en van Verbetering en uitbreiding het zwembad Nieuwe r.k. lagere school de Noorderhoek Hotse Schuil op 43-jarige leeftijd koning van de partij IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van 111 AGENDA Frontale bromfietsbotsing onder Onnenhuizen u U Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Maandag 26 juni 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Raadsvoorstellen Sneek Nieuwe vormen van samenwerking Mulo-exatnens C. Doevendans overleden I Sneeker Nieuwsblad is een Arjos en CHJO in Friesland] Gedeputeerde De Wilde bij nei resultaat is ecmer, uat ue ut- i oecomixneercle urtqave NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT «n Geslaagd 122e jaargang nr. 51 SNEEKER NIEUWSBLAD WIJZIGING POLITIEVERORDENING Versctujnt MAANDAGS en DONDERDAGS Santooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 OVERPLAATSING ONDERWIJZERESSEN Voor het mulo-diploma A slaagden te Leeuwarden de dames T. Bouw man en J. H. van Dam en de heren J. D. Muurling en J. Dijkstra, allen te Sneek. Op het rijwielpad langs rijksweg 43, ter hoogte van de Broereslootbrug on der Oppenhuizen, ontstond vrijdag avond omstreeks elf uur een botsing waarbij vier bromfietsers waren be trokken. Aan de chr. kweekschool voor kleu terleidsters en hoofdleidsters te Leeu warden slaagden voor kleuterleidster de dames G. Boomsma en T. Hiemstra beiden te Sneek. Langs het Jachthavenkanaal en de Oudvaart zijn in 1965 van gemeente wege walbeschoeiingen aangebracht, terwijl een gedeelte van het Zomer- rak, nabij het parkeerterrein, is voor zien van een nieuwe walbeschoeiïng en een aanlegsteiger. Met name deze laatste aanleggeiegenheid is in de eer ste plaats bedoeld voor het gebruik door vreemdelingen, die T boot aandoen en voor een betrekkelijk I korte tijd ligplaats zoeken. Het resultaat is echter, dat de be- i Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs t 4, per half laar. feTanko per oost t6,— per hall laar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. voorsprong opgebouwd, maar het mis te de finishing touch. Hun rivalen stelden daar gedurfd spel tegenover wat uiteindelijk uitmondde in een 55 stand. Het laatste eerst was onbetwist voor de formatie Tamminga, die door een buitenslag van Henk Volbeda op 55 en 62 de twee ontbrekende pun ten aan de hang kregen. De laatste partij uit de eerste om loop tussen Jan Monsma, Evert Heeg en Sip van der Wal en Rienk de Groot, Gerrit de Jong, Dirk Talsma werd er een van kat en muis. Pas op 50 kwam voor de formatie Monsma het enige bordje aan de hang. Op 51 en 62 passeerde Talsma vakkundig de kaats. de orde is gesteld. In de beide overige vacatures zal kunnen worden voorzien door twee leerkrachten van de Loox- maschool m.i.v. 1 augustus 1967 naar de zesde openbare school voor g.l.o. over te plaatsen. Zij zijn van oordeel dat de aan de Looxmaschool verbonden onderwijze ressen G. de Boer en J. Nijboer voor de overplaatsing in aanmerking ko men. Van het personeel van de school hebben deze dames de kortste dienst tijd bij het onderwijs. De inspecteur van het lager onderwijs heeft medege deeld dat de overplaatsing van de bei de dames zijnerzijds niet op bezwaren stuit. Genoemde onderwijzeressen heb ben verklaard zich met de overplaat sing te kunnen verenigen. Uitgaande van het feit, dat het on aanvaardbaar is om als Christelijke Politieke Partijen nog langer geschei den op te treden, zijn tussen de pro vinciale besturen van ARJOS en CHJO in Friesland besprekingen gehouden. Deze hebben tot de volgende resul taten en plannen geleid. 1. Het aanwijzen van twee leden in de wederzijdse provinciale besturen. 2. Het organiseren van een gezamenlijke startbijeenkomst aan het begin van het volgende seizoen. 3. De plaatselijke clubs stimuleren om met elkaar te ver gaderen en gezamenlijk op te treden. 4. Het oprichten van nieuwe gezamen lijke clubs. 5. Het bepalen van een ge zamenlijk standpunt door de fracties in het jongeren parlement in Fries land. 6. De mogelijijkheid onder ogen te zien, om reeds bij de volgende Provinciale Statenverkiezingen uit te komen met verbonden lijsten door de Christelijke Partijen. Hoofdgedachte bij de besprekingen is geweest, dat, wanneer men elkaar als Christenen ontmoet, men ook ais Christenen in de politiek in één partij moet kunnen samenwerken. Een gescheiden optreden van partijen die hun basis vinden in het Evangelie is in de huidige tijd onaanvaardbaar en niet functioneel. Waar men elkaar ja renlang heeft afgewezen, omdat men de juiste bedoeling van eikaars stand punten niet kende en misschien niet wilde kennen, is nu na een tijd van terrein verkenning de periode aan gebroken oom tot daden te komen al dus het uitgegeven communique. Kon- takt zal worden opgenomen met de KVP jongeren in Friesland om ook met hen deze problematiek te bespre ken. verklaring die leerlingen mee te tel len, die de door hen bezochte school zouden verlaten terwijl voor hen op die school plaatsruimte beschikbaar blijft. Dit verbod lijdt uitzondering wanneer aanzienlijke toename of be langrijke verplaatsing van de bevol king of andere gewichtige omstandig heden tot schoolstichting aanleiding ge ven. Aangezien het nieuw te stichten gebouw zal worden bezocht door leer lingen van de Th. van Aquineschool, waarin plaatsruimte voor hen over blijft rijst de vraag of deze kinderen voor het vereiste minimum-aantal leer lingen terecht zijn meegerekend. B. en w. menen dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord. Op 86-jarige leeftijd is zondag al hier overleden de heer C. Doevendans, die meer dan 45 jaar godsdienstonder wijzer is geweest aan de zondags school „De Zaaier”. Ook was hij vele jaren bestuurslid van tal van vereni gingen op christelijke grondslag, o.a. van de Chr. Werkmansbond, de Chr. knapenvereniging en van de Chr. man nenvereniging „In dienst der kerk”. Zijn verdiensten op maatschappelijk terrein werden beloond met de zilve ren medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal donderdag 29 juni ’s middags 2 uur .plaats vinden op de Algemene Be- Sneek per i graafplaats alhier. deze N.V. door middel van een geld lening in de financiering van een be drag van f 494.000,- moeten voorzien. Voor de N.V. is echter de mogelijk heid niet aanwezig daarvoor vol doende zekerheid te stellen. In ver band hiermede stellen b. en w. voor te besluiten in beginsel de beta ling van rente en aaflossing van ’n aan te gane geldlening te garanderen. Re kening houdende met het voor de hand liggende feit dat de werkelijke stich- tingskosten enigszins van de raming kunnen afwijken, hebben wij gemeend dat deze garantie op een leningsbe- drag van maximaal f 500.000,- betrek king dient te hebben. In het hierna volgend ontwerp-be- sluit is er voorts rekening mee gehou den dat het rijkssubsidie niet reeds bij het ter hand nemen van het werk wordt ontvangen. Aangezien de N.V. Zwembad „Sneek” in dat geval toch in de gelegenheid moet zijn over vol doende liquide middelen te beschik ken, zullen deze bij wijze van reke- ning-courant moeten worden opge nomen. Zij stellen voor ook de be taling van rente en aflossing te garan deren van in verband hiermede door de N.V. te sluiten rekening-courant- overeenkomst tot een maximum kre diet van f 500.000,-. Ten slotte wordt aangenomen dat de mogelijkheid aanwezig moet wor den geacht dat van particuliere zijde tot een bedrag van minimaal f 25.000,- in de financiering zal worden opgeno men. Op basis van het vorenstaande is tot het opstellen van de mede hierbij over gelegde exploitatiebegroting overge gaan. Wat de opbrengst van abonne menten, losse baden e.d. betreft is re kening gehouden met de gestadige stijging, die deze opbrengst in de laat ste jaren te zien heeft gegeven, n.l. van f25.000,- in de jaren 1960-1961 tot ongeveer f 44.000,- a f 45.000,- in de laatste jaren. Aangezien bij de in het plan opgenomen aanmerkelijke vergroting van de zwemgelegenheid en ten gevolge van het gewijzigde ka rakter, dat het zwembad na de uit breiding en verbetering zal verkrijgen, o.i. op een niet onbelangrijke toene ming van het bezoek zal mogen wor den gerekend, komt b. en w. een ra ming uit dezen hoofde van f 55.000.- per jaar volkomen gemotiveerd voor. Hoewel het moeilijk is daaromtrent een prognose te maken, zijn zij tevens van oordeel dat een opbrengst van f 9.500,- wegens entree’s, consumpties e.d. haalbaar moet worden geacht. De exploitatiebegroting geeft in het geschetste geval een tekort te zien van f 30.000,- per jaar. Naar de mening van b. en w. is deze raming aan de voor zichtige kant. Zij stellen voor, te re kenen van het tijdstip waarop het ver beterde en uitgebreide zwembad in gebruik wordt genomen, per boek- paar in het eventuele exploitatietekort een bijdrage te verlenen tot een maxi mum van f 30.000,-. pend in beslag wordt genomen door in. gezetenen, die hun boor daar vaak van maandag tot en met vrijdag meren, zo dat het doel niet wordt bereikt. Deze situatie is uiteraard weinig bevredi gend, zodat naar een oplossing is ge zocht. Deze kan h.i. worden gevonden door aanvulling van de Algemene Po litieverordening met een bepaling 1. dat het verboden is de door burge meester en wethouders aangewezen gemeentelijke kaden, steigers, walbe- schoeiing en andere aanleggelegenhe- den in openbaar vaarwater gedurende een langere tijd per etmaal voor het meren van vaartuigen te gebruiken dan door burgemeester en wethouders is bepaald. 2. burgemeester en wethou ders kunnen voorschriften vaststellen over de wijze, waarop van de in het eerste lid bedoelde aanlegplaatsen ge bruik mag worden gemaakt vqor het meren van vaartuigen.. De gekozen re dactie schept de mogelijkheid de te nemen maatregelen aan de omstandig heden aan te passen en daarin de no dige differentiatie aan te brengen. Zo kan de ligduur van de vaartuigen per etmaal voor verschillende tijdvakken van het jaar aan de behoefte worden aangepast; ook is de mogelijkheid aanwezig voor verschillende steigers afwijkende regelingen te treffen. Het ligt in eerste instantie in het voornemen om de nieuwe bepaling toe te passen op de aanlegsteiger bij het Zomerrak, maar ook voor een gedeelte van de aanleggeiegenheid aan het Ei land wordt hantering van de toe te kennen bevoegdheid overwogen. In be paalde gevallen zal toepassing zonodig ook voor kaden elders in de gemeente kunnen plaats vinden. BENOEMING ONDERWIJZER De agenda bevat verder een voor stel over de benoeming van een onder wijzer aan de zesde openbare school voor gewoon lager onderwijs. Door b. en w. worden voorgedragen: 1. de heer S. P. de Jong te Strijen; 2. de heer J. de Haan te Zwammerdam. TWEEDE OMLOOP Alleen in de beginfase wist de for matie Scheepstra de rivalen Schuil c.s. tegenstand te bieden. Na 32 liep het homogene partuur Schuil vlot weg en finishte zonder noemenswaardige te genstand op 52 en 60 door een buitenslag van Scheepstra. Anton Sik- kema, die de in militaire dienst zijnde Gerrit van der Heide verving, maakte weinig fouten en we hopen dat hij met Henk Zweep en Gerrit Tempel regel matig zal uitkomen. Pier de Groot c.s. keken tegen Meijer c.s. snel tegen een 42 achterstand aan. Een onzekere opslagperiode van Pier had daartoe veel bijgedragen. Maar onder aanvoering van Anne Bou- ma uit Stiens, die zijn maten veel mo rele steun verleende werd een indruk wekkende achtervolging ingezet. Het werd twee spel gelijk, maar toen ble ken de reserves van het trio De Groot tot op de bodem te zijn aangetast. Op 54 en 62 belandde de bal van Pier enkele decimeters voor de perklijn en was hun vonnis bezegeld. Van groot belang was de laatste par tij uit deze omloop tussen de parturen Rienk de Groot en Tamminga. Het ging om een plaats in de finale. De blessure van Tamminga, die all.en als balkeer- der dienst deed was een te grote han dicap voor zijn partuur en De Groot c.s. behaalden op 51 en 66 een ge makkelijke overwinning. DERDE OMLOOP Jan Meijer, Gerrit Halbesma en KI. Kuperus traden Hotse Schuil, Klaas van Wieren en Johan Halbesma onbe vangen tegemoet. Het klasseverschil trad echter duidelijk in het licht en Meijer c.s. keken dan ook spoedig te gen een 41 achterstand aan. Hierna profiteerden Meijer c.s. voortreffelijk van een tijdelijke inzinking van het trio Schuil en wisten tot 43 op te ha len. Maar in de slotfase haalden Schuil c.s. op 6 gelijk tot tweemaal toe de bordjes binnen. Eerst met een fraaie bovenslag van Klaas van Wieren en daarna door Johan Halbesma met een fraaie uitslag tot voorbij de kaats. STERK GEFLATTEERDE ZEGE VAN TRIO SCHUIL Voor de vijfde maal in dit seizoen bekampten de parturen Schuil en De Groot elkaar om de hegemonie. Bei den hadden in de voorgaande vier par tijen tweemaal het zoet der overwin ning mogen smaken. Het kaatsen mag dan een sport vol gratie, schoonheid en elegance zijn, het is ook een bikkel harde sport. Beide parturen beschik ken over een groot arsenaal van krach ten. Het eerste bordje kwam op 66 aan de hang voor Schuil c.s. toen de sterke achterinse Halbesma een her cules plaatste. Een buitenslag van Rienk de Groot op 64 vergrootte deze voorsprong tot 20. Het werd opnieuw 66 en met een meesterlijke retour- slag van Hotse tot voorbij de kaats pikte hij ook het derde bordje na een 62 achterstand voor zijn partuur in. Opnieuw zag het er naar uit dat het partuur De Groot op 30 en 4—6 de beste kansen op het half spel had, maar een sublieme bovenslag van Halbesma maakte er 6 gelijk van, waarna Klaas van Wieren een lang niet mooie bal van Rienk meters boven sloeg. Op zo’n moment weet een opslager niet meer wat hij moet doen en een reeks her culesslagen van Halbesma en Van Wieren werd daarna de basis voor de zege. Eerst veroverde Hotse op 40 en 60 door de bal voor de kaats te blok keren het vijfde bordje en op 50 en 66 bewees Hotse nog eens zijn su- perklasse met een „pripper”, waarop Gerrit ^e Jong geen enkele poging on dernam. Uitslag: 1. Hotse Schuil, Klaas van Wieren en Johan Halbesma: 2. Rienk de Groot, Gerrit de Jong en Dirk Tal sma; 3. Jan Meijer, Gerrit Halbesma en Klaas Kuperus. Met ingang van het schooljaar 1967- 1968 zal de Looxmaschool (openbare school voor g.l.o.) in verband met de oprichting van de zesde openbare school voor g.l.o., een 6-klassige school worden, waardoor per 1 augustus 1967 aan eerstgenoemde school een over compleet van twee leerkrachten zal ontstaan. Momenteel zijn aan de Loox maschool een hoofd, vier onderwijzers en vier onderwijzeressen werkzaam. Eén der onderwijzers werd reeds m.i.v. 1 augustus a.s. benoemd tot onderwij zers aan de Meester Visserschool (openbare school voor debiele kinde ren). In hun voorstel deelden b. en w. de raad mede, dat de omvang van deze school eerst definitief bepaald zou kunnen worden wanneer de leerlin gentallen van het openbaar onderwijs voor het schooljaar 1967-1968 bekend zouden zijn. Op grond van de thans bekende gegevens betreffende de aan gifte -an nieuwe leerlingen kan het aantal leerkrachten van de zesde open bare school voor g.l.o. worden bepaald op 4. In de vergadering van 25 april j.l. werd reeds een hoofd voor de nieu we school benoemd, terwijl in de ko mende vergadering de benoeming van een onderwijzer aan deze school aan Hotse Schuil de 43-jarige groot meester uit Harlingen voegde zon dag in Berlikum opnieuw een over winning aan zijn indrukwekkende staat van dienst toe. Al meer dan 25 jaar lang weet deze beste kaatser uit de geschiedenis zich op eenzame hoogte te handhaven. Zondag in Berlikum wees de commisse hem terecht tot ko ning van de partij aan. EERSTE OMLOOP Van het bestuur van de Stichting R.K. Scholen te Sneek is een aan vraag ingekomen om medewerking te verlenen voor het stichten van een nieuw schoolgebouw in de „Noorder hoek” ter vervanging van de Thomas van Aquineschool aan de Hooiblok- straat. Ter toelichting op deze aan vraag delen b. en w. de raad mede, dat het huidige schoolgebouw niet aan de daaraan te stellen eisen voldoet, weshalve het bestuur vervanging noodzakelijk acht. Het te stichten ge bouw zal zeven lokalen bevatten en per lokaal zullen ten hoogste 48 leer lingen worden toegelaten. Met betrekking tot deze aanvraag merken b. en w. op dat bij een onder zoek is gebleken dat het gebouw in de Hooiblokstraat zodanige gebreken ver toont dat het voor het gestelde doel ongeschikt is en dat herstel van de voornaamste gebreken niet mogelijk is, zodat vervanging door een nieuw ge bouw noodzakelijk moet worden ge acht. Volgens een verklaring van het schoolbestuur zal de school bij de ope ning worden bezocht door het vereiste minimum-aantal leerlingen i.c. 50. Nu is de meest gebruikelijke vorm van deze verklaring de zgn. ouder-verkla- ring, een door de ouders ondertekend stuk. Blijkens de jurisprudentie kun nen echter, ingeval een nieuw gebouw gesticht wordt ten behoeve van een reeds bestaande school, termen aanwe zig zijn van deze vorm af te wijken. B. en w. zijn van mening dat in het on_ derhavige geval met de door het schoolbestuur overgelegde verklaring - die niet een ouderverklaring is c’-t de school bij haar opening door ten minste 50 leerlingen zal worden be zocht genoegen kan worden genomen, daarbij in aanmerking nemende dat de leerlingen van de Thomas van Aquine school het te stichten gebouw zullen bevolken en deze school ruim 230 leer lingen telt. Het vierde lid van artikel 73 van de Lager-onderwijswet 1920 verbiedt ten behoeve van de bovengenoemde schikbare aanleggeiegenheid doorlo- opening zeilkamp .rlliessen v-<r\v-,zl i v-> kn.-lnr* Gr/-»v»z34- rrnr>nmnr> rlnnr in Vrijdagmiddag a.s. zal Mgr. Nier man, bisschop van Groningen, het der de zeilkamp de Fluessen openen. De ceremonie van deze opening is enigs zins uitgebreid. Om 4 uur zal vanuit Heeg de bisschop in gezelschap van ge deputeerde H. de Wilde per staten- jacht naar Elahuizen varen. Zij zullen worden geëscorteerd door éen tien tal schepen bemand met instrukteurs en cursistten. Omstreeks 5 uur meren de schepen in Elahuizen af, waarna de officiële opening zal plaats vinden. Op dit moment beheersen slechts drie topparturen de kaatswereld. Het zijn de formaties Rienk de Groot, Jo han van Seijst en Hotse Schuil. Nu had de loting bepaald dat beide laatst genoemde parturen reeds in de eerste omloop de rij der gladiatoren moesten openen. Dit met grote spanning tege- moetgeziene treffen viel erg tegen. Het trio Schuil stelde reeds direkt zijn kan. didatuur voor de eindzege door de sterke tegenstander, die zowel aan de opslag als in het perk nog al eens een veer liet met slechts een eerst naar de kleedkamers terug te sturen. Daan Scheepstra, Sikke en Anton Sikkema slaagden er met construktief spel in tegen Hein Zijlstra, Sjoerd Heeringa en Jaap Mulder een 42 achterstand weg te werken en ten slotte nog te winnen. Een attente Sikke Sikkema was er als de kippen bij op 54 en 66 de uitslagbal van Jaap Mulder tot in de „krite” te retourne ren. Een partij met falende opslagers was die tussen Jan Meijer, Gerrit Halbesma en Klaas Kuperus en Wilko Kolthof, Flip Soolsma en Piet de Groot. Het meest konstruktieve element van deze partij leverde de Franeker achterinse Klaas Kuperus, die met een sublieme hercules op 53 en 62 deze bikkel- partij tot geschiedenis maakte. Pier de Groot, Jaap Visser en de de ze middag „poer best” kaatsende Anne Bouma ondervonden van Gerrit Ok- kinga, Gerard Dijkstra en Piet Ysbran. di veel tegenstand. De onderwijzer Okkinga was gebrand op de overwin ning in zijn woondorp, maar deze wens ging niet in vervulling. Op 53 en 66 ging de winst naar het trio De Groot, doordat Dijkstra onvoldoende retourneerde. Een partij met een srillig scorever- loop schotelden Jan Tamminga (gebles seerd), Jos van Wieren en Gerrit Tem pel het publiek voor tegen Henk Vol beda, Henk Zweep en Tamme v. d. Berg. Henk Zweep, die evenals Gerrit Tempel een goede indruk achterliet, had geen last van plankenkoorts. Het partuur Volbeda had via 33 een naar het zich liet aanzien beslissende 53 275 m2 heeft een diepte van 350 cm. Van het kleuterbassin ter oppervlakte van 250 mZ varieert de diepte van 10 tot 30 cm. De plannen omvatten voorts de noodzakelijke dienstruimten en kleed- en toiletgelegenheden, terwijl er voor is gezorgd dat de zwembassins uit sluitend via waadgoten bereikbaar zijn. Gedeputeerde staten van Friesland hebben goedkeuring gehecht aan de verleende bouwvergunning. Wel heeft dit college een aantal opmerkingen ge maakt met betrekking tot de omvang van het plan, in die zin, dat de bassin oppervlakte volgens in 1958 door het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid gegeven richtlijnen te Dinsdag 27 juni. Vergadering van de raad der gemeente Sneek. Dinsdag 27 juni. Midget Golfwedstrijd speciaal voor Snekers op de baan bij Jachthaven „De Domp” Aanvang ’s avonds 7 uur. Woensdag 28 juni. Algemene Deelne- mersvergadering Onderlinge Brand waarborg Maatschappij „De Zuid westhoek” in Rest. Piso. Aanvang nam. 2 uur. Vrijdag 30 juni Orgelbespeling in de Grote Kerk door de. heer Dirk S. Donker. Aanvang ’s avonds 8 uur. Vrijdag 30 juni ’s middags 2 uur Open bare promotie Magister Alvinus Gymnasium in de Doopsgezinde Kerk, Singel. Oratie door dr. K. M. Witteveen over Anna Maria van Schuurman. groot zou zijn en de speel- en ligwei- de te klein. Nu de omvang van het bad is be paald na deskundig onderzoek en na het verzamelen van statistische gege vens over het bezoek aan de bestaan de zweminrichting en het plan de in stemming heeft verkregen van alle hierbij betrokken instanties, bestaat er voor burgemeester en wethouders geen aanleiding hierop terug te komen. Wel zal getracht worden de speel- en ligweide iets te verruimen. Volgens de kostenbegroting zal met de uitvoering een bedrag van f 1.270.000,- gemoeid zijn. Om dit be drag met de in 1962 geraamde kosten te kunnen vergelijken, is tevens een „kostenbegroting voor het oude plan” bij de stukken gevoegd. Hieruit blijkt dat in het bijzonder voor de eigenlijke bouwkosten, honoraria en toezicht, toe voer water en elektrische stroom en tuinaanleg aanmerkelijk meer besteed zal moeten worden dan in 1962 kon worden voorzien. In tegenstelling met de in 1962 op gestelde kostenraming is voorts reke ning gehouden met de aanschaffing van springplanken en inventarisstuk ken. Bovendien is bij het opstellen van de kostenraming aandacht besteed aan het feit dat de op het zwembad aansluitende omgeving aan de nieuwe situatie aangepast zal moeten worden, in verband waarmede ook bedragen zijn geraamd voor voorzieningen ten behoeve van de aanleg van een par keerterrein, straataanleg en het aan brengen van verlichting. In de financiering van het met de aanleg gemoeide kostenbedrag van f 1.270.000,- zal op zodanige wijze moe ten worden voorzien, dat de exploita tie ter hand kan worden genomen zon der dat de gemeente in een niet te ver antwoorden omvang in de exploitatie kosten zal behoeven bij te dragen. Dit voor ogen houdende zijn b. en w. tot de opstelling van de volgende fi- nancieringsopzet gekomen. Bijdragen van het rijk f396.000,-, bij drage van de gemeente, maximaal f 300.000,-; bijdrage van particulieren f 25.000,-, beschikking over de reserve van de N.V. Zwembad „Sneek” f55.000.-, 30 jarige 6’4% geldlening f494.000.-, totaal f 1.270.000,-. Hieruit blijkt dat het geheel ten laste van de gemeente blijvende deel der kosten maximaal f300.000,- zal bedragen. B. en w. stellen voor in de financiering van dit bedrag te voor zien door de op volgno. 1024.00 der gemeentebegroting geraamde „bijdrage aan het leningfonds ter toevoeging aan het fonds voor de verbetering van de infrastructuur”, wat de dienst 1966 be treft geheel, en voor zoveel de dienst 1967 aangaat voor zover nodig ach terwege te laten en het aldus beschik baar komende bedrag van f 300.000,- voor het beoogde doel te bestemmen. De N.V. Zwembad „Sneek” beschikt over een reserve, hetgeen het moge- lijk maakt daarover ten behoeve van de financiering tot een bedrag van f 55.000,- te beschikken. Bovendien zal De jeugdige W. de H. uit Sneek reed in de richting Sneek. Uit tegen overgestelde richting naderden drie jonge bromfietsberijders, t.w. H.D.„ D.S. en D.P allen uit Zaandijk. Deze drie reden achter elkaar. D. passer- de De H. normaal, maar door te veel links te rijden botste S. frontaal te gen De H. P kon niet tijdig remmen en botste op het tweetal. De gevolgen waren wonder boven wonder niet ern stig. S. en P. werden naar het Sint Antoniusziekenhuis vervoerd, maar konden na te zijn behandeld naar huis terug keren. De drie bromfietsen, werden zwaar beschadigd. De raad besloot in 1962 tot het ver lenen van financiële medewerking ten behoeve van de verbetering en uit breiding van het zwembad in het Burgemeester de Hoop park. De kos ten werden toen geraamd op f 840.000,- in de financiering waarvan de ge meente een bedrag van maximaal f 235.000,- beschikbaar zou stellen uit het in het gemeentelijk leningfonds belegde fonds voor verbetering van de infrastructuur en een 30-jarige 4’/z hypothecaire geldlening zou ver strekken van maximaal f211.000,-. Voor de overige financieringsmidde len werd tot een bedrag van minimaal f294.000,- gerekend op een rijkssubsi die overeenkomstig de regeling bij zondere investeringssubsidies in de ontwikkelings- en probleemgebieden. Het raadsbesluit was destijds ge baseerd op door het Bouw- en Water bouwkundig Ingenieurs- en Adviesbu reau N.V. te Rotterdam ontworpen plannen. Toen dit raadsbesluit werd genomen waren nog niet alle voor de uitvoe ring der plannen noodzakelijke advie zen ontvangen, o.a. die niet betreffen de de kleedaccommodatie, de inrich ting e.d., met het uitbrengen waarvan geruime tijd gemoeid is geweest. Moei lijkheden werden echter vooral onder vonden bij het verkrijgen van de rijks- goedkeuring. De afgifte hiervan werd afhankelijk gesteld van de aanvaar ding en de subsidiëring der plannen van de zijde van het departement van sociale zaken en voorts van de vraag of de financiering ook overigens ge waarborgd was. Toen er intussen geen subsidiegelden meer beschikbaar wa ren, hetgeen werd gemotiveerd met de mededeling dat aan projecten die snel ler konden worden uitgevoerd dan bouwwerken de voorkeur worden ge geven, werd het subsidieverzoek bij de gedeputeerde staten geseponeerd. Hiermede was de afwikkeling van dit projekt op dood spoor gekomen. B. en w. hebben echter steeds weer ge tracht de ter verkrijging van een gun stig eindresultaat noodzakelijke pro cedure weer op gang te brengen. In verband met de inmiddels verstre ken tijd was daartoe in de eerste plaats nodig, dat de op het plan be trekking hebbende stukken opnieuw werden vervaardigd naar de op dat tijdstip bekende gegevens. Dit leidde in het bijzonder tot een nieuwe kos tenbegroting, een daarop afgestemde financieringsbegroting en een nieuwe exploitatiebegroting. Deze stukken zijn aan de Plancommissie Friesland voor gelegd, waarna ze door de gedeputeer de staten naar de minister van sociale zaken en volksgezondheid zijn doorge zonden, ter afhandeling van de subsi dieaanvraag. Nadat omtrent deze stuk ken nog een vrij omvangrijke corres pondentie met genoemd departement heeft plaats gehad, werd bij schrijven van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening van 18 no vember 1966 de bereidverklaring ont vangen om voor het tot het plan be horende bouwwerk de vereiste goed keuring binnenkort te doen afgeven. Vervolgens werd bij beschikking van de Staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid van 13 januari 1967 op grond van de regeling voor het bijzonder beleid op maatschappe lijk, cultureel- en sociaal-hygiënisch terrein in de stimuleringsgebieden een zg. I.C.S.-subsidie (Interdepartemen tale Commissie Stimuleringsgebieden) groot f 396.000,- toegezegd. Daarna heeft het college stappen ondernomen om tot verwezenlijking van de plannen te komen. De dienst voor aanvullende civieltechnische wer ken (D.A.C.W.), van wie goedkeuring op deze plannen moest worden verkre gen, was in verband met de beoorde ling van werkgelegenheidsobjecten echter overladen met werk. Bedoelde goedkeuring is ten gevolge hiervan nog niet verleend, doch b. en w. hopen dat binnenkort met de uitvoering kan worden begonnen. Het plan omvat een drietal ondiepe bassins, een diep bassin, waarin het zwemmen op een 50 meterbaan moge lijk is, een springkuip en een kleuter bassin. Bovendien is met de aanleg van een speel- en ligweide met een oppervlakte van 10.000 m2 rekening gehouden. Van de ondiepe bassins, waarvan de afmetingen respectievelijk 20 x 22 m; 20 x 19 m en 17 x 25 m bedragen, varieert de diepte van 30-80 cm, 80 cm en 90-120 cm. Het diepe bassin heeft afmetingen van 18 x 50 meter. In de lengte-richting loopt de diepte van dit bad over een afstand van 20 meter op van 110 cm tot 140 cm en over de resterende afstand van 30 meter van 140 cm tot 200 cm. De springkuip met een oppervlakte van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1