gemoderniseerd Burgemeester opende onder gejuich poort Waterpoort-krabbelt van jongens- en Straatverlichting in Nijland wordt meisjesstad 1 i i i i i i i l en van a Ma IJLST W Y M BRITS ER A DE EL t 1 I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I ■i ii it 122e jaargang no. 56 Woensdag 12 juli 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zeilen bij Lemmer Raadsvoorstellen Wymbritseradeel A Hoe staal het met de werk loosheid in ons rayon? i S3*"- SNEEKER NIEUWSBLAD PLANNEN onderschrift bij deze foto overbodig. Iedereen kent immers onze Waterpoort. (Foto N. Teerenstra) gens- en eist, dat een arbiter peda- echter wel bijzonder klein. De „oude” jachthaven kreeg deze MEDEWERKING i' hervormde kerk een trottoir. De straat zal daar 5 meter breed worden, ten koste van een strook van 2 m van het aanwezige „plantsoen”. LEERLINGENSETS OLDEGA EN WOUDSEND jachten waaren afkomstig uit o.a. Rotterdam, Utrecht, Driebergen, Bennebroek en Amstelveen. De Nauwe Noorderhorne is sinds enige tijd de eerste straat in Sneek, die geheel verboden is voor brom fietsen. De laatste tijd leek het bromfietsgeronk in die straat wat die allen lid zijn (Koninklijke I.. Versetujnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur EL A de Boer Telefoon 4091 f Vanmorgen zagen wij op de Lem- Alvorens de burgemeester de vlag hees, werd driemaal hoera geroepen voor de aktieve leiders en leidsters. In die zelfde BBB gaat ene De R nogal tekeer tegen het besluit van het bestuur van de F VB om met ingang van 1 april j.l. elke spe ler, die van het veld wordt ge- je geen consideratie te hebben. Beide gevallen tonen aan, dat som mige mensen de gemeente c.q. de gemeenschap niet zien als iets waar veldencomplex in de Noorderhoek. ze ze^ deel van uitmaken. Toch is het volgens de heer Hof meester nog niet helemaal zoals het eigenlijk zijn moet. Het noodzake lijkste is wel een verlichtingsinstal- latie voor het trainingsveld. Hier over zijn reeds onderhandelingen gaande met de gemeente en de Ne derlandse Sportfederatie. Ook een tweede kleedgelegenheid staat op ’t verlanglijstje. In juni waren er in Sneek 174 werk lozen. Dat is 2,8% van de mannelijke beroepsbevolking. Het percentage voor geheel Friesland bedroeg echter 1,9, zodat Sneek naar verhouding dus meer werklozen telt dan provinciaal gezien. In mei was het aantal nog hoger, nl. 192 of 3,1%. Maar vorig jaar juni was het 81 of 1,6%. In een jaar tijd is de werkloosheid in onze stad dus meer dan verdubbeld. In Wymbritseradeel waren er in juni 25 werkloze mannen of 0,8%, tegen vorig jaar juni 13 of 0,4%. In IJlst waren het er 13 of 2,9% tegen vorig jaar 4 of 0,9 procent. In de hele provincie waren er in juni minder werklozen dan in mei, maar het aantal was toch nog altijd meer dan twee keer zo hoog als vorig jaar juni. Behalve de roemrijke Waterpoort geniet het Fries Scheepvaartmuse um aan het Kleinzand veel bekend heid bij de toeristen. Dat blijkt wel uit het grote aantal, dat dit sei zoen een bezoek heeft gebracht aan het museum. De. afgelopen weken viel het bezoek wat tegen. Maar met dat heerlijke zomerweer is ’t water meer in trek dan het mu seum. Derhalve mogen er wat de mensen van het FSM betreft best één of twee „regendagen” komen Het aanhoudende bijna tropische weer heeft tot gevolg, dat de bo tenverhuurders iedere dag prak tisch „uitverkocht” zijn. Toch ko men er nog dagelijks mensen bij de VVV informeren naar de moge lijkheden tot het huren van een boot, vaak ook nog voor dezelfde dag. De kans van slagen is dan leent bij het 'vervoer geweldige me dewerking. De leiding zou graag aan de ouders van de kinderen die mee gaan willen vragen om ze voor die dag een lunchpakket mee te geven. Volgens de geroutineerde leider Men no Silvius is de organisatie dit jaar bijzonder goed. Ook het aantal lei ders en leidsters is nog nooit zo groot geweest. Kortom, het gaat prima. Uitslagen eerste dag: Schakels: 1. G. de Boer, Steenwijk; 2. R. Wester; 3. G. de Vries, beiden Grouw. Valken: 1. T. Andringa, Grouw; 2. J. Hoeben, Leeuwarden; 3. J. S. de Vries, Apel doorn. TOP-klasse: 1. O. de Vries, Sneek; 2. H. Harkema, Zwolle; 3. A. Timmer, Hilversum. OK-Jollen: 1. F. Lachotzki, Amsterdam; 2. T. van Hil- ten, Roermond; 3. G. H. Pabruwee, Sneek. 16 m2-klasse-A: 1. T. Visser, Leeuwarden; 2. H. Olde Agterhuis, Heerenveen; 3. H. A. Minks, Leeuwar den. Vrijheidsklasse-A: 1. R. Alberda, 2. H. Niemendal, 3. Sj. Jaasma, allen Sneek. Flitsen: 1. F. Timmer, Zutphen; 2. W. Stegenga, Joure; 3. D. Dijkstra, Schellingwoude. Kleine gemengde klas se: 1. H. Hulst, Elburg; 2. J. Verbeek, 3. W. Alberda, beiden Lemmer. 22 m2- klasse: 1. Th. Pasma, Sneek; 2. ir. A. Bonnema, Hardegarijp; 3. A. Radema- kers, Heerenveen. 16 m2-klasse onge registreerd: 1. J. F. B. Weber, 2. S. Bosma, beiden Lemmer. Vaurien-klas- se: 1. R. A. F. Gerding, 2. mej. R. Th. Sarabère, beiden Den Helder; 3. G. F. Wieringa, Kampen. Grote gemengde klasse: 1. Oostendorp, 2. R. Visser, 3, P. Beetsma, allen Lemmer. Spankers: 1. H. Frankema, Meppel; 2. W. J. Blenken-Blijdenstein, Oldenzaal. Finn- jollen: 1. H. Zetsema, Grouw; 2. P. J. Dijkstra, Workum; 3. A. Mansems, Ro den. 16 m2-klasse-B: 1. IJ. Jonker, Leeuwarden; 2. N. Wienia, Lemmer; 3. C. Visser, Sneek. Vrijheidsklasse-B: 1. P. de Groot, Drachten; 2. W. Stephan, Apeldoorn; 3. J. A. Hoekstra, Leeu warden. Het bestuur der Vereniging voor CNS te Oudega (W) verzoekt gelden beschikbaar te stellen, als bedoeld in artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, voor aanschaffing van enige leerlin gensets. Blijkens opgave zal de school bij de aanvang van het nieuwe schooljaar 93 leerlingen tellen. Bij eerste inrichting zijn echter 90 leerlingensets aange schaft, zodat er dan 3 sets te weinig zullen zijn. Aangezien het gewenst is, dat ook over enige reserve kan wor^pn beschikt meent het bestuur, dat tot aanschaffing van 10 sets moet worden overgegaan, hetgeen betekent, dat per klas ongeveer 1 set meer beschikbaar is. Het komt b. en w. voor, dat een dergelijke reserve te groot is, zodat met een kleiner aantal sets zal moe ten worden volstaan. Dan worden de ^normale aan het geven van lager on derwijs te stellen eisen niet overschre den, zodat zij voorstellen de gevraagde medewerking te verlenen. Ook het bestuur der R.K. school te Woudsend verzoekt gelden beschik baar te stellen, als bedoeld in art. 72 der Lager-onderwijswet 1920, voor aanschaffing van 2 leerlingensets, een kaartenhanger en een jalouziekastje. B. en w. stellen de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen. Door toeneming van het aantal leer lingen bij de aanvang van het volgen de schooljaar zullen er 2 leerlingensets te weinig zijn. Hoewel het bestuur medewerking vraagt voor aanschaffing van slechts 2 stuks, verdient het aan beveling om enige reserve te hebben, zodat naar de mening van b. en w. .dient te worden overgegaan tot aan schaffing van een iets groter aantal. Omdat een geschikte mogelijkheid tot opberging van administratieve be scheiden ontbreekt, hetgeen tevens het geval is voor het ophangen van kaar ten bij het lesgeven, meent het bestuur tevens tot aanschaffing van een jalou ziekastje en een kaartenhanger te moe ten besluiten. geweldige medewerking en leidsters krijgen veel hulp van Advertentieprijs: 15 cent per mm. •Bij kontrakt handelsad vertenties Lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko pet post f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. een bustocht naar Gaasterland. De thuisblijvers vermaken zich met sport en volksspelen. Volgende week dins dag staat er een dagtrip op het pro gramma. Deze gaat niet, zoals eerst werd vermeld, naar Terschelling, maar naar Vlieland. Firma Sijpersma ver- De raad krijgt nog enkele begro tingswijzigingen. Zo is er een plan tot verbetering van de 'verkeerssituatie op het kruispunt in Folsgare. Het om vat de verbetering van straat en weg, het maken van parkeergelegenheid en groenstroken. In totaal is hier een be drag van f43.000 mee gemoeid. Met de noodzakelijke vernieuwing van het rietdak voor de molen „Het Lam” te Woudsend is een bedrag gemoeid van f 8500,Het dak verkeert in zeer slechte staat en het is naar de mening van b. en w. niet verantwoord het nog een winterseizoen te laten zitten. Bij elke storm of harde wind waaien er stukken af. Bovendien dienen enkele reparaties aan de stelling te worden uitgevoerd, daar enkele schoren zijn verrot. Voor een nieuwe riolering in Wouds end is eveneens een plan opgemaakt, dat f65.000 gaat kosten. De aanwezige riolering in het betreffende gedeelte van Woudsend is oud en onvoldoende, zodat hierop praktisch geen nieuwe aansluitingen kunnen worden gemaakt. In de Midstraat, (Molenstraat en de kamp komt dan ook een geheel nieu we riolering, als onderdeel van het rioleringsplan. Deze sluit aan op het reeds gelegde gedeelte achter de her vormde kerk. Als gevolg van de werkzaamheden Eindelijk zal de modernisering van I zal algehele herstrating noodzakelijk de straatverlichting in Nijland, die zijn. Tevens komt er vóór langs de tot dusver niet kon plaatsvinden om dat het PEB overstelpt was met op drachten, haar beslag krijgen. Onlangs kreeg het gemeentebestuur van het PEB een aanbieding. Thans krijgt de raad een begrotingswijziging aangebo den, waarin de kosten zijn uitgedrukt. De aanbieding omvat het plaatsen van 21 stalen masten, van 8V2 meter lichtpunthoogte met 85 w natrium- lampen langs de route voor doorgaand verkeer en 19 masten van 5% meter met 80 w kwiklampen in de bebouwde kom. De in het dorp aanwezige bo vengrondse laagspanningsleidingen zul len ondergronds worden gemaakt. Dat brengt voor de gemeente geen kosten mee, wanneer van gemeentewege voor de nodige herstratingen wordt ge zorgd. De kosten worden door PEB als volgt geraamd: bijdrage ineens f2023,18; jaarlijkse bijdragen f5148,31. Onder enorm gejuich heeft burgemeester Rasterhoff maandagmiddag jon- meisjesstad officieel geopend. Hij deed dat door eerst een oranje lint voor tent acht (de mooiste) door te knippen. Dc schaar werd hem daarvoor aangeboden door Elard de Vries, die maandag tien jaar werd. Ver volgens liep de burgervader naar het middenterrein, dat was omringd dooi de tweehonderd kinderen, en hees de vlag. 's Morgens om negen uur waren de kinderen reeds verwelkomd op het ijsbaanterrein aan de Leeuwarderweg. Zij werden verdeeld over achttien groepen en ondergebracht in negen grote legertenten. De morgen werd verder doorgebracht met spelen. Onder de aanwezigen ’s middags be vonden zich wethouder Visser, de heer H. W. Fijlstra, die lid is van de com missie van voorbereiding en de heer F. Bijker van gemeentewerken. Na de openingsceremonie hield de burgemeester een korte toespraak, die echter gedeeltelijk onverstaanbaar was door de enthousiaste kreten van de kinderen. De heer Rasterhoff drukte de jonge bewoners op het hart, dat zij zich de komende weken fatsoenlijk moesten gedragen. „De leiding heeft het al geweldig druk en als jullie nu ook nog lastig zijn, kunnen ze het straks niet meer aan”, aldus de burge meester. Hierop werd er een driewerf hoera geroepen voor de leiding. Eigenlijk iS een onderschrift bij deze foto overbodig. Iedereen kent immers onze Waterpoort. Maar niet iedereen ziet dit prachtige bouwwerk, dat in deze weken, nu duizenden toeristen Sneek aandoen, tot de meest gefotografeerde objecten in onze stad behoort, op dezelfde wijze. Onze fotograaf zag het ’s avonds om half tien en legde het beeld vast op de gevoelige plaat. De komende weken is de monumentale, omstreeks 1613 gebouwde en enkele malen gerestaureerde poort feeëriek verlicht door middel van een aantal schijnwerpers. Een fantastisch gezicht, waarvan velen een ogenblikje komen genieten. Naast de van de leiders de organisatoren veel hulp particulieren en industrie. Zo stelde de Zuid-Friese Tuinbouwvereniging een groot aantal groente- en fruitkisten beschikbaar voor het maken van zit plaatsen. Hiervan wordt dankbaar ge bruik gemaakt. Kort na het vertrek van de burge meester werd een vossejacht gehouden door de stad. Gistermiddag werd de tijd doorgebracht met een tekenwed strijd. De uitslag hiervan is: 8-jarigen: winnaar Evert Rosier met onderwerp Molen; 9-jarigen: Marja de Boer met Postbode; 10-jarigen: Rinke de Jong met Indisch landschap; 11-jarigen: Nelleke Kuipers met Veldboeket; 12- jarigen: Harm van der Werf met Vis sen. Voor vier groepen is er iedere dag een andere gemeente een huis aan het gemeentebestuur ten verkoop aangeboden voor een vrij hoge prijs. Commentaar van een inwoner van In de Black Boys-Bode van vo- dié gemeente: met de gemeente hoef ‘lg u maand (juni) geeft secretaris je geen consideratie te P. Hofmeester een verslag van het afgelopen seizoen. Hoogtepunt in dat seizoen was uiteraard de inge bruikneming van het nieuwe sport- Boekhandel G. v. d. Pijpekamp heeft een kaart van Sneek uitgege ven, die bijzonder up-to-date is. Het is dezelfde kaart als die welke ge plaatst is in de VVV-gids, maar dan bijgewerkt tot vandaag. Zo’n kaart kan zeer handig zijn. Want het kost toch wel enig nadenken om de Kempiusstraat of de Meliere of de Simonisstraat te vinden. Met be hulp van het register op de achter zijde van de kaart is het een kwes tie van sekonden geworden. Het Ier, die van het veld wordt ge- ons echter op, dat de sporthal zonden, voor de twee eerstvolgende niet staat aangegeven. Hoe kan competitiewedstrijden te schorsen, dat? fciHef Sneeker Nieuwsblad is een aecombtneefde urtgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en week een invasie van 24 motorjach- De R noemt deze beslissing on- ten te verwerken. In de loop van rechtvaardig. Ook de scheidsrech- maandagmiddag kwamen de schip- ters worden onder de loep genomen, pers, die allen lid zijn van de De R eist, dat een arbiter peda- KNMC (Koninklijke Nederlandse goog is. Om de spelersmentaliteit Motorboot Club), de haven binnen- beter te kunnen begrijpen, zou het varen. Havenmeester Douma had van belang zijn, dat zij (de scheids- moeite om de grote boten een goe- rechters) een cursus in een soort de ligplaats te geven. Gistermiddag, sportpsychologie volgden, aldus De even na twaalven, zetten de sche- R pen weer koers richting Sneeker- meer. Zij zullen de komende week Niet alleen varen er vrijdagmid- de Zuidwesthoek doorkruisen, om dag rondvaartboten vanaf de stad tenslotte via het IJsselmeer naar naar het Sneekermeer, waar de Loosdrecht te varen.^ De luxueuze laatste wedstrijd skütsjesilen wordt gehouden, ook kan men per auto- Utr.ec g bus naar het Paviljoen rijden. De eerste vertrekt om half twaalf van de hoek Regenboogstraat/Leeuwar- derweg en vervolgens gaat er elk half uur een bus. Kaarten kan men vooraf kopen bij de S-Panbar. Men heeft dan meteen een kaartje voor op de TT-races. Het was een komen het starteiland en de overzet. en gaan van bromfietscoureurs (en ook coureuses), die met een speci ale bedoeling door de N.N. reden, merweg een man bezig z’n stoepje Voor de omwonenden (o.a. die van te vegen. De rommel kwam op de een verpleeghuis) was het bijna rijbaan terecht. Onlangs werd in niet om aan te horen. Zij zullen dan ook bijzónder verheugd zijn over deze maatregel. t t t t j-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1