over i Suiker-oom Raad Wymbritseradeel: Gemengde gevoelens over woningtoewijzing Sneek gaf Unitas in laatste minuten twee goals cadeau Marianne van der Wal eindigde op derde plaats JUBILEUM zalencentrum Rang door verdiende overwinning op Drachten kampioen topM0DEL WONINGEN OX^IN DE STADSFENNE NIEUWSBLAD S N EE K E R Op volle loeren MEMORANDUM Deze week actie Verkiezing Miss Teenager OOSTERDIJK 7 - 9 Tennis (Wordt vervolgd) h.brenninkmeijerzn.n.v. <JN£[|( Officieel erkend Top-Form adviseur In deze modelwoningen vindt U de bekende TOP-FORM MEUBELEN in moderne en klassieke stijl. Ga ook eens een kijkje nemen. Vrije bezichtiging dinsdags- en donderdagsmiddags van 2.30 - 9.00 uur en zaterdagsmiddags van 2.30 - 6.00 uur. Subliem aanvalsspel van de thuisclub YVC won met 5-2 van Black Boys „Drie-in-één voor Pro Rege” Veel gevaar MAANDAG 29 MEI 1967 WONINGBOUW WETHOUDERSSALARIS ook STEUN ’t FRIESE PAARD Feuilleton door Tom Lodewijk 8 Drie punten beheersten in feite deze vergadering. Dat was de financiële ver houding tussen gemeente en rijk, n.a.v. het Memorandum van de FNP, waar op een antwoord was gekomen van de Ver. van Nederlandse gemeenten, dan het voorstel om mee te werken aan de bouw van 8 woningwetwoningen en tenslotte de bovengenoemde subsi dieregeling. De heer Heeringa rakelde even een oude kwestie op: de dakbedekking van de chr. school te Woudsend. Hij infor meerde welk advies b. en w. aan G.S. hebben uitgebracht. De voorzitter ant woordde, dat slechts de feiten waren tóegelicht. Het volgende punt, maar nog altijd onder de ingekomen stukken, betrof de KFFB. De heer Heeringa vroeg of het niet tijd werd de bijdrage van f 50, per jaar te verhogen. Maar dat is een ander chapiter, al dus de voorzitter. Hier ging het om het verzoek om een tientje per jaar voor het „berneboek”. Dat verzoek werd afgewezen. Woensdag 31 mei 18.30-18.45 Rono-dagboek. 18.45- 19.00 Dier en plant in Rono-land. 19.00-20.00 Het Studentenkoor en Or kest Bragi uit Groningen o.l.v. dr. Bertus van Lier: Jan Mul - Ouver ture „Ik Jan Mul”; Jaap Geraedts - Cantate: Grönniger Groen”, voor 3- stemmig koor, spreker en orkest. Donderdag 1 juni 18.30-18.45 Rono-dagboek. 18.45- 20.00 Grunneger oetzenden. De heer Gerding had bij het schrij ven van de Ver. van Nederlandse ge meenten over het Memorandum van de FNP een oordeel van b. en w. gemist. Hij drong er op aan, dat het punt zou worden aangehouden en dat b. en w. dan met een nota zouden komen. De voorzitter: Dit is een voorstel (nl. het voorstel om liet stuk voor kennis geving aan te nemen). Dat betekent, dat b. en w. zich met het antwoord op hun brief kunnen verenigen. Gerding: Dan had de FNP dus wel gelijk? De voorzitter legde uit, dat de finan ciële verhouding een ingewikkelde en ingrijpende zaak is. Thans blijkt, dat de wet, waarover men jaren heeft ge daan om haar samen te stellen, niet in alle opzichten voldoet. De Ned. Ver. houdt zich met deze zaak bezig. De heer Heeringa was aan de ene kant wel met het schrijven ingenomen, en ook met het antwoord van de voor zitter. Maar waarom dan geen adhesie betuiging aan het schrijven van de FNP? Dat dit niet is gebeurd vond hij jammer. Dit stuk valt mij wel wat tegen, al dus de heer Heeringa. Waarom juist in Oudega, Oosthem en Folsgare? Dat is te weinig gemotiveerd. Is het wel verstandig om in heel kleine dorpen, Waarin de suiker-oom een karper vangt en een compagnon vindt „Zo”, zei Karel Kroonstuiver, „is die ouwe sok er eindelijk es vandoor ge gaan?” „Wie bedoel je?” vroeg zijn moeder scherp „Laat me niet lachen,” verzocht Ka rei moe, „je hoeft voor mij niet de grande dame te spelen. Ik bedoel die ouwe sok uit Brazilië.” „Je Oom Simon logeert een pa» da-] Ben Kroonstuiver, een handige knaap, zoals Folsgare te bouwen. Was IJs- brechtum deze keer niet beter geweest? En dan op drie verschillende plaatsen, is dat wel verantwoord? De voorzitter dacht van wel. De ver deling is gemaakt aan de hand van de cijfers van de woningcommissie. Men moet ook niet vergeten, dat er in de kleine dorpen evengoed mensen wo nen,, die recht hebben op goed wonen. Wethouder Gerbrandy merkte op, dat men een plaats met de toewijzing kan opbouwen of afbreken. Hier is een poging gedaan om billijk en redelijk te bouwen. Over de prijs hoeft men niet in te zitten, misschien wel over de vraag hoe ze bewoond worden. De heer Grondsma toonde zich be zorgd of de gemeente er huurders voor zal vinden. Zijn ze straks niet te duur? De heer Gerding vond het jammer, dat het maar 8 woningen zijn. Geluk kig is er in Folsgare al een timmerman gevonden, die ze daar wil bouwen. Hoe is dat elders? De heer Gerbrandy betoogde, dat daarover nog niets is te zeggen. Maar de ervaringen zijn goed. Ook zijn de woningen (in totaal zijn er een goede 80 van het type Kluiwstra gebouwd) altijd nog binnen de tijd die er voor stond gereed gekomen. ...VAN DIRREDOMDEINE de toeschouwers in de eerste helft goed voetbal te zien. De bezoekers speelden •niet tien man, hetgeen hun niet belette om tot goede aanvallen te komen. YVC was echter overwegend sterker. De eerste aanvallen waren voor Black Boys, doch de Ulster achterhoe de wist hier wel raad mee. Daarna nam de thuisclub de aanval over en moest de doelman van de zwartjes en kele malen ingrijpen, wat hem goed afging. In de vijftiende minuut brak Black Boys door, doch H. Schraa kon de bal nog net wegwerken. Even later kon de Black Boys-doelman nog net ’n verre omhaal van Bootsma over de lat tippen. De Boys namen de aanval over en Bosma gaf de bezoekers de leiding 01. YVC werd daarna gevaarlijker, maar X. Schraa schoot tot tweemaal toe tegen de keeper op. Even voor rust deed E. Bootsma het beter. Na een goede aanval omspeelde hij een back en bracht de partijen naast elkaar. Na enkele wederzijde aanvallen in de tweede helft zakte Black Boys af. Het gemis van de elfde man werd toen merkbaar. In de vijfde minuut werd het door Bootsma 21 en 5 minuten later door K. Schraa 31. Dezelfde speler en H. Schraa brachten vervol gens de stand op 51, waarna door een goed doelpunt van de bezoekers de eindstand van deze goede oefenwed strijd tenslotte 52 werd. Scheids rechter Reinalda leidde goed. De heer Galama boekte donderdagavond in de raadsvergadering van Wymbritseradeel een succesje. Dat heeft tot gevolg, dat de drumband (het trommelkorps) van Blauwhuis in de toekomst bij concoursbezoek geen f 37,50, maar f 75,krijgt aan extra subsidie. Dit amendement, dat onmiddellijk ge steund werd door de heer Heeringa, werd met 9 tegen 6 stemmen aangeno men. (Een amendement is een voorstel tot wijziging van een voorstel). Het gewijzigde voorstel van b. en w. werd, evenals alle andere voorstellen, door de raad zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Toch moest voor een korte agenda, die ogenschijnlijk niet veel zou opleveren, nog meer dan 2 uur wor den vergaderd. Dat kwam ook omdat er weinig schot in zat; het ging op z’n elfendertigst. De Sneker Tennisclub „Rang” be haalde afgelopen zondag door een 62 overwinring op Drachten III haar vier de ove. winning. Deze zege betekent dat met nog één wedstrijd te spelen de kampioensvlag kan worden gehesen. De enkelspelen leverden geen pro blemen op. Bij de heren won Edy Brandsma met 62 en 63, terwijl Joop Jansen na een moeilijke eerste set toch tot een overwinning kwam 75 en 61. Gerda Veldman en Ma rijke Silvius konden hun partijen ook snel in hun voordeel beslissen met resp. 63 en 64 en 63 en 60. Bij de dubbelspelen bleek echter dat de wedstrijd nog niet gewonnen was. Drachten sloeg n.l. hard terug. De he ren verloren de eerste set vrij snel met 60; terwijl na een in het begin gelijk opgaande strjjd ook in de tweede set het onderspit werd gedolven en wel met 64. De dames gaven beter partij dan de heren, maar konden toch niet losmaken van de korpsen om aan meer subsidie te komen. Hij stelde voor, dat ze een opgave moesten doen van hun instrumentarium. De heer Veldhuis wilde .zelfstandige’ drumbands tussen aanhalingstekens zetten. Hij dacht, dat men in Blauw huis beter van tamboer- en trompetter korps kon spreken. Het zou mooi zijn als dit korps tot bloei kwam en even tueel sport- en culturele dagen ging opluisteren. Het voorstel van de heer Galama om het bedrag bij concoursbezoek te ver hogen tot f 75,werd aangenomen met 9 tegen 6. Voor waren: Galama, Ketelaar, Grondsma, Visser, Sijbran- dij, Attema, Veldhuis, Gerding en Hee ringa. De zeventienjarige Marianne van der Wal uit de Johan Willem Frisostraat is zaterdag 20 mei j.l. bij de verkiezing van Miss Teenager ’67 op de derde plaats geëindigd. Aan deze finale-ver- kiezing, die werd georganiseerd door het muziekblad Muziek Parade, namen tien meisjes uit alle delen van ons land deel. De verkiezing vond plaats in het Tolhuys te Utrecht. De titel werd in de wacht gesleept door Lizabeth Verhoeven uit Vught. Op de tweede plaats eindigde het Rot terdamse meisje Tineke Sneijer. Ma rianne, die als enige uit Friesland mee dong, kreeg voor haar derde plaats een zogenaamde Bobby Brooks garde robe en een paar modieuze schoenen. In de jury zaten o.a. Miss Teenager van vorig jaar Liesbeth Smit en disc-joc- key Rob Out. En toen was daar opeens aan de ho rizon de gestalte opgedoemd van een onbekende suikeroom. Oom Simon. Meteen had ze gedacht aan Herman, haar man, de bankman. Bij uitstek de vertrouwensman. Soms, in ogen blikken van alleenzijn, spon ze aan een stoutmoedige droom. Oom Simon, die voor al z’n zaken overlegde met Her man. Oom Simon, die merkte hoe in haar huis alles op rolletjes liep en hoe verdienstelijk ze zich maakte voor ge zin en maatschappij. Waarbij ze dan een enkele keer eens zou kunnen zuch ten, hardop, dat dit alles van haar man en haar constant offers vroeg, dat, als de tijd van werken voorbij - -as, ze ei genlijk maar zo weinig voor zichzelf hadden Ze was geschrokken van het incident met Saskia. Wat voor indruk moest oom Simon krijgen van z’n nichtje? Ze zou Sas wel eens onderhanden ne men, haar duidelijk maken dat oom Simon een heel apart type was, maar dat het de moeite loonde een goede in druk bij hem te maken. En als Karei misschien binnenkort thuiskwam, maar niet te veel heldendaden van het Corps, maar degelijke praat over studie. En dan kon hij wat laten doorschemeren dat hij altijd op zwart zaad zat, dat was normaal voor een student. „U blijft natuurlijk eten”, had ze ge zegd. Voor het eten schonk Herman uit In deze oefenwedstrijd kregen Een ander voorstel, nl. om f 50, per jaar aan subsidie te geven aan de „Werkgroep Instandhouding Friese Paard”, deed de heer Osinga zich af vragen of er geen betere manier was om te steunen. Maar op de vraag of hij die dan wist bleef hij het antwoord schuldig. De burgemeester had voorgesteld om geen bezwaar te maken tegen verho ging van de wethouderssalarissen. Maar de heer Couperus had wel enkele bedenkingen. Hij was er niet op tegen, maar, zo betoogde hij, er gaat geen raadsvergadering voorbij of er is spra ke van een loonsverhoging. Dat is een spiraalwerking. Sinds 1963 staat Ne derland t.o.v. het buitenland aan de spits. De heer Couperus toonde dit aan met cijfers van de Nederlandse Bank. Tegen het algemene loonbeleid van de regering had hij daarom bezwaar, want onze concurrentie t.o.v. het buitenland wordt langzamerhand minder. De voorzitter vroeg zich af hoe de verhoudingen in 1963 dan wel waren. Nederland moest toen een achterstand inhalen. Overigens is dat een zaak van centraal loonbeleid. De wethouderssa larissen zijn gewoon een aanpassing aan de algemene verhogingen. De heer Heeringa had uitgerekend, dat deze verhoging (f425 per jaar erbij) 7%% bedraagt. Maar de algeme ne loonronde is slechts 4%%. Worden de wethouders soms onderbetaald? Inderdaad is het niet om over naar huis te schrijven, aldus de voorzitter. Er wordt veel van ze gevraagd, wat dat aangaat zijn de salarissen nog niet op peil. De zomerse temperatuur had wel een groot aantal belangstellenden er van weerhouden de gang naar de Lemmer weg te maken (er waren naar schat ting nauwelijks 2000 toeschouwers), maar belette de thuisclub intussen niet, onmiddellijk fel in het offensief te gaan. Met voortreffelijke combinaties sneden de in het oranje gestoken Sne- kers door de trage Unitas-verdediging en er ontstonden dan ook vrijwel di rect al enkele doelrijpe kansen. Scho ten van Gerrit en Anno Abma stuit ten af op de roodwitte achterhoede, Deze week gaat de Koninklijke Mili taire Bond Pro Rege zijn actie „Drie- in-één” in Friesland houden: Pro Rege heeft nl. grote financiële zorgen om het werk in en voor de militaire te huizen te kunnen doorzetten en in stand te houden. Het provinciaal Ver band van Friesland (voorzitter majoor b.d. Tj. Walburg te St. Annaparochie) gaat nu een actie houden om aan meer geld te komen. De bond heeft al meer dan 50 mili taire tehuizen in exploitatie. In dit voorjaar is er in Weert nog een nieuw tehuis gereed gekomen. Het actiecomité, dat in Friesland werd opgericht, bestaat uit: mevr. Greidanus-Bruins in Tzum, mej. W. W. Veenhof uit Buitenpost, J. Alkema te Sneek, D. Bloem, Koudum, die het secretariaat behartigt, A. Dekker, Leeuwarden, en S. Venema te Koudum. Het drie-in-één betekent, dat er drie mogelijkheden zijn, nl.: 1. zich als lid van de bond opgeven; 2. als men al lid is vrijwillig de contributie te ver; hogen; 3. een bedrag beschikbaar te stellen als éénmalige gift. De 4—3 eindstand in de belangrijke strijd tussen Sneek en Unitas zou kun nen duiden op een uiterst moeizaam behaalde overwinning voor de thuisclub. Niets is echter minder waar, want toen Anno Abma 5 minuten voor het laat ste fluitsignaal van de zwak leidende arbiter G. Moos, de stand op 41 had gebracht, was dit eigenlijk maar een zwakke afspiegeling van de krachtsver houding. Een vooral aanvallend subliem spelend Sneek hal immers geduren de het grootste gedeelte van de strijd het initiatief gehad en gevaarlijk wa ren de gasten maar nauwelijks geweest. Een onattente Sneek-defensie (die blijkbaar onder volle druk moet staan om op dreef te zijn) moest ech ter in de laatste 4 minuten nog twee treffers toestaan, zodat het een voor de gasten geflatteerde eindstand 43 werd. van de gasten. Rechtsbuiten Van Lig- ten kopte, na een voorzet van Heste^ man, rakelings naast en de beste man bij de gasten, J. de Boon, kopte even eens langs de verkeerde kant van de paal. Na de hervatting draaide Sneek, on danks de broeierige warmte, weer on middellijk op volle toeren, al lag het tempo, begrijpelijk, wel iets lager dan voor de thee. Uitstekend gestuwd door de voortreffelijke middenspelers Van Ruiten en Veluwenkamp, bleef de Sne ker aanvalslinie, goed combinerend, ’t Unitas-doel bedreigen. Hofstra kwam net iets te kort bij een pass van Van Ruiten, een indrukwek kende solo-rush van Gerrit Abma re sulteerde in een trekbal, waaruit Hof stra hard over schoot en voor de der de maal moest een rood-witte achter speler de bal van de doellijn halen, nu na een inzet van Anno. Even leek de stemming (mede wellicht door de soms merkwaardige beslissingen van scheidsrechter Moos), wat geprikkeld te zullen worden (er kwamen kleine incidentjes), maar gelukkig bedaarden de gemoederen spoedig weer en kon de strijd in de beste verstandhouding voortgezet worden. Van Duuren moest zich na een kwartier spelen laten ver vangen door Smid, die het direct al moeilijk kreeg bij een gladde combi natie tussen Joop Abma en Hofstra. Ook de doorgebroken Anno kreeg nog een goede kans, maar zijn schot eindig de op de vuist van doelman Swanen- berg. In de 22ste minuut legde Gerrit Abma de grondslag voor het derde Sneker doelpunt, door de bal uit een corner precies op het hoofd van broer Anno te mikken, die met een simpele beweging de bal in het uiterste rech- terhoekje liet verdwijnen. (31). Doelman Swanenberg kreeg het daarna nog bijzonder druk met onder meer een dreun van Anno en een po ging van Hofstra. en zag tot zijn op luchting, dat Veluwenkamp, die na een pass van Joop prachtig in de vrije ruimte was gesprint, de bal met kracht tegen de paal schoot. Aan de andere kant greep doelman Feenstra goed in bij een kopbal van J. de Boon en een voorzet van Hesterman. Toen Anno Abma 5 minuten voor het einde, na een pass van Hofstra via de paal de stand op 41 had gebracht, leek de zaak wel bekeken. Een tweetal verrassende akties van de tot dat mo ment teleurstellende Unitas-aanval ver oorzaakten echter nog enkele, nodeloos moeilijke ogenblikken voor Jasper c.s. Eerst greep Kok mis op een aktie van Van Li th, die daarna met een trekbal J. de Boon in staat stelde, de stand op 42 te brengen, en een minuut vóór tijd was het opnieuw J. de Boon, die met een kopbal, waar Feenstra royaal over heen dook, tenslotte de eindstand op 43 bepaalde. Gelukkig voor Sneek was de resterende tijd te kort voor de bezoekers om nog meer onheil aan te richten. Voor de aan vang' van de wedstrijd werd een minuut stilte in acht geno men in verband met het overlijden van mevr. Boot. een goede fles een glas sherry. „Dat ,u het hier maar naar uw zin moogt hebben”, toostte hij, en hij meende het ook nog, want Herman was in zijn hart een goede vent, zolang hij niet werd opgejaagd door eigen eer zucht en die van zijn vrouw. Ook hij voorvoelde vaag, dat de overkomst van oom Simon mogelijkheden bood, maar hij was te reëel om daarop vooruit te lopen. Dat kwam vanzelf. Het eerste wat nodig was, was een „goed kli maat”. Saskia, die inmiddels was teruggeko men, wer door moeder Thea opgevan. gen en kreeg de pen op de neus. Ze was intelligent genoeg om te begrijpen, dat haar beste bijdrage tot de conver satie zou zijn een geanimeerde belang stelling voor de ervaringen van oom Simon in den vreemde. Ze wist, door haar werk, iets van Brazilië af, en ze zag kans zo hier en daar een zinnetje te plaatsen dat de indruk wekte dat ze er nog veel meer van wist. Thea luis terde met genoegen en trots. Het was een geslaagde maaltijd, al vond oom Simon al dat gedoe met vingerdoekjes en zo al net zo ver moeiend als bij Ben, en dacht hij met enige weemoed aan de huiselijke maal tijd bij zijn nichtje Anneke. En hij beloofde, dat hij volgende week voor een lang weekend bij zijn nicht Thea zou komen logeren. HOOFDSTUK IV RESTAURANT S. v. d. WAL Leeuwenburg 5-11 - Sneek Telef. 3863 een jongen waar wel wat inzat. Dou- we Krol mocht hem wel. Hij wist dat zijn Janneke, met haar hoogrode kleur en haar eigenaardige loop (net of ze achter de melkkar loopt, had haar neefje Kees eens gezegd) moeders mooiste niet was; dat ze een behoor lijke bom centen meebracht, zou onge twijfeld zijn nut hebben. Maar hij zag haar toch niet graag r et een leegloper en duitendief getrouwd. Nu, dat was Ben Kroonstuiver niet. Hij kon Janne- ke’s centen best gebruiken, rraar niet om er van te rentenieren en zijn ideaal, een eigen bedrijf, kon hij er mee ver werkelijken. Hij had de conjunctuur mee. In het begin was het hard ploe teren. Janneke zelf deed de admini stratie en de boekhouding. Nu was ze geen Janneke meer, maar Jeanne. Ze woonde in een mooi groot huis vlak bij de fabriek. Ze had al gauw gesnapt dat je aan geld op zich zelf niets had, als je er niets mee wist te doen. Ze zag geen kans in de kring van de upper ten te komen, maar er kwam tóch een kring van „zakenvrien den” en hun vrouwen, waarin Jeanne probeerde de boventoon te voeren. Haar zoon Karei, leek uiterlijk meer op zijn vader, maat had het karakter van zijn moeder. Hij was ook bepaald geen studiebol en had moeizaam en met diverse herhalingen de mulo afge lopen. Tot hij in militaire dienst moest, had hij een beetje omgehangen, want het stond immers vast dat hij bij vader in de zaak zou komen. Hij was de hoop en de trots van zijn moeder. De streken die hij uithaalde, het weinig positieve dat hij presteerde, het werd allemaal op rekening ge schreven van „wilde haren”. Ook Ben klemde zich vast aan de gedachte dat zulke jongelui later de braafste huis vaders en de beste zakenmensen wer den. Maandag 29 mei 18.30- 19.00 Rono-dagboek. 19.00-19.50 Muziek. „Uit ons repertoi re”, ingeleid door Frits Smienk. Sa mengesteld programma met diverse orkesten uit Rono-gebied. Dinsdag 30 mei 18.30- 18.45 Rono-dagboek. 18.45-19.00 Landbouwjournaal. 19.00-19.15 Literair kwartier. Drs. B. C. van Houten bespreekt „Wittgenstein in de mode”, van W. F. Hermans. Uitgave: „De Bezige Bij”. 19.15-20.00 Fryske ütstjüring. Redaksje drs. D. van Dam. Foar de bern: Johan van der Zee forfeit oer „De trouwe houn”, in forhael fan H. M. Hoeve. „Minske en mienskip”, in pro gram oer in biskaet facet fan it maetskiplik libben yn Fryslan. „Njjsco”, in traktaesje fan nijs- gjirrichheden, nijs en kommen- taer. Als een rustig kabbelende beek ver liep de vergadering. Zo kwam men bij de woningbouw terecht. De eerste die hier wat over te zeggen had was de heer Grondsma. Hij betuigde zijn er kentelijkheid, dat de kleinere dorpen nu worden bedeeld. Hij sprak ook even als inwoner van Oosthem dat 4 wo ningen krijgt. Wanneer zouden ze klaar zijn? Maar dat bij de 20 woningen nu 12 als aanvullend contingent bedoeld in 1966 waren begrepen is een tegen valler. Hoe is het mogelijk, dat G,S. niet meer oog hebben voor de woning bouw in deze gemeente. Oorspronke lijk zouden toch ook de gemeenten rondom de kerngemeente (trekpaard) delen in de faciliteiten. Mogen ze soms wel de werkkrachten leveren en niet de voordelen hebben van extra wonin gen? De heer Grondsma hoopte, dat er dit jaar nog een extra contingent te verdelen zou zijn. ,,’t Klinkt üs as lij wetter yn ’e earen”, aldus de voorzitter. Hij toonde zich overigens wat G.S. betreft wel op timistisch en dacht dat er in de toe komst meer met de feitelijke omstan digheden rekening zou worden gehou den. De heer Couperus was blij met de in het vooruitzicht gestelde bejaardenwo ningen. Hij wilde graag een stuk of wat in de verschillende dorpen, c_l. met het oog op de doorstroming. De voorzitter noemde dit het in trappen van een open deur. Het is mo gelijk om in de sector woningwetwo ningen ook bejaardenwoningen te bou wen. Maar dat levert moeilijkheden op, daarom wordt overwogen om ze in de premiesector te realiseren. WEL VERSTANDIG? voorkomen dat met 75 en 75 werd verloren. De totaalstand was op dat moment dus 42 in het voordeel van Rang. Een gelijk spel zat er toen in, daar in de dubbelspelen gebleken was dat de spelers van Drachten beter op elkaar ingespeeld waren. De mixed partijen gaven echter een heel ander beeld te zien. Het spel van de Drachtenaren deed vermoeden dat zij zich te buiten gegaan waren aan de voortreffelijke soep die geserveerd werd. Het duo Jan van der Laan Gerda veldman won gemakkelijk met 60 en 64, terwijl Joop Jansen en Marijke Silvius na in het begin een achterstand van 51 te hebben opge lopen toch nog met 97 en 61 won nen. Voor promotie naar de vierde klas is nu nog ’t wachten op de promotiewed strijden, die waarschijnlijk zeer zwaar zullen worden. De tegenstanders zijn echter nog niet bekend. De Sneek-attaques, zowel over links als over rechts, bleken veel meer ge vaar in te houden en het was dan ook niet zonder het nodige geluk, dat de gasten de schade voorlopig nog kon den beperken tot één doelpunt. Een fraaie kopbal van Hofstra werd even fraai door rechtsachter Wildschut op de doellijn onschadelijk gemaakt, maar in de 22e minuut was het toch raak, toen Joop Abma, goed doorzettend, Hofstra lanceerde, die op beheerste wijze het net achter doelman Swanen berg voor de tweede maal strak trok (20). Een tweetal pogingen van An no werden op het nippertje afgestopt en opnieuw moest ’n Unitas-achterspe- ler (nu was het aanvoerder C. de Boon) op de doellijn redding brengen, na een harde kopbal van Anno Ab ma. Broer Joop kon daarna alleen door een grove charge van linksachter Kroon gestuit worden. Een misser van de deze middag niet zo zekere doelman Feenstra schonk linksbuiten Hesterman na een half uur spelen de gelegenheid de achterstand te verkleinen (2—1), hetgeen tevens de inleiding vormde tot een offensief een omhaal van Anno na een fraaie combinatie met Hofstra vloog rakelings over de lat en Veluwenkamp (zwaar gehinderd) mikte net naast. Een uitgekookte pass van Gerrit naar broer Anno in de 10e minuut vormde de inleiding voor de eerste treffer. Anno gleed behendig langs rechtsachter Wildschut, trok toen de bal voor, waar Hofstra in eerste instan tie miste, maar Veluwenkamp gereed stond om met een hard en laag schot doelman Swanenberg te kloppen 10). Even werkten de gasten zich wat los en konden, veelal via hun ,spielmacher’ J. de Boon, enkele tegenaanvallen op zetten. De afwerking bleek echter niet het sterkste punt bij de roodbroeken te zijn. Zo schoot Henke in goede positie hoog over en wist ook van Lith geen raad met een vrije kans. Nadat de heer Heeringa nog had op gemerkt, dat hij het woordje abri lie ver door b.v. wachthokje zag vervan gen en de heer Osinga geïnformeerd had naar de uitgifte van een dichtzet in gemeentewater, was de subsidiere geling voor muziekkorpsen en koren aan de beurt. De heer Galerna was blij met het voorstel. Maar waarom zou een drum band maar 50% ontvangen van wat een muziekkorps krijgt als dat naar een concours gaat? Hij dacht dat de kosten zelfs meer zouden zijn. Wethouder Gerbrandy. Dit moet men niet zien als kostenvergoeding, maar als aanmoediging. De heer Nauta liet een heel ander geluid horen. Een drumband kan vol gens hem nooit de plaats innemen van een muziekkorps. Hij vond het daar om niet billijk, dat een muziekkorps met drumband f 50,extra krijgt bo ven het subsidie en een zelfstandige drumband f 225,zou krijgen. Een verhouding van 2 9. Dat verschil was hem te groot. Gelukkig was de secretaris van de Kulturele Ried (in de persoon van de heer H. de Blauw) bij de hand om het college te steunen in z’n antwoorden op deze moeilijke vragen. Er werd naar voren gebracht, dat het instrumentari um van een zelfstandige drumband aanmerkelijk meer kost dan van een drumband bij een muziekkorps. Denk maar aan het Sneker Advendo. De heer Heeringa waarschuwde, dat de drumbands zich wel eens konden gen bij oom Herman en tante Thea,” zei Jeanne stijfjes. „O, dus hij komt weer terug? Heb ben jullie hem voor vast?” „Ik zie niet in, wat jou dat aan gaat”, zei z’n moeder scherp, „zelfs al was het zo”. „Dus het is niet zo.” „Wat kan het je schelen?” „Ik hou niet van klaplopers.” Jeanne kreeg rode plekken in haar hals, altijd als ze zich opwond. En dat ze zich opwond, kwam omdat deze zoon een aartje naar zijn moeder had, en in vele opzichten dacht als zij. Ka rei kon soms zo ongemakkelijk dicht komen bij een waarheid, die Jeanne Krol zichzelf niet wilde bekennen om dat het niet fatsoenlijk was zoiets te zeggen, zélfs al dacht je het. Jannetje Krol’s vader was mest- handelaar geweest, iets waarover ze zich niet krhoefde te schamen, al deed ze het. De oude Krol maakte het woord van keizer Vespasianus tot het zijne: „geld stinkt niet”. Hij had buitenge woon genoten toen iemand hem eens verteld had, dat de keizer dit zei om dat hij met mest werd gegooid, nadat hij een belasting op mest had geheven. Douwe Krol had al zijn bruine tanden bloot gelachen en zijn hond Vespasia nus genoemd. Hij had, vooral in en na de oorlogsjaren zeer veel verdiend, en als was er een hoop zwart geld bij, hij stond „aan de goeie kant” en had zelfs zo af en toe onderduikers een handje geholpen. Hij was met geldverdienen opgehouden toen hij het genoeg vond om te gaan „zitten leven”, maar ter wijl iedereen dacht dat hij wel hon derd kon worden, sloeg hij op z’n hoge fiets linksaf zonder op of om te kijken en toevallig passeerde juist een zware vrachtauto, Douwe Krol had geen kans en Jannetje was wees. En enig erfge name. Ze had toen al kennis gemaakt met DERDE BLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 9