tj. Zijl stra 17-27, K. Lijcklema 19-24, H. Post ma 18-23, D. Boot 18-20. In de tweede klas staat A. Witteman nog op de eerste plaats. Meer dan re mise kwam er evenwel niet uit tegen de jeugdige E. Pietersma, die na een schijf te hebben voorgestaan in het eindspel de draad kwijtraakte. Ook C. Spijker raakte bij de kopgroep achter op, doordat hij tegen Rutkens een zeker schijnende overwinning in een neder- overwinning op de bekende crack W. de Vries (Sondel) weinig op, doch speelde hierdoor Frank in de kaart. Deze is nu nog de enige in zijn groep, die nog niet een nederlaag heeft gele den. Zaterdag beginnen de Rotterdammer Huët en de SDC’er Frank Drost aan hun tweede beslissingsmatch van drie partijen met als inzet de nationale jeugdtitel. Het terrein van de strijd is nu Rotterdam. Zoals bekend eindigde de eerste match onbeslist, nadat Frank de eerste partij had gewonnen. Huët start met de wetenschap, dat hij de kans voorbij heeft laten gaan de eerste match in zijn voordeel te beslissen. De afwerking bleek niet het sterkste deel van de Rotterdammer. In tegenstelling hiermee is van Frank bekend, dat hij eenmaal tot voordeel gekomen, zijn te genstander weinig kans laat tot her stel. Als hü daarnaast zijn bedenktijd zó weet te verdelen, dat het tijdduivel- tje hem geen parten gaat spelen, kan hij misschien de titel binnen zijn be reik brengen. In dat geval zou het de vierde maal zijn, dat een Friese ver tegenwoordiger het tot een volledig succes in deze wedstrijden weet te brengen. Daarvóór waren het Oebele Hoekstra, Douwe de Jong en Harm Natuurlijk wil iedereen die begint te filmen graag, dat zij die de film te zien krijgen van het begin tot het eind geboeid of geamuseerd, maar in ieder geval met genoegen, naar de film zullen blijven kijken. De eerste vraag die vaak gesteld wordt is dan ook „Hoe mak je een boeiende film?” Het antwoord op deze vraag is even simpel als afdoende, namelijk „Laat de film een verhaal vertellen”. Dat verhaal kan natuurlijk van al les zijn: een jonge kat, die een knot wol ontdekt en er mee gaat spelen tot dat hij tenslotte volkomen in de klu wen verward is geraakt, bv. Maar ook een verslag van een dag in een kinder leven. Een dergelijke film zou kunnen De kollekte van de Gezamenlijke Militaire Fondsen zal dit jaar gehou den worden op dinsdag 2 en woens dag 3 mei a.s. De doelstelling van deze fondsen Fonds 1815, Kon. Nat. Ver. „Stamil”, Ereschuld en Dankbaarheid, K^rel Doorman Fonds, Prins Bernhard Stich ting en Van Weerden Poelman Fonds is financiële steun, waar nodig, te verlenen aan nagelaten betrekkingen van gesneuvelden, aan invaliden, aan mobilisatieslachtofffers, kortom aan al len, die tengevolge van dienstverle ning in-het leger in moeilijke omstan digheden gekomen zijn. Op 3 mei herdenken wij de slacht offers van de laatste wereldoorlog en op 5 mei wordt de bevrijding her dacht; alle gesteunden hebben offers gebracht, waardoor wij, Nederlanders, kunnen leven zoals wij zelf willen. Is het niet vanzelfsprekend, dat in een tijd van welvaart, zoals wij deze nu hebben, ook wij het nodige moeten bij dragen om de moeilijkheden van deze personen zoveel mogelijk te helpen verlichten? De district-commissie in Sneek hoopt en vertrouwt, dat in het licht van het bovenstaande iedereen naar vermogen zal bijdragen in de kollekte. Uiteinde lijk is het een zaak van ereschuld en van dankbaarheid! De schutjasclub „Leeuwen” hield vo rige week haar extra en laatste wed strijd van het seizoen 1966-1967. De kaartliefhebbers zijn het afgelopen seizoen wel aan hun trekken gekomen zei de voorzitter in zijn openingswoord. Acht wedstrijden werden er gespeeld. De club kan dan ook terugzien op een goed seizoen. Na afhandeling van en kele huishoudelijke zaken bonden 36 spelers de strijd aan om 12 prijzen plus 12 afvalprijzen voor de afvallers op de „kwaaie 8”. Als nieuwtje speelden de afvallers na de 3e boom nog om een extra prijsje. De uitslag was: hoofd prijs: L. Potma-Sj. Hoekstra, hoofd premie: P. Nota-Jisk Meijer, hoofd le afval: Sj. Pelsma-J. Molenaar sr., hoofd 2e afval: R. Bergsma-J. Boersma, troostprijs: L. S. Müller-L. Poiesz, troostpremie: D. Smeding-Bert Poiesz, troost le afval: K. Wijnja-Fr. Lage- veen, troost 2e afval: F. Gerlofs-H. Nauta, poedelprijs: A. v. Dijk-IJ. Fa ber, poedelpremie: T. Jasper-J. Hoog- ma, poedel le af val: A. Eigelaar-Alb. Meijer, poedel 2e afval: T. Brattinga- S. de Boer. WIJK 2: dr. Lofvers: Het stadsge deelte binnen de oude stads grachten en het gebied tussen spoorlijn en Zwette (binnerstad en Kloosterstraten, staatsman- straten en bloemstraten). Troelstra, Waagplein; 1 paar lichtbrui ne herenglacé’s, Kroeze, Singel 4; de kentje van kinderwagen, Bakker, Jachthavenstraat 45; blauw gympakje, Kootje, Kloosterdwarsstraat 35; blauw kinderfietsje, Beeksma, Napjusstraat 76; zwemkaart t.n.v. I. Schaaf, Gorter, Martiniplein 10; beurs met inh., Zand- stra, Morrahemstraat 69; theedoek, Schraa, A. Paulownastraat 55; groen blauwe autoped, Vogelvanger, W. Tjaardastraat 65; bruine knipbeurs met inh., Postkantoor; bruine beurs met inh., V. d. Bijl, Jousterweg 150 te Ou- dehaske; rood beursje met inh., Jan sen, Dr. Kuyperlaan 23; lichtbruin hondje met rode halsband, Scheltema, Schaapmarktplein; bruine gevoerde herenglacé (L), Silvius, Badhuisgracht 1; blauw-groen geruite sjaal, Sterk, E. Halbertsmastraat 20; rood kinderfiets je, De Jong, Kerkhoflaan 13. Aan het bureau van politie: doublé dameshorloge met zwart bandje, Lips- sleutel, groenne knipbeurs, Lipssleu- tel, bruin kinderschoentje. WIJK 3: gebied tussen gracht land). „Een volk, dat niet vliegt, loopt gevaar overvleugeld te worden”. Dit de vies heeft de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart steeds gevoerd in haar banier, ook in de prille jaren van haar bestaan toen er veel baanbrekend werk viel te verrichten. Thans is deze vereniging uitgegroeid tot een orgaan van formaat, dat nog steeds doende is ons land rijp te maken voor de lucht vaart (luchtvaart-minded noemen ze dat) en daartoe op elk mogelijk ter rein baanbreekt. Zo is door toedoen van deze vereniging ontwikkeld: de zweefvliegerij, het motorvliegen, de ballonvaart, de modelvliegsport en het parachutespringen, terwijl ook de Ned. Vereniging voor Ruimtevaart deel van uitmaakt. En dit alles is het resultaat van 60 jaar onvermoeid wer ken, een resultaat waar men met recht prat op kan gaan. land en kolonieën, waaruit later weer de KLM zou ontstaan. Een nieuwe daad van de KNVvL was voorts de oprichting in 1927 van de na tionale luchtvaartschool, waar de op leiding van verkeersvliegers plaats vond. Deze werd na de tweede wereld oorlog vervangen door de Rijkslucht vaartschool, terwijl daarnaast nog een school voor de opleiding voor burger- hefschroefvlieger bij is gekomen. Thans kan elke particulier tegen een rede lijke prijs vlieglessen nemen in piper- cups en ook wel zwaardere vliegtui gen bij de KNVvL. Ook kan men zweefvliegsport beoefenen. Uit een en ander blijkt dus welk ’n pionierswerk er door de KNVvL is verricht en welk een vooraanstaande plaats deze vereniging zich in de Ne derlandse luchtvaart heeft weten te veroveren. WIJK 4: dr. Dethniers: Het gebied tussen Houkesloot, stadsgracht en Wou ’vaart (Sr m). Meer dan een halve eeuw geleden - om precies te zijn 19 oktober 1907 - zette genoemde vereniging de eerste schrede op het glibberige luchtvaart- pad. Vooral de eerste jaren bleek het pionieren geblazen, aangezien de be langstelling vrijwel nihil was en men letterlijk tegen stoelen en banken stond te praten. Het enige wat toen aansprak op luchtvaart mocht maken was de bal lonvaart door militairen als middel om waarnemingen te doen en door enkele „buitenbeentjes” als privésport beoe fend. Zo nu en dan lekten er dan be richten door uit het buitenland over waaghalzerij met gemotoriseerde toe stellen, hoofdzakelijk bestaande uit lat ten en linnen. Begrijpelijk trokken dergelijke be richten wel de belangstelling van en kele technici onder de Nederlandse ballonvaarders en zagen zij in de „aeroplanen” toch wel toekomst. Dit in tegenstelling tot het gewone publiek, dat dergelijke dingen tot „kermisge- doe” nivelleerde. Toen in 1909 de heer A. Kapteyn voor het Kon. Instituut van Ingenieurs een voordracht hield over de theore tische aërodynamica begonnen de ak- tiviteiten aan het licht te komen en richtte de technische commissie van de Kon. Ned. Vereniging voor Lucht vaart in de Technische Hogeschool te Delft een aërodynamisch laboratorium in, hiermee de basis leggend voor wat veel later zou uitgroeien tot de vlieg- tuigbouwkundige faculteit van de TH. Acht jaar later volgde de rijksstudie- dienst voor de luchtvaart. Deze, oor spronkelijk gevestigd te Amsterdam aan de marinewerf, groeide uit tot het huidige nationale luchtvaartlaborato rium aan de Sloterweg aldaar. Periode van 17 t.e.m. 25 april 1967. Te bevragen op de navolgende adres sen: groene wollen sjaal, Nijenhuis, Kloosterhof 1; bruine beurs met kl. in houd, Luinstra, J. W. Frisostraat 89; stoffen boodschappentas (gestreept), Huizinga, Kloosterhof 6; Advendo mu ziekboekje t.n.v. S. de Jong, Wouda, Leeuwenburg 1; rode autoped, Peter Lameijer, Thorbeckestraat 19; 2 kleur boek j es en prikblok, Polder, Peper straat 7; huissleutel, De Groes, 3e Woudstraat 3; verchroomde nagelknip- per, Postma, W. Noorderhorne 13; zwarte knipbeurs, met inh., Metz, Grootzand; zwarte portefeuillebeurs met inh., Bouwhuis, W. Dijkstrastraat 53; halsketting, Bakker, Spitaal 15; zil veren armband, Rienstra, Quirijn de Blaustraat 43; blauw-groen-wit ge kleurde muts, Van Egmond, Schaap marktplein; goudkleurige schakelarm band, Van der Werf, Lindenlaan 6; kabelslot, Wiersma, U. Emmiusstraat 80;. blauwe trui, Twijnstra, Napjusstr. 69; bedelarmbandje, Wolthuizen, Dra kenstraat 15; aantal foto’s, Van Harte, H. Sytstrastraat 45; aansteker, De Bruin, Franekervaart 28; postduif, Ingekomen: gezin Johannes L. C. Boertjens-Toxopeus, van Langweer naar Sneekerpad 14; gezin Derk W. Kapelle-Feleus, van Gorssel naar Ga- lamagracht 73; gezin Uilke Koopmans- Bootsma, van Workum naar Eegracht 70. i Vertrokken: gezin Wijbe Koopmans, Galamagracht 16 naar Sneek, Badhuis gracht 11; gezin Rimmer Zeilstra, Jur- jen Hoomanstraat 9 naar Sneek, Jan van Nassaustraat 59; Fonger Ringnal- da, Popmawal 15 naar Sneek, Bols warderweg 16; Wed. Neeltje M. M. de Vries-Sweris, H. Huizengastraat 7 naar Leeuwarderweg 32; Wed. Klaasje Boersma-Nijholt, Stadslaan 24 naar Heerenveen, Oranjewoud 536; gezin Douwe Bijlstra, Ylostinslaan naar War- tena, Oosterburen; gezin Jelmer Mul der, Ylostinslaan 26 naar Zierikzee, Plevier straat 48; gezin Filippus Kui pers, Berhardstr. 3 n. Sneek, G. Nau- tastraat 25; gezin Rintje Talsma, Hem- dijk 4 naar Wommels, Aldhiem. Ook dit jaar houdt de FMC, thans voor de 33e maal, een elfstedentocht waaraan kan worden deelgenomen door automobilisten, motor- en brom fietsrijders. Aan deze toeristische ge beurtenis, die voor de Nederlandse deelnemers op Pinkstermaandag plaatsvindt, gaat op zaterdag 13 en zondag 14 mei a.s. een internationale sterrit vooraf. Aan deze sterrit zal door plm. 400 buitenlandse deelnemers worden deelgenomen. Deze buitenlanders arriveren zater dag tussen 15.00 en 23.00 uur aan de fi nish op het voormalige Veemarktter- rein. Pinksterzondag rijden zij, ander geleide van F.M.C. medewerkers in zes groepen, de tocht langs de elf steden. Halverwege het traject is er rust te B' Isward alwaar het gezelschap een Friese koffiemaaltijd wordt aangebo den. Deze sterrit wordt zondagavond besloten met een feestavond in Zalen Schaaf. Hier is'tevens de prijsuitrei king. De deelnemers uit eigen land rijden de tocht op Pinkstermaandag en onge twijfeld zullen enkele duizenden zich opmaken voor hun tocht langs Fries- lands dreven. De lengte van het tra ject, dat over toeristisch aantrekkelijke wegen voert, is ruim 200 km. De deel nemers rijden de tocht in een rustig tempo. De openstelling van de contro les, die in elke stad en soms ook op een geheim gehouden plaatsen zullen wor den opgesteld, is berekend naar een gemiddelde snelheid van 36 km/uur (brommers 24 km/uur), zodat de deel nemers ruimschoots gelegenheid heb ben van het fraaie Friese landschap en de pittoreske steden te genieten. De start is bij de Frieslandhal te Leeuwarden. Bromfietsers kunnen starten van 8.00 tot 10.00 uur, de ove rige deelnemers van 8.30 tot 10.30 uur. In de Frieslandhal is van 7.15 uur af gelegenheid voor de tocht in te schrij ven. De finish is eveneens bij de Fries landhal. De deelnemers worden hier tussen 16.00 en 20.00 uur terug ver wacht. Natuurlijk ontvangt ieder, die de tocht langs de elf steden volbrengt een fraaie plaquette als herinnering aan deze dag. Bovendien is er een keur van persoonlijke- en clubprijzen be schikbaar. Voorts ontvangt elke deel nemers een speciaal ontworpen vaan tje. Wie van te voren wenst in te schrijven kan zich tot het F.M.C. se cretariaat, Uniabuurt 14, Leeuwarden, wenden. Een belangrijk punt bij het maken van films is wel het camerastandpunt. De beste films over kinderen worden gemaakt wanneer de camera filmt op gelijke hoogte als de ogen van het kind. Dit betekent dus.... op de hurken filmen. Wanneer men bovendien de ver schillende scènes niet te lang maakt (5 a 6 sekonden is voldoende) zullen de kinderfilms meteen vanaf de eerste film de toeschouwers van het begin tot het eind blijven boeien. Het behoeft geen betoog, dat filmen iets geheel anders is dan fotografe ren. De meeste mensen die met filmen gaan beginnen weten dit wel, hetgeen men vaak ook kan zien als zij aan het filmen zijn; dan wordt de camera van links naar rechts en van hoog naar laag gericht. Het resultaat van een der gelijke manier van filmen is vrijwel altijd een film die de toeschouwer een draaierig gevoel in de maagstreek be zorgt. De ware, ervaren en goede fil mer herkent men aan het feit, dat hij de camera bij het filmen vrijwel niet beweegt, hij laat het onderwerp bewe gen en dat is dan ook de beste manier om films te maken, die „gezien” mogen worden. In 1910 werd de basis gelegd voor een Nederlands luchtwapen en werd een verenigingscomité geïnstalleerd onder voorzitterschap van kolonel W. H. van Terwisga met als resultaat een militai re luchtvaartafdeling op Soesterberg, 1 juli 1913 aldaar gevestigd. Eerste com mandant was kapitein H. Walaardt Sacré. Pas na de eerste wereldoorlog ging de KNVvL zich bezig houden met de burgerluchtvaart, Er werd een studie commissie in het leven geroepen, die zijn licht in Engeland ging opsteken, waar deze tak van luchtvaart reeds in opkomst was. Tevens werd in Amster dam een luchtvaarttentoonstelling - de eerste op dit gebied - gehouden, die men ELTA noemde. De initiatiefne mers hiervoor waren de luitenants A. Plesman en M. J. L. Hofstee, bene vens de toenmalige voorzitter van de KNVvL generaal Snijders en het lid dezer vereniging Eddy Fuld. Door mid- laag zag verkeren. S. Boot en A. Plek- del van deze ELTA nu groeide de Vri"t’0 too“T’ n luchtvaartmaatschappij voor Enige tijd terug plaat- ten wij een foto van de Nauwe Burgstraat. Een oud-stadgenote mevr. T. M. V. Moes-van Bergen, thans wonende te Ge- leen (L.), zond ons naar aanleiding hiervan nog een foto van deze win kelstraat, maar dan van de andere kant gezien. Beginnende rechts, zo schrijft zij, was de firma gebr. Bervoets geves tigd, daarvoor was hier de tabaksfabriek van A. P. Bloemen met om de hoek in de Kruizebroe- derstraat een sigaren winkel. Naast firma Bervoets was de firma B. H. Lampe stoep staat Rondema). was een woonhuis be woond door een dame. De naam van deze dame kon onze zegs vrouwe zich niet meer herinneren. Wel weet ze nog best dat er blauwe horren achter de ramen zaten. In het pand er naast was „De Lantaarn” van de firma Brouwer gevestigd. Het woonhuis is la ter gekocht door de heer Th. Brouwer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 14