excursie naar nieuwe Raad Ijlst op gemaal Jutrijp De toekomstige Sneker vrachthaven Waterpoort-krabbels WYM BRITS ER A DEEL IJLST van en Fries Regenhoogteam voor Kaag- en Sneek-week Bijzondere voetbal wedstrijd t.b.v. Israël Kind in Kerksloot te Heeg verdronken Zaterdag voor de achtste maal IJsselmeerrace Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ven ven Weg IJlst-Lemmerweg weldra aanbestedingsklaar Besteksklare werken in Sneek en Wymbritseradeel Donderdag 15 juni 1967 Vorkheftruck boorde zich in nieuwe auto Twee Snekers ernstig gewond in Noordoostpolder Visdiefstal in Woudsend s Hti SneeUr Nieuwsblad is een qecombmeede uHqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ]j jj De vernieuwing van de schiphuizen 19 t.e.m. 26 in de jachtha- ven is al geruime tijd in volle gang. Nog enkele weken en de eerste boten kunnen onder een nieuw dak gestationeerd wor- den', zo verwacht men bij het bouwbedrijf Joustra, dat het werk uitvoert. Na de verbouwing zal de totale oppervlakte van het s gebouw bijna verdrievoudigd zijn; de oude schiphuizen hadden een oppervlakte van 260 m2, deze bedraagt straks 700 m2. De huizen zijn gebouwd op betonnen palen, die zeven meter diep in de grond zitten. Het thans in aanbouw zijnde gedeelte is ze- h s ven meter breder dan het oude. Het grote pluspunt van deze nieuwe schiphuizen is, dat ze mogelijkheid tot winterberging bieden. Op goothoogte worden namelijk over de gehele breedte leggers aangebracht waarop ’s winters schepen kunnen wor- JJ den geplaatst. Met de vernieuwing is een bedrag gemoeid van ruim zestigduizend gulden. Maar daarvoor wordt dan ook iets - - .«F C:; nr. 48 f” J. strijd zeilt. De eindredactie was in weer netjes bij. In deze weken wordt de ene helft i-n KTarlat*! nrsrl Ddrl rlnrif tal namen van geslaagden. Profi- pleit hij Volgende week woensdag wordt Ook het laatste punt: restauratie woningen Eegracht 59-60, riep bij de raad nogal vragen op. De totale bouw- fa. V. d. Woude te IJlst. Vaste lasten f 0,25 per woning per week. De aankoop van grond van J. J. de Vries, Sneekerpad 7 te IJlst, vroeg ook weinig bespreking. Met algemene stemmen werd besloten tot de aankoop van plm. 6.12.50 ha grond, grenzende aan de oostelijke Dijgracht, voor een prijs van f 1,65 per m2. Totale aan koopsom f 101.062,50. DOORSTROMING Het clubboekje van de Sneeker Zeilclub (SZC) is ook weer ver schenen. Het ziet er zoals gewoon lijk keurig uit_ Een fraaie actiefoto van om: Verschijnt MAANDAGS an DONDERDAGS Kantoor voor artminist.rat.ip en redaktie GEDEMPTE POL 6 telefoon 05150 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! (handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs f 4,— per half laar. Franko per post f6,per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad In totaal zou er in de drie noorde lijke provincies, Friesland, Groningen en Drenthe, 367,8 miljoen gulden nodig zijn om in de komende maanden wer ken uit te voeren, waarmee de werk loosheid wordt bestreden. In eerste instantie kan men met 68,2 miljoen al een heel eind vooruit, waarvan voor Friesland f 35 miljoen al in de begro tingen is verwerkt. De bijna tweejarige Gerhard E. Ottenhoff is maandagmiddag' spelen derwijs in de Kerksloot terecht geko men en later aan de gevolgen overle den. Het gebeurde omstreeks half één. Op een gegeven ogenblik miste de moeder haar zoontje, zodat men ging zoeken. Een buurvrouw, mevr. De Jong, zag het kind voorover in de sloot liggen. Vermoedelijk is het er in gevallen toen het steentjes naar eenden wilde gooien. De buurvrouw waarschuwde snel de expediteur Veenstra. Deze sprong te Dinsdagavond om 8 uur hield de Ijl ster raad openbare vergadering. Voor af had het gezelschap een bezoek ge bracht aan het nieuwe gemaal te Jut rijp. Toen verleden jaar een begin was gemaakt met de bouw, had de Ulster raad eveneens blijk van belangstelling gegeven voor deze verbetering van de waterlozing, óók voor de Ulster lan derijen. Dc ingenieurs Koopmans en V. d. Werf, die in het tot stand komen van dit kapitale werk, zowel naar in houd als naar de kosten gerekend, een belangrijk aandeel hadden, gaven de nodige toelichting en beantwoordden alle gestelde vragen. Natuurlijk werd er ook gedemon streerd. Beide pompen, met een capa citeit van 112 m3 per minuut elk, kwa men op volle toeren te lopen, de auto matische kroosgrijper kwam in wer king. Het gemaal bewerkt een oppervlak te van 2400 ha en is zeer zeker in staat de landerijen droog te houden. De to tale bouwsom ligt tussen de vier en vijf ton, maar het waterschap heeft er dan ook iets voor gekregen waar het op kan rekenen, hetgeen de beta ling van de „aanslag” zeer zeker ver gemakkelijkt. Burgemeester Cazemier dankte aan het slot de heren uitleggers hartelijk voor hun welwillendheid. Hij hoopte dat er spoedig weer contact met Jut rijp zou zijn, hiermee doelend op de nieuwe weg Ulst-Lemmerstraatweg. Over een paar weken heeft het inge- nieursbureu „Oranjewoud” deze weg aanbestedingsklaar! CENTRALE VOORZIENINGEN IN SIMPLEXWONINGEN Het Friese regenboogteam dat Fries land zal vertegenwoordigen in de tra ditionele Holland-Friesland wedstrij den in de regenboogklasse tijdens de Kaag- en Sneekweek zal dit jaar be staan uit de zeilers H. de Vries met Flamingo, H. Röfekamp met Swan, M. Oppenhuizen met Hendrika, J. Alber - da met Algri en J. de Wilde met Tem po. Als reserve is aangewezen M. Cnosse” met Coppelstock. SNEEKER NIEUWSBLAD Dit is een beeld van de situatie, zo als die momenteel is rond de in aan bouw zijnde vrachthaven bij het in dustrieterrein aan de Oppenhuizerweg. Wanneer de werkzaamheden niet te veel worden vertraagd, kan het eerste schip medio oktober binnenvaren. Aannemingsbedrijf J. W. de Jong uit Lemmer is thans bezig aan de noord zijde over een lengte van ongeveer honderd meter een stalen damwand te slaan. Hiertegen zullen straks de vrachtschepen gemeerd liggen. De haven wordt ongeveer 300 me ter lang, 50 meter breed en 3 meter diep en krijgt een rechtstreekse ver binding met de Houkesloot. Dit heeft tot gevolg, dat de Oppenhuizerweg ter plaatse wordt onderbroken. Het ver keer van Sneek in de richting Op penhuizen moet dan voor het gebouw van Van der Heem langs via een nog aan te leggen weg over het nieuwe industrieterrein naar de Oppenhuizer weg aan de zuidzijde van de haven. Zodra deze weg, waarvoor de stenen reeds klaar staan, gereed is kan met het uitbaggeren van de haven worden gestart. Deze nieuwe weg wordt ruim 700 meter lang en 6 meter breed. Het weghalen van het stukje Op- Het volgende punt: vaststelling ver ordening ter bevordering van de door stroming van bewoners van goedko pere naar durrdere woningen en van grotere naar kleinere woningen, lokte wel enige bespreking uit. De heren za gen er wel terdege een sociale kant in, maar waren enigszins ongerust over de richtlijnen, die b. en w. straks zul len stellen. Hoe hoog zullen die richt lijnen straks zijn? werd er gevraagd. De voorzitter antwoordde, dat de ver ordening wel een zekere speelruimte geeft en geval voor geval bekeken zal worden. B. en w. hebben bij de minis ter een verzoek ingediend om voor gelden in aanmerking te komen. Deze bijdrage is bepaald op f 50,per wo ning, gereedgekomen in het jaar voorafgaande aan dat van de aanvraag, vermeerderd met, f 0,50 per inwoner van de gemeente naar de toestand op 31 december van dat jaar. Daartoe moet voor 1 april van elk jaar een aan vraag wr -den ingediend. De bijdrage wordt verstrekt onder de voorwaarde, dat zij wordt gestort in een doorstro- mingsfonds, uit welk fonds naar eigen inzicht door de gemeenten geldelijke steun kan worden verleend in daar voor in aanmerking komende gevallen. Verleden jaar zijn een 25-tal woningen in IJlst klaar gekomen, zodat we op ’t moment een f 2500 beschikbaar heb ben. Dat sluit niet uit, datwe mis schien ’t volgend jaar met het gereed komen van de 51 simplexwoningen en de 8 bejaardenwoningen iets meer kunnen doen. Verschillende raadsleden zagen in de toekomst in verband met deze door stroming wel moeilijkheden voor het college van b. en w., maar drongen aan op een sociale naleving van de verordening. Aldus werd besloten. Dan de voorlopige vaststelling reke ningen 1964 gemeente en woningbe drijf en goedkeuring rekening instel ling voor sociale zorg. Dóór de heer Zijsling werd rapport uitgebracht. Hij en de heer Wassenaar hadden een en ander knap in orde bevonden. Een pluimpje voor het secretarie-personeel achtte hij hier op z’n plaats. De raad ging hiermee akkoord. RESTAURATIE OUDE WONING Terug in de raadzaal, opende de voorzitter de openbare vergadering. Notulen, ingekomen stukken, mede delingen en het voorstel tot aanleg centrale verwarming in simplexwonin gen gingen achter elkaar bij hamer slag voorbij. Bij het punt aanleg centrale-antenne- systeem t.b.v. simplexwoningen werd gevraagd cf de huurder verplicht is dit te aanvaarden en dus per week hier f 0,25 voor te betalen. Antwoord: ja. En daarmee heeft dan de raad beslo ten: le dat in 34 van de 51 simplex woningen centrale verwarming zal ko men, wat een huurverhoging van f 3,75 per woning per week inhoudt, en de aanleg van deze verwarmingsinstalla- tie onderhands op te dragen aan de N.V. Noord-Nederlandse Roestvrijstaal Industrie te Sneek ad f 2.350 per wo ning; 2e voor alle in aanbouw zijnde 51 woningen een centraal-antenne- systeem aan te leggen, ingericht voor ontvangst van radiozenders in LMK 4- FM en TV-zenders in kanalen 6 en 47, welke laatste wordt omgezet naar kunstmatige ademhaling toegepast. Op zijn advies werd het kind naar het zie kenhuis gebracht in Sneek. Daar is het spoedig na aankomst overleden. Het jongetje was een zoontje van de heer G. Ottenhoff. Het gezin, dat nog niet zo lang in Heeg woont, is afkom stig van Vlaardingen. Het echtpaar heeft nu ndg één kind. Dinsdagmiddag reed een vorkhef truck van de ESRE, bestuurd door een personeelslid, de heer J. J. te Sneek, van achter een stilstaande vrachtauto op de Prins Hendrikkade de rijbaan op, op het zelfde ogenblik dat er een nieu we Taunus, bestuurd door de heer T. de H. te Sneek, aankwam. Het gevolg was, dat de heftruck zich in de wagen boorde. Er waren geen persoonlijke ongelukken, maar de auto werd vrij ernstig beschadigd. Maandagmiddag werden de 25-jarige J. Leonhart en de 21-jarièe R. Sil vias, beiden uit Sneek, in de Noord oostpolder ernstig gewond bij een bot sing tussen de bestelauto, die door Leonhart werd bestuurd, en een van rechts naderende melkauto Beiden zijn overgebracht naar het Sofia-zie- kenhuis in Zwolle. Het ongeluk gebeurde op een over zichtelijk kruispunt in de buurt van Marknesse, tussen Vollenhove en Blok zijl. De bestelauto botste met volle snelheid tegen de melkauto met aan hangwagen, bestuurd door R. Spin uit Blokzijl. Deze bleef ongedeerd. De ra vage was groot. Vele melkbussen wer den over de weg geslingerd. De melk auto bleef vrijwel onbeschadigd, maar de bestelauto werd volkomen vernield. De beide jongemannen werkten als verwarmingsmonteur voor het instal latiebedrijf Koster uit Deventer. Vorige week hebben onbekenden ongeveer 50 pond paling gestolen uit de viskaar van de beroepsvisser Joh. Silvius te Woudsend. (Een viskaar is een bak met gaatjes, die in het water wordt gelegd, zodat de vis daar in goed blijft). Het gebeurde in de nacht van donderdag op vrijdag. De rijkspolitie te water heeft de zaak in onderzoek. Bij de werken, die direct bestedings- klaar zijn (totaal dus f 35 miljoen in Friesland) zijn ook enkele in Sneek en Wymbritseradeel. In Sneek twee scholen, n.l. een o.l.s. voor f 510.000 en een bijzondere voor f 405.000, een kleuterschool voor f 126.200 en een uitbreiding van een o.l.s.: f 48.200. Voor de aanleg van een tunnel onder de spoorlijn bij de Bloemstraat f 400.000 en voor het slachthuis f '".700. Bouwrijpmaken terreinen: Sneek f 100.000, Wijmbritseradeel f 280.000. penhuizerweg tussen de Houkesloot en de haven levert nog enige moeilijk heden op. Onder het wegdek ligt na melijk een aantal kabels van PTT en PEB. Deze zullen eerst moeten wor den verwijderd. Daarna kan de firma Krikke uit Heerenveen met het uit baggeren beginnen; vermoedelijk ge beurt dit niet eerder dan na de Sneek week. Tenslotte zal er tussen het ge bouw van de firma Blanco en de ha ven een 14 meter brede straat wor den aangelegd ten gerieve van de vrachtauto’s, die voor de aan- en af voer van goederen zullen zorgen. Wan neer dat allemaal is gebeurd, kunnen de „Sneekermeerstomers” maar ko men. A.s. zaterdag wordt voor de achtste maal de IJsselmeerrace Staveren- Enkhuizen v.v. georganiseerd door de afdeling Friesland van de Nederland se Regenboogclub, in samenwerking met de Sneeker Zeil Club en de Wa tersportvereniging Almère te Enk- huizen. Als uitwijkdatum geldt zon dag 18 juni. De animo is weer groot want in to taal gaan ongeveer 25 schepen (re genbogen, 22 m2 klasse, pampus- en reginaklasse) van start. Er worden weer prachtige prijzen uitgeloofd, ter wijl de deelnemers en de bemannings leden bovendien een herinnerings- vaantje ontvangen. De start is ’s mor gens omstreeks 9 uur vanuit de ha ven van Staveren (de oude haven). Enkele uren daarna wordt gefinisht in de haven van Enkhuizen, waarna weer koers wordt gezet naar Staveren, waar men om ongeveer 5 a 6 uur hoopt te arriveren. De prijsuitreiking vindt na afloop plaats in hotel de Vrouwe van Stave ren. De gehele vloot vertrekt in de loop van vrijdag naar Staveren, waar de schepen zo mogelijk de avond nog zullen worden omgebracht via de nieu we sluis naar de oude haven. De au toriteiten hebben weer de nodige me dewerking toegezegd en als het weer meewerkt kan ook deze achtste race een spannende aangelegenheid wor den. Onze goede stad Sneek is helaas nog niet bekend) een teach-in ge- S arm aan groen, althans de binnen- Vanavond om acht uur wordt in het Sportpark aan de Lecuwarder- weg een bijzondere voetbalwed strijd gespeeld. De strijd zal gaan tussen een elftal, bestaande uit stamgasten van Rinke’s koffiebar, en een Meerpaal team. De baten van deze ontmoeting komen ten goede aan de actie „Helpt Israël”. Burgemeester Rasterhoff zal (in dien tijdig in Sneek) de aftrap ver richten. Van verschillende zijden is reeds volle medewerking toegezegd tot het welslagen van dit spektakel. Zo zal Advendo met haar tamboers en trompetters voor de aanvahg de mensen in de stad letterlijk op trommelen om naar het Sportpark te gaan, terwijl dit korps tevens in de pauze zal spelen. Een fraaie geste deed verder de commissie Zomeravondvoetbal, die f 25.- be schikbaar stelde alsmede de en treegelden van de op die avond te spelen wedstrijden Bakkers- Woudsend en Scheidsrechters-Hu- bert. Het elftal van de Meerpaal ver schijnt in de volgende opstelling: doel: J. Schukking; achter: T. Nooitgedagt en E. van Netten; mid den: D. Brouwer, C. Kamstra en J. Goesten; voor: T. Efdé, S. Poiesz, D. v. d. Heide, T. Boomsma en M. v. d. Berg. Rinke’s knapen spelen in de vol gende formatie: doel: S. Bootsma, achter: F. Steehouwer en S. de Haan; midden: Rinke, D. Tiesma en M. Wijnia; voor: T. Bootsma, B. Poiesz, E. Bergsma, R. Boot en D. Brouwer. Scheidsrechter zal zijn de heer A. Guittart. Men verzekerde ons, dat er aanvallend gespeeld zal worden. Alle reden dus om even een kijkje S S «n S S s S S water en bracht het ventje op het dro- ge. Door dokter D. Ferwerda werd nog s *i ten in aeze runcue opvotgi. in zijn voorwoord merkt de voorzitter van y IjZjV., 11VLCU.2S aj. a, dat het bij dc overheid dikwijls aan voldoende visie in de toekomst, en felbegeerdediploma’'of getuïg- 5 zelfs reeds in het heden, ontbreekt if* js veroJPd Ook in df kra*t op het gebied van de recreatie te water en de daarvoor te treffen ac- commodatie. Ook pleit hij voor x meer kans aan het particulier- en verenigingsinitiatief. Volgende week woensdag wordt in Heerenveen (in welk gebouw is scholen opgegeven. houden over de problematiek van stad. Gelukkig wordt dit gemis aan wel of niet ontwapening in Neder- bloemen en planten gecompenseerd land. Onze stadgenoot Hylke Dam, S door de prachtige parken, het Wil- mede-oprichter van de Vredes- J helminapark en het Burgemeester werkgroep Sneek, zal tijdens die de Hooppark. Hier en daar in de teach-in een inleiding houden over binnenstad, de oude stad kan men het thema: „Geweldloze weerbaar- J* wel zeggen (net als in Jeruzalem), heid, een alternatief voor ontwape- heeft dc gemeente voor bloembak- ning”. Verder zal onder meer ma- ken gezorgd. Zoals op de Singel, joor Tj. Walburg uit Sint-Annapa- 1 x'_ 1 1 -- ‘U «1— 4- m 1 14-^* a hun huizen dit soort fleurige waarom Nederland niet kan ontwa- S 'it. Van de ei- penen. De teach-in staat onder lei- De Wijnberg ding van de heer Laurens ten Cate, s ie klacht, dat hoofdredakteur van de Friese Koe- S de laatste tijd nogal eens bloemen rier. worden vernield. De man denkt er over maar geen nieuwe bloemen meer te plaatsen, als dat zo door- A1' nipf vprandprf i<5 hpf voor de eigenaar een te dure zaak. Daarom is het te hopen, dat de wei nige bloemen in onze straten voort aan met rust worden gelaten. Ook sommige particulieren hebben rochie trachten duidelijk te maken voor hun huizen dit soort fleurige waarom ;--■ versiering aangebracht. Van de ei- penen. De teach-in staat onder lei- genaar van hotel F" - J=--- - J- 1 T hoorden wij echter de klacht, dat hoofdredakteur van de Friese Koe- U y. ■»-»/-» er 1 étewte liliio'mnn fïar» S Het ziet er naar uit, dat binnen gaat. A’het niet verandert is het afzienbare tijd begonnen zal wor- den met de bouw van de luxe ver- zorgingsfiat in het uitbreidingsge- Jj bied Stadsfenne. Deze week werd het materiaal aangevoerd voor en- kele keten, die spoedig geplaatst zullen worden. Wanneer precies met J de bouw van de flat gestart wordt is nog niet bekend. Een kwastje verf doet wonderen. zeilende Regenbogen siert het Deze week werden de straatlan- J» __jslag. Het boekje is gedrukt bij taarns onder handen genomen. Vier J Kooij en Visser. Behalve de wed- man tegelijk, staande op hun ver- strijddata en wedstrijdprogramma’s rijdbare ladder, waren in een om- j* voor dit seizoen, bevat het een schat mezien klaar met één paal. Elk na- JJ van informatie voor iedere zeiler, of men ze een stukje voor hun reke- h’j nu voor zijn plezier of in de wed- ning. De lantaarnpalen staan er nu P>4-vai4«J Dn <-»i v» rl <-»/-! «->/-> 4-i/-» Time nn nrAnr1 nnfine T-^ii handen van de heer L. Jellema, die de heren B. Brinksma en B. F. Keu len in deze functie opvolgt. In zijn voorwoord merkt de voorzitter van yan Nederland ondervraagd door SZC’ n?}.ar’s S- K. Hoekstra, op, de andere belft. Er wordt door on- voldoende visie in de toekomst, en ze jeugd heel wat gezweet voor het felbegeerde diploma of getuig- - van vandaag staan weer een aan- tal namen van geslaagden. Profi- s ciat! Zij die nog examen moeten s doen sterkte toegewenst. Het is overigens wel zaak dat men het even opgeeft als er in de buurt een s geslaagde is, want niet alle namen J* van geslaagden worden ons door de nmntc” -F- Vervolg op pagina 2 en het zal worden uitgévoerd door de S •n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1