Velen bewezen dominee De Leeuw de laatste eer Waterpoort-krabbels 1 Ulbe Zwaga tolkte derde zege bij het skütsjesilen i IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van AGENDA Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 'W 122e jaargang nr. 54 Donderdag 6 juli 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Teamwedstrijd Holland- Friesland Pam pusklasse op Braassem Sobere en indrukwekkende plechtigheid Verlate brieven in Hozum Sneker Pan op vierde plaats Gezamenlijk kijken naar Verkcersexamens Ledenkaatswedstrijd in Bozum „Eh.ik geloof, dat de Sneker „Panne” ut nije tüch d’r op het!” skütsjesilen op t.v. Er kunnen nog kinderen meedoen aan jongens- en meisjesslad ,j****w Sneekermeerdat niet minder dan driemaal als strijdtoneel dienst doet, nl. gisteren, vandaag en volgende week vrijdag voor de slotwedstrijd. 'A Rondgang E.M.M. te Oudega (W.) Collecte in Oudega (W.) de Fryske ütstjüring? Meester Klaassen in Bozum gaat met pensioen Anjercollecte in Ijlst en lagere school Nijland Historische tentoonstelling en fotowedstrijd in Ijlst ESP*’'" w 11 Het Sneekar Nieuwsblad is een Gecombineerde uHqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en 4 Wie deze week vakantie heeft, treft het. Heel wat mensen halen hun hart op aan het skütsjesilen. Met alle beschikbare vaartui- gen gaat men naar het wedstrijdwater om getuige te zijn van 4 spannende duels tussen de reuzen van de Friese wateren. De men- sen in deze praam werden door onze fotograaf gekiekt op het V Hwat komt der moarn foar r SNEEKER NIEUWSBLAD woorden Onder hen die deze weken mee- wanneer ze op rood staan. En wan- Nu zullen de meesten die richting 2 Maandagmiddag stepten ze Vorige week bewoog zich een v-'x-x v jiflKE KW* Volgende week vrijdag vindt Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POE 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 4 t I van ge na- alle verkeer uit de richting Hee- renveen passeren. Is dat voorbij, dan staat het licht vaak al weer op rood. Hoewel de lichten op de Prins De collecte voor het fonds „Draagt elkanders lasten” (ter bestrijding van de t.b.) heeft in Oudega (W.) en om streken f 301,opgebracht. Toen de schilder in Bozum een brie venbus afstofte om hem een nieuw jasje te geven, bleken aan de achter kant een paar brieven te zitten. Deze brieven hadden al een jaar tussen de gleuf gezeten. De geadresseerde heeft hier dus lang op moeten wachten. Zaterdag werd door de kaatsvereni- ging Bozum de tweede ledenwedstrijd uitgeschreven in combinatie met Deer- sum. Deelname 7 parturen. Uitslag: le prijs M. Boschma, Auke Poppema - Bas Slager; ?e prijs A. Dijkstra, Klaas Bakker en R. Scholtanus; 3e prijs T. Boonstra, Jac. Lanting en Fr. Groen. Jongens: le prijs Ane Lanting en Hein Koopmans; 2e prijs Douwe Bakker en Wisse Zantema; 3e prijs Steffen Koop mans en Chris Dijkstra. redenen. Dit gebeurt af en toe hoe het via de Óosterdijk sneller ging, ongelooflijk het ook klinkt. Ten- Want, zo U1U-. „ij.. ri-ig, slotte nog een advies: vergeet niet wanneer er op de Prins Hendrik- Jan van Akker protesteerde in Eer- newoude tegen' Siete en tegen Teake Brouwer van het Philipsskütsje. Het eerste protest werd toegewezen maar dat tegen Teake werd afgewezen „we gens onmacht”. Van Akker ging hier mee niet akkoord en heeft de zaak nu voor de zeilraad van de SKS gebracht. Wanneer het protest alsnog mocht worden toegewezen, levert dat Pan” enkele punten voordeel op. In Terhorne was het door de kalme wind een matte vertoning. Enkele dui zenden toeschouwers zagen alleen in de eerste ronde een aantrekkelijke strijd, maar daarna lagen de kaarten reeds geschud op tafel. Direkt na de start nam Sietse Brou wer de leiding, met in het kielzog de Sneker Pan en Heerenveen. Siep van Terswisga leek met ruime voorsprong de boei bij de Sijbesloot te ronden, maar door te ruim varen kwam Ulbe aan de leiding. Hierin kwam geen wij ziging. Douwe Visser en Jan van Akker le verden een onderling gevecht om de derde plaats, dat door het Sneker skütsje werd gewonnen. De SWH dus Volgende week vrijdag vindt de finale plaats van het skütsjesilen. Deze wedstrijd wordt op het Snee- kermeer gezeild, ’s Avonds wordt in het Sneker stadhuis de winnaar gehuldigd. Na afloop organiseert de skütsjecommissie Sneek in de foyer van Amicitia gezamenlijk televisie kijken. Van 9.20 tot 10.10 uur zal de VARA n.l. via Ned. 2 beelden van de slotwedstrijd uitzenden. Fa. Min- kema zorgt voor een aantal t.v.-toe- stellen. Er zullen die middag extra bussen rijden naar en van het paviljoen aan het Sneekermeer. Deze ritten worden verzorgd door de fa. Sijper- sma. In de prijs van de bustocht is de toegangsprijs voor het skütsje silen begrepen. Natuurlijk zullen ook heel wat Snekers zich met hun eigen boot naar het Sneekermeer begeven. De commissie zou echter graag zien, dat zij niet met de skütsjes meeva ren tijdens de wedstrijd, omdat dit gevaar kan opleveren. vierde en Klaas van der Meulen vijfde. De verdere aankomst was: 6. Sietse Brouwer, Leeuwarden; 7. Lodewijk Meeter, Langweer; 8. Aldert Hoekstra, Drachten; 9. Siete Meeter, Leeuwar den; 10. Rintje Ritsma, Lemmer; 11. Teake Brouwer, Philips; 12. Hylke de Vries, Eernewoude. Vandaag is er weer gezeild in Ter horne, nu onder auspiciën van de commissies Makkum en Leeuwarden. In een vorig bericht meldden wij, dat de mast van de Sneker Pan weer ver plaatst zou zijn. Dit is echter niet het geval. De puntenstand na vier wedstrijden is: 1. Ulbe Zwaga, Grouw, 8,7 pnt.; 2. Siep van Terwisga, Heerenveen, 14 pnt.; 3. Klaas van der Meulen, Wouds- end, 20 pnt.; 4. Jan van Akker, Sneek, 23 pnt.: 5. Douwe Visser, Südwest- hoek, 23,9 pnt.; 6. Sietse Brouwer, Leeuwarden, 24 pnt.; 7. Lodewijk Mee ter, Langweer, 28 pnt.; 8. Rintje Rint- sma, Lemmer, 30 pnt.; 9. en 10. Siete Meeter, Leeuwarden en Aldert Hoek stra, Drachten, 32 pnt,; 11. Hylke de Vries, Eernewoude, 36 pnt.; 12. Teake Brouwer, Philips, 40 pnt. De gereformeerde Oosterkerk aan de Leeuwarderkade was dinsdagmiddag nagenoeg vol, zoveel mensen waren er gekomen om de vorige week plot seling overleden ds. G. J. de Leeuw de laatste eer te bewijzen. De meesten gingen na afloop van de sobere rouwdienst, waarin ds. E. N. van Loo voor ging, mee naar de algemene begraafplaats om de overledene naar zijn laat ste rustplaatst op aarde te brengen. De plechtigheid maakte diepe indruk. Ds. Van Loo las, nadat de aanwezi gen een psalm hadden gezongen, eerst de bekende psalm „De Heer is mijn Herder” voor en vervolgens een ge deelte uit het Evangelie van Johannes, waarin de geschiedenis van Lazarus wordt verteld, die door Jezus uit de dood wordt opgewekt. Vertroostende woorden, die spreken van een leven na de dood. „Wie in Mij gelooft zal le ven, ook al is hij gestorven” was de tekst van de preek. (Deze tekst had de familie ook op de rouwbrief laten zet ten). De predikant sprak van de versla genheid in de gemeente toen het ver scheiden van ds. De Leeuw bekend werd. Het meeleven met mevrouw De Leeuw en de kinderen was groot. „Zijn plotseling heengaan is een groot ver lies. Het einde kwam menselijkerwijs te abrupt. Wat zullen wij zeggen? Maar wij hebben het Woord van Christus. Waar zouden we het vandaag anders moeten zoeken dan bij Hem?” Ds. De Maandag zal j- en m.-stad officieel worden geopend. Hoe laat precies en door wie is nog niet zeker. Twee we ken zal de stad bestaan. Per week ko men bijna 200 kinderen er spelen, te kenen, wedstrijden houden, bustochten maken en wat niet al. Er is een uitge breid programma samengesteld, mét zelfs éen dagtocht naar Terschelling (7 uur weg, ’s avonds 8 uur terug in Sneek). De vliegbasis Leeuwarden heeft 9 tenten beschikbaar gesteld. De hoofdleiding, die de hulp heeft gekregen van in totaal 36 leiders en leidsters (meest leerlingen van de kweekschool), hoopt, dat het aantal kinderen nog zal groeien tot zo’n 250 per week, al zal het aantal van vorig jaar waarschijnlijk niet worden be reikt. Leeuw zou deze week met vakantie gaan. „God heeft hem vakantie gege ven voor onbepaalde tijd”, aldus ds. Van Loo. Ds. De Leeuw had een praktisch-za- kelijke inslag, maar zijn achtergrond was Jezus. Hij was in de verkondiging van het Woord een getrouwe dienst knecht, die zich veel voor anderen heeft ingezet. Met name heeft hij voor de bewoners van ,,’t Skülplak” veel be tekend. Hij diende in dat werk zijn Heiland. Dat wij naar het Woord van Jezus mogen geloven, Leeuw leeft, nu al, is troost. Vervolgens werden waardering voor de overledene sproken door ouderling Russen mens de wijkkerkeraad Oost, door de voorzitter van de kerkeraad voor alge mene zaken van de gereformeerde kerk Sneek, ds. J. M. Spier, door ds. Van Tuinen uit Amsterdam namens de generale deputatenvergadering („De draad van de evangelisatie loopt paral lel met de draad van zijn leven”, aldus deze spreker) en door ds. C. Moens namens de deputaten voor de evange lisatie in Friesland. De oudste dochter van ds. De Leeuw dankte allen voor hun belangstelling. Onder orgelspel begaf men zich ver volgens naar de auto’s. Onder de aan wezigen waren ook vertegenwoordigers van andere kerken, van vorige ge meenten van ds. De Leeuw en van ver scheidene organisaties. Aan het graf sprak ds. Van Loo de geloofsbelijdenis uit, waarna de aan wezigen de stijlvolle begrafenis met het zingen van een psalm besloten. In Oudega (W.) maakte ter gelegen heid van de verjaardag van de prins vorige week het muziekkorps E. M. M. een rondgang door het dorp. Verschil lende nummertjes werden gespeeld ten aanhore van een talrijk publiek. De Anjercollecte, die iede- jaar om streeks de verjaardag van prins Bern- hard wordt gehouden, bracht in IJlst f 145,64 op. Dat is 3 cent per inwoner. Niettemin is het dit jaar hoger dan vo rig jaar. In Oudega (W.) bracht deze collec te f 47,op. Er kan nog een klein aantal kinde ren van 8 jaar een plaatsje vinden in jongens- en meisjesstad. Wie er voor voelt moet zich zo spoedig mogelijk op geven bij de heer H. Fijlstra aan het Grootzand 49. De kosten bedragen 7,50 per week. Minder-draagkrach- tigen kunnen evenwel voor vrijstelling in aanmerking komen. Advertentieprijs; 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties) lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per oost f6,— per half laar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad Skütsjesilen mei fiif wedstriden yn ’t sok en noch fiif foar de boech hoe leit it dér ta? Oer dizze fraech sille guon kranteforslachjowers, dy’t suver alle wedstriden meimeitsje, to set. Petearlieder sil wêze: Heinze Bak ker, dy’t ek wer mei wykeintips komt en in aktuele reportaezje. Fierders it jongereinprogram „Prik”, f mei „agressy” yn 'e nacht tusken Snits 4 en Boalsert, krityk op it tydskrift „In Globo”, mini-aginda, ensfh „De Jas(zz)biskermers” ünder lieding fan Henk Sinnema. En ta bislüt in medi- taesje fan ds. W. Hylkema, herfoarmd predikant op ’e Gerdyk. dat ds. De een geweldige Op de eerste vier dagen van de Braassemweek, die van 8 tot en met 12 juli wordt gehouden, zal een Fries Pampusteam uitkomen tegen een Hol lands team. Van de Friese ploeg ma ken deel uit P. de Jong met Ljip, D. de Haan met Vrijheid, H. Donker met Sjalom en J. E. Scheper met Fladde- rak. Het Hollandse team wordt ge vormd door E. H. v. d. Berg met Pik broek, W. L. Doctor met De vier meer mannen, E. Idema met Waterhoen en ir. J. H. Brinkhorst met Topper. Re serve bij de Hollanders is E. A. La- bouchère met Optimist. Verder gaan Thijs Zijlstra en Jan Eringa hun geluk tijdens deze zeilweek beproeven in de Vrijheidsklasse. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van het tegenwoordige hoofd van de C.N.O.- school te Bozum, de heer J. Klaassen, werd per 1 oktober benoemd de heer Kornelis Dronkers van Nunspeet. De heer Klaassen was 31 jaar aan -de school verbonden. Alle leerlingen van de CVO-school te Nijland, die hebben deelgenomen aan het onlangs gehouden theoretische en practische verkeersexamen zijn ge slaagd. De namen zijn: Hylkje Bakker x; Sikke Bakker x; Hinke de Boer; Renske de Boer x; Siepie Bruinsma; Johann-s Eisma x; Anne Feenstra x; Goatse Krmpstra x; Douwe van der Kooij x; Pier Kramer x; Dirkje Lyc- lema a Nijholt; Bert Veilenga x; Sjirk Wijbenga x; Aagje Zijlstra x( x is met lof. Het skütsjesilen heeft de afgelopen dagen voor opwindende taferelen ge zorgd. Met name op de Veenhoop en in Eernewoude, waar werd gezeild met een krachtige wind. Het werden daar enerverende races. Gisteren op het Sneekermeer bij Terhorne ging het allemaal heel rustig, dank zij een zwak briesje. Het begint er naar uit te zien, dat Ulbe Zwaga met zijn „Doarp Grou” of Siep van Terwisga met de „Gerben van Manen” de titel zal veroveren. Ulbe, die gisteren in Terhorne zijn der de zege boekte, heeft thans 8,7 pun ten en Siep 14. Een verschil dus van 5,3 punten. Op de derde plaats staat een sterk zeilende Klaas van der Meu len met 20 punten en de Sneker Pan is vierde met 23. Ter gelegenheid van het feit, dat Ijlst in 1968 herdenkt, dat het 700 jaar geleden stadsrechten kreeg, wordt er tijdens de feestelijkheden in 1968, van 27 juni6 juli, o.m. een historische ten toonstelling gehouden. Ulsters en Oud-IJlsters, die menen dat ze voorwerpen, tekeningen, schil derijen en dergelijke in hun bezit heb ben en deze tijdelijk voor de tentoon stelling beschikbaar willen stellen, kunnen hier nu reeds schriftelijk of mondeling aangifte van doen bij mevr. Wijbenga, Eegracht 95, IJlst. Te zijner tijd hoort men er dan meer van. Tevens wordt er ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan een amateur-fo- towedstrijd georganiseerd. Onder mot to mogen maximaal 6 zwart-wit of kleurenfoto’s worden ingezonden, die een formaat moeten hebben van 1014 xl5 cm, 13 x 18 cm of 18 x 24 cm. De foto’s moeten authentiek zijn en geno men van IJlst. Ze mogen niet zijn op gezet. De sluitingsdatum is 15 mei 1968. Een deskundige jury zal het inge zonden werk beoordelen. De mooiste en origineelste foto’s worden tijdens de feestweek tentoongesteld. De prijzen zullen bestaan uit waardebonnen op fotografisch gebied, terwijl er tevens een publieksprijs is. Inzendingen kunnen worden gedaan aan boekhandel Visser, Galamagracht 7, IJlst. Op de verpakking vermelden: Fotowedstrijd 1967-1968 en het motto. Op elke foto het motto vermelden (geen naam van inzender). Naam en adres van inzender alsmede het aantal ingezonden foto’s, in afzonderlijke dichtgeplakte enveloppe bijsluiten. Op de enveloppe het motto vermelden. Voor eventuele nadere inlichtingen kan men zich wenden tot voornoemde boekhandel. Donderdag 6 juli ’s avonds 19.30 uur „De Fryske Komeedzje” met „It sit yn ’e loft” tijdens de feesten in Gauw Vrijdag 7 juli Martinikerk ’s avonds 8 uur Kerkconcert door Folkert Grondsma, orgel en Dina Kamps, fluit. Zaterdag 8 juli Ons Gebouw, Sneek 's avonds 8 uur WHAAAAAH m.m.v. Whistling Jack Smith. (I was kaiser Bill’s Batman), Rob Hoeke R.Q.B. group. Dinsdag 11 juli Oranjevereniging Oudega (W.) Selskip Tetman de Vries in de tent. De Provinciale Interkerkelijke Re- kreatiekommissie, koftweg de PIRK, geeft ten gerieve van de toeristen een informatieboekje uit, waarin vrijwel alle kerkdiensten staan ver meld. Zowel de tijd als de plaats wordt aangegeven. Het boekje heet „Waar en hoe laat?” Opvallend is de redaktie van de lange ondertitel. Deze luidt namelijk: „Informatie bron van vrijwel alle kerkdiensten, adres van kerken en pastorieën en enkele andere rekreatieaktiviteiten Verkeerslichten zijn voor de weg- in Friesland U aangeboden door de gebruikers nare dingen, althans gezamenlijke kerken 4 Het plastic is een prachtig mate- J riaal. Maar het kan ook veel er- 4 germs geven. In het water b.v. J Grote plasticzakken, waarin kunst- 4 mest wordt verpakt, blijven, als ze I het water in waaien, niet drijven 4 en zinken evenmin. Men ziet ze niet: 1 als ze echter in de schroef van een j boot terecht komen, kunnen er on- gelukken ontstaan (aanvaringen), i De boeren zouden er dan ook goed aan doen geen plastic te laten j slingeren langs de waterkant. De X watersporters zullen hen er dank- r baar voor zijn. Zo dankbaar, dat ze ook geen gras meer vertrappen of t hooioppers vernielen. Op geregelde tijden wandelt schaatscrack Ard Schenk door de Sneker straten. Zijn bezoek aan on- leder mens heeft zo zijn eigen ze stad (meestal in de weekends) manier van vakantie houden. Een heeft een zeer speciale reden wel wat vreemde manier, maar ove- Maandagmiddag signaleerden wij rigens zeer gezonde manier is die hem op de midgetgolfbaan. De heer t van twee 18-jarige jongens uit Hoo- Russchen, eigenaar van de baan en f geveen. Zij spenderen hun vakan- zelf een „golfcrack”, liet zich ont- tietijd aan een rit rond het IJssel- vallen: „Op deze baan durf ik het meer. Niet per auto, motor, brom- nog wel tegen Ard op te nemen, op 4i fiets of fiets, maar met een auto- de ijsbaan zal ik het wel laten!” doen aan de massale volksverhui- neer men wat „ongelukkig is kan zing, die men vakantie noemt, zijn men in Sneek nogal vaak voor een er vast een heleboel die een hond rode lamp wachten. Gaat u maar of kat meenemen. In „Canis Fri- eens na: komende uit de richting siae”, het mededelingenblad van de Bolsward rood licht nummer 1 bij Kynologenclub Sneek en Omstre- de spoorwegovergang, nummer 2 ken, wordt er op gewezen, dat men bij de Koninginnebrug op de Prins zijn trouwe viervoeter nooit in de Hendrikkade, nummer 3 op de Ge- kofferbak van de auto mag stoppen, dempte Pol, en als u dan eindelijk In de eerste plaatszou het arme door kunt rijden naar Leeuwarden dier het erg benauwd kunnen krij- springt het aan het eind van de gen, vooral als het warm weer is; Óosterdijk ook nog net even op maar ook zou het door de uitlaat- rood gassen van de motor kunnen wor den vergiftigd. Dit heeft in het ver leden reeds dierenlevens gekost. Het behoeft geen betoog, dat men - ook al is het voor de grap en Leeuwarden gaan wel over de Prins voor een heel klein eindje ook Hendrikkade rijden, maar een auto- nimmer kleine kinderen in de kof- mobilist, die dagelijks naar Leeu- ferbak laat meerijden, om dezelfde warden reist, was van mening, dat zo luidde zijn redenering, fiets of fiets, maar met een auto- de ijsbaan ped. door Sneek, bepakt -en bezakt, op weg naar de kop van de Afsluitdijk, waar ze de nacht zouden doorbren gen. Via Amsterdam en de Veluwe lange stoet van in allerlei sprook- gaan ze terug naar Hoogeveen, om jesachtige kledij gestoken kleuters daar waarschijnlijk nog even uit te door de stad. Het was een groot rusten van de vakantie! aantal leerlingen van de Prinses Margriet-kleuterschool aan de Bloemstraat. Zij keren na de grote vakantie niet terug op de school (allen gaan straks naar de „grote” school) en de leidsters hadden daarom deze optocht georganiseerd. A’ wat drinkwater mee te nemen voor kade een file voor de richting Leeu- uw hijgende huisdier, vooral wan- warden voor het stoplicht staat en neer u het bos in >aat of een dagje het springt op groen, dan moet eerst naar zee. u mvctöie vdii vcirkaiibicgdirgei 4 in onze stad is allerwegen merk- baar. Toeristen uit alle delen van het land en buitenland zoeken en vinden verpozing op het water en in de stad en zorgen voor een ge- 06^alsTij"de rrmsin^Öortërd'ük- j gaat het tot nu toe prima. Of, zo- groen laten springen? i nlc önri volr onf iorion efetar nnIr de pineut is Hendrikkade iets langer groen blij- ven jan Qp de Jousterkade, kunnen er soms ten hoogste drie a vier auto’s doorrijden. Zou het niet beter zijn om deze verkeerslichten J zellige drukte. En met het weer cëdemptT Pol,"één'" voor"”één~'‘op A als een vakantiegangster raak op- merkte: „Het ziet er naar uit, dat de bouwvak dit jaar nu eens niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1