was van Wat de raad Waterpoort -krabbels te behandelen krijgt waardig friese folklore Zware nederlaag (139.3-82.1 p.) voor Friese regenboogzeilers op De Kaag Snitser Skotsploech vertegenwoordiger I l I Als enige groep uit Nederland danste zij in Schoten Antwerpse Volksgazet drukte foto af IJLST WYMBRITSERADEEL en van Ontwerpregeling grenswijziging: oorspronkelijk plan van G.S. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I 122e jaargang nr. 58 Donderdag 20 juli 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 'W- Benoemd eens een 13 pond, Op deze vissoort had hij het die dag gemunt. Aan het snoer zat lan ook een klein aasvisje (een voorntje). Toen hij ’s morgens de snoek, er aan kreeg, zwom deze echter een keer om de boot heen en wist zo weer los te ko men. De heer Jongsma heeft nog niet eerder zo’n knaap van een snoek gevangen. Wel snoekbaars van goed gaan. Het wilde die dag wel bij ten, want behalve dit monster van 89% cm lengte en een ge wicht van goed 12 pond ving hij nog 11 kleinere snoekbaarzen. Nog meer verbeteringen op de Leeuwarderweg Deze kanjer van een snoek vond de heer A. Jongsma uit de Johan Bongastraat zondag op zijn weg. ’s Morgens hadden ze elkaar reeds vluchtig ontmoet, ’s middags kwam de snoek te rug en volgde er een worsteling van een half uur. De snoek dolf het onderspit. „Dat is een lust, je beleeft dan echt de sport”, vertelde ons de heer Jongsma, die al jaren een verwoed sport visser is. Het was de laatste dag van de vakantie. De heer Jong sma is nl. timmerman in het da gelijks leven. Met een bootje was hij naar de Brekken ge- Sneeluir Nieuwsblad rs een Gecombineerde urtijave *an NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en maar die was niet zo lang. Een snoek is nl. doorgaans wat slan ker gebouwd, omdat hij een echte jager is. De heer Jongsma, die lid is van de hengelaarsver eniging „De Vriendschap” en als zodanig vergunning heeft om in domeinwater te vissen, trok veel 1 belangstelling van andere vis- sers, onder wie ook een Duitser. Deze was enthousiast, want hij had zoiets nog nooit eerder ge zien. De snoek is terecht geko men in een groot gezin aan wie de heer Jongsma al eens een maal(tje) vis had beloofd. De kop heeft hij echter bewaard. SNEEKER NIEUWSBLAD ZEKERE GELIJKENIS de het april. LEERMIDDELEN VOOR LOMSCHOOL UITKERING-INEENS VOOR GEMEENTEPERSONEEL 1 Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 Ook in de laatste ontmoetingen op De Kaag zijn de Friezen er in de team wedstrijd niet aan te pas gekomen. Zij verloren op de derde dag opnieuw met groot verschil: 35.1 tegen 20 p. De uit slag was: 1. Hofland (H); 2. Bakker <H); 3. Van Wijk (H); 4. De Wilde (Fr.); 5. De Goederen (II); 6'. Oppen huizen (Fr.); 7. Röfekamp (Fr.); 8. Alberda (Fr.); 9. Tol (H); 10. De Vries (Fr.). De puntenstand was toen Holland 102.2, Friesland 63.1, waar door de nederlaag van de Friezen reeds vast stond. Soms lijkt het kantoor van onze krant wel wat op een informatie- kantoor van VW. Vooral in deze vakantieweken komen er nogal eens mensen, die iets willen weten over onze stad. Het echte WV-kantoor ligt ook wel een beetje „üt ’e reek” da; dinsdag groep I: 1. Van Wijk, 2. Bakker, 3. Van der Velde, 4. H. de Vries, 5. M. Cnossen: groep II: 1. De Goederen, 2. De Wilde, 3. Hofland, 4. Van Wijk sr„ 5. Alberda. woensdag groep I: 1. B. van Wijk. 2. Bakker, 3. Tol, 4. M. Cnossen; groep II: 1. Hof land, 2. Alberda, 3. Röfekamp, 4. De Goederen. Op de laatste dag was het storm achtig weer, waardoor de Friezen Op penhuizen en De Vries de strijd we gens averij moesten staken. De hoofd prijs in de regenboogklasse ging naar Bouw van Wijk met vier overwinnin gen. Hofland behaalde er drie. In de Vrijheidsklasse A verdedigde de Groninger Sjoerd Feenstra alleen de noordelijke kleuren. Zondag zou hij als eerste van het sterk bezette veld zijn geëindigd, ware het niet dat hij verkeerd finishte. Maandag was hij ze vende en dinsdag vijfde. tenlands optreden van de eigen Snitser dansgroep kon tevreden de kritie ken in ontvangst nemen. De Volks gazet van Antwerpen drukte een foto af van de Snitsers tijdens de uitvoering van de Skotse Trije met het Skuon- makkerke en prees in ’t bijzonder het zeer eigen en stijlvolle karakter van de groep in dans en dracht. Na een plechtige hoogmis op zondag morgen in de St. Gordulakerk te Schoten, speciaal voor alle groepen in klederdracht, hetwelk een plechtig, kleurrijk en oecumenisch gebeuren was, vond een officiële ontvangst plaats ten stadhuize. Burgemeester Imler van Schoten sprak de leiders en besturen van de deelnemende groepen, ambassades van diverse landen, waar onder van Nederland, en andere offi cials toe. aan het Martiniplein. Zo gebeurde het vorige week nog, dat een jon geman vroeg naar de tijden van hoog water langs de Waddenkust. Hij wilde daar nl. gaan vissen Nauwelijks heeft de televisieploeg de hielen gelicht of de radio brengt opnamen uit Sneek. Het is onze eigen Rono (FM, kanaal 5). Maan dagavond kan men de Jeugdfanfare Sneek en omstreken en het Stede lijk Muziekkorps Sneek beluisteren in de programmaserie „Uit ons re pertoire”, tezamen met nog enkele korpsen. Het programma begint om 7 uur en eindigt om 10 voor acht. Op de vierde dag zaten de Hollan- ders opnieuw vooraan. De Goederen, Hofland, Van Wijk en ir. Bakker eis ten de eerste vier plaatsen voor zich op, pas daarna kwamen de Friezen Alberda, Röfekamp en De Wilde. De Hollander Tol en de Friezen De Vries en Oppenhuizen sloten de rij. De eind stand werd daardoor Holland 139.3 p. en Friesland 82.1 p. In de open wedstrijden waren de uitslagen: maandag groep I: 1. Hof land, 2. De Goederen, 3. ir. Bakker, 4. Van Hulst, 5. De Wilde; groep H: 1. Van Wijk, 2. Gebuis, 3. Bos, 4. Alber- Hierbij werd door burgemeester Ras- terhoff onder overreiking van een fraai Makkumer bord onder meer ge wezen op een zekere gelijkenis in de situatie met betrekking tot de cultuur en taal van de Vlaamse en Friese ge meenschap. De aandacht werd even gevestigd op het pas afgelopen Skütsje-silen in Friesland, de Sneek week en de Hardzeildag, de enige werkdag waarop zelfs het belasting kantoor in Sneek is gesloten. Omtrent dit laatste werd later bij de Snekers door enkele buitenlandse persmensen nog nadere informatie ingewonnen. Maandagmorgen vond op het kasteel nog een officiële nabespreking met voorzitters en leiders van de groe pen plaats. Er werden geschenken uit gewisseld en aan de leiders werd een fraaie zilveren herinneringsplaquette aangeboden. Toen konden de Snekers met een zekere voldoening afreizen naar het Noorden. Nederland, Fries land en Sneek zullen stellig met tevre denheid kunnen gewagen van het op treden van deze Friese Folklore- ambassadeurs. B. en w. stellen de raad voor om de voor het rijkspersoneel getroffen re geling met betrekking tot het toeken nen van een uitkering-ineens in ver band met de verlate inwerkingtreding van het „Verhaalsbesluit” van toepas sing te verklaren op een aantal perso neelsleden. Voor de uitkering komen in aanmerking die ambtenaren, die op 1 mei j.l. niet meer dan f 1270 per maand verdienen. Zij krijgen over het eerste halfjaar van 1967 een uitkering van f 22,50 per maand bij een salaris van f 642,of minder; f 17,50 p.m. bij meer dan f 642,maar niet meer dan f828,—; f 12,50 p.m. bij f828,— tot f 1045,—; f6,50 p.m. bij f 1045,— tot f 1270,—. Als enige vertegenwoordiger van Nederland nam de Snitser Skotsploech het afgelopen weekeinde met succes deel aan het 9e Internationale Volks dans! estival te Schoten bij Antwerpen in het raam van de „Kempense Volks- kulturele dagen”. Aan dit grote tot in details buitengewoon goed georgani seerde festival, geheel gebaseerd op spontane en belangeloze medewerking zonder commerciële of politieke inslag, waarbij het brengen van de eigen volkscultuur door elke groep en de internationale verbroedering voorop stond, namen verder zeer goede en fraaie dans-, zang- en muziekgroepen in klederdracht deel uit Schotland, Frankrijk (2), Spanje, Duitsland, Joegosla vië en Hongarije. Bovendien was er een tiental Belgische volksdansgroepen, 8 muziek- en 2 vendelierkorpsen. Het festival duurde van vrijdag tot en met maandag in het grote openluchtheater achter het fraaie elfde-eeuwse kasteel te Schoten, dat sedert enkele jaren een cultureel centrum is. De tribunes voor 6000 toeschouwers rond een zeer groot podium waren voor de vijf voorstellingen uitverkocht of zeer goed bezet. De entreeprijzen varieerden van 2080 francs (plm. f 1,456,Elke voorstelling werd op indrukwekkende wijze geopend en ge sloten met een grootse ceremonie met medewerking van de jachthoorngroep „Greenfields” uit Londerzeel. Voor de eerste maal na de voorgaande acht jaren had men op dit festival fraai zonnig zomerweer. Buiten het openluchttheater stonden nog twee grote feesttenten met podium en dansvloeren, elk voor 2000 perso nen, Van een dezer feestttenten werd toch nog gebruik gemaakt na elke openlucht-avondvoorstelling voor het samenkomen en samenwerken van alle groepen in klederdrachten, aangevuld met officials en belangstellenden. Hier verbroederden zich elke avond laat een 500-tal in kleurrijke en zeer uit eenlopende klederdrachten gestoken folkloristen en personen in burger op en rond de dansvloer. ONBEWOONBAARVERKLARING Voorgesteld tvordt de woningen le Badhuisbuurt 3. 2e Badhuisbuurt 9. Balthuskade 4, Boschstraat 1, Fnaneker- vaart 18, 2e Frittemahovenstraat 4 le Selfhelp straat 1 en IJIsterkade 98 on bewoonbaar te verklaren. Deze wonin gen, die alle niet meer bewoond wor den, verkeren in slechte staat. Verder krijgt de raad een voorstel „nopens” nadere vaststelling van de huur van een aantal panden (waar onder bedrijfspanden) van de gemeen te een voorstel tot voorlopige vaststel ling van de rekening van het lening- fonds over 1962 (batig saldo f968,76) en een aantal begrotingswijzigingen. De kinderen van de Spe school zullen straks leren in een zee van licht. De kleine ruitjes in de school worden op het ogenblik vervangen door nieuwe en grotere. De dienst gemeentewerken voert dit karwei uit, nu de kinderen vakan tie hebben. Om er voor september, als de school weer begint, mee ge reed te zijn, heeft men zelfs in de bouwvakvakantie doorgewerkt. Vol gend jaar zullen ook de plafonds in de gangen worden vernieuwd. wijswet 1920 voor het aanschaffen van leermiddelen t.b.v. de christelijke LOM- school. Er wordt geadviseerd de ge vraagde medewerking te verlenen. Het schoolbestuur deelt ter toelich ting mee, dat het aantal kinderen, dat de schooi bezoekt is gestegen. In ver band daarmee is reeds een lokaal van het gebouw van de Baptistengemeente aan de Willem Lodewijkstraat in ge bruik. Als gevolg hiervan zijn er niet meer genoeg leermiddelen. Er worden in deze tijd van het jaar veel reisjes gemaakt door vrou wenverenigingen, ouden van dagen en wat voor clubs al niet. Meestal stuurt men dan een verslagje naar de krant. Daar is niets op tegen, als de verslaggever enkele dingen voor ogen houdt: 1. maak het niet al te uitvoerig; 2. houd er rekening mee, dat de redactie en de zetter het moeten lezen, dus schrijf dui delijk; 3. probeer de leuke dingen tijdens zo’n reisje weer te geven en vermoei de krantelezer niet met uit gebreide routevermeldingen. Het is b.v. overbodig te schrijven, dat men naar Kampen reed via Spannen burg, Follega, Lemmer, Emmeloord en IJsselmuiden. Dat men deze plaatsen langsrijdt mag als bekend worden verondersteld. Tenslotte lees het verslag nog een keer over voordat het weggestuurd wordt. In de komende raadsvergadering krijgt de Sneker gemeenteraad o.m. ’n voorstel van b. en w. tot aankoop van een strookje grond op de hoek Leeu- warderweg/le Oosterkade. In het ka der van de reconstructiewerkzaamhe- den aan de Leeuwarderweg wordt ge tracht nog enige verbeteringen aan te brengen. Het gaat hier om het gedeelte tussen de Oosterpoortsbrug en de Regenboog- straat. Ook wordt de opstelplaats voor de benzinestations nabij de hoek van de Regenboogstraat en aan de andere zijde van de Leeuwarderweg zodanig gewijzigd, dat het rijverkeer zo wei nig mogelijk hinder ondervindt van tankende voertuigen. Verruiming van het trottoir voor de S-Panbar op de hoek Leeuwarderweg/ le Oosterkade is mogelijk. Het aanwe zige hekwerk zal dan moeten verdwij nen en het terrein daarachter wordt wat omhoog gebracht en betegeld. Ook de overkapping aan de oostzijde van perceel Leeuwarderweg 2 moet wat in gekort worden. De eigenaar van dit perceel, de heer J. Prakken, is bereid hieraan mee te werken en de voor de trottoirverbreding benodigde grond, ter oppervlakte van ongeveer 10 m2, aan de gemeente over te dragen. Reeds eerder verleende de raad me dewerking aan de verplaatsing van de bushalte naar een punt tussen Boeier- straat en Jachthavenstraat. Al met al knapt de Leeuwarderweg een heel stuk op, ook als gevolg van de asfal- tering. In plaats van aan de waterkant te zitten wachten op een vondst als die van de heer Jongsma, zullen velen er met dit warme weer de voorkeur aan geven een duik te ne men in het koele water. In de Brek- ken kan men dan misschien wel eens zo’n snoek tegenkomen, maar men hoeft niet bang te zijn, want hij heeft liever visjes. Wel moet men er om denken, dat het er be hoorlijk diep is. Wie niet zo goed kan zwemmen, kan ook maar beter ergens anders verkoeling zoeken. In het Sneker zwembad bij voor beeld. Daar is het in ieder geval veiliger, want er is voortdurend toezicht. Het is er bovendien gezel lig druk. Maar ondanks de bijna tropische temperaturen van de af gelopen dagen loopt het met die drukte nog wel wat los. Dinsdag hebben naar schatting 3000 -tot 4000 mensen een bad genomen. Men ver telde ons, dat er echt wel drukkere dagen zijn geweest. De meeste ba ders zijn abonnees, maar ook komen dag 600 Onze oud-stadgenoot de heer mr H. J. Ament is benoemd tot notaris met standplaats Terschelling. VERZORGING PROGRAMMA DOOR FRIEZEN De verzorging van dit deel van het programma werd resp. voor de vrijdag, zaterdag en zondagavond over gelaten aan de Duitse, Joegoslavische en Hongaarse groep. Op de eerste avond bleek echter de Duitse groep niet in staat te zijn deze verzorging op zich te nemen, zodat het comité de uit nodiging richtte tot de leider van de Snitser Skotsploech om het met zijn groep over te nemen. Het moet voor de later ook aanwezige burgemeester Rasterhoff wel prettig zijn geweest te vernemen, dat de groep met haar muzikanten 2 violisten en een ter elfder ure wegens ziekte ingevallen accordeonist en haar leider, de heer F. C. van der Zwaag uit Rauwerd, zich zo succesvol van deze onverwachte en onvoorbereide taak hebben gekweten. OOK BURGEMEESTER RASTERHOFF AANWEZIG De grotere afwisseling van het Ne derlandse programma en een meer ge mengde deelname van de overige aanwezigen in vergelijking met de vol gende beide avonden werd bijzonder op prijs gesteld. Burgemeester Raster hoff, die met zijn dochter van zater dag af het festival meemaakte voor de eerste maal aanwezig bij een bui- woren vernield, geen gras onnodig wordt vertrapt (loop langs slootkant en steek niet zo maar dwar- over) en beschouw de oevers als uw huiskamer. Gooi evenmin rommel in het water. Een onweer met veel ontladingen bracht in d. nacht van dinsdag op woensdag wat verfrissing aan de droge tuintjes. De bewoners van het gereformeerde bejaardencen trum „It Skülplak” werden om 5 minuten over vier opgeschrikt door een hevige donderslag en een felle bliksemflits. De helft van het tehuis kwam zonder licht te zitten. De meesten van de ongeveer 80 be woners kwamen van schrik hun ka mers uitlopen. Velen waren geheel aangekleed, zoals ze dat van ouds her gewend waren op het platte land wanneer er onweer naderde. Het bleek, dat de bliksem aan de Zwettekant van het huis was inge slagen. Er zat een gat in het dak, een lamp van het plafond was naar beneden gevallen en rond het gat was de steen wat geblakerd. Geluk kig was het gebouw door bliksem afleiders beveiligd. Daardoor was de schrik groter dan de schade. Het voorval was de volgende dag lange tijd onderwerp van gesprek voor de „skülers”. „Het is eerder gezegd en we zul len het nog vaak moeten zeggen: Natuurbehoud is geen zaak van een club min of meer extreme idealis tische hobbyisten, die een soort na- tuurreligie bedrijven, het is vooral nu en straks noodzakelijk voor het volle rijke leven, voor het mens-zijn. Dat geldt in deze geweldig bewe gende tijd overal en dus ook in Friesland.” Deze woorden, die het overdenken zeker waard zijn, la zen wij voor u in het juni-nummer van Vanellus, het maandblad voor natuursport, natuurstudie en natuur bescherming, tevens orgaan van de BFVW. Er staat nog veel meer le- zenswaardigs in dit nummer. Over het tweedammenplan voor de Wad denzee b.v. en de PEB-centrale bij het Bergumermeer, beide doornen in het vlees van vele natuurlief hebbers. We troffen er ook een klein raambiljet in aan met de tekst „Wees wijs met de Waddenzee”. Jammer dat we dit juni-nummer pas krijgen als juli al weer bijna om is. Een openingswoord op de jaarvergadering, die op 11 maart is gehouden, is dan wel wat oud nieuws, evenals een verslag van de vergadering van It Fryske Gea in Bij de gemeenten Sneek, Wym britseradeel en IJlst ligt thans de ont- werp-règeling tot wijziging van de grens tussen deze gemeenten. Het is de regeling, zoals die door Gedeputeerde Staten wordt voorgesteld. Zoals bekend was de gemeente Sneek met deze regeling niet tevreden. Nadat de raadsleden Bergsma en Visser (nu allebei wethouder) een amendement hadden ingediend op het voorstel van b. en w. om akkoord te gaan met de ontwerpregeling, werd besloten, dat Sneek een nieuw ontwerp zou indie nen. Dat hield o.m. in, dat het dorp IJsbrechtum door Sneek zou worden opgeslokt. Hiertegen kantten zich de Ysbrechtumers en ook het gemeente bestuur van Wymbritseradeel liet felle protesten horen. Ysbrechtum werd zelfs vergeleken met de wijngaard van Naboth in het Oude Testament. In de ontwerp-regeling zoals die vanaf vandaag in Wymbritseradeel, morgen in Sneek en maandag in IJlst ter inzage ligt, wordt de behoefte aan grond van Sneek tot het jaar 1990 na de wijziging voldoende genoemd. Er is: „zoveel mogelijk rekening gehouden met de belangen van de aangrenzende gemeenten. Deze laatste overweging heeft er o.m. toe geleid, dat geen en kele dorpskern van de aangrenzende gemeenten binnen de voorgestelde grenzen van Sneek is getrokken. Voorts is er naar gestreefd voldoende open ruimte tussen de toekomstige bebouwing van Sneek en de omrin gende dorpskernen IJlst, IJsbrechtum, Scharnegoutum en Offingawier te handhaven”. Er is ook van afgezien de ter weers zijden van de Houkesloot gelegen gronden bij de gemeente Sneek te voe gen. Dit met het oog op het landschap. Volgens deze regeling zal Sneek er 697 ha grond (637 uit Wymbritseradeel en 60 uit IJlst) bij krijgen en ongeveer 110 inwoners (90 uit Wymbritseradeel en 20 uit IJlst). De oppervlaktever- groting zal het mogelijk maken, dat Sneek uitgroeit tot een stad van ca. 45.000 inwoners. Dan een advies van b. en w. be treffende een aanvraag van het be stuur van de Ver. voor Christelijk Schoolonderwijs om medewerking in gevolge artikel 72 van de Lager-onder- er wel vakantiegangers. Die werden er tussen de 500 en losse baden verkocht. cijfers De werkzaamheden ter verbre ding van de ijsbaan vorderen ge staag. Op het ogenblik wordt er door een twintigtal mannen in GSW-verband gewerkt aan een nieuwe polderdijk, waarbinnen straks de vergrote ijsbaan komt. De wedstrijdbaan zal dan voldoen aan de eisen die voor langebaan- wedstrijden worden gesteld, terwijl er voor het publiek een brede strook overblijft. Binnen die nieuwe dijk moet nog heel wat grond afgegra ven worden. Het zal dan ook nog wel een tijdje duren voor het kar wei klaar is. De mannen die dit zware werk uitvoeren denken mo menteel meer aan ijsjes dan aan de ijsbaan. Nog enkele cijfers over zwembad. Er zijn meer dan 6000 abonnees. Dit seizoen zijn er al 780 diploma’s behaald (vorig jaar in het hele seizoen 1250). Ongeveer 390 particulierenkrijgen er zwemles en daarnaast nog eens 1000 leerlin gen van scholen. Dat de scholen vakantie hebben is de reden dat het er thans niet zo druk is als anders. Vorig jaar schatte men het aantal bezoeken over het hele seizoen op ca. 140.000. Daar zal zomer ook wel op komen. Het bad is dan ook veel te klein. Gelukkig zal dit in de niet al te verre toekomst veranderen, zoals onlangs door de raad is besloten. Geruchten, dat het water vreselijk vies zou zijn, zijn overdreven. Wel dreigde in de bouwvakvakantie ’n grotere vervui ling door algen, maar met behulp van chloor en andere chemische middelen is het water weer schoon gemaakt. Op de bodem ligt nu wel een laagje drab, dat bij grote drukte naar boven komt, maar dit levert volgens de mensen van het zwem bad absoluut geen gevaar on voor de gezondheid. Er is immers voort durend controle door de IWGL. Iedere d g wordt er doorgespoeld. Het badende publiek kan er overi gens zelf heel veel aan doen. Door vooraf zich goed te wassen en door het water in te gaan via de waad- goten. Als iedereen meewerkt om het zwembad schoon te houden, dan heeft men er allemaal plezier van. Dat geldt ook voor de omgeving van het bad. U gooit in uw woon kamer toch geen schillen, peukjes, kartonnetjes en wat al niet voor troep op de grond. Maak dan ook hier gebruik van de vuinisvaten en bakken. En geef als oudere niet het slechte voorbeeld aan de kinderen. Voor wie het zwembad te druk vindt, zijn er in de omgeving ge noeg meren en kanalen te vinden. Voor alles geldt dan: wees voor zichtig! Dagelijks leest men van ver- drinkingsgevallen en meestal is de oorzaak dat men de zwemkunst niet voldoende beheerste. Denk er dan ook aan, dat er geen rietkragen men deze Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per post f6,per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1