ook winst maar voor Sikke Sikkema was de Holwerd Betaling abonnementsgeld Enige fraaie gewassen-inkt-tekeningen Verlies, t Friese kunstbezit grote Sneek I behaalde grandioze zege Sm K 4 y man m ft Hl Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum Teamwedstrijd Vrijheidsklasse in Grouw Schilderijen uit de Friese maritieme historie Schoolreisjes van de lagere school te Nijland JUBILEUM zalencentrum ftt r 1 O ADM. SNEEKER NIEUWSBLAD BUREAU GED. POL 6, SNEEK. Uitslagen zondag PLOOS VAN AMSTEL H. H. is. Burgerlijke ‘'tand In de dorpen wordt het abonnementsgeld door de agenten geïnd. I Tot 1 juli a.s. stellen wij onze postabonné’s in de gelegenheid het abonnementsgeld voor het tweede halfjaar 1967 ad 6.op onze girorekening 850748 (ten name van Sneeker Nieuwsblad) bij te schrijven. Na deze datum wordt door ons gedisponeerd met 0.75 verhoging voor incassokosten. OPDRACHT VAN ALBERTINA AGNES museum is er heus niet alleen voor de vreemdelingen! - al deze kunstwerken Voor de abonné’s in Sneek bedraagt het abonnementsgeld 4. per halfjaar. Desgewenst kunnen ook zij dit bedrag voor het tweede halfjaar 1967 op genoemde girorekening storten of aan ons kantoor betalen. Na 1 juli wordt met verhoging van 20 ct. voor incassokosten gedisponeerd. Penschilderij van Willem van de Velde de Oude (1611-1693)voorstellende de Slag in de Sont (1658). Op de voor- grond de „Princesse Albertina”, ad miraalschip van Aucke Stellingwerff. begane gereedge- expositiemo- - - kon worden verbeterd, loont het zeker eens de moeite - ook voor de Snekers zelf, het Velen zullen de prestaties van Sikke Sikkema dit jaar niet hoog hebben aangeslagen. Af en toe hoorden we zelfs de uitspraak dat het met de Fra- neker postbesteller gebeurd was. Maar wanneer een sportman zelf niet aan zijn kapaciteiten twijfelt en de morele moed kan opbrengen dat hij er op nieuw wil „bijhoren”, wat de enig juiste instelling in de kaats sport waar ups en downs dicht bij elkaar liggen is, dan behoeft men de hoop niet te snel op te geven. Sikkema bewees dit za terdag op de uitnodigingswedstrijd in Holwerd. Hij kaatste een prachtige wedstrijd en kon na afloop de ko ningsbeker van zijn stadgenoot Johan van Seijst overnemen. EERSTE OMLOOP Jan Monsma, Sjoerd Heeringa en Dirk Talsma, op papier een der beste parturen, waren in de beginfase onge lukkig tegen Rienk de Groot, Sikke Sikkema en Johan Halbesma door tot tweemaal toe op 6 gelijk het bordje te verliezen. Dit bezorgde hun een 3-0 achterstand, die later tot 42 werd ingelopen. Ook in de twee laatste eersten viel de beslissing op 66. Eerst sloeg Monsma „voor” en daarna pas seerde Johan Halbesma op 52 en 66 de kaats. Hein Zijlstra, Evert Heeg en Piet de Groot (Fr.) verkochten tegen Hotse Schuil, Jaap Mulder en Paulus Groe- nedijk hun huid zo duur mogelijk. Maar een geweldig uitslaande Mulder zorgde er op 43 en 66 voor dat de partijen naast elkaar kwamen. Daarna plaatste eerste Hotse op 64 een tref fer en "ervolgens belandde op 54 en 66 een opslagbal van Hein buiten dé krite. Een der fraaiste duels van deze dag schotelden de formaties Johan van Seijst, Gerard Dijkstra, Johan Westi;a en Gerrit Okkinga, Jaap Visser, Klaas Kuperus het publiek voor. Het trio Van Seijst, nam een 42, later een 53 voorsprong, maar een stug volhoudend De meeste aandacht wordt intussen gegeven aan een Nederlands oorlogs schip, bijkans voor de helft aan het gezicht onttrokken door de kruitdamp. Het is in een moordend gevecht ge wikkeld met een Zweeds oorlogsschip, dat aan loevert passeert. In een be langwekkende studie heeft de direc trice van het Maritiem Museum in 1947 aangetoond, dat het Nederlandse oorlogsschip, dat ongeveer 36 ka nons voert, de „Princesse Albertina” moet voorstellen, het vlaggeschip van het Fries-Groningse smaldeel en ge commandeerd door niemand minder dan Aucke Stellingwerff! Hij was de voorganger van Tjerk Hiddes en zou in 1665 sneuvelen tijdens de slag bij Lowestoft, op 13 juni. Tijdens de slag in de Sont kwam Stellingwerff er gemakkelijker af, want na de vijandelijkheden telde zijn schip slechts twee doden en zes ge wonden. Een opvallende rol schijnt de Princesse Albertina” niet te hebben gespeeld en de vraag rijst dus, waar om Van de Velde nu juist dit schip als hoofdonderwerp van een zijner zo magistrale zeven werken heeft ge kozen. 16 m2 A2: 1. K. R. Henstra, Bergum; 2. W. Postma, Franeker; 3. A. J. v. d. Veen, Leeuwarden; 4. C. Bos, Grouw. Tijdens deze wedstrijden werden ve len gediskwalificeerd, wegens het niet dragen van een verplicht gesteld zwemvest. Bij de Finnjollen werden zelfs 7 deelnemers uitgesloten. rijk is. Nu de grond van komen is gelijkheid aanzienlijk man zijn nog drie anderen aan boord, van wie twee gehuld in een deftige pij en getooid met een platte hoed. Vlootpredikanten? Verder ontwaart men nog een boei erachtig vaartuig met spriettuig, dat scherp bij de wind opzeilt, en een groot schip, dat wel eens een oorlogs bodem kon - zijn. Op de achtergrond nog enige andere flinke zeeschepen, waarvan één voor anker ligt. De tekening is gedateerd 1815. Ver der staat links onderaan, in kleine letters geschreven Harlingen. Zou het inderdaad Harlingen kunnen voorstel len? Niet onmogelijk. Toch heeft men enige problemen, als de toren met an dere gebouwen rechts boven de zee dijk, en de palen, links in het water geramd. Utrikking ünderskieding M. Wiegersma foar RONO Tiisdei 27 juny sil Prins Bernhard yn Amsterdam de Sulveren Anjer üt- rikke oan ündermear de hear Meint Wiegersma. De hear Wiegersma kriget dizze unike ünderskieding, lykas bi- kind, foar syn fortsjinsten op it mêd fan folksüntjowing, natürbiskerming geakunde en it iepenbiere lêssealwê- zen. De Fryske ütstjüring fan ’e RO NO hcpet dy tiisdeitojouns in repor- taezje fan ’e utrikkingsplechtichheit to jaen. Yn deselde ütstjüring sil ek in op de RONO syn nije reportaezjewein opnommen reportaezje sitte fan ’e gearkomste fan ’e Provinsjale Steaten fan dy deis. Op ’e aginda fan dizze gearkomste stiet as ien fan ’e wich- tichste punten de iepenbiere bihan- neling fan de nota „Het Noorden op weg naar het jaar 2000” en de „Twee de Nota over de Ruimtelijke Ordening in Nederland”. Fierders bistiet dizze ütstjüring, dy’t om kertier oer sawnen op F.M.-stjür- der Jirnsum kanael 5 bigjint, üt in program fan en oer de Fryske Aka- demy. Dat is dizkear wijd oan ’e „üt- fanhüzers’\by de Fryske Akademy t.w. de hear M. K. Scholten fan it Frysk Letterkundich Museum en drs. R. Straatsma fan it Provinsjael Buro foar Taelbifoardering. It bernepro- gram sil fanwegen tiidkrapte dizkear forfalle. GEZICHT OP HARLINGEN Door aankoop verwierf het museum een aquarel, voorstellende een stad, vanuit zee gezien. Op de voorgrond een statiesloep, door vier roeiers voort bewogen. Op de plecht staat een man, de pikhaak gereed. Behalve de stuur- SNEEK, van 17 t.e.m. 23 juni. Geboren: Erik Jan Don Charles Hu go, zv Reinder Johannes Vogelsang en Janke Jantje Toren; Marja Christien, dv Sijtze Jacob Silvius en Elisabeth de Jong; Nienke Anna, dv Harmen Zijl stra en Klaaske Dijkstra; Petra, dv Auke Franciskus Jorna en Johanneske Niemendal; Anthoon, zv Anne Boom- sma en Willempje Jennigje Bonestroo, van Bantega; Aaltje, dv Anne de Vries en Aukje Cnossen; Jantje Trijntje, dv Eize Bootsma en Elisabeth Francina Gerarda var Berkum; Antonius Johan nes, zv Simon Jongstra en Sjoukje Al tenburg, van Wijckel; letje Hinke, dv Bauke Hoekema en Trijntje Nijdam; Yvonne Johanna Margaretha, dv Jan Roman en Geziena Jantina Roelfina Bolt; Sonja, dv Benjamin Kok en Siets. ke de Graaf; Ingrid IJttje, dv Gerard de Vries en Anna Hollander; Durk, zv Pieter Feenstra en Mintje Deinum, van Workum. Ondertrouwd: Johannes Adrianus Timmermans, 35 jaar en Hermine Ire ne Dormaar, 24 jaar. Gehuwd: Folquinus Lazarus Boot sma, 25 jaar en Hendrina Margareta Silvius, 25 jaar; Abele Kalsbeek, 21 jaar en Jacoba de Wit, 17 jaar; Andreas Jozef Nicolaas Bruinsma, 22 jaar en Trijntje Tecla de Jong, 22 jaar; Sijtze Wuring, 28 jaar en Aukje Elisabeth Maria Remerij, 19 jaar. Overleden: Franke Atsma, 7 dagen, van Oppenhuizen; Johannes Haga, 49 jaar ev Magdalena Dirkje van der Meer, van Kolderwolde; Feike de Vries 88 jaar ev Jeltje Wierstra; Harbert van der Bijl, 65 jaar ev Geertje Kok, van Lemmer; Margaretha Faber, 80 jaar ev Ignatius Altena, van Bolsward; Ka tharina Klasz, 57 jaar ev Joseph Rijp- ma, van Bolsward; IJtje Boschma, 88 jaar wv Walle Johan van der Meer; Johannes Hermanus Lengers, 57 jaar, van Makkum; Geertje Meester, 87 jaar, wv Hilbrand Hofstra. Flitsen A: 1. B. v. d. Pal, Grouw; 2. H. F. Eggink, Leeuwarden; 3. R. H. Schaap, Deersum; 4. W. Jonker, Grouw 5. S. Molenaar, Grouw. Valken B: 1. F. J. IJ. van Slooten, Leeuwarden; 2. J. J. van der Schaaf, Grouw; 3. G. Hiemstra, Grouw; 4. W. Bijker, Emmeloord. O .K-jollen: 1. J. W. Martens, Oud- kerk; 2. H. Lammers, Almelo; 3. G. W. Pabbruwee, Sneek; 4. R. E. Wester, Grouw; 5. mej. A. Geveke, Leeuwar den. Flitsen B: 1. J. IJntema, Leeuwar den; 2. Tj. H. Kolk, Leeuwarden; 3. H. Postuma, Bergum; 4. L. Fröhlich, Har lingen; 5. S. van der Meer, Wartena. Vrijheidsklasse B: 1. G. de Vries, Sneek; 2. Gebr, Jansma, Leeuwarden; 3. E. Smit, Hoogezand; 4. Gebr. Hoek stra, Leeuwarden. 16m2-klasse: 1. J. de Schiffart, Grouw; 2. H. J. Keidel, Veenhoop; 3. H. Veenstra, Grouw; 4. T. Fridsma, Warga. Finjollen: 1. H. Zetzema, Grouw; 2. H. J. Geveke, Kampen. Valken A: 1. A. Wester, Grouw; 2. J. Hoeben, Leeuwarden; 3. U. de Vries, Grouw; 4. M. C. Breuning, Grouw; 5. A. J. Hoekstra, Emmeloord. Schakel-klasse1. B. Bouma, Grouw; 2. mej. I. de Boer, Steenwijk; 3. G. de Vries, Grouw; 4. R. A. Wester, Grouw; 5. H. L. Schaaf, Hardegarijp. Vrijheidsklasse A: 1. J. P. Eringa, Sneek; 2. R. S. Alberda, Sneek; 3. H. Meindersma, Sneek; 4. H. Niemendal, Sneek; 5. G. Postma, Grouw. 30 m2-klasse: 1. H. Geveke, Kam pen; 2. G. W. van der Meer, Leeuwar den; 3. J. de Boer, Steenwijk. 16 m2-klasse Al: 1. T. Visser, Leeu warden; 2. H. Wester, Heerenveen; 3. J. v. d. Goot, Leeuwarden; 4. H. Keidel, Veenhoop. Topklasse: 1. H. Harkema, Zwolle; 2. P. Hiemstra, Wartena; 3. Th. Auke- ma, Sneek; 4. H. Ubbink, Sneek. 22 m2-klasse: 1. A. Rademakers, Hee renveen; 2. R. Dijkstra, Schellingwou; 3. ir. A. Bonnema, Hardegarijp; 4. Tj. Molenaar, Grouw. Onlangs zijn de leerlingen van de eerste drie klassen van de C.V.O. la gere school in Nijland naar Gaaster- land geweest. Het weer was die dag uitstekend. De vijver bij Oudemirdum was de eerste pleisterplaats. Hier wer den, spelletjes gedaan, versnaperingen verorberd en kon men een wandeling maken. In de buurt van Rijs gingen de kinderen met hun moeders de vo gels in Sijbrandij’s vogelpark bekij ken. Bij dit park was ook een speel tuin, waar uiteraard druk jebruik van werd gemaakt. In de middag ging men wandelend door het Rijsterbos naar het strand. Na nog een bezoek aan de speeltuin in Oranjewoud kwam men ’s avonds om acht uur voldaan thuis. Voor de drie hoogste klassen was het vrijdag j.l. zo ver. Over de afsluitdijk, waarover de chauffeur veel wist te vertellen, ging het naar Amsterdam. Begonnen werd met een rondvaart door de havens. Nadat het gezelschap om ongeveer elf uur gegeten had, werd de reis voortgezet naar het nieuwe Schiphol. Hier wekten vooral de over dekte pieren naar de vliegtuigen be wondering. Omdat het er ontzettend warm was werd menig flesje leegge dronken. Op de terugtocht gingen de kinderen in Bergen nog een verfris sende duik nemen in de Noordzee. De duinen waren overigens ook de moeite waard. Om kwart over acht werd de bus feestelijk ingehaald door muziek van het muziekkorps „Excelsior”, De gedachte ligt voor de hand, dat prinses Albertina Agnes van Fries land aan Van de Velde een opdracht heeft gegeven een schilderij van het naar haar genoemde schip te maken, dan wel dat haar echtgenoot, stadhou der Willem Frederik, er zijn gemalin een genoegen mee heeft willen doen. Voor een en ander pleit wel de om standigheid, dat dit prachtige kunst- trio Okkinga zette met konstruktief opslag- en perkspel een indrukwek kende achtervolging in. Tot tweemaal toe haalde de onderwijzer uit Berlikum het half spel voor zijn partuur binnen. Eerst op 62 met retourneren tot in het perk en op 64 door de bal voor de kaats te blokkeren. De eindstrijd verliep bijzonder spannend en de be slissing viel dan ook pas met alle hout aan de telegraaf. Johan van Seijst die deze middag op grootse wijze zijn koningschap verdedigde zond een torpedo naar het perk, die onverwerkt bleef. Oebele Anema, Tamme Velstra en Flip Soolsma de laatste stelde ook nu weer ernstig teleur speelden tegen Daan Scheepstra, Gerrit de Jong en Tamme van der Berg een spannende partij. Tot twee spel gelijk waren de partijen aan elkaar gewaagd, maar daarna viel de beslissing tot tweemaal toe op 66 in het voordeel van het trio Scheepstra. Eerst door een bovenslag van V. d. Berg en daarna met retour neren van De Jong tot in het perk. Pier de Groot, Klaas van Wieren en Sip van der Wal kaatsten teleurstel lend tegen Jan Meijer die gelukkig zijn vorm heeft hervonden Gerrit Halbesma en Piet Ysbrandi. Zonder de eer te redden kapituleerden De Groot c.s. op 50 en 64, toen Meijer tot achter de perklijn retourneerde. TWEEDE OMLOOP Het perk Sikkema-John Halbesma bleek van veel betel’ gehalte dan Mul der-Groenedijk en dat ‘gaf in feite de doorslag bij het treffen tussen de trio’s Schuil en Rienk de Groot. Nadat Hot se op 1 en 66 met een zitbal de partijen op 32 had gebracht, zorgden Halbesma en Sikkema ervoor dat op zes gelijk de bordjes voor hun partuur aan de „hang” kwamen. Het einde van dit treffen viel op 53 en 64 met een zitbal van Rienk. In een mooie partij; waarin Van Seijst c.s. tegen Scheepstra weer tot driemaal toe op zes gelijk de bordjes inpalmden had dit drietal een geflat teerde 30 voorsprong kunnen op bouwen. Hierna beet het trio Scheep stra uitstekend van zich af'en bracht de stand in evenwicht (44). Op 44 en 66 keerde Westra voor de kaats 54, en op 54 en 66 haalde Johan van Seijst met een sublieme zitbal de twee ontbrekende punten binnen. Jan Meijer, Gerrit Halbesma en Piet Ysbrandi kregen tegen Rienk de Groot, Sikke Sikkema en Johan Halbesma slechts een eerst aan de hang. FINALE Omstreeks half zes ving de eind strijd aan tussen Johan van Seijst, Ge rard Dijkstra en Johannes Westra te gen Rienk de Groot, Sikke Sikkema en Johan Halbesma. Tot een spel gelijk ging de strijd gelijk op, maar hierna namen de Groot c.s. afstand van hun opponenten. Zonder een enkel tegen- punt kwam het volgende spel voor dit partuur op het scorebord. De beslissing viel op 53 en 66 met een fraaie bovenslag van Sikkema. Uitslag: 1. Rienk de Groot, Sikke Sikkema (koning), en Johan Halbesma, 2. Johan van Seijst, Gerard Dijkstra en Johannes Westra, 3. Jan Meijer, Gerrit Halbesma en Piet Ysbrandi. vaart Museum! Maar daar kan men toch wel een ander schilderij van dezelfde Back- huijsen bewonderen, een bruikleen van wijlen notaris Ottema. Ook niet te versmaden! Het werd onlangs ge restaureerd en schoongemaakt door de heer N. van Bohemen, waartoe het rijk een subsidie verstrekte. Het Fries Scheepvaart Museum is zelfs nog enkele andere 17de-eeuwse marine-schilders van naam rijk, zoals Abraham van Beijeren (5620-1690), Willem van Diest (1610-1663), Rei- nier Nooms (1623-1668), Pieter Mulier (1616-1670), Simon de Vlieger (1601- 1653) en Abraham Storck (1635-1710). Van de latere meesters uit de Holland se school der marine-schilders noemen wij Pieter Blaauw (1744-1808), waar van ons museum zelfs vier aquarellen RESTAURANT S. v. d. WAL Leeuwenburg 5-11 - Sneek Telef. 3863 Toch bevinden er zich in de grote Hollandse - maar ook buitenlandse - musea van geschiedenis en kunst meer schilderijen van formaat uit de 17de en 18de eeuw, welke verband houden met de Friese maritieme historie of de Friese scheepvaart in het algemeen, dan men vaak beseft. Men kan de hoop natuurlijk wel opgeven, al deze stukken ooit weer naar Friesland te kunnen terughalen, maar wie weet, zou een bijzondere tentoonstelling van dit materiaal in Friesland kans van slagen bezitten? Een dergelijke tentoonstelling zou dan anders moeten worden opgezet dan de manifestatie „Mare Liberum” - Ne derland ter zee 1600-1900, in de zo mer van 1963 in het stadhuis te Bols ward gehouden. Op zichzelf was deze tentoonstelling bijzonder interessant en waardevol, maar Friesland zelf kwam er toch maar bekaaid af en het was al Holland, wat hier de klok sloeg. Eerst de Tjerk Hiddes-herdenkin- gen van het vorige jaar hebben de ogen van velen geopend voor het zo vaak miskende aandeel, dat door Fries land aan de Nederlandse koopvaardij en marine gedurende de 17de en 18de eeuw is geleverd. Dat bij deze her denkingen het Fries Scheepvaart Mu seum finaal werd gepasseerd, is een hoofdstuk apart, maar dit mocht de feestvreugde toch niet bederven! Sneek wordt door Leeuwarden wel eens vaker over het hoofd gezien.... DE SLAG IN DE SONT (1658) Op de Bolswarder zomertentoonstel- ling misten wij ook het prachtige pen- schilderstuk van Willem van de Vel de de Oude (1611-1693), voorstellen de een episode tijdens de slag in de Sont, op 8 november 1658. Het gold hier een felle, bloedige strijd tussen een Zweeds eskader en een Neder landse vloot, welke, onder het com mando van Van Wassenaar van Ob- dam, het benarde Denemarken te hulp was gekomen. De Nederlandse vloot behield de overhand, ten koste van zware verlie zen, en ontzette Kopenhagen, maar de niet minder gehavende Zweedse vloot had kunnen ontkomen. Willem van de Velde was zelf bij de slag te genwoordig geweest, aan boord van de „Stavoren”. Hij maakte onderweg een 20-tal tekeningen, die hij later uit werkte tot niet minder dan zeven Twee werk naderhand in het bezit van de familie Vegelin van Claerbergen te Joure blijkt te zijn - Philip Ernst Ve gelin van Claerbergen was immers ’n toegewijd dienaar van Maria Louise en ,kind aan huis” bij de Friese Oranjes. Philip Ernst zou het schilderstuk heel goed van Maria Louise - „Marij ke Meu” - ten geschenke hebben kun nen ontvangen voor de vele bewezen goede diensten. Het staat in ieder ge val vast dat het stuk reeds in het bezit is geweest van jhr. Valerius Lodewijk Vegelin van Claerbergen (1774- 844). IN 1946 VERKOCHT En nu komt er een droef slot. In 1946 werd het stuk door de nakome lingen van Philip Ernst, bij de ont ruiming van het stadsslot der Vege- lins te Joure - nadien ingericht tot ge meentehuis van Haskerland - pardoes op een veiling te Amsterdam gebracht, waar het door het Maritiem Museum te Rotterdam werd afgemijnd. Natuurlijk kan men er zich slechts over verheugen, dat het schilderij voor Nederland behouden bleef, maar was het nu echt niet mogelijk geweest te voren althans een poging te doen, dit bij uitstek Friese kunstwerk binnen de grenzen van Friesland te houden? Er is ons niets van gebleken, men heeft er in Friesland naar het schijnt ook niets van geweten en diegenen, die wèl wisten, hadden wellicht redenen hun mond te hou- In ieder geval hebben zij Men zal niet licht naar Sneek reizen, in de hoop of verwachting in het Fries Scheepvaart Museum een keur van oude meesters aan te treffen op het gebied van de vaderlandse schilder- en tekenkunst. Zelfs het zo rijke Fries Museum te Leeuwarden kan in dit opzicht slechts op een tamelijk bescheiden collectie bogen, waarvan het zwaartepunt bovendien ligt bij de prachtige reeks 16de-eeuwse portretten van de Friese landadel en niet bij de klinkende namen van de 17de-eeuwse Hollandse meesters. Meesters, waaronder zich maar enkele Noordelingen verschuilen. Stond er in Fries land al eens een talent op, voor wie zelfs Leeuwarden met het stadhouder lijk Hof te eng werd - en dit was toch een kultuurcentrum van belang, waarvan het verdwijnen voor Friesland een ramp is geweest - dan trok dit vroeg of laat toch weg naar de overkant van de Zuiderzee, bij voorkeur Amsterdam. tweede terwijl Sjoerd Feenstra zijn zeker schijnende derde plaats ver speelde toen er wat moeilijk gema- nouvreerd werd bij het finishschip. Een protest werd er echter niet inge diend. Zo werd De Jong derde, Zijl stra, Feenstra en Meindersma volgden vlak daarop, ver voor op het veld. De einduitslag werd: 1. Sneek I, 71,1 p (Zweep, Eringa, Zijlstra, Meinder sma); 2. Grouw 48 p (De Jong, Bouma, De Vries, Postma als 3, 8, 11, 14); 3. Sneek II 43 p. (mej. D. Bron, Jaas- ma, Niemendal, v. d. Meer als 7, 9, 12, 13); 4. Groningen 38 p (Feenstra, Zwart, mej. Wortelboer, Westers, als 5, 10, 15, 16); 5. Leeuwarden 10 p (Hoekstra, De Groot, Bouwes, Rabius, als 17, 18, 19, 20). Tijdens een bijeenkomst in hotel Oostergoo, reikte de voorzitter van Oostergoo, de heer T. IJ. Kingma Boltjes de prijzen uit. Hij vond het een eer om voor de VKO deze wedstrij den te mogen organiseren en de vlag naast de starttoren te hebben. Hij hoopte ook voor de toekomst weer op een prettige samenwerking. riiettemin De teamwedstrijden van de Vrij heidsklasse, die zaterdag onder aus piciën van de Koninklijke Zeilver eniging „Oostergoo” op het Pikmeer te Grouw gehouden werden, zijn een eclatant succes geworden voor het Sneek 1 team. Met een le, 2e, 4e en 6e plaats verzamelden onze stadgeno ten 70,1 punt en legden met een voor sprong van ruim 23 punten op het team van Grouw beslag op de eerste prijs. Van de vijf ingeschreven teams ver scheen Sneek II met Hans Niemendal als vervanger voor Rienk Alberda, die zijn nieuwe 1414 nog niet geheel ge reed had, terwijl Groningen aanvan kelijk onvolledig was, doordat de 163 van mej. Ankie Wortelboer pas na 5 minuten startte. Toch zou zij nog fi nishen voor alle Leeuwarders, wat een uitstekende prestatie is. De beste start had de 1385 van Leen van der Meer en de 1312 van de Grouwster Sjoerd de Vries, doch na het kruisrak, dat door de (zwakke) noordoostelijke wind de gehele Wijde- en Sijtebuurster Ee besloeg, k-.dden de 847 en 1313 van resp. Onno Zweep en Thijs Zijlstra de leiding genomen, ge volgd door De Vries uit Grouw, Jan Eringa en Heero Meindersma in resp. de 1395 en 938, Gedurende de eerste route vonden geen belangrijke wijzi gingen plaats. In het midden van het veld streden de Grouwsters met hoofdzakelijk Sneek II en met enige Groninger in de voorste gelederen, oud-stadgenoot Sjoerd Feenstra. De Leeuwarders en enkele Groningers hadden moeite het tempo bij te hou den en zakten meer en meer af. Toen de wind tot zeer zwak af- flauwde en het wedstrijdcomité aan stalten maakte om in de Sytebuurster Ee de wedstrijd af te korten, leken er nog enige verrassingen in te zitten. Zijlstra nam de leiding en Zweep lag plotseling voor „dood” in een wind stilte, terwijl aan de overzijde Eringa, Feenstra en de Grouwster Rein de Jong, een vlaagje aantroffen, en er van door gingen. Op tijd had echter Zweep de steven gewend. Hij ver overde weer de leiding om die niet weer af te staan. In- tegenstelling tot Thijs Zijlstra die het bij de verkeerde wal had gezocht. Jan Eringa werd het hun den. daar ons gewest géén dienst mee be wezen, in tegendeel. Dit had nooit mogen gebeuren! Nu wordt het wel heel moeilijk, van zulk een fascinerend schilderij, dat aan het Friese nationale kultuurbezit op zulk een smadelijke wijze werd onttrokken, over te stappen op de daarmee bij lange na niet te vergelij ken tekeningen, waarmee het Fries Scheepvaart Museum al dolblij Mogen wij onze schroom i™„. overwinnen? Wij zullen het kort ma ken. werkte tot niet minder dan verschillende penschilderij en. daarvan bevinden zich thans in het Rijksmuseum te Amsterdam, één in het National Maritime Museum te Greenwich, één in het Palazzo Pitti te Florence, één in het Nationalhisto- rische Museum te Frederiksborg, één in het Stedelijk Museum te Alkmaar en één in *t Maritiem Museum „Prins Hendrik” te Rotterdam. Alle zeven schilderijen zijn ver schillend en geven uiteenlopende ac ties weer. Nummer zeven loopt er ech ter helemaal uit en geeft op de voor grond dood gemoedereerd tussen de schietende en soms brandende, zelfs, zinkende oorlogsbodems doorzeilende, een boeierachtig schip met bezaan en zwaarden weer - de galjoot, waar mee Van de Velde zich van de „Sta voren” had begeven teneinde als een „persfotograaf” zijn „opnamen” te .schieten”. Aan boord ziet men zelfs Van de Velde rustig zitten te tekenen! AUCKE STELLINGWERFF galerij op de het museum en de Tenslotte een kleinere tekening van aanzienlijk hogere kunstwaarde dan de zoeven besprokene. Blijkens een opdracht aan de achterzijde van het prentje is het een aquarel van Cornells Jacobszoon Ploos van Amstel. Hij was van beroep houthandelaar, werd in 1726 te Weesp geboren en overleed te Amsterdam in het jaar 1798. Een „amateur”, maar dan een heel bijzondere! Zijn kracht lag in het na bootsen van tekeningen door een aqua- tint-methode, door hemzelf uitgevon den en ontwikkeld. Ook legde hij zich toe op kleurendruk. Daarnaast maak te hij ook zelf tekeningen naar be staande schilderijen. Tot de laatste categorie behoort het thans aange kochte exemplaar. De kunstenaar - hij was getrouwd met de zeer kunstzinni ge Sara Troost, dochter van de be kende schilder Cornells Troost - schreef eigenhandig, met sierlijke krulletters, op de achterkant van zijn werkstukje dat het een copie was van een schil derij door de beroemde zeeschilder Ludolf Backhuijsen (Emden 1631 - Amsterdam 1708), ook al een koopman -kunstschilder. De tekening stelt een groot Neder lands oorlogsschip voor, bezig de kop in de wind te steken, tegen te brassen en vaart te verminderen teneinde het anker te kunnen uitwerpen. Op de achtergrond een stad - vermoedelijk Enkhuizen. Een magistrale voorstel ling! Wij menen, dat het voorbeeld, in het Rijksmuseum te Amsterdam eens rustig° te gaan "bewónderen? Af hangt. Ergo niet in het Fries Scheep-1 gesproken? tók - wik - z j "W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 2