WAT ER OP HET SCHERM KOMT maar HOORAPPARAAT Nederland kent zijn N.O.-polder nog niet goed genoeg R. Zoethout onderscheiden met eremedaille hrons in Eén Donderdag Arthur Millers „De dood van een handelsreiziger’’ van vij[ happen uit Zuiderzee 25 jaar droog Poiderbewoners vieren groots feest T.v.-programma in ’t kort SNEEKER NIEUWSBLAD Milo Anstadt achter 't Gevonden voorwerpen onderhoud van uw ga voor aanschaf, service en ijzeren gordijn Muziek van Monteverdi naar fritéko, zitting iedere dinsdag van 10-12 uur in „aere perennius", kleinzand 10 sneek (mevr. t. v. d. laan) j Dag van het Bisdom in Dokkum Politici praten plechtig Michel zingt chansons Fnale voetbalwedstrijd 579ste Staatsloterij Ko van Dijk in De dood 1 TWEEDE BLAD MAANDAG 29 MEI 1967 Periode van 9 t.e.m. 24 mei een DONDERDAG. Nederland 1. De ge- BESTUUR o de Poldertoren, die dienst doet als watertoren FESTIVITEITEN Op dit nummer zijn twee prijzen Nederland 2. De VARA doet De Wiermgermeer viel in 1930 droog en met de Noordoostpolder dat in 1942 het geval. Eind Nederland 2. Een KRO-programma. Te beginnen de Bill Dana-show. Bill «•M In het Staatsblad van 1918 (nummer 354) werd de wet afgekondigd tot afsluiting en droogmaking van de Zuider zee. Ir. C. Lely zag hiermee een levensdoel verwezenlijkt, vant hij was de grote man ach ter deze wet. Een standbeeld bij het begin van de Afsluit dijk (aan de kant van Noord- Holland) herinnert aan deze nationale figuur, die Neder land met dit gigantische plan tot ver over de grenzen „uit droeg”. woordje mee te spreken. Er zijn tal van uitgestrekte boscomplexen en een drietal campings. Een rijke historie kent deze 48.000 ha grote polder niet. Toch is de Noord oostpolder in de 25 jaar van zijn be staan bekend geworden in Nederland. Echter lang niet alle apsecten zijn ge- gemeengoed voor de bewoners van ons land. Men denkt nog te veel aan klei, aardappelen en suikerbieten, waarmee men een polder (dus ook de NOP) as socieert. Om deze misvatting voorgoed uit de wereld te helpen gaat de bevolking dit 25-jarig bestaan vieren. Van 20 mei tot en met 9 september worden er groots opgezette festiviteiten gehouden, waarin de Noordoostpolder in al zijn aspecten in het daglicht wordt ge plaatst. Men kijkt dus terug op het verworvene. Echter met direkt daar- Dinsdag 30 mei, Ned. 1: 10.20 Schooltelevisie; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 Hongaar se muziek; 19.10 Batman; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Po litiek gesproken; 21.00 De wrekers; 21.50 Vanavond in Nieuwspoort; 22.25 Epiloog; 22.30 Journaal; 22.35 Olympia’s tour; 23.00 Teleac; Ned. 2: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Hollywood en de sterren; 20.30 Michel Fontayne; 20.55 Onaantast baar; 21.40 Wie is David Marrick; 22.05 Ster; 22.10 Journaal. Woensdag 31 mei, Ned. 1: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 Vakantie in Lippiza; 19.25 Europa cup; 21.15 Socutera; 21.20 Mr. Moto in de jacht op smokkelaars; 22.25 Inburgeren; 22.55 Ster; 23.00 Journaal. Ned. 2: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Coronation street; 20.30 Ach ter het nieuws; 21.00 Mensen achter het ijzeren gordijn; 22.05 Ster; 22.10 Journaal. Donderdag 1 juni, Ned. 1: 18.45 Pipo; 18.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 De verrekijker; 19.10 Van ge west tot gewest; 19.28 Openbaar kunstbezit; 19.43 Toeristische tips; 19.46 Politieke partijen; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Te- levizier; 20.45 De dood van een han delsreiziger; 23.05 Ster; 23.10 Jour naal; 23.15 Teleac. Ned. 2: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Bill Dana-show; 20.30 Gamma; 20.45 De Wally show; 21.25 Claudio Monteverdi; 22.10 Ster; 22.15 Jour naal; 22.30 Dichterbij. De toneelliefhebbers zullen zich in de handen wrijven, dat ze deze week Ko van Dijk op het scherm kunnen zien in de hoofdrol van Willy Lotnen in Arthur Millers befaamde De Dood van een Handelsreiziger. Voor de sportliefhebbers is er dan op woens dagavond nog weer een Europacupfi- nale. GROOTSCHEEPS Het leven ging echter verder en na de oorlog moest er grootscheeps wor den aangepakt, ook in het nieuwe land, dat toen nog bekend stond onder de naam Noord-Oostelijke-Polder. De eerste autobus ging rijden: van Kam- 'X'- DUIZENDEN PILLEN Hierna werd het woord gevoerd door de heer J. Tinholt, voorzitter van het Algemeen Onderling Ziekenfonds Sneek e.o. „Rein heeft in de loop van zijn 40 dienstjaren duizenden pillen, poeders en drankjes bezorgd bij de le den van het AOZ, aldus de heer Tin holt. Hij gebruikte nooit veel woor den, maar was wel altijd even vrien delijk.” Hij dankte de jubilaris voor - LF. nog de woeste Zuiderzee, die in 1916 zo te keer was gegaan, dat dorpen en steden aan de rand grote waterschade hadden opgelopen. Door de drooglegging, zo redeneerde men, zou een kalme binnenzee ont staan, die bovendien als zoetwaterbek- ken belangrijke diensten zou kunnen bewijzen. Ir. Lely was in die dagen minister van Verkeer en Waterstaat en kon in 1918 het wetsontwerp door de Kamer krijgen. WOENSDAG. Nederland 1. De NTS begint met vakantie in Lippiza. Julka heeft een oud circuspaard binnen ge haald en haar oom vindt het beter, dat het dier wordt afgemaakt. Daar tegen verzet het meisje zich echter met hand en tand. Tegen half acht is het tijd voor de voetbalvrienden. De laat ste grote voetbalreportage van het sei zoen volgt dan, nl. de finale van de Op zondag 4 juni zullen katholieken uit het noordelijk diocees weer samen komen om de „Dag van het Bisdom” te vieren. Ondanks de regionale karakte ristieke verschillen bestaat er een band tussen Groningers. Friezen, Drenten en bewoners van de Noordoostpolder. Het is de band: noprd-nederlanders te zijn, met al zijn problemen en opgaven. Daarnaast leeft het bewustzijn van samen geroepen te zijn om de Katho lieke Kerk van dit gewest een eigen karakter en een eigen cachet te geven. In het Bonifatiuspark te Dokkum zal om 2 uur begonnen worden met een statiedienst, waarin alle noden en vreugden van heel het bisdom in de vorm van voorbeden opgedragen zullen worden. Een eucharistieviering, waar in mgr. Nierman voorgaat, en 'n open luchtmaaltijd, die in het teken staat van ontmoeting en uitwisselen van er varingen, vormen het besluit. De fan fare van Ameland en het Leeuwarder Dominicuskoor zullen dit feestelijk tref fen muzikaal omlijsten. moet, net als alle collega’s in het hotel, bloed afstaan aan het Rode Kruis, maar hij voelt daar niets voor, ’t Le vert weer gekke situaties op. Een kwartiertje wetenschap in Gam ma en dan de laatste Wally-sihow van dit seizoen. De heer Waldemar Napo leon de Wit die toch nooit die po pulaire persoonlijkheid is geworden, die men hem aanvankelijk had toege dacht ontvangt op zijn afscheidsre ceptie een heleboel sterren en sterre tjes. Max Woiski en z’n orkest, het zangeresje Connie van Bergen, het trio Ben Hulskamp, de gitarist Cascabel Dejerez, het danspaar Wim Voeten, Jeanne Asman en niet te vergeten het Joodse duo Les Shalom. Eli Asser schreef de teksten en Joop Geesink zorgde ervoor, dat Wally kan bewegen. Voor de cultuurminnenden stelde Marijke Ferguson een programma sa men ter gelegenheid van het feit, dat de Italiaanse componist Claudio Monte verdi vierhonderd jaar geleden werd geboren. Hij wordt beschouwd als de grondlegger voor de Italiaanse opera. Uitgevoerd worden het beroemde La- mento s’Arianne en enkele van zijn madrigalen. Medewerkenden zijn o.m. Maria Suchel, Simon Meerdink, Henk Meyer, Carel Willink, Marijke Smit Sibinga, Jan Hulst, Lucas Vis, Rena Scholtens en Hans Verzijl. Jan Wegter en Donald de Marcas zeggen de tek sten, Joost Tholens heeft de regie. Na het laatste journaal volgt nog een uit zending in de reeks Dichterbij. Deze keer over de kracht van de geest. bruikelijke reeks: Pipo, reclame, jour naal, Verrekijker, Gewestelijk Jour naal, Openbaar Kunstbezit (over de Franse schilder Georges Seurat), toe ristische tips, politieke partijen en journaal. Daarna treedt de AVRO aan voor een avond, die zij „afscheid van het winterseizoen” noemt. Eerst AVRO’s Televizier en dan de reeds lang geleden aangekondigde op voering van Arthur Millers De Dood van een Handelsreiziger. Vele oudere toneelliefhebbers zullen zich nog met iets van ontroering de voorstellingen van zo’n vijftien jaar geleden herinne ren, toen eerst Louis Saalborn en later John Gobau de rol speelden van Willy Loman in dit overdonderend en razend- knappe stuk. Het Nieuws Rotterdams Toneel heeft het afgelopen seizoen een heropvoering gegeven met Ko van Dijk in de hoofd rol. Het is een voorstelling geworden, die in vele opzichten afweek van de oude versie. Ko van Dijk drukt met zoveel enthousiasme en vuur zijn stem pel op deze opvoering, dat de anderen volslagen bij hem in de schaduw staan Dat doet een beetje afbreuk aan het totaalbeeld. Het gegeven van de Dood van een Handelsreiziger mag wel als voldoende bekend worden verondersteld. Per slot van rekening is het nu al een klassiek stuk geworden. In het kort het vol gende: Willy Loman is handelsreiziger. Hij is 62 en voelt, dat zijn carrière hem tussen de handen door glipt. Dan ko men er conflicten. Het is de verdienste van Miller, dat hij het aftakelings proces met een feilloze zekerheid heeft getekend. Ko van Dijk kreeg als tegenspelers o.m. Bas ten Batenburg en Edmond Classen als zijn kinderen. Enny Meu nier als zijn vrouw en voorts o.m. Ju les Royaards, Camille de Vries, Petra Verbeek, Wim Hoddes en Sacco van der Made. De regie had Jan Teulings, die voor de t.v.registratie werd bijge staan door Jan Retel. Het wordt goede avond, dat staat vast. hetgeen hij in 'zijn funktie heeft ge daan, bood gelukwensen aan en sprak de wens uit, dat Rein nog dikwijls met de medicijntas door de stad mag lopen. Tot de heer Niermeijer zei de voor zitter van het AOZ, dat de mensen in Sneek in een gunstige positie verke ren. Want wanneer men de recepten 's morgens vóór half twaalf bij de apotheek brengt, heeft men de medi cijnen in de namiddag in huis. In andere delen van ons land is dat niet zo prettig geregeld,” aldus de heer Tinholt, die ook de apotheker geluk wenste. De jubilaris toonde zich na afloop van de receptie, die door zo’n honderd personen werd bezocht, bijzonder dank baar. Dat hij zo in de belangstelling stond had hij niet verwacht. Maar uit de tientallen bloemstukken, boeketten, cadeaus, felicitatiebrieven enz., bleek overduidelijk, dat dit voor hem zo prachtige feest meer dan verdiend was. was 1944 stond de Wieringermeer echter weer onder water, omdat de toenmalige Duitse bezetters de dijken hadden doorgestoken. In deze spannende tijde leek het er even op, dat ook de Noord oostpolder dit lot was bescho ren, maar het onheil werd afge wenteld. De Noordoostpolder voor 25 jaar: een kletsnat, glibberig stuk grond, dat in 1942 boven water kwam. De Noordoostpolder anno 1967: een modern landbouwgebied, met een sterk groeiende industrie, met tal van voorzieningen op onderwijs- en recre atiegebied. Verscholen achter een dik ke bazaltdijk wonen ruim 31.000 men sen in Emmeloord of in één van de tien andere dorpen. Zij zijn niet be vreesd voor een eventuele overstro ming, die, zo hebben theoretici uitge rekend, plusminus éénmaal in de tien duizend jaar zou kunnen voorkomen. MOTIEVEN Het doel van de droogmaking van de Zuiderzee was het landbouwareaal van Nederland aanzienlijk uit te brei den. De herinnering aan de voedsel schaarste in de eerste wereldoorlog strijd om de Europacup voor beker winnaars Tegenstanders zijn Bayern München en Glasgow Rangers. Ze ont moeten elkaar in Neurenberg en Koen Verhoef is de commentator. Wie de beste kansen maakt? Waarschijnlijk zijn het de Schotten, maar bij voetbal weet niemand iets zeker. Kwart over negen eerst een kort filmpje over het Rode Kruis en ver volgens weer een van de films over Mr. Moto, nl. Jacht op Smokkelaars. In de dertiger jaren waren de films met Peter Lorre als de Japanse privé- detetetive Mr. Moto fabuleus populair. Ze zijn wat verouderd nu, maar ze ademen toch nog altijd die wat myste rieuze sfeer die ze toen aantrekkelijk maakte. Han Lammers gaat in zijn reeks In burgeren praten over de verhouding tussen bestuurders en bestuur in de ge meenten. Een actueel onderwerp. Zo als men weet heeft de VPRO een pro gramma in petto waarin Dick Verkijk burgemeester Van Hall over deze zaak zal interviewen. Dat programma komt zaterdag. De bevolking, die destijds in de NOP pionierde, is vanaf het begin betrok ken geweest bij het bestuur. Op 1 fe bruari 1946 werd een Poldercommis- sie in het leven geroepen, die te ver gelijken is met een gemeenteraad. De ze laatste instelling kent de bevolking sinds 1 juli 1962. Aan het hoofd van die Poldercommissie stond een land drost. In de Noordoostpolder zijn dat ge weest: dr. ir. S. Smeding (van 7 aug. 1942 tot 30 sept. '54) en ir. A. P. Min- derhoud (van 1 okt. 1954 tot 4 juli ’62). Als eerste burgemeester is benoemd F. M. van Panthaleon baron van Eek (voorheen burgemeester van de ge meente Steenwijkerwold), die sinds 5 juli 1962 dit ambt in de Noordoostpol der bekleedt. GOED „GESORTEERD” In de periode van 1951 tot 1959 wer den tal van dorpen gebouwd. Behalve Emmeloord, dat een voortdurende „verstedelijking” ondergaat zijn er Marknesse, Ens. Kraggenburg, Luttel- geest. Nagele (Westeuropa’s modernste dorp), Creil, Espel, Tollebeek, Rutten en Bant. Een unieke bijzonderheid: 50% van de bevolking is jonger dan 17 jaar. Dit heeft een belangróke consequentie met betrekking tot de werkgelegenheid. Evenals elders stoot de landbouw ook in de Noordoo^nolder via mechanisa tie voortdurend arbeidskrachten af. Om te voorkomen, dat arbeidskrachten het nieuwe land zullen verlaten, pro beert het gemeentebestuur industrie aan te trekken, om zijn potentiële werknemers een toekomst te verzeke ren in eigen gebied. Momenteel zijn er 35 industrieën ge vestigd, die aan 1.046 mensen werk verschaffen. Op het gebied van onder wijsinstellingen is de NOP goed „ge sorteerd”: twee middelbare scholen, kleuterscholen, lts’en, een landbouw- praktijkschool, lagere scholen, kleuter scholen, nijverheidsonderwijsinstellin- gen voor meisjes enz. Op het gebied van de recreatie be gint de Noordoostpolder eveneens een Te bevragen op de volgende adres sen: woordenboekje, Comdeur, Leeu- warderweg 46; haarbroche, Volkers, Valkstraat 6; zonnebril, V. d. Veer, Rozenstraat 17; blauw etui inhoud zonnebril, De Bruin, P. Heemstrastraat 11; ijzeren stut van vrachtauto, Hoorn- veld, portier Tonnema; schroeven draaier, Abma, werkz. bij Hubert; rij zweep, Klein, N. Noorderhorne 9; be- lichtingsmeter, Appeldoorn, Jachtha ven; beurs met inhoud, Jorritsma, Nap- jusstraat 104; kort grijs damesmantel- tje, Dijkstra, W. Lodewjjkstraat 16; rood kinderbeursje met inhoud, Plan ting, IJlsterkade 126; zijden hoofd doek, Bosma, Meeuwenlaan 21; bruin beursje met inhoud, Bijl, IJlsterkade; spatborden PVT in 2 kleuren, De Vries, Y. Staakstraat 1; bruine suède heren schoen, Bos, Goënga; fietspompje, Sip- ma, Schaapmarktplein; zonnebril, V. d. Pijpekamp, Singel; beige beurs met inhoud, Nijenhuis, Kloosterhof 1; touwtje waaraan 2 sleutels, Joma, Kloosterdwarsstraat 21; rode autoped, V. d. Zee, Nijlanderhemstraat 9; ver chroomd polshorloge, Kootje, Katzijl- straat 22; blauw kinderbeursje, De Wit, Kloosterdwarsstraat 9; gouden ring beurs met inhoud, mevr. Koster, Troel- strakade 10; papieren zakje inhoud 2 paar herensokken, Nijhuis, W. Tjaar- dastraat 200; foto van R. Bremer, Schuil, E. Halbertsmastraat 12; bruine beurs met inhoud, Veldman, Prinsen gracht 15; portefeuille met rijbewijs van J. IJsselmuiden te Joure, Abma, Marktmeester; Pikhaak, Jongedijk, W. Santemastraat 14; blauw zwembroekje, Dijkstra, Kleinzand 96; kinderzonne- bril, Monnier, N. Dillenburgstraat 11; herenpolshorloge, Ringma, Gangboord 8; broodmandje, Boomsma, W. Noor derhorne 18; groen vest met lange mouwen, Wiersma, O. Koemarkt 10; polshorloge, Bootsma, Dr. O. Postma- straat 12; zwarte handschoen, Schrich- te, W. de Zwijgerstraat 69; veelkleu rige zijden sjaal, als voren; blauwe hoofddoek met witte stippen, De Groes 3e Woudstraat 3; bankbiljet, Attema, Amaliastraat 9; witte knipbeurs met inhoud, Hofstede, Grootzand 18; rose- rode paraplu, Fritsma, Spitaal 66; ver chroomd polshorloge, De Haan, Suffri- dusstraat 10; zilveren ring met steen, V. d. Ploeg, W. de Zwijgerstraat 18; kleine sleutel, Riddersma, Leeuwen burg 21; nieuwe autospiegel, Bergstra, Piekezijlstraat 11; bruine beurs, Mud, a.b. Avontuur, Geeuwkade; bril, Mees ter, 2e Selfhelpstraat 20; streng kralen, Nauta, Emmastraat 12; bankbiljet, Grondsma, H. Sytstrastraat 3; 1 paar grijze stoffen handschoenen, Cho, Leeuwenburg 17-19; grijs jongensvest- je met geruit voorpand, Koers, Zeilstr. 24; gouden trouwring, Wassalon, O. Koemarkt 17; voetbalschoen (L), Van Riesen, Schaapmarktplein; zwarte hond, Veldman, J. Bongastraat 12; klein grijs knipbeursje met inhoud, Wolthuizen, Marktstraat; Ziekenfonds- kaart, Bij de Put, Suupmarkt; huis- en fietssleutel, R. de Boer, Stationsstraat 18; blauw stootkussen, De Groot, Zeil- straat 38; zakje nylons, Zeldenrust, Dr. Wumkesstraat 29; bromfietsslot, Scho tanus, Havenstraat 2; kinderbril, Van der Ley, E. Jongamastraat 47; garage- sleutel, Oostra, W. Santemastraat 24; 2 bankbiljetten, Reen, Kaatsland 176; 1 paar lange bruine dameshandschoe- nen, Hofstra, Bloemstraat 12; bril, Boermans, Liaukemastraat 63; 1 paar herenschoenen, Slob, le Oosterkade 55; vaarboom, Jongsma, E. Halbertsma straat 65; kindertasje ing. 2 beursjes, Lampe, N. Burgstraat 13. Aan het bureau van politie; blauw wit kinderschoentje, lange sleutel, ring met 4 sleutels, contactsleutel in etui, rood kinderbeursje met inhoud, zwem- kaart t.n.v. T. Couperus, bril met don ker montuur, colbertjasje met sjaal, 1 zwarte nylon dameshandschoen, kin- derzonnebril, bril in blauw etui, witte beurs met inhoud. DINSDAG. Nederland 1. De KRO neemt de dienst over van de NTS na Pipo, reclame en journaal. Eerst tien minuten Hongaarse muziek, vervolgens een aflevering van Batman. Er is weer een afgrijselijke schurk in actie geweest, die nodig tot de orde moet worden geroepen. Met de batmobiel lukt dat. Na het journaal presenteert Leo Ak kerman weer een van zijn showcumen- taires. Noem het maar een politiek ca baret deze keer, want in dit program maatje wordt de draak gestoken met de plechtige taal, die politici op de gewone burger plegen los te laten. Een taaltje, dat soms wel geheimtaal lijkt van een bende, niet zelden over vloeit van nietszeggendheid en meest al beoogt te imponeren en meer niet. Adèle Bloemendaal, Frans Halsema en Gerard Cox zorgen ervoor, dat de be doelingen van de tekstschrijver goed overeenkomen. Dan de Wrekers. Dodelijke Mest is de ondertitel. Emma Peel en John Steed bemoeien zich met een geheim zinnig zaakje. Er gaan plotseling veel dieren dood en de oorzaak schijnt te moeten worden gezocht in een nieuw soort kunstmest. De maker ervan blijkt een gefrustreerd manneke te zijn, die zich dóór het geknoei met zijn uitvin ding probeert te wreken op de mens heid. Echte politiek komt er ook nog en wel in de uitzending Vanavond in Nieuwspoort. De kijkers zullen na de uitzending met Adèle, Gerard en Frans wel heel kritisch naar het gesprokene luisteren, dunkt ons. Na de epiloog, het laatste nieuws en Olympia’s Tour volgt tenslotte nog de 33ste les uit de Teleaccursus over Kernfysica. Het on derwerp is Kosmische Straling. De wet van 1918 omvatte het inpolderen van vijf grote happen uit de Zuiderzee, die in 1932 door de Afsluitdijk in plaats van zout zoet ging smaken. Eerst moest de Wieringermeer worden drooggelegd, daarna zouden de Noordoostpolder, Oos telijk Flevoland, Zuidelijk Flevo land en de Markerwaard volgen. Nederland zou met dit „land uit zee” zo’n 234.000 ha vergroot worden. Zuidelijk Flevoland en Markerwaard zijn nog nat, maar dat zal wat betreft de eer ste polder niet lang meer zo blij ven. Nederland 2. De VPRO begint met een aflevering van de serie Hollywood en de sterren. De mooie en wilde jaren dertig is de ondertitel. Een aantal be kende sterren komen we tegen, zoals Clark Gable en Barbara Stanwyck, Jim Cagney en Gary Grant, ’t Is al zo’n dertig jaar geleden, dat zij op het witte, doek verschenen. Grant en Gag- pey. zijn er nog, Gable en Stanwyck zijn óvérïédën. Vijfentwintig minuten Frans vervol gens. Ernst van Altena presenteert de jonge Franse chansonnier Michel Fon tayne, die in Parijs met veel succes optreedt, maar die buiten de grenzen van zijn eigen land nog maar weinig bekendheid geniet. Het langste programmaonderdeel komt uit Amerika. Ook al net als de Hollywood and the stars-aflevering uit Amerika der dertiger jaren. The Untouchables. Eliot Ness zit weer een stelletje dranksmokkelaars achter de broek. Hij wil nu eens een grote slag slaan en laat de mannen dus in de waan, dat ze niet ontdekt zijn. Het kost hem bijna z’n baantje. Tot slot van de avond een kwartier tje cultureel. Een filmportret van Da vid Marrick, één van de meest succes volle toneel- en musical-regisseurs van het ogenblik. Een man van Broadway en off Broadway om zo te zeggen. Prijzen van f 15,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 1; f50,ein digende op: 115; f 100.eindigende op: 875; f 200,eindigende op 544; f 400, eindigende op: 341*; f 1.000,— eindigen de op: 7774; f2.000,op de nummers: 005646, 062140, 011657, 096828, 064548; f5.000,— op: 036398; f30.000,— op: 030662. het kalmpjes aan. Ër gaat bijna geen avond van deze omroepvereniging voorbij, of de bewoners van Coronation Street ko men op de beeldbuis. Achter het Nieuws volgt hierna en dan gaan we nog ruim een uur kijken naar een samenvatting van de drie documentaires, die Milo Anstadt in de afgelopen winter bracht over landen achter het ijzeren gordijn. Het is niet een aaneenschakeling van de beelden, die Anstadt al eerder liet zien. Hij gebruikt deze herhaling om zijn erva ringen in de drie landen Hongarije, Polen en Tsjecho-Slowakije tegen over en naast elkaar te stellen, het geen interessante gezichtspunten kan openen. Alleen het vermaak ,dat we er in eerste instantie bij kregen, ontbreekt nu. Daar is geen tijd voor in dit uurtje. de werd in Emmeloord begraven, een kleuterschool werd in gebruik geno men. Dat alles gebeurde in 1946. De grond werd gecultiveerd en op 1 april 1947 werd voor de eerste maal grasland .(760 ha) verpacht. De laat ste greppel werd op 6 december van 1949 getrokken en twee jaar later kwamen koningin Juliana—en- -prins- -met-steent je,-Ter-Br ug^ GÏekstraat 34; Bernhard zich overtuigen van wat er in de Noord-oostpolder bereikt was. Dat was niet gering. ONDERDUIKERS Op 9 september 1942 viel de Noord oostpolder officieel droog. Onwennig betraden de pioniers het land, waar spoedig onkruiden als zeeasters, moe- rasandijvie en zeebies welig tierden. Het centrumplein, genaamd de Deel, in Emmeloord, met op de achtergrond de (FotoRijksdienst voor de IJsselmeerpolders) duizenden onderduikers, die in 1940- ’45 een onderkomen in de NOP (Ne derlands Onderduikers Paradijs) zochten, een goede kans uit handen van de bezetters te blijven. De kolonisator - de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders - speelde dit spel letje goed mee, maar bij een grote ra- zia in november 1944 werden toch hon derden onderduikers gegrepen en af gevoerd om in Duitse fabrieken te werken. Tijdens een druk bezochte receptie in zaal Faber aan het Kleinzand is donderdagmiddag Rein Zoethout on derscheiden met de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden Rein, die 40 jaar aaneen medicijnen heeft rondgebracht voor apotheek Van der Sluis, door burgemeester Raster- hoff opgespeld. Onder de talrijke ge nodigden en belangstellenden bevon den zich onder meer wethouder J. R. Visser, ditmaal in funktie als voorzit ter van de afdeling Sneek van „Mer- curius”, ds. mr. J. A. Vaandrager en dr. K. M. Witteveen. „Voor goede arbeid zijn mensen no dig, die zich helemaal aan hun werk geven. En dat deed Rein. Veertig jaar lang heeft hij met toewijding zijn werk gedaan bij apotheek Van der Sluis. Eerst met de heer A. J. van der Sluis als baas, de laatste twintig jaar onder de heer D. S. Niermeijer. Wij hebben veel waardering voor hetgeen Rein heeft gedaan,” aldus de burgemeester in zijn toespraak tot de jubilaris. „U hebt veel voetstappen in Sneek achter gelaten en bent een bekend persoon in onze stad. Ondanks de vele ver anderingen in Sneek weet u alle stra ten nog te vinden. De burgemeester speldde Rein ver volgens de bronzen medaille op en bood zijn gelukwensen aan. Uit naam van het gemeentebestuur („de over buren”) overhandigde de heer Raster- hoff de jubilaris tevens een boekenbon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 5