Waterpoort-krabbels Trinus Riemersma weer voor de klas in Gauw Meikonrten 3 nije ivurken fan skriuwer Abe Brouwer i Acht kampioenen verdedigen hun titel op het Sneekermeer I W; van Noordelijke zeilkampioenschappen Yn 'e Boekeunke (oktober) forskynt achtste printinge .Gouden Swipe' Doe ’t de skriuwer Abe Brouwer tsien jier forlyn üt Snits forhüze nei it Drintse Dievër, dêr ’t er gemèmestrjitmakker wAerd, hat er daliks sein: ik kom werom yn Snits. Fgrline \iér hat hy Diever en it ie.penloftspul dér far- wol sein en is hy wer Snitser lurden. It feit, dat hy al boppe de 65 is, hat him net wjerholden om yntensy. troch to arbeidzjen oan nije boeken en toanielstikken. De resultaten sVg meikoarten yn ’e boekwinkels lizze. IJLST W YM BRITS ERA DEEL en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Hogere bezoldiging vcor brandweermannen 122c jaargang nr. 66 Donderdag 17 aug. 1967 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Man viel van 5 nieter hoogte R, Rijpma nu in Ijlster raad WAT DE RAAD TE BEHANDELEN KRIJGT Aangehouden t.z.v. oplichting (Fryske-) boekebus sil rounom ride, ek yn Lege Geaën Recht gekregen, maar geen vertrouwen herwonnen .azen op de weg in Goënga Nog eenmaal de Sneekweek, al is die dan voorbij. Van heinde en ver kwam men met allerhande 1. vaartuigen naar het Sneekermeer, om getuige te zijn van het grootste zeilevenement in ons land. 1 Prachtige aken en boeiers, tjotters en tjalken, Friese jachten en wat niet al voor schepen met historie naast de modernste kruisers. Een rondgang over het Kolmeersland, waar vele watersporters met hun boten ligplaats hadden gekozen, was een belevenis op zichzelf voor wie er oog voor had. Onze foto- graaf maakte deze fraaie foto in het afgelopen weekeinde. Masten en tuig van deze oude schepen steken scherp af tegen de imposante wolkenmassa’s. SNEEKER NIEUWSBLAD behaald, FéMERKPRAETSJES vaak zware verkeer, dat over dit Sneekweek dit jaar een week eer- i De mode is voortdurend in be- van I De uitbreiding van de christelijke detailhandelsvakschool aan de IJ1- sterkade schiet als een paddestoel omhoog. Nadat vorige week de fun dering gereed was gekomen, is men deze week begonnen met het plaat sen van de geprefabriceerde houten wanden. De boekebus, hwer ’t de Stifting „It Fryske Boek” it forkeapjen fan Fryske boeken, binammen yn plakken dêr ’t gjin boekhannel is, mei stypje wol, sil tonei in folie greater tal routes ride. De organisaesje is alhiel opnij opset. Doel is dat de bus rounom yn Fryslan forskynt. Op sneon 2 septimber sil de bus foar it earst ride, dêrnei elke sneon. It bigjinpunt sil wêze yn Langwar. Op 14 oktober komt de bus ek yn üs kon- trijen en wol yn de Lege Geaën. De route is dan: Gau, Tersoal, Raerd, Sibrandebuorren, Poppingawier, Jirn- sum, Dearsum, Offenwier, Goaijengea. Eltse kear wurdt de boekefoarrie forsoarge troch in boekhannel yn üs provinsje, wylst bikende Fryske skriu- wers meihelpe om mei de boeken to suteljen. De politie heeft de 20-jarige Sneker T. B. aangehouden ter zake van oplich ting. Na te zijn verhoord is hij weer op vrije voeten gesteld. Er werd proces- 81 ft De 37-jarige timmerman H. S. uit onze stad kwam vanmorgen op een bouwwerk in de Noorderhoek van een hoogte van ongeveer 5 meter te vallen. Hij werd met de politie-ambulance naar het ziekenhuis gebracht, maar na te zijn onderzocht kon hij naar huis terugkeren. Het viel gelukkig wat mee. Het ongeval gebeurde bij een hijs kraan, waarmee een vracht naar boven Verscnynt MAANDAGS an DONDERDAGS Santooi voor administratie en redaktie GEDEMPTK PUL 6 telefoon 05150 - 3005 Redacteur H A de Boer Telefoon 4091 TOANIEL, Abe brouwer hat him yn de rin fan e jierrer, ek fortsjinstlik makke foar it Fryske tr\niel. Tsien jier lyn hat er yn Snits in -;earkomste bilein fan alle Fryske toadelskriuwers. It doel hjir- fan wie, dateer elk jier ien goed Frysk stik skreaunwurde soe Der wie wol animo foar, hwant mei de Fryske stikken wie itnet sa bést steld. Spitiger nócl js der fan dit ynitiatyf mar in bytsje pochte kaem. Abe hat doe allinnich dt STAF (Snitser Toa- niel Auteurs Imdaesje) oprjochte. Hjirmei gyng it toch de protte tsjin- wurking ek net oed. It gefolg fan dizze mislearre ynitqtyven is west, dat der de léste jierren n protte en faeks minne toanielstikkeniykommen binne. NY STIK De trekking van de verloting ten bate van het Sneker skütsje, die 1 augustus zou plaatshebben, is uit gesteld tot begin september. De win nende nummers zullen in onze krant bekend worden gemaakt. Als zaterdagmorgen om negen uur op het Sneekermeer het eerste start schot valt voor de strijd om de noordelijke kampioenstitels, is dit het sein voor 112 schepen om in zes wedstrijden uit te maken, wie zich in de tien klassen noordelijk kampioen 1967 mag noemen. Acht kampionen van het vo rig jaar verdedigen hun titel, alleen Fokke Jansma laat in de 16 m2 klasse verstek gaan. Bovendien vervallen dit jaar de OK-jollen; hiervoor in de plaats is de Schakelklasse gekomen. De fêste lezers' fan it „Snitser Nijs- blêd” sille Brouwers fémerkpraetsjes, dy ’t goed tsien jier lyn yn dizze krante stiene, noch wol kenne. Hy hat der in soad sukses mei hawn, binammen by gekomen als van de Helders. De strijd zal vermoedelijk gaan tussen Henny Minks, Thom de Haan, Teade Visser, Jaap en Joop Helder. Wiebe Kort en Homme Wester. We houden het voor alsnog op routinier Jaap Helder. In de Vrijheidsklasse is een Hollan der kampioen, n.l. Cees de Haas uit Breukelen. Volgens het reglement is dit mogelijk, al blijft het een merk waardig feit. De strijd zal hier waar schijnlijk gaan tussen De Haas en Rienk Alberda, waarbij we Rienk, al was zijn zeilen vorige week enigszins teleurstellend, als winnaar tippen. Maar er zijn meer kapers op de kust. Zo kan de momenteel sterk zeilende Onno Zweep best voor een verrassing zorgen. In de Topklasse krijgt F. v. d. Meer uit Wartena een zware dobber om de titel te behouden. O.i. gooit de Jouster De heer R. Rijpma zal als raadslid de opvolger zijn van de vorige week verongelukte heer B. H. de Vrijer. In de eerstvolgende raadsvergadering, die volgende week donderdag (24 augus tus) wordt gehouden, zullen zijn ge loofsbrieven worden onderzocht. De heer Rijpma stond als nr. 3 op de lijst voor de Vrije Kiezers. Tweede was de heer Th. Doevendans. Deze is ech ter verhuisd naar Sneek, zodat hij niet ir aanmerking komt. Het stoffelijk overschot van de heer De Vrijer wordt morgenmiddag in Den Haag gecremeerd in aanwezigheid van een heel kleine kring familieleden en bekenden. 1 'u-ibuL Sneekar Nieuwsblad is een gecombineerde utiqave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Boppedat forskynt yn ’e 25ste Fr<ske Boekewike (oktober) de achtste p».n_ tinge fan syn gouden boek „De Gouten Swipe”. It wurdt ien fan ’e Frys\e Paperback-rige en ütjown troch Osin. ga to Boalsert. „De Gouden Swipe” is destiids ek oerset yn it Hollansk. De vaste bezoldiging voor het per soneel, dat is aangewezen om de wo ningen boven de brandweerkazerne te bewonen, wordt als volgt verhoogd: van f 1000,— tot f 1200,— voor een onderbrandmeester en van f 800,tot f 960,voor een hoofdbrandwacht. Al le laatstgenoemde bedragen zijn dus de nieuwe bezoldigingen, zoals die dooi de Prov. Groninger Brandweerbond worden aanbevolen. De raad krijgt verder een voorstel tot wijziging van het Algemeen Ambte narenreglement en de Arbeidsovereen komstenverordening. Het voorstel komt overeen met de door het centraal or gaan inzake gemeenschappelijke be handeling van gemeentelijke perso neelsaangelegenheden gedane aanbe velingen. Aangezien hieromtrent in ’t centraal overleg overeenstemming werd bereikt kan plaatselijk overleg over deze aangelegenheid naar de me ning van b. en w. achterwege blijven. In de Valkenklasse krijgt titelhouder mr. R. Mulder het zwaar te verant woorden tegen Albert Wester. O.i. is de Grouwster te sterk voor de Lang- weerder notaris. Stadgenoot Hotze G. de Boer en Jan Hoeben uit Leeuwar den kunnen ook nog ’n duchtig woord je meespreken. De 30 m2-klasse wordt al jaren be heerst door nummer 1, de „Li” van G. W. van der Meer (vroeger „oude” dr. van der Meer). Ook dit jaar maakt hij de meeste aanspraak op de titel, al zullen de Geveke’s uit Kampen en Leeuwarden onmiddellijk klaar staan als hjj een steekje Iaat vallen. In de Regenboogklasse krijgt titel houder Joh. Alberda het waarschijnlijk moeilijk tegen Jack de Wilde in zijn nieuwe aanwinst. We geven De Wilde dan ook de meeste kans, tenzij er veel wind zal zijn. In dat geval zien we Alberda winnen. De 22 m2-klasse is goed vertegen woordigd. Wanneer de Ferwerder die renarts Hille Goedemoed geen gekke dingen doet zal hij zijn titel kunnen prolongeren. Konkurrenten zijn ir. Abe Bonnema uit Hardegarijp, en de oud 16 m2 zeiler Zaadstra uit Drachten. De meest open strijd is o.i. die in de 16 m2-klasse. Kampioen Fokke Jansma schreef niet in en ’t niveau van de meeste zeilers is op hetzelfde peil De afgelopen dagen staat het dorpje Gauw weer volop in de publiciteit. Na een tijd van stilte werd vorige week bekend, dat het ontslag, dat de onder wijzer Trinus Riemersma met ingang van 1 augustus had gekregen, nietig was. De heer Riemersma mag dus niet worden ontslagen, althans niet op gronden, waarop het bestuur van de christelijk-nationale school dit had verleend. Wat was de aanleiding tot het conflict tussen de onderwijzer en zijn werk gever, i.c. het schoolbestuur? De di recte aanleiding vormde het laatste boek van de 29-jarige Riemersma, die sinds enkele jaren bekendheid geniet als schrijver van Friese boeken. In dit boek, „Minskrotten-rotminsken”, ko men gedeelten voor, waar enkele ou ders van leerlingen zich aan ergeren. De manier waarop de jonge, begaafde auteur de dingen beschrijft speelt vooral een rol. Deze manier heeft n.l. dikwijls een schokkende werking. Het schoolbestuur nu achtte de op vattingen van de schrijver niet in over eenstemming met de opvattingen, die een onderwijzer aan een christelijke school zijns inziens behoort te hebben. Die zijn vastgelegd in de statuten van de schoolvereniging. Het gevolg was, dat hem in april een brief werd ge schreven, waarin hem ontslag werd aan gezegd. „Master” Riemersma nam dit niet en ging in beroep bij de commissie van beroep, waarvan burgemeester A. Oos- terhof van Wonseradeel voorzitter is. Verder zitten in deze commissie mr. K. J. Groeneveld als secretaris en de heren C. G. Smit, J. C. Cavaljé en C. L. Rijpma. Maandagmiddag raakten in Goënga een aantal asbestbuizen over de weg. Het kwam doordat een van de touwen, waarmee de buizen op een vrachtauto waren gebonden, brak. Persoonlijke de fékeaplju. Abe Brouwer hat dêr- troch in greep dien yn syn rom arse- nael fémerkpraetsjes en dizze sammele yn in boek, dat noch yn tarieding is. De titel van dit humoristyske wurk is „Lok mei de keap, sege mei ’t jild”. Fierders hat Abe Brouwer fan de itjowersmij. Strengholt destiids in Aanbieding krige om in boek to stouwen foar de Provinsjerige, dy ’t dhze ütjower forsoarget. Brouwer hat it canbod oannommen en op it momint ieit't boek (in roman) by de ütjower. It is noch net bikend wannear it ütjowj wurdt. De Sneker gemeenteraad krijgt in de eerstvolgende vergadering een voorstel van b. en w. om te rekenen met ingang van 1 juli 1967 de Organisatie- en be- heersverordening brandweer te wijzi gen. De wijziging betekent een verho ging van de bezoldiging voor het brandweerpersoneel. B. en w. hebben zich beraden om trent de vraag of de in 1964 vastge stelde bedragen ook voor herziening in aanmerk'-.g kwamen. Mede aanlei ding hiertoe vormde een van de afd. Drenthe, Friesland en Groningen van Ned. Ver. van Brandweercomman- lanten ontvangen schrijven, waarin Mededeling wordt gedaan van de door ?t bestuur van de Prov. Groninger ^andweerbond samengestelde nieuwe jjhnen voor de jaarverg'” ’’en van °rndweerpersoneel. ?-s de raad het voorstel aanneemt woren de bezoldigingen per jaar als Yverhoogd: de commandant van f j tot f 1300,de ondercom mando van f 720,— tot 870,—; een brandiees^er van f ggo,tot 449, een “lybrandmeester van f 105, tot In een hoofdbrandwacht van f 90;— t* f iioeen brandwacht de verkeerslichten, waar het fietspad ophoudt, nogal Advertentieprijs: 15 cent per mm. Bij kontrak! handelsadvertenties) Lager. Abonnementsprijs t 4, per half jaar. Franko pei post 16,per half laar Giro 85 07 48 ten name Piet van der Zwaag dit jaar hoge ogen. Bovendien kunnen ook H. Har- kema uit Zwolle en onze stadgenoot Theo Auke a nog roet in het eten gooien. De Finnjollenklasse is in het Noor den niet groot. Bovendien zijn er in deze klas maar enkele sterke zeilers. Boudewijn Gros uit Leeuwarden is in staat de titel van zijn stadgenoot N. P. Venekamp over te nemen. Buiten deze twee mikken ook G. P. van Wie ren uit Nijhuizum en de Groninger Gerrie Woortman op de titel. De Schakelklasse is nieuw. De titel zal hier zeer waarschijnlijk gaan naar Benny Bouma uit Grouw. Zijn plaats genoot S. F. Schurink en klassecontro- leur W. van Bergen uit Hardegarijp zijn zijn grootste konkurrenten. In de Pampusklasse tenslotte lijkt titelhouder Henny de Jong iets in het nadeel. Hij heeft dit seizoen nog geen wedstrijd gevaren, wat wel een han dicap is. Het krachtsverschil in deze klasse is niet erg groot en de anderen met broer Piet de Jong en Dick de Haan aan het hoofd zullen hem het leven zo zuur mogelijk trachten te maken. meedoen. vermoeaeujK een doet ook Van der Veen uit Drachten gende stond mee, zodat het er elf worden. Het schoen past valt niet Grouwster skütsje zal niet van de boom”. partij zijn. tingen naar voren zijn gekomen om trent het werk van Riemersma in de school, die een voldoende rechtvaar digheid zouden kunnen opleveren voor ontslag. Er wordt aan herinnerd, dat de voorzitter van het schoolbestuur zelf heeft verklaard, dat men over de onderwijzer Riemersma geen klachten heeft, wat zijn werk in school betreft. Voor het verlenen van ontslag, zij het eervol, is daarom onvoldoende reden. Wel heeft de commissie de raad ge geven, dat Riemersma het beste een andere betrekking kan zoeken. Deze is dat trouwens ook van plan. Maandag is de heer Riemersma weer aan het werk gegaan. Toen bleek, dat enkele ouders hun kinderen hadden thuisgehouden. Zij beschouwden het als een principekwestie en wilden op deze wijze protesteren. Maar dinsdag waren ook de kinderen van deze „pro testanten” weer aanwezig. Tegen de beslissing van de com missie is geen beroep mogelijk. Wan neer men dan ook door een gesprek niet tot overeenstemming kan komen, ziet het er naar uit, dat Riemersma een vervelende tijd tegemoet gaat. Hij heeft zijn recht gekregen, maar daarmee nog niet het vertrouwen van een deel van de ouders. Het is te hopen, dat men in Gauw niet reeds zo ver is, dat men van een gesprek niets verwacht. Het is de enige manier om deze zaak in het reine te brengen. Laat men aan de principes dan niet zo strak vasthouden, dat men deze mogelijkheid bij voorbaat ver werpt. Het is hier een zaak tussen christelijke ouders en een christelijke onderwijzer. Zij hebben een gemeen schappelijke basis voor hun overtui- Mei ’t Abe Brouwt, forline jier werom kaem yn Snit, makke hy fuortdaliks plannen foat jn njj stik. Dat stik leit nou by de ütjower. if gegeven hat er fan in aid Sfc fan him- sels: „Slom jende krêften’ Brouwer hat dit op ’e nij bearbeide en yn jn modern jaske stutsen. It is irbysünder stik wurden. Yn it léste bid\uw fraf er hwat nijs yntrodusearre ty.fr der in harkspul yn to forarbeidzjfr Hoe ’t dit eksperiment ütfalle sil mot nocfr ófwachte wurde, mar Abe Brou\er js optimistysk. De léste wiken komt der fan skju_ wen net sa folie, fanwege syn wurias regisseur fan it Snitser Frysk Toany Elke dei sit hy to arbeidzjen oan t stik, dat dizze ploech fan ’e winter o\ ’e planken bringe sil. Hoewol men y Diever, binammen by it iepenloftspul. net sa lokkich wie mei syn fortrek, is men in Snits, syn aide wenplak, tige ynnommen rrei de come-back fan Abe Brouwer. Maandagavond ontstond in de waterleiding onder het wegdek van de Jousterkade een lek, dat niet van ernstige aard was. Het ontstond ’t Is maar een geluk, dat de door het denderen van het vele en Sneekweek dit jaar een week eer- vaak zware verkeer, dat over dit der werd gehouden dan andere ja- gedeelte van rijksweg 43 rijdt. Man- ren. Want anders had men zulk nen ven de IWGL hebben de breuk 4 mooi weer zeker niet gehad. De af- in de loop van dinsdagmorgen gere- gelopen dagen is het maar bar pareerd. slecht geweest. Zaterdag over een week kan men nog eens naar het skütsjesilen zien. Ditmaal met amateurbemanningen. Zowel ’s morgens 10 uur als ’s mid- drukpers valt, kan men jongelui mier acussit” behaald, tenslotte dags 2 uur wordt er gestart. Twee zjen met op hun ruggen teksten ge- bekroond door de „premier prix”. wedstrijden dus. Zeker is, dat 10 schreven. Vanmorgen nog zagen wij skütsjes meedoen. Vermoedelijk een knaap, op wiens rug het vol te lezen: „Wie de ver van de op de linker Fietsers en bromfietsers, rijdende De heer Jac. N. D. Hoogslag in op het rijwielpad van de Leeuwar- weging. Niet alleen dat de vrouwen Epse is wij schreven het veertien derweg in de richting van de stad, steeds weer wat nieuws moeten heb- dagen geleden reeds nog zeer komen nabij de - ben, ook de aannen, die zich jaren kras, niettegenstaande zijn hoge veel minder dan de dames om hun leeftijd (90 jaar). Hij vertelde ons eens in moeilijkheden. Vooral zij, kleding bekommerden, ziet men te- deze week per friefkaartje nog en- die de Oosterdijk op willen of links- genwoordig in verscheidene creaties, kele bijzonderheden over de „prix”, af willen slaan. Zij moeten in dat Opmerkelijk is, dat de kleding voor die hij verwierf op het conservato- geval voorsorteren jongens en meisjes in de tienerleef- rium in Luik in 1897. Dit was ’n z.g. baan; daartoe moeten ze zich dan tijd nauwelijks meer verschilt. Men „premier prix de piano”. De eerst tussen het rechtsafgaande ver- kan meisjes tegenkomen in jongens- oude Snekers herinneren zich mis- keer door wringen; Dergelijke ma- pantalons en jongens in meisjes- schien, dat hij deze prijs behaalde noeuvres zijn niet zonder gevaar, truitjes. Nog even en de emancipa- als volwaardige leerkracht. Het jaar Het zal echter niet meevallen om tie is volkomen. Sinds het voeren daarvoor had de heer Hoogslag een hiervoor een bevredigende oplos leuzen onder de vrijheid van „second prix” en in 1895 een „pre- sing te vinden. - missie waren gehoord, kwam deze tot de slotsom, dat er geen feiten en opvat- t kwestie niet opgelost kan worden, is dat een beschamende-zaak. vracht heen en weer zwaaien en raakte de timmerman, die viel. kocht levensmiddelen op naam van een ander zonder te betalen. het verkeer werd wel even opgehou- dfin. xxxa00Cvan f75i_ tot fioo,—een brandwac, 2e klasse van f60,— tot

Sneeker Nieuwsblad nl | 1967 | | pagina 1