Inlichtingenstand verschafte ouders inzicht in mogelijkheden na school Gedeputeerde Gerbrandy opende geniaalLouwepoel’ I MK-1 ULST W Y M BRITS ER A DE EL I f I i i 5’ van Doden herdenken en Zaterdag vredesmars dear Sneker binnenstad ZO VIERDE SNEEK KONINGINNEDAG Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Woensdag 3 mei 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I Er zijn in onze stad vier gymnastiekverenigingen, t.w. Advendo, en Bijeenkomst over oorlog vrede in Fredehiem I Gebouw. Op de foto enkele toekomstige Grietje van Essens aan i het werk op de altijd lastige evenwichtsbalk. j Opcnbare les van de christelijke l.t.s. Volkswagen over de kop, alleen schade - Hei Sneeker Nieuwsblad is een aecombtMerde uHqave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Chr. Landbouwhuishoud school hield eveneens expositie SGV, TGP en V en L. Alleen Advendo heeft nog een uitvoe- ring van de senioren op de lijst van aktiviteiten staan. De rest beperkt zich tot het houden van jeugduitvoeringen. De laatste ja- I ren is namelijk gebleken, dat de belangstelling voor „grote” uit- voeringen sterk achteruit gaat en dat daardoor de kosten te hoog worden. Met jeugduitvoeringen valt dat wel mee. Vele heiten en i memmen willen hun kind(eren) graag ééns aan het „turnen” zien. Vorige week zaterdag gaf TGP haar jeugduitvoering in Ons f 122e jaargang nr. 36 Mechanische krooshekreiniger in Jutrijp primeur voor Friesland I I p 1 1. ao J SNEEKER NIEUWSBLAD een 1 gezellige sloten door de heer J. van der Velde, oud-bestuurslid van het waterschap. Na het dankwoord van voorzitter A. Cnossen werd nog even gezellig nage praat en kon machinist Tj. van der Velde beginnen in de nieuwe omge ving. is meestal het vinden van een passen de werkkring, waar ze èn een goede boterham èn plezier in hun werk zul len hebben. Dit jaar voor het eerst was daarom een lokaal speciaal inge richt als inlichtingenbureau. Drie man. onder wie één van het arbeidsbureau, beantwoordden vragen en probeerden Sneekermeer tóch nog boel worden. teren voor het eerst weer open zijn voor het publiek. Het is niet door- ’ucu 1 nn.igcu mij dachte, maar het zwembad Versctuj n t MAAN D AGS en DONDERDAGS ivantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL f Telefoon 05150 3005 Redacteur H. A de Boei Telefoon 4091 Voor een boel mensen is het deze week maar een heel korte werk- De uitgestelde openbare les van de christelyke l.t.s. gisteravond is weer een geslaagd feest geworden. Evenals andere jaren kwamen weer heel wat Bovendien staat de weg Sneek-hoek Pavïljoenweg (dus vanaf de Groene Dijk via Offingawier) op het program ma (dat is ook echt wel nodig), zodat het recreatiegebied straks gemakkelijk te bereiken zal zijn. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per oost 16,per half Jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad wat de andere leerkrachten en de meisjes hun meisjes op de huishoudschool allemaalwerk met enthousiasme. De 176 leer- doen. Op het bord was een schema lingen maken gebruik van de modern- getekend' van de opleidingsmogelijk-ste leermiddelen, zoals een baijdrecor- 1 der en een dia-projector. Het bestuur van de technische school Het gebouw op de achtergrond ver raadt waar deze foto is genomen. In derdaad, het is de nieuwe weg naar het Paviljoen. Niet te geloven. Vorig jaar een smalle klinkerweg-met-kuilen, nu een brede asfaltweg. Ingenieursbureau Oranjewoud” te Heerenveen, dat dit werk uitvoert, is prachtig op tijd klaar gekomen. De vernieuwing van deze GELUKWENSEN Na de felicitaties van ir. Koopman volgde nog een rij sprekers, die aTen ingenomen waren met het nieuwe ge maal. De heer A. Gaastra van Workum sprak namens de Friese Waterschaps- bond; wethouder Stienstra namens het gemeentebestuur van IJlst; de heer F. de Jong van Uitwellingerga namens de voorbereidingscommissie van de ruil verkaveling Hommerts-Oppenhuizen; de heer B. Frankema namens de bou wers van het gemaal en de rij werd ge vaarten en het regelen van de bema ling door de direkt belanghebbenden te laten uitvoeren. Het gevolg was, dat een jaar later het waterschap Hom- merts-Sneek werd opgericht. In 1914 vroeg het bestuur aan de le den om wel of niet een gemaal te bou wen. Met 117 stemmen voor en 25 te gen werd toen besloten de bouw aan te besteden. De totale kosten, inclusief een woning voor de machinist, bedroe gen f 32.500,Met de ingebruik neming kwamen de 27 windmolens te vervall°n. In 1945 moest- men door ge brek aan kolen hout stoken, waarmee echter redelijke resultaten werden be reikt. Negentien jaar nadien, dus in 1964. werd met 110 stemmen voor en 95 te gen besloten om de situatie te ver beteren. In hetzelfde jaar kon nog met de bouw worden begonnen. De kosten van het nieuwe gemaal bedragen f 419.200.Na aftrek van de subsidies van de Cultuurtechnische Dienst blijft nog f 167.680,voor rekening van het waterschap, zo vertelde de heer Ger- brandy, die het bestuur zijn gelukwen sen aanbood. ROMANTIEK VERDWENEN Burgemeester Van Hout constateer de, dat het nieuwe gemaal heel wat anders is dan het oude. „Het is alle- EXCUUS In het „Lokaal” werd na de excur sie een bijeenkomst gehouden. Ver schillende sprekers voerden het woord. Gedeputeerde Gerbrandy maakte als eerste zijn excuus voor de datum. „Toen wij de datum vaststelden, heb ben we er niet aan gedacht, dat het vandaag koninginnedag zou zijn Hij dook vervolgens in de geschiede nis van het waterschap Hommerts- Sneek. Aanvankelijk werd het onder houd van de vaarten door de gemeente geregeld, maar toen in 1910 het hele gebied werd overstroomd, richtte de gemeente zich tot de Provinciale Sta ten met een verzoekschrift. Hierin werd gevraagd om onderhoud van de weg valt in het kader van een aantal projekten, die in ruilverkavelingsver- band worden uitgevoerd. Zo wordt midden in het weiland op de foto achter de linksgelegen hoop zand) een groot meer gegraven voor recreatieve doeleinden. Aangezien het veelbespro ken Paviljoen nu ook wordt opgekale faterd, kan het deze zomer aan het stelsel in de verschillende vakinrich- tingen, zoals VAM, REMEC, BEME- TEL, BOUW, VEV, SMECOMA enz. Op het ogenblik zijn er 374 leerlin gen, van wie de meesten belangstel ling hebben voor de afdeling metaal bewerker. Maar ook de hout-afdeling trekt nog heel wat liefhebbers. In de ruime kantine was een tentoonstelling ingericht van leermiddelen en werk stukjes van de jongens. De afdeling elektrotechniek had ter gelegenheid van de geboorte van prins Alexander met lampjes, die aan en uit gingen een letter A gemaakt achter een oranje vlag. Voor deze inrichting bestaat nog al wat liefhebberij. Na de tweede klas kunnen de met:'''bewerkers hier hun opleiding in het 3e en 4e leerjaar vol tooien. Enkele oefensets (o.a. een elektrolyse-toestel) gaven een idee van wat de elektriciens moeten leren. Directeur A. Gerrits vertelde, dat men straks een permanente tentoon stelling wil inrichten in de hal van de school, zodat bezoekers het hele jaar door kennis kunnen nemen van wat er wordt gefabriceerd. Zie ver-olg pag. 2 sen handenarbeid. Zoals b.v. schilde- i rijen door middel van „finger-pain- Zaterdagmiddag a.s. wordt zoals be kend door de Sneker binnenstad een stille demonstratieve tocht gehouden tegen de oorlog in Vietnam. Door de ze mars willen de organisatoren de aandacht van de plaatselijke bevolking bepalen bij de noodzaak tot stopzetten van dit vreselijke gebeuren. De start is om 3 uur op het Oud Kerkhof. Er zijn voor de mars speciale deelnemers kaarten, die verkrijgbaar zijn bij II. Dam, 2e Oppenhuizerdwarsstraat 2, en E. de Jong, Looxmagracht 9, beiden te Sneek. De deelnemers zullen sterk vergro te foto’s van de strijd in Vietnam met zich meevoeren, alsmede bordjes met het woord „Vietnam”. Afgelopen zaterdag werd in Drachten een soort gelijke mars gehouden. De route die gelopen zal worden ziet er als volgt uit: Oud Kerkhof, Nauwe Noorderhorne, Wijde Noorder- horne, Kruizebroederstraat, Nauwe Burgstraat, Schaapmarktplein, Groot- zand (westzijde), Grootzand (oostzij de), Suupmarkt (zuidzijde), Ged. Poortezijlen, Oosterdijk, Jousterkade, Kleinzand (noordzijde), Ged. Poorte zijlen, Wjjde Burgstraat, Nguwe Burg- stalling bij het station. Nu zijn ze er weer. straat, Schaapmarktplein, Leeuwen burg (zuidzijde), Marktstraat, Kleine Kerkstraat. Kruizebroederstraat, Wijde Noorderhorne, Nauwe Noorderhorne, Marktstraat. Hier wordt de stoet ont bonden. Dinsdag 9 mei wordt ’s avonds om kwart voor acht in Fredehiem, Klein zand 18, een bijeenkomst gehouden, waar drie sprekers een korte inleiding zullen houden over het thema „Oor log en Vrede”. De inleiders zijn, Maria J. van Everdingen (Quaker), drs. W. A. de Pree uit Hindeloopen (hervormd predikant en bestuurslid „Kerk en Vrede”) en kapelaan Vijverberg uit Leeuwarden. Tevens zal Riek Landman op deze avond enkele gedichten voor dragen. Deze bijeenkomst is toeganke lijk voor iedereen. Maandagavond om goed acht uur gebeurde er op de rijksweg onder Scharnegoutum een ongeval, waarbij een Volkswagen nogal wat schade op liep. Niemand werd gewond. Het gebeurde in een bocht van de weg. Daar reed een landbouwtrekker, bestuurd door W. S. uit Molenend. Er naast reed de motorrijder IJ. L. uit Noordbergum. Zij hoorden bij elkaar. Juist op het moment, dat de bestuurder van de auto, K. L. uit Wijtgaard, wilde inhalen, ging de motorrijder naar links. .L. haalde daarop evenes naar links uit, maar de wagen raakte in de berm en sloeg over de kop. Koninginnedag 1967 kenmerkte zich door een te lage temperatuur, veel mensen in' de straten, veel vlaggen en oranje versieringen (feesthoedjes) en wat Sneek betreft weinig spektacu- laire gebeurtenissen. Mede door de spanning rond de ge boorte van de prins was er bij veel mensen een gevoel ontstaan of ver sterkt van verbondenheid met ons Koninklijk Huis. Dat kwam maandag tot uiting in een feestelijke stemming in de straten en veel vlaggen. De dag werd begonnen met een re veille door trompetters'van Advendo vanaf de Martinitoren. Het carillon zorgde om kwart over acht voor fees telijke klanken en om half negen hiel den de muziekkorpsen een rondgang. Om 9 uur werd de traditionele aubade van de schoolkinderen gehouden voor het stadhuis. De Ulster musicus Bram Feenstra had hierbij de leiding. De muziekkorpsen brachten bij de ver pleeghuizen en het ziekenhuis een stukje feestmuziek en de schoolkinde ren gingen onder leiding vah het on derwijzend personeel spelletjes doen. Een hoogtepunt van de dag was de optocht, die ’s middags werd gehouden door jeugd-Advendo en de ruiters en amazones van de landelijke ruiterver- eniging „De Water-Poorters”. In de binnenstad had zich heel veel publiek verzameld om niets van dit schouw en luisterspel te missen. Later klaagden enkele moeders met kinderen er over, dat zij lange tijd op een bepaalde plaats hadden staan wachten en dat de optocht toen tot hun misnoegen door een andere straat ging. Anderen vroegen, nadat de laat ste paarden uit het gezicht waren ver dwenen, wanneer de optocht langs zou komen. ’s Avonds was er ook weer flinke drukte in de stad. Het taptoe door de beide muziekkorpsen was een waardig besluit van deze dag. r Het hospitaalschip van het 100-ja- J rige Nederlandsche Roode Kruis, de J. Henry Dunant, brengt volgende J week dinsdag weer een bezoek aan onze Waterpoortstad. Deze keer zijn I er patiënten uit Utrecht aan boord, Het schip meert af aan de Pampus- J kade. Wie een bezoek wil brengen zou gis- negen ’s avonds. maal veel simpeler. Met het nieuwe is wel een stuk romantiek verdwenen. Maar dit zal men indertijd, toen de 27 windmolens moesten wijken, ook wel gezegd hebben”, aldus de heer Van Hout. Hij toonde zich verheugd dat de situatie een beter aanzien heeft gekre gen. „Het gemaal heeft het nu in de macht; waarschijnlijk zullen de water - perikelen zoals we die vorig jaar heb ben meegemaakt niet weer voorko men”, zo hoopte hij. De volgende spre ker was ir. T. Koopman, adj-directeur van de N.V. Ingenieursbureau voor Cultuurtechnische Werken „Oranje woud” te Heerenveen. „Ongeveer 2400 ha zijn direkt betrokken en aangewe zen op dit gemaal,” aldus de heer Koopman. Over de krooshekreiniger vertelde hij, dat men apart naar Duits land is geweest om een dergelijke in stallatie te bekijken. Men was enthou siast en besloot in Jutrijp zo’n mecha niek te plaatsen. „Maar eind 1965 kwam de zaak onder water en dat heeft ons parten gespeeld bij de bouw,” zo ging de heer Koopman verder. „Toen echter kon het oude gemaal een glo rieuze zwanenzang uitvoeren. In juli van het vorig jaar kon het gemaal Louwepoel voor het eerst draaien. Tien kilometer hoofdvaart en vier kilome ter secundaire vaarten zijn gegraven om de waterstand te beheersen. Er moet nu nog één kilometer worden gegraven om aansluiting met Sneek te krijgen. Dat komt vermoedelijk dit jaar nog klaar.” Vanavond vindt weer de jaarlijkse dodenherdenking plaats. Aan de voor avond van bevrijdingsdag (dit jaar valt Hemelvaartsdag er net tussenin) denken wij terug aan allen, die in de jaren 1940-1945 hun leven verloren als gevolg van de verschrikkelijke oorlog. Sommigen onder hen werden zonder I duidelijke reden door de Duitsers ver moord, anderen stierven als helden. 1 omdat zij bewust hun leven hadden - ---- geriskeerd in het verzet tegen de ter- ouders, meisjes en andere belangstellenden kijken naar de prestaties van reur. De zin van deze traditionele herden- king ligt geloof ik vooral in de moge lijkheid om niet alleen te denken aan de doden, maar zich te bezinnen op I het afschuwelijke van de oorlog. Op zulke ogenblikken zal er wel geen verstandig mens zijn die niet denkt: dit zou nooit meer mogen gebeuren! Tege lijkertijd overvalt je dan een gevoel van machteloosheid, van nietigheid. Het is zonder meer duidelijk, dat men individueel niet de minste invloed op het wereldgebeuren heeft. Zonder dat we dat willen kunnen we, zoals in 1940, betrokken raken in een oorlog. Een beangstigende gedachte. Zijn er dan soms krachten, sterker dan de mens, waartegen deze geen weerstand kan bieden? Als vanzelf dwalen de gedachten tij dens de herdenking van de doden van de tweede wereldoorlog naar 1967. Vietnam. Mensen vechten tegen el kaar. Proberen elkaar onschadelijk te maken, door elkaar te vernietigen. Op het slagveld geldt maar één regel: zorg dat je hem doodt, anders doodt hij jou. De bevoorrading van de tegen stander moet worden verhinderd, dus j bombarderen we zijn fabrieken. Wel jammer voor de kinderen, die mis- j schien levend verbranden. Maar waar gehakt wordt, vallen nu eenmaal spaanders. Hoe kan het in deze tijd van evolutie der wetenschap, van ontwikkeling van techniek? Betere communicatiemidde- len dan ooit tevoren brengen de volke- ren van de gehele aardbol met elkaar in contact. Hier past niet langer het gebruik van geweld voor de oplossing van conflicten En het conflict Viet nam is een conflict tussen de leiders aan weerszijden van de 17e breedte graad. Het verscheurde volk van Viet nam snakt naar vrede. Wij hier in Nederland, in Sneek, kunnen aan deze gruwelijke oorlog, waarin het hard tegen hard gaat en die een onvoorstelbare ellende teweeg brengt, niets veranderen. Maar we zijn er niettemin bij betrokken, omdat ook de mensen aan de andere kant van de aardbol onze medemensen zijn, omdat de Amerikanen onze bondgenoten zijn in de NAVO, omdat er in Azië hier en daar haat is tegen alle westerlingen en het optreden van de Amerikanen geen bijdrage is tot vermindering van die haat en om nog een paar redenen. Het enige wat we als land kunnen doen is: blijk geven van onze veront rusting en initiatieven nemen tot een vreedzame oplossing. Persoonlijk kun nen we ook iets doen: brieven schrij ven aan mensen die meer invloed heb ben, een handtekening zetten onder één of ander schrijven aan b.v. de re gering of de Tweede Kamer. In dat licht moet ook de demonstratieve tocht a.s. zaterdag worden gezien. Het is gemakkelijk om te zeggen dat het toch niets zal uithalen. Het is aan de andere kant het enige middel om al thans te proberen invloed uit te oefe nen Invloed ten goede op een heilloze ontwikkeling. De B. de 374 leerlingen. Een expositie van leermiddelen en werkstukjes gaf een goed beeld van de opleidingsmogelijk- en moeilijkheden. Uniek was waar schijnlijk het lokaal waar men zelfgebakken koekjes en andere etenswaren, 1 schortjes en meer van dat soort typisch vrouwelijke attributen zag tentoon gesteld. Het bleek geen ver doorgevoerde emancipatie te zijn, maar een 1 tentoonstelling van de christelijke landbouwhuishoudschool aan de Lemmer- weg. Déze school heeft zelf geen geschikte ruimte, vandaar. Om dan eerst maar ween maal een lieei r.uuc wexn.- VUUI uti pwui.TA, xa xixei, week. Maandag vrij, donderdag He- gegaan. Toen men het bad vol wa- melvaartsdag, het kan niet op. Wan- ter liet lopen bleek dat het water neer u er morgen op uit gaat, denkt er net zo hard weer uitliep. Er moet u er dan wel aan, dat het vast druk ergens een lek zitten. In verband op de wegen wordt. Wees dus heel met de reparatie hiervan is het bad - - 1— X l>'- AA» A.1 A J I A - X A X --A -3 A AA 1 T—J - *-* A" A A 1 A 4* A zegen. Als het net zo’gaat als van- Overigens is er goed nieuws. Het lueuwe xwcuiMau XAiijgL waaiövuyu- z lijk verwarming. De gemeenteraad krijgt hier binnenkort een voorstel J over van burgemeester en wethou- f ders. De flessenactie voor een nieuw zeil J op de Sneker Pan heeft in totaal 7 ongeveer f 1300 opgebracht. Een r aardig bedrag. Er werden duizenden 7 nest met jonge lijsters in de fietsen- wer.king met de Vrijheidsklasse-or- u:: u_x at.. gamsatie. Helaas waren er heel wat J die geen waarde hadden. Driemaal moest er een auto met deze waarde- J loze flessen naar de vuilnisbelt rij- 7 den. I Hoewel het nieuwe elektrische gemaal te Jutrijp bijna een jaar zijn be langrijke plichten vervult, moest de officiële opening nog altijd een feit wor den. Dit gebeurde dan maandagmorgen, dus op Koninginnedag en de dag van de arbeid. In aanwezigheid van talrijke genodigden, onder wie burge meester Van Hout van Wymbritseradeel, afgevaardigden van de Friese Waterschapsbond, Provinciale Waterstaat, ruilverkavelingscommissie Hom merts-Oppenhuizen en verder oud-wethouder Jouwsma van Wymbritseradeel en andere genodigden verrichtte gedeputeerde Gerbrandy de opening. Hij deed dit door een op de buitenmuur bevestigde Friese vlag te verwijderen, waadoor de naam van het gemaal tevoorschijn kwam: GEMAAL LOUWE POEL. Na de officiële daad maakten de aan wezigen een excursie door het gemaal. De capaciteit van Louwepoel is gelijk aan die van het oude, nl. 225 m3/min. Dit wordt tot stand gebracht door twee zogenaamde open schroefpompen. Met veel belangstelling, werd gekeken naar de mechanische krooshekreinigingsin- stallatie, de eerste die in Friesland is geplaatst. Deze installatie is vervaar digd door Landustrie te Sneek. Het ge maal is gebouwd door het aannemings bedrijf gebr. Frankema van Lemmer en de pompen zijn afkomstig van Hubert te Sneek. wegwijzer te zijn. Inlichtingen konden 4 worden verkregen over het leerlingen- 1 I voorzichtig. En pas op voor gladde nu tot nader aankondiging gesloten. morgen vroeg, kan het'wel eens een nieuwe zwembad krijgt waarschijn- t witte Hemelvaartsdag worden. J Het wil nog niet zo erg met het 1 weer in ons kikkerlandje. Toch is d oor de vogels geen beletsel om t hun natuurlijke driften te volgen. Op de gekste plaatsen bouwen som- 4 mige hun nesten. Men zal zich her- i neren, dat wij vorig jaar een foto ----- 4 in deze rubriek plaatsten van een ‘eSe, flessen^ opgehaald^ in, samen- J 1 i Ouders en opvoeders mogen er bij I de lieve jeugd nog wel eens weer op i ijzen, dat het uithalen van nes- J ten niet door de beugel kan. Ieder jaar komt het voor, dat broedende I vogels worden gestoord in hun be- zigheid. Het uithalen is in feite het I ernietigen van nieuw leven, grove inbreuk op de natuur. Men krijgt rillingen bij de ge- kan terecht tussen half acht en half J ting”. De huishoudschool zit op drie plaatsen tegelijk en het wordt dan ook hoog tijd, dat er een nieuwe school komt. De Friese CBTB, waarvan de school uitgaat, heeft hiervoor juist de ze week de grond aangekocht. Maar wanneer het zo ver is valt bij benade- met deze dames rjng njet te zeggen. Niettemin verrich- verder te gaan, in dat loxaal werd 1 ten de directrice, mej. E. Visser, de een overzicht gegeven van wat deandere leerkrachten en de meisjes hun doen. Op het bord was een schema lingen maken gebruik van de modern- ut vati uic ufjitiuiu^ouiujunjix- heden. Die zijn niet gering. Aan de expressievakken wordt veel aandacht besteed en daarvan getuigden de .vele verleende de zusterschool graag gast- werkstukjes, gemaakt tijdens de les- vrijheid voor deze expositie. r-AA-, *7 A «n 1 e« T-» xr cT»V»llz~lö_ 1 W T SC^ LT C I Een probleem voor vele jongeren 1! I 4> 4 4 t 1 JL f Waterpoort-krabbels E WtuiIIÉ Mm

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1