SNEEKWEEK 1967 zware voor m Waterpoort - krabbels I Ondanks prima start nederlaag (98.3 - 67 p.) Fries Regenboogteam Ondanks regen in de morgen slaagde Hardzeildag wonderwel Hollandse regenboog zeilers zeker van de overwinning A Mr l i 1 4 i van WYMBRITSERADEEL IJLST en si Regenboogzeilers gaan skütsjesilen Officieel Orgaan Kelner verongelukt bij Deersum de gemeenten SNEEK, I 122e jaargang nr. 64 Donderdag 10 aug. 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ..•i' ■Fl ^■1 *n'^-===i Het Snee kar Nieuwsblad is Kamperen op de Sneker camping. Het is deze week drukker dan andere jaren. „Het is veel voller, maar desondanks rustiger”, ver telde havenmeester Van Appeldoorn. Hoeveel staan er? Zeker een paar honderd tenten, aldus de havenmeester, die overigens vol lof is over zijn gasten. De meesten komen uit het westen van ons land. Het aantal buitenlanders is in verhouding gering. Veel kampeer ders hebben een boot meegebracht, maar bovendien staan er heel wat auto’s. De parkeerplaats is in zo’n week haast te klein. Een meneer in een tent had tegen de havenmeester verklaard, dat het niettemin in Sneek rustiger is dan op vele andere campings. Ds. Hoekstra, afkomstig uit Sneek. neemt zondag afscheid Fietser gewond bij Scharnegoutum een aecombtneerde uitqave ven NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en i i s :5Ï F -f’ I SNEEKER NIEUWSBLAD GELIJKOPGAANDE STRIJD RAKE KLAPPEN ZEER SPANNEND Enkele deelnemers uit de 16 M2 streep- klasse A I in aktïe. Links de 3116 van P. J. Bergsma, Zwolle aangevraagd voor zes weken. De mensen zullen gedurende die tijd de helft korter werken, nl. 22% uur. De regeling gaat volgende week in. Alberda kon het in de laatste ronde niet bolwerken tegen het Hollandse geweld. Van Wijk zorgde ervoor, dat Alberda op afstand kwam, waardoor Hofland de kop kon nemen. Van Wijk passeerde later Alberda nog. De uitslag werd: 1. Hofland (H); 2. Van Wijk (H); 3. Alberda (F); 4. Bak ker (H): 5. De Wilde (F); 6. De Vries (F); 7. De Goederen (H); 8, Röfekamp (F); 9. Oppenhuizen (F); 10. Tol (H). De eindstand werd hierdoor Holland 98,3 pnt.; 2. Friesland 67 punten. t F t Verschijnt MAANDAGS en DONDERDAGS tiantoor voor administratie en redaktie GEDEMPTE PUL 6 Telefoon 05150 - 3005 Redacteur H. A de Boer telefoon 4091 Ondanks de overvloedige regen in de ochtenduren is Hardzeildag 1967 toch nog geslaagd. Na het middaguur brak de wolkenlaag en keek de zon af en toe om de hoek. Dank zij de aanwezigheid van het Stede lijk Muziekkorps en heel wat belangstellenden aan de wal werd deze hoogtijdag in de Sneekweek toch nog een gezellige dag. Voor de zei lers, die in de ochtend van start moesten, was het echter minder ple zierig. Als gevolg van de naar zuid ruimende wind moesten de orga nisatoren de baan tot driemaal toe veranderen. Over het algemeen kon met een flinke zeilwind nog goed worden gevaren. In de nacht van dinsdag op woens dag is de 27-jarige Leeuwarder kelner Dirk Bleeker bij Deersum verongelukt, waarschijnlijk doordat hij in de z.g. „dodenbocht” tussen Deersum en Rau- werd de macht over het stuur verloor. De heer Bleeker kwam uit de rich ting Sneek. Er waren geen getuigen van het ongeluk. Men vermoedt, dat de wagen met de rechterwielen in de berm is geraakt. De auto sloeg een paar keer over de kop en kwam dwars op het fietspad terecht. Het slachtoffer was gehuwd, en vader van twee kinderen. Naar de juiste toe dracht stelt de politie een onderzoek in. Ds. W. E. Hoekstra, die in 1937 in Sneek is geboren, zal zondag a.s. in de miiddagdienst afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Levedorp op Zuid-Beveland. Zondag 27 augustus doet hij intrede als predikant van de Gereformeerde Kerk van Oegstgeest, in de avonddienst, ’s Morgens zal ds. K. Vegter uit die gemeente hem beves tigen. Zeer spannend gaat het toe in de Spankerklasse II. F. Rijsdijk uit Haar lem won gisteren; tweede was H. G. Rienks uit Assen en derde S. Hiemstra uit Arkel. Een van deze drie wordt hoofdprijswinnaar. Door gisteren als eerste over de lijn te gaan heeft Th de Jong uit Hoogezand in de Finnjol- lenklasse A goede vooruitzichten op de hoofdprijs. Konkurrentie heeft hij van de Leeuwarders J. B. Gros (giste ren derde) en N. P. Venekamp (giste ren vijfde). In de Vrijheidsklasse A won gisteren C. de Haas uit Breukelen. Op de vijf de plaats finishte Rienk Alberda, die het klassement aanvoert. De Friese Regenboogzeilers lever den betere resultaten als de dag daar voor. Wel waren zij bij lange na niet opgewassen tegen winnaar Hofland en nummer twee Bouw van Wijk, maar de derde plaats van Alberda en de vierde van Tom Zwart waren alleszins verdienstelijk. De hoofdprijs kan Hof land niet meer ontgaan. Gistermiddag raakte de heer Tj. de Groot uit Lutkewierum gewond toen hij op rijksweg 40 bij Scharnegoutum werd aangereden door een auto. Hij stak per fiets de weg over zonder aan de automobilist voorrang te verlenen. Het ongeval gebeurde omstreeks 2 uur. De Groot werd gegrepen en onge veer 10 m weggeworpen. Hij liep daar bij een beenbreuk, enige gekneusde ribben en een hoofdwond op en werd naar het ziekenhuis in Sneek vervoerd. Vanmorgen verkeerde hij niet in le vensgevaar. De auto werd bestuurd door K. H. Stelten uit Duisburg (Duitsland). De ze zat met zijn verloofde in de wagen. Geen van beiden werd gewond, hoewel de wagen, nadat de chauffeur nog trachtte uit te wijken, een lichtmast en een wegwijzer raakte. De auto was to taal vernield toen hij in het struikge was tot stilstand kwam. In de morgenuren hadden Friese Re genboogzeilers al een bittere pil moe ten slikken. Het Hollandse team voer ditmaal „uitgekookt” en deelde in het Friese honk rake klappen uit. De Hol landers eisten maar liefst de eerste vier plaatsen voor zich en verzamelden in totaal 37.1 punten, tegen de Friezen slechts 18 pnt. Reeds bij de eerste boei bij de Roc- koepolle waren de kaarten geschud. De eerste vier plaatsen waren voor Hof land, De Goederen, Van Wijk en Bak ker. Dit was mogelijk doordat de Frie zen de Hollanders de vrije ruimte lie ten. Daarna was er geen redden meer Voor Regenboogzeiler Appie Oppen huizen kreeg deze zeildag nog een naar slot. Na de wedstrijd voeren tal van Regenbogen rond de Bruynzeel Waterwacht, waarop hef muziekkorps een hulde bracht aan de jarige Bouw van Wijk. Tijdens dit manoeuvreren werd de mast op de Henderika van Oppenhuizen getroffen door de giek van een voorbijvarend tjalkje. De mast van de Regenboog knapte af. Niet alleen bij het Sneekermeer was het gisteren erg druk; op de kermis had men later op de middag evenmin te klagen over gebrek aan belangstelling. En natuurlijk- was het gisteravond erg druk. Toch is het volgens de politie dit jaar vrij rustig gegaan. Behalve een enkel knokpartijtje in het weekeinde de den zich geen excessen voor. Nadat de aanstichters op het politiebureau ernstig waren vermaand, is het de overige dagen rustig gebleven. Wel werd aangifte gedaan van diefstal van kleine geldsbedragen, terwijl er ook nogal wat fietsen en bromfiet sen vermist werden. Daarentegen werden er ook een paar gevonden. Ruim vijf kwartier moest ook on ze stad het gisteren doen zonder stroom. Van even voor half twaalf tot kwart voor één. Het was een omvangrijke storing; het hele noor den kwam zonder elektriciteit te zitten. De mensen die elektrisch ko ken waren de pineut. Maar ook het bedrijfsleven ondervond ernstige schade, verkeerslichten vielen uit en verscheidene klokken bleven staan. Zo kon men later op de dag op de Oosterdijk de klok bij de Amro-bank vijf kwartier zien^ach- terlopen. En niemand om hem gelijk te zetten, want iedereen had een vrije dag. Ook de laatste teamwedstrijd tus sen Holland en Friesland in de regen- boogklasse, die vanmorgen onder bij zonder gunstige weersomstandigheden (er stond een flinke zuidwestelijke wind) werd gevaren, is geëindigd in een ruime overwinning voor de Hol landers. Ondanks de prima start van de Friezen konden zij het tempo van Hofland en Van Wijk, die als eerste en tweede eindigden, niet bijhouden. Alberda, die lange tijd de leiding heeft gehad, werd derde. Niet iedereen is gebaat bij het droge weer, dat we over het alge meen deze zomer hebben. Ria zou b.v. graag wat meer regen hebben. Want Ria is een bedrijf waar men regenkleding maakt. Sinds vorig jaar heeft dit Amsterdamse bedrijf ook een filiaal in Sneek. Daarvoor heeft men nu werktijdverkorting Wachten op de dingen die komen, dat deden steeds enkele, brandweer lieden. Gelukkig kwam er geen brand. Maar onze wakkere Sneker brandweer was paraat om in geval van nood onmiddellijk te kunnen uitrukken. Bij de aanvang van de wedstrijden stond baan C aangegeven. Nadat en kele klassen van start waren gegaan werd het baan D. Toen de wind nog meer ruimde werd het baan A, een zig-zag baan en tenslotte werd baan B in omgekeerde richting gevaren. Door dit alles kon het gebeuren, dat ver schillende klassen elkaar uit tegen overgestelde richting ontmoetten bij ’n boei, hetgeen wanordelijke situaties op leverde. Jack de Wilde zorgde bij de start voor het eerste gewin voor de Friezen, dat later echter kattegespin bleek te zijn. Zowel Hofland als Van Wijk werden door de Tempo boven de startlijn ge drongen, zodat de beide Hollandse zei lers terug moesten en een flinke ach terstand opliepen. Door deze handige manoeuvre kon Alberda de leiding ne men. Hij werd gevolgd door De Goe deren. Maar de klassezeilers Hofland en Van Wijk kwamen in de eerste route op grandioze wijze terug. Bij de door gaande route ging Alberda weliswaar nog op kop, maar de beide Hollanders lagen toen al in zijn onmiddellijke na bijheid. Krijn Tol voer boven de pas- seerlijn langs en moest van bijna de eerste boei terug. Zijn laatste plaats stond toen wel vast. Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrakt handelsad verten ties lager. Abonnementsprijs 14, per half jaar. Franko per oost f6,per half jaar. Giro 85 07 48 ten name van Sneeker Nieuwsblad. „Ik had het hele stoplicht niet gezien”, sprak een juffrouw, die op het laatste moment zag, dat het verkeer op de Ged. Poortezjjlen voor het rode licht stond te wach ten. Meteen werd dit groen en mochten de mensen doorrijden. Van de Oosterdijk naderde daarop een auto. De bestuurder keek alle kan ten op, maar had kennelijk niet in de gaten, dat hij een rood licht ne geerde. Binnen enkele seconden twee mensen in het verkeer, die niet eens zien, dat er verkeerslich ten zijn. Zoiets kan natuurlijk ieder een overkomen, vooral in een vreemde plaats. Maar gevaarlijk is het wel, dze nonchalance. aan. J. de Wilde was met zijn vijfde plaats de beste Fries. Alberda werd zesde en H. de Vries zevende. Het puntentotaal van Holland kwam hier door op 67,2 tegen Friesland 43. Hol land is al zeker van de overwinning. Beter verging het de Friezen in de Vrijheidsklasse, die voor het eerst tij dens de Sneekweek in een teamwed strijd uitkwamen tegen Holland. De start was vrij chaotisch. Sommige schepen waren al voorbij de startlijn, anderen waren nog ver verwijderd. Cees de Haas uit Breukelen nam met een de leiding en stond deze niet meer af. Thijs Zeilstra, Rienk Alberda en Jan Eringa bezetten de volgende drie plaatsen. Het puntentotaal van Hol land werd 27,1 en dat van Friesland 27. Jammer was, dat Onno Zweep uit viel. Bij een boei nabij de Sybesloot kreeg hij een aanvaring met een Flits. Anders was het puntentotaal van de Friezen beter geweest. Er zitten echter nog wel mogelijkheden in. Na de teamwedstrijden volgden de individuele wedstrijden. In verschil lende wedstrijden werden de hoofd prijswinnaars reeds bekend, zoals in de Flitsklasse B, waarin K. Hiemstra uit Sneek met zijn overwinning onbe reikbaar werd. Ook in de OK jollen- klasse B is de strijd gestreden, door dat J. de Koning uit Rotterdam, door zijn zege niet meer in te halen is. B. J. de Haas uit Rotterdam, die deze mid dag als eerste finishte, is dit jaar dui delijk de sterkste gebleken in de So- loklassc. In de Jeugdklasse geldt het zelfde voor P. H. Heerema uit Wasse naar, die zijn derde overwinning liet aantekenen. Uitblinker C. J. Rutgers (viermaal eerste) in de Schakelklasse B werd nu als vierde afgeblazen. Winnaar werd ex-Vrijheidzeiler Karel Boersma. A. J. v. d. Broek uit Rotterdam is door zijn overwinning in de Vaurienklasse I reeds zeker van de hoofdprijs. Geheel anders ligt het in de Sternklasse. Hier komt nog wel enig rekenwerk aan te pas om de uiteindelijke winnaar aan te wijzen. De beste vooruitzichten heeft H. Lange uit Groningen, die de derde plaats voor zich opeiste, achter D. Rous uit Amsterdam en H. Innemee. Met zijn vierde triomf is B. v. d. Pal reeds hoofdprijswinnaar in de Flits klasse A geworden. Adriaan Slob uit Sneek finishte gisteren fraai als twee de. In de 16 m2 B II is de spanning praktisch verdwenen. J. Velthuis uit Kampen, die iedere dag bij de eerste vijf eindigde, is vrijwel zeker van de hoofdprijs.. J. Sonnenberg uit Sneek deed met zijn overwinning in de Vrij heidsklasse B II een beste haal, maar hij moet nog terdege rekening houden met B. Doets uit Heiloo, die tweede werd en de als nummers drie geëindig de W. A. Bouwes uit Leeuwarden. M. de Boer uit Sneek is reeds „boven Jan” in de Flying Dutchman- klasse. Weliswaar werd hij tweede, maar de zege van newcomer G. Kraak uit Gersloot hield voor De Boer géén enkel gevaar in. In de Olympiajollen- klasse, na enkele jaren afwezigheid weer terug in de Sneekweek, wordt P. Loogman uit Kaagdorp onbedreigd winnaar. Gisteren boekte hij zijn vier de overwinning. PRIMA ZEILENDE WESTER Ook in de OK-jollenklasse A laat de duidelijkheid niets te wensen over. R. E. Wester boekte gisteren zijn vijfde zege in successie. Doordat B. Bouma uit Grouw door een protest werd uit geschakeld zijn de kansen voor win naar F. Wessel uit Velp aanzienlijk gestegen. In deze klas valt vandaag de beslissing. In de Vrijheidsklasse B I gaat de hoofdprijs vermoedelijk naar A. Bor- kent uit Oranjewoud, die de tweede plaats voor zich opeiste. Winnaar werd P. de Groot uit Drachten en de derde plaats was voor Jan Eringa. Piet van der Zwaag uit Joure, winnaar in de Topklasse, heeft vermoedelijk geen kans meer op de hoofdprijs. Maandag werd hij door een protest uitgesloten. H. Harkema uit Zwolle, die gisteren tweede werd zal wel met de trofee gaan strijken. Veel spanning heerst er in de Span- kerklasse I. Zowel winnaar A. H. Rui ter uit Groningen, als nummer twee. M. Dubbeldam uit Culemborg en J. J. Hamminga uit Arnhem komen nog in aanmerking. Ulbe de Vries uit Grouw is ongenaakbaar in de Valkenklasse A. Ook gisteren was hij weer winnaar voor J. Klazinga uit Almelo en crack Staartjes uit Bussum. De verschillen in de 16 m2 streep- klasse A I zijn gering. De drie Helders uit Paterswolde zijn kanshebber, even als de winnaar van gisteren H. Minks uit Leeuwarden. R. van Asten uit Hel mond eindigde gisteren in de Pampus- klasse evenals de twee voorgaande da gen weer op de vierde plaats. Deson danks maakt hij de beste kansen door dat winnaar D. de Haan uit Sneek minder goede prestaties leverde op de vorige dagen. Zaterdagmiddag om 2 uur is er weer skütsjesilen op het Sneeker meer. Dc skütsjes worden bemand met Regenboogzeilers en in het ka der van de jubileumviering van de ze klasse wordt er een teamwed strijd gezeild tussen Friesland en Holland. Er zijn twee ploegen van vier skütsjes samengesteld: de eerste ploeg, bestaande uit de skütsjes van Heerenveen, Sneek, het Philips- skütsje uit Drachten en Langweer; de tweede ploeg bestaande uit Woudsend, Leeuwarden, Südwest- hoeke en Eernewoude. Welke ploeg de Hollandse en welke de Friese kleuen gaat verdedigen is nog niet bekend; daar zal om geloot worden. De ploegen zullen herkenbaar zijn aan de Hollandse en Friese vlaggen. Nog altijd hebben sommige lie den moeite met het begrip vrijheid. Niet alleen, dat er veelal onder de jongeren zijn, die het wel eens wat al te ruim interpreteren (zij denken soms dat alles mag), ook het omgekeerde komt voor. Mensen, die anderen wel even zul len vertellen wat wel en niet mag. Deze week nog meende een bestuur een aantal, nota bene bejaarde men sen te kunnen verbieden naar de televisie te kijken. Men is volko men vrij om t.v. te beschouwen als een uitvinding van de duivel (en soms lijkt het daar ook wel wat op), toch zal men een ander niet de ge legenheid kunnen ontnemen om te zien of dat wel zo is. Zo ligt het ook ongeveer met de activiteit van een ander bestuur, dat in onze stad het zwembad ’s zondags gesloten wil zien. Deze mensen zijn vrij om te menen, dat dat goed is, maar ze kunnen die mening niet aan anders denkenden opdringen. Vorige week kwamen op een kruispunt in onze stad twee fietsers met elkaar in botsing. Zei de een tegen de ander: „Ik dacht, hij ziet mij wel aankomen.” „Dat dacht ik ook”, was het antwoord. Het onge val liep overigens nog goed af. is - J: k-^SH - LWW*’ j, J'.'' 'f J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1