van WIJKINDELING de Koningsruil Kappie en €1 1000 op Wl Amendement Osinga levert voordeel tijdens vakantie Sneker huisartsen Raad Wymbritseradeel verontrust over vervuiling recreatiegebieden DEENS JEUGDKORPS BRACHT KORT BEZOEK AAN SNEEK GESLAAGD DORPSFEEST IN OUDEGA (W.) JUBILEUM zalencentrum SNEEKER NIEUWSBLAD Geslaagd Fries Pampusteam won van Holland iyCEZOI\l)E!V Scheidsrechters gevraagd In toekomst geen lokaal verkeer op rijksweg 43 tussen Snoek en Bolsward Geslaagd KFPJ gaat naar Engeland van 19 t.e.m. 27 juli Nieuwe regeling voor uitbetaling kascheques Geslaagd Donderdagavond weer beiaardbespcling Zeepost De ooievaars in Friesland: afgedaan? Ouden van dagen uit Lege Geaën maakten tocht naar Harderwijk 7y\ t JI —J TWEEDE BLAD MAANDAG 17 JULI 1967 I Deze regeling geldt niet gedurende bet weekend. WIJK 2: dokter K. v. d. Heuvell: Het stadsgedeelte binnen de ou de stadsgrachten en hét gebied tussen spoorlijn en Zwette (binnenstad en Kloosterstraten, staatsmanstraten en bloemstra- ten). WIJK 3: dokter H. Ubbens: Het gebied tussen Zwette, tadsgracht en Houkesloot (om geving Leeuwarderweg en Ei land). Boodschappen voor 8.30 uur bij de betreffende arts. Te Den Haag slaagde voor de school- acte Duits M.O. onze stadgenoot de heer H. de Boer. 24. Het was duidelijk, dat Kappie de kookkunst van koning Libertien maar matig kon waarderen en de rest van de bemanning begon er allerlei grapjes over te maken. Met een boos gezicht begon de vorst nu de schalen bijeen te garen en liep zonder een woord te zeggen met het rinkelende vaatwerk heen. De hof maarschalk wierp een vernietigende blik in het rond. In Utrecht slaagde voor Nederlands MO-A onze stadgenoot de heer S. Plat. Voor het PBNA-examen voor koel- technicus slaagde onze stadgenoot A. Walstra. En voor werkplaatstechniek Th. Bakker, eveneens te Sneek. het aan BEJAARDENZORG WIJK 5: dokter II. Gerritsma Het gebied tussen Woudvaart, stadsgracht en spoorlijn (Lem- merwegwijk, omgeving Sta tionsstraat en Badhuisgracht en omgeving). hiervoor allen nog een zware pijp ro ken,” sprak hij afgemeten. „Ik houd al deze gevallen van majesteitsschennis en overtreding van het Protocol zorg vuldig bij. De kruik gaat net zolang te water als er water is, zegt de volks mond!” En met krakende stap ver dween ook hij. Kappie haalde berustend zijn schou ders op. „Het is me ja wat, zo’n koning aan „Als wij terug zijn in Niez, zult gij ('boord,” zuchtte hij van tafel opstaande. WIJK 4: dokter W. Lofvers: Het gebied tussen Houkesloot, r tadsgracht en Woudvaart (Sperkhem). WIJK 1: dr. J. W. v. d. Zijpp en dokter C. P. Dros: Het gebied ten noorden van de spoorlijn Staveren-Leeuwarden (Noorderhoek, IJsbrechtum, omgeving Bolswarderweg). d WAL Sneek plaatsen bij waren waar men maar één oefening ..ad gehouden, terwijl het mi nimum eigenlijk vier is. Kunnen b. en w. er ook iets aan doen, b.v. door mid del van de bezoldiging? De voorzitter dacht, dat het daar niet aan lag. Maar hij beloofde, dat b. en w. de zaak nog eens met de brandweercommandanten zullen bespreken. EEN SCHONE GEMEENTE vakantiegangers, logees - enz. in dorp gerekend) mochten meedoen de wedstrijden. Voor hen waren aparte prijzen beschikbaar gesteld. Hier waren de prijswinnaars: 1. Siebren Verbeek; 2. Willie Atsma; 3. Willem Nicolai; 4. Hennie Jansen. In de feesttent werden de prijzen uit gereikt door burgemeester Van Hout van Wymbritseradeel. 's Avonds stroomde het publiek de feesttent binnen voor het optreden van het selskip Tetman de Vries. Om goed 8 uur was de grote tent al vol. En de Oudegasters en velen uit wijde omtrek hebben genoten van „De Wyldepüst”. Het was een goede afsluiting van het geslaagde dorpsfeest. Om 11 uur bracht de heer B. Groenveld, voorzitter van de Oranjevereniging Oudega (W.) en omstreken, allen die hadden meege werkt hartelijk dank. In het bijzonder kregen de spelers en speelsters van Tetman de Vries een lovend woordje voor hun prestaties. linga; J. 1 ballon trappen: 1. Akke Walinga;' 2. Antje Hoekstra; 3. Geertje Hofstra. Klas 6: jongens, kruiwagenrace: 1. Tjeerd Irwin Verbeek; 2. Anne Hoek stra; meisjes, ballonprikwedstrijd: 1. Jeltje v. d. Kamp; 2. Dieuwke Abma: Ook de z.g. „buitenlanders” (daar onder werden gemakshalve maar alle Te Den Haag slaagde met lof voor het vakdiploma uitvaartverzorger on ze stadgenoot de heer J. E. de Boer. Na zijn grootvader wijlen de heer J. de Boer en zijn vader de heer M. G. de Boer is hij de derde generatie De Boer, die straks in de uitvaartverzorging werkzaam is. Dankzij een amendement (voorstel tot wijziging van een voorstel), dat door de heer Osinga was ingediend en gesteund werd door de heer Couperus (er moeten er nl. twee zijn), krijgt de voetbalvereniging „H.J.S.C.” van Jutrijp/Hommerts geen f 4000,maar f 5000.subsi die uit de gemeentekas als bijdrage in de kosten van het opknappen van het voetbalveld. Negen van de dertien aanwezige raadsleden stemden voor het amendement, de andere vier bleven trouw aan het voorstel van b. en w. Daarop wendde hij zich tot Okki. „Maak maar wat broodjes klaar, met gebakken bokking, Maatje. Dan ga ik even bij de Kroon vervoegen. Want ik ben bang, dat we het deze keer ja wat te bont hebben gemaakt Toen hij even later aan de deur van de Koninklijke Suite klopte, kwam er geen antwoord. En ook bij Kappie’s binnentreden, zei de vorst geen „Boeh” of „Bah”. Hij zat daar maar stuurs voor zich uit te zwijgen. Overmorgen gaat de Kristlik Fryske Plattelans Jongerein voor het eerst een bezoek brengen aan Groot-Brittannië. Elk jaar organiseert deze plattelands jongerenorganisatie met succes enkele reizen naar het buitenland, o.a. naar Denemarken, Duitsland en Luxem burg. Op 27 juli keert men in ons land terug. De reis gaat via Londen en Oxford naar het plaatsje Walford op de grens van Wales, waar men zal verblijven in het Shropshire Farm Institute. Dit instituut, te vergelijken met een mix ture van een moderne praktijkschool "en hogere landbouwschool, bezit een boerderij met 240 ha land. Dit bedrijf wordt gebruikt voor demonstraties en onderwijsdoeleinden. De veestapel be staat uit 100 koeien, meer dan 600 var kens en enkele kudden schapen. Daar- v De Vrijheidsklasse telde niet minder tarwe en gerst verbouwd. De groep dan 31 deelnemers. De klassering van Jan Eringa was 6, 5, 10, 13, 5 en van Thijs Zijlstra 11, 8, 4, 2 en 9. Na af trek van de slechtste wedstrijd eindig de Thijs Zijlstra in het eindklassement op de 5e plaats en Jan Eringa op de achtste. B. J. van der Laan boekte in deze klas de beste resultaten (2-1-3-4- 1) en hij eindigde dan ook glorieus op de eerste plaats gevolgd door Th. H. Stas (1-4-2-16-2), J. Bol (10-3-1-4-4) en E. P. Slijper (3-2-5-8-15). Xl Elk jaar worden er bij de behande ling van de begroting vragen gesteld over de bouw van bejaardenwoningen. Nu ligt er dan eindelijk een voorstel voor ons, dat wij met instemming be- groenten, aldus de heer Grondsma. Het ging over het voorstel mee te werken aan de bouw van 30 be jaar den wonin gen. De bejaarden gaan graag zo laat mogelijk naar een rusthuis, zo ver volgde de heer Grondsma. Maar daar is meestal een lange wachtlijst. Hoe wel hij met dit voorstel erg blij was, wees de heer Grondsma er nog op, dat ook de stichting van een rusthuis in de gemeente urgent blijft. Het plan is helemaal rond, zo ver telde de voorzitter. Het wachten is al leen op een beschikking van de minis ter in verband met de premie. Tot nu toe was het woningcontingent te be perkt. Je kon het je als gemeente niet veroorloven daaruit bejaarden wonin gen te trekken. Gelukkig is er nu wat meer ruimte. Ook de heer Gerding was met het voorstel erg ingenomen. Maar nog één ding: er komt geen centrale verwar ming in, hoewel de tendens toch steeds meer gaat in de richting van de c.v., al is dat dan wat duurder. Hierover was hij dan ook wat teleurgesteld. Ten slotte: hoe zit het met de behoefte aan deze woningen? Het is verheugend, dat oudere mensen nu in het eigen dorp kunnen blijven wonen. De voorzitter legde uit, dat de huur wel heel erg hoog zou worden als er c.v. in kwam. Daarom heeft de Wo ningstichting het niet aangedurfd. Ook omdat nog niet overal aardgas is. De heer Osinga sprak de hoop uit, dat de bewoners door de gemeenschap zullen worden opgenomen. „Bring de huzen ei de minsken”, merkte de heer Couperus op. De heer Sijbrandij in formeerde naar de trap naar de vlie ring en de heer Visser vroeg of de keu ze van de dorpen willekeurig was. Nou nee, antwoordde de voorzitter, die wordt bepaald door de vraag en de financiën (wat het voordeligst is). Tenslotte hield de heer Veldhuis nog een pleidooi voor een bejaardencen trum. Dit voorstel noemde hij een aan sporing om daar nog wat meer aan te doen. De gemeenschap heeft hier voor al een taak. Nadat de heer Nauta zich even in de cijfertjes had verdiept in het voorstel tot toekenning van een uitkering in eens aan het personeel en de heer Grondsma had gezegd, dat hij het toe juichte, dat een ambtenaar ging ver huizen van Sneek naar een dorp in Wymbritseradeel (waarmee Couperus het eens was), klonk om precies half tien de laatste hamerslag van deze warme donderdagavond. In de toekomst zal men alleen in Sneek en Bolsward op rijksweg 43 kunnen komen. Alle lokale verkeer zal gebruik moeten maken van de ou de Bolswarderweg. Dit vertelde burgemeester Van Hout van Wymbritseradeel donderdagavond in de raadsvergadering n.a.v. het schrijven van de Ned. Spoorwegen, waarin aan de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat wordt verzocht toestemming te verlenen tot het slui ten van de goederen-tramlijn Sneek Bolsward. Als gevolg van baanverzak- kingen door de aanwezige slappe on dergrond zou een .investering van ca. f 600.000 nodig zijn, aldus de burge meester. In het belang van het -wegverkeer hebben b. en w. van Wymbritseradeel de staatssecretaris gevraagd de lijn maar zo gauw mogelijk op te heffen. [Jini Oudega (W.) heeft men het vo- .pge fweek maar uitstekend getroffen 'met het weer. Daardoor slaagde het jaarlijkse dorpsfeest bijzonder. Ook het optreden van selskip Tetman de Vries met het nieuwe stuk „De wyldepüst” werd een groot succes. Het dorpsfeest was, in tegenstelling tot andere jaren, bescheiden van opzet. Dinsdagmiddag werden de traditionele kinderspelen gehouden, voor leerlingen van de lagere school. UITSLAGEN Klas 1 straattekenen, jongens: 1. Si mon Ferbeek; 2. Bouwe Reijenga; 3. Anne van der Kamp; meisjes: 1. Mein- tje Abma; 2. Ruurdtje Attema; 3. Baukje de Boer. Klas 2: jongens, behendigheidswed- strijd: 1. Jolke Groenveld; 2. Meine Verbeek; meisjes, ballenwedstrijd: 1. Marike Abma; 2. Anneke Hoekstra; 3. Saapke de Vries. Klas 3: jongens, hengelwedstrijd: 1. Douwe Attema; 2. Jan Boersma; meis jes, varkensloop: 1. Marijke Buma; 2. Gerrie Wassenaar. Klas 4: jongens, eierenleggen: 1. Ja- ring Attema; 2. Sijtze verbeek; meis jes, stroomversnelling: 1. Rinske ten Brug; 2. Grietje Kolk; 3. Ronnie Ties- ma. Klas 5: jongens, door fietsband fiet sen: 1. Folkert Reitsma; 2. Rein Wa- Pieter Groenveld; meisjes, Met ingang van 1 augustus a.s. zul len op maandag tot en met donderdag op alle postkantoren en postagent- schappén kascheques ook na 15.00 uur ter uitbetaling kunnen worden aange boden, zoals op vrijdag reeds gebruike lijk is. Dit betekent, dat voor de ver zilvering van de kascheques van maan dag t.m. vrijdag dan dezelfde tijden zullen gelden als voor het opnemen en inleggen van bedragen bij de Rijks- postspaarbank, te weten op de stations- postkantoren te Amsterdam, ’s-Gra- venhage en Rotterdam tot 21.00 uur, in ruim 100 andere plaatsen tot 19.00 uur en in de meeste kleinere plaatsen tot 18.00 uur; de stadsbijkantoren zijn in het algemeen tot 17.00 uur geopend. Bij het voorstel om een verordening vast te stellen op de berging en ver wijdering van afval in de recreatiege bieden, legde de voorzitter uit,' dat het hier een proef betreft, die misschien in de toekomst kan worden uitgebreid. De heer Attema betuigde zijn grote instemming met het stuk. Maar hij- vond, dat er meer gedaan kan worden om de gemeente schoon te houden. Ook vroeg hij zich af of het niet moei lijk is controle uit te oefenen. Het is te hopen, dat de recreanten de regels ook nakomen, aldus deze spreker. De voorzitter wees er op, dat het een strafverordening is. Niettemin zullen velen het ook zien als een oplossing voor hun vuil-probleem. Maar wat doen we met de henge laars? zo vroeg de heer Couperus zich af. Die doen immers vaak schade aan oevers en land. De voorzitter zag ech ter geen mogelijkheid om hier wat te gen te doen. Hij dacht echter, dat het de laatste tijd een stuk beter gaat. De hengelaarsbonden zitten er ook gewel dig achter. Wordt er provinciaal of in de andere watersportgemeenten ook iets gedaan op dit gebied? zo wilde de heer Kete laar weten. Hij deed de suggestie, dat iedereen die het water op gaat een plastic bak mee aan boord zou nemen voor de rommel. Deze bak zou dan ge leegd kunnen worden op bepaalde door de gemeente aan te wijzen plaatsen. De voorzitter antwoordde, dat die plaatsen er inderdaad al zijn. De heer Gerding spoorde een type fout op in het concept van de verorde ning. Hij wilde er „kampeerboerderij en” in zien opgenomen; toen bleek, dat het. woord er eigenlijk al had moeten staan Donderdagavond zal stadsbeiaardier Dirk S.Donker om 8 uur het Sneker carillon bespelen. Het programma be staat uit de volgende onderdelen: 1. Drie marsen uit de verzameling van J. W. Enschede, bew. Leen ’t Hart: a. Mars van de Jongen Prins van Friesland; b. Mars van Oranje Fries land; c. Mars van den heer van der Duin. 2. Drie volksliedjes: a. Er was een oorlogsschip; b. Als de grote klokke luidt; c. Naar Oostland willen wij rij den. 3. Andante Cantabile, Jef Denijn. 4. Vier Negro Spirituals, bew. Leen ’t Hart: a. Deep River; b. Nobody knows; c. Steal away; d. Sometimes I feel like a motherless child. 5. Klokkenspel Suite, Julius Rönt gen: a. Het Sneeker klokspel; b. Ad vocaten en Procureuren; c. Ik voer laetst uit Hollandt; d. De „lustige boer; e. Rondo. 6. Drie volksliedjes: a. Rij maar an ossewa; b. Hoe rij die Boere; c. Mam ma, ’k wil een man hê! 7. Menuet, Jef van Hoof. De volgende beiaardbespelingen zijn op: 27 juli, om 8 uur, door Frans Ter- steeg, stadsbeiaardier van Bolsward; 3 augustus om 3 uur door Jan van Al- phen, stadsbeiaardier van Culemborg en Tiel; zaterdag 12 augustus om 3 uur door Addie de Jong, beiaardier van Voorschoten; 17 augustus om 8 uur door Frans Tersteeg en 31 augustus om 8 uur door Dirk Donker. Hetzelfde programma als hier afge drukt staat wordt door de heer Donker eveneens gebracht woensdagavond a.s. te Joure en donderdag 17 augustus te Bolsward. RESTAUKANl S v Leeuwenburg 5-11 Telet 3863 B. en w. hadden voorgesteld om HJSC hetzelfde bedrag te geven als de voetbalvereniging Heeg al eerder had gekregen. De voetbalclub zou dan ook nog een bedrag van f 4500 moeten op brengen. De totale kosten bedragen nl. f 13.500,waarvan reeds f 5000,be schikbaar. (En geen f 3500, zoals wij eerder berichtten. De voorzitter deel de n-.l. mee, dat er een typefout in het voorstel zat en dat het bedrag uit het Waternoodsfonds niet f 1000,maar f 2500,moest zijn.) De heer Osinga meende, dat nu de kosten hier veel hoger zijn dan in Heeg, er best wat meer af kon en stelde voor er f 5000 van te maken. Ook al omdat het bedrag uit het Watersnoodfonds voor Jutrijp-Hommerts hoger is dan voor Heeg. De heer Attema had al betoogd, dat hij met grote instemming kennis had genomen van het voorstel. Voor de sport in een plattelandsgemeente, en speciaal in Wymbritseradeel, is „vre selijk veel” geld nodig. Hier zou hij dat geld met plezier beschikbaar stellen. De voorzitter merkte op dat er van de kant van de voetbalclub geen be zwaren waren geweest tegen het be drag van f 4000. Nu dit bedrag min of meer was afgesproken met HJSC vond hij het niet juist ervan af te wijken, al kon hij de heer Osinga een heel eind volgen. Maar, „we hoeven niet room ser te wezen dan de paus”. De heer Osinga vertelde daarop, dat hij van een bestuurslid had gehoord, dat men slechts subsidie had gevraagd en alles in dank zou aannemen. De heer Visser was van mening, dat het gevaarlijk is om zomaar een bedrag vast te stellen. Misschien was het nog beter geweest als men voor de subsi- diebepaling een bepaald percentage van de kosten had genomen. Maar als men dat hier zou doen en HJSC een zelfde percentage geven als Heeg, zou men nog aanzienlijk hoger komen dan f 5000. De heer Gerding bekeek de zaak uit een andere hoek. Hij was het niet eens met de heer Osinga, want het gevaar zat er volgens hem in, dat andere ver enigingen ook wel eens konden komen om wat meer te krijgen. Het amendement werd aangenomen - met alleen de stemmen van de wethou-^t ders (Gerbrandij en Miedema), Ger ding en Sijbrandij tegen. Het gewijzig de voorstel werd vervolgens zonder hoofdeïijke stemming aangenomen. PARATE BRANDWEER Het zal niet lang meer duren of het nieuwe voetbalseizoen begint. Aller eerst start de sectie betaald voetbal. Scheidsrechteren in het betaald voet bal is fantastisch mooi, maar daarnaast ontzaglijk moeilijk. Voor iedere scheidsrechter is dat niet weggelegd. Maar ook in het amateurvoetbal valt er en misschien zelfs wel meer plezier te beleven aan het leiden van wedstrijden. In Friesland zijn veel scheidsrechters nodig, omdat wij ook voor de jeugd wedstrijden graag arbiters willen aan wijzen in plaats van de jeugdleiders van de vereniging daar voor te lateq opdraaien. En het bezetten van de jeugdwedstrijden dreigt nu, met wat verloop onder de scheidsrechters, te stagneren. Aanvulling van het scheids- rechterskorps is dus nodig voor de jeugd. Door middel van een wervingsaktie via raambiljetten verspreid over ge heel .Friesland zullen wij trachten het scheidsrechterstekort weg te wer ken. Is dat niet wat voor u om scheids rechter te worden? Misschien voetbal de u vroeger zelf. Toen waren er an deren, die dat door wedstrijden te lei den mogelijk maakten. Is het nu niet uw beurt de voetbaljeugd te helpen? Ook voor jonge mensen, die graag car rière als scheidsrechter willen maken, is er binnenkort weer gelegenheid om op verschillende plaatsen in Friesland een scheidsrechterscursus te volgen. Hebt u belangstelling, dan gelieve u zich te melden bij één der onderstaan de adressen, onder vermelding van naam, voornaam en volledig adres, zo mogelijk uiterlijk 15 augustus a.s.: Bondsbureau K.N.V.B.-Afd. Friesland, Emmakade 20, Leeuwarden, tel. (05100)-25201. Rayon Leeuwarden: L. Koolstra, Bleeklaan 117, Leeuwarden, tel. 33129; J. Jansen, Brederostraat 31, Leeuwarden, tel. 22394; Rayon Sneek: P. Hartkamp, Fred. Hendrikstraat 38, Sneek, tel. (051501-4918; Rayon Hee- renveen: G. de Vries, Jousterweg 112, Oudehaske. tel. (05130)-7251Rayon Drachten: F. Lieuwema, Vogelzang 114, Drachten, tel. (051201-4087; Rayon Oosterwolde: J. Lenstra, Posthuisweg 4, Donkerbroek, tel. (051681-282. Bestuur K.N.V.B.-Afdeling Friesland, Mr. A. v. d. Werf, voorzitter J. Kostelijk, secretaris Aan het begin van de vergadering deelde de voorzitter mee, dat de he ren Van den Bosch en Heeringa we gens vakantie niet aanwezig konden zijn. De heer Attema informeerde naar de werkzaamheden aan de haven van Oudega. Het bleek, dat de timmerman het zo druk heeft, dat hij nog niet aan de bouw van de loods en de steiger is toegekomen. De heer Nauta vroeg naar aanleiding van het staatje van oefeningen door de diverse brandweergroepen in de dor pen of er in de ene plaats niet meer wordt geoefend dan in de andere. Is dat verantwoord? De voorzitter meende, dat er verbe tering valt te bespeuren in vergelijking met voorgaande jaren. Overigens, het is een vrijwillige brandweer; men kan de mensen niet verplichten. Door de leiding worden echter pogingen ge daan tot meer oefeningen te komen. De heer Couperus toonde zich enigs zins verontrust doordat er enkele Het Deense jeugdkorps „Holbaek Garden” heeft vorige week op door reis naar Hamburg een kort bezoek aan Sneek gebracht op uitnodiging van „Advendo”. Woensdagmiddag kwam het korp-, in onze stad aan en ’s avonds werd het na een mars door de stad in het stadhuis ontvangen door het ge meentebestuur. Vóór het stadhuis werd een korte taptoe gegeven. De band bestaat uit 75 jongens en meisjes, in de leeftijd van 10 tot 18 jaar. Evenals „Advendo” nam „Hol baek Garden” vorig jaar deel aan het wereldmuziekconcours in Kerkrade. Na de Amerikaanse „All Student Band” is dit het tweede buitenlandse korps, dat Sneek deze zomer bezoekt. De Deense jongens en meisjes, als mede zeventien begeleiders, hebben de nacht bij particulieren doorgebracht en zijn donderdag vertrokken naar Ham burg. Omstreeks zeven uur werd bij het Advendo-gebouw gestart voor een mars door de-stad; Deze trok veel be langstelling. Voor het stadhuis, waar eveneens veel publiek was, speelde het korps, dat een muzikaal hoog peil heeft bereikt, enkele nummers. Daar na ging het hele gezelschap naar de raadzaal. Ook het tamboer- en pijper- korps van Advendo, dat in zijn fraaie gala-uniformen was gestoken, was daarbij aanwezig. Burgemeester Rasterhoff zei erg in genomen te zijn met het bezoek. Hij wees op de gelijkenis tussen Nederland en Denemarken. „Desondanks is het van grote betekenis, dat mensen uit verschillende landen, met andere talen en an lere gebruiken, met elkaar in contact komen,” aldus de burgemees ter. Voorts bracht hij dank aan Ad vendo voor de organisatie van dit be zoek. Tenslotte wenste hij „Holbaek Garden” een prettige reis toe en over handigde hij aan de heer Sprensen, leider van het korps, een boek over Friesland. Deze bracht namens het korps dank voor de ontvangst. Hij werd bijgestaan door de heer Pedersen, die als tolk fungeerde. „Dank zij de taal der mu ziek, die internationaal is, kon dit con tact tot stand komen,” aldus de heer Sprensen. Hij overhandigde burge meester Rasterhoff een fraai souvenir uit Denemarken. Onder leiding van di rigent Hjorth Christensen vertrok het korps in formatie naar het Advendo- gebouw aan de Korte Vreugde. Doordat de Sneker Pampuszeilers op de derde dag van de Braassemweek de 2e, 4e, 6e en 7e plaats bezetten in de teamwedstrijd tegen de Hollanders de le, 3e en 5e (de vierde deelnemer viel uit), werd de einduitslag: Friesland 63.2 punten en Holland 38.1 pnt. In de open wedstrijd was J. E. Sche per maandag 2 en H. Donker 3. D. de Haan werd die dag negende en P. dé Jong veertiende. Dinsdag bereikte van de Friezen P. de Jong het beste resul taat. Hij finishte toen als 5e. D. de Haan was 12e, H. Donker 16e en J. E. Scheper 17e. Woensdag was de aan komst van de Snekers: D. de Haan 3, H. Donker 9, J. E. Scheper 10 en P. de Jong 12. In het eindklassement bezette D. de Haan de 3e plaats, terwijl H. Don- ker als vierde eindigde. naast v orden aardappels, suikerbieten, overnacht in de onlangs gerestaureer de en gemoderniseerde Walford Hall en Walford Manor, waar tevens de maaltijden genuttigd worden. Op het programma staan ook enkele trips in de omgeving. Op het laatste moment moesten en kele mensen wegens omstandigheden voor deze reis bedanken. Mocht ie mand interesse hebben, het telefoon nummer voor inlichtingen is: (05100)- 21046 of 21047. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. Australië: ms „Zuiderkerk” (17-7); Canada: ms „Harpefjell” (17-7); Chili: ms „Ceres” (19-7); Indonesië: ms ,,Darmstadt”(21-7); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Mobeka” (21-7); Ned. Antillen: ms „Chiron” (18-7); Surina me: ms „Solon” (18-7); Verenigde Sta ten van Amerika: ms „Grotedijk” (19- 7); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Af rika: ms ,,Zonnekerk”(19-7). Inlich tingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkanto ren. Het ooievaarsseizoen is nog niet af gelopen, maar we kunnen nu al de po vere uitkomsten meedelen. We kunnen wel aannemen dat de ooievaar in Fries land praktisch afgedaan heeft, zo schrijft ons de vogeldeskundige G. Bosch te Leeuwarden. Er is nu in de hele provincie maar één nest met jongen, namelijk bij de heer D. J. Maat te Luxwoude (bij Lan- gezwaag/. De ouden kwamen 19 april en 5 mei. Een onbevrucht ei werd ge roofd door een kraai, een ander werd bij aankomst van het mannetje uit het nest gewerkt. Eind juni ontdekte de familie Maat twee jongen boven de nestrand. Te Gorredijk waar vorig jaar onver klaarbaar de drie jongen stierven, kwam 24 april de eerste, 17 mei de tweede. Maar beide gaan nu ’s mor gens het veld in en komen ’s avonds op het nest terug. Met Oudega (Sm.) is het niet beter gesteld, ondanks de moeite die gedaan werd om het nest weer bewoonbaar te maken. Vanaf 2 april was er een wijfje, later kwam de man, maar tweemaal werden de eieren de eerste onbe vrucht uit het nest geworpen. Van broeden dus geen sprake. Het nést bij de heer Riedstra te Rij- perkerk wordt nu en dan ééns bezocht. Van de vier broednesten van de laat ste jaren is dus weinig meer over. Op het nest te Tjalleberd kwam de ooievaar 2 april. Later kwam hij nu en dan eens langs, zo schreef de heer Krol. In de nazomer horen we nog graag wanneer de dieren vertrokken zijn; als regel is dit eind augustus, begin sep tember. Op veel plaatsen werden soms „losse” ooievaars waargenomen, zwer vers. Woensdagmorgen om half negen startten de ouden van dagen uit de Lege Geaën met twee bussen van fir ma Sijpersma voor een autotocht rich ting Harderwijk. De commissie had de ze reis uitgestippeld voor de oudjes. Het ging eerst door de N.O.-polder richting Elburg, waar de koffie werd genoten. In Harderwijk zouden de springende dolfijnen worden bezocht. Er werd be sloten om eerst samen een warme maaltijd te gebruiken voor de verster king van de „inwendige mens”. Dit was fantastisch. Het liet zich allemaal heerlijk smaken. Lof voor de commis sie, die weer zo’n goed adres wist te bezetten. Daarna ging het naar Flipper. Ge weldig om te zien. Allen stonden ver steld hoe men dat beest zo kon trai nen. Daar het in die overdekte hal nogal warm was, vertrokken de gasten ook weer spoedig. Om de dorst een beetje te lessen, ging het toen naar Ossenkop om een kopje thee. Daar werd anderhalf uur heerlijk genoten van de boslucht. Op de terugreis werd eerst nog een kopje koffie met brood genuttigd in Steenwijkerwold. Erg vol daan ging het huiswaarts, nadat voor zitter Schilstra de oudjes, nog had toe gesproken. Aan de oudste man en vrouw werd een cadeautje uitgereikt. Hierna sprak als tolk voor allen, die de tocht mee hadden gemaakt, de heer D. H. Kiestra een woord van dank aan de commissie voor deze altijd zo mooie dag. Voor het tijdvak van 17 juli tot 7 augustus neemt voor dokter J. Dethmers waar in:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 5