vieren Stedelijk Muziekkorps gaf gala-concert in Limburg Regen boogzeilers gaan uitgebreid 5O-jarig jubileum I 1 Echtpaar Hoogslag-de Boer zondag 65 jaar getrouwd I 1 van Snekers kregen ovationeel applaus Zondag 13 aug. jubileumwedstrijden l IJLST WYMBRITSERADEEL en I Sneek-Week programma verschenen Wie tonnenprivaat nu vervangt door w.c. kan 200,- verdienen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 122e jaargang DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD .1 Totaal 759 deelnemers Muzikale vriendschapsbanden werden gesmeed Gemeente contra “l „tontsje” «I Donderdag 3 augustus 1967 Jac. N. D. Hoogslag (90) was 40 jaar musicus in Sneek Sneker postkantoor: beperkte dienst op Hardzeildag 'i iki Sneekar Nieuwsblad is een Gecombineerde mtqave **n NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en nr. 62 maart) verscheen er in onze krant nog een publikatie van zijn hand: Verscnjjnt MAANDAGS an DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktre GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 3005 Redacteur H. A de Boer Telefoon 4091 kwijt was. De hele camping werd afgezocht. Zonder resultaat. Hoewel men reeds in de wc had gezocht, ging de heer Appeldoorn toch nog maar eens kijken. Tot zijn grote verbazing zat de portefeuille in de pot! „Hoe is het mogelijk”, zal men zich afvragen. Temeer, daar kort tevoren (dus na het gebruik door de gedupeerde) de wc nog was door getrokken is weer in het bekende kleed gestoken en het omslag ziet er in de Sneker kleuren (geel-zwart) fris uit De Sneekweek is in de loop der ja- ren uitgegroeid tot het grootste zeil- evenement in ons land. Het vandaag verschenen programma vermeldt niet minder dan 759 deelnemers, die ver deeld over 33 klassen gedurende zes dagen strijd zullen leveren op het Sneekermeer. Daarnaast worden nog laatste laag asfalt op het gedeelte Lemmerweg van de middelbare landbouwschool tot de Waterpoort. Daartoe werd eerst op de reeds aan- sitie „Jounbea”. Verscheidene andere Friese liederen werden eveneens door hem gecomponeerd. Voor onze krant (toen nog Nieuwe Sneeker Courant ge heten) schreef hij diverse artikelen. Wij noemden reeds zijn laatste publi- kr.tie in onze krant van 30 maart j.l. Jarenlang was de heer Hoogslag ook bestuurslid van de Nederlandsche Klokkenspelvereniging en adviseur tij de keuze van carillons (o.a. te Sneek en Joure). Bekend is zijn publikatie „V, Snitser klokkespul”. De heer H. Halbertsma noemt hem in zijn boek „Sneeker Hardzeildag”:de alom tegenwoordige hoeder van Sneeks muzikale erfschap”. Daarmee is de be tekenis van deze nog zeer krasse musi cus voor onze stad en wijde omgeving juist gekarakteriseerd. In september hoopt de heer Hoogslag nog aanwezig te zijn op de reünie van oud-leerlingen van de rijks-h.b.s. te Leeuwarden, die dan 100 jaar bestaat. Hij zal dan vast een der oudste reünis ten zijn, zo niet de oudste. Wij twijfelen er niet aan of bij de vele gelukwensen, die het echtpaar Hoogslag ter gelegenheid van hun huwelijksfeest zullen bereiken, zal een groot aantal uit Sneek zijn. Gaarne voegen wij de onze daarbij. Op de goed bezette camping bij de nieuwe jachthaven maakte ha venmeester Appeldoorn deze week een vreemd geval mee. Een kampe rende familie uit Ouderkerk a. d. w „x „cx «.vwxxxx Ussel was een paar dagen extra in in Jutrijp-Hommerts nog op de kop, Sneek gebleven omdat het zo goed Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per post f 6,per half jaar Giro 85 07 48 ten name Een verheugend bericht lazen wij voor u in „CTS-contact”, het schoolblad van de christelijke tech nische school. „Wist U dat aldus het bericht we met in gang van de nieuwe cursus ook het vak „fatsoen” op ons lesrooster heb ben staan? We moeten echter nog naar een geschikte leraar omzien.” Hoewel het al aardig druk is op het Sneekermeer en de wateren die daarheen leiden, gaat het volgens de rijkspolitie te water tot nu toe zonder ernstige ongemakken. Dat komt ook, doordat er de laatste da gen weinig wind is. Behalve de ge wone kleine aanvarinkjes enz. heeft de waterpolitie het vrij rustig, zo vertelde men ons. Houden zo. van rijksweg 43 langs, richting Hee- renveen. Zij waren bepakt en be- De jongeman droeg een dinsdag achtergelaten door de ban- fetters”,Suomi” stond. Dat betekent dJ- - J- T1..1-..J Z-1L _1. 1. Lemmerweg de stad binnenreden, zend nieren komt SNEEKER NIEUWSBLAD privaat door een closet met waterspoe ling een verhoogde premie te ontvan gen. Deze premie bedraagt een derde gedeelte van de deswege te maken goedgekeurde kosten, met een maxi mum van f200,per geval. In verband hiermee heeft het college van b. en w. aan de eigenaren van de percelen in de gemeente Sneek, waar in nog een tonnenprivaat aanwezig is, en die zonder ernstige bezwaren van een watercloset kunnen worden voor zien, thans een schrijven gericht, waar in er op wordt gewezen: dat het niet aanwezig zijn van een zodanige in richting in een perceel in strijd is met artikel 319 van de op 1 juni j.l. in werking getreden nieuwe bouwveror dening. Zeer binnenkort zal op grond van de bepalingen der woningwet tot de eigenaren van deze percelen een aanschrijving worden gericht een der gelijk closet aan te brengen. Met het oog hierop hebben b. en w. in het aan belanghebbenden verzonden Wie eigenaar is van een perceel waarin nog een tonnenprivaat aanwe zig is, kan dat het beste nu vervan gen door een closet met waterspoeling. Tijdelijk kan men dan in aanmerking komen voor een verhoogde premie. In een bekendmaking, opgenomen in onze krant van 6 juli j.l., hebben bur gemeester en wethouders van Sneek de aandacht gevestigd op de tijdelijke, verruiming van de Premieregeling wo ningverbetering en -splitsing 1953. Door schrijven nogmaals gewezen op de tij- deze verruiming wordt het mogelijk delijk aanwezige mogelijkheid van de voor het vervangen van een tonnen- hiervoor genoemde verhoogde premie. Om zes uur morgenavond (vrijdag) vertrekken de Regenbogen al zeilende uit IJlst. Na aankomst in Sneek (bij de Waterpoort) wordt een gezamen lijke sleeptocht door de stadsgrachten gehouden. Hieraan wordt o.a. meege werkt door het Stedelijk Muziekkorps, dat geïnstalleerd is op de salonboot „De Toerist”. Een week later, dus vrijdag 11 augustus, wordt het feest voortgezet. (In de Sneek-week zullen de dagprij zen van de zeilwedstrijden in het te ken staan van de Regenbogen). Na een ontvangst in het stadhuis ’s middags om vijf uur volgt in hotel Hanenburg een jubileumdiner. Tijdens dit diner worden jubileumvaantjes uitgereikt. WEDSTRIJDEN Zondag a.s. hoopt het echtpaar Jac. N. D. Hoogslag-de Boer 65 jaar getrouwd te zijn. Vele ouderen in onze stad en wijde omgeving zul len zich de thans 90-jarige heer Hoogslag en zijn vier jaar jongere vrouw nog herinneren. Want langer dan 40 jaar woonden zij in Sneek. Velen hebben hier hun eerste muzieklessen gehad van de heer Hoog slag, die bovendien als jurylid bij zangconcoursen en als componist in heel Friesland en ver daarbuiten grote bekendheid genoot. In 1938 vestigden zij zich in het Gelderse dorp Epse (bij Gorssel)maar niet temin onderhouden zij nog een voortdurend contact met Friesland en in het bijzonder met Sneek. Een dag voor zijn 90ste verjaardag (31 neemt de drukte toe. In verband met de wedstrijden is het kerk- en recreatieschip „De Boei” sinds gis teravond verplaatst. Het ligt nu aan het SZC-terrein (Schareiland). Voor bezoekers van het schip is er een overhaal tussen Kolmeersland en Schareiland. De kerkdiensten voor a.s. zondag zijn een half uur vervroegd. De mis begint dus om halfacht en de protestanten kun nen om 9 uur reeds terecht. Een pikzwart kleverig wegdek zakt.o over een paar honderd meter werd enorme*rugzak*“waarop 'in’kapitale dinsdag achtergelaten door de ban- letters „Suomi” stond. Dat betekent den van vele auto’s, die via de Finland. Zelfs uit het land der dui- Lemmerweg de stad binnenreden. zend meren komt men naar de De fa. U. Douma zorgde voor een Waterpoortstad, en nog wel te voet. Een geliefd souvenir voor buiten- landers, die in Friesland kamperen wezige lagen een weinig vloeibare of anders vertoeven, is een paar teer gespoten. Auto’s die daar door- klompen. heen reden namen <111 1_1_xxx^xojx.„, xx._ „..w.. goedje honderden metersjnee de waren> ’kochten ook een paar. Niet alleen om naar te kijken, maar ook om er in te lopen. Zonder sokken viel echter niet mee. Al heel spoe dig liepen de meisjes met knoerten VUUV1X 11.W0U 4.VI VIvv M vxwx - warmte spoedig in het weke asfalt van blaren op de hielen, gereden. En dat was aan de ene kant maar goed ook, want anders had het vast enkele autoruiten ge kost. De komende week wordt onze stad een trekpleister voor naar we hopen duizenden. Reeds nu heeft zij zich opgemaakt om al die feestvierenden te ontvangen. In verscheidene straten brand de deze week de feestverlichting al; de Waterpoort en de Marti nikerk baden reeds enkele weken in het z.g. „floodlight”. Deze foto werd gemaakt op Leeuwenburg. In een paar straten heeft men dit jaar voor het eerst lichtjes, zoals de Gedempte Pol. Zij ontbreken echter op de Marktstraat en dat wekte bij sommige bewoners ontstemming. Maar ja, de héle stad zal moeilijk gaan. Bovendien zal het stadhuis in het licht van de schijnwerpers staan. Vele winkeliers hebben ervoor gezorgd, dat de etalage van hun zaak in het teken van de Sneekweek staat. Ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van de Koninklijke Harmonie „St. Caecilia” te Schinveld bracht het Stedelijk Muziekkorps „Sneek” onder directie van Jo Diederen in het afgelopen weekeinde een bezoek aan deze plaats om daar een galaconcert te verzorgen. Zaterdagmorgen om half ne gen vertrok het uit 65 personen bestaande gezelschap met twee toerwagens naar Zuid-Limburg en kwam na een gezellige en voorspoedige reis om half vijf in Schinveld aan, waar „St. Caecilia haar gasten met muziek verwel komde. „Politiek en muziek”. Jacob Nanne Diederik Hoogslag werd in 1877 in Leeuwarden geboren. Zijn echtgenote in 1881 in Bolsward. Na de h.b.s. te hebben doorlopen, werd hij leerling van het conservatorium in Luik. Hij was toen 16 jaar. Zijn piano studie werd met een „prix” bekroond. Steeds heeft hij voorliefde gehad voor Franse clavecinisten als Couperin en Rameau, voor Chopin, Franck, Debussy en Ravel, maar zijn grootste liefde ging uit naar Joh. Seb. Bach, terwijl de wonderen van Schubert’s kunst hem begeesterden. In 1897 werd de heer Hoogslag mu ziekleraar in Sneek. Hij maakte zich in onze stad vooral ook verdienstelijk voor het carillon. Dat blijkt b.v. uit een brief van b. en w. van Sneek, geda teerd 10 november 1915, die de restau ratie van het carillon tot onderwerp heeft. Reeds in datzelfde jaar was hij jurylid bij het. concours ter gelegen heid van de Internationale Tentoon stelling Watersport en Nijverheid in Sneek. Menig koorwerk werd door de heer Hoogslag gecomponeerd, terwijl hij ook veel publiceerde op het terrein van de muziek. O.m. de uitgave „De sang yn Fryslan”. Zeer bekend is zijn compo- VUÜRWERK Het avondprogramma begint om half acht. Dan is er gelegenheid tot dansen op de vloer bij de starttoren op het Kolmeersland. De dansmuziek wordt verzorgd door het orkest De Beljons uit Lemmer. Vervolgens gaan de Regenbogen om tien uur van start voor een nachtwed- strijd. Per salonboot „Toerist”, waarop tevens de prijsuitreiking plaatsvindt, gaat het gezelschap naar het vuurwerk, dat bij het Paviljoen wordt afgesto ken. Dit is aangeboden door distilleer derij Boomsma te Leeuwarden en kle dingmagazijn Tromp in Sneek. Op zondag 13 augustus worden de festiviteiten besloten met twee jubi- leumwedstrijden op het Sneekermeer. De starts hiervoor zijn om elf en om twee uur. Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door twintig Regenbo- Terwijl de temperatuur een waar de van zo’n 30 graden had bereikt, stapten dinsdagavond om goed half zes een jongen en een meisje (of jong echtpaar dat zie je er zo niet aan) welgemoed het fietspad gen. Iedere deelnemer (dus ook de be manningsleden) ontvangt na afloop ’n herinneringsvaantje. In beide wedstrijden zijn vijf prij zen beschikbaar gesteld, alsmede een hoofdprijs (wisselbeker) voor degene, die over beide wedstrijden de beste prestatie heeft geleverd. Deze wissel beker is aangeboden door de Rotter damse Zeilvereniging RDZ. De deelnemers aan de bemannings- wedstrijd zijn W. de Visser (14), H. C. de Goederen (17), H. van der Horst (41), H. van Dijk (43), A. P. Oppen huizen (45), M. de Wit (59), D. Pos- tema (61), P. H. Haan (71), H. P. v. d. Wey (72), A. Kuperus (73), H. Schrie- mer (74), W. de Boer (76). Wie er in de 37 en de 82 zullen varen is nog niet bekend. De deelnemers aan de jubileum- wedstrijden zijn: L. H. de Goederen, G. A. Bakker, K. J. Tol, en J. Hofland, allen uit Rotterdam; H. de Vries, H. H. Röfekamp, T. Zwart, J. Doevendans, J. Alberda, A. v. d. Werf, J. de Wilde en M. Cnossen, allen uit Sneek; L. Hof, Oudehaske; B. van Wijk, en G. van Wijk, Woubrugge; M. Oppenhuizen, Deventer; W. Kettenes, Amsterdam; L. de Wit, Heiloo; J. C. v. d. Velde, Den Haag en F. Noordhoek, Bode graven. in vijf klassen groeps- en teamwed strijden gehouden. Evenals vorige jaren zijn verschil lende klassen in A. en B klassen ge splitst en dertig deelnemers en meer in één klas is dit jaar heel gewoon De Flying juniors spannen wat dat be treft in deze Sneekweek de kroon, want in deze klas gaan de 37 deelne mers gelijk van start. De organisatie van de Sneekweek berust evenals vo rig jaar weer bij een apart comité, waarin bestuursleden van beide zeil verenigingen zitting hebben. Dit co mité bestaat uit de heren: E. K. Hoek stra, voorzitter; dr. J. W. v. d. Zijpp, vice-voorzitter; A. H. Tromp, sekreta- ris; U. de Bruin, 2e sekretaris; W. J. M. van Oerle en F. Z. Ruiter. Admini strateur van het comité is thans de heer B. P. de Vries, Groenedijk 27, alhier. Het uiterlijk van het door uitgeverij Brandenburgh en Co. gedrukte boekje heeft geen wijziging ondergaan. Het De volgende dag wordt de viering verplaatst naar geheel andere oorden, namelijk het water van het Sneeker meer. ’s Morgens om elf uur gaan daar veertien Regenbogen (dit aantal kan nog worden uitgebreid) van start in een wedstrijd voor bemanningen. ’s Middags om twee uur volgt een zeer bijzondere teamwedstrijd tussen Holland en Friesland. Deze wedstrijd gaat namelijk tussen zes skütsjes, waarvan drie zijn bemand met Hol landse Regenboogzeilers en drie met Friese Regenboogschippers en beman ningsleden. De schippers uit het westen zijn J. C. van der Velde, G. A. Bakker en J. Hofland. De Friese kleuren worden verdedigd door de kapiteins J. Alber da, J. de Wilde en T. Zwart. er goede muzikanten in Schinveld wo nen, bleek toen ook al snel, want een groepje uit het orkest zorgde daarbij voor een gezellig muziekje, waarop lustig gezongen en gedanst werd. Zondagavond gaf het Stedelijk Mu ziekkorps het „gala-sluitingsconcert” als slot van de reeds een volle week durende feestelijkheden. Na het op treden van enkele andere verenigingen uit de omtrek betrad „Sneek” als laat ste korps het podium. De Limburgers, die op het gebied van muziek zeer chauvinistisch zijn, hadden niet al te hoge verwachtingen van de Friezen. Nu is het waar, dat in deze streken buitengewoon goede harmonie- en fan farekorpsen en in het noorden minder uitblinkende verenigingen zijn. De me ning, dat in het zuiden beter gemusi ceerd wordt dan in het noorden, leek dan ook wel gerechtvaardigd. Met dit galaconcert heeft het Stede lijk Muziekkorps deze mening echter in één klap radikaal gewijzigd. Het heeft bewezen, dat ook in het hoge noorden wél degelijk topkorpsen zijn. Onder leiding van de bijzonder be gaafde Jo Diederen werd een program ma afgewerkt, waar men in Schinveld nog lang over zal spreken. De Snekers kregen aan het slot dan ook een ova tioneel applaus en moesten nog twee toegiften spelen, vóór het verwende Limburgse publiek hen liet gaan. De heer Diederen, die afkomstig is uit Schinveld, waar hij de eerste schre den op zijn muzikale loopbaan zette, loopt nu glunderend en met trots ge durende de rest van zijn vakantie door zijn geboorteplaats. Na afloop van het festijn werd door de voorzitter van het Stedeljjk Mu ziekkorps, de heer C. Hordijk, aan de jubilerende vereniging een zilveren vaas met Waterpoort-embleem aange boden. Daarbij bracht hij de dank over van alle Snekers voor de geweldige ontvangst in Schinveld. Maandagmorgen vroeg werd de lan ge terugreis aanvaard en omstreeks het middaguur arriveerde het gezel schap weer in Sneek. Een muzikale vriendschapsband met Limburg werd gesmeed. Deze band zal in het komen de jaar nog verstevigd worden, als de Koninklijke Muziekvereniging „St. Caecilia” een tegenbezoek aan Sneek brengt. De eerste besprekingen over dit tegenbezoek zijn inmiddels al ge voerd. Morgenavond zet de viering van het 50-jarig bestaan van de Regenboog- klasse in. Niet minder dan vier dagen zijn uitgetrokken om van deze jubi leumviering een succes te maken. De organisatoren, de Friese afdeling van de Regenboogclub in samenwerking met de KZVS, de SZC en het Sneekweek- comité, hebben een programma samengesteld, dat in ieder geval bijzonder aantrekkelijk is. De leden van het „Stedelijke” wer den ingekwartierd bij de muzikanten van de jubilerende vereniging. Dat dit op echt Limburgse (dus bijzonder har telijke) manier gebeurde, behoeft nau welijks betoog. De Snekers waren al len dan ook vol lof over het gastvrije onthaal. „St. Caecilia” had voor haar,gasten een Beierse avond georganiseerd en dat de Limburgers kennende betekende een feest, dat tot diep in de nacht voortduurde. Zondagmorgen was er „frühschop- pen”, een oud Limburgs gebruik, waar bij, onder het g^not van een pint bier, de kennismaking werd voortgezet. Dat Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar op de Sneker Hardzeildag een beperking van de dienstuitvoe ring van de PTT-dienst worden toe gepast. Het postkantoor zal op woensdag 9 augustus a.s. als volgt zijn open gesteld: 1. Behalve voor zegelverkoop en af gifte van poste-restante-stukken sluit de Postdienst om 11 uur. 2. De Telegraaf- en Telefoondienst is normaal geopend. 3. De 2e bestelling vervalt. Postbus houders kunnen hun post nor maal af halen. 4. De verzending en ontvangst van brief- en pakketpost blijft nor maal. De rijkswegen naar onze stad worden maar mooi opgeknapt. Een week of wat geleden stond de boel i.o J- - nu ligt er een prachtige asfaltlaag. voldeed. Voor het vertrek rekende Ook rijksweg 43, voorbij de Horse- de heer des huizes af en liep weg. brug, krijgt op het ogenblik een Korte tijd later kwam hij terug met beurt. Daar is men begonnen met dc mededeling, dat hij zijn porte- het kapot slaan van de betonplaten feuiUe met een inhoud van f 1100,_ De Lemmerweg even voorbij het kruispunt met de Frieswijk- en Scherhemstraat werd gisteren voor zien van een laagje split. Dat is bij zonder gevaarlijk voor autoruiten en daarom was er een bord „50 km” geplaatst. Maar omdat deze snelheid t in de regel door veel auto’s wordt overschreden, had Rijkswaterstaat een probaat middel uitgedacht om 1 de automobilisten langzaam te laten rijden. Het verkeer werd gedwon gen om te stoppen voor het gevaar- lijke gedeelte. Als er flink wat au- to’s waren, zette de file zich in be weging met voorop een auto van Rijkswaterstaat, die het tempo be paalde. Achterop deze auto stond een bord „Inhalen verboden”. Zo werden vrij wat auto’s veilig door de splitzone geloodst. Gisteravond werd, nadat het was begonnen te regenen, de Lemmer- weg tussen Sneek en Hegerhoek in Hommerts gesloten voor het auto- j verkeer. Door de regen zou n.l. de splitlaag gemakkelijk los kunnen raken. Het zware verkeer moest zo doende zijn weg over Joure, St. Nicolaasga en Spannenburg kiezen, terwijl het lichtere verkeer, dat naar Hommerts-Jutrijp, Woudsend enz. moest, over IJlst kon rijden. Vanmorgen werd de weg weer opengesteld voor alle verkeer. Op verscheidene plaatsen in de stad zijn thans bakjes aangebracht, waarin men papiertjes, sigaretten peukjes en andere rommel kan de- poneren in plaats van die op straat j te gooien. Op de bakken is reclame aangebracht van Sneker zaken. Daarvoor moet betaald worden, zo dat de kosten, die de gemeente hiervoor heeft, voor een deel ge dekt worden. Het is te hopen, dat de bakjes ook gebruikt worden, op dat Sneek in de herinnering van de vele bezoekers van deze weken als een schone stad zal gelden. Enkele Amerikaanse dit kleverige meisjes, die in Sneek met vakantie stad in. (Of de stad uit, maar dat was niet zo erg, want daar was de weg al geasfalteerd.) Het laagje grind, dat voor de „finishing touch” moest zorgen, werd door de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1