Gouden klokjes in Faneker voor Piet Schuil, Gerrit de Jong en Piet Ysbrandi MEDICIJNMANNEN: de Afrikaanse artsen Hotse Schuil nam koningsprijs over van Hein Zijlstra Os. H. Dijkstra bevestigd als predikant gereformeerde gemeente IJlst AGENDA J Wij ontvingen DE DRUKTE IN DE JELTESLOOTSBRUG Schuur uitgebrand in Poppingawier Diefstal van groente WO VR Uitstekend kaatsen in Witmarsum Madame Leroux Nc dai Re stï Rfl Ko Onze wetenschap heeft wel een en ander geleerd van de zwarte tovenaar MAA DON] Misverstand bij kermisexploitanten .Jan Bogstra’ werd in finale overklast Lippenwoude cn Jeltebrug zonder stroom Benzineleiding los, auto in brand 2 de UITSLAG niet EEN TOVERRECEPT OOK OPERATIES EEN JUISTE BEHANDELING DEMI FINALE Geflatteerde nederlaag voor trio Zijlstra Door tot tweemaal toe de eerste twee bordjes op 66 gelijk te veroveren en daarna op 64 door een kwaaduitslag van Heeringa had het partuur De Groot een sterk geflatteerde 30 voorsprong genomen. Dit bleef in de gehele wedstrijd doorspelen en hoewel de toeschouwers een prachtige wed strijd zagen viel de beslissing op 51 60, toen een attente Talsma de kaats passeerde. Wanneer wij spreken over de negers en hun medicijnmannen in de Afri kaanse oerwouden, dan denken we dadelijk aan primitiviteite, aan hokus po- kus en boerenbedrog, aan bijgeloof en angst, maar de werkelijkheid is toch in veel opzichten anders. Goed, er is verschil tussen medicijnmannen en me dicijnmannen; er zijn goede en slechte, zoals we dat trouwens overal vinden, maar de goede medicijnman in het Afrikaanse oerwoud is daar een niet te onderschatten arts. Wetenschappelijke onderzoekingen hebben uitgewezen, dat deze lieden in veel gevallen over een wonderlijke wetenschap beschik ken, een kennis van zaken, die menig Europees arts versteld zou doen staan. Met de gedachte in ons hoofd, dat slechts wij in het westen het monopo lie der beschaving en der wetenschap hebben, zouden wij geneigd zijn het bovenbeschrevene als bijgelovige ho cus-pocus te kenmerken. Doch niets is minder waar. Deze zwarte medicijn man heeft een medisch volkomen ver- Tot ergernis van sommigen en vreug de van anderen begonnen gistermiddag om 4 uur enkele attracties op de ker mis al weer te draaien. Later bleek echter, dat de betrokken kermisexploi tanten zeker niet met opzet de zon dagsrust wilden verstoren. Er bleek ’n misverstand te bestaan over het tijd stip waarop de kermis op zondag open gaat. Dat is nl. om 7 uur. Enkele za ken, die dit jaar voor het eerst in Sneek zijn, waren daarmee niet op de hoogte. het Woord hebben en het sacrament van doop en avondmaal, hetwelk ons steeds weer in staat stelt verder te gaan! Ouderling Stienstra sprak namens de kerkeraad een woord van welkom en de gereformeerde predikant van Hom- merts-Jutrijp namens de classis. Na de dienst waren de genodigden nog een uurtje samen gezellig bijeen met ds. en mevr. Dijkstra en de kerke- raadsleden met hun dames. Het woord werd gevoerd door burgemeester Caze- mier, ds. Goudsbloem, ds Den Hartog en afgevaardigden van de gerefor meerde gemeenten Sneek en Oosthem waarna ds. Dijkstra een kort slotwoord sprak. mensenheugenis hun te vroeg geboren kinderen in een soort primitieve cou veuse. De blanken kennen de couveuse pas sinds ongeveer honderd jaar. Doordat de negers dichter bij de na tuur staan, weten zij er meer van af dan de blanken, maar dat neemt niet weg, dat het toch nog steeds een raad sel is waar zij hun buitengewone me dische kennis vandaan halen. De nauw keurige studie van de hun omringende natuur mag toch niet als voldoende worden gerekend om tot zo’n peil te komen. Zij kennen precies de plantaordige en dierlijke medicamenten en weten er zich ook op juiste wijze van te be dienen. In de samenstellingen en ver houdingen, die voor het genezen van een bepaalde ziekte nodig zijn. De Europese medische wetenschap heeft van de bijzondere kennis van deze natuurmensen geprofiteerd en ver schillende belangrijke moderne medi camenten danken wij aan de dokters van het oerwoud. Tegen de 20-jarige S. de W„ de 23- jarige mevr. S. de V., de 25-jarige H. B. en diens echtgenote, de 22-jarige J. de W., allen te Sneek, is proces verbaal opgemaakt terzake van diefstal van groenten van de volkstuinen in de Noorderhoek, verleden week ge pleegd. antwoorde weg bewandeld, al moet men om dat te ontdekken eerst even de naakte feiten ontdoen van overbo dige humbug. Wat was er aan de hand? Met zeke re blik stelde de zwarte magiër bij zijn patiënte de juiste diagnose zeen gezwel aan de amandelen. Onze artsen schrij ven in zo’n geval hete comperssen voor om het gezwel te doen rijpen en het te laten doorbreken. De door de medicijnman voorgeschreven compres- sen met gierstbrij beogen hetzelfde doel. Maar de zwarte dokter heeft meer pijlen op zijn boog. Aan de „tover drank” is een braakmiddel toegevoegd en wanneer de gierstbrij niet zou hel pen, dan zullen door het innemen van deze drank braakneigingen ontstaan. Het krampachtige samentrekken van de slokdarm in dat geval zal een kans bieden op het breken van het gezwel dat door de warmte is gerijpt. Boven dien zal de etter („de gele geest”) dan niet in de maag komen, maar worden uitgebraakt. Het spoelen met water, dat in de teropen veelal onzuiver is, raadt hij niet aan, maar hij geeft hiervoor in de plaats kokosmelk, dat betrekkelijk kiemvrij is. Johan van Seijst, Tamme Velstra en Johan Westra ondervonden van Jan Tamminga, Jos van Seijst en Jan Koopal geen ernstige tegenstand. De beslissing viel op 51 en 62. Rienk de Groot, Gerrit de Jong en Dirk Talsma wonnen met veel geluk van de toch niet sterke formatie Gerrit van der Meer, Gerrit Halbesma en Flip Soolsma. Deze jongens speelden een sterke partij en gaven de befaamde tegenstanders handen vol werk. De be slissing viel pas op 55 en 60. Toen blokkeerde Talsma de bal voor de kaats. Hein Zijlstra, Sjoerd Heeringa en Piet Ysbrandi bouwden tegen hun te genstanders Pier de Groot, Jaap Vis ser en Piet de Groot regelmatig een voorsprong op. Op 52 en 66 had de partij beëindigd kunnen zijn maar Sjoerd Heeringa kreeg de bal „aan”. Hierna kwamen De Groot en zijn mak kers fel terug hetgeen resulteerde in De bruggen in onze provincie wor den drie weken intensief beproefd. Als men eens gaat polsen bij de brugwach ters hoeveel of er zo per dag, per week of per maand doorgaan, dan staat dat over het algemeen vrij aardig op pa pier. Zo namen wij ook even een kijkje bij brugwachter Sj. Duiker van de Jelte- slootsbrug. Deze gaf de volgende cij fers: juli 1965 waren er 5438 schepen gepasseerd. Juli 1966 waren er 7026 schepen gepasseerd. Juli 1967 waren dat er 9221. Het gemiddelde per zondag 1965 130 stuks; 1966 150 stuks; 1967 180 stuks. De top-zondag over 1967 (tot heden) was 321. Men ziet aan de cijfers, dat het ver keer te water in opgaande lijn is. Dat zal in de toekomst zeker nog drukker worden. Want er komt steeds meer watertoerisme in de Zuidwesthoek van Friesland. Ook wordt de Jeltesloot nog beter bevaarbaar gemaakt. Deze „sloot” wordt twaalf meter breder en het ligt in de bedoeling om een betere toevoer van water naar Staveren te krijgen. Hier en daar worden de bochten weg genomen. Al met al is de Jeltesloots- brug een van de drukste bruggen van Friesland. Er schijnt aan de indrukwekkende de stand 54 en 66, maar een prach tige zitbal van Hein Zijlstra die reeds tweemaal achter elkaar de koningsprijs in Witmarsum had ge wonnen velde toen het definitieve vonnis over het trio De Groot. Gerrit Okkinga, Sikke Sikkema en Klaas Kuperus moesten een 31 voor sprong prijsgeven, het perkspel van Dijkstra Langerak kwam hierna best uit de verf, maar op 54 en 66 miste Monsma het perk, waardoor het vijf eersten gelijk werd. Op 64 stelde een matige Klaas Kuperus daarna de zege veilig. Wilko Kolthof, Jaap Mulder en Wietse Herrema c.s. verloren daarna met een spel tegen van Jan Meijer, Evert Heeg en Sip van der Wal. Hotse Schuil, Klaas van Wieren en Johan Halbesma gunden Henk Vol- beda, Henk van der Zweep en Tamme v. d. Berg alleen de twee eerste eersten. Daarna was het afgelopen en op 52 en 6—2 plaatste Klaas van Wieren een prachtige bovenslag. PARTUUR DE GROOT SCHAKELT VAN SEIJST c.s. UIT Tot drie eersten gelijk was het een prachtige opgaande strijd. Maar een imponerende bovenslag van Talsma op 6—4 en doordat deze speler in het volgende eerst op 64 de kaats passeerde bracht de stand op 53 voor zijn partuur. Het werd vijf Was er dan woensdag j.l. op de P.C. voor geen enkele Sneker kaatser een gouden horloge weggelegd, zaterdag op de laatste afdelingswedstrijd van dit seizoen namen de Snekers volledig revanche. Opslager Piet Schuil, voorinse Gerrit de Jong en achterinse Piet Ysbrandi hadden deze middag vele ver rassingen in petto. Toen de laatste wedstrijd van de dag begon was het oor deel van velen, dat het trio van de Franeker kaatsvereniging „Jan Bogstra” met de spelers Johan van Seijst, Sikke Sikkema en Piet de Groot een ge makkelijke zege zou behalen op het Sneker partuur. Maar ging deze prognose niet te veel aan Franeker chauvinisme mank? Een omloop eerder al hadden de Snekers tegen het gerenommeerde partuur uit de Friese havenstad onder aanvoering van „maarschalk” Hotse Schuil al bewezen niet alleen over veel kaatskwaliteit te beschikken, maar ook over een sterk moreel en veel zelf vertrouwen. Ze werkten in een sterk gespeelde partij tegen de spelers van de „Eendracht” een hopeloos lijkende 41 achterstand weg, maar daar komen we straks wel uitgebreider op terug. SNEEK „GUNT"FRANEKER SLECHTS EEN HALF SPEL Omstreeks kwart voor zes liet scheidsrechter P. Santema uit Ooster- littens de zes matadoren aantreden. Zij waren de beide parturen, die zich staande hadden gehouden uit een veld van 23 trio’s, die ’s morgens reeds om half tien van start waren gegaan. Het eerste bordje stelde Sikkema op 64 veilig door op taktische wijze de kaats te passeren. Maar lang zou het niet duren eer de parturen naast elkaar kwamen. De inleiding hiervan vormde een buitenslag van De Groot de zwakste schakel in het Franeker par tuur op 44 en het was Gerrit de Jong die de laatste hand er aan legde door op 64 de kaats royaal te pas seren. Een bovenslag van Gerrit en een falende Sikkema in het perk betekende 40, een prachtige voorsprong, die alweer door Gerrit de Jong op de stand 62 door het passeren van de kaats werd afgerond. Zou Sneek door lopen? De vele Franeker supporters zagen de toekomst nog niet donker in. Maar een zitbal van Piet Ysbrandi op de kritieke stand 21 en 44 schokte toch wel even hun zelfvertrouwen. En toen Ysbrandi daar nog een prachtige bovenslag op liet volgen en daardoor de stand op 31 bracht werden de vooruitzichten er voor de „thuisclub” niet beter op. Twee imponerende bo venslagen van Gerrit de Jong na 20 bracht haar echter voor goed aan het wankelen. De telegraaf wees nl. 31 en 60 aan. Tot overmaat van ramp zag Sikkema daarna dat zijn uïtslag- bal door Piet Ysbrandi met meester hand naar het perk terug werd gedi rigeerd. Het vierde eerst en nog wel zonder tegenpunt was een feit. De Franekers trachtten de bakens te ver zetten en namen een 42 voorsprong. Maar het was weer Piet Ysbrandi, die met een herkulesslag en een zitbal zijn partuur een 64 voorsprong bezorgde. Piet Schuil die zijn vrouw een gou den horloge had beloofd hield de spanning er nog even in door het perk te missen (66), maar plaatste toen een meesterlijke zitbal, links voorin waar Piet de Groot en Sikke Sikkema machteloos tegenover stonden. De slot fase verliep zonder veel verrassingen. Op 64 miste Piet Schuil opnieuw het perk 66. Zelfverzekerd nam Piet daarna zijn aanloop. De bal die bij Piet de Groot voorin het perk terecht kwam, werd best geraakt en belandde Madame Leroux: 39 jaar oud, klein, mollig en charmant, vertegenwoordig ster van een Parijs confectiehuis, rei zend door Zuid-Frankrijk en weduwe. Moeder van een 18-jarige zoon en zor genkind, gek op pianomuziek, eigena res van een lelijk eendje, bevriend met veel sympathieke mensen, vrolijk, vlot en nu en dan op liefdes lichte voeten. Hoe stralende Madame Leroux na een van haar dooltochten een nieuwe, grote liefde vindt, kunt u lezen in een nieuw deel uit de ARBO-reeks: Madame Leroux, i.i damesmode, van Anneliese Meinert. in de Nederlandse vertaling van mevrouw A. J. M. van der Toorn- Bijnevelt. Met Claude, die in een muf door- snee-huwelijk blijkt te zijn beland, wordt het niets, maar met Georges lijkt een romantische liefdesgeschie denis op komst. In tintelende stijl schetst de schrijfster ons de snelle op en ondergang van deze liefde tussen een oudere vrouw en een jongere man. Madame Leroux, die inmiddels de pro blemen rond haar zoon weet opgelost, neemt afscheid van deze broze liefde om werkelijke rust en bescherming te vinden in de armen van de robuste schilder Anatol. De in Wenen geboren, thans in Frankrijk woonachtige Anneliese Mei nert is erin geslaagd met Madame Le roux een even vrolijk als romantisch boek te schrijven over wat men de ge dempte tussentonen van gewoon men selijk lief en leed zou kunnen noemen. Madame Leroux wordt gerekend tot een van de knapste „Unterhaltungsro- mans”, die de laatste jaren in Europa zijn verschenen. Het boek werd dan ook in vel landen vertaald en bewerkt voor radio, film en televisie! De gereformeerde kerk te IJlst was gisteravond nagenoeg vol gelopen. De gemeente toonde zich door haar mas sale opkomst verheugd met de komst van haar nieuwe predikant, ds. H. Dijkstra, en zijn gezin en ook vele ge nodigden, onder wie burgemeester en mevrouw Cazemier, gaven blijk van hun belangstelling. Als bevestiger in het nieuwe ambt trad op ds Vreugdenhil uit Ruinerwold, een buurtgemeente van Diever, welke gemeente ds. Dijkstra tot verleden zon dag heeft gediend. Ds. Vreugdenhil had tot tekst gekozen Hebreën 1 vers 1. God heeft voortijds vele malen ge sproken, zo begon de bevestigende do minee, in het verleden tot de vaderen en spreekt nu in het laatst der dagen, de tijd waarin wij leven, tot ons door Zyn Zoon. Wie kent de Vader beter dan de Zoon? zo vroeg hij. Het is heerlijk, wat Hij gesproken heeft. Stel u eens voor, dat God gesproken had als een tiran, wat hadden we er te gen kunnen doen? Maar Hij spreekt van genade en vrede. En Hij heeft ge sproken in ’t laatst der dagen en wij zijn dus tijdgenoten van Hem. En God gaat wéér tot u, gemeente, spreken, door een nieuwe dienaar; dat is de heerlijkheid van deze avond. Naar Zijn te brengen evangelie zal God hier in IJlst oordelen. Dat is de verantwoordelijkheid van de nieuwe dienaar, nl. dat hij het Woord moet doorgeven, daar niets bij en niets af mag doen. Na een persoonlijke toespraak tot ds. D. Dijkstra en het staande zingen door de gemeente van ps. 90 vers 9, enigszins gewijzigd, volgde het ant woord van de nieuwe predikant: ja, van ganser harte. Het eerste gedeelte van deze dienst werd besloten met het zingen van ge zang 94 de verzen 3 en 6, uit de 119 gezangenbundel der Geref. Kerk. Ds. Dijkstra, die daarna de kansel beklom, las eerst Hebreën 2, vers 5 t.e.m. 18. Zijn tekst was Hebr. 3 vers 1. Uitgaande van deze tekst, zo begon de nieuwe predikant, mogen we weten: Jezus heeft alles gedaan om ons zon daren te hulp te komen. Let nauwkeu rig op Jezus, zegt de schrijver van de ze brief, in de tekst. Bedenk echter, dat als je eenmaal voor Christus hebt gekozen, het dan verder niet vanzelf gaat. De enige boodschap, die de dominee heeft te brengen onder alle omstandig heden, is deze: zie op Jezus! Dat geldt in vooren tegenspoed, en in vreugde en rouw. En ziende op Hem, zullen we ons telkens weer er over verwonderen, dat Gods liefde zo groot is, dat we 1. gouden horloges. Hotse Schuil, Klaas van Wieren en Johan Halbesma. 2. barometers: Rienk de Groot, Gerrit de Jong en Dirk Talsma. 3. barometers: Hein Zijlstra, Sjoerd Heeringa en Piet Ysbrandi. De kans is zeer groot, dat de zwarte dokter zijn patiënte op deze manier zal genezen zonder chirurgisch te moeten ingrijpen. Dat neemt niet weg, dat deze medicijnmannen ze’fs daarvoor niet terugdeinzen. Met veel succes be handelen zij over het algemeen been breuken en verstuikingen, maar ze hebben echt wel meer in hun mars. Wetenschappelijke expedities hebben geconstateerd, dat er medicijnmannen zijn die moeilijke chirurgische ingre pen toepassen, die een eeuw geleden nog slechts door enkele van de promi nente blanke chirurgen werden ge waagd. De Bantoe-negers leggen reeds sinds achterstand aan tegen Sexbierum-Pie- tersbierum. De „kanonniers” Hein van der Zee en Ritske Hiemstra sloegen als leeuwen op en Jaap Mulder assisteerde goed. Hun opslag was echter te wissel vallig en na 33 plaatste Hotse Schuil tot tweemaal toe op zes gelijk een zitbal. Ook het laatste eerst werd op zes gelijk beslist. Maar nu sloeg Hein van der Zee enkele meters voor. Een meer spannende dan fraaie partij kaatsten vervolgens het trio uit Franeker tegen Weidum (Oebele Ane- ma, Aebe Haima en Dirk Talsma). Franeker nam eerst een 31 voor sprong, daarna 54, maar de beslis sing viel uiteindelijk op 55 en 66 Op deze kritieke stand miste opslager Anema het perk. Uitslag: 1. Sneek, gouden horloges. Piet Schuil, Gerrit de Jong en Piet Ysbrandi; 2. Franeker, doublé horloges. Johan van Seijst, Sikke Sikkema en Piet de Groot; 3. Harlingen, chroomsta- len horloges, Hotse Schuil, Gerrit Hal besma en Joh. Halbesma. eersten gelijk toen Westra op 6—4 vanaf de bovenlijn tot in het perk terugsloeg. Twee opslagmissers van Johan van Seijst gaven de tegenstan ders daarna een 40 voorsprong en 1 toen vervolgens Gerrit de Jong de bal „over alles heen” sloeg was de strijd bekeken. Het doek viel toen Talsma een herkules plaatste. Hein Zijlstra, Sjoerd Heeringa en Piet Ysbrandi ondervonden alleen in de beginfase zware tegenstand van Gerrit Okkinga, Sikke Sikkema en Klaas Kuperus. Een buitenslag van de onderwijzer uit Berlikum die dit seizoen veel sterker in het tussenspel is rondde de wedstrijd af. Hotse Schuil, Klaas van Wieren en Johan Halbesma wonnen daarna ge makkelijk van Jan Meijer, Evert Heeg en Sip van der Wal. Op 51 en 60 legde Halbesma de laatste hand aan de partij door de kaats vakkundig te passeren. achter de voorbest opslag, maar een attente Piet Ysbrandi sloeg de bal tien tallen meters terug, zodat er een kleine kaats van over bleef. Op deze stand miste Johan van Seijst het perk, zodat de gouden horloges naar Sneek gingen. SNEEK WON VAN HARLINGEN NA 4—1 ACHTERSTAND Toen Hotse Schuil op 31 en 66 door met retourneren tot in het perk zijn partuur een 41 voorsprong gaf leken de winstkansen voor het Sne ker trio tegen het gerenommeerde „Eendracht” partuur uit Harlingen met Hotse Schuil, Gerrit en Johan Halbes ma minimaal. Een zitbal van Ysbran di op 62 en doordat Gerrit de Jong op 62 de kaats passeerde reduceerde de achterstand tot 43. Nadat de kaat sers uit de havenstad opnieuw afstand van de Waterpoortbewoners genomen hadden, nu op 60 door een perkmis- ser van Ysbrandi meenden de toe schouwers dat het afgelopen was met De Jong c.s. Maar die verwachting kwam niet uit. Met een prachtige bo venslag op 44 legde De Jong de ba sis voor het komende eerst, dat Piet Ysbrandi met een sublieme bovenslag in de wacht sleepte. Dat bracht op nieuw leven in de brouwerij 54! Bo venslagen van De Jong en Ysbrandi en een „voorslag” van Johan Halbesma brachten de Snekers in het volgende eerst op rozen en de „poerbest” op geslagen bal van Ysbrandi kon Johan Halbesma niet voldoende verwerken. Vijf eersten gelijk. Een zitbal van Hot se Schuil en retourneren tot in het perk van Halbesma gaf de Harlingers opnieuw een stevige 40 voorsprong, die echter door twee achtereenvolgen de buitenslagen van Johan Halbesma ongedaan werd gemaakt. Gerrit de Jong verrichtte een prachtige presta tie door de kleine kaats als tweede op slager te behouden 64. Hotse nam de tweede kaats voor zijn partuur, wat dus resulteerde in de stand 5—5 en 6—6. Hierna rekende Gerrit resoluut af met de opslagbal van Hotse en pas seerde de grote kaats. Sneek had het schijnbaar onmogelijke gepresteerd. EERSTE OMLOOP Leeuwarden één won van Dongjum met alle hout aan de telegraaf door dat Rienk de Groot tot voor de kaats retourneerde. De reserves van Frane ker gaven Sneek best partjj en sneu velden pas op 55 en 62 met een voorslag van Foppe de Vries. Pingjum won van Engelum op 55 en 62. De Leeuwarder reserves bogen ook alweer op vijf eersten gelijk en 62 het hoofd voor Sexb.-Pietersbierum. Witmarsum kreeg van Baard twee spel aan de hang. De ontmoeting tussen de Bildtse afdelingen St. Jacob en St. Anna ein digde in een zege voor de laatsten op 54 en 64. Beetgum gaf Harlingen de handen vol werk en vond pas zijn Waterloo op 55 en 64 met een bui tenslag van „good old” Bouke van Loon. Berlikum verloor van Weidum en de Harlinger reserves delfden het onderspit tegen Tzummarum. Oosterlit- tens won met een schone telegraaf van de Huizumer reserves en Peins onder ging hetzelfde lot tegen Franeker. Hui- zum één bleef staan en kwam zonder te spelen in de 2e omloop. TWEEDE OMLOOP Huizum klopte verrassend Leeuwar den (Henk Volbeda, Rienk de Groot en Johan Westra) op 54 en 66 met een buitenslag van Rienk. Sneek gun de Pingjum (Wijnalda, Wind en Groe- nedijk) een eerst. Een aantrekkelijke partij kaatsten vervolgens Baard (Vel stra, Tuinman en v. d. Zee) tegen Sex- bierum-Pietersbierum. Na drie eersten gelijk nam het trio uit Sex.-Pietersbie- rum tot tweemaal toe op 6 gelijk met een bovenslag het bordje en op 53 en 64 bleef Velstra in gebreke de kaats te passeren. St. Anna (Soolsma, G. v. d. Meer en L. Ferwerda) gaven Har lingen handen vol werk en als Hotse niet halverwege de strijd voorin was gestapt had het er somber uitge zien. Nu won Harlingen op 53 en 62, doordat Ferwerda in gebreke bleef de kaats te passeren. Tzummarum (Heeringa, Vrij en Broekstra) waren bij lange na niet bestand tegen Wei dum en kregen geen enkel bordje aan de hang. Franeker had als laatste een „makkie” aan Oosterlittens, dat ook al met een schone lei vertrekken kon. DERDE OMLOOP Sneek rekende in de derde omloop in vlot tempo af met Huizum (Wietse Herrema, Gerrit en Thom Dijkstra) die op 50 en 66 capituleerden. Har lingen zag lange tijd tegen een 3—1 Vrijdagavond om half acht zaten Lippenwoude en de Jeltebrug onder Hommerts zonder stroom. Waarne mend brugwachter Boonstra zag rook uit het transformatorhuisje komen en belde de plaatselijke elektriciën Bijls- ma op. Deze was snel ter plaatse en met de inmiddels gearriveerde P.E.B.- ambtënaar werd de stroom van dat ge deelte uitgeschakeld. Oorzaak kortsluiting in de transfor mator. De Jelteslootsbrug ondervond het eerst last, de omliggende bedrijven eveneens. He euvel was gelukkig gauw verholpen. Zaterdagmorgen is de nieuwe transformator geplaatst. Wat denkt u bijvoorbeeld van het verhaal, dat dr. Weiser vertelt van een jonge negerin, die al enige dagen vreselijke keelpijn heeft en tenslotte naar de medicijnman van de stam stapt. Vol eerbied en wat onrustig staat zij voor deze zo belangrijke man, die zijn gezicht achter een grotesk masker verborgen heeft. Hij mompelt wat toverformules en zegt: „Jij bent ongehoorzaam geweest tegenover je ouders. Als straf heeft de gele geest zich in je keel vastgezet en hij wil je wurgen.” Volkomen begrij pelijk begint de jonge negerin te sid deren van angst. „Maar hjj zegt mij dat hij honger heeft,” vervolgt de grote tovenaar. „Ga naar huis en maak hete gierstbrij klaar leg deze in een doek op je keel; als hij afkoelt, neem dan nieuwe hete brij. Dan zal de gele geest naar buiten ko men en in de brij verbranden. Zo gauw je een vieze smaak proeft, spuw dan een paar keer flink opdat je de boze geest niet inslikt. Als hij je echter nog niet heeft verlaten wanneer de zon tweemaal is ondergegaan, neem dan de toverdrank in die ik je geef: spoe dig zal de geest, door dit vergif in op stand gebracht, wild om zich heen slaan en je op een vreselijke manier de keel dichtknijpen; buig dan je hoofd en spuw hem uit. Zo gauw hij buiten is, moet je beginnen ieder uur je keel met verse kokosmelk te spoe len. Ben je over drie dagen en drie nachten nog niet beter, kom dan te rug!” Een korte hevige brand heeft gister avond in Poppingawier in een schuur van de veehouder J. Buitenveld voor enkele duiwmden guldens schade aan gericht. De brandweer van Rauwerd was het vuur in een half uur meester, maar vanmorgen moest er nog nage- bluscht worden. De brand ontstond omstreeks half tien in de stenen schuur, die acht er de boerderij staat. Het gebouwtj'e, dat on geveer 15 x 20 m groot is en een pan nen dak had, werd gebruikt als vee- stalling en berging. Het brandde ge heel uit.’ Het is niet bekend of de brand door kortsluitinng of door hooibroei is ont staan. Op de zolder bevonden zich 500 pakken hooi. Om 9 uur had de heer Buitenveld zijn personenauto nog in de schuur gereden. Ook bevond zich daar een trekker en een olietank van 1200 1, die voor driekwart gevuld was. Al les wist men echter tijdig te redden. Gelukkig was er weinig wind en bevond de schuur zich aan de zuidkant van de boerderij. De bewoners waren in de voorkamer en werden door om wonenden gewaarschuwd. De boerderij liep geen gevaar. De vonken kwamen wel op de weg terecht, die ongeveer 10 m van de schuur loopt. De brandweer, die snel ter plaatse was, had eerst te weinig water. De dichtstbijzijnde sloot bleek onvoldoen de, zodat men het uit een zijvaart van de Sneker Oudvaart moest pompen. Zodoende gebruikte men twee spuiten tegelijk, één die het water oppompte en één bij de brand. Vanmorgen was men nog bezig ’t hooi van de zolder te halen. Verzekering dekt de schade. T.e.m. zaterdag 12 augustus Stadhuis Sneek. Tentoonstelling van schilde rijen, tekeningen en beeldhouw werk van Marieke Hoogkamp, Frits Drent, Rein de Vries en Jaap Wan ders, leerlingen van de Academie Minerva te Groningen. Geopend da gelijks van 10-8 en van 19-21 uur. T.e.m. vrijdag 9 september. Schilde rijententoonstelling „Het Nederland se landschap in de 17e eeuw” in het stadhuis te Bolsward. Werken van bekende meesters uit die periode. Geopend op werkdagen van 9-17 en van 19-22 uur (zaterdagsavonds niet) Vrijdag 11 juli ’s avonds 8 uur Zomer- avondconcert in de Grote Kerk te Sneek door de organist Addie de Jong uit Delft. Vrijdag 11 en zaterdag 12 augustus. Vijfde Mariniersmars Sneker Wan del Unie over 50 en 80 km. Start 80 km vrijdagavond 23.30 uur; 50 km zaterdagmorgen 9.00 uur. SNEEK-WEEK 1967 „S. Pan-Bar” Leeuwarderweg. Orkest „The Drifters”, zangeres Netty Flevo. In Paviljoen Sneekermeer orkest „Zamora’s”. Café Restaurant Piso, Parkstraat. Trio Amalfi. In zeilersbar Hammondorga- nist Jean Toussaint. Hotel Hanenburg Wijde Noorderhorne. Dans- en stemmingsorkest „Rita en the Golden Five”. Zaterdag vloog op de Jousterkade een auto, eigendom van B.D.T. te Jou- re, in brand doordat de verbinding tussen carburateur en benzinetank los raakte. De benzine stroomde zo op de gloeiende motor. De auto werd flink beschadigd. Dank zij het personeel van Snack bar Russchen werd voorkomen, dat de wagen geheel uitbrandde. Met brand- blusapparaten bestreed men met suc ces het vuur, zodat de inmiddfels ge waarschuwde brandweer slechts even hoefde na te blussen. suksessenreeks van Hotse Schuil geen eind te komen. De „lange” Harlinger die meer dan twee decennia de Friese kaatsvelden heeft beheerst was zondag in Witmarsum nog een der allerbeste opslagers en won samen met Klaas van Wieren en Johan Halbesma de „gou den klokjes”. De koningsprijs, genoemd naar de nog lang niet vergeten opslager uit Witmarsum Teade Zijlstra, kwam welverdiend bij Hotse Schuil terecht. Naast het trio Schuil, K. van Wieren en Joh. Halbesma klasseerden zich voor de finale het deze dag sterk en efficient spelende partuur Rienk de Groot, Gerrit de Jong en Dirk Talsma! Na een zwakke start straalde van dit laatste trio plotseling weer de glans van het vorige seizoen. Een sublieme Dirk Talsma zo goed als gisteren zagen wij hem dit seizoen nog niet en Gerrit de Jong plaatsten een reeks prachtige bovenslagen waarvoor zij van het talrijke publiek een ovationeel applaus in ontvangst mochten nemen. Na twee eersten gelijk werd het een gevecht van talent tegen talent. Pas op zes gelijk kwam het bordje terecht bij de formatie Schuil door een kwaad uitslag van Talsma. Dit deprimeerde de formatie De Groot allerminst en doordat eex^t Klaas van Wieren in gebreke bleef op 64 de kaats te pas seren en Gerrit de Jong op 62 niet wees het scorebord 43 aan voor het trio Schuil. De achtervolging die het partuur De Groot daarna inzette, was bewonderenswaardig. Door een kwaad uitslag van Johan Halbesma kwamen de vijf eersten voor het drietal De Groot aan de hang. Een kardinale fout beging hierna Klaas van Wieren op 44, doordat hij aan de tweede opslag het perk miste. Het trio De Groot had naar het scheen een beslissende voor sprong genomen en Hotse Schuil en zijn veel jongere maten stonden met de rug tegen de muur. Maar Rienk faalde tot tweemaal toe aan de „stuit”. De wedstrijd was toen op 5 om 5 aange land. Op 22 miste Schuil het perk en daarna oogstte tweede opslager De Jong met een gewaagde zitbal tegen de kwaadlijn veel bijval van het enthousiaste publiek 62. De winst kon het partuur De Groot bijna meer ontgaan. Het onmogelijke ge schiedde echter. Een perkmisser van De Groot bracht de spanning in deze zenuwslopende eindfase tot een kook punt 64. Hotse gaf daarna met een goed geplaatste lage opslagbal Gerrit geen kans de kaats te passeren. Dat betekende dat alle hout aan de „hang” was. Hotse Schuil richtte uitstekend naar het perk. Zijn opslagbal werd door Talsma uitgeslagen en met een prachtige returnslag tot in het perk hoe is dat mogelijk hoorden we ieder een zeggen - beëindigde Schuil op magistrale wijze de wedstrijd. EERSTE OMLOOP

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 6