WAT ER OP HET SCHERM KOMT Franeker won eerste afdelingswedstrijd voor de vakantie 1 I s c Weertips I e E 3 3 E E T.v,-programma in’t kort spaarbank en alle bankzaken NIEUWSBLAD SNEEKER Voetbalwedstrijd Hongarije-Neder land Kaatsen in ijnaklum Niets tegen negers Hon ga rije-Nederlan d SI INGEZONDEN houdt leerlingenavonden Spaanse Armada Opbrengst kollekte Velen maken reeds gebruik van de van de Raiffeisenbank. Want de Raiffeisenbankls spaarbank e doet tevens allé andere bankzaken. JJ 3 s i Sneek door Stiens in eerste omloop uitgeschakeld Vakantie op Vlieland Zeepost 231.000 Friezen komen er regelmatig. Dat wordt hen gemakkelijk gemaakt, want het huis heeft 231 vestigingen! DE RAIFFEISENBANK. Friese spaarders spaarden daar reeds meer dan 500 miljoen gulden, Geld, dat mede gebruikt wordt om Friesiands economie gezond te houden. De vervoering van Johan Fabricius Onlsparing bij RPS in april Coöp. Zuivel-Bank Leeuwarden groeide Mr. Moto Documentaire abortus Muziekschool „Sneek e.o.” RAIFFEISENBANK TWEEDE BLAD MAANDAG 8 MEI 1967 ienst OP DE VIER de met ra De kollekte voor het Reumafonds heeft in Gaastmeer f 100,— opgebracht. Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. uitstekend zitbal en (van onze weerkundige medewerker) een te de naar hun DIT 13 EEN PUÖLiGtTiit VAN DE GEliAkiENUlKE f?A!FFEISENBANKEN/BOERENLEENBANKEN IN FRIESLANu E 10.20 18.45 Ster; •i ■B E Hoe de zaken zich in werkelijkheid hebben toegedragen, staat reeds ver meld in het boek dat ik over mijn „li teraire leerjf en” schreef: „Meesters en vrienden” (1962). Wat mij in de 30-er jaren van Sneek scheidde en wat mij er nu opnieuw mee verbindt, heeft men kunnen beluisteren in mijn dankwoord op het Sneker stadhuis, 29 april j.l. 2-5-1967 Theun de Vries Ned. 2: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Coronation street; 20.55 Achter het nieuws; 21.20 Helden in liedjes; 21.45 Vakantie op Vlieland; 22.10 Ster; 22.15 Journaal: 22.30 Dichter bij- Donderdag 11 mei, 21.20 Ned, 2: Helden in liedjes met o.m. Julie Felix. FINALE Vele deskundigen meenden uit het spel, dat St. Jacob tot nu toe op de gaf uiteindelijk de doorslag. Een zitbal op 55 en 64 velde het vonnis voor Sneek. grasmat had gelegd, de conclusie te moeten trekken, dat ze in de eindstrijd lichtelijk favoriet waren. Doch het pakte anders uit. Wel waren de partij en in de beginfase volkomen aan el kaar gewaagd. Op 32 en 66 maakte Johan van Seijst een van zijn weinige kostbare fouten door het perk te mis sen. Dat resulteerde in een 33 stand. Even leek het Franeker trio te zijn aangeslagen, doch een perkomzetting bracht hierin verandering. Een kwaad- slag van Rob. van Wieren, die deze middag een beste partij speelde, op 43 en 64 was funest voor het ver loop. Het was 53 en hierna geloof den de Bildtkers zelf niet meer in hun kansen. Het einde, kwam op 53 en 66, nadat Van Wieren in gebreke bleef de kaats te passeren. Uitslag: 1. Franeker (Van Seijst, Sikkema, P. de Groot); 2. St. Jacob (Kolthof, Tempel, Rob van Wieren); 3. Leeuwarden (R. de Groot, E. de Boer, J. Westra); 4. Stiens (v. d. Leest, Vis ser, Beetstra). DONDERDAG, Nederland 1. Een zeer uitgebreid voorprogramma van Pipo, reclame, journaal, de Verrekijker, van Gewest tot Gewest, Sport Midweeks, journaal en weer reclame gaat vooraf aan de VPRO-uitzendingen. Deze klei ne omroep heeft in de loop der jaren al getoond, dat zij met bijzondere pro gramma’s op het scherm weet te ko men. De VPRO begint met een do cumentaire over Nederlands meest ge- dekoreerde verzetsheld Jean Henri Weidner. Een filmploeg is de vlucht- Ook Sneek is nu aan de beurt voor leerlingenavonden van de Stichting Muziekschool „Sneek en omstreken”. Ze worden gehouden op dinsdag 9 en dinsdag 30 mei in Amicitia. Onder lei ding van directeur Bram Feenstra wordt een afwisselend programma uit gevoerd door solisten, kleine samen- spel-groepen en een balletgroepje. weg nagegaan, die onderduikers en ge allieerde vliegers via België en Frank rijk en Spanje naar Engeland moest brengen. Vanuit Bellevue presenteert dr. Lu cas van der Land het programma Ja, neen, geen mening, waarna Simon van Collum een gesprek heeft met de onlangs zeventig jaar geworden acteur Johan Kaart. Tijdens dit interview zullen oude filmbeelden het geheugen Het aan de Waddenkust gelegen dorpje Wijnaldum beleefde zondag de pri meur op kaatsgebied. De openingswedstrijd, traditioneel in Weiduni, kwam dit jaar doordat Hemelvaartsdag eerder viel dan de eerste in mei, daar te recht. Van de 27 deelnemende parturen trokken slechts enkele de aan dacht. Het eerste was Stiens (M. v. d. Leest, J. Visser en H. Beetstra), dat het favoriete partuur uit Sneek (Piet Schuil, Gerrit de Jong en Piet Ysbran- di) klopte. Reeds snel zag het trio uit de Waterpoortstad tegen een 52 achterstand aan en de opmars, die het hierna inzette, scheen nog in winst te zullen resulteren. Het werd vijf eersten gelijk, maar een bijzonder sterk opslaande Marten van der Leest de grote kaatskoning uit de jaren vijftig Nederland 2. De VARA begint met een aflevering van Coronation Street. Terwijl de bruiloft van Joan Walker nogal wat moeilijkheden oplevert, krij gen Linda en Ivan Cheviski eindelijk een huis. Na de actualiteitenrubriek de twe -de aflevering van de Engelse serie Heartsongs, in het Nederlands vertaald Helden en Liedjes. De liedjes worden gezongen door Julie Felix, Felicity Johnson, Wccton Gavin en Lionel Long en zij gaap, over president Kennedy. Marilyn Monroe, de Schot se prins Charlie en een Ierse rebel. Na deze twee Engelse produkties tot besluit van de avond iets Nederlands. Met Gabri de Wagt gaan we een be zoek brengen aan het waddeneiland Vlieland. Veel vakantiegangers zullen dit rustieke eiland al kennen, doch voor hen die hiermee nog geen kennis hebben gemaakt, kunnen wij de aanbe veling geven er eens een kijkje te ne men. Na het laatste journaal nog de kerkelijke rubriek Dichterbij. Deze keer eens een week waarin iedereen aan zijn trekken kan komen, ook al zijn er nauwelijks hoogtepunten. De voet balliefhebbers komen aan hun trekken met de wedstrijd Hon garije- Nederland. Johan Kaart laat zien wat hij in ztjn zeven tig levensjaren heeft gedaan en wat het resultaat is. Een be- langrijke documentaire, n.l. over abortus, en tenslotte een spel waarin het probleem rassendiscriminatie naar voren komt. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. •tv S. Nederland 2. Het AVRO-programma begint met een documentaire over het De partij van de dag kaatsten onge twijfeld de trio’s uit Weidum (Ane- ma, De Jong en Talsma) tegen het re serveteam uit Stiens (Meerstra, Bou- ma en W. de Groot). Pas met alle hout aan de telegraaf capituleerde het gerenommeerde partuur uit Weidum met een bovenslag van good old Anne Bouma. De laatste verrassing uit de eerste omloop leverde St. Jacob. Nu werd een van de andere favorieten ,nl. Baard, het kind van de rekening. Een uitste kend op dreef zijnde Velstra, die een vijftal bovenslagen plaatste, kon het getij niet doen keren en hun 32 voor sprong werd uiteindelijk in een 53 achterstand omgezet, waarna op 62 Velstra het perk miste. Tot de halve finale waren doorge drongen de parturen St. Jacob, Stiens, Leeuwarden en Franeker. De algemene verwachting was, dat Stiens als win naar tegen St. Jacob uit de bus zou komen. Doch de Bildtkers dachten daar anders over en pakten vanaf het begin de zaken meteen goed aan. Wel hielp Jappie Visser hun op 32 en 66 door op een bal te slaan, die ze ker een meter buiten was. Dat bete kende een 42 stand. Door stug volhouden van Stiens kwamen de partijen nog eenmaal op gelijke voet (44), maar hierna bleek, dat ze al hun kruit hadden verscho ten. Op 44 en 66 maakte Van der Leest een van zijn weinige fouten door de bal buiten te slaan. Deze 54 voorsprong lieten de Bildtkers niet meer los en met slechts 2 punten tegen finishten ze als winnaars, doordat Kolt hof, die de perkplaats van Tempel met veel succes had overgenomen, de kaats royaal passeerde. Leeuwarden ondervond een gewel dige handicap van het gemis van op- slager Scheepstra. Deze wordt ge kweld door een blessure aan de hand en zal ook de komende wedstrijden niet voor LKC uitkomen. Nu moest Rienk de Groot de voorbest opslag en de voorste perkplaats verzorgen en dat is voor een speler toch wel te veel. Dat ze zich tegen Franeker niet zon der meer gewonnen gaven, laat de einduitslag 54 en 62 duidelijk zien. Op deze stand plaatste de opslaande Van Seijst een rondde daarmee dit duel of. De schrijver Johap Fabricius, bij opening van de aan mij gewijde let terkundige tentoonstelling te Sneek als aangenaam collega aanwezig, heeft in De Telegraaf van 1 mei j.l. zijn „Fries avontuur met Theun de Vries” ge schilderd. Hij heeft dat hartelijk en op beeldende wijze gedaan, maar de ro mantische vervoering, die wij ook in zijn boeken waarderen, heeft hem in mijn simpel levensverhaal blijkbaar meegesleept tot enkele al te drama tische uitlatingen aangaande mijn ver blijf te Sneek. Het is mogelijk dat hem de typisch- noordelijke en gezonde ironie ontgaan is, waarmee burgemeester Rasterhoff in zijn voortreffelijk openingswoord van de tentoonstelling voornoemd mijn „Sneker ballingschap” tot wat alle daagser proporties teruggebracht heeft. Bij de Rijkspostspaarbank is in april 7,5 miljoen gulden meer opgenomen dan ingelegd. In de afgelopen maand werd ingelegd 104,2 miljoen (in april 1966: 97,9 miljoen) en opgenomen 111,7 miljoen (in april 1966: 110 miljoen). Het inleggerstegoed bedroeg op 30 april j.l. 4520,5 miljoen tegen 4241,3 miljoen ultimo april 1966. Voor de tweede maal verschijnt dan Achter het Nieuws op het scherm. Herman Wigbold en zijn mannen ko zen dit late tijdstip om een documen taire over de abortus provocatus uit te zenden. Zij laten zien hoe het met de arbortus in Nederland is gesteld en of er misschien een verandering in de wet zou moeten plaats hebben. Na het laatste journaal de 30ste les van de cursus Kernfysica. Uit het jaarverslag over 1966 van de Coöperatieve Zuivel-Bank te Leeu warden (die een bijkantoor heeft aan het Schaapmarktplein in Sneek) blijkt, dat deze bank in 1966 onverminderd doorgroeide. Het balanstotaal steeg van f 171,9 tot f 192,1 miljoen. Deze stijging werd voornamelijk ver oorzaakt door de toename van de in de vorm van spaargelden en termijndepo- sito’s aan de bank toevertrouwde mid delen. Een toename van f 19,5 miljoen. In een jaar van aanhoudende geld- schaarste een alleszins bevredigend re sultaat. De bijkantoren hebben hier in aanzienlijke mate toe bijgedragen. De rente- en provisiebaten namen met ruim 26% toe en wel van f 2,98 tot f 3,77 miljoen. Dankzij deze gun stige resultaten kon de toevoeging aan de voorziening voor uitbreiding en me chanisatie worden verhoogd van f 200.000 tot f 400.000. Het batig saldo van de exploitatierekening steeg ten slotte van f 431.000 tot f 483.000, welk bedrag statutair aan de reserve werd toegevoegd. WOENSDAG. Nederland 1. In de middag het kinderprogramma Kame leon. In het avondprogramma de voet balwedstrijd Hongarije-Nederland. Een wedstrijd om de Europacup voor lan denteams. Tijdens de pauze het jour naal. Commentaar bij deze wedstrijd zal geleverd worden door Herman Kuiphof. De hoofdfilm van deze avond is een onvervalste western uit 1956, The Searchers met in de hoofdrol John Wayne en Natalie Wood. Na een af wezigheid van enige jaren keert Ethan Edwards terug naar de ranch van zijn broer. Als Ethan met de stiefzoon van zijn broer Martin achter de Indianen aanjaagt, die vee hebben gestolen, wordt de ranch door Indianen over vallen, Lucy en Debby worden ge roofd, de anderen worden vermoord. Ethan en Martin zetten de achtervol ging in. Een achtervolging die jaren duurt, doch die toch resulteert in een overwinning van de achtervolgers. Po litieke zendtijd en het laatste journaal besluiten de avond. van Johan wat opfrissen. Vervolgens kunnen we hem zien spelen in het t.v. spel Huize Liberty. Bij een pension houder belt een student op om te vra gen naar een geschikte kamer. Er is juist iemand vertrokken, zodat de stu dent de kamer wel krijgen kan. Als hij na ee: kwartier aanbelt blijkt hij een neger te zijn en dan zegt de pen sionhouder maar vlug, dat de kamer weer verhuurd is. Dit kan echter niet juist zijn, want de student heeft opge beld uit de telefooncel aan de over kant. Er ontstaat nu een geëmotio neerd gesprek tussen de neger, die graag wil weten waarom hij wordt ge weigerd en de pensionhouder, die ver klaart niets tegen negers te hebben. Na het laatste nieuws de lie les van Automatisering. De vakantietijd nadert snel. In vrijwel alle geval len staat al vast wanneer men met vakantie gaat en waarheen. De enige onze kere factor vormt het weer doordat we nog niet zo ver zijn,’dat we dit naar onze hand kunnen zetten. Ten einde het risico van verregende vakantie verkleinen, -zwermen laatste jaren velen het buitenland, om vertier te zoeken in Oos tenrijk, Italië of Spanje, waar zoals de ervaring heeft geleerd de zon veel gewilliger is dan in ons land. Alleen deze gok gaat niet op wanneer West-Europa toevallig weer eens een mooie zo mer (zoals b.v. in 1959) meemaakt (de kans hier op lijkt toe te nemen nu we geleidelijk naar een zonnevlekkenmaximum toegroeien!), want als com pensatie gedraagt het weer zich in de meeste gevallen in de bergstreken van Mid den Europa dan juist af- van rampen, stromingen schuivingen. Voor degenen, die zich de komende maanden voor wat het weer betreft niet geheel alleen willen verla ten op de officiële weer- diensten (wie in Denemar ken vertoeft zal b.v. de in houd van de radiover- wachtingen voor dit land niet gemakkelijk begrij pen) geven we hieronder enkele tips, die aanwijzin gen bevatten over het te verwachten weer op korte termijn (6 tot 12 uur voor uit) en het samenstellen van een „selfmade” prog nose mogelijk maken. Als de wind van de ochtend tot de middag toeneemt en avonds afflauwt, blij*” 1 weer bestendig. Een systeem van land en zeewind in de kustge bieden is gunstig en duidt op mooi weer. Elke storing kan wijzen op een weers verandering. Een tegen de avond aan- wakkerende wind is een c Nederland 2. Na het nieuws en de reclame per helikopter naar Schotland. Het is een reportage van de Ameri kaans NBC, zodat we op Amerikaanse manier Schotland aan gaan doen. Ein delijk keert Mr. Moto weer eens terug op ons scherm. Zodra de meester- speurder Mr. Moto in actie komt, kun nen we rekenen op een vol uur span ning. Mr. Moto krijgt te maken met een bende schurken, die het gemunt heb ben op een zevental oude Makemono’s, die bijelkaar gelegd de schat van Dzjenghis Kahn aangeven. Na talloze gevechten doordrenkt met Japanse vechtkunst weet Mr. Moto de bende klein te krijgen en de Oosterse kunst te laten onder haar eigen beheerders en experts. Voor het laatste journaal nog de Duitse documentaire Het Bauhaus. Het Bauhaus betrof voor de tweede we reldoorlog een groep architecten, die van de gedachten uitging, dat archi tectuur zich steeds moest aanpassen aan de heersende leefwijze. Ondanks de ontbinding door de Nazi’s heeft de ze groep grote invloed gehad op de huidige bouwstijlen in de gehele we reld. DINSDAG. Nederland 1. In de morgenuren schooltelevisie en de cursus De detaillist als ondernemer. Na Pipo, de reclame en het nieuws de Lucyshow. Daar Lucy in geldzorgen zit en Mr Mooney haar niet wil helpen, neemt ze een juffrouw op kamers Dit schijnt een nogal lawaaierige tante te zijn. Vervol gens présenteren Elles Berger en Gerrit Eerenberg de rubriek Koning Klant. Na het journaal en Achter het Nieuws brengt de VARA de derde en tevens laatste uitzending van De Jonge Onderzoekers. De vaste jury, bestaande uit prof. dr. J. Kommandeur, S. A. Leeflang, J. Schutten en broeder Erich, zal vanavond de win naars aanwijzen. De mannen van Z-cars krijgen te kampen met twee inbraken vlak bij elkaar. De één is precies gepland door vijf beroepsinbrekers en de andere door twee amateurs uit de provincie. Er onstaan doldwaze situaties. verslaan van de Spaanse Armada in 1588. Hierbij werd de Spaanse vloot niet alleen maar in de pan gehakt, maar ook verloor de Spaanse natie haar heerschappij op zee en dat is he dentendage nog voelbaar. Jossie en Jacques Kalland brengen weer een gedeelte uit het Jiddisch ca baret Li La Lo, waarin vele Jiddische liedjes gezongen zullen worden, o.a. in het Engels de Joodse musical Fiddler on the roof, waarvan de Nederlandse versie reeds maanden met succes draait in het Amsterdamse Carré. Na Televi- zier ’t programma Eine Kleine Nacht- musik, niet van Mozart, doch van An nie Delorie en Sylvia de Leur. Beiden zangeres, doch de één klassiek en de ander in het lichtere genre. Toch zult u kunnen bemerken, dat dit heel goed te mengen is tot een programma van puur kijk- en luistergenot. Na de re clame en het laatste nieuws nog c n uitzending van Teleac. Argentinië: ms „Alioth” (10-5); Australië: ms „City of Colombo” (8-5), ms „Regenstein” (12-5); Brazilië: ms „Alioth” (10-5); Canada: ms „Beaver- fir” (10-5); Chili: ms „Jytte Skou” (9- 5); Ned. Antillen: ms „Solon” (9-5); Nieuw-Zeeland: ms „Mystic” (12-5); Suriname: ms „Diogenes” (9-5); Ver enigde Staten van Amerika: ms „Prin ses Margriet” (10-5); Z-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Steenkerk” (10-5). Dinsdag 9 mei, 21.35 Ned. 1: Z-Cars. Als detective Watt in een café enkele i vragen stelt aan Baley, Thorpe en Nightingale hebben zij de grootste schik Woensdag 10 mei, Ned. 1: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Ster; 18.59 Socute- ra; IJ 15 Voetbal Hongarije-Neder land; 21.00 De gevangene van de woestijn; 22.55 Politieke partijen; 23.05 Ster; 23.10 Journaal. Ned. 2: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 De Spaanse Armada; 20.55 Li- la-lo; 21.25 Televizier; 21.50 Eine kleine Nachtmusik; 22.10 Ster; 22.15 Journaal; 22.30 Teleac. Donderdag 11 mei, Ned. 1: 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 Ster; 19.00 De verrekijker; 19.10 Van ge west tot gewest; 19.30 Mensen in de sport; 19.53 Toeristische tips; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Weg naar de vrijheid; 21.0t Ja-nee-geen mening; 21.50 Toen onze Kaart een Kaartje was; 22.10 Huize Liberty; 22.45 Journaal; 23.00 Teleac. Dinsdag 9 mei, Ned. 1: Schooltelevisie; 12.00 Teleac; Pipo; 18.50 Journaal; 18.55 19.00 Lucy-show; 19.25 Koning klant; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het Nieuws; 20.45 De jonge onderzoekers; 21.35 Z-cars; 22.25 Achter het nieuws; 22.55 Journaal; 23.00 Teleac. Ned. 2: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Schotland in vogelvlucht; 20.30 Mr. Moto; 21.30 Het Bauhaus; 22.05 Journaal. richt, op een trektocht, uw schreden terug naar uw basis. Middelbare bewolking (schaapjes) in afzonder lijke banken, waar de zon tussen door schijnt, wijst op goed weer. Sterk ópschietende (don derkoppen hebben daar entegen niet veel goeds in petto. Er kan een „giant- storm’ ’op komst zijn, met zwaar weer, hagel en ruk winden, vooral wanneer het slechte weer wordt voorafgegaan door een uit gebreid cirrusscherm. Dauw na warme dagen betekent aanhouden van ’t mooie weer. ’s Avonds geen dauw kan op regen duiden. Duidelijk avondrood wijst op goed weer, sterk mor genrood op slecht weer. Gaat de zon onder te midden van zware, cumu- liforme wolken dan neemt de kwaliteit van het-weer af. Schijnt de maan zilver achtig en is zij scherp ge markeerd, dan blijft het goed weer, maar Een bleke maan wijst op regen. Tenslotte iedere le zer een warme, hogedruk vakantie toegewenst. I OOK IN FRIESLAND I ISMRN HUIS) schuwelijk, met daaruit voortvloeiend het gevaar zoals over- en aardver- veeg teken. Er is alle kans, dat er een depressie nadert met nog meer wind en re gen. Neemt de bewolking in de loop van de dag toe (stapelwolkjes) en schoont de lucht in de late namid dag af, dan is er bij wijze van spreken geen vuitje aan de lucht en krijgen we de volgende dag opnieuw mooi weer. Sla vooral acht op toe nemen van de bewolking in de avonduren, want dan is er iets niet pluis. Ook het te vroeg inzakken van de stapel- (moor weer)- wolkjes midden op de dag en vroeg in de middag wijst op „onraad”. Een laag, stractocumu- lusdek wijst op goed weer. Onregelmatig over de blauwe lucht verspreide cirruswolken (windveer- tjes) hebben niet veel om het lijf. Komen er echter uit het westen snel cirruswolken op, gevolgd door toeslaan van de bewolking in de la gere niveau’s, leg dan de paraplu maar klaar of e I ,-.¥l D 0

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 5