Ds. De Leeuw onverwachts overleden Interessante oratie van dr. K. 1/. Witteveen over Anna Maria Schuurman Elahuizen va n Rehoboth-ulo nam afscheid leraar P. Kooi Bisschop Nierman opende zeilkamp in Elahuizen zeilkamp Dirk Donker vertolkte Jan Zwart, Dach, Frank, Reger en De Wolf Sbdwesthoek met Douwe Visser wint Sneek op vierde plaats van verbonden school Sinds 1933 aan IJLST WYM BRITS ER A DE EL en 1 g AGENDA Leeuwarden winnaar van jongenskaatspartij in Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang nr. 53 Maandag 3 juli 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Openbare promotie Magister Alvinus-gymnasium punt Kruizebroederstraat- Muntstraat Ds. Karres, vroeger te Oost hem, 80 jaar uit te kijken Correspondentie Bromfietser gewond door botsing met vrachtauto gesticht Derde kamp door „V inca Domini Eerste orgelbespeling werd intens beluisterd Jongetje stak over zonder Weer een botsing op kruis- Openingswedstrijd skütsjesilen met (te) weinig wind hu..*-!—„j, Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave v«n NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD BEVORDERINGEN DE LABADISTEN In die dagen kwam de grote predi- J.W.B. 650 DEELNEMERS Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor vijf raakte de 22-jarige bromfietser J. Westerdijk alhier gewond bij een bot sing met een vrachtauto op het kruis punt Albertina Agnesstraat-Prins Mau- ritsstraat. Mr. Van Bottenburg memoreerde in zijn openingswoord het vertrek van drie leden van het curatorium, t.w. de heren K. van den Heuvell, die 20 jaar secretaris is geweest, B. M. Keulen, die naar Haarlem verhuisde, en deken C. Vredendaal. „Deze vertrekken wer den overschaduwd door het afscheid van de leraren dr. J. P. Otto en ir. A. P. W. Münch”, aldus mr. Van Bot tenburg. Met het vertrek van amanu ensis P. van Vucht was de exodus compleet. De president-curator bracht dank aan dit sextet en sprak de wens uit, dat deze verliezen geen afbreuk aan het gymnasium zouden doen. LAATSTE CURATORIUM doen, zo besloot hij. Na het slotwoord van de voorzitter sloot de heer Atema deze geslaagde bijeenkomst met dankgebed. Verscnjjnt MAANDAGS en DONDERDAGS Ran tooi voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 Uit alle delen van ons land, alsmede uit België en Duitsland komen ieder jaar zo’n 650 cursisten deelnemen aan het kamp. „Vinea Domini” beschikt over een staf van 100 instrukteurs, van wie iedere week 30 in bedrijf zijn met 28 boten (BM-ers en vergrote Vrijhe den). Van die instrukteurs is onge veer 80 procent eigen kweek. Ieder kamp duurt 8 of 10 dagen en staat onder leiding van een echtpaar en een aalmoezenier. Uit een lijst van Toegelaten tot klasse I: W. J. Ane- ma, xL. W. Bijleveld, xS. Brouwer; xP A. Dijkstra, xC. A. M. de Haan, xM. van Oerle, W. C. M. Silvius en xCh. M. Weijsters, allen te Sneek. W. J. Al tenburg, Joure; J. Y. Boelens, Nes (A.), Ch. W. Brouwer, Joure; xM. Dijkstra, Langweer, xM. Th. J. M. Duran, Bols- ward; C. J. Siderius, Nes (A.); J. J. Suwijn, IJsbrechtum; R. L. Zeilstra, Bolsward. Bevorderd van klasse I naar klasse II: F. W. Boersma, xK. D. M. Bos, K. één Thans dat het echtpaar Van het Riet. De „VERRAST” Onder een stralende zon en een koel briesje was mgr. Nierman om vier uur in Heeg aan boord gestapt van het Statenjacht. Geëscorteerd door tien BM-ers, bemand met instrukteurs en cursisten, voer het gezelschap om vijf uur de haven in Elahuizen binnen, waar het wérd ontvangen door de heer H. Ploum, hoofd van de afdeling Rei zen van „Vinea Domini”. De bisschop zei nog nooit een zeil kamp te hebben geopend. Hij bleek bijzonder verrast te zijn over de ma nier waarop dit gebeurde. „Het was heerlijk” zo voegde hij er aan toe. Na het hijsen van de vlag ging een groot aantal kleurige ballonnen de blauwe lucht in. Tenslotte maakten de vele belangstellenden een excursie door ’t gebouw. J. van Erpecum, P. F. de Jong, R. Moed, T. H. Oosterbaan, xH. G. van der Veen, X. G. Wadman en A. P. Th. Weetink, allen te Sneek; T. A. J. van Eysinga, Oppenhuizen; C. J. F. Groen- huijsen, Joure; xR. S. de Jong, Mant- gum; B. C. Meijer, Leeuwarden; xG. M. Mudde, Wörkum; W. Rinsma, Oos- terend; xN. Schaap, Deersum; xM. Su wijn, IJsbrechtum; xJ. de Vries, Sta veren. Bevorderd van klasse II naar klasse III: xN. M. Aukema, J. H. H. Baljet, O. C. Brenninkmeijer, xW. B. Unema, J. H. van der Veen en J. N. Witteveen, allen te Sneek; J. G. F. Ankersmit, Koudum; xM. Beerman (v.w.), Heeg; xW. J. M. Bergsma, Makkum; xM. O. Boersma, Leeuwarden; F. M. Brou wer, Joure; K. M. F. Duran (v.w.), Bolsward; M. A. Hemmes, Oosterend; P. A. C. de Jong, Dronrijp; P. H. Kleinjan, Wommels; L. van der Meer (v.w.), Roordahuizum; G. M. Ooster- hout, Koudum; xJ. Talma (v.w.), Gaastmeer; A. G. Yntema, Joure. Bevorderd van klasse III naar klasse IV: xN. J. Bron, J. Dijkstra, E. R. de Jong, P. K. Nauta en xJ. Visser, allen te Sneek; H. R. Baudet, Leeuwarden; W. J. A. M. van Eijk, Bolsward; xA. J. Feenstra, Ijlst; xE. A. Groenhuijsen, Joure; R. P. van Hulten, Joure; G. H. Jelsma, Rauwerd; xJ. A. Kuindersma, Joure; xM. J. Lenis, Joure; xTh. M. Terpstra, Roordahuizum; xM. M. A. Verschoor, Bolsward; J. W. K. van der Wal, Oppenhuizen; xK. D. van der Werf (v.w.), Bolsward. Bevorderd van klasse IV naar klasse V: G. Tj. Koopmans, J. Terpstra en W. J. Witteveen, allen te Sneek; xN. Hoog water, Nijland; xL. de Jong, Mantgum; L. C. Kreb, Bolsward; xl. Th. Terpstra, Roordahuizum; H. G. Twijnstra, Óude- mirdum; J. G. Wiarda (v.w.), St. Ni- colaasga. Bevorderd van klasse V naar klasse VI: A. J. Braakman, C. Mooij en xP. A. Wempe, allen te Sneek; A. J. A. Lob- steyn, Leeuwarden; xS. Oranje, IJs brechtum; xF. Geertsma, Wommels; R. Kunnen, Offingawier; D. B. Talma, Gaastmeer; R. J. Toering, Oosterlittens. Met x zijn meisjes. Wegens het zoekraken van de trein- brief kunnen wij in dit nummer helaas geen kaatsverslagen geven. Wij hopen deze zn mogelijk aanstaande donder dag te brengen. Gisteravond botsten er weer twee auto's tegenelkaar op het beruchte kruispunt Kruizebroedcrstraat-Munt- straat. Gelukkig werd niemand ge wond, maar de schade aan beide auto’s was vrij ernstig. Het ongeluk ontstond doordat de 24-jarige Y.T. uit Munne- keburen geen voorrang verleende aan de van rechts komende 21-jarige W. J. v. d. W. uit Sneek. Waarnemend rector dr. A. Wadman gaf vervolgens een soort jaaroverzicht. Hierin sprak hij veel waardering uit voor de hierboven genoemde personen, die afscheid hebben genomen van het gymnasium. Ook heette hij de opvol gers van dr. Otto en ir. Münch, resp. dr. J. T. Roelofs uit Bussum en drs. C. Landt uit Steenwijk, welkom, alsmede de heer J. M. Bok uit Goes, de nieuwe leraar wiskunde. De heer Wadman wierp voorts een blik vooruit op de nieuwe Mammoet wet. „We moeten het beest onbe schroomd tegemoet treden,” zo merk te hij op. Na te hebben meegedeeld, dat het aantal leerlingen thans 105 be draagt en een opsomming te hebben gegeven van de aktiviteiten van de school (o.a. bezoek aan openluchtspel in Diever en een bijwoning van een voorstelling van het Scapino-ballet) reikte de heer Wadman de rapporten uit met een toepasselijk woord voor de leerlingen. Traditiegetrouw houdt het Magister Alvinus-gymnasium ter afsluiting van het oude schooljaar in de doopsgezinde kerk aan de Singel zijn openbare promotie. Dit gebeurde vrijdagmiddag voor een groot aantal belangstellen den. Na het openingswoord van president-curator mr. II. H. J. van Botten burg hield dr. K. M. Witteveen een interessante oratie over de in Keulen geboren en in Wieuwerd gestorven en begraven Anna Maria van Schuurman. Het sluitstuk van de middag, een overzicht van het afgelopen schooljaar en de uitreiking van de diploma’s werd verzorgd door conrector dr. A. Wadman. Donderdagavond nam de Rehoboth- ulo afscheid van leraar P. Kooi in de bovenzaal van het gymnastieklokaal bij de school. De heer Kooi was sinds 1933 verbonden aan de Rehobothschool, eerst op het Oud Kerkhof, later aan de Lindenlaan. Hij had in december vo rig jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, maar was bereid geweest het lopende cursusjaar te blijven. De afscheidsbijeenkomst werd, be halve door de familie Kooi, bijge woond door bestuurs- en personeels leden met hun dames, oud-collega’s en een twintigtal vertegenwoordigers van de leerlingen. De heer S. Akkerman, voorzitter van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs te Sneek, opende de samenkomst met Schriftlezing en gebed, waarna hij de aanwezigen welkom heette. Hij noem de de heer Kooi „een oude rot in het vak”, die met name als leraar han- delswetenschappen zeer velen, ook buiten de school, op bekwame wijze heeft opgeleid. Als blijk van dank en waardering bood hij namens het be stuur een boekenbon aan. De heer M. de Vries, hoofd der school, schetste collega Kooi als een „leerkracht!’ in de beste zin van het woord, die hem tijdens zijn ziekte bo vendien op voortreffelijke wijze had vervangen. Hij bood namens het per soneel een werphengel aan onder het motto: beter hengelen dan jengelen.” B en maar welke in De Wolf’s tijd gangbaar was en van de structuur van zijn koraal- improvisaties. Het thema van de Pas- sacaglia bestaat uit de eerste regels van het bekende koraal, doch ritmisch enigszins gewijzigd. Óp dit thema schreef De Wolf een aantal boeiende variaties. Het fuga-thema is na expo sitie en doorwerking tegen het Pas- sacaglia-thema contrapuntisch ver werkt, waardoor een grandioze climax werd verkregen. Een groots Coda besluit dit omvang rijke werk. De wijze waarop Donker dit vertolkte verdient alle lof. De Wolf’s bedoelingen werden subliem ge realiseerd. Een briljant besluit van een compact programma, dat door een be vredigend aantal orgelliefhebbers in tens werd aangehoord. Het volgende „Pro Organo”-concert wordt a.s. vrijdag gegeven door de Groningse organist Folkert Grondsma (afkomstig van Nijezijl) en de fluitiste Dina Kamps. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties) Lager. Abonnementsprijs t 4,— per half laar. Franko per oost f 6,— per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad nerale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland deputaat voor de evangelisatie en voor de particuliere synode van Friesland zuidelijk ge deelte deputaat voor steun aan hulp behoevende studenten; deputaat voor de evangelisatie, deputaat voor de geestelijke verzorging van het sanato rium „Beatrixoord” te Appelscha. In de classis Sneek was hij o.a. kerk- visitator, deputaat voor hulp aan hulp behoevende Kerken, deputaat voor de evangelisatie en deputaat voor de exa mina. Verder was hij ook nog voor zitter van de Stichting Bejaardencen trum te Sneek en omstreken; bestuurs lid van de Stichting Gereformeerd Centrum voor geestelijk en maat schappelijk werk in Friesland te Leeu warden; bestuurslid van de Stichting Protestants Christelijk Ziekenhuis te Sneek en bestuurslid van de Stichting Evangelisch Clubhuis „De Jeugdha- ven” te Sneek. Verder heeft hij nog enige tijd godsdienstonderwijs gedo ceerd aan de lagere technische school te Sneek. Onder ideale weersomstandigheden heeft de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, vrijdagmiddag in Ela huizen het derde zeilkamp van „Vinea Domini” geopend. Nadat hij per Sta tenjacht uit Heeg naar Elahuizen was gevaren, hees hij voor het geheel ver nieuwde kampgebouw de Friese vlag, waarmee de opening een feit was. In 1959 startte het katholieke vor mingscentrum „Vinea Domini” te Wit- marsum aan de Blauwhüster Puollen met een experimenteel zeilkamp. Dit werd een succes en daarom werd een jaar later het eerste officiële zeilkamp gehouden, eveneens bij Blauwhuis. In Oudega (W.) volgde drie jaar later zeilkamp nummer twee, Het derde zeilkamp in Elahuizen is ondergebracht in het geheel verbouw de kaaspakhuis van de zuivelfabriek, die thans het eigendom is van de fir ma Verdefa N.V. Op de begane grond is een eethoek ingericht (tevens les lokaal) en een conversatiezaal met een bar. Óp de eerste en tweede ver dieping zijn respectievelijk slaapplaat sen en toiletten voor cursisten en per soneel. 20 echtparen wordt iedere week gekozen, dat de leiding heeft, is c3-" capaciteit van één kamp is 56 perso nen (36 cursisten en 20 leden van de staf). Degenen van de deelnemers, die aanleg voor het zeilen hebben, kunnen opgeleid worden tot instrukteur. Er zijn vier rangen, t.w. assistent-instruk. teur, instrukteur, assistent-schipper en de hoogste is tenslotte schipper. Wan neer de deelnemers met goed gevolg de cursus hebben doorlopen, ontvan gen zij een diploma. Ook hier zijn vier soorten. Een cursist, die voor het eerst deelneemt, kan het diploma Beginner ontvangen. Een volgend jaar kan hij Fokkenist worden, vervolgens Stuur man en tenslotte ontvangt hij het zo genaamde Brevet A. Het zal onze oudere lezers goed doen te vernemen, dat ds. J. C. J. Karres te Apeldoorn, emeritus-predikant van de Ned.-hervormde Kerk, vandaag tach tig jaar is geworden. Ds. Karres, die op 3 juli 1887 in Brui- nisse (Schouwen-Duiveland) in de her_ vormde pastorie werd geboren, diende van 1920 tot 1928 de hervormde ge meente van Oosthem-Abbega en Fols- gare. In 1953 ging hij met emeritaat. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vijf stak het zevenjarig jongetje W. Sijtzema alhier de Leeuwarderweg over zonder voldoende uit te kijken. Hij werd gegrepen door een auto, be stuurd door J. B. uit Terzool. Met schaafwonden en kneuzingen moest de jongen voor observatie naar het zie kenhuis worden overgebracht. Hij verklaarde voort?, dat dit waar schijnlijk de laatste keer is, dat een curatorium bij de openbare promotie aanwezig is, want de Mammoetwet kent geen college van curatoren. „Dan zal het aan de docenten en de leer lingen liggen in hoeverre de oude vorm kan blijven bestaan”, aldus mr. Van Bottenburg. Vervolgens beklom dr. K. M. Witte veen het spreekgestoelte. Hij hield een uitermate boeiende inleiding over de geestelijk zeer hoog ontwikkelde An na Maria van Schuurman, ’n volgelinge van de prediker Jean de Labadie. ANNA MARIA VAN SCHUURMAN In het dorp Wieuwerd stond een maal een kasteel, Waltha-state. Op 4 mei 1678 overleed daar de beroemde Anna Maria van Schuurman. Wie was deze vrouw? Zij was in 1607 geboren te Keulen uit Nederlandse ouders. Reeds vroeg bleek haar veelzijdige begaafdheid. Zij was bedreven in alle kunsten en we tenschappen, die zij aanvatte: talen, wiskunde, sterrenkunde, filosofie, aard rijkskunde, geneeskunde, borduren, schilderkunst, knipkunst, etsen, boet seren, houtsnijkunst. In 1622 verhuisde de familie naar Franeker, waar haar broer studeerde aan de academie. Daar stierf haar va der. Later woonde zij in Utrecht, had veel contact met de professor in de theologie Gysbertus Voet. Door zijn toedoen begon ze Hebreeuws te leren en weldra Arabisch, Syrisch en Ethio- pisch. Zij vervaardigde een Ethiopische grammatica en correspondeerde met vele geleerden in binnen- en buiten land. De dichter Cats was zeer met haar bevriend, evenals de bekende Constantijn Huygens. In Utrecht'ont ving zij veel bezoeken van vorstelijke personen. Onder invloed van Voet ech ter begon zij zich steeds meer terug te trekken uit de wereld en de kleine kringen, conventikels, op te zoeken waar de innige vroomheid des harten beoefend werd. Zij besloot zich af te wenden van kunsten en wetenschap pen en haar leven aan God te wijden. ker Jean de Labadie naar Middelburg, een geleerd theoloog, innig mysticus, door sommigen wel de tweede refor mator na Calvijn genoemd. Hem volg de ze naar Middelburg en later naar Amsterdam. Daar ontstond de sekte, de groep der Labadisten, in een huis gemeente samenlevend, in gemeen schap van goederen als de eerste christengemeente, met een zeer sterk ontwikkeld gebedsleven. Deze kleine groep emigreerde, omdat ze voortdu rend bestreden en vervolgd werd, naar Herford, later naar Altona, waar Jean de Labardie overleed, en tenslotte naar Wieuwerd, waar zij zich vestigde in Waltha-state. Anna Maria was daar de ziel van de gemeente. Men leefde er naar stren ge regels. Om aan de kost te komen Werd er wol bereid, leer, zeep en ijze ren pannen. Anna Maria beëindigde hier haar in. het Latijn geschreven boek „Eukleria” (de goede keuze), haar autobiografie. Op 71-jarige leef tijd overleed zij daar en werd op het kerkhof begraven. Toen in 1765 in de grafkelder „een gaaf vrouwenlijk” werd gevonden, meende men eerst, dat dit het lichaam van Anna Maria van Schuurman was, maar dit bleek een vergissing te zijn. In 1732 is de sekte uitgestorven. DANK EN WAARDERING De bromfietser verleende geen voor rang aan de auto, die werd bestuurd door de 23-jarige E. W„ eveneens uit Sneek. Met verwondingen aan het hoofd en vermoedelijk met een zware hersenschudding werd de man naar het ziekenhuis overgebracht. De heer M. Hiemstra, die namens de collega’s sprak, noemde de heer Kooi „een geboren schoolmeester”, maar desondanks zeer veelzijdig be gaafd. Hij kruidde zijn speech met hu moristische woordspelingen en anek dotes en bood een album aan met de namen van alle leerlingen en foto’s van klas 4c, de klas, waarin de heer Kooi klasseleraar was. Willem Wiersma lichtte als leerling vervolgens de doopceel van meneer Kooi, memorerend, dat deze eerst on derwijzer te Ee, Enumatil en Bolsward was geweest vóór zijn benoeming te Sneek. Onder dankzegging voor de plezierige lessen overhandigde hij na mens alle leerlingen de heer Kooi een kostbaar fototoestel. Verder spraken nog de heer S. Ate ma, oud-hoofd van de Rehobothschool, J. E. Offringa, oud-collega, en P. Kla- zinga, hoofd van de Ds. Lucas Fockens- school. Van de oud-collega’s ontving de heer Kooi een kristallen siervaas uit de handen van de heer Atema. In zijn dankwoord betrok de heer Kooi allen, die aan deze avond had den meegewerkt, waarbij hij met na me het bestuur roemde voor zijn vele activiteiten voor het christelijk onder wijs. Hij verklaarde met weemoed af scheid te nemen, vooral van de leer lingen, „want ik hield van ze”. In ge val van nood zou het bestuur zeker niet tevergeefs een beroep op hem Zaterdagmiddag is het skütsjige- weld in Grouw weer losgebarsten. Ei genlijk ging alles zeer rustig, want de wind was op deze warme zomerdag voor de grote schepen te zwak. Hier door werd de zeilerij af en toe een kwestie van „geluk hebben”. Toch is de overwinning van Douwe Visser met zijn Südwesthoek-skütsje behaald door vakkundig varen. Met i im tien minu ten voorsprong werd hij eerste. Tussen de rest van het veld was het onderling verschil zeer miniem. Het was tenslotte Sietse Brouwer van Leeuwarden die als tweede eindigde, net voor Siep Terwisga van Heeren- veen, die derde werd. Verrassend goed kwam Jan van Akker met de Sneker Pan voor de dag. Hij eiste de vierde plaats voor zich op. Er deden zich tijdens de wedstrijd onnoemelijk veel wisselingen voor. Zo rukte vlak na de start Rintsje Ritsma met zijn Lemster skütsje op van de zesde naar de eerste plaats. Maar voor de Tryntsjepólle was het gebeurd met de windtoevoer en de hele meute ging hem voorbij. Met Lodewijk Meeter in de nieuwe Langweerster „zwaan,” ging het slecht. Met grote achterstand eindigde hij op de laatste plaats. De uitslag en de stand na zaterdag is: 1. Douwe Visser (SWH), 0,9 pnt.; 2. Sietse Brouwer (Leeuwarden), 2 pnt.; 3. Siep van Terwisga (Heeren- veen), 3 pnt.; 4. Jan van Akker (Sneek), 4 pnt,; 5. Rintsje Ritsma (Lemmer), 5 pnt.; 6. Ulbe Zwaga (Grouw), 6 pnt.; 7. Siete Meeter, 7 pnt; 8. Teake Brouwer (Drachten), 8 pnt.; 9. Hylke de Vries (Eernewoude), 9 pnt; Ds. G. J. de Leeuw, predikant van de Gereformeerde Kerk van Sneek, is vrijdagmorgen zeer onverwachts op ruim een en zestigjarige leeftijd over leden. De begrafenis zal morgenmid dag plaatsvinden op de algemene be graafplaats te Sneek, nadat voor af om twee uur in de Oosterkerk aan de Leeuwarderkade een rouwdienst is gehouden. Jillis Jacobus de Leeuw werd op 12 november 1905 te Arnhem geboren. Hij bezocht het christelijk lyceum in zijn geboortestad en studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 18 maart 1932 zijn kandidaatsexamen theologie aflegde. Nadat hij op 13 april 1932 na praeparatoir examen door de classis Arnhem beroepbaar was ver klaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij daarna tot november 1934 eerst nog ongeveer twee jaar, speciaal voor het evangelisatiewerk, te Hoorn werkzaam was geweest als hulpprediker, werd hij op 31 maart 1935 door nu wijlen ds. N. Postema, bevestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk van Oostwold in het Oldambt. Op 31 maart 1940 verwis selde hij deze kerk met die van Zwar- tebroek (gemeente Barneveld). Op 6 juni 1946 werd hij door ds. E. N. van Loo uit Sneek bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Sneek. De. De Leeuw werd tijdens zijn één entwintigjarige ambsbediening in Sneek enige keren door de classis Sneek afgevaardigd naar de particu liere synode van Friesland zuidelijk gedeelte en verder heeft hij in de loop der jaren vele bestuursfunkties en deputaatschappen vervuld en zitting gehad in verschillende colleges en commissies. Zo was hij o.a. voor de ge- Woensdag 5 en donderdag 6 juli Fees ten in Gauw. Woendag ’s avonds 19.45 uur Selskip Tetman de Vries met het nieuwe stuk ,De Wyldepüst’. Donderdag ’s avonds 19.30 uur „De Fryske Komeedzje” met „It sit yn’e loft”. Overdag optochten, estafettes, spelletjes voor jong en oud. Dinsdag 11 juli Oranjevereniging Oudega *(W.) Selskip Tetman de Vries in de tent. 10. Aldert Hoekstra (Drachten), 10 p.; 11. Klaas van der Meulen (Woudsend), 11 pnt; 12. Lodewijk Meeter (Lang weer), 12 pnt. Vandaag wordt er gezeild in De Veenhoop, morgen te Eernewoude, woensdag op Sneekermeer bij Terhór- ne (georganiseerd door Heerenveen) en donderdag op dezelfde plaats, nu georganiseerd door Makkum en Leeu warden. De kaatsvereniging „Sneek” heeft het zaterdag bijzonder getroffen met haar jongenskaatspartij. Het was prachtig kaatsweer, zon en weinig wind. Alle faktoren voor een geslaag de kaatsmiddag waren derhalve aan wezig en dat is het dan ook geworden. Het krachtsverschil tussen de jeugd van 14-16 jaar was geringer dan vo rig jaar, toen het Franeker partuur met hoofd en schouders boven de an dere drietallen uitstak. Dit kwam het spel en vooral de spanning ten goede. Eén der favoriete parturen, de Fra- nekers H. Seerden, Joh. van Dijk en A. Miedema, delfde in de derde omloop op 53 en 62 het onderspit tegen de latere winnaars J. Westerlaan, H. de Vries en O. Hiemstra van de L.K.C. te Leeuwarden. Het tweede Franeker partuur B. Grijpma, A. Rozenburg en A. de Boer zegevierde in deze omloop met 53 en 60 over het Bolswarder trio U. v. d. Zee, A. Harsta en R. Veenstra en door een staand nummer op de vierde lijst kwam dit drietal in de finale tegen Leeuwarden, dat in de ze omloop op 53 en 66 had afge rekend met een ander Bolswarder par tuur L. Eringa, H. Bloemhof en D. Nieuwenhuis. De finale tussen Franeker Leeuwarden verliep spannend, uiteindelijk gaf de grotere homogeni teit van het Leeuwarder partuur de doorslag. Op 54 en 60 konden de Bolswarders de kaats niet passeren. Uitslag: 1. J. Westerlaan, H. de Vries, O. Hiemstra van LKC Leeuwarden; 2. B. Grijnma, A. Rozenburg, A. de Boer van „Jan Bogtstra”, Franeker (B): 3. L. Eringa, H. Bloemhof, D. Nieuwen huis van „Bolsward” B. De prijzen (le pr. 3 reiswekkers plus afdein gsmedaille, 2e pr. 3 luxe wek kers, 3e pr. 3 tafelcouverts) werden na afloop bij afwezigheid van voorzitter R. Rienstra uitgereikt door de heer D. Hoitsma. De eerste orgelbespeling in de reeks van de zes zomeravondconcerten, waartoe het orgelcomité „Pro Organo” het initiatief heeft genomen, werd vrij dagavond j.l. gegeven door onze stad genoot Dirk S. Donker. Deze organist begon met de Fanta sie over „Een vaste Burg” van Jan Zwart, bedoeld als „In Memoriam” aan deze pionier van de orgelkunst uit de twintiger jaren. Jan Zwart heeft gepoogd de orgelkunst, die sterk in verval was geraakt, te verheffen. Met zijn eenvoudige, op romantische leest geschoeide koraal- en liedbewerkingen, heeft hij dit ideaal mede gestalte wil len geven. Het was een sympathiek gebaar de nagedachtenis van Jan Zwart, die dertig jaar geleden heen ging, te eren. De heer Donker vervolgde met Bach’s Praeludium en Fuga in C (BWV 547). Dit omvangrijke werk, vrij zeker in Weimar ontstaan, werd technisch correct, doch in een tamelijk hoog tempo gespeeld. De doorzichtig heid van het bijzonder fraaie stemmen weefsel had hieronder iets te lijden. Met de wonderschone fuga, waarin Bach het thema in de omkering en zelfs in de vergroting geeft, wist Don ker veel eer in te-leggen. Na het vlot gespeelde eerste deel uit Bach’s trio-sonate nr. 4, volgde een viertal werken, die we tot de or- gel-romantiek mogen rekenen. Cesar Frank’s derde koraal, ontstaan in 1890. het sterfjaar van de componist, is een schepping van hoge orde, esthetisch zowel als compositorisch-technisch. Het is ook de zwanezang van een zeer gelovig katholiek. Met zijn weergave wist Donker dit werk behoorlijk ge stalte te geven. Van Max Reger -werden twee Vor- spiele uit Opus 67 ten gehore gebracht, waarvan dat voor Nicolai’s lied van de Morgenster het beste uit de verf kwam. Van onze grote vaderlandse compo nist Hendrik Andriessen (geb. 1892) speelde Donker Thema met Variaties, terwijl hij zijn recital besloot met Pas- sacaglia, Koraal en Fuga over het kerklied „Wie maar-de goede God laat zorgen”, geschreven door de organist Cornelis de Wolf (1880-1935). De Wolf was organist aan de Eusebiuskerk te Arnhem en één van de grootste orga nisten, die ons land ooit gekend heeft. Hij was de eerste Nederlander, die (in 1901) de prix d’excellence voor or gel verwierf. Als hoofdleraar in de or gelkunst aan het Amsterdams Conser vatorium leidde hij een belangrijke or ganisten- generatie op. De Wolf, in wezen romanticus, was zijn tijd, die van het diepste verval in de orgelbouwkunst, vooruit. Zijn me thodiek was ook speciaal op het ker kelijk orgelspel gericht. Als improvi sator stond hij in hoog aanzien. Hij liet slechts enkele composities na, eigenlijk genoteerde improvisaties, die een zekere indruk geven van de stijl,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1