IJsselmeerrace uitgesteld Tweede formatiezege van Rienk de Groot, Gerrit de Jong en Dirk Talsma in Waterpoortpartij Nieuw aardgasontvangststation bij Almastraat verhoogt de capaciteit IJLST W YMBRITSER A DEEL en van d Jongens- en meisjesstad kan van start gaan 1 Pastoor Dierkes opvolger' van deken Vredendaal N NA Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang nr. 49 Maandag 19 juni 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Eten voor India I Loonsverhogingen inder daad ook voor werklozen jjziging in de kwitantie- dienst van P.T.T. I i Inzinking partuur Van Seijst duurt voort Antwoorden b. en w. op vragen van Meijer (CPN) Promotie dr. A. Hummel Verbetering 15 woningen 2e Steenklipstraat aanzienlijk duurder dan verwacht was - SNEEKER NIEUWSBLAD EENZIJDIGE SLOTPARTIJ Deken Vredendaal neemt zondag a.s. in hotel Hanenburg officieel afscheid van de parochie Sneek. VERHUUR TERREIN AAN DE STICHTING CHR. DETAIL HANDELSVAKSCHOLEN VOOR FRIESLAND V er schij nt MAAN D AGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur fl A de Boer Telefoon 4091 het bedrag der uitvoeringskosten ad f 4700.- en heeft ter financiering van dit bedrag een lening uit ’s rijks kas toegezegd tegen een rente van 4% en een aflossingstermijn, gelijk aan de restant levensduur van de woning Hen- riëtte Catharinastraat no. 11, t.w. plm. 44 jaar. De over genoemd bedrag ver schuldigde jaarlijkse annuïteit zal bij de vaststelling van de jaarlijkse rijks- bijdrage voor het complex waarvan de woning deel uitmaakt, in aanmerking worden genomen. De exploitatie van het betreffende woningcomplex zal derhalve niet ex tra worden belast, zodat het treffen der voorzieningen niet met een huur verhoging gepaard behoeft te gaan. Voor de girokwitanties (kwitanties, waarvan het ingevorderde bedrag di rect op de postrekening van de aan bieder wordt overgemaakt) gaat PTT met ingang van 14 augustus a.s. ge bruik maken van ponskaarten in TREEFEN VAN VOORZIENINGEN IN WONING HENR. CATHARINASTR. NR. 11 B. en w. stellen de raad verder voor tot het treffen in eigen beheer door ’t gemeentelijk woningbedrijf van voor zieningen tot een bedrag van f 4700,- in de woning Henriëtte Catharinastr. no. 11 ten behoeve van de huisvesting van een minder-valide. Dit naar aan leiding van een verzoek van de stich ting Revalidatie Friesland. De minis ter van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening heeft zich met de voor gestelde werkzaamheden kunnen ver enigen. Hij gaat voorts akkoord met VASTSTELLING REKENING B. en w. stellen voor de rekening van het leningfonds over 1961 voor lopig vast tè stellen. De rekening van baten en lasten geeft een batig saldo van f 100.446,49. De rekening van ka- pitaalsinkomsten en -uitgaven heeft een totaal van f 71.842.264,22 in ont vang en uitgaaf. De balans per 31 de cember 1961 van het leningfonds heeft een totaal van f 34.162.655,in debet en credit. De parturen kaatsten met als 6-6 belandde de opslagbal van Hotse hoog achterin de „krite” maar viel enkele centimeters buiten. Dat bete kende 2-0 en Dirk Talsma had het goed bekeken, toen hij tegen Gerrit de Jong zei „de lange van de bal”, wat ook lukte. Nu konden ze profiteren van de zwakke opslag van Klaas, die startte met twee buitenslagen. Deze werden de grondslag voor een eerst, dat Rienk op 6-0 met een zitbal in palmde. Toen was het gebeurd. De for matie Schuil kon deze achterstand mentaal niet verwerken, alhoewel Hotse wel trachtte de bakens te ver zetten. Met een fraaie hercules op 5-1 en 6-2 rondde Gerrit de Jong de strijd in het voordeel van zijn partuur af. Het bestuur van de stichting heeft van de minister van onderwijs en we tenschappen goedkeuring ontvangen op haar plannen tot uitbreiding van de bestaande huisvesting aan de Ulster - kade (voormalige werkplaats van de Pier de Boer Stichting) met een aan tal lokalen in semi-permanente bouw en heeft b. en w. verzocht te bevorde ren, dat een voor deze uitbreiding be nodigd terrein ter grootte van onge veer 1320 m2 aan de stichting in huur wordt afgestaan. Tegen de inwilliging van het ver zoek bestaan naar de mening van b. en w. geen bezwaren. De huurprijs ka.-, h.i. worden gesteld op 7% per jaar van de naar f 17,- per m2 bere kende grondprijs, is afgerond per jaar f 1600.-. Evenals bij de vorige verhu ring ware te bepalen, aldus b. en w„ dat de verhuur geschiedt tot het tijd stip, waarop een nieuw gebouw voor de school is gereed gekomen. Sedert 1962 is de heer Dierkes, die 46 jaar oud is, pastoor van de paro chie in Wijtgaard, dekenaat Leeuwar den. Hij kwam onder meer in het nieuws door de spectaculaire afbraak van de oude toren der RK-kerk in Wijtgaard en de bouw van een geheel nieuwe kerk. De inkomsten van de aktie „Eten voor India” hebben de acht miljoen gulden overschreden. Het stichtingsbe stuur heeP gezien deze gunstige fi nanciële ontwikkeling oesloten voor lopig nog 1 miljoen gulden aan voed sel te besteden. In overleg met Indische autoriteiten is 1300 ton rijst in Bang kok ar jekocht, die per eerste gele genheid naar Calcutta zullen worden verscheept. Zoals eerder is gemeld, is reeds 10.000 ton tarwe en 1.000 ton melkpoeder aangekocht en voor het grootste deel onder weg. De stichting heeft thans in totaal ruim 7 miljoen gulden aan voedsel besteed. Overleg is gaande om op korte termijn met de nog beschikbare middelen te gaan assiste ren bij een waterboorprogramma in Bihar. In antwoord op de vragen van de heer C. Meijer, raadslid voor de CPN, delen b. en w. mee, dat de loonsver hogingen inderdaad worden doorbe rekend in de werkloosheidsuitkerin- gen. De heer Meijer had gevraagd, met het oog op de loonsverhogingen in de metaalindustrie en de bouwvakken op 1 jan. en 1 maart, of b. en w. het ook noodzakelijk vonden deze verhogingen door te berekenen in de uitkering van de Wet Werkloosheidsvoorziening (75 van het loon dat men zou kunnen verdienen). Ook had hij gevraagd wel ke maatregelen er eventueel zijn of worden genomen om de doorbereke ning plaats te doen vinden. Als derde punt had hij gesteld, dat zo’n doorbe rekening met terugwerkende kracht zou dienen in te gaan. De antwoorden van b. en w. luiden aldus: 1. Bij de berekening van de uitke ringen ingevolge de Wet Werkloos heidsvoorziening wordt rekening ge houden met de loonsverhogingen van 3,7% en 4%, welke respectievelijk op 1 januari en 1 maart j.l. voor de me taalindustrie en de bouwvakken zijn ingegaan. 2. Er wordt nagegaan welke perso nen, die respectievelijk na 1 januari en 1 maart j.l. zodanige uitkering ge noten, in verband met het gestelde on der 1 voor een verhoging der uitke ring in aanmerking komen. 3. Aan de onder 2 bedoelde personen wordt de verhoogde uitkering met te rugwerkende kracht verleend. te verlenen ex artikel 72 van de Lager- onderwijswet 1920, voor het aanschaf fen van leermiddelen voor het ver- keersonderwijs aan de St.-Bonifacius- school. Ter toelichting op de aanvragé deelt het schoolbestuur mee, dat in verband met de nieuwe verkeerswetgeving, welke op 1 januari 1967 van kracht is geworden, de aanschaffing van hier aan aangepaste leermiddelen voor het verkeersonderwijs noodzakelijk is. Het verlangen van het schoolbestuur om tot aanschaffing van aan de nieu we Verkeerswetgeving aangepaste leermiddelen over te gaan, komt b. en w. redelijk voor. Het belang van het verkeersonderwijs is nogmaals onder streept door de wet van 25 juli 1964, Stbl. 309, waarbij het vak verkeer als een afzonderlijk leervak in de Lager- onderwijswet 1920 is opgenomen. Voor een juiste verkeersopvoeding is het noodzakelijk het onderwijs en zo no dig de leermiddelen, die daarbij wor den gebruikt, aan te passen aan de ge wijzigde wegenverkeerswetgeving. In hoeverre de aanpassing van het onder wijs met de aanschaffing van nieuwe leermiddelen gepaard zal moeten gaan, zal van geval tot geval moeten worden beoordeeld, aldus b. en w. ONDERHANDSE AANBESTEDING WONINGVERBETERING ken kaatsrust gaat nemen, maar de slotfase was overtuigend voor het trio Zijlstra. Op 5-5 en 6-2 retourneerde Heeringa tot in het perk. TWEEDE OMLOOP De formatie Schuil liet zich tegen Okkinga van haar beste zijde zien. De beide eerste bordjes kwamen op 6-6 gelijk aan de hang en alhoewel Ys- brandi zijn koningsprijs-zo duur moge lijk trachtte te verdedigen, kon hij de kansen niet doen keren. Op 5-2 miste de tweede opslager KI. van Wieren tot driemaal toe het perk, maar op 5-2 en 6-6 herstelde hij zich door de bal ver over de bovenlijn te slaan en zodoen de zijn partuur voor de derde omloop te klasseren. Een spel van kat en muis speelden de parturen Rienk de Groot en Tam- minga. Op alle onderdelen domineerde het drietal De Groot, dat zijn opponen ten slechts één bordje gunde. Op 5-1 en 6-4 maakte Dirk Talsma, die sterk kaatste en ongetwijfeld de beste ach- teririse was op deze dag met een bo venslag aan alle bestaande illusies van het trio Tamminga een einde. DERDE OMLOOP Zijlstra en Schuil inzet een plaats in de finale een fraaie partij, waarvan het talrijke publiek bijzonder genoot. Via 2-2 werd het 5-3 en 6-6, op welke stand Halbesma tot in het perk re- De IJsselmeerrace is zaterdag van wege de te harde wind uitgesteld. Aan gezien ook de weerberichten voor zondag van dien aard waren, dat er ook die dag niet kon worden gezeild werd reeds zaterdag besloten om de zondag niet als uitwijkdatum te ge bruiken. Wanneer de race nu zal wor den gehouden, is nog niet bekend. bruik maken van ponskaarten plaats van slappe formulieren. Tegelijkertijd komt er verandering in de wijze van aanbieding. Thans moeten deze kwitanties op borderellen worden ingeschreven en aan het loket van een postkantoor afgegeven. In gaande 14 augustus dient de aanbieder de kwitantie rechtstreeks te zenden aan het postkantoor in de plaats waar het incasso moet geschieden. Deze ver zending kan ongefrankeerd plaats vinden in enveloppen, die evenals de ponskaarten gratis voor de belangheb benden op ieder postkantoor verkrijg baar zijn. Onze ud-stadgenoot dr. A. Hum mel, wetenschappelijk ambtenaar bij het Reactor Instituut te Delft, is vrij dagmiddag bij prof. dr. Joh. Blok aan de Vrije Universiteit te Amsterdam op een proefschrift „lionization of liquids by high-energy radiation" gepromo veerd tot doctor in de wiskunde- en natuurwetenschappen. Andries Hummel werd op 12 juli 1936 te Sneek geboren. Hij studeerde scheikunde aan de rijks universiteit te Nadat de commissie aanvankelijk nogal enige moeilijkheden heeft ge had, kan thans meegedeeld worden, dat jongens- en meisjesstad ook dit jaar doorgaat. Vooral dank zij de ge weldige medewerking van de kweek school, die maar liefst vijftien leiders en leidsters leverde, kunnen de kinde ren veertien dagen in hun „eigen” stad wonen. In totaal hebben de organisato. ren nu de beschikking over 32 leiders en leidsters. Vorige week zijn aan de hoofden der scholen de inschrijfformulieren ver strekt. Vóór 1 juli moeten deze inge vuld terug zijn. Het inschrijfgeld is verhoogd van f 5,tot f 7,50. Boven dien zal aan het bedrijfsleven een ver zoek worden gericht voor financiële steun. Dé vliegbasis Leeuwarden zal weer tenten beschikbaar stellen. Over het aantal is nog niets bekend. De organi satoren zijn nog bezig een dagtocht naar Terschelling te organiseren. Het is echter nog niet zeker dat dit reisje doorgang kan vinden, aangezien het vervoer nogal problemen met zich brengt. In de vergadering van 31 januari 1967 besloot de raad tot het verbete ren van de 15 woningen, type A, plaatselijk bekend als 2e Steenklip- straat nos. 23 t.m. 51 (oneven) en be horende tot het complex van 46 voor oorlogse woningwetwoningen type A/ B. Om tot uitvoering van deze verbe- teringswerken te geraken heeft de raad in de vergadering van 30 mei j.l. besloten behoudens de vereiste mi nisteriële toestemming tot gunning de bouwkundige voorzieningen onder hands aan te besteden aan de fa. H. F. Ringnalda te Sneek. Teneinde ook de overige verbeteringswerken tot uit voering te brengen hebben b. en w. voor de aanleg van de gas-, waterlei ding-, sanitaire en elektrische instal laties prij-opgaaf gevraagd aan het loodgieters- en elektrotechnisch be drijf N. Silvius en Zonen, hier ter ste de. Dit bedrijf wil de elektrische in stallaties aanbrengen voor de som van f 5.477,50. De kostenbegroting voor dit onder deel bedroeg f 2.700,Het zere grote EERSTE OMLOOP Scheepstra, Sikkema en Heeg ga ven in de beginfase Schuil, Klaas van Wieren en Johan Halbesma uistekend partij. Sikkema die als achterinse constant speelde kreeg weinig te doen. Een prachtige reeks herculesslagen Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs t 4,— per half laar. Franko per post f 6,per halt jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Voor de derde achtereenvolgende maal betralen de combinaties Schuil en Rienk de Groot de kaatsarena om uit te maken welke formatie op de hoogste trede van het erepodium zou eindigen. Als beide parturen op volle kracht kaatsen zijn ze praktisch ge- lijkwaardig en het was dan ook niet verwonderlijk dat het publiek er eens goed voor ging zitten. Maar hoe on doorgrondelijk de kaatssport is kwam ook nu weer duidelijk naar voren. Het eerste bordje nam Talsma op 6-4 door de kaats te passeren. Op 1-0 en prijsverschil is gelegen in het feit, dat het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf ten aanzien van de aan te brengen elektrische installaties de hierna ge noemde nadere eisen stelde, met wel ke eisen bij de kostenbegroting nog geen rekening kon worden gehouden. Het betreft hier: a. het maken van twee dubbele stopcontacten in de ka mer hogere kosten f 80,per wo ning; b. het maken van een gespoten aardleiding in de grond - hogere kos ten f 50,per woning; c. het vernieu wen van draden van het overgebleven gedeelte van de groep waarop de uit breiding plaats vindt hogere kosten f 20,per woning; d. het aanbrengen van een lichtpunt in de w.c. hogere kosten f 40,per woning. De hogere kosten worden derhalve geraamd op f 190,per woning, het geen voor 15 woningen neer komt op f 2.850,De aangeboden prijs van f 5.477,50 in totaal komt b. en w. dan ook redelijk voor. Voor de gas-, waterleiding- en sa nitaire installaties is de prijsaanbieding van het loodgieters- en elektrotech nisch edrijf N. Silvius en Zonen f 4.768,Dit is beneden de kostenra ming. In afwachting van de door de minis ter van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening te verlenen toestemming tot gunning stellen b. en w. voor boven genoemde werkzaamheden inmiddels onderhands op te dragen aan het lood gieters- en elektrotechnisch bedrijf N. Silvius en Zonen te Sneek. Opgemerkt wordt nog, dat het tijdstip van uitvoe ring afhankelijk is van het moment waarop de reeds enige tijd geleden aan de minister van binnenlandse zaken gevraagde vaste financieringsmiddelen beschikbaar worden gesteld. van het duo Van Wieren-Halbesma legde de basis voor de 6-1 monsterze ge. Zonder zelfs de eer te redden ver dwenen Jan Meijer, Gerrit Halbesma en Klaas Kuperus van de lijst tegen Okkinga, Dijkstra en Ysbrandi. Een bijzonder aantrekkelijke partij kaat sten de trio’s P. de Griot, J. Visser en Jaap Mulder tegen de latere winnaars, Deze hadden snel een 2-0 voorsprong genomen, maar de nieuwe LSC trai ner Pier de Groot ging er daarna lek ker aan „trekken”, wat resulteerde in de stand van 2-2. Het werd 5-3 en 6-6 en op deze kritieke stand sloeg een ietwat teleurstellende Visser op een bal die zeker een meter voor was. Verrassend was de nederlaag die het toppartuur Van Seijst, Velstra en Westra leed tegen de outsiders Tam minga, Jos van Wieren en Koopal. Een 4-1 voorsprong was zelfs nog niet groot genoeg en op 5-4 en 6-6 plaatste de ook nu weer attente opslager Tam minga een zitbal. Kolthof, Soolsma en Piet de Groot (Fr.) kwamen wel tot vijf eersten gelijk tegen Zijlstra, Heeringa en Robert van Wieren, die i.v.m. een ernstige blessure enkele we- Tot opvolger van deken C. J. Vre dendaal, die naar Vleuten vertrekt, is benoemd pastoor H. Th. Dierkes. Waarschijnlijk aan het eind van deze maand komt de heer Dierkes naar Sneek. gr** ’’W Sneeker Nieuwsblad is een aecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Een van de oudste Sneker sport verenigingen - de in 1900 opgerichte kaatsvereniging „Sneek” - kan op een geslaagde eerste klas wedstrijd terug zien. De traditionele Waterpoortpar tij - die vroeger volgens de Sneker tel ling werd gekaatst - bracht zaterdag tien parturen binnen de lijnen. De prestaties lagen op een behoorlijk peil. In een uitvoerig stuk aan de raad doen b. en w. van Sneek het voorstel om de capaciteit van de gasvoorziening uit te breiden door bij de Almastraat een nieuw aardgasontvangstation te bouwen. Met de uitvoering van een en ander zal ongeveer f 315.000 zijn gemoeid. Op de exploitatie van het gasbedrijf zullen jaarlijks de lasten drukken, die zijn begroot op f 31.987. B. en w. merken o.m. op, dat de le- veringscapaciteit van de beide aanwe zige aardgasontvangststations (Alma straat en Industrieterrein) in de afge lopen zachte winter reeds voor een groot deel moest worden benut. Als het kouder wordt, zal, ook tengevolge van de uitbreiding van het aardgasver bruik, deze capaciteit onvoldoende zijn. Per aansluiting moet worden uitge gaan van 2 m3 per uur minimaal. Als er rond 7000 aansluitingen zijn, zal de capaciteit minstens 14.000 m3 per uur moeten zijn. De totale capaciteit be draagt thans niet meer dan 6500 m3 per uur. Opvoering van de druk zal de capa citeit van de bestaande stations vergro ten. Maar ’n derde station is dan toch nog noodzakelijk. De hogedrukleiding naar het bestaande station aan de Al mastraat heeft voldoende capaciteit om ook het nieuwe te voeden. Niettemin wordt aan de aanleg van een nieuwe aansluitleiding via een tracé langs de Zuidwesthoekweg en de Van Giffen straat naar het terrein van het ge meentelijk gasbedrijf aan de Alma straat de voorkeur gegeven. De N.V. Nederlandse Gasunie is be reid aan de plannen mee te werken. Dat houdt in, dat de bestaande hoge drukleiding naar het station aan de Almastraat door deze n.v. aan de ge meente wordt overgedragen. De Gas unie verlangt daarvoor een vergoe ding van waarschijnlijk ongeveer f 60.000. Daartegenover staat een voor lopige besparing op de te maken inves teringskosten van rond f 120.000, om dat de uitbreiding met een gedeelte van het hogedruk-transportnet van het station „Industrieterrein” naar de Lemmerweg thans nog niet nodig is. Wel is het nodig, dat ten behoeve van de stadsuitbreidingen aan beide kanten van de Lemmerweg wordt overgegaan tot het leggen van een ho- gedruk-transportringleiding van 500 m lengte en een doorsnede van 20 cm. Met deze voorziening zal t.z.t., samen met een tweetal kaststations, de gas levering in het uitbreidingsplan Klein Tinga en het gebied ten oosten van de Willem Santemastraat ter hand wor den genomen. Het nieuwe bij de Almastraat te stichten ontvangstation is berekend op een maximum-capaciteit van 50.000 m3 per uur bij een leveringsdruk van 8 ato. Deze capaciteit correspondeert met drie meet- en regelinstallaties, elk met een capaciteit van 25.000 m3 per uur. Voorlopig kan echter worden vol staan met twee of drie van deze instal laties met een kleinere capaciteit, waar van een als reserve dienst zal doen. Ten behoeve van de aflevering in het distributiesysteem moet er verder nog een regel-installatie worden op gesteld. Bij verdere stijging van het verbruik zal, zodra dit nodig mocht blijken, een nieuw distributóestation moeten worden gebouwd. LEERMIDDELEN VOOR ST.-BONIFACIUSSCHOOL B. en w. adviseren de raad om de Stichting R.K. Scholen medewerking Zondag 25 juni. Oecumenische jeugd- samenkomst in de Geref. Noorder- kerk (Bolwerk). Overdenking door kapelaan R. J. A. van Eyden over „Wat is erger dan honger?” Aan vang ’s avonds 7.30 uur. Het winnend partuur. Van links naar rechts Gerrit de Jong (Sneek), Rienk ie Groot (Leeuwarden), Dirk Talsma (Weidum) ‘t' s Groningen, waar hij in 1961 zijn docto raal examen aflegde. Daarna was hij tot 1965 werkzaam aan het Brookhaven National Laboratory, Upton, New York, in de groep stralingschemie onder lei ding van dr. A. O. Allen. Thans is de promovendus wetenschappelijk ambte naar bij het Reactor Instituut te Delft. De studie van dr. Hummel handelt over de ionisatie van diëlectrische vloeistoffen ten gevolge /van bestraling met snelle electronen Door middel van meting van het gelijkstroomgelei- dingsvermogen van de vloeistof onder bestraling en de beweeglijkheid van de gevormde ionen werd het aantal ladingsdragers bepaald dat ontsnapt aan initiële recombi^natie in het spoor van het snelle electron. Door berekening van de verdeling van de energieverliezen van het snelle electron en toepassing van de theorie van Onsager over de recombinatie- waarschijnlijkheid van twee ionen in eikaars veld was het mogelijk uit de meetresultaten gegevens te verkrijgen over de dracht van electronen met ec i energie beneden lOOeV. UITSLAG: 1. (3 elektr. scheerapparaten, aangebo den door Nico Silvius en Zonen plus 3 fraaie sportstanders, aangeb. door ’t gemeentebestuur) Rienk de Groot, Leeuwarden, Gerrit de Jong, Sneek en Dirk Talsma, Weidum. 2. (3 elektr. broodroosters plus me dailles, aangeboden door WV Sneek) Hotse Schuil, Harlingen; Klaas van Wieren, Marssum en Johan Halbe sma. Harlingen. 3. (3 electr. koffiemolens) Hein Zijl stra, Deinum; Sjoerd Heeringa, Tzum- marum, en Robert van Wieren, St. Ja cob. Direkt na afloop van de wedstrijd reikte voorzitter R. Rienstra de prij zen uit. Hij releveerde de medewerking van diverse mensen en bracht een woord van dank aan de burgemeester, die als beschermheer de gehele middag blijk van belangstelling had gegeven. Het aanwijzen van de koning was een moeilijk probleem, aldus de heer Rienstra. De commissie had op elke speler een'stem uitgebracht en pas na beraadslaging mocht Rienk de Groot de fraaie koningsbal voor een jaar mee naar huis nemen. Een tevreden penningmeester kon na afloop met zijn medebestuursleden op een ge slaagde Waterpoortpartij terugzien. W*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1