WAT ER OP HET SCHERM KOMT „De Meeuwen” hield seriewedstrijden te Grouw Hoe liggen woensdag de kansen op de P.C F U R 0 R A een sport sterke bril VENEHA s.w.u. Russisch t.v.-spel in twee delen van Leo Tolstoi: Het levende lijk T.v,-programma in ’t kort JUBILEUM zalencentrum TWEEDE BLAD SNEEKER NIEUWSBLAD weer Historische bokswedstrijd Leden van namen ILVEREN Het levende lijk Kijkje in Japan Kluchtige hoofdfilm De van De 50-er jaren, uit Hooge- veen Donderdagmiddag beiaardbespeling met succes deel aan de Tentoonstelling van werken van jonge kunstenaars Burgerlijke stand Vierdaagse van Nijmegen „vader” „de pil” Vier parturen favoriet h MAANDAG 31 JULI 1967 journaal en Achter Vrijdag 24 juli 1942 Gerrit Willem Fokkens, Maar zij die vootr de vijftigste maal Nederland 2. Een VPRO-program- ma, dat begint met een aflevering uit de serie: The five Americans, waarin de camera deze keer gericht wordt op VIJFTIG JAAR GELEDEN WONNEN DE BELGEN PRESTATIELIJST VAN AUGUST VAN LIERDE EN EMILE HOYOIS tieau. Met veel machtsvertoon werd de enige buitenlandse zege ’n feit. Op 52 en 62 retorneerde August van Lierde tot in het perk. De winnaars kwamen op een puntentotaal van 60, de verliezers op 28. Om nog meer de sterkte van de Belgen te onderstrepen noemen we ook de derde prijswinnaars twee Belgen n.l. Vital Paternoster en Oscar Gallet en de Fries Stoker. Zes Belgen onder de negen prijswinnaars. Op de met de hand geschilderde ere lijst van winnaars, die ieder jaar op nieuw duizenden bezoekers trekt, prij ken deze namen temidden van al die andere grote coryfeën die de nationale kaatssport in de loop van 114 jaar heeft voortgebracht. Kaagweek De Friezen wonnen de teamwedstrijd in de regenboogklasse met totaal 58.1 tegen 46.2 pnt. De uitslag was maan dag: 1. S. de Wit (H), 2. dr. J. W. v. d. Zijpp (F), 3. K. Vrolijk (F), 4. P. van Dijk (F), 5. W. Bergsma (H), 6. L. de Wit (H), 7. J. C. v. d. Velde (H), 8. D. Oppenhuizen (F). Holland 17.1 pnt., Friesland 19 pnt. Open wedstrijden: A. 1: 1. L. de Wit, 3. K. Vrolijk, 3. dr. J. W. v. d. Zijpp, 4. H. Muller, 5. J. A. v. d. Giessen. Idem A 2: 1. P. van Dijk, 2. S. de Wit, 3. W. Bergsma, 4. J. de Vries, 5. J. Hofland. J. Alberda was 4e in de 16 m-klasse A 3. Valkenklasse A 1: 1. Ir. H. F. Zui- derbaan; idem A 2: 1. H. Geveke. De uitslagen van dinsdag, de laatste dag, waren: Regenboogklasse A 1: 1. J. de Vries, 2. W. Bergsma (hoofdprijs). A 2: 1. K. Vrolijk; 2. G. Schroeder. In de 16 m2 klasse A 1 kwam J. Alberda dinsdag op de tweede plaats. In het alg. klassement eindigde hij op de derde plaats. Er zal deze dag niet alleen over de prestaties van de huidige grootmees ters worden gesproken, maar ook zul- j len de verrichtingen van de legenda rische kaatskoningen uit een ver of pril verleden niet onbesproken blij ven. Zo zullen de ouderen die voor de veertigste maal deze wedstrijd bezoe ken met hartstocht over de onvergete lijke daden van een Teade Zijlstra, Ids Jousma, Klaas Kuiken, Jan Reitsma of Piter Helfrich vertellen. Dagsluiting; 22.50 Journaal. Ned. 2: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Wie is Gregory Pincus?; 20.35 2x4 8; 21.00 Operatie Barbaros sa; 22.00 Spreken en luisteren; 22.10 Ster; 22.15 Journaal; 22.30 Francis- cus van Assisi. WOENSDAG. Nederland 1. Het.NTS- programma begint met een sprookje voor de jeugd. Deze keer het wonder mooie verhaal van Repelsteeltje, onge twijfeld voldoende bekend. De grote gastster is in deze aflevering Agnes Moorehead, die de rol van heks voor haar rekening neemt. Dat zal haar wel toevertrouwd zijn. Een kort filmpje van Socutera hierna. Na het journaal de hoofdfilm: The iron petticoat (de ijzeren petticoat), slecht vertaald als: Hij, zij en de petti coat. In deze Engelse film spelen twee sterren uit Hollywood de hoofdrollen namelijk de komiek Bob Hope en Katherine Hepburn. De laatste vertolkt de rol van de Russische straaljagerpi- deze klassieke wedstrijd bezoeken zul len zich nog de Belgische kaatsers her inneren, die gedurende een aantal ja ren fleur en kleur hebben gegeven aan onze nationale kaatssport. Het is immers juist vijftig jaar geleden dat het Friese kaatsprestige een ernstige klap kreeg. Onder de geïnterneerde Belgische militairen bevonden zich vele uitstekende „pelotespelers”. De be kendste voor de Snekers is ongetwij feld de kleine Albert Decastieau. De ze geweldige uitslager heeft met de overleden Sneker André Rienstra veel lauweren op de Friese velden geoogst. Maar naast Decastieau mogen we de volgende namen niet vergeten: Ferrin, Oscar Gallet, Vital Paternoster, August van Lierde, Emile Hoyois, George Her- phelin, Pouleur, Caryon en Urbain. Op de PC van 1917 namen 28 parturen deel. De Belgen hadden na een moei zame en intensieve training vooral de opslag beter onder de knie gekregen en voor de PC wedstrijd al menig suk- sesje geboekt. Als Belgische topfor- matie gold het koningspartuur August van Lierde, Emile Hoyois en George Herphelin. August van Lierde sloeg die dag best op en als men weet dat Hoyois een der allerbeste uitslagers was die er ooit is geweest, ook in zijn beste vorm stak dan is het te begrij pen dat ze die dag de finale bereikten. Ze ontmoetten daarin de toenmalige Friese grootmeesters Jan Reitsma en Anne Smids en de Belg Albert Decas- De aanvankelijk krachtige wind op zondag speelde velen in de eerste wed strijd parten. Veel schepen kregen averij en tal van O.K. jollen sloegen om. Hans Niemendal die in de Vrij- heidsklasse A in goede positie lag, kreeg zijn spinnaker dwars en sloeg ook om. Er waren 240 deelnemers, onder wie velen uit het westen van het land. De uitslagen luiden: Val ken A: 1. A. Wester, Grouw; 2. A. Vol- Nederland 2. Twee onderdelen van het AVRO-programma zijn dezelfde als die van zaterdag. Eerst een stukje te kenfilm met de Beatles en als sluit stuk van de avond een aflevering van The wild, wild West. Daar tussenin AVRO’s Sportpanorama, waarin twee Amerikaanse films zijn opgenomen, over het opfokken van een renpaard en over een historische bokswedstrijd, na melijk die tussen Joe Louis en Max Schmeling in juni 1936. In The Wild wild West krijgt ge heim agent James T. West het te kwaad met een bende. Verschillende keren wordt hij bijna het slachtoffer van een moordzaak, maar aangezien een ouderwetse James Bond ook al niet zonder geluk wel kon varen, rolde hij er telkens weer tussendoor. Donderdagmiddag a.s. (3 augustus) om 3 uur zal de Sneker beiaard wor den bespeeld door de heer Jan van Alphen, beiaardier te Culemborg. Het volgende programma wordt ten ge hore gebracht: 1. Preludium voor beiaard, John Ge- bruers. 2. Volksliedjes: a. Komt vrienden in het ronde, Vlaanderen; b. Ain boer wol noar zien noaber tou, Oost-Fries- land; c. Dubbele Jan, Brabant. 3. a. Aria, G. Ph. Telemann; b. Ga votte, G. F. Handel. 4. Zuid-Afrikaanse volksliedjes: a. Hoe rij die boere?; b. Mama, ’k wil een man hè! 5. Suite I (air-menuet-gigue-angloise Johan Fischer. 6. Fischers hornpipe (Ierse volksme lodie), anoniem. 7. Volksliedjes: a. Kein schoner Land in dieser Zeit, Duitsland; b. Green Sleeves, Engeland; c. Sur le pont d”Avignon, Frankrijk. 8. a. Rondino, J. W. Kersbergen; b. Menuetto, Jos Reekers. 9. Mars (uit de Gruijtter’s beiaard- boek), Duijtsmeester. Nederland 2. Een NTS-programma. Om te beginnen een aflevering van The Virginian, getiteld: De kinderen van het kwaad. In een gastrol zien we nie mand minder dan Charles Bickford, een van de oudgedienden van Holly wood. Hij heeft een oude vete met de Virginian en dat zit zijn dochter (Joan Freeman) zo hoog, dat ze wraak gaat nemen. Made in Japan is een Engelse pro- duktie, waarin geprobeerd wordt te ontsluieren, hoe het komt, dat de Ja panners zo’n geweldige industriële ac tiviteit hebben kunnen ontwikkelen. Het was voor de oorlog zo, dat Made in Japan bepaald geen garantie was voor goede kwaliteit. De Japanse imitatie- zucht was berucht. Na de oorlog is dat alles veranderd. Japanse filmcamera’s, fototoestellen, later transistorradio’s, schepen en nu ook auto’s hebben de wereld veroverd. Het BBC-team zoekt Dinsdag 1 augustus, Ned. 1: 18.45 Minimolen; 18.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 Ja zuster, nee zuster; 19.40 Popeye; 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Kronkel; 20.55 Z-Cars; 21.45 De jaren vijftig; 22.30 Jour naal. Ned. 2: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 The Virginian; 21.15 Made in Japan; 22.05 Ster; 22.10 Journaal. Woensdag 2 augustus, Ned. 1:17.00 Kinderprogramma; 18.45 Minimolen; 18.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 Er was eens...; 19.51 Socutera; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 The iron petticoat; 21.50 Re quiem voor een groot volk; 22.40 Journaal. Ned. 2: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 The beatles; 20.25 Sportpano- rarna; 21.20 Wild, wild west; 22.05 Ster; 22.10 Journaal. Donderdag 3 augustus, Ned. 1: 18.45 Minimolen; 18.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 De verrekijker; 19.10 Van gewest tot gewest; 19.30 Mensen in de sport; 19.53 Toeris tische tips; 19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Attentie; 20.45 Pick-up; 21.20 Het levend lijk; 22.45 De leden en donateurs van de Sne ker Wandel Unie, die hebben meege daan aan de Vierdaagse van Nijmegen, hebben de marsen zonder noemens- waardige moeilijkheden volbracht. Al len waren dan ook getrainde wande laars. Mevr. Adema deed de tocht als verzorgster mee. De leden die de tocht volbrachten zijn: W. G. Adema, 6 x, J. Jillings 2 x, Tj. de Vries 4 x. De do nateurs waren: Fr. Bakker 7 x, Mevr. Bakker-Volbeda 9 x, mej. M. Kok, 14 x, J. Visserman 1 x. De heer W. Meer- holz, oud-directeur van het rusthuis Thabor en thans woonachtig te Haren (Gr.) was ook weer van de partij. Hij deed voor de 15e keer mee. Door de hitte waren de marsen voor de meeste deelnemers veel zwaarder dan andere jaren. Op de eerste dag van de Vierdaagse hebben de S.W.U.-leden anderhalf uur met prins Claus meege wandeld, n.l. van Elden naar Driel. Het aantal lopers dat zich voor de Vierdaagse had opgegeven bedroeg 15160. Hiervan verschenen 1508 wan delaars niet aan de start. De eerste dag vielen er 177 wandelaars uit, op de 2e dag 459, op de 3e dag 209, terwijl op de vierde dag 89 wandelaars de zo be geerde finish niet haalden. Totaal lie pen 13168 wandelaars de vierdaagse uit. Zaterdagmorgen arriveerde de le den van de S.W.U. weer in Sneek. Als individuele wandelaars vol brachten ook onze stadgenoten A. J. Zweere (23 x) en W. J. Teensma (11 x) de tocht. kaatsdag is gehouden! HOTSE VOOR HET LAATST? Hotse Schuil vertelde ons dat hij niet van plan is volgend jaar opnieuw op het Sjükelan te verschijnen. De „lange Harlinger” komt nu al voor de 23ste keer op deze klassieke wedstrijd binnen de lijnen. Hiervan bereikte hij 13-maal de finale. In zijn 25-jarige kaatsloopbaan kwam Hotse 172 maal omkranst thuis. Hij won 95 maal een tweede prijs en 97 maal de kleine premie. Niet minder dan 80 koningsschappen werden zijn deel. In totaal bracht hij het tot 803 punten. Officieus komen daar nog bij voor buitengewone wedstrijden: 17 eerste, 14 tweede en 4 derde prijzen. Hotse won verder achtmaal de Bonds wedstrijd. Om het puntentotaal van Hotse eens duidelijk naar voren te halen willen we de eerste drie op tal buitenlandse series, wat oude films Duitsland te landen. De ijzeren pilote Vinka Kovelenko vergezelt haar over winnaar, Chuck Lockwood, eerst naar Londen en later gaat hij met haar naar Moskou. Er doen zich natuurlijk veel moeilijkheden voor, vooral als het ijzer van Vinka blijkt te smelten voor de charme van Chuck. De NBC dook nog eens in de histo rie en maakte voor de zoveelste maal een documentaire over de grote trek van de Amerikaanse pioniers naar het westen. In The end of the trial wordt het woeste land veroverd op de Indi anen. In deze documentaire wordt ge probeerd de Indiaan nu eens recht te doen wedervaren. De activiteiten van de goudzoekers, cowboys en pioniers worden bekeken door de ogen van de roodhuiden. En zo heel erg best komen wij er dan niet af. De titel zegt vol doende: Requiem voor een groot volk. DINSDAG. Nederland 1. Tussen ze ven en acht twee programma’s voor de jeugd, maar niet voor hen alleen. Ja zuster, nee zuster bleek helemaal niet zo geweldig populair bij de jeugd, maar slaat bij de ouderen geweldig aan. Vanavond de herhaling van het derde deel, waarin Gerrit bezoek krijgt van zijn opa, hetgeen een van de leuk ste (en meest verkochte) liedjes van dit zangspel opleverde. Popeye the Sailorman beleeft ook weer een raar avontuur. Na het journaal en Achter het Nieuws een verhaal van Simon Car- miggelt (Kronkel), vervolgens een af levering van de populaire Engelse se rie Z-cars. De mannen van inspecteur Barlow krijgen te maken met een ge zelschap niet geheel onbemiddelde lie den, die op jacht gaan in een gebied in de buurt van Liverpool, dat gevaar lijk is door zijn drassigheid. In Hoogeveen, waar niet zo lang ge leden het nieuwe culturele centrum De Tamboer is geopend, wordt de klok een goede tien jaar teruggezet. De vijf tiger jaren blijken in vele opzichten veel indruk te hebben gemaakt. Dat bleek bijvoorbeeld uit de tentoonstel ling, die enkele jongelui onlangs in Amsterdam organiseerden. Vanavond wordt de muziek uit deze jaren nog eens opgediept uit de archiefdozen. Medewerkers zijn Johnny Jordaan en Tante Leen, Rocco Granata, Frits Ra demacher, Bernard Drukker, Ronnie Tober en Shirley. De beide laatsten zijn eigenlijk nog te jong om zich die periode te herinneren, maar de liedjes zingen kunnen ze wel. Veel behoeven we niet te zeggen jlote, die door een charmante wester- over de komende drie dagen: een aan- ling (Bob Hope) wordt gedwongen in 1 T-w 4- 1 »-l r* a /-* a v oc* vwr* 4- XX WW xl *X 4* 1 I V X - - IJ. - 1 J 1 1 J 1 v 4 1 4 en enkele eigen produkties van de Nederlandse omroepverenigingen. Don derdagavond wordt ongetwijfeld de in teressantste: Het eerste deel van een drama van de grote Leo Tolstoi en op het 2e net een herhaling van de suc cesvolle uitzending Operatie Barbaros sa van Dick Verkijk. de chemicus Gregory Pincus, ook wel de vader van de pil genoemd. We be hoeven nauwelijks uit te wijden over de betekenis van de orale anti-con- ceptiepil. In ons land zullen we in het jaar 2000 zeker twee miljoen mensen minder hebben dan aanvankelijk was geraamd. De pil heeft het geboorte overschot aanzienlijk teruggebracht. Het wereldomvattende probleem van de ongebreidelde uitbreiding van de bevolking kan opgelost worden dank zij het werk van dr. Pincus en zijn helpers. Tweemaal vier is acht is een pro gramma rond de jazz-zangeres Ann Burton, die al jarenlang op gezette tijden op de beeldbuis verschijnt zon der werkelijk een populaire ster te worden. Ze zingt voortreffelijk, tijdens deze show begeleid door een orkest o.l.v. Ruud Bos. Vervolgens een her haling van de (later bekroonde) do cumentaire van Dick Verkijk over de strijd van de Russen tegen de Duit sers in de tweede wereldoorlog. Het Sovjet-offensief, dat uiteindelijk bij Stalingrad de Duitse legers de genade slag gaf, kreeg als codenaam: Operatie Barbarossa. Nadat mej. drs. A. A. in ’t Veld van het vormingscentrum Bentveld bij wij ze van dagsluiting het een en ander over haar werk heeft verteld, volgen nog het laatste nieuws en in een CVK/ IKOR-uitzending het tweede deel van de film over het leven van Franciscus van Assisi. Van 5 t.e.m. 12 augustus a.s. wordt in het stadhuis van Sneek een expo sitie gehouden van werken van een viertal leerlingen van de Academie Minerva, de academie voor beeldende kunsten, te Groningen. Deze vier vier- dejaars-studenten, Marieke Hoogkamp, Frits Drent, Rein de Vries en Jaap Wanders, achten het voor een beter be grip van de hedendaagse kunst van belang, dat het publiek kennis neemt van de ontwikkeling van een kunste naar. Hotse volgende kaatsers even vermel den. Men bedenke wel dat in hun tijd niet zoveel eerste klas wedstrijden werden gespeeld als thans het geval is. 2. Teade Zijlstra 139 eerste, 73 twee de en 75 derde, totaal 638. 3. Klaas Kuiken 143 eerste, 59 tweede en 60 derde, totaal 609. 4. Sjouke Helfrich 98 eerste, 61 tweede en 68 derde, totaal 494. Woensdag zullen vele duizenden Friezen van heinde en verre zich naar Franeker begeven om daar getuige te zijn van de 114e P.C. wedstrijd. Op de prachtige grasmat van het kaats- stadion ,,’t Sjükelan” zullen de 16 met zorg geselekteerde parturen om de hoogste kaatseer sitrijden. TERUGBLIK SNEEK, van 22 t.e.m. 28 juli. Geboren: Willem, zv Willem Muur- ling en Geeske Buist; Margje Janny, dv Evert Londema en Rinschje van der Wolf; Gerhard Jakob, zv Jacobus Waterlander en Marianne Henriette Maengkom, van Sint-Nicolaasga; IJke Willem, zv Willem IJkema en Marij- ke Dijk; Eddy, zv Andries Quarré en Baukje de Vries; Wytske, dv Piet van der Veen en Lijsbeth Janke Wijngaar den, van Heeg; Margriet Akke’, dv Bauke Engelsma en Giltje Trijntje Fijnia, van Oosterend; Meine Marten, zv Wijbe de Haas en Alida Margo Ligthart; Catharina Cornelia, dv Marten Harder en Trijntje Eekma; Monique, dv Johannes Slüyter en Eb Atsma. lema, Grouw; 3. J. G. Hoeben, Leeu warden; 4. H. Vis, Deventer; 5. H. de Vries, Grouw; 30 m2: 1. J. H. Ooster- huis, Leeuwarden; 2. G. W. v. d. Meer, Leeuwarden; 22 m2 klasse: 1. R. S. Dijkstra, Schellingwoude; 2. A. A. Bouwes, Leeuwarden; 3. H. A. Goede- moed, Ferwerd; 16 m2 A: 1. H. A. Minks, Leeuwarden; 2. J. v. d. Goot, Leeuwarden; 3. H. Wester, Heeren- veen; 4. Th. de Haan, Sneek; 5. T. Vis ser, Leeuwarden; Valken B: D. van Slooten, Leeuwarden; 2. Tj. Schuur mans, Sneek; 3. W. Bijker, Emmel- oord; Vrijheid A: 1. R. S. Alberda, Sneek; 2. A. v. d. Meer, Leeuwarden; 3. Sj. Feenstra, Groningen; Schakel A: 1. G. Bouma Grouw; 2. S. Schu- rink, Grouw; 3. B. Elzenaar, Amers foort; 4. J. Metselaar, Nederhorst den Berg; 5. H. Schaaf, Hardegarijp; Pam pus: 1. J. Velstra, Leeuwarden; 2. H. Jongejans, Sneek (alleen zaterdag); Top: 1. P. Hiemstra, Wartena; 2. A. M. de Koning, Heerenveen; 3. P. v. d. Zwaag, Joure; 16 m2 B: 1. C. Visser, Sneek; 2. G. Schilstra, Akkrum; 3. J. Haveman, St. Nicolaasga; 4. P. Bek- ker, Almelo; 5. Y. Jonker, Leeuwar den; Finjollen: 1. H. Zetzema, Grouw; 2. G. P. van Wieren, Nijhuizum; 3. H. J. Geveke, Kampen; Schakel B: 1. A. Timmer, Leeuwarden; 2. I. Pijl, Grouw Flits A: 1. Gebr. v. d. Pal. Grouw; 2. A. Woudstra, Grouw; 3. D. Dijkstra, Schellingwoude; 4. J. Faber, Drachten; 5. R. Huber, Groningen; O.K. jollen: 1. R. E. Wester, Grouw; 2. J. K. Vrijling, Grouw; 3. J. W. Martens, Oudkerk; 4. J. Wolthuis, Wildervank; 5. G. H. Pab- bruwee, Sneek; GWS: 1. K. Boersma, Terhorne; 2. S. Leistra, Grouw; Flit sen B: 1. L. Oosterhuis, Leeuwarden; 2. J. Woudstra, Gorredijk; 3. S. Eggink, Leeuwarden; 4. S. Nieuwenhuis. Leeu warden; 5. T. Yntema, Leeuwarden. Vrijdag werd de jaarlijkse Princen- hoftocht gehouden, waaraan 130 wed- strijdzeilers en 40 toertochtzeilers deel namen. In de 16 m2 klasse B eindigde onze stadgenoot C. Visser op de eerste plaats. WYMBRITSERADEEL, van 22 t.m. 28 juli Geboren: Hylke Jacobus, zv Johan nes D. Kuipers en Henderica A. M. Hettinga, te Woudsend; Romke, zv Jan Loopik en Hendrika M. Bezemer, te Heeg; Hein Otto, zv Sijtze Folkerts en Jeltje J. van der Veen, te Schar- negoutum. Gehuwd: Gerrit Willem Fokkens, 26 j., te Oppenhuizen en Ida ter Stee- ge, 20 j., te Amsterdam. Overleden: Gatske Sietsma, oud 81 j., wed. v. Rink Kamstra te Offinga- wier. Opslager August van Lierdie de grote taktikus die ook een geniaal aanvoerder was won in zijn Friese periode 22 eerste prijzen, 9 tweede en 5 derde. Viermaal werd hij koning, o.a. in 1917 van de PC. In totaal behaalde hij 89 punten. In verhouding waren de prestaties van uitslager Emile Hoy ois echter beter. In twee seizoenen won hij 22 eerste, 6 tweede en 3 derde prijzen, in totaal 81 punten. George Herphelin behaalde 16 eerste, 4 twee de en acht derde, wat een puntentotaal van 64 betekende. DONDERDAG. Nederland 1. Na het internationaal jeugdjournaal De Ver rekijker en het gewestelijk journaal deze keer weer een aflevering van Mensen in de Sport. Daarna de toe ristische tips van de ANVV, het jour naal en Attentie. De NCRV vervolgt met Pick Up, waarin het duo Dick Passchier en Regina Clauwaert enkele bekende sterren van de grammofoon plaat aan de kijkers'voorstelt. Behalve Udo Jürgens treden op de populaire beatgroep uit Volendam The Cats, de Heikrekels, die tussen alle beatgroepjes in toch maar week in week uit hoog genoteerd staan in de hitparade, als smartlappenkoningen, Lex Goudsmit, die sinds z’n rol in Anatevka een van Nederlands meest populaire artiesten is geworden, stemmenwonder Piet Ekel en Gonmie Baars. Hóofdschotel is een Russisch televi siespel. Niet alleen de oorsprong maar ook de opvoering is Russisch en dat maakt de avond toch wel interessant. Het is Leo Tolstoi’s drama: Het le vende lijk, dat in twee delen wordt uitgezonden. De in 1910 op 82-jarige leeftijd overleden Tolstoi heeft een be wogen leven geleid. Hij diende als officier in de Krimoorlog, maar werd later overtuigd pacifist. Zijn werk is voor een belangrijk deel autobiogra- en er komt sterk in tot uiting gerechtigheid. Oorlog en Vrede/Anna Kerenina en Opstanding zijn z’n be langrijkste boeken. In Het levende lijk voert de schrijver een echtpaar ten tonele, dat te gronde dreigt te gaan aan de totaal verschillende interessen van man en vrouw. Zij houdt van het leven in de betere kringen en wil voor geen goud afstand doen van luxe en de galanterie van de partijtjes. Hij is al dat gebeuzel beu. Hoewel hij toch echt wel van zijn vrouw houdt, be sluit hij haar te verlaten. Hij doet het voorkomen, dat hij zelfmoord heeft gepleegd, zodat zijn vrouw met een van haar vele minnaars kan hertrou wen. Hoe het die twee later vergaat komen we te weten, als het tweede deel van Het levende lijk ten tonele wordt gevoerd, op maandag 7 augustus. RESTAURANT S. v d. WAL Leeuwenburg 5-11 - Sneek Telef. 3863 De Watersportvereniging „De Meeu wen” te Leeuwarden hield het afge lopen weekend haar jaarlijkse serie wedstrijden op het Pikmeer en de Wij de Ee. Zaterdag werd één wedstrijd gevaren en zondag twee. Ondanks de zwakke wind op de eerste dag was er toch nog sensatie. Men had namelijk voor enkele klassen een andere route aangegeven met daarin enkele dezelf de boeien. Zo kon het gebeuren dat de Pampus- en Topzeilers in de Syte- buurster Ee een boei over bakboord moesten ronden en de Vrijheid- en Valkenzeilers over stuurboord. Dat hierdoor wel enige chaos ontstond Iaat zich denken. Een protest tegen het wedstrijdcomité werd dan ook toege wezen. Veel hangt dit jaar af van de loting. Komen alle sterke parturen in de acht nummers of worden ze mooi over de gehele lijst verspreid? Afgaande op de tot nu gespeelde wedstrijden kunnen vier parturen tot de grote kanshebbers worden gerekend. Daartoe behoort natuurlijk ook het winnend partuur van vorig jaar met de Sneker Gerrit de Jong. Met Rienk de Groot op het Sjükelan altjjd in zijn element en één der beste veldspelers en de Weidumer Dirk Talsma vormt hjj een trio, dat ondanks de iets tegenvallende prestaties in dit seizoen tot de sterk ste parturen behoort. Maar ook dient terdege rekening te worden gehouden met de formatie Hotse Schuil, Klaas van Wieren en Jo han Halbesma, die dit jaar het klasse ment van de vrije formatiewedstrij- den aanvoert. En dan is er nog het sterke partuur Johan van Seijst, Tam me Velstra en Johan Westra. Het speelt soms wat wisselvallig en wil in het perk nog al eens een steek laten vallen. Daartegenover staat een bij zonder sterke opslag. Als laatste van de „grote vier” willen we het enkele weken geleden gevormde trio Hein Zijlstra, Sjoerd Heeringa en Piet Ys- brandi noemen. Aan de opslag staan zij hun mannetje en als het in ’t perk een beetje wil vlotten kan het woens dag de P.C. winnen. Maar het blijft sport en het is best mogelijk dat een volkomen „outsider” met de eer gaat strijken. Het zou zeker niet de eerste keer zijn in de 114 jaren dat deze grote Ondertrouwd: Adriaan Henidrikus Andreas Siemonsma, 22 jaar en Maria Wilhelmina Johanna Jaspers, 20 jaar. Getrouwd: Cornells Harmannes Wil lem Silvius, 32 jaar en Catharina Eli sabeth Griffioen, 21 jaar; Albrecht Wijbenga, 24 jaar en Sara de Vries, 22 jaar. Overleden: Sibbeltje Tuinstra, 68 jaar ev Johannes Wijzenbach; Rein Stallinga, 62 jaar, van Nijland; Geer tje Elzinga, 82 jaar; Johanna Cathari na van der Swaluw, 85 jaar wv Johan nes Kern; Sjirk Landstra, 85 jaar, wv Maria Bakker; Tjitske Bakker, 46 jaar ev Bauke Visser, van Molkwerum; Sie- be de Boer, 67 jaar; Abraham van der Werf, 80 jaar wv Arendtje Visser; Sjirk Miedema, 84 jaar ev Antje Rie- mersma; Klaas Jellema, 80 jaar ev Grietje Schotanus, van Gauw. Zij zijn van mening, dat een expo sitie van het werk van leerlingen, dat nog meer het resultaat is van zoeken en proberen dan dat het reeds Kunst genoemd mag worden, de niet „des kundige” beschouwer meer inzicht zal verschaffen in hetgeen op het gebied van de beeldende kunst wordt gepres teerd. Marieke Hoogkamp, geboren in '1946, is woonachtig in Groningen. Zij zendt voornamelijk tekeningen (Oostindische inkt) in van landschappen. Mej. Hoog kamp exposeerde reeds in de Prins Bernardhoeve te Zuidlaren, waar enige tekeningen over de daar in 1966 ge houden paardemarkt werden aange kocht. Frits Drent werd in 1945 geboren en is woonachtig te Leeuwarden. Op de I middelbare school won hij reeds een eerste prijs bij een tekenwedstrijd over een zeereis van een week met de „Prins der Nederlanden”. De schilde rijen van de heer Drent zijn op de na tuur geïnspireerd (landschap, planten, stillevens). Hij exposeerde reeds in Leeuwarden en Lemmer. Reih de Vries werd in 1944 geboren en woont in Leeuwarden. Hij kreeg zijn opleiding aan de middelbare kunst nijverheidsschool te Leeuwarden en i voltooit deze nu aan de Academie Mi- nerva. Aanvankelijk legde hij zich toe op action-painting. Thans zoekt hij naar andere wegen. Zijn werk bestaat uit schilderijen en grafiek. Jaap Wanders, geboren in 1947, woont in Beilen. Zijn schilderijen zijn eerlijk, meestal bewust inconsequent en eenvoudig. Hij exposeerde o.a. te Beilen, Diever en Leeuwarden. Gedurende de expositie zal steeds één der exposanten als „gids” aanwe zig zijn. De tentoonstelling is geopend: dagelijks van 10-18 en van 19-21 uur, zaterdag 5 augustus van 14-21 uur. Zon dag 6 augustus gesloten. De entree bedraagt f 0,25. belangrijk deel autobiogr: uiteraard in de eerste plaats de reden fisch o van de Japanse expansie. Het komt tot zijn streven naar waarheid en sociale opmerkelijke conclussies. GROOTZAND 44 SNEEK Br Leverancier van veiligheidsbrillen (G. Wierdsma)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 5