Ruim honderd deelnemers Kappie de Koningsruil PA, WAAR BLIJF JE? f 740.- UITSTIERVEN HOE DE MAMMOETEN aan noordelijke zeilkampioenschappen op 19 en 20 augustus en ERRESECOMATIC Voor de eerste maal ook deelname Schakels van verliest aan invloed Onderzoek in Siberië onthult Jig Vaderfiguur r 7 PROFITEER VAN DEZE AANBIEDING Ro PIET SWIER NIC- ERRES ECOMATIC Philips, AEG, Zoppas, Miele Pa kreeg concurrentie Mdeboer Vondsten uit de ijstijd verklaren veel RONO Vuile kleertjes zijn „goed” voor de Erres Ecomatic z Morgen bij PIET SWIER op de merkt WO VR1 i MAA DON! Ko. KOMT VROEG KOMT VROEG - heeft uw prijs 640,— Was nu automatisch met een klasse machine No da; Re str DUS MORGEN WEER IN DROMMEN OP NAAR DE MARKT NAAR Hoek Oosterdijk 76 Rijksweg 43. Telef. 2874. VERONTRUSTEND Onze samenleving vermoederlijkt, daarover zijn alle geleerden het eens. Da is zeker niet in alle opzichten een winst. Wij doelen dan nog niet eens op de vaders, die het door hen verdiende geld door hun vrouw zien bedisseld of ’s avonds uren moeten praten om toe stemming te krijgen een keer met hun vrienden uit te gaan Nee, het meest verontrustend is, dat de vaderfiguur in de boezem van zijn gezin vaak niet veel meer te zeggen heeft en meestal de opvoeding van zijn kinderen geheel of voor een groot deel aan zijn vrouw overlaat. Wat zeggen de psychologen hier over? Zij wijzen er op, dat een niet door een vader opgevoed kind lijdt aan Wij hebben deze nieuwe economische 5 kg wasauto maat in onze collectie opgenomen. Kom hem bij ons bewonderen en u ziet het: 8 automatische program ma’s met 4 varianten, een knop voor kleine wasjes en nog veel meer bijzonderheden. De hele inhoud van uw wasmand is "Goed voor de Ecomatic’’.En U weet het: Wij zijn goed voor de service! Erkend mi - aanbevolen Nederlands Instituut voor Consumenten-voorlichtlng Siberië was tot voor enkele jaren een mysterieus gebied, bijzonder koud, slecht bewoonbaar en bekend als een ballingsoord, waarvan slechts weini gen terugkwamen. Men wist wel te vertellen, dat hier vroeger verschil lende dieren geleefd hadden, dieren die tegenwoordig in tropische omgeving gevonden worden, zoals de olifant en de neushoorn. Maar de dieren die daar in die koude leefden, waren daar ook op „gekleed”. We weten van de mam moet, dat hij een olifantachtig dier was met een lange warme beharing, en de wolharige neushoorn die er woonde spreekt al voor zich, wolharig, dus ook goed ingepakt. We hebben de ze dieren nooit gekend en weten er alleen maar wat vanuit vondsten van skeletten en resten. Sinds Siberië op een moderne wijze werd ontsloten, is de wetenschap ver der gekomen. In de laatste tientallen jaren vond men in dit enorme gebied de zeldzaamste fossielen, die door geo logen ooit werden ontdekt, namelijk de resten van mammoets en rhinoce rossen, die in de eeuwig bevroren bo dem schitterend waren geconserveerd. Niet minder dan 39 mammoets en 4 wolharige neushoorns werden tot dus ver in Siberië gevonden. Afgezien van twee soortgelijke specimen, gevonden in Alaska, zijn er geen vergelijkbare vondsten. GEEN KLIMAATSVERANDERING Rondom de in de prehistorie leven de mammoets werden tot voor kort de wildste theorieën geweven. Met veel van deze fantasieën kan na be studering van de laatste vondsten gron dig worden afgerekend. De geoloog dr. W. Farrand van het Lamont Geological Observatory heeft bewezen dat deze mammoets niet ten gevolge van een noodlottige klimaats verandering ten gronde zijn gegaan, zoals vroeger algemeen werd aangeno-'1 men, maar op een voor de onder arc tische omstandigheden levende dieren, normale manier. Bestudering van een en ander heeft deze geleerde aangetoond, dat er geen grote aantallen mammoets in Siberië leefden. Hij schat het aantal van deze langbehaarde olifanten, die een schoft- 740,— inruil oude wasmachine 100, Verder uit voorraad leverbaar: Een eeuw geleden was de vader figuur in elk gezin een dominerende verschijning. De vaders werden toen algemeen geëerbiedigd. Zij hadden nog geen concurrenten in filmsterren en Yri®Sh J°.U2e: °.pei*nd®:.Ir’ sportfiguren. In het gezin was hun wil wet. Er ging als het ware een geur van onfeilbaarheid van hen uit. Deze centrale positie van de vader figuur leidde er toe, dat de kinderen zich innerlijk geheel naar hem gingen richten. Men kon hem toen nog niet vergelijken met Cartwright, Eddy Pie ters Graafland of Danny Kaye en daar om belichaamde vader alle idealen, die men aan het begrip mannelijkheid ver bindt. Thans ziet de jeugd op het film- of televisiescherm, of op het sportveld, tal van mannen rondlopen, die indruk wekkende prestaties leveren en daar om ieders verbeelding werken.. Wat men van deze grote mannen meestal niet te zien krijgt, zijn hun menselijke zwakheden, en juist daarom zal de W—ew Mam hoogte van omstreeks 2,80 m bereik ten en dus iets kleiner waren dan de Europese mammoet uit de prehistorie, op ongeveer 50.000 stuks. Dit aantal klopt ongeveer in ver houding tot het aantal door Siberische ivoorjagers gevonden slagtanden. Maar deze mammoetbevolking moet men verdelen over een periode van niet minder dan 20.000 tot 30.000 jaar, na melijk die van de laatste ijstijd en de daarbij behorende tussenijstijd. Ieder begrijpt, dat wanneer dat over die tijd wordt uitgesmeerd, het aantal gelijk tijdig levende dieren maar heel ge ring was. GESTIKT IN DE MODDER Er waren echter zeer belangrijke aanwijzingen, die reden gaven tot een andere theorie. Vele vondsten werden gedaan op gen; A. van der Meer, Leeuwarden; Th. W. Zijlstra, Sneek; J. K. de Boer, Hardegarijp; H. Niemendal, Sneek; J. P. Eringa, Sneek; R. S. Alberda, Sneek. Top: F. van der Meer, Wartena, Theo Aukema, Sneek; J. D. Meijer, Appin- gedam; O. B. de Vries, Sneek; R. van VETLAAG VAN 9 CM Tezamen met de gevonden mam moets vond men dikwijls ook plan tenresten. Wat was namelijk het ge val? De in deze koude goed geconser veerde mammoets hadden ook een goed geconserveerde maaginhoud. En deze toonde duidelijk aan wat deze dieren vlak voor hun dood hadden gegeten. De dieren leefden op een toendra, een land waarvan de bodem vrijwel altijd bevroren was. Slechts in de zo mer ontdooide zij een beetje en dan droeg het land een uiterst bescheiden arctische vegetatie. Het klimaat in het Siberië uit deze mammoettijd was ech ter wel iets milder dan wij het nu ken nen, al loopt het niet zo bijzonder uit een. Het staat echter vast, dat de mam moets er zich wel voelden en er rede lijk konden leven. De meeste daar ge vonden kadavers toonden aan, dat de dieren goed doorvoed waren, en dik wijls zelfs een vetlaag van niet minder dan negen centimeter dik onder hun huid hadden. Belangrijk was wel, dat men bij geen enkele vondst kon vaststellen dat de dieren door bevriezing om het leven waren gekomen, waardoor men reeds dadelijk de tot nu toe aangehangen theorie over het uitsterven van de mammoets door een plotseling kouder worden van het klimaat kan af schrij ven. dam; J. Th. Ubbink, Sneek; P. Hiem- stra, Wartena; H. Harkema, Zwolle; A. Timmer, Hilversum; W. van der Schaaf, Grouw; F. Veen, Leeuwarden; T. Laan, Appingedam; P. van der Zwaag, Joure. Finnjollen: J. W. Mulder, Utrecht; G. P. van Dinsdag 1 augustus 18.30-18.45 RONO-dagboek. 18.45-19.00 Landbouwjournaal. 19.00-19 15 Literair kwartier. „Pocket boeken”, een programma waarin re cent verschenen pockets en paper backs worden besproken door drs B. C. van Houten, drs. J. Pop, Tiny Mulder en de heer C. F. de Vries. 19.15-20.00 Fryske ütstjüring. Redaksje drs D. van Dam. Foar de bern: Johan van der Zee fortelt oer „Liuwehuon”, in forhael fan H. M. Hoeve. Frij yn Fryslan, us rekréaesjeru- bryk under redaksje fan Piter Terpstra. Nijsco, in traktaesje fan nijsgjir- richheden, nijs en kommintaer. Woensdag 2 augustus 18.30-18.45 RONO-dagboek. 18.45- 19.00 Dier en plant in RONO- land. 19.00-19.20 Vocale werken van de Frie se componist Jouke Douwenga wor den uitgevoerd door het NCRV Vo caal Ensemble o.l.v Marinus Voor berg. 19.20-20.00 Reportage van het jaarlijk se Kaatsfeest in Franeker: de PC Verslaggevers Johan van der Zee en Heinze Bakker Donderdag 3 augustus 18.30-18.45 RONO-dagboek. 18.45- 20.00 Grunneger oetzenden. verwezen. Het Siberische klimaat heeft zich in wezen vanaf het bestaan van deze dieren tot op heden nauwelijks gewijzigd. Men weet echter iets heel belang rijks en wel, dat de jagers uit de steentijd dat is zo omstreeks 10.000 tot 7.000 jaar voor Christus nadat de mammoet in Europa reeds lang was uitgestorven, bij het Baikalmeer op mammoets jaagden. Daarna verlie zen we elk spoor van deze reuzen uit de ijstijd. Gezien hun bijzonder gering aantal is het niet onmogelijk, dat het niet het klimaat, maar het ingrijpen van de mens in de steentijd is geweest, dat tot het verdwijnen van deze dieren van de aardbodem op doorslaggevende wijze heeft bijgedragen. Zoals de mens dat trouwens later ook met betrekking tot zoveel andere dieren heeft gedaan. Wieren, Nyhuizum; R. D. Hubregtse, Almelo; J. B. Gros, Leeuwarden; Th. de Jong, Hoogezand; B. H. Wiegers, Hengelo; P. J. Dijkstra, Workum; G. L. Woortman, Groningen; H. Zetzema, Grouw; A. Mansens, Roden; H. J. Geveke, Kampen; N. P. Venekamp, Leeuwarden. Pampus: J. Veldstra, Leeuwarden; D. M. Bon- nema, Delfstrahuizen; P. de Jong, Sneek; P. Bonnema, Sneek; D. de Haan, Sneek; H. Donker, Sneek; H. de Jong, Sneek; J. E. Scheper, Heeren- veen; H. B. Jongejans, Sneek. Schakel: B. Gerritsma, Assen; J. W. Koersen, Delfzijl; P. Lanse, Nijmegen; M. Nijhof, Hengelo; S. Schurink, Grouw; L. de Boer, Steenwijk; W. v. d. Meer, Hee- renveen; H. L. Schaaf, Hardegarijp; A. Postuma, Bergum: W. v. Bergen, Har degarijp; R. A. Wester, Grouw; B. Bouma, Grouw; G. de Vries, Grouw. Die ontvaderlijking is niet alleen in gen, omdat moedertje Staat alles be disselt. De staat vervrouwelijkt. Zij wordt, haar onderdanen beschermend van de wieg tot het graf, steeds moe derlijker. De kapitalistische onderne mingsvorm, optredend met de autori teit van een onverbiddelijke vader, reeds grotendeels vervangen door ver zorgende ondernemingsraden, die als het ware als moeders waken over de belangen van de werknemers. De constante strijd tussen vaders en opstandige zonen, thema van zo menig boek uit een vorig tijdperk, is dan ook niet langer een kenmerkend verschijn sel van onze tijd. Nu mokt de gemid delde burger over de slechte staats- voorzieningen, zoals een kind, dat niet voldoende door zijn moeder beschermd en verwend wordt. De grote afhankelijkheid van moe dertje Staat lijkt in de verte op de moederbinding die de neuroticus zo kwelt. Valken: D. Resink, Deventer; G. Hiemstra, Grouw; T. Andringa, Drachten; H. G. de Boer, Sneek; Mr. R. Mulder, Lang weer; Ir. A. J. Hoekstra, Emmeloord; A. Wester, Grouw; A. Vollema, Grouw; J. G. Hoeben, Leeuwarden; Ir. L. G. J. van der Meij, Heerenveen. 30 m2: G. W. van der Meer, Leeuwarden; J. de Boer, Steenwijk; H. Geveke, Kam pen; H. Geveke, Leeuwarden; J. H. Oosterhuis, Leeuwarden; B. G. Adema, Goutum; T. Geveke, Leeuwarden; D. K. Nammensma, Heerenveen; H. de Vries, Tynje. Regenbogen: H. de Vries, Sneek: H. H. Röfekamp, Sneek; Tom Zwart, Sneek; J. Alberda, Sneek, J. de Wilde, Sneek; M. Cnossen, Sneek. 22 m2: H. A. J. Goedemoed, Ferwerd; R. Zaadstra, Drachten; dr. A. Radema- kers, Heerenveen; Th. Pasma, Sneek; R. Dijkstra, Schellingwoude; S. de TT—J T T-» T»1_ A. Bonnema, Hardegarijp; A. A. Bou- wes, Leeuwarden; Mr. H. P. Linthorst Homan, Leéuwarden; R. A. van Rap- pard, Zwolle. 16 m2: A. Graatsma, Sneek; H. A. Minks, Leeuwarden; Th. de Haan, Sneek; G. Jongsma, Oosterhoogebrug; T. Visser, Leeuwarden; J. van der Goot, Leeu warden; Joop A. Helder, Paterswolde; J. W. Alkema, Oosterhoogebrug; A. J. Helder, Paterswolde; J. W. Jansen, Terhorne; Jaap Heldder sr„ Paters wolde; KI. Henstra, Bergum; H. Olde Agterhuis, Heerenveen; W. Kort, Gor- redijk-Kortezwaag; E. C. v. d. Dong, Leekstermeer; H. Wester, Heerenveen; G. R. Keidel, Veenhoop. Vrijheid: H. P. Repko, Sneek; C. de Haas jr„ Breukelen; O. A. Zweep, Sneek; Sj. Jaasma, Sneek; Sj. Feenstra, Gronin- Super Claps HANDPEREN per kilo f 1,maar let op 2 kilo f 1,65 Heerlijke buitenlandse APPELEN per kilo f 1, maar 2 kilo f 1,75 Ook al volop Hollandse Yellow APPELEN, voor hand en moes 2 of 3 kilo voor f 1, Wij hebben weer van die heerlijke Spaanse Vernas SINAASAPPELEN, heerlijk van smaak 9 van die knoerten f 1,20 voor f 2, Peras SINAASAPPELEN, alles sap, 10 dikke f 1, maar 22 voor f 2, Heel dikke GRAPE FRUIT 7 voor f 2,— 8 dikke CITROENEN voor f 1,— 6 wereldbollen van kroppen SLA f 1, Schitterende export TOMATEN IVz kilo f 1,15 6 dikke bossen UIEN f 1, 2 kilo RODE BIETJES 50 ct. Onze Opperdoezer BORGERS zijn een succes, heerlijk van smaak, 7 kilo voor f 2, Een kist vol voor tl,door de gehele stad thuis bezorgd 2 dikke RODE KOLEN 45 ct. 2 DIKKESPITSKOLEN 55 ct. 3 kilo goudgele ANDIJVIE f 1,— 4 kilo TUINBONEN f 1,— 2 of 3 dikke bossen WORTELEN f 1, Schitterende St. Anna BESSEN per kilo f 1,75 l’/2 kilo KRUISBESSEN f 1,— AARDBEIEN 2 dozen f 1,50 Al zijn ze dan duurder bij Piet Swier 2 of 3 grote hagelwitte BLOEMKOLEN f 1,— Schitterende dunne Hollandse SPERZIEBONEN l’/z kilo f 1, En KOMKOMMERS als heipalen zo groot, 3 voor f 1,en 1 cadeau. 28. Gehoorzaam de laatste bepaling van het Protocol opvolgend, zette Ba ron de Fricandelle zich in de kleer kast neder. Het kwam in het geheel niet bij hem op om te protesteren toen hij hoorde, hoe de koning de kastdeur in het slot draaide. Het protocol wilde het immers zo! Libertien de Derde, aan de andere kant van de deur, haalde verlicht adem en ving toen aan het pak van de Maat te verwisselen voor zijn eigen uniform, ninkljjke suite om zich naar de trap doorsnee-vader nooit met hen kunnen concurreren. Vroeger was dat anders. Pa behoefde maar met de vuist op tafel te slaan en iedereen rende voor hem. Toen kon hij volstaan met zijn baard te laten staan om indruk op zijn omgeving te maken. Intussen is die patriarchale ordening door het tijdsverloop en de algemene verzakelijking tot op enkele resultaten na opgeheven. De waardige, ernstige en wijze vader is niet meer de alles wetende, alles-kunnende heerser en beschermer van het gezin. Zijn invloed het gezinsleven merkbaar, ook op soci- aal-economisch vlak treedt zij duide lijk aan de dag. ^Vader Staat heeft niets meer te zeg- is tanende, maar is dit wel in alle op zichten een winst? I sterke remmingen, vaak een teugelloze agressiviteit aan de dag legt en onver schillig staat tegenover zijn medemen sen. Datzelfde gaat op voor de vaderloze maatschappij. Vele mensen doen hun best niet meer om hogerop te komen, maar wachten rustig tot moedertje Staat weer eens met gulle hand een loonronde of belastingverlaging uit deelt, zoals kinderen met gespannen blik hun moeder volgen voor deze haar handen naar de koekjestrommel uitstrekt. Daarom moet de vaderfiguur in onze samenleving weer een kans krijgen. De praatjes die hij een eeuw geleden had, behoeft hij niet meer te hebben, maar iets meer initiatief zou men wel van hem willen vragen. MOEDER STAAT Een van Duitslands bekwaamste psychiaters, dr. Alexander Mitscher- lich, heeft enkele jaren geleden in zijn boek „Op weg naar een vaderloze maatschappij” de ontvaderlijking van onze samenleving een ramp genoemd. Marcheerde ’n halve eeuw geleden ’t strijdbare vrouwvolk met wimpels en vlaggen door de hoofdstraten van de grote steden om de emancipatie van de vrouw af te dwingen, nu kan men nog eens verwachten, dat alle vaders zich op de Dam verzamelden om zich krachtig te weer te stellen tegen de in vloed van de vrouw op onze moderne samenleving. „De man als vader is niet langer een centrale figuur in het gezin", riep de Franse psychiater Ber ger enkele jaren geleden op een wetenschappelijk congres uit en vele vaders in de zaal knikten toen ietwat mismoedig met hun hoofd. In films, alsook op het televisiescherm, verschijnt paps meer en meer als de ietwat goedige sukkel, die voornamelijk op de lachspieren van vrouw en kinderen werkt. Was papa een eeuw geleden nog een onaantastbare autoriteit, nu dreigt hij een Jan Doedel te worden, met wiemen gemakkelijk een loopje kan ne men. „Vrijheid zit hem niet in een pak- te begeven, die naar de machinekamer voerde. „Als ik het goed begrepen heb, moet men met leren van onder af aan be ginnen...” mompelde hij. „Daarom ging het mis, boven op de brug!” Nieuwsgierig dwaalde zijn blik over de machinerieën, waartussen de Mees ter druk doende was. „Ik brand van verlangen om te be ginnen!” stelde hij vast. Het aantal deelnemers aan de kampioenswedstrijden van de Noord Neder landse Watersport Bond, die zaterdag 19 en zondag 20 augustus a.s. op het Sneekermeer worden verzeild, is opnieuw groter dan voorgaande jaren. Niet minder dan 112 zeilers hebben zich aan gemeld, tegen 100 in 1966. Het aantal klassen is gelijk gebleven, namelijk tien. Voor het eerst zullen geen OK-jol- len aan de strijd deelnemen. Vorig jaar deden slechts vijf scheepjes in deze klas mee. Hiervoor in de plaats is gekomen de Schakelklasse, die op verzoek van de klasseorganisatie deelneemt. In verband met de jubileumwedstrij- den van de Regenbogen zijn de wed strijden een week verschoven. Van de oud-kampioen alleen Fokke Jansma uit Hardegarijp (titelhouder 16 m2) niet ingeschreven. De andere kampioenen zijn wel van de partij. Ook nu moesten weer enkele inschrijvingen worden afgewezen. O.m. Haren; Q. L. Grünefeïd? App’inge- die van J. van der Kooy uit Den Haag, - -- - - nationaal kampioen 16 m2. Hij had geen wedstrijdresultaten opgegeven. Bij het berekenen van het klassement wordt weer gebruik gemaakt van de Oostenrijkse puntentelling. Het aantal deelnemers in de ver schillende klassen is als volgt: Valken klasse: 10 (vorig jaar 10); 30 m2: 9 (8); Regenbogen: 6 (8); 22 m2: 11 (8); 16 m2: 17 (16); Vrijheid 11 (14); Top: 14 (9); Finnjollen: 12 (13); Schakel: 13; Pampus 9 (9). De lijst ziet er als volgt uit: je...” sprak hij bij zichzelf. „Wat weet die kapitein toch veel. Wat moet die man een vrijheid kennen! Ja... ik ben blij, dat ik op dit schip terecht ben gekomen; er valt hier voor een vorst heel wat te leren!” Glimlachend wierp hij een blik op de kast. „Voor Fricandelle trouwens ook!” voegde hij er aan toe. Daarop verliet hij gejaagd de ko- plaatsen die in de ijstijd oevers zijn geweest van toen bestaande rivieren en meren. Daarbij heeft men bij enkele van de best geconserveerde dieren sporen kunnen vaststellen van een verstikkingsdood. Zo weet de Duitse geoloog professor dr. Pfitzenmay te vertellen van een wolharige neushoorn, gevonden bij de Viluii-rivier, waarvan de bloedvaten in de kop zeer sterk waren gevuld. Deze indicatie en de positie waarin men de kadavers vond, toonden aan, dat deze toendrareuzen de dupe werden van hun enorme ge wicht. Wat gebeurde er wanneer ze een dunbevroren zachte, weke bodem betraden, of tengevolge van ijs of be vroren sneeuw van een steile oever- wand gleden? Zakten deze dieren door het dunne ijs van rivier- of meeroever, dan zak ten ze door hun gewicht onherroepe lijk weg in de zachte bodem. Ze kon den worstelen zoveel ze wilden, maar het was tevergeefs, want de weke bo dem zoog hen langzaam op als een mens in het moeras. Hun eigen gewicht drukte hen steeds dieper in de modder waarin ze tenslotte stikten. Dat het hun gewicht was dat hen parten speelde, staat wel vast, want tot nu toe werden geen resten van klei nere, lichtere dieren gevonden. WAAROM UITGESTORVEN? Het bevriezen van de geweldige ka davers volgde pas veel later na de dood van de dieren. Het vlees van de gevonden dieren was tenminste niet meer eetbaar, in tegenspraak met veel verhalen over mammoetresten, waar bij men wist te vertellen, dat het vlees van deze reuzen zo goed geconserveerd was. In de praktijk konden slechts honden het wagen van dit vlees te eten. Al weten we nu wel hoeveel mam moets en wolharige neushoorns de dood vonden, toch blijft nog de vraag hoe het kwam dat zij uitstierven. Dat is nog steeds een raadsel. Maar er is een goede en waarschijnlijk houdbare theorie, die echter vermoedelijk nooit te bewijzen zal zijn. Het staat wel vast, dat de oude theo rie, dat ze het slachtoffer werden van een plotselinge klimaatsverandering en daardoor de bevriezingsdood stierven, naar het land der fabelen kan worden MB

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 2