van om in I Advendo* stak zichzelf Freugde yn Frysldn Beatrix har poppe zelfgemaakte gala-tenueën Tentoonstelling over werk Theun de Vries geopend 1 M r i I Jl IJLST W Y M BRITS ER A DEEL I I A en van vlaggen in Sneek Muziek, fakkels en van Groot deel van de kosten zelf bijeengebracht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I 122e jaargang Maandag 1 mei 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Laatste buslichting voortaan 19.45 uur Bic teerden tegelijk met de prins geboren Vreugde in Oosthem Feest in de dorpen rond Sneek Geboorte van de prins feestelijk gevierd in ’t Skülplak teSw-j-hjL- Hei Sneeker Nieuwsblad is een aecombtneerde uiiqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en i; SNEEKER NIEUWSBLAD Hoewel de lampjes de letter W aangebracht. t ZELF VIERDE DEEL GALA-TENUEëN verband met een reorganisatie het postvervoer, zal met ingang -J - - J- i-u-n:-- het hoofdkantoor Sneek om 19.45 uur plaatsvinden. De lichtingslijden van de bijbrievenbussen (stadsbussen) onder- gaa-> geen wijziging. ging is met veel fantasieën”, zo ver volgde hij, „heeft zij veel geld bijeen gebracht om het plan te kunnen reali seren”. gemaakt, nieuwe r Verschijnt MAANDAGS an DONDERDAGS ixantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 In van van 8 mei a.s. de laatste buslichting c,o Volgens de opgave van de bur gerlijke stand werden er in Sneek vijf kinderen geboren op dezelfde dag als de zoon van Beatrix en Claus. Alle vijf in het Sint-Anto- niusziekenhuis en alle vijf van bui ten onze stad. Het zijn: Pieter Thys, zoon van de heer en mevrouw Faber te Wom- mels, een tweeling: Teade en Hinke Sjoukje. resp. zoon en dochter van de heer en mevrouw Wiersma te Joure, Pier Pieter, zoon van de heer en mevrouw De Jong te Hasker- horne, en Jeltje Hieke, dochter van de heer en mevrouw De Groot te Rauwerd. Bij de burgerlijke stand van Wym- britseradeel kwam één opgave bin nen: Elske. dochter van de heer en meviouw Van der Heide te Heeg. Behalve een spontane rondgang van „Advendo”, dat op het ogenblik dat de geboorte via radio en televisie wereldkundig werd gemaakt net 1 aan het repeteren was, was er donderdagavond in Sneek niets bijzon- ders. De mensen zaten voor het grootste deel aan hun radio- of t.v.- I toestel om op de hoogte te blijven met de gebeurtenissen in Utrecht en Lage Vuursche. De feiten zijn bekend. Om vijf over half negen kwam j het bericht: Een flinke, welgeschapen zoon. Later werd bekendgemaakt, dat het kind om 3 minuten voor acht was geboren, dat de geboorte door middel van de keizersnede had plaats gevonden en dat het gewicht zeven pond en 350 gram bedroeg. De toestand van moeder en kind werd bevredigend genoemd. groeten”, aldus de heer Rasterhoff. Het woord werd verder gevoerd door de heer W. Betsema, voorzitter van de gelijknamige christelijke gymnastiek vereniging. Hij zei, dat de organisator van de reis naar Parijs er zich niet met de Franse slag van heeft afgemaakt, maar integendeel het met de Sneker s’ag heeft gedaan. Behalve zijn geluk wensen sprak de heer Betsema de hoop uit dat ook de beide muziekkorpsen spoedig in een nieuw uniform zullen zijn gestoken. De bijeenkomst werd gesloten met een kort woord van de heer U. A. Fa ber, beschermheer van Advendo. Hij sprak een woord van dank, aan allen, die aan deze succesvolle aktie hebben meegewerkt. Dank ook aan de heer Eg berts, instrukteur van Advendo en zelf lid van de J. W. Friso-kapel uit Assen. „Dank zij zijn leiding behaalden we in Kerkrade op het wereldmuziekcon- cours een eerste prijs. Laat dit succes echter geen eindpunt zijn, maar een stimulans tot nog grotere successen”, aldus de heer Faber. naam van de prins nog niet bekend is, re kent hij een beetje op Willem. Behalve de gebruikelijke kroon is alvast met In Oosthem werd het heugelijke feit vrijdag met enige feestelijkheden ge vierd. Om 7 uur ’s avonds werd de klok geluid, waarna door de muziek vereniging „Hald Moed” onder vrolijke marsmuziek een rondgang door Oost hem en Nijezijl werd gemaakt. Ook de gymnastiekvereniging „Nea üs Nocht’ deed mee. Om acht uur was er een samenkomst in de hervormde kerk, waarin voorging ds. J. van Ginkel. In zijn toespraak memoreerde hij nog, dat de Oranjes steeds voor Nederland zijn geweest. Ook in onze dagen leeft nog steeds de liefde voor de Oranjes. Dat kwam deze dagen weer tot uiting in de vele vlaggen en het oranje, dat door menigeen gedragen werd. Moge ook in de toekomst het oude driesnoer „God, Neerland en Oranje” blijven bestaan en de jonge prins tot zegen van land en volk gesteld worden, zo besloot ds. Van Ginkel zijn toespraak. Medewer king verleende hierbij de muziekver. „Hald Moed”. ’s Avonds werd nog een flink vreug devuur ontstoken, waarbij de vlam men hoog oplaaiden en de jeugd zich best wist te vermaken. GROTE MANNEN Het is in verband hiermee wel van belang, dat ik u iets meer over Sneek vertel, en u enkele kenmerken van onze stad noem, aldus spreker. Eén van deze kenmerken is, dat Sneek in de loop der jaren en eeuwen vele gro te mannen heeft opgeleverd. En dan bedoel ik nog niet eens de grote figu ren uit het verre verleden, als Greate Pier, Rienck Bockema en dergelijke, maar dan behoeven we alleen maar te denken aan Gerbrandij, De Haas, De Vos, waarbij we dan nu ook wel Theun de Vries mogen rekenen. Sneek is altijd een doorgangshuis ge weest. De besten trekken weg en de middelmatigen blijven over (een op merking, die met daverend gelach werd beloond). Je zou het, aldus de burgemeester, de vijfde colonne kun nen noemen, die naar het Westen trekt met de opdracht om het land te redden. Een- tweede kenmerk is wel, dat deze stad veel revolutionair bloed heeft opgekweekt. Denk aan een Sam de Wolff en ook nu weer Theun de Vries. Een ander kenmerk is, dat Sneek het in de loop der geschiedenis altijd voor ballingen heeft opgenomen en tenslotte heeft de stad steeds een progressief standpunt ingenomen ten opzichte van de bevordering der cul tuur, getuige o.m. de openbare lees zaal, die al heel vroeg is opgericht. En hier, in deze leeszaal, ligt eigenlijk het begin voor de schrijver Theun de Vries, een man, die toen al revolutio naire ideeën had. In deze tijd zou zich dat ongetwijfeld gemanifesteerd heb ben in lange haren, een baard of an derszins, maar toen bleek deze gezind heid vooral uit het zogenaamde „koord]asje Eigenlijk hebben wij, zo vervolgde spreker, een rekening met elkaar te vereffenen, Theun de Vries was wat Ook in de dorpen rond Sneek ver blijdde men zich in de geboorte van het prinsje. De Scharnegoutumers hebben hun vreugde geuit door vrij dagavond een bijeenkomst te houden in de hervormde kerk. Door het be stuur van de Oranje-vereniging was een programma samengesteld, waarin zang en muziek elkaar afwisselden. Medewerking werd verleend door de chr. muziekvereniging „Excelsior” en de zangvereniging „God is mijn lied”. Na afloop werd er gezellig gehost op het kerkplein. De muziek speelde en de mensen dansten een polonaise. Zo toonden de Oranje-gezinde Scharne goutumers hun blijdschap. Natuurlijk waren er ook veel vlaggen. Vanmorgen was de muziek (met dru’ iband) ook weer paraat. Om half elf werd een mars door het dorp ge houden. Daar stonden ze dan zaterdagmorgen voor het bordes van het stadhuis; de veertig man van het tamboer-, trompetter- en jachthoornkorps „Advendo”. Allen met een trots gezocht voor het eerst gekleed in prachtige nieuwe gala-tenueën. In aanwezigheid van burgemeester Rasterhoff, korpschef Kooi- stra en wethouder Baaijens, alsmede talrijke genodigden werd een taptoe gegeven, waarmee de officiële ingebruikneming een feit werd. Voor dit gebeuren had zich een grote schare belangstellenden naar de Marktstraat begeven. Kort nadat korps en genodigden het stadhuis waren binnengegaan om de ingebruikneming te beklinken verscheen het 50 man sterke jeugd- korps voor het stadhuis, eveneens in een nieuw kostuum. Geruime tijd had Advendo met het plan rondgelopen een nieuw gala-pak aan te schaffen. Maar voor de nodige twintigduizend!!) gulden deinsde men wel eventjes terug. „Maar”, aldus voor zitter D. van der Werf, „als je het be drag vaak genoeg zegt, dan klinkt het op het laatst maar als tweeduizend.” „Hoewel Advendo een gekke vereni- Het resultaat is verbazend knap. Het Gala-Tenue mag met recht met hóófd letters worden geschreven. De colbert is vervaardigd van creme-kleurige stof, afgezrt met een zwarte kraag en „gou den” schouderepauletten. De nestel is ook goudkleurig, de ceintuur zwart, met een gouden gesp, waarop de af beelding van een harp. De pantalon is weer zwart met een gouden bies, ter wijl de witte slobkousen voor een af gewerkt geheel zorgen. Een bijzonder onderdeel van het te nue is de kolbak. Deze is gemaakt van zwart bont met daarop een contraste rende witte pluim van veren. Ook de stormketting 'oudkleurig) ontbreekt niet. Vanzelfsprekend is het tenue van de tamboer-maitre iets uitgebreider. Diar >naal over zijn colbert is een ban delier aangebracht, waarop, alweer in goud, het wapen ••an Sneek is gebor duurd. Een echte Franse ponjaard maakt het kostuum compleet. NAAR PARIJS Burgemeester Rasterhoff zei in zijn korte to.spraak haast te hebben, aan gezien de veertig leden van Advendo om één uur naar Parijs zouden ver trekken. Het korps heeft in Compiègne, een plaatsje bij de Franse hoofdstad, deelgenomen aan een twee dagen du rend festival. Vanavond hopen de man nen weer in Sneek terug te keren. De burgemeester vertelde verder, dat de uniformen de romantiek doen herleven. Hij sprak de wens uit, dat Advendo veel successen mag boeken in het nieuwe tenue. „Er zijn nog vele plannen en ik denk, dat ik u nog vaak hier in het stadhuis zal mogen be- In het gereformeerd rusthuis „ït Skülplak” werd de geboorte van de jonge prins donderdag reeds uitbundig gevierd. De heren Mook, Van der Goot en Martéhs' hadden gezorgd voor een prachtige versiering, zowel voor de luifel als voor de hal en de kantine. Donderdagavond werd er in de kan tine een film gedraaid, zeer toepasse lijk over het koninklijk huis. Om streeks half negen, tijdens een pauze, werd de radio aangezet en tot ieders verrassing bleek toen het prinsenkind reeds te zijn geboren. Het feest kreeg daarna uiteraard een bijzonder feeste lijk karakter. Vrijdagmorgen werd de dag begon nen met het hijsen van de vlag door een viertal padvinders, waarna geza menlijk het Wilhelmus werd gezongen. Het ontbijt werd begonnen met beschuit met muisjes. Het keukenpersoneel zorgde ’s mid dags voor een koninklijk menu. Dit bestond uit „Oranje Bonensoep, AOW- ertjes Puree, Claus Visschotel en Prin- sesseworteltjes’^.angezien de naam van de prins nog niet bekend is, raad de men naar diens naam en werd der halve het toetje Alexander-toetje ge noemd. NIET COMPETENT De burgemeester voelde zich eigen lijk niet competent om deze opening te verrichten, omdat, naar hij meende, dit had moeten gebeuren door iemand, die bevoegd en in staat is, de kwalitei ten van de schrijver voldoende te be oordelen, eh niet door een eenvoudig gezagsdrager, die hier de capaciteiten voor mist. Dat ik toch aan het ver zoek heb voldaan, aldus de burge meester, vindt zijn oorzaak in de vol gende redenen. In de eerste plaats heb ik Theun de Vries „in ballingschap” gekend. Verder heb ik zijn eerste pen- nevruchten gelezen, ze bewonderd en ervan genoten en tenslotte was hij ook ingezetene van onze stad, waar hij misschien toch wel meer geleerd heeft dan hij toen eigenlijk wel be sefte. De volgende morgen was de stad één vlaggenzee. Het was schitterend weer, bij uitstek geschikt om feest te vieren. De schoolkinderen kregen hun lang verwachte beschuiten met muis jes en hadden de rest van de dag vrij. Het jeugdkorps van Advendo hield een paar keer een mars door de stad. Maar de mannen van de Sneker muziek korpsen konden pas ’s avonds spelen, omdat niet iedereen een vrije dag had. Op het Oud Kerkhof verzamelde zich ’s avonds een aantal padvinders en andere jongens en meisjes. Zij kre gen van het bestuur van „Oranje” ’n brandende fakkel. Advendo was ook weer paraat, even ris onze beide mu ziekkorpsen. Zo vormde men een op tocht, die veel belangstelling trok. Een genot voor oog en oor. Een Sneker zakenman op het Groot- zand had een bijzondere verlichting WAAROM HULDIGING IN SNEEK? Maar, zo vervolgde de heer Sipkens, waarom nu deze huldiging in Sneek en niet in Amsterdam, Berlijn of mis schien wel Moskou? Omdat de periode van 1929 tot 1937, gedurende welke hij in Sneek woonde, zo’n belangrijke fase in zijn leven is geweest,al was het dan bepaald geen gelukkige tijd voor hem. Want ondanks of misschien wel juist dankzij het milieu van Sneek uit de 30-er jaren, aanschouw den hier de eerste romans als Rem brandt, Stiefmoeder Aarde, Eroica e.d. het levenslicht. Vooral dankzij het initiatief van dr. Anne Wadman is de Culturele Raad van Sneek tot het organiseren van de ze tentoonstelling overgegaan, waarbij veel steun werd genoten van o.m. het gemeentebestuur van Sneek, het Pro vinciaal Anjerfonds en andere instan ties. Met een dankwoord aan de lange rij van medewerkers, die het mogelijk hebben gemaakt deze tentoonstelling te organiseren en een welkomstwoord aan de schrijver en zijn vrouw, gede puteerde P. van der Mark, het gemeen tebestuur, de heren Borger. Kuiper en De Boer, de redactie van „De Tsjerne". mej. Vonk (oud-directrice van de Openbare Leeszaal, die acht jaar met dé schrijver heeft samengewerkt) en vele anderen, besloot de heer Sipkens zijn toespraak en verleende hij het woord aan burgemeester Rasterhoff voor de officiële opening. ten opbrengen. Deze eis werd ruim- schoo’ overtroffen, want in korte tijd was een basisbedrag van 5800 gulden bijeen. Daarna stapte het bestuur naar de burgemeester om medewerking. Die heeft Advendo direkt gekregen. Na zes weken was de stand f 18.500, waarbij inbegrepen een renteloos voorschot van de gemeente, groot f 4000, en een gift, eveneens van de gemeente, groot f 1000. De rest kwam van donateurs en gaven van anderen. Twintigduizend gulden klinkt v?el, maar doordat men zelf een ontwerp maakte, d.w.z. in de persoon van D. Hoogstra, zelf de stof liet snijden bij coupeur J. J. Meijer en zelf de kos tuums naaide, voorkwam men, dat het bedrag nog aanzienlijk hoger kwam te liggen. Toen met de aktie werd begonnen, stelde men als eis, dat de leden zelf een kwart van de twintig mille móes- onverdraagzaam, en liet dat blijken uit de beschrijvingen in zijn boeken van personen en toestanden, die hij in Sneek aantrof. Een toenmalig dokter, die de schrijver als een Don Juan be titelde, een gemeente-secretaris, die op de trap van het stadhuis achterom keek naar mooie jonge meisjes, de kleinburgerlijkheid van het provincie stadje in het algemeen werd door de schrijver scherp becritiseerd. De schrij ver vond, dat Sneek hem stiefmoeder lijk behandelde en vandaar dan waar schijnlijk de eerste roman „Stiefmoe der Aarde”. Toch zag men in Sneek toen ook al, dat er wel wat in die schrale jongen stak. Zo heeft dr. Wumkes er in die tijd al op gewezen, dat deze jonge man wel eens een groot schrijver zou kunnen worden. NIET RANCUNEUS Stiefmoeder Sneek is echter niet rancuneus, aldus burgemeester Raster hoff, maar heeft er behoefte aan, een groot schrijver te eren, door middel van deze tentoonstelling. Wij hebben bewondering voor uw prestaties, waar dering voor uw arbeid en dankbaar heid voor al het schoons, wat u ons hebt geboden. U is vandaag weer te rug op de plaats van uw ballingschap en wij zijn daar blij om. Wij willen, zo besloot burgemeester Rasterhoff zijn toespraak, hiervan getuigen door u een kleine attentie te overhandigen in de vorm van het boekje „Drie kro nen met ere”. Eigenlijk een symbo lisch geschenk, want ook u komen drie kronen toe, en wel voor uw werk, uw menselijkheid en uw streven naar waarheid en vrijheid. Spreker over handigde mevr. De Vries een fraai boeket bloemen, en verklaarde de ten toonstelling officieel voor geopend. Zie vervolg voorpagina 2e blad Eén van de kenmerken van Sneek is wel, dat de stad in de loop der ja ren en eeuwen vele grote mannen heeft opgeleverd. Wij mogen daar Theun de Vries ook bijrekenen, aldus burgemeester Rasterhoff in zijn toespraak bij de opening van de in het stadhuis georganiseerde tentoonstelling, die ’t leven en het werk van de onlangs 60 jaar geworden schrijver Theun de Vries (met zijn echtgenote aanwezig) belicht. Er was bijzonder veel be langstelling voor deze j.l. zaterdag in, de grote raadzaal gehouden opening, niet alleen van literaire zijde, vele bekenden uit de Friese schrijverswe reld o.a. A. Wadman, D. Tamminga, T. Riemersma waren vertegenwoordigd, maar zeker ook vrienden en bekenden, die hem in de Sneker periode meege maakt hebben of op andere wijze contact met hem hadden of nog hebben. Waarom deze tentoonstelling nu juist in Sneek werd georganiseerd, juist in deze stad, waar De Vries bepaald geen gelukkige tijd heeft gehad, werd door de voorzitter van de Culturele Raad van Sneek, de heer R. J. Sipkens in zijn openingswoord nader toegelicht. In de rij van aktiviteiten, die door de Culturele Raad van Sneek is ge organiseerd sinds haar oprichting in 1964, aldus de heer Sipkens, kan deze tentoonstelling ter gelegenheid van de 60e verjaardag van Theun de Vries als een hoogtepunt worden beschouwd. Met zijn meer dan 50 romans en no vellen is Theun de Vries één van de meest produktieve schrijvers en kan hij een vergelijking met A. M. de Jong en Jan de Hartog glansrijk doorstaan, al heeft hij ontegenzeggelijk meer kwaliteit en niveau. Maar ook inter nationaal geniet de schrijver een grote bekendheid, getuige het feit, dat zijn boeken in niet minder dan 16 talen zijn vertaald. Theun de Vries is een unieke figuur in de schrijverswereld, een volksschrijver in de goede zin des woords. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs 14, per half jaar. Franko per post 16,per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. •«O:-.-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1