voor H, C. Stam nieuwe de Orde in van Glorieuze Regenboogtocht door stadsgrachten Schipper de Sneker Pan Ideaal zeilweer zorgde prachtige in zet SNEEKWEEK 1967 VAN START E en van Humoristische burgemeester [antaseerde over toekomst Sneker vrijheidszeilers waren snel; Friese regenboog zeilers niet opgewassen tegen Hollandse collega s IJLST WYMBRITSERADEEL drijfhout: nieuwsblad Goingarijpster poel volgend jaar ook in wedstrijdroutes Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 4 122e jaargang Maandag 7 auguste 1967 17 gepavoiseenle schepen lieten zich slepen Sr - ew. nr. 63 SNEEKER NIEUWSBLAD STERKE DE HAAS IN SOLO er een HUMORISTISCHE REDE De SZC had' een mooie wedstrijd- baan uitgezet. De zeilers kwamen za terdag in de kruisrakken flink aan hun trekken. De starts waren gisteren aan trekkelijk, waarbij die van de zestien kwadraten weer de kroon spande. Ook de sensatie ontbrak niet. Vlak voor de start sloegen enkele om en een stuur man ging zelfs over boord. Bij de Flitsen viel alleen L. Ooster- huis uit Leeuwarden tweemaal in de prijzen. Hij eindigde respektievelijk als derde en vijfde. Zaterdag was J. G. Woudstra uit Gorredijk de snelste, gis teren F. Tuinhout uit Leeuwarden. In de Flying Dutchmanklasse is D. de Boer na twee overwinningen sterk favoriet. Alleen J. Smit uit het Noord- SPANNENDE STRIJD IN SPANKERKLASSE Links: Dankbaar neemt een glunde rende heer Stam een fraaie koperen pan in ontvangst, nadat hij is benoemd tot Schipper in de Orde van de Sneker Pan. Verscnynt MAANDAGS an DONDERDAGS Kantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur EL A. de Boer Telefoon 4091 Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko per post f6,per half Jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Vrijdagavond lieten de bemanningen van 17 Regenbogen zich in hun scheep jes door de Sneker grachten slepen. Het werd een glorieuze tocht van de jubilerende Regenboogklasse, die veel belangstelling trok. Ze zouden eerst om half zeven uit de Kolk vertrekken, nadat ze van Ijlst naar Sneek waren gezeild. Maar om kwart voor zeven, het tijdstip waarop volgens het programma ge start zou worden, zaten enkele zeilers nog rustig aan eet/ biertje. Precies 7 uur zette de sleepboot ,,’t Haasje” zich in beweging, voorafgegaan door een boot van de waterpolitie en de „Toe rist III”, waarop een groepje muzikan ten van het Stedelijk Muziekkorps, die er lustig op los speelden. In de Kolk klonk een oorverdovend getoeter. Ach ter elkaar gingen de voor het meren deel gepavoiseerde Regenbogen door de Lemmerbrug. Aan boord van de schepen was het een vrolijke boel. Een paar keer speel de de muziek het beroemde lied „A puppeet on a string” van Sandie. Het zonnetje, dat de hele dag verstek liet gaan, brak nu ineens door. Op de ka den was het een drukte van belang. Dat alles wekte herinneringen op aan twee jaar geleden, toen tientallen ron de en platbodemj achten, een soortge lijke tocht hielden. Met het oog op het verkeer op de weg had men evenwel geen slechter tijdstip kunnen kiezen. Het was im mers vrijdagavond. Aan weerszijden van de Lemmerbrug vormden zich dan ook zeer lange files. Op de Jousterkade dreigde hetzelfde te gebeuren, maar de politie stuurde de automobilisten al gauw over de Bothniakade, Harinxma- brug en zo door het Sperkhem. Op de Oppenhuizerweg stonden de auto’s haast tot voorbij de Flexafabrieken. De Regenboogzeilers maakten met deze tocht een waardige inzet van de viering van het 50-jarig bestaan van hun klasse. schouders er onder te zetten als er wat moet gebeuren. Vele cursussen heeft hij gegeven en jonge mensen gestimu leerd. Een man van weinig woorden, die niettemin met veel mensen in aan raking komt. Het initiatief tot de Eerste Friese Zeilschool is van hem en hij heeft deze tot bloei gebracht. Nadat de burgemeester de naam van de nieuwe schipper bekendgemaakt had, klonk er een ovationeel applaus. De heer Stam mocht een fraaie bron zen koekepan in ontvangst nemen. De burgemeester verklaarde daarop deze 32ste Sneekweek voor begonnen. Daarvoor had hij in een humoristische rede blijk gegeven van een vooruit ziende blik. teren tweede achter H. v. d. Made uit Enkhuizen. Derde was toen H. de Vries uit Meppel. P. Hiemstra uit Wartena legde op de openingsdag beslag op de eerste prijs in de Topklasse. Hij eindigde voor de hoofdprijswinnaar van vorig jaar Piet van der Zwaag uit Joure. B. Dijkstra uit Heerenveen werd derde. Gisteren won Theo Aukema uit Sneek, voor J. Th. Ubbink uit Groningen en Piet van der Zwaag. hollandse Bergen (tweemaal tweede) kan nog een bedreiging vormen. Ook twee triomfen behaalde P. Loogman uit Kaagdorp in de Olympiajollenklas- se A. Hij heeft echter nog konkurren- tie te duchten van zijn plaatsgenoot J. K. Vrijling, die tweemaal als twee de finishte. In de Schakelklasse met maar liefst 34 deelnemers, is de strijd nog volko men open. Op de eerste dag werd B. Elzenaar uit Amersfoort winnaar met F. Wessel uit Velp als goede tweede en R. Jung op de derde plaats. Gisteren ging B. Bouma uit Grouw met de hoogste eer strijken. Tweede werd toen de Amsterdammer A. P. Verwoest met vlak achter zich F. du Bois. In de Valkenklasse B, die zaterdag voor de eerste valse start zorgde, werd de Leeuwarder D. A. van Slooten win naar met onze stadgenoot E. J. Coers op de fraaie tweede plaats. Winnaar werd gisteren J. v. d. Schaaf uit Grouw, terwijl J. P. Huges op de twee de en G. Hiemstra uit Grouw op de derde plaats eindigde. Voor de tweede en tevens laatste valse start zorgden zaterdag de deelne mers in de Finnjollenklasse B. Win naar werd de Zaandammer P. Nieu wenhuizen, die vóór J. Mantel uit Leeu warden en M. Tromp uit Sneek over de lijn ging. Nieuwenhuizen werd gis- Het bestuur van de Sneeker Zeilclub keek zaterdagmorgen niet erg opgewekt. Tegen een uur of tien, toen de Flitsklasse B als nummer één van start ging hing er boven het Sneekermeer een lucht, die weinig goeds voorspelde. Af en toe viel het hemelwater zoals dat heet bij bakken vol naar beneden en het zag er niet naar uit, dat daar spoedig verbetering in zou komen. Maar tot ieders opluchting klaarde de lucht na het middaguur snel op, zodat de rest van de openingsdag een suc ces werd. Mede dank zij de krachtige bries uit westelijke richting, die voor sommige zeilers iets té krachtig was, kreeg het wenige publiek op het eiland boeiende wedstrijden te zien. Ook gisteren was het weer ideaal voor zeilwedstrijden. Een echte Friese lucht, wat wolken, veel zon een een matige tot krachtige wind, nu uit zuid westelijke hoek. In de middag, toen de wind was afgezwakt tot een licht koel tje, was het starteiland veranderd in een oord voor zonnebaders. Over het algemeen kan van een prachtige start van Sneekweek 1967 worden gespro ken, zowel wat de wedstrijden betreft als het weer en de organisatie. kwam, is op het ogenblik geen wed- strijdzeiler meer. Maar hij heeft zijn sporen verdiend in de zeilsport. Bur gemeester Rasterhoff schetste hem als een zeiler in hart en nieren. Hij is te gelijk een doorgewinterde Sneker, hoe wel hij niet op Sneker grondgebied woont (Oppenhuizen). Hij weet de handen uit de mouwen te steken, zijn In de Spankerklasse werd een span nende strijd geleverd door J. J. Ham- minga uit Arnhem en A. Wolthuis uit Wildervank. De Groninger won zater dag vóór Hamminga, maar gisteren wa ren de rollen omgekeerd. Ulbe de Vries uit Grouw verrichtte zaterdag een prima prestatie door in de Valkenklasse A als winnaar over de streep te gaan voor J. Klazinga en Al bert Wester. Gisteren zegevierde R. Mulder uit Langweer. J. Hoeben uit Leeuwarden was toen tweede en Kla zinga uit Almelo derde. De Vries kwam niet verder dan een vijfde plaats. Zaterdag en zondag was de rang schikking van de eerste drie in de 30 m2 klasse precies gelijk. G. W. van der Meer zegevierde beide keren. H. Ge- veke eindigde beide dagen als tweede en B. G. Adema uit Leeuwarden als derde. De hoofdprijswinnaar van vorig jaar in de 22 m2 klasse, H. Goedemoed uit Ferwerd, is ook dit keer weer favoriet. Hij begon zaterdag met een tweede plaats achter H. Schaap uit Deersum, maar gisteren eindigde hij fraai op de eerste plaats. Tweede was nu R. Zaad- stra uit Drachten en derde werd even als de eerste dag de Leeuwarder A. Bouwes. JOOP HELDER SNEL I Joop Helder uit Paterswolde was in de 16 m2 klasse A I in zijn Favonius zeer snel. Nadat hij zaterdag H. A. Minks uit Leeuwarden als eerste moest laten voor gaan, ging hij gisteren on bedreigd als eerste over de finishlijn. Homme Wester uit Heerenveen legde zaterdag beslag op de derde plaats. Gisteren ging Wiebe Kort uit Gorredijk als tweede over de streep; Joop Helder was toen derde. vervolg zie pagina 2 Tot de deelnemers in de Regenboogklasse behoren drie Rotterdammers. Twee van hen: K. Tol (Nr. 71) en L. de Goederen (17) ziet men hier in de strijd. In de Soloklasse komt de Rotterdam mer B. J. de Haas zeer sterk voor de dag. Beide dagen legde hij beslag op de eerste plaats. P. H. Heerema uit Wassenaar kwam in de Jeugdklasse goed voor de dag. Zaterdag een eerste en gisteren een tweede plaats achter R. Koopmans uit Etten-Leur. In zijn Hots Knots gooit G. J. Rut gers uit Zutfen hoge ogen naar de hoofdprijs in de Schakelklasse B. Bei de dagen werd hij winnaar. Hij kan nog enige konkurrentie verwachten van F. K. Zandstra uit Leeuwarden, die als tweede en derde over de lijn ging. De Vaurienklasse I met 26 deelne mers is een vrijwel geheel Hollandse aangelegenheid. A. J. v. d. Broek uit Rotterdam werd zaterdag als eerste afgetoeterd en gisteren, toen C. Gra- pendaal uit Uitgeest de snelste bleek als derde na K. de Korver uit Lang weer. De Grouwster B. v. d. Pal is in de Flitsklasse een heel eind op weg naar de hoofdprijs, dankzij twee overwinnin gen. Vorig jaar ging deze eer net aan zijn neus voorbij. E. Huber ging zater dag als tweede over de streep en Piet Ubbink uit' Sneek presteerde dat gis teren. Onze stadgenoot G. Hendriksma was in de Gemengde klasse, die alleen za terdag voer in zijn Aeolus de snelste. Na hem finishten M. Bergsma op de tweede, J. v. d. Horst op de derde en J. Loopil uit Heeg op de vierde plaats. DRIE FAVORIETEN In de tamelijk volle raadzaal kon hij om kwart over acht namens het gemeentebestuur o.m. de besturen van de beide zeilverenigingen en vertegen woordigers van de gemeentebesturen van Wymbritseradeel en Doniawerstal (in welke gemeenten tenslotte gezeild wordt) welkom heten. Zowel burge meester Van Hout als burgemeester Cavaljé waren aanwezig. Maar ook aan de vooravond van de Sneekweek werd men geconfronteerd met ’s mensen vergankelijkheid. Een paar maanden geleden was de heer A. van Gooi op 84-jarige leeftijd overle den. Hij was in 1961 Schipper in de Orde van de Sneker Pan geworden. Ter nagedachtenis aan deze bekende en algemeen geachte figuur in de we reld van de watersport nam men een ogenblikje stilte in acht. Als ’t weer geen roet in ’t eten gooit is deze Sneekweek bij voorbaat verzekerd van succes, aldus de burge- gemeester. Met bijna 800 boten is dit het grootste zeilevenement in ons land Als ’t zo doorgaat zal men dan ook tot een andere opzet moeten komen, want het Sneekweek-comité wordt geplaatst voor grote technische moeilijkheden Dat kan men evenwel gerust aan de beide zeilverenigingen overlaten. HET MAGISCHE JAAR 2000 Als men spreekt over recreatie en watersport is het haast bekrompen als men zich tot één jaar beperkt, zo ver volgde de burgemeester. „Als een ver tegenwoordiger van een officiële in stantie niet over het magische jaar 2000 spreekt, blijft hij beneden de maat”. vervolg zie pagina 2 Rechts: Met een grote boog varen de Regenbogen door de Kolk on de Lemmerbrug aan. De heer Stam, voor wie de onder scheiding als een grote verrassing Hef Sneekar Nieuwsblad is een aecoffibéueerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Het ging vrijdagavond in het Sneker stadhuis haast precies als voor gaande jaren bij de openingen van de Sneekweek. Alle oude bekenden van vorig jaar waren er weer, het gemeentebestur was zoals altijd royaal met de drankjes en versnaperingetjes, de belangstelling van zeilers en niet-zeilers was groot, de beide Sneker muziekkorpsen brachten de „vrolijke noten”; er niet te vergeten ons aller Snitser Skotsploech, die de vreemdelingen in de stad zich hun ogen deed uit wrijven. Toch zijn er verschillen met vorig jaar. In de eerste plaats is nieuwe Schipper in de Orde van de Sneker Pan: deze keer de 56-jarige H. C. Stam van de Eerste Friese Zeilschool. k' ***»-'■ I 3 sSk

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1