W koelkasten Suiker-oom 145.- 'U 95c 95‘ 395 Burgemeester opende Waterpoort N.V. Feestelijke diploma-uitreiking chr. lts 1.- Twee dagen volksfeesten in IJsbrechtum DE BOER Kappie en de Koningsruil o 1” VROOM DREESMANN LEEUWARDEN -SNEEK reeds van U BENT BETER UIT BIJ (Word vervolgd) ERRES ETNA DORDRECHT PELGRIM ATAQ Maak eens een afspraak met ons. Wij lichten U vrijblijvend voor en adviseren gratis bij U thuis wat ’t beste voor U is. Keuze uit: AEG BAUKNECHT BOSCH ELECTROLUX ERRES ESTA GENERAL ELECTRIC LINDE MARIJNEN PELGRIM PHILIPS ZOPPAS 790 THEEPOT METALEN BUREAULAMP met tafelklem en flexibele arm. In diverse kleuren v e r k r ij g b a a r, compleet met snoer, stekker en drukschakelaar Verwaarloosd pand omgebouwd tot fraaie showroom Ook houden wij voorradig de bekende 4*4 VLAMS GASKOOK- TOESTELLEN die precies op uw koelkast passen. Bekende merken zoals: EXPO SNELBINDERS IJSSCHEP, vormt mooie ron de porties ijs, ook voor dessert en voor slaatjes. Roestvrij staal in solide uitvoering met prima func tionerend me chanisme. Plastic handgreep KARAFJES van mooi helder glas. Sierlijke vorm, goedslui- tende stolp met kurk. Geschikt voor vele doel einden. 3/4 liter 1.25,1/2 liter 1.15 1/4 liter SPONZEN VENDEX PLASTIC DOZEN reeds vanaf EEN COMPLETE KOELKAST HOEK OOSTERDIJK 76 RIJKSWEG 43 TEL. 2874. NIC~ 21-81», jj lekkerrrr koud Okki liet hij w.v. I Feuilleton door Tom Lodewijk 16. bagagedrager van de fiets. Ver stelbare lengte, met metalen be- vestigingsogen. In grijs 1.20. In zwart vloot, de motorkruiser Peto, een tocht over het Sneekermeer. langer uit IJlst. Het getuigschrift werd uitgereikt aan de volgende leerlingen:' Afdeling Metaalbewerken. A-groep: van prachtig wit porselein. Klas sieke vorm met goudfilet en de cor van frisse strooibloemetjes Royaal formaat van sterk rubber. Onmisbaarop de Voor de dames en heren van 1630 jaar was er nog ton trekken: le prij. W. v. d. Eems, 2e pr. Jelle Heins. De dames en heren boven 20 tot 50 jaar hebben nog even gezellig gegrab beld: le werd Sj. Faber, 2e mevr. Heins. ’s Avonds werd nog een stoelendans gehouden, die de volgende uitslag op leverde: dames: le mej. Heins, 2e mevr, de Haan; heren: le Theo Wes- tegenaan gelopen?” Han aarzelde een ogenblik en het viel Simon op „Ik heb hier in Holland een nare ervaring gehad”, zei ze „en dat deed me besluiten hier weg te gaan. Ik ben toen bij een Hollandse familie in Bu enos Aires geweest, voor de kinderen en zo. Toen ben ik inderdaad heel toe vallig met dit werk in aanraking ge komen, en toen kwam er een oude wens van me weer op. Ik had eigen lijk dokter willen worden, maar er was geen geld om te studeren. Ik merkte toen dat het niet zozeer om het beroep ging, maar om de mensen te helpen die het nodig hadden. Nu, daar hoefde ik ginds niet naar te zoe ken. Ze lagen voor het opscheppen. Ik ben ’s avonds met de padre meege gaan, en toen ging mijn baas weer naar Holland terug. Ik kon mee, maar het werk had me beet. Ik leefde op een schoen en een slof, toen, ik heb wel eens ’s avonds een jurk moeten wassen om de volgende dag een scho ne aan te kunnen trekken. Maar dat hindert niet, als je werkt tussen men sen die in lompen lopen.” „Nu ja,” vervolgde ze na een ogen blik, „toen kwam de slag. Ik moest naar Holland terug. Maar het werk had me te pakken. Ik heb m’n ooie vaartje gehaald, ik werd kraamver pleegster, toen heb ik gesolliciteerd naar dat kraamcentrum. Ik hou van organiseren, ik weet van aanpakken, bij de padre zorgde ik voor dat alles. Hij zelf had er geen notie van, hij leefde uit de la, of liever, hij gaf weg uit de la. Nu ja, dat is ook leuk werk, maar alles is zo normaal, zo welva rend. Je komt in gezinnen waar een baby geboren is en meest is daar alles oké. Gelukkige moeders, zenuwachtige vaders.” Jantje Zandstra; Cornelia Sluis, e.v. Pier Aukema; Bauke de Roest. 85 jaar, w.v. Jeltje de Boer; Arie Jacob van der Linden, 83 jaar, e.v. Elisabeth Jacoba Nijdam, van Oudemirdum; Lieuwe Andela, 77 jaar, van Joure; Ulbe Hans van der Zee, 69 jaar e.v. Grietje de Jong, van IJlst. SNEEK, van 24 t/m 30 juni. Geboren: Sjoerd Jan, zv Wiltje Stil- ma en Jagonda Anna ten Cate; Freddy, zv Harm Zijlstra en Jaaptje Janna Rosema; Menno Alexander, zv Rein de Haan en Trijntje van Breeden; Hiltje, dv Jacob Scholten en Corrie Greta Stoelwinder; Esther Elisabeth, dv Oeds de Vries en IJtje Bosgra. van Workum: Arthur Jan, zv Arend Jan van der Kamp en Lammechiena Kuil man; Johannes Wytze, zv Pieter Wei- tenberg en Helena Agatha Bouma, van Workum: Arnold, zv Klaas Mon«ma en Anneke Janke de Jong, van Wor kum: Pytsje Willemke, dv Rients van der Meulen en Martsen Visser: Corne lia Johanna, dv Tjeerd de Boer ’en Alida Agatha van Doorn: Gert Jan, zv Gerrit van der Wai en Willemke Schaper: Marit, dv Rients Odolphi en Aaltje Pinkster. Ondertrouwd: Gerrit Langerak. 21 a jaar en Hetty Magda Haga, 19 jaar; de voorzitter van het schoolbestuur, de Thomaske, 21 jaar; Sijmen Kracht, 26 ,,’t Stinkt allebei”, stemde Simon toe, die haar met verhoogde belangstelling aanzag. „Wat voerde u daar uit?” „Ik heb daar een paar jaar gewerkt als helpster van een priester, die de mensen in de krotten opzocht. Ik ben zelf niet katholiek, maar dat maakte niets uit. De padre was zelf een Hol lander, had in dertig jaar zijn land niet gezien, was blij zijn moedertaal weer eens te kunnen ophalen, en we hadden zo veel werk dat we nooit aan een diskussie over katholicisme en protestantisme toegekomen zijn”. En ze vertelde van de verschrikke lijke omstandigheden waaronder ze gewerkt had. Van de nederzettingen van tienduizenden mensen in hutten, gemaakt van benzineblikken, oude planken, stukken plaatijzer, zonder sa nitair, zonder werk, zonder eten vaak, schooierend en schuimend, vuilnisbak ken nazoekend. Van de kinderen met al hun ziekten en zweren, de hopeloze moeders, het uitzichtloos bestaan van mensen die uit de verre provincies als muggen naar de lichten van de grote stad waren getrokken om alleen te er varen, dat het daar erger was dan in hun eigen regionen. En terwijl de resten van de maaltijd onaangeroerd stonden op de gammele Afdeling Elektrotechniek. A-groep: getuigschrift verklaringW. Faber, Sneek; H. Fabriek, Oppenhuizen; M. E. Petter, Sneek; A. H. _Postma, Sneek; A. J. van Raalte, Sneek; W. Rienstra, Hommerts; W. H. Visser, Wyckel; E. de Vries, Sneek. Getuigschrift: D. Fop- ma, Oppenhuizen; J. Heins, IJsbrech- tum; J. P. B. M. de Vries, Sneek; Tj. v. d. Zee, Sneek. Verklaring: J. H. Mous, Balk; H. Seinen, Sneek; W. Ste genga, Joure; A. J. Wijkhuys, Balk. Afgewezen: 2. B-groep: L. A. Canrinus, Sneek; C. Feenstra, Workum; A. T. Mulder, Sneek; K. H. Oenema, St. Ni- colaasga; J. Osinga, Woudsend; C. Slump, Joure; P. v. d. Werf, Joure; H. Schraa, Uitwellingerga. Afgewezen: 2. in diverse maten, en soorten, voor de keuken, dou che, maar ook voor de auto. Per zak Inhoud 9 stuks „D’r zijn hier in dat welvarende Ne derland anders nog mensen en kin deren genoeg, die hulp nodig hebben,” meende Sjoerd. „Natuurlijk,” gaf Han volmondig toe, „weet je wat ik wel eens denk? Als ik geld genoeg had, dan begon ik een tehuis voor spastische kinderen of zoiets. Waar het .meest behoefte aan is.” „Dat kunt u toch op uw eentje niet aan?” vroeg Simon. „Nee, vanzelf niet. Maar het voor naamste is dat iemand het aanpakt. En er zijn altijd wel mensen die je voort helpen.” Simon Kolberg liet zijn belangstel ling voor de kordate, vrolijke ver pleegster duidelijk merken, toen Han weer in de boot gestapt was en windje achter over het meer de terugtocht begon. Nee, vertelde Sjoerd, ze werkte niet hier in de stad. Ze zat, concludeerde Simon, in de gemeente waar zijn neef Ben woonde. Ben zou haar dus wel kennen. Hij betreurde het een beetje dat hij met de familie min of meer gebrouilleerd was, anders had hij een mooie gelegenheid gehad nog eens met haar te praten over Zuid-Amerika, waar ze beiden herinneringen hadden. Jannie zou vast wel alles van haar af weten. Net iets voor Jannie. Maar juist bij Jannie kon hij moeilijk aan komen nu. Ze had hem éénmaal prak tisch de deur gewezen, en Simon Kol berg was er de man niet naar, dan net te doen of zijn neus bloedde. Terwijl ze samen weer bij de boot stonden keek hij tersluiks het jolletje na, tot het witte zeil nog maar een puntje was tegen de horizon. Donderdagavond werden in de kan tine van het schoolgebouw aan de Van Schouwenburgstraat op feestelijke wij ze de diploma’s uitgereikt aan de ge slaagden van de chr. lagere technische school. Tijdens deze bijeenkomst wer den de geslaagden toegesproken door Antoon Westhoff, 28 jaar en Sjoerdtje heer Tj. Nooitgedagt, en de direkteur Thomaske, 21 jaar; Sijmen Kracht, 26 de heer A. Gerrits. Voor het amuse- jaar en Baukje Couperus, 24 jaar; Al- ment zorgde goochelaar Jacques Bou- Ia a I- A T I I Ia .A n O A t A A M A «a C* a m a /J A T a. a. a .tx T T T A 4- Rijwielshop, af deling „Doe het zelf". seis, 2e Uilke Bakker. Dankbaar was een ieder voor wat de dames V. d. Eems en Wessels presteer den. Zij hebben enkele duizenden olie bollen gebakken en verkocht, ten bate van de kas van VVV, die dit wel nodig had. Ook de dames V. d. Weg en De Jong, die zich verdienstelijk maakten in de chocoladetent, kregen veel waardering. ’s Avonds volgde er prijsuitdeling in café De Boer, waarna werd gedanst. Het weer was de tweede dag niet zo als ieder het graag wilde, maar de feestvreugde liet niets te wensen over. Wiersma, Abbega. Getuigschrift: H. N. Hoekstra, Sneek; F. Tj. de Vries, Jou re. Afgewezen 2. Verklaring: S. P. Lemstra, Scharnegoutum; K. Meekma, Witmarsum. Afgewezen 1. B-groep: F. Atsma, Woudsend; S. Attema, Heeg; Th. van Berkum, Sneek; S. Dijkstra, Oppenhuizen; F. Glashouwer, Sijbran- daburen; J. Gras, Sneek; J. Hogeboom, Uitwellingerga; W. ledema, Westhem; Tj. A. Kramer, Oosthem; H. A. Postma, Sneek; F. Nauta, Jutrijp; A. G. Nug- teren, Sneek; A. Otter, Abbega; A. Poepjes, Joure; N. C. Speerstra, Schar- sterbrug; M. Talsma, Scharnegoutum; F. Visser, Heeg; S. Vissermans, Sneek. Afgewezen 13. C-groep: praktijkver- klaring: R. Atsma, Uitwellingerga; J. Bouma, Hommerts; W. Jillings, Sneek. Afgewezen geen. Afdeling Timmeren. A-groep: ge tuigschrift verklaringP. Feenstra, Abbega; Th. v. d. Horst, Sneek; K. v. d. Meer, Wyckel; R. Oudega, Offinga- wier; S. Yntema, St. Nicolaasga. Ver klaring: J. Tange, Sneek. Afgewezen: geen. B-groep: A. Bajema, Wyckel; H. J. Dijkslag, Woudsend; J. T. Ferwer- da, Sneek; F. D. Groenveld, Jutrijp; 2E DAG Op de tweede dag werden de kinder spelen gehouden, waaraan door een groot aantal kinderen werd deelgeno men. De uitslag: Vlaggesteken, leeftijd t.m. 5 jaar: 1. Reinder de Jong, 2. Lam mert Kalsbeek, 3. Gerrit Alberda, 4. Afke Kempenaar, 5. Pieter Sj. Zonder- van, 6. Ignas Brenninkmeijer. Ezelprikken, 67 jaar: 1. Idske de Boer, 2. Sjoerd Schaap, 3. Koos Sie- perda. Haal de trein, 89 jaar: 1. Arend Jan BrilmanGeiske Schaap; 2. Jan Ha zenbergJantje Spoelman; 3. Albert de BoerEsther Meindersma. Troost prijs Hanneke Faber. Flessenmennen, 101112 jaar: 1. Hessel KempenaarMartien Sieperda; 2. Saskia TrompAnneke Seffinga; 3. Ate v. d. LandWillie Spoelman. Ton op paal, 131415 jaar: jon gens: 1. H. Sieperda; 2. Ids de Boer; meisjes: 1. Yfke Spoelman; 2. Wiep de Groot. E. de Haan, Sybrandaburen; J. J. Hoo- mans, IJlst; A. de Jong, Oppenhuizen; J. Kleistra, Joure; E. Koopmans, IJlst; L. v. d. Meer, Sijbrandaburen; H. Raap, Terzool; G. Schuurmans, Sneek; J. G. Terpstra, Bolsward; M. Tiekstra, Sneek A. Toren, Sneek; H. v. d. Veen, Sneek; A. Visser, Wyckel; J. de Vries, Bols ward; K. Vrieswijk, Sneek; J. S. Zeil- stra, Gaastmeer; J. Zietsma, Sneek (m. lof gesl.). Afgewezen: 1. C-groep: praktijkverklaringA. Boomsma, Gauw; A. de Haan, Scharnegoutum; K. de Jong, Arum; E. P. Ypma, Gauw. Afgewezen: geen. tafel, vertelde ze, met diepe bewonde ring, van de magere, gebaarde pries ter met zijn holle ogen, die bij nacht en ontij langs de straten ging om te proberen iets te doen voor de zwervers die daar lagen op de trappen van de monumentale kerken onder wat kran ten, voor kinderen, door wanhopige ouders in de steek gelaten. Vertelde ze van schatrijke dames die gegrepen waren door zijn bezieling en zijn lief devolle volharding, en die hielpen met geld, kleren, levensmiddelen, maar het was maar een druppel op een gloeiende plaat. En vlak daarnaast de rijen glanzende limousines, de palei zen, de kathedralen, de luxe hotels waar het geld met handen vol over de balk gesmeten werd, de modezaken waar de prijs van één jurkje heel zo’n troosteloos gezin voor een jaar aan eten en kleren kon helpen. „Ik moest weg”, zei ze, „ik liep ’n infectie op en ben erg ziek geworden. De dokter heeft me bezworen dat ik met drie maanden dood zou zijn, als ik weer begon. Het waren verschrik kelijke jaren. Maar het waren ook de mooiste jaren van mijn leven”. Ze zweeg abrupt, verlegen omdat ze zich zo had laten gaan. Sjoerd begon met veel bereddering de tafel af te nemen, Simon zat met de handen tussen de knieën, voorovergeboren. „Dat er nog mensen zijn”, zei hij, en er klonk een bewondering in zijn stem, „die daarheen gaan, niet om te halen maar om te geven. Ik weet daar wel van. Ik heb die armoe ook wel ge zien, die ellende. Ik heb ook zo af en toe wel eens iemand wat toegestopt. Maar je maakt je er af, je scheldt op het systeem, je scheldt op die onver schillige rijken die het allemaal best vinden, en je denkt dat er toch niet^ aan te doen is. Bent u daar zo toevallig maat tegenkwam, begon hij deze eens te vertellen wat hij van de zaak dacht. ,W-wat? S-staat de k-koning in m-mijn pak in jouw pannetjes te roe ren?” riep de maat uit. „Daar komt ellende en narigheid van, wat ik je zeg! Het is al erg genoeg een koning aan boord te hebben, maar een koning die zich niet als koning gedraagt, daar kan helemaal niks goeds van komen!” Zenuwachtig plukte hij in zijn baard. „Zou het wel een echte koning zijn?” vroeg hij .toen hees.... „En gij knaap”, vervolgde hij, zijn greep verstevigend, ,gij meent dat al les zeker een spelletje is nietwaar? Ge zijt een gevaar voor de Opdolse natie - een steen in de pruimenpap - zo als de volksmond zegt! Om de koning wordt niet gelachen, ook al vertoont deze zich in matrozenkleren, denk daaraan. Zo niet, dan laat ik u de be palingen van het Protocol honderd maal overschrijven!” Met deze woorden gaan. „De lefpet!” mopperde de scheeps jongen gebelgd en daar hij juist de 21. „Het protocol...” herhaalde de hofmaarschalk met stemverheffing. „Als iedereen zich daaraan hield, zou het verkeer tussen de volkeren heel wat vrediger zijn. Er zouden geen tro nen wankelen en vorsten worden ver bannen, revoluties zouden ondenkbaar zijn... alles zou steeds bij het oude blij ven!” Hij had Okki nog steeds in zijn greep. Deze begon de redevoering te verve len en hij worstelde om los te komen. Zodoende maakte hij de baron op nieuw op zich opmerkzaam. Er gleed een schaduw over zijn gelaat. Vorige week woensdag en donderdag hield in IJsbrechtum de vereniging van volksvermaken haar jaarlijkse feestda gen. Traditiegetrouw werd op de eerste dag een kaatswedstrijd gehouden voor leden en jongens, waaraan door onge veer 26 man werd deelgenomen. De uitslag is: le prijs Enno Bruinsma en Hylke Tromp; 2e prijs Willem Jil lings en Gerben de Boer. Poedelprijs Sjoerd Faber en Joh. v. d. Meer. Verder was er voor de dames van 16-50 jaar ezelprikken. De uitslag: le prijs mevr. Brenninkmeijer, 2e prijs mevr. Ter Laak-Poot, 3e prijs mevr. De Boer. Voor de dames en heren boven 50 jaar was er het spel letterzetten. Bij de dames won mevr. G. v. d. Meer- Boersma de eerste prijs mevr. Spoel- terda”morgen aan de man-Roukema de tweede prijs. De eerste prijs bij de heren was voor An ne Zijlstra en de tweede voor Jelle v. d. Meer sr. Het ringfietsen leverde bij de heren de volgende uitslag op: le prijs G. Wes sels, 2e prijs Albert-Koopman. De uit slag bij de dames: le prijs Wietske Bles, 2e prijs mevr. Brilman, 3e prijs mevr. De Groot. ’s Avonds werd er een wedstrijd van Poppingawierster korfballen gehou den, waaraan door 4 twaalftallen werd deelgenomen. De uitslag: le prijs: Grietje v. d. Zee, Aukje v. d. Weg, mevr. Kempenaar, Juf. v. Kampen, Jelle J. Schrale, Jelle Heins, Th. Alber da, Susanne Spoelman, mevr. Kals beek, P. Abma, mevr. Mollema, mevr. Ter Laak-Poot; 2e prijs: mevr. De Jonge, T. Kolthof, J. Boschma, mevr. Kolthof, Wietska Bles, Anne Zijlstra, Mevr. Sieperda, mevr. v. d. Weg, mevr. P. de Boer, Heins, mevr. V. d. Meer, mevr. Spoelman. Burgemeester Rasterhoff heeft za- Oudvaart het nieuwe watersportbedrijf Waterpoort N.V. officieel geopend. Hij deed dat door het hijsen van de Friese vlag. Te gelijkertijd hees mevrouw Zijlstra, echtgenote van de direkteur, de firma- vlag. Veel belangstellenden verzamelden zich om elf uur in de grote loods ach ter de showroom. Direkteur J. Zijlstra uit Den Dolder heette de aanwezigen welkom en gaf in het kort een over zicht van het ontstaan van het bedrit Hij vertelde, dat er de laatste weken enorm nard is gewerkt om van het verwaarloosde pand weer iets goeds te maken. De heer Zijlstra dankte in de eerste plaats architekt Wiebe Hylkema uit Workum voor diens ontwerp, verder aannemingsbedrijf Groenewoud uit Steenwijk en „last but not least” de gemeente Sneek voor haar grote me dewerking. „We hebben de laatste da gen dag en nacht gewerkt en wij zijn dan ook bijzonder blij, dat de zaak nu klaar is,’ ’aldus de heer Zijlstra. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar buiten, waar de burgemees ter de opening verrichtte. Hij zei deze opening te hebben toegejuicht. „Niet alleen is de situatie ter plaatse enorm opgeknapt, maar bovendien heeft zich hier een bedrijf gevestigd, waarvoor goede toekomstmogelijkheden zijn”, aldus burgemeester Rasterhoff. Hij sprak voorts zijn bewondering uit voor het feit, dat de verbouwing in zo’n korte tijd is uitgevoerd. Tijdens de opening deed zich een ogenblik werd de heer N. J. Krook, makelaar in Sneek, onwel. Per ambu lance werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Daar bleek echter, dat de heer Krook was bevangen door de warmte en een normale flauwte had gehad. Als afsluiting van de openingsfees- telijkheden maakten direktie en re laties met het vlaggeschip van de voor het bewaren van levensmid delen, ook in de koelkast. Herme tisch sluitend deksel. Per set, bestaande uit 4 dozen in verschil lende afme tingen ^25 brecht Wijbenga, 24 jaar en Sara de Vries, 22 jaar. Getrouwd: Antonius Ivanius Maria Smit, 21 jaar en Janke Petronelja So phia Poiesz, 20 jaar; Cornelis Lock- getuigschrift verklaring: H. Boer, horst, 27 jaar en Trijntje van Tuinen, IJlst; B. J. Bouwman, Sneek; R. ten inaens uueiuns; uceu z.iun 25 iaar>’ Willem Evert Mol, 24 jaar en Brink, Sneek; Th. Hoekstra, Sneek; S. klein incident voor. Op een gegeven Trijntje de Vries, 24 jaar; Ate Sytze Huisman, Jutrijp; G. J. Lambers Heer- oeenblik werd de heer N. J. Krook. Rienstra, 22 jaar en Fokeltje Wijnja, spmK, Joure; Tj. Schraa, Woudsend, D. 23 jaar; Gerrit Bijker, 32 jaar en Eve line Euphemia Davis, 23 jaar; Harmen de Weert, 26 jaar en Minke Anneke 44 jaar, Dcuma. 20 jaar. Overleden: Hiske Bokma. 59 jaar, e.v. Pieter Nijland: Sibbeltje Gorter, 76 jaar, e.v. Tjerk Visser; Hendrik van der Wal. 77 jaar, e.v. Willemke Zui- dema; Cornelis Doevendans, 86 jaar, G Mwntan ErkVhd m aanbevolen inds InitBuut voor Mlno ▼vewimcH Bureau 4a-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 3