Wateroverlast in Chr. Schotanusstraat Waterpoort-krabbels Eén geval van actieve long-t.b. in Sneek, 87,5 pet. vertoonde geen afwijkingen Ds. Dijkstra doet 6 aug. intrede in IJlst als predikant der Gereformeerde Kerk J en IJLST W YM BRITS E R A DE EL van Pater Burgers van Witmarsum nieuwe deken 5 Fries Scheepvaart Museum groeide in 1965 W belangrijke bezienswaardigheid Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 60 Donderdag 27 juli 1967 ï- Sneker raad in hall uurtje door agenda Resultaat bevolkingsonderzoek: Taxi uit Sneek verdwenen Rijkspolitie nam auto in beslag Woudsender gewond doordat steiger instortte Maandag raakte de 45-jarige Klaas Busscher uit Woudsend in Lemmer ge wond toen een steiger, waarop hij met twee anderen werkte, instortte. Dok ter A. B. Weber constateerde inwen dige kneuzingen. Ook had de man schaaf- en snijwonden. Sneekar Nieuwsblad is een en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Nota over scholenbouw komt in volgende vergadering Jacht uit (Sneek in brand op Langweerderwielen Visstroper op heterdaad betrapt 122e jaargang nr. Ds. Boswijk. Jutriip- Hommerts beroepen l W aecombtneerde uftpve NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT l SNEEKER NIEUWSBLAD panden ge- SLECHTE INDRUK 1964 prior >8 het Sneeker Nieuwsblad. water op (of er in), naar bossen Totaal (1964) Mannen Vrouwen 1 Die 4562 5904 1 10466 (10128) De raadsleden hoorden dit door 129 296 3856 19 262 tussen de verschillende maakt. 37 331 5303 1 10 222 166 627 9159 1 29 484 of er aan het materiaal niets man keert. J van kennisgeving 45 629 1 140 649 8664 sputum actieve longtuberculose: tuberculose in observatie inactieve tuberculose Besnier Boeck. longafw. niet van tub.-aard varia: geen afwijkingen: Totaal: Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer telefoon 4091 Het Fries Scheepvaart Museum is niet meer uit Friesland weg te den ken en behoort tot de belangrijkste bezienswaardigheden van dit gewest. Dit schrijft de conservator van het museum, drs. H. Halbertsma te Amers foort (onze lezers wel bekend als H.H.), in het jaarverslag over 1965. In de afgelopen nacht is een taxi van garage Nieuwenhuis verdwenen. De wagen, een zwarte Chevrolet, ken teken GT 09-95, stond in de Woud- straat. Vanmorgen ontdekte men, dat hij weg was. De politie stelt een on derzoek in. „Toch dient de geldelijke grondslag van het museum drastisch te worden verhoogd, omdat dit niet aangewezen kan blijven op belangeloos verrichte bezigheden de kinderschoenen zijn thans ontwassen en het museum heeft ruimschoots getoond in een grote be hoefte te voorzien”. Gelukkig zijn er inderdaad hoopvolle vergezichten ge opend. In zijn jaarverslag vertelt de heer Halbertsma verder van zijn reizen naar Zweden en Noorwegen, waarover hij destijds reeds in onze krant verslag uitbracht. Hetzelfde geldt voor de be schrijvingen van de aanwinsten. Er zijn verder een tweetal artikelen van dezelfde schrijver: „Lemmer of Sta veren” en „Een merkwaardige teke ning”, een artikel van de heer G. D. v. d. Heide, hoofd afd. oudh. bodem onderzoek van de Rijksdienst van de IJsselmeerpolders, over een wrak dat in Oostelijk Flevoland is gevonden; de heer C. de Jong schrijft over de „Dirkje Adema”, Nederlands laatste Groenlandvaarder, J. Pluis over „Pais Karsen, een Harlinger tegelschilder”, en Tjerk Noyon vertelt over zijn voor ouders. Kortom, dit jaarboek is een waardevol bezit voor allen die geïn teresseerd zijn in de historie, speciaal van de Gereformeerde Kerk van Oos- terend (Hennaarderadeel). In 1957 verwisselde ds. Dijkstra deze j kerk met die van Wieringerwerf en oo 11 augustus 1963 werd hij door ds. D. van der Wielen, toen te Middenmeer, bevestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk van Diever. dat in februari werd gehouden in Sneek. Hij is medewerker aan het vorig jaar verschenen Fries Bijbels dagboek „Hjoed” en in IJlst hoopt hij mee te werken aan de nieuwe vertaling van de Bijbel in het Fries. Het ligt in de bedoeling, dat hij een gedeelte van het Nieuwe Testament voor zijn rekening zal nemen. Ds. Dijkstra is getrouwd en vader van zes kinderen, waarvan de oudste ongeveer dertien jaar en de jongste ongeveer één jaar is. Onder actieve tuberculose worden verstaan die gevallen, die behandeling behoeve, in één of andere vorm. Onder tuberculose in observatie wor den verstaan die gevallen, die geen be handeling direct behoeven, doch wel controle. (Deze groep is een grote ver- zamelgroep, die reikt van de dubieus actieve lijder, dus die bijna in groep a hoort, aan de ene kant, tot de patiënt met oude afwijkingen, die echter we gens z’n recidiefkans onder controle blijft, aan de andere kant. Ook de ouden van dagen, die wegens leeftijd niet opgeroepen worden, doch waar van wel sputum onderzocht wordt, val len hieronder). Onder inactieve tuberculose wordt De auto van de 24-jarige Sneker A.K. werd deze week in beslag ge nomen, omdat de bestuurder niet W.A. verzekerd was. De man had bovendien geen rijbewijs. Hij werd in de nacht op de rijksweg naar Lemmer aange houden door de mannen van de rijks politie, omdat er een defect aan een koplamp werd geconstateerd. Tegen K. werd proces-verbaal opgemaakt. De mannen werkten aan de in aan bouw zijnde industriehal. De steiger, 2 meter hoog, is waarschijnlijk te zwaar belast geweest met stenen, specie enz. De beide anderen konden op tijd weg komen, maar de heer Busscher raakte bekneld onder de steiger. Ds. II. Dijkstra zal zondagavond 6 augustus a.s. om 7 uur of om half acht intrede doen in de Gereformeerde Kerk van IJlst. Hij is daar beroepen in de vacature van ds. J. C. van Loon, die op 15 augustus 1965 naar Leeuwar den is vertrokken. In diezelfde dienst wordt ds. Dijkstra bevestigd als pre dikant door ds M. Vreugdenhil uit Ruinerwold. 87 '/r van het aantal van 10.466 per sonen, waarvan de uitslag bekend is, vertoonden geen afwijkingen. Van de overige 1307 mensen had één actieve longtuberculose, 29 hadden tubercu lose in observatie, 484 inactieve tuber culose, 166 longafwijkingen van niet- tuberculeuze aard en 627 gevarieerde afwijkingen. Dit is de uitslag van het bevolkingsonderzoek op t.b.c. en an dere afwijkingen van de borstorganen, Bekend zijn dus de eindresultaten van 10.466 personen, deze luiden: Van de 10.469 gefotografeerde perso nen werden er 107 (70 mannen en 37 vrouwen) teruggeroepen voor nader onderzoek op het consultatiebureau. Hiervan verschenen er drie niet: één was inmiddels overleden, één lag in het ziekenhuis en van één is de reden onbekend. Tot deken van het dekenaat Sneek (omvattende de parochies Sneek, Bols- ward, Makkum, Roodhuis, Blauwhuis, Workum. Joure en Witmarsum als mede het Augustijnerklooster in Wit marsum) is benoemd pater Th. W. Burgers o.s.a. De bisschop van het bisdom 'Groningen, mgr. P. A. Nier man, heeft pater Burgers, die sinds 1964 prior is van het Witmarsumer klooster, benoemd op voordracht van de gezamenlijke zielszorgers van het dekenaat. korte tijd van het hoofdbestuur van „It Kristlik Frysk Selskip”. Te Diever was hij voor de particuliere synode van Drenthe deputaat voor hulpbehoeven de kerken en deputaat voor de evange lisatie en in de classis Beilen kerkvi- sitator, deputaat voor de evangelisatie en deputaat voor hulpbehoevende ker ken. Verder was hij ook nog quaestor van de classis Beilen en namens de classis Beilen lid van het provinciaal interkerkelijk beraad in Drenthe. Tijdens zijn verblijf in Wieringer werf ging ds Dijkstra in 1960 in mili taire dienst en was hij ruim een jaar in Steenwijkerwold werkzaam als reser- ve-legerpredikant. Tijdens zijn verblijf te Diever werkte hij mee aan de oprichting van de Pro vinciale Interkerkelijke Recreatie Kommissie, de P.I.R.K. in Drenthe. Het raadslid J. P. de Vries (KVP) stelde dinsdagavond na afhandeling van de 16 punten tellende agenda een vraag aan het college van b. en w. over de wateroverlast, die de bewo ners van de Chr. Schotanusstraat vo rig jaar hadden en die straks naar hij dacht nog erger zou worden, nu er op een naburig terrein gebouwd is. Burgemeester Rasterhoff meende ech ter, dat de situatie daar precies gelijk is aan elders in de stad. Wateroverlast zou dan ook niet mogen voorkomen. Vorige herfst stond een aantal erven onder water, zo vertelde, de heer De Vries. Het stroomde van een opge hoogd terrein, waarop inmiddels is ge bouwd. Is het niet mogelijk de erven op te hogen, zodat de bewoners droge vohten houden? De voorzitter dacht, dat er dan waarschijnlijk een putje verstopt is ge weest. Men had toen gemeentewerken moeten waarschuwen. Nu kan er niets aan worden gedaan. Overigens ligt ook hier, net als overal', de straat iets la ger dan de erven. De heer Bosma stelde een vraag n.a.v. het voorstel tot onbewoonbaar - verklaring van een aantal oude wonin gen, waaronder enkele in de Fritte- mahovenstraten en aan de Balthuskade. Wanneer worden ze afgebroken? aldus de vragensteller. Aan de Balthuskade zullen de toeristen wel een slechte in druk van Sneek krijgen en in de Frit- temahovenstraten is het een grote rommel, een kweekplaats voor onge dierte. Dit laatste is op het ogenblik in on derzoek, antwoordde de voorzitter. Het is vaak moeilijk om tot afbraak over te gaan, als er nog woningen in ge bruik zijn. De muren moeten elkaar steunen. Tenslotte kreeg de heer Bosma op een vraag naar een brief van de heer Prakken (over het strookje grond hoek Leeuwarderweg/le Oosterkade) ten antwoord, dat dat een zaak van b. en w. is. Aan de agenda was nog toegevoegd een voorstel om een lening van f 550.000,te sluiten met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, be stemd voor verdere financiering van de stichtingskosten van de sporthal. verstaan die groep, die geen controle nodig heeft en schijnbaar is genezen. Morbus Besnier Boeck lijkt op tu berculose, doch is daar niet mee ver want. Onder longafwijkingen, niet van tu berculose aard, worden verstaan de verschillende soorten kanker, stofziek- ten, astma, luchtpijpverwijdingen e.d. Onder varia andere niet specifieke longafwijkingen, hart- en vaatafwijkin- ge, enemilieën enz. Voorzover behandeling, observatie of één of andere maatregel nodig was, zijn in overleg met de huisarts en de consultatiebureau-arts de nodige maat regelen getroffen. TWAALF LEDEN De raad was in een half uurtje door de agenda. Slechts 12 van de 19 leden waren aanwezig. Mevr. De Graaff en mevr. Unema, de wethouders Baaijens en Visser en het raadslid Poiesz waren met vakantie. (Zie ook onze rubriek Waterpoortkrabbels). De heer Meijer was eveneens afwezig. De heer Ger rits was ziek. De voorzitter sprak de hoop uit, dat hij spoedig hersteld mocht zijn. Alle voorstellen van b. en w. (zie onze krant van afgelopen maandag en donderdag) werden zonder hoofdelij ke stemming aangenomen, op één na. Dat werd van de agenda afgevoerd en zal in een vólgende vergadering op nieuw aan de orde worden gesteld. Het is de nota van b. en w. over de scholenbouw in de gemeente. De heer B. de Vries wilde de behandeling hier van graag uitgesteld zien, omdat twee leden van zijn fractie (mevr. De Graaff en de heer Gerrits) er niet waren. De voorzitter loonde zich ietwat ver wonderd. Het stuk bevat immers slechts mededelingen, die door de raad voor kennisgeving kunnen worden aangenomen. De heer J. P. de Vries informeerde naar het waarschijnlijke terrein in de Noorderhoek II, waar een r.k. school voor g.l.o. zal verrijzen. Liever zag hij deze school straks op een meer cen trale plaats. De voorzitter antwoordde, dat het schoolbestuur zelf deze plaats wilde. Ook de heer Nienhuis wilde, zij het met enige aarzeling, omdat de nota immers een antwoord is op zijn vra gen, toch liever de zaak in een vol gende vergadering, als alle onderwijs deskundigen present zouden zijn. De raad ging daarop z.h.s. akkoord met het uitstel. N.a.v. een begrotingswijziging infor meerde de heer B. de Vries welke werkzaamheden er voor het betref fend bedrag zouden worden uitge voerd. Het gaat hier om uitbreiding van de werkruimte van de gemeente secretarie. Het pand zal worden opge knapt en er wordt een doorbraak Ds. Dijkstra werd tijdens zijn ambts bediening in Diever bij herhaling afge vaardigd naar de particuliere synode van Drenthe. Hij heeft in de loop der jaren verschillende bestuursfuncties en enige deputaatschappen vervuld. Zo was hij o.a. tijdens zijn ambtsbediening in Oosterend in de classis Bolsward deputaat voor de geestelijke verzor ging van zeevarenden (koopvaardij). Verder was hij penningmeester van „It forban fan Fryske dümnys yn ’e Griffemearde Tsjerken”, waarvan hij één van de oprichters was, en ook nog Doordat er wat met benzine was gemorst, raakte het motorjacht „Ever- dina” van de familie H Punter uit Sneek op de Langweerderwielen in brand. Het echtpaar kon zich door overboord te springen redden. Geluk kig was het daar niet erg diep. Het jacht brandde geheel uit. Vermoedelijk heeft een vonk van de accu de benzine vlam doen vatten. In Oudega werd deze week door de rijkspolitie proces-verbaal opge maakt tegen ’n zekere B. uit Workum. In samenwerking met de rijkspolitie te water lukte het de man op heter daad te betrappen op visstroperij. Hij viste met een kuil in de Brekken. t lijk de bovenbouw klaar; daarna komt de afwerking nog, zodat I het wel februari zal worden voor alle werklieden de school ver- I laten hebben. Op deze manier uit te breiden, dat is wel iets bij- t zanders. Ook de Leeuwarder h.b.s. heeft er destijds een verdie- j ping bovenop gekregen. Maar het blijven uitzonderingen. Het ge- j deelte dat er bij komt e?i dat voornamelijk uit glas en staal be- staat, krijgt 10 leslokalen, een tekenlokaal, muzieklokaal en een bibliotheek. Daarboven is dan nog een grote zolder, die bestemd t is voor recreatie en studie. In de school zijn ook enkele verande- i ringen aangebracht: een nieuw trappenhuis erbij, vergroting van 1 de docentenkamer en een groter aardrijkskundelokaal. De archi- j tect van deze verbouwing is de heer J. C. Teeuw uit Leeuwarden. Verder werken mee: schildersbedrijf Sluyter, Kloosterman, Hee- renveen (staalconstructie), Mohrmann Co., Leeuwarden (ra- men), Feenstra Verwarming N.V., Heerenveen, en fa. De Jager, Lemmer (elektrische installatie). DUycl XX JIXIX/ yvwu/v/u in gebruik genomen school was al weer een tijdje veel te klein om de meer dan 700 leerlingen een plaatsje te geven. Achter de school verrezen enkele houten barakken en zo kon voorlopig in I de nood worden voorzien. In april werd begonnen met het plan er een verdieping bovenop te zetten. Als alles klaar is heeft de school er ongeveer 1000 m2 oppervlakte bij. Het dak is dan 3,20 m hoger geworden. In fasen wordt dit karwei uitgevoerd door aannemersbedrijf Buwalda in Schettens. Daardoor kunnen de lessen „beneden” gewoon doorgaan. Eind september is vermoede- Ds. Dijkstra neemt zondagmiddag a.s. afscheid van de Gereformeerde Kerk van Diever, waar hij sinds 1963 heeft gestaan. Harig Dijkstra werd op 11 januari: 1930 te Engwierum geboren. Hij be- 1 zocht het gereformeerd gymnasium te 1 Huizum (Leeuwarden) en studeerde i aan de Vrije Universiteit te Amster- dam. In maart 1953 legde hij zijn kan didaats- en op 7 juli van dit jaar (1967) ook nog zijn doctoraal examen; theologie af. Nadat de heer Dijkstra kort na zijn kandidaatsexamen na praeparatoir1 examen door de classis Kollum be roepbaar was verklaard in de gerefor meerde kerken in Nederland en hij naderhand nog door de classis Bols ward peremptoir was geexamineerd en toegelaten tot de dienst des Woords1 en de bediening der Sakrarnenten in genoemde kerken, werd hij óp 9 au gustus 1953 door ds. F. Guillaume, toen te Amsterdam, bevestigd als predikant j f Ds. E. Boswijk, gereformeerd predi kant te Jutrijp-Hommerts, heeft een i beroep ontvangen van de Gerefor- l l meerde Kerk te Heerde. 1 i Het is op ’t ogenblik de befaamde pech krijgt aan de wagen? Als deze „komkommertijd” in de kranten- niet gauw weer „zelfrijdend” is te wereld. Dat betekent, dat er over maken, is duwen het enige wat er het algemeen weinig nieuws is. Niet op zit. Maar als je chauffeur bent alleen de streekbladen kennen dit van een vrachtauto met aanhang- verschijnsel, ook de dagbladen heb- wagen (samen naar schatting en- ben soms „moeite om vol te ko- kele tientallen tonnen), wordt het men”. Vroeger ging men dan wel even moeilijken. Een grote Duitse eens nieuws verzinnen. Wij zullen combinatie zorgde dinsdagmiddag ons tot dergelijke methoden echter om een uur of vijf voor een kleine niet verlagen, gedachtig de stelre- verkeersopstopping op de Gedemp- gel, dat een journalist vóór alles te Poortezijlen. Een vrachtauto van eerlijk moet zijn in zijn bericht- De Vries in Makkum sleepte onze geving. Geen komkommers dus in oosterbuur tenslotte weg. De man- het Sneeker Nieuwsblad. nen van de gemeentepolitie zorg- den, dat er weer orde kwam in de Twee onderwerpen zijn er, waar- verkeerschaos. over men kan blijven schrijven: het verkeer en de vervuiling. Wat het laatste betreft, wij zagen vorige week onder Osingahuizen een jon geman op een brommer een banaan eten. Niets op tegen, zo lang er geen ongeladen door ontstaan. Maar de schil werd achteloos óp de weg ge gooid. Dat getuigt toch van een be paalde mentaliteit. Hier was het maar een bananeschil; in Bolsward was het evenwel een weggooifles, die midden in de stad op straat te recht kwam. De omwonenden ble ven met de scherven zitten. Wie iets tegen een dergelijke mentaliteit wil ondernemen, moet beginnen in het gezin. Het is ook in deze ru briek al zo vaak gezegd: ouders en opvoeders hebben hier een taak. J Als er niets tegen gedaan wordt, melbelt te leven. i komen we straks op één grote rom- melbelt te leven. Het steeds drukker wordende J verkeer eist dagelijks, en vooral in Wij kregen dit met veel fraaie foto’s verluchte Jaarboek 1965 een dezer da gen toegestuurd en al zijn we dan inmiddels al weer over de helft van 1967, toch kan het geen kwaad even twee jaar terug te gaan. Dat jaar zal velen immers nog lang heugen vanwege de schitterende viering van 150 jaar Hardzeildag. In dit door druk kerij De Motor met veel zorg uitge voerde boekje wordt er dan ook nog eens uitvoerig verslag van gedaan. Secretaris B. Brinksma vertelt in zijn zakelijk overzicht, dat het museum het hele jaar geopend is geweest. Er kwa men c.a. 4200 bezoekers van wie 2223 betalende. Vele buitenlanders namen een kijkje. Zelfs vanuit Hongkong. Aan het eind van het jaar waren er 450 leden en dat was iets minder dan aan het begin van het jaar. Ondanks de subsidies van provincie en gemeen ten waren de lasten ruim f 6600 hoger dan de baten, dus een nadelig saldo. Drs. Halbertsma schrijft dan ook: wat onze scheepvaart betreft. In jaren hebben we niet zo’n prachtige zomer gehad. Het woord recreatie, dat wel één van de meest gebruikte van de laatste tijd is, krijgt nu z’n volle betekenis. Wie t maar enigszins kan, trekt er op uit in z’n vrije tijd. De natuur in. Het J water op (of er in), naar bossen n heide, langs de oevers van meren en J plassen of naar het strand. Toch kan f men zich ook binnen de stadsgren- J zen aangenaam verpozen temidden f van een schitterende bloemen- J pracht. En wel in het Wilhelmina- T park. Het is een lust om er te zijn. J De dierentuin-in-het-klein is een t attractie op zichzelf. Sinds kort zijn de wasbeertjes vervangen door een t jong hc Een prachtig diertje, dat zich hier kennelijk wel thuisvoelt. J In de raadszaal hoeft het niet t altijd zakelijk en officieel toe te j 8aan' Dit bewees raadslid Poiesz t het weekeinde, zijn slachtoffers. Op dinsdagavond door zijn afwezigheid, f J sommige dagen zoveel, dat de angst Dij stuu~de een kennisgeving je om het hart slaat. Thuisblijven verhindering. Die 1 J schijnt de enige afdoende remedie, luidt aldus: Maar dat is een onmogelijke oplos- Geacht college B. en W./Hier zit- I sing voor dit probleem. Opvallend tend aan de Bodensee/Zijn onder 1 is de arrogantie van sommige weg- meer gemeentezaken/Niet wat mij I gebruikers. Zij menen, dat alleen zij momenteel kan raken. I t rijden zoals het hoort en gaan bij Gezeten aan een glaasje bier/In een f J het minste en geringste foutje van mooie omgeving hier/Ben ik ver- anderen aan het schelden. Nu mo- hinderd voor de raad/En voeg het f J gen er natuurlijk in het geheel woord thans bij de daad: t geen foutjes worden gemaakt. Maar U hier kennis van te geven/Een men doet beter zich eerst eens af volgende keer weer mee te hele- te vragen of men zélf alle regels ven/Met beste groet van huis tot I goed kent en weet toe te passen en huis/Van uw raadslid G. W. Poiesz. -u_<. ~:.zts ~zr.- De raadsleden hoorden dit door de burgemeester voorgelezen ge- dichtje, dat achter op een ansicht- Wat te doen als je midden op een kaart was geschreven, glimlachend druk kruispunt de motor afslaat of aan. 1 1 Dan maar liever de lucht in, zal het bestuur van het christelijk Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsadvertenties) Lager. Abonnementsprijs t 4,— per half jaar. Franko per post f6,— per half jaar Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad M te* t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1