en van WIJK INDELING E. Normael dat eltsenien Frysk leart brükt yn Fryslan de Stadt Succesvolle zeezeiler Israël slaat Arabieren terug 'oorta en Sportpraet BUITENLANDS WEEKOVERZICHT tijdens vakantie Sneker huisartsen koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... It Frysk yn ünderwiis en taelpolityk (II) Brégeklasse jowt skoallen foar f.u. mooglikheit Fryske lessen to iaën SNEEKEK N1EUWSBLAD PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit DAT BIRD Wie kree" teveel veld terug in postkantoor? Mensen van ..De Terpen' uit Scharnegoutum hadden reisje naar 't oosten I. KUIPERS Psn., Drylts. Postverkeer met Nabüe Oost**r> ern***" vertraagd fiss DONDERDAG 8 JUNI 1967 DERDE BLAD YN HIEL FRYSLAN FRYSK heer Van de Stadt. prijzen dient te delen”. ZEEZEILEN NET-FRYSKTALIGEN Uit bovenstaande b’"kt ook al, dat ARABISCHE VERDRAGEN De ynfiering fan de Mammütwet bringt ek foar it Frysk in hiel nije site- waesje. Om to bigjinnen is der de brégeklasse, de earste klasse fan ’e skoallen foar fuortset ünderwiis. Yn dy klasse moat fêststeld wurde, op hokker skoalle de leading it bést op syn plak is. Derom moat it lesprogram foar dy brége klasse op alle skoallen foar fuortset ünderwiis üngefear gelyk wéze, sadat learlingen noch fan skoalle foroarje kinne, sünder dérby in jier te forspyljen. Wy sille der fan üt gean moatte dat it normael is, dat oarstaligen yn Frys lan ek de Fryske tael leare moatte WTJK 4: dr. K. v. d. Heuvell: ’t Ge bied tussen Houkesloot, stads gracht en Woudvaart (Sperk- hem). FRYSK AS KULTUERTAEL binne. Itselde jildt foar korrespondin- ten fan kranten, kantoarpersoniel, en gean sa mar troch. Mar it is seis noch folie slimmer. Dyjingen dy’t it wol yn’t Frysk dwaen kinne en wolle, wurdt dat gauris ün- mooglik makke of forbean, omt oaren miene dat de Friezen har eigen tael net léze kinne, om dan mar to swijen fan de net-Frysktaligen yn üs pro- Voor het tijdvak van 5 tot 26 juni neemt voor dokter W. Lofvers waar in: Een leerling-loketbeambte in het Sneker postkantoor heeft een strop van een goede f 200. Op 1 juni werd bij het opmaken van de kas ontdekt dat er een tekort was. Het is mogeljjk, dat iemand teveel geld terug heeft ge kregen of te weinig betaald. Hoe dan ook, mocht er onder onze lezers ie mand zijn, die zich hier iets van her innert, dan ziet men hem graag in aan loket 6 (giro en verzending va’- luchtpost voor deze spaarbank) verschijnen, zodat de fout landen is momenteel vrijwel normaal. I kan worden hersteld. De Fryske taelpolityk bitsjut oant nou ta lykwols noch net folie mear as in prinsipiële ütspraek fan üs Provin- siale Steaten, dat it Frysk mear om tinken fortsjinnet. De dieden moatte noch folgje Egypte. Bij zijn terugkeer werd Hoes sein vergezeld door Sjoekeiri, de voor zitter van de Palestijnse bevrijdings organisatie, die nog kort tevoren de dood van Hoessein had gezworen. Yn it forline hat de Fryske tael him tsjin de fordrukking yn hanthavenje kinnen trochdat Fryslan in isolearre provinsje wie en yn Frysan de boe- rebifolking net bot under ynfloed fan ’e stêdden stie. fan de net-Frysktaligen yn üs vinsje, der’t sokken sünder mear fan oannimme dat se gjin Frysk léze kin ne of wolle. De Arabische acties van maandag morgen waren niet gelijktijdig. Pas later in de morgen kwamen Syrische en Jordaanse vliegtuigen in actie, ter wijl er van een oprukken van troepen nog geen melding werd gemaakt. Ad- (dir. nou spe- methoade foar it Frysk yn ’e rek- De Jordaanse troepen zijn onder Egyptische leiding geplaatst. Iraakse troepen (Irak heeft zich bij het ver drag tussen Egypte en Jordanië aan gesloten) zijn in Jordanië aangekomen, evenals Saoedi-Arabische. Dat moet men niet alleen zien als een bescher ming van Jordanië tegen Israël of als een poging om Israël aan te vallen, maar ook als een streven zelf zoveel mogelijk invloed in Jordanië te win nen, voor het moment, waarop de toe stand weer genormaliseerd zal zijn. Want ondanks alle broederschap zal het interarabische touwtrekken tussen 1962 nam hij met dezelfde boot deel aan de Bermuda-race, het jaar daarop fungeerde hij zelf als kapitein van De Stormvogel, omdat de heer Bruynzeel toen was verhinderd. Zij kwamen toen uit in de Skawrace bij Noorwegen. Op onze vraag wat zijn beste presta tie was in zeezeilwedstrijden kon de heer Van de Stadt geen antwoord ge ven. ,.Dat is erg moeilijk te zeggen. Ik heb zovele wedstrijden gezeild en iedere keer weer was het een beleve nis. Zo werd ik in 1966 eerste in de Hoek van Holland-Harwich-race, In de week, die aan het uitbreken van de vijandelijkheden vooraf ging, vormde Esjkol een regering van natio- 'nale eenheid, waarin als voornaamste figuur generaal Mosje Dajan, de haast legendarische opperbevelhebber uit de Sinaïveldtocht van 1956, toetrad als mi nister van defensie. Dajan staat be kend als een voorstander van een har de politiek en zodra hij minister was, verklaarde hij op een persconferentie, dat Israël in geval van oorlog wel in staat zou zijn de Arabieren te ver slaan zonder hulp van het buitenland. Of Israël nu de aanval heeft ingezet, is nog niet duidelijk, maar men moet met de mogelijkheid rekening houden. WIJK 3: dr. J. W. v. d. Zijpp en dr. C. P. Dros: Het gebied tussen Zwette, stadsgracht en Houke sloot (omgeving Leeuwarder - weg en Eiland). yn ’e Hierdoor had Israël er een gevaar lijke grens bij gekregen, want tot nu toe had men er rekening mee gehou den, dat Hoessein en Nasser te zeer eikaars doodsvijanden waren dan dat Hoessein iets zou ondernemen, dat de Egyptische invloed in zijn land zou kunnen vergroten. was dat ook al gebeurd, in Leek. Na een hartelijke begroeting gingen beide groepen weer hun eigen weg. De Scharnegoutumers gingen naar Coevor- den. In deze oude stad werd eerst wat rond gereden; daarna nam men eên kijkje bij de grens. Natuurlijk werd deze even „overschreden” om op de grond van de oosterburen wat te wan delen. Ook Schoonebeek met zijn ja-knik- kers had ieders bijzondere aandacht. In Emmen werd een heerlijke maaltijd genuttigd. Via Hoogeveen en Meppel reed men vervolgens naar Giethoorn om daar onder de hoge bruggetjes en over het Bovenwiede te varen. Op de terugweg stak men in Oran jewoud nog even aan in de speeltuin. Aan het einde van de reis bedankte de voorzitter van de personeelsvereniging de chauffeur en wenste de zuivelmen sen, die even een fijne onderbreking van een periode van zeer drukke werk zaamheden hadden, een wel thuis. Hwat in (kultuer)tael ünderskiedt fan in dialekt is foaral, dat dy tael ek brükt wurdt yn ’e skrjftlike kom- munikaesje. Dat bringt yn Fryslan noch allerhande swierrichheden mei. Yn ’t foarste plak hawwe de measte Friezen noait leard harren eige- tael to skriuwen. Dêrtroch is it foar de measten ek al soene se it wol wolle - ünmooglik de oantekens en de brief- wiksel yn it Frysk to skriuwen, as se skriuwer fan de ien of oare foriening Zaterdag heeft de personeelsvereni ging van de zuivelindustrie ,De Terpen’ te Scharnegoutum een uitstapje ge maakt naar het oosten van ons land. Het was die dag prachtig weer en mede hierdoor kan men op een geslaagde tocht terugzien. Met een bus van de ZWH reed het gezelschap naar Appelscha. Daar werd een kopje koffie gedronken. Tot ieders verrassing ontirioette men hier een op skoalle. It is dochs normael, dat im- men dy’t yn in oar taelgebiet komt to wenjen, hire dér oan to passen hat, en de tael fan dat gebiet leart. Alle emigranten fine dat fanselssprekkend. Dat men it foar it Fryske taelgebiet net fanselssprekkend fynt, kin allin- ne forklearre wurde üt in net foar fol oansjen fan ’c Fryske tael. De gekste biswieren wurde heard: Guon fine it sjovinistysk, dat dy Frie zen harren eigen tael leare wolle. Oa ren binne bang dat it Fryske stribjen it nasionalisme yn ’e han wurkje sil, wylst krekt dat Fryske stribjen stri- dich is mei elk stribjen nei steatkun- dich nasionalisme. Fan it selde nivo is it argumint: wy libje dochs ek yn ’e Nederlanske steat? Dat léste fait fanseis net to ünt- striden, mar boecht hielendal net yn to halden dat wy derfoar üs kulturele identiteit opjaen moatte om üs fol- slein lykskeakelje to litten yn 'e ien- heitssteat. Wy binne wol allegearre Nederlanners, mar net allegearre Hol- lanners! WIJK 5: dr. H. übbens: Het gebied tussen Woudvaart, stadsgracht en spoorlijn (Lem- merwegwijk, omgeving Sta tionsstraat en Badhuisgracht en omgeving). Deze regeling geldt niet gedurende het weekend. Boodschappen vóór 8.30 uur bij de betreffende arts. Ja elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullen.Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u graag inlichten over het Premie Spaarplan. Aan Arabische kant bracht de crisis de regeringen in broederlijke omar ming bijeen, hetgeen een bedreiging te meer voor Israël werd. Koning Hoessein van Jordanië, tot voor kort in Nassers ogen een imperialistische lakei, dook plotseling in Kaïro op om een verdedigingsverdrag te sluiten met Mar dat is nou allegear oars wur- den. It Frysk hat nou allinne noch takomst, as it hjir yn Fryslan de normale tael wurdt yn alle formid- dens, ek yn 'e stêdden. Fan 'e stêd den sil in Fryske ynfloed ütgean moatte net it platteldn. De heer Van de Stadt neemt jaar lijks deel aan 6 a 7 (grote) zeezeil wedstrijden. Vanwege zijn werkzaam heden is d ook wel nodig. „Anderen denken, dat ik het zeilen alleen maar uit louter recreatief oogpunt doe. Na tuurlijk zeil ik graag, maar voor mij staan er toch ook commerciële belan gen op het spel. Een kwestie van com bineren dus en proberen of de jachten, die naar een bepaald ontwerp zijn ge bouwd, het goed doen in zeilwedstrij den”. Ook maakt de heer Van de Stadt jachten voor zg. zeiltoerisme. Hij heeft thans een jacht ontworpen voor de Belg Moorkens, waarvan men wel wat verwacht. Met zijn schep ping „De Aladdin”, gebouwd in 1965, won de Zaandamse scheepsbouwer de 30e editie van de zeilwedstrijden van de Noordzeeweek „Rondom Helgo land”, een race over 14 ‘zeemijlen, waarover de Aladdin 2 uren 41 min. en 2 sec. deed. De weersomstandighe den waren ongunstig: een zwakke wind met regen en mist. De heer E. G. van de Stadt (gezagvoerder) had als bemanningsleden mee de heren W. Coolhaas uit Rockanje (kolonel buiten dienst), schoonzoon Arnold Verkade uit Rosmolen, een oud Zaankanten Voorts de heren Falk Lewin uit Am sterdam en de heer Hilpert uit Bre merhaven. Uiteraard is de heer Van de Sta,dt trots op zijn Aladdin, die ui termate geschikt is voor het deelnemen aan zeezeilwedstrijden. Het jacht is 9.60 m. lang, 2.65 m. breed. 1.73 m. diep en heeft 55 m2 zeil. In augustus TWATALIGENS Twataligens kin forskillende bitsjut- tingen hawwe. It kin bitsjutte, dat der yn in gebiet twa aparte taelmienskip- pen bisteane, dy’t elkoars tael net ken- ne en ek net leare wolle. Soks liedt rounom ta taelstriid: in fijannige hol ding tusken dy beide aparte taelmien- skippen, mei alle neidielige gefolgen dy’t dat meibringt. Mar twataligens kin ek bitsjutte, dat de minsken yn in gebiet allegear twatalich binne, dat se allegear njonken harren memmetael noch in twadde tael leare. Yn dy sitewaesje hoecht twataligens net folie swier- de z.g. progressieve landen en de reac tionaire koninkrijken voortgaan. WEINIG HEIL de heer Van de Stadt gebouwd, i X 1x11-1 j»-1 LC11U vuui U&HIU Vdll UC Ö1Z.C11UC1 UUU1 I de PTT aangenomen. Voorts zal met vertraging rekening dienen te worden l gehouden bij zeepost, die onder nor- male omstandigheden via het Suez- i kanaal wordt verscheept met bestem ming Oost-Afrika, Aden en de landen rondom de Perzische Golf, alsmede In dia, Pakistan en het Verre Oosten. De I het postkantoor I spaarbank) I kan wordei Mei it each op ’e seleksje meije yn ’e brégeklasse gjin fakultative fakken jown wurde, omt men it ünderwiis bi- heine wol ta de foarnaemste fakken. Fanseis heart dér yn lannelik forban it Frysk net by. Mar foar Fryslan is it Frysk sünder mis wol ien fan ’e bi- langrykste fakken, hwant it is net al linne de memmetael fan ’e measte learlingen en soe as sadanich de basis foar it hiele taelünderwiis wêze moat te, mar it is ek de tael der’t de meas te learlingen yn har fierdere libben - as se tominsten yn Fryslan bliuwe - déistich mei konfrontearre wurde sille. De measte learlingen soene folie mear profyt hawwe fan lessen yn ’e Fryske tael as b.g. yn ’e Franske, dêr’t in soad tiid yn stutsen wurdt, sünder dat de measten dér letter hwat mei dogge. Omt ek de Twadde Keamer oer- tsjüge wie fan de needsaek, dat ek yn ’e brégeklasse fan it fuortset ünderwiis Frysk jown wurdt, waerd in aminde- mint-Van Bennekom oannommen, dat it mooglik makke, yn ’e brégeklasse op de foar Nederlansk ütlutsen üren ek Frysk to jaen. SPESIALE METHOADE FOAR IT FRYSK In kommisje fan 'e Provinsiale Un- der-viisrie - bisteandé üt de hearen F. Broers (MAVO-Burgum), G. de Vries (Lyceum en Kweekskoalle - Drach ten), dr. A. Wadman (Gymnasium - Snits), G. van der Woude (Lyceum - Dokkum en Kweekskoalle - Ljouwert) G. H. Vledder (dir. Pedagogysk vysburo) en drs. R. Straatsma Buro foar Taelbifoardering) is dWaende mei it tarieden fan in siale brégeklasse. Derby wurdt der ken mei halden, dat dizze lessen jown wurde moatte op ien fan ’e foar Neder lanske tael ütlutsen üren. Dizze les sen sille ek foar it Nederlansk fan bi- lang wêze moatte. Derom sil in soad omtinken jown wurde oan taelforge- liking (sinsbou, taeleigen, frisismen). Mei dizze lessen sil it kommende jier op in tal skoallen eksperimintearre wurde. De erfarings en de krityk fan de lesjowers sile forarbeide wurde, ear’t dizze lessen yn boekfoarm üt- jown wurde. Hopelik sille alle skoallen foar fuortset ünderwiis dizze lessen brüke, as yn 1968 de Mammütwet yn wurking giet. NEI DE BRêGEKLASSE Der wie in protte folk yn ’e stèd Men koe op ’e hollen hast rinne En elkenien sjen? Dat hie der wol oan It Greatsan lei krekt yn ’e sinne In inkelde auto kroep der tusken lans Dat btnn’ fan dy minsken dy binne hwat mansk Mar doe ynienen bleau de auto stean Dy koe yn dy drokte gjin streep fier der gean Dan der mar-üt, der moast dochs hwat mei Der wie net in minske dy’t hwat tsjin him sei Mar by’t iepenjen fan de autodoar Stie dér in aerdich famke foar Hja sei: dogge jo de groetnis oan jo soan ’t Is in aerdige jonge, ik'ken him'hiel skoan De man fan de auto sei: ik ha noch gjin bern ’k Bin noch frijgesel, kinst dat net sjen? In pear moanne lyn hong ik noch tsjin dy oan Fanke, as wie ’t juster, ik wit it noch skoan Hja barste yn laitsjen üt. O, hwat stean ik foar skut Dü likest jim heit wol; mar ’t komt fan dat burd In verband met de toestand in het i Nabije Oosten ondervindt de verzen ding van lucht- en zeepost naar be stemmingen in Egypte, Irak, Israël, T"J-!i, Libanon, Saoedi Arabië en Syrië ernstige vertraging. Post voor deze landen wordt uitslui tend voor risico van de afzender door KAMPIOENSCHAPPEN Stormvogel, omdat de heer Bruynzeel Voor dat de heer Van de Stadt, die op buitenstaanders een wilskrachtige I indruk maakt en zijn woorden zorg- vuldig kiest, overging tot de zeezeil- sport, kwam hij in zeilwedstrijden op I de binnenwateren uit. Zo nam hij deel aan tal van wedstrijden op het Alk- maardermeer en won vele prijzen. In 1936 behaalde hij zijn eerste Neder landse kampioenschap in de 12-voets- jollenk’ se en daarna werd tweemaal de titel gegrepen in de Drakenklas se. Naast het zeilen beoefende de groep baptisten uit Sneek. Vorig jaar TT tt j tt i_ I wac dnf nnk al crphonrrl in T.pok Na Hoek van Holland-Harwich-race, in klasse 3 van de RORC. Een prestatie, 1 waarop je uiteraard wel even trots bent. In dergelijke races heb ik ook tweede en derde prijzen veroverd”. De Zaankanter toen ook nog het zwem- Zaanstreek heeft o.m. ook in de he men en de kanosport. Door gebrek aan tijd kon hij zich op deze takken van sport niet volledig „uitleven”. Maar dat is een schrale troost voor Israël, dat, ook al heeft het een leger, dat veel beter is dan de Arabische le gers, toch weinig heil kan ver wachten van oorlogshandelingen. Frankrijk, dat voor het belangrijkste deel de Israëlische bewapeningvoor zijn rekening heeft genomen, houdt zich bijzonder neutraal en wil wat het aan invloed in de Arabische wereld meent te hebben, niet in de waagschaal stellen. Frankrijk gelooft zelfs, dat het misschien een bemiddelende rol zal kunnen spelen, beter dan Engeland of Amerika, die beiden naar Arabisch ge voel te zeer met Israël verbonden zijn, ook al heeft Engeland zich neutraal verklaard. Egypte heeft bij de vorige gelegen heden al duidelijk gemaakt, dat het niet alleen de incidenten, maar de ge hele Palestijnse affaire van a tot z Wel week eens door de Ver. Naties behan deld wil zien. Dan zal weer naar voren komen, dat Israël enkele belangrijke resoluties van de Ver. Naties naast zich heeft neergelegd, zoals die over de terugkeer van de bijna één miljoen Palestijnse vluchtelingen, die in 1948 gevlucht zijn voor de in de eerste Palestijnse oorlog zegevierend oprük- kende Israëlische troepen. Er zal van de kant van de grote mo gendheden bijzonder veel beleid nodig zijn om de strijdende partijen uit el kaar te houden, waarvan de ene (de Arabische) gezworen heeft af te reke nen met Israël. Maar ook alle voor zichtigheid om te voorkomen, dat zij zelf bij het conflict betrokken zullen worden. In het vertrek, waar scheepsbouwer E. G. van de Stadt, Zuiddijk 412 te Zaandam, zijn administratieve werkzaamheden verricht, hangen prachtige zeilfoto’s aan de wand. Geen wonder overigens, want de Zaandammer, die I al vóór de tweede wereldoorlog Nederlandse titels veroverde, heeft zijn hart verpand aan de zeilsport. „Door mijn hobby voor het zeilen ben ik, na mijn studie te hebben voltooid, scheepsbouwer geworden”, zei hij ons in zijn ge- j rieflijk ingericht kantoor toen we hem spraken naar aanleiding van zijn I laatste grote zeilsucces: winnaar van de Helgoland-race. Mede door de steun van zijn echtgenote groeide het bedrijf van deze succesvolle ontwerper van zeiljachten e.d. uit tot een grote onderneming, waarin thans 80 mensen wer ken. Er zijn tientallen werven, die schepen bouwen naar ontwerpen van de bemanningslid heeft gevoren WIJK 1: dr. H. Gerritsma: Het gebied ten noorden van de spoorlijn Staveren-Leeuwarden (Noorderhoek, IJsbrechtum, om geving Bolswarderweg). WIJK 2: dr. J. Dethmers: Het stads gedeelte binnen de oude stads grachten en het gebied tussen spoorlijn en Zwette (binnenstad en Kloosterstraten, staatsman- straten en bloemstraten). de heer Van de Stadt ook vaak als i met een of ander jacht. Zo werd hij in 1961 uitgenodigd deel uit te maken van de a.s. neemt de Zaandammer met zijn bemanning van De Stormvogel van de „wonderschip” deel aan de Fastnet- beer C.Bruynzeel ^gezagvoerder)^Jn i o.a. mee de Zaandammer Ton Amons. Dat is allinne mar mooglik, as it Frysk rounom yn Fryslan op ’e skoal len ünderwiisd wurdt. Ek yn 'e stêd den, It Bildt en de Stellingwerven. Hwant as it net oer de hiele provinsje bart, krije wy de tastan dat in groep him bütensletten fielt as it Frysk yn provinsiael forban brükt wurdt, of de Friezen meije yn eigen lan harren ei gen tael net mear brüke. Fan dat lés te foarmje de plattelansfroulju net it iennichste foarbyld. Hwa’t hjir yn Fryslan konsekwint yn it iepenbier Frysk sprekke en skriuwe wol, ropt noch altyd in soad wjerstannen op. EK YN 'E TSJERKE richheden to jaen, omt elk dan sün der biswieren de tael prate of skriu- kin, dy’t hy prate of skriuwe wol. De üntj owing yn Fryslan giet yn ’e rjochting fan in mear natuerlike twa taligens. Hjirby giet it net om it bi- halden fan in stik histoarje, mar om in dynamysk stribjen nei emansipaes- je (lykbirjochtiging) fan 'e Fryske tael. Omtrint hiel Fryslan is fan aids Frysktalich en it Frysk moat dan ek biskóge wurde as de tael fan ’e pro vinsje. Fan alle biwenners fan üs provinsje, dy’t oan, it mienskipslibben dielnimme, mei dan ek forwachte wurde, dat se it Frysk folgje kinne. As provinsje binne wy twatalich, omt wy diel ütmeitsje fan in lan, dat it Hollansk as fiertaèl hat, en ek omt der yn Fryslan sa hjir en der noch al hwat minsken wenje, dy’t gjin Frysk prate. Wy sille der fan üt gean moatte, dat wy hjir yn Fryslan rounom yn pleats- lik en provinsiael forban it Frysk as fiertael brüke, sawol yn it mounlinge as yn it skriftlike. Dat jildt yn ’t foarste plak foar üs oerheden. It is fansels wol hiel moai om oer Fryske taelpolityk to praten. Mar taelpolityk sil dochs alderearst bitsjutte moatte, dat men as oerheit seis it Frysk brükt. ren Simon de Wit en H. Kaars Sijpe- stey bekende zeezeilers, die al veel heb ben bereikt. Laatstgenoemde is voor zitter V; i de Noordzeeclub, die dit sei zoen enkele wedstrijden organiseert, o.m. op 10 en 11 juni de Hoek van Holland-Medwayrace, 24 juni Aan- bfengwedstrijd Hoek van Holland- Zierikzee, 1 juli Aanbrengwedstrijd Hoek van Holland-Den Helder. De heer Van de Stadt volgde als bestuurs lid van de Noordzeeclub de heer Si mon de Wit op, die voor de funktie bedankte. Nei de brégeklasse, dêr’t it Frysk yn de foar Nederlanske tael ütlutsen üren jown wurde moat, kin yn de •dêropfolgjende ien of mear learjierren (ófhinklik fan it skoaltype) Frysk as fakultatyf fak jown wurde oan alle learlingen. De learlingen moatte dy jierren ntl. in mienskiplik program folgje. Dêrnei komt yn ’e hegere klas sen pas de differinsiaesje. It lei foar de han dat it Frysk yn ’e heechste klassen ek in troch de yndi- viduele learling to kiezen karfak wurdt. It is fan great bilang, dat it Frysk opnommen wurdt yn it mienskiplik program dat alle learlingen de earste twa of trije jier folgje moatte. Hwant forantwurde kar foründerstelt dat dy- jinge dy’t kieze mei alteast ienige ken nis hat fan hwat hy kieze kin. Dêr giet it hiele systeem fan ’e Mammüt wet fan üt, en sa sil ek it Frysk dêr ynpast wurde moatte en kinne. Maandagmorgen zijn zware gevechten ujtgebroken aan de Israëlisch-Egyp- tische grens. Daarmee braken enkele spannende dagen aan. niet alleen voor het kleine Israël, dat door een geweldige overmacht werd bedreigd, maar voor de gehele wereld, dat de adem inhield, daar het gevaar voor een derde wereldoorlog niet ondenkbeeldig was. Het ziet er thans naar uit, dat het de Arabische strijdkrachten niet gelukt is hun doel de totale vernietiging van de staat Israël te bereiken, maar dat ze daarentegen zelf de kous op de kop krijgen. Ondanks alle diplomatieke overleg, dat Amerikanen en Engelsen de vorige week hadden ontplooid, was men nog geen stap verder gekomen met de kwestie van de vrije vaart door de golf van Akaba, die door Israël als een le venskwestie werd gezien. Geruchten over compromissen, over de vorming van een organisatie van maritieme mo gendheden die de vrije vaart zouden waarborgen, over de mogelijkheid al leen Israëlische schepen te bannen, zijn alle op niets uitgelopen. Onderwijl werd de positie van de Israëlische regering in het binnenland steeds moeilijker. Premier Esjkol kreeg verwijten te horen, dat hij niet flink genoeg optrad, daar hij naar de ma tigende raadgevingen van president Johnson had geluisterd. Velen in den lande waren de overtuiging toegedaan, dat het voor Israël beter zou zijn zich door snel militair optreden, net als in 1956, weer voor een aantal jaren rust te kopen. Afwachten was voor deze school hetzelfde als afwachten tot de Arabi sche landen het ogenblik gekomen achtten om de laatste klap te geven. Ruim dertig jaren zeilen heeft deze volijverige Zaankanter er thans opzit- ueei aar. ue rast ten. In die periode veroverde hij hon- race; als bemanningslid gaat dan derden prijzen, waarvan er enkele 'n plaats kregen in zijn kantoor. Vele andere trofeeën bewaart hij in zijn j woning. „Natuurlijk houd je niet zelf I alle prijzen. Ik heb er vele weggege- ven, want per slot van rekening vaar j je met een bemanning, die ook in de I indruk maakt en zijn woorden zorg- Nog voordat de tweede wereldoor log uitbrak, stapte de Zaandammer reeds over op het zeezeilen. Het zou te ver voeren al zijn wedstrijden en suksessen te releveren, maar, zoals hij zich tegenover ons uitdrukte: „het was een fijne tijd. Ik heb enorm veel plezier beleefd aan die tientallen wed strijden”. Prettige herinneringen be waart hij aan de periode, waarin hij als bemanningslid van de. Zeearend voer, met de heer C. Bruynzeel als kapitein. Na de oorlog ontwierp de heer Van de Stadt o.m. De Trial, een best zeiljacht, waarmee goede resulta ten werden geboekt tijdens (kleine) zeezeilwedstrijden. De bemanning be- T stond toen uit drie man. Later kwam koeweit, t-,. AraniP on Svrio f De Pionier, ook al naar een ontwerp van ---I--j in de v art. Met deze plasticboot deed de Zaandammer o.m. mee aan de Fast- net-race. ■’tart van het eiland White, finish nabij Plymouth, itaal zo'n 1150 km. „D"t was bijna zes dagen en nachten zeilen. Een heerlijke tijd, we I behaald n toen een goede klassering”. NIET ALTIJD KAPITEIN Nettsjinsteande fjouwer ieuwen pro testantisme is de tsjerke yn Fryslan noch altyd in Hollansk taelpolityk yn- strumint, dêr’t in üntfryskjende yn floed fan üt giet. Foar it leauwe seis sil dat ek in skeadlike yn floed hawn hawwe, omt minsken dy’t yn in har net eigen tael bipreke wur de, dêr persoanlik minder troch oan- grypt wurde. It giet gauwer oer har ren hollen hinne. It boadskip wurdt minder persoanlik bilibbe. It wurdt heech tiid, dat it preekjen (en sjon- gen) yn ’e folkstael ek yn Fryslan ge- woan wurdt. Us oerheden hawwe ek al ieuwen lang in Hollanske taelpolityk bidreaun. Foar it mounling taelgebrük wurdt dêr langer it Frysk wol wer talitten. Mar yn it hieltyd wichtiger wurden- de skriftlik taelgebrük wurdt foar it Frysk noch ne* folie plak ynromme. Alle ornearringen, biskikkingen, ak ten, adfortinsjes en oare bisluten en publikaesjes binne yn ’t Hollansk. Yn forskate gemeenten wurdt seis ’t Hollansk oantekene, hwat yn riedsseal yn ’t Frysk sein wurdt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 9